Atpakaļ

Kā nodrošināt pilnvērtīgu dzīvi istabas kaķim?

Neskatoties uz to, ka kaķiem dabiskā vide ir savvaļa, mūsdienās liela daļa kaķu īpašnieku savus mīluļus pieradinājuši pie dzīves iekštelpās. Cilvēkiem bieži vien grūti izprast, cik lielā mērā šāda dzīve spēj ietekmēt kaķa labsajūtu, tāpēc lasi tālāk un uzzini, kā nodrošināt savam mīlulim pienācīgu dzīves kvalitāti arī iekštelpās.

Aizvien vairāk cilvēku ar saviem mājdzīvniekiem pārceļas dzīvot uz pilsētu. Zinātnieki aprēķinājuši, ka līdz 2030. gadam aptuveni 60% pasaules iedzīvotāju dzīvos pilsētās. Līdz ar to rodas jautājums, kā tas ietekmēs mūsu mājdzīvniekus?

Lielai daļai mājdzīvnieku dzīvošana daudzdzīvokļu namos nav piemērota, jo tādejādi mājdzīvniekam tiek ierobežotas iespējas tikt āra pastaigās, kā arī telpās var nebūt pietiekami daudz vietas dzīvnieka aktivitātēm. Pāreja uz iekštelpu dzīvesveidu sevišķi kaķiem var būt pamatīgs pārbaudījums, jo tas ierobežo viņu spēju uzvesties tā, kā kaķiem tas būtu dabiski ierasts.

Kaķi ir pieradināti Āfrikas savvaļas kaķu pēcteči, tāpēc pēc dabas tie ir plēsēji. Līdz ar to kaķiem jānodrošina uz gaļu balstīta diēta. Dabā šī vajadzība liek kaķiem medīt. Kāds pētījums ASV atklājis, ka mājas kaķi, ja tiem būtu ļauts doties ārā, varētu nogalināt līdz 4 miljardiem putnu un 21 miljardam zīdītāju katru gadu.

Tātad, skaidrs ir tas, ka mājas kaķi dabiski būtu piemēroti savvaļas dzīvei, bet kā cilvēkam nodrošināt to, ka arī iekštelpās viņa mājdzīvnieka dzīve ir kvalitatīva un laba? Diemžēl zinātnisko pētījumu par šo jautājumu ir ļoti maz. Neskatoties uz to, ka tik daudzi no mums uzņem kaķus savās mājās, mēs zinām relatīvi maz par to, kā kaķi patiesībā panes dzīvošanu iekštelpās.

Pareizā kaķa izvēle

Daži kaķi ir piemērotāki kļūšanai par mājas kaķiem, nekā citi, tomēr jābūt uzmanīgiem ar vispārināšanu. Ikvienam kaķim ir individuālas vajadzības, personība un vēlmes. Ļoti enerģiski un hiperaktīvi kaķi, izglābti klaiņojošie kaķi, kuri iepriekš nav dzīvojuši telpās, kaķi, kas nav īpaši draudzīgi pret cilvēkiem - šie kaķi nav laba izvēle dzīvei tikai iekštelpās.

Pastāv pieņēmums, ka vecāki kaķi ir labāka izvēle dzīvei iekštelpās, jo tie ir mazkustīgāki. Dažiem kaķiem ir slimības, piemēram, kaķu imūndeficīta vīruss, kas viņus piespiež dzīvot iekštelpās. Tomēr tas nenozīmē, ka šiem kaķiem ir pareizais temperaments, lai dzīvošana telpās tiem būtu piemērota un labvēlīga.

Mājas kaķiem bieži ir tendence uz aptaukošanos, jo tie ļoti daudz laika var pavadīt neaktīvi - gan fiziski, gan emocionāli. Tāpēc drošas āra telpas nodrošināšana kaķu labklājībai būtu ļoti noderīga. Piemēram, voljērs vai balkons, no kura kaķis nevar izbēgt, rada drošu un kontrolētu vidi, lai kaķis varētu uzturēties ārā, bet nebūtu apdraudēts vai/un nepazustu. Ja šādu āra telpu kaķim tomēr nav iespējams izveidot, ir daudz citu lietu, ko cilvēks var darīt, lai kaķa dzīvi telpās padarītu labāku un viņam piemērotāku.

Personīgā telpa

Tā kā kaķi tiek uzskatīti par tikai daļēji sociāliem dzīvniekiem, iekštelpu vide var radīt vairākas situācijas, no kurām viņi parasti izvēlētos izvairīties. Tas var būt jebkas – sākot ar pārāk lielu uzmanību un negaidītiem viesiem līdz maziem bērniem vai citiem dzīvniekiem, kuri nesaprot savstarpējās cieņas un personīgās telpas jēdzienu.

Ir zināms, ka kaķiem patīk kastes, bet tikpat ļoti viņiem patīk arī dažādas augstas vietas telpā, kurās uzkāpt. Lai šādas vietas izveidotu, var izmantot “kaķu koku”, bet tikpat labi derēs arī kāds augstu esošs, kaķim pieejams plaukts vai drēbju skapja augšpuse. Tāpat kaķiem ir vajadzīga arī piekļuve klusām telpām un vietas, zem kurām paslēpties, lai viņi varētu izvairīties un norobežoties no situācijām, kuras kaķiem rada stresu. Tomēr jābūt piesardzīgam un uzmanīgam - ja tavs kaķis lielāko daļu laika pavada slēpjoties, iespējams, ka tavas mājas ir mazāk draudzīga vieta kaķim, nekā tu domā. Nekontrolēts stress kaķa dzīvē var izraisīt dažādas slimības kā, piemēram, idiopātisko cistītu (urīnpūšļa iekaisums, kam nav skaidri zināma cēloņa).

Plēsonīga izturēšanās

Viena no kaķa pamatvajadzībām ir medīt. Šādas uzvedības atļaušana kaķim ir būtiska, un nozīmē to, ka kaķim ir atļauts pa māju meklēt ēdienu, to atrast un ēst. Pārtikas meklēšana kaķiem parasti nozīmē īsus aktivitātes un ilgus gaidīšanas periodus, savukārt, barošanas daļa ir sarežģīta, jo kaķis izlemj, kā un kur vislabāk ēst.

Lai šādu sistēmu izveidotu, tu vari izkaisīt ēdienu uz grīdas vai paslēpt to speciālās, kaķiem paredzētās barības padošanas ierīcēs. Tu pat vari mainīt vietu, kur baro savu kaķi, kā arī iedrošināt savu mīluli izpētīt apkārtni un aktīvi rotaļāties ar dažādiem priekšmetiem. Mudinot kaķi vairāk kustēties un regulāri ēst mazākas ēdiena porcijas, tu palīdzēsi samazināt viņa aptaukošanās risku.

Šādu spēli var izmantot arī medību atdarināšanai bez vajadzības pēc ēdiena. Vienmēr būs labāk, ja spēles gaita ir īsa, bet aktīva, mudinot kaķi uzbrukt un pakaļdzīties, kā arī spēlei izmantot rotaļlietas, kuras atgādina dzīvā laupījuma formu, tekstūru un kustību. Spēli vienmēr vajadzētu beigt pozitīvā noskaņā un spēlēties tikai tik ilgi, kamēr kaķis to visu izbauda, lai arī turpmākie rotaļāšanās laiki kaķim būtu gaidīti, nevis notiktu piespiedu kārtā.

Personīgā higiēna

Tāpat kā cilvēkiem, arī kaķiem patīk sevi sakopt. Asi nagi ir pirmā nepieciešamība, lai kaķis varētu kvalitatīvi kāpt pa dažādām virsmām un aizsargāt sevi, tāpēc pārliecinies, ka esi savam mīlulim nodrošinājis skrāpējamos stabus vai citus līdzvērtīgus, tieši šim mērķim paredzētus priekšmetus, it īpaši, ja vēlies pasargāt savas mēbeles. Savvaļā kaķi kokus un citus objektus izmanto ne tikai, lai uzturētu kārtībā savas ķepas un nagus, bet arī, lai atstātu “zīmes” citiem kaķiem.

Pārliecinies, ka tavs kaķis var ērti izmantot savu tualeti. Izmanto nearomatizētus pakaišus, kuri tiek regulāri mainīti, un novieto kaķa tualeti diskrētā vietā, pēc iespējas tālu no viņa pārtikas un ūdens traukiem. Kaķiem, tāpat kā mums cilvēkiem, nokārtošanās nav publiska aktivitāte. Ja tavs kaķis tualetes aktivitātes veic kādā šai nodarbei nepiemērotā veidā vai vietā, iespējams, ka viņš nav apmierināts ar savas tualetes atrašanās vietu vai pakaišiem, bet tikpat labi tā var būt arī kādas saslimšanas pazīme un, iespējams, kaķi vajadzētu atrādīt veterinārārstam.

Kaķi ir kompleksas būtnes, un katram kaķim ir unikālas vajadzības. Pirms pieņem lēmumu, ka turēsi kaķi tikai iekštelpās, kārtīgi padomā, vai varēsi nodrošināt kaķa labsajūtai visu nepieciešamo. 

 

Avots: Independent.co.uk

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Vai tas ir normāli kad kaķis guļ savā tualetē?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Jā, kaķim var patikt gulēt tualetes kastītē.

Kaķa svars

Sveiki! Man ir kaķis, Devonas Reksa jauktenis 5 gadus vecs. Viņš ir ļoti kaulains(svars apmēram 3kg) ēd labi, ir aktīvs. Kā lai palielina viņa svaru? Tagad ēd Royal Canin indoor barību. Iepriekš, lai censtos pieaudzēt svaru, devu Royal Canin persiešu kaķēniem.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

3kg priekš pieauguša Devonas reksa tipa kaķa ir pietiekams svars. 

Vai varbūt kaķis ir strauji notievējis pēdējā laikā? Tādā gadījumā kaķi ieteicams atrādīt veterinārārstam.

Kaķis kasās

Labdien! Mums kasās kaķis. Ir bijušas blusu siksnas, pretparazītu ampulas... Esam mainījuši barību. Tagad ir tā, ka nedēļu ir sakasījumi ar krevelēm. Spalva ārā nekrīt.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Pastiprinātai niezei var būt vairāki iemesli. Kā vieni no izplatītākajiem ir blusas, barības nepanesamība u.tml. Lai Jums ko ieteiktu, ir jāzina kāda veida pretblusu līdzekļus lietojāt? Vai veterinārajā aptiekā vai zoo veikalā nopērkamus līdzekļus? Šo līdzekļu iedarbības veidi krasi atšķiras un veterinārajās aptiekās nopērkamo līdzekļu efektivitāte var būt lielāka. Un pirms cik ilga laika lietojāt? Ja ir liela invāzija/blusas ir apkārtējā vidē, tad ieteicams arī telpas un dzīvnieka guļvietas apstrādāt ar pretblusu līdzekli kā, piemēram, "Neostomosan".

Ja Jums ir aizdomas, ka kaķim neder barība, jāņem vērā, cik ilgi kaķis ēd konkrēto barību. Un vai ēd tikai savu barību? Vai nieze sākās neilgi pēc barības nomaiņas? Vai arī kaķis jau gadiem ēd šo vienu barību un nieze ir kas jauns? Kā arī - pie barības nepanesamības visbiežāk tas, kas barībā neder, ir proteīna avots. Līdz ar to, nomainot barību, jāpāriet uz cita proteīna barību.

Kā arī pastiprinātu niezi var radīt apkārtējās vides faktori. Padomājiet, vai pirms niezes parādīšanās tika kaut kas mainīts apkārtējā vidē - kaķu smiltis, mazgāšanas līdzekļi u.tml. 

Ja iemesls niezei tomēr ir kāds cits vai arī nieze nemazinās, tad ieteicams kaķi atrādīt veterinārārstam-dermatologam. 

Labdien! Manam kaķim ir uzpampusi priekšējā, labā ķepa un viņš klibo, nevar nolikt kāju uz zemes. Mēģinājām smērēt ar smēri, bet sāp un rūc.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kaķis, nevilcinoties, ir jāatrāda veterinārārstam, ja tas vēl nav darīts!

Добрый день! У котёнка шотландской прямоухой ( 3.5 месяца) высунут почти всё время кончик языка, на кончике есть белая выпуклая точка. Что это ? Аномалия / норма. Кошка полностью здорова . Даже при закрытом ротике виден кончик языка, прикус правильный. Спасибо.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Bez apskates nevarēs konstatēt kas ir par lietu! Vajadzētu pierakstīties pie veterinārārsta uz konsultāciju!

Labdien! Mums darbavietā sētā uzradās kaķene, ar apgrieztu austiņu, tas bija jau vairāk kā gadu atpakaļ. Barojām, žēlojām viņu, bet mājās tā arī neviens neatrada. Bija arī diezgan bailīga,nu jau ir tik pieradusi, ka izdevās noķert. Bet kā rīkoties tālāk? Ir atvesta mājās 2 dienas atpakaļ, sēž zem dīvāna. Rokās dodas kā brīžiem, bet paņemot murrā un mīca ķepiņas un guļ blakus. Atstājot vienu, atkal aizlien aiz dīvāna. Ēst ēdusi tik dažus kriksīšus konservus, kuri pielikti pie mutes, pati neiet. Saprotu, ka īss laiks pagājis, bet vai vispār iespējams pieradināt kaķi, kurš tik ilgi bijis bez mājām? Turklāt mums pašiem ir runcis, kurš izskatās, ka baidās no svešā(kaķene).Šobrīd svešā dzīvo savā istabā, kur mūsējais netiek. Kā rīkoties?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Šādiem kaķiem ir vajadzīgs ilgāks laiks lai pierastu pie jauniem apstākļiem. Ja kaķis negrib ēst dēļ tā ka baidās, tad sākumā vajadzēu ēdienu turēt tuvāk pie kaķa lai varētu dienas laikā ēst, jo neēšana kaķim ar lieliem intervāliem nav ieteicama! Pamazām pieradīs, jo ja viņa jau dodas rokās un nav lielas panikas, tad visam vajadzētu būt labi!

Kaķu sapārošanās

Labdien! Situācija sekojoša, puisim mamma paņēma kaķenīti no ielas (max 6 mēnešus vecu, pēc tam novēroju, ka kaķenītei dikti liels puncis sāk palikt, kā rezultata bija stavoklī, veiksmīgi piedzemdējusi mums pašiem palikuši divi kaķēni - meitenīte un puisītis, abiem aptuveni 4 mēnesīši, tā tad nav vēl kastrēti, sterializēti, bažos par to, ka dāma mazā palikusi ir stāvoklī, tādēļ, ka brālis lien pie māsas kā pie savas draudzenes, laiza, mazgā viņu, lien pie kaķenes dzimumorgāniem, laiza tur, un kaķenītei paliek apaļš vēderiņš, sākusi dikti murrāt, līst mīļoties) . Respektīvi jautājums vai tik agrā vecumā kaķene var palikt stāvoklī? Un vai vispār brālis un māsa savā starpā pārojās?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Katram dzīvniekam meklēšanās sākuma laiks var atšķirties. Ja kaķenīte meklēšanās laika auglīgajās dienās sapārojas, viņa var palikt grūsna. Un radniecība, pārojoties, netiek ievērota. Bet vai vecums ir precīzs? Jo, ja kaķenītei sāk palielināts vēdera apjoms, viņa jau ir grūsna aptuveni mēnesi. 

Iespējams viņai šobrīd ir meklēšanās, jo tās laikā dzīvnieki intensīvāk apmazgā dzimumorgānus, kļūst mīlīgākas.

Kā ir saprotams, ka runcītis lien pie kaķenes? Ja viņš tikai interesējas un aplaiza viņu, bet nemēģina lekt virsū, tātad viņš vēl nav dzimumnobriedis. Ja tomēr viņš mēģina lekt kaķenei virsū, tad viņš ir jātur atšķirti no kaķenes, ja viņa nav grūsna, un arī no mammas, ja viņa vēl nav sterilizēta. 

Kaķeniem struto actiņas

Man ir divi kakeni kuriem ir 2 menesi,jadodas katram pie savas gimenes,bet mums struto actinas!Tiriju ar kumelisu teju,pilinaju pilienus cilveku aptieka nopirktus,it ka bija labak pilieni beidzas, tikai teja nepalidz!baidos lai nepaliek akli!vetarstam naudas nav! Redzeju, ka ir acu tirisanai lidzeklis "suniem,kakiem",firma:TRiPeX.3,99€ vai sis mums palidzes?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Konkrētais līdzeklis nebūs zināms, taču, ja kaķēniem ir strutaini izdalījumi, tīrīšanas līdzeklis vien nebūs risinājums. Ja iepriekšējie pilieni palīdzēja, iespējams vajadzēja pagarināt to lietošanas kursu. Vai arī šobrīd jau iespējams nepieciešams nomainīt pilienus, taču medikamentoza ārstēšana, ja ir strutaini izdalījumi, noteikti ir nepieciešama. Acu pilieni ir recepšu medikamenti, turklāt, ne visus acu pilienus var lietot visos acu iekaisumu gadījumos, tāpēc kaķēnus tomēr vajadzētu atrādīt veterinārārstam. Ja Jums nav finansiālas iespējas kaķēnus atrādīt veterinārārstam, varbūt jaunie saimnieki to varētu pārņemt savā pārziņā? Kā arī būtu ieteicams kaķēniem padot uztura bagātinātājus imunitātes stiprināšanai, kas nopērkami veterinārajās aptiekās. 

Veterinārārsta apskate

Vēlos uzzināt cik var izmaksāt maza kaķēna pirmā veselības pārbaude?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Vai ir kāda sūdzība par kaķēna veselību? 

Konsultācijas izmaksas ir 25 eur. Taču, ja kaķēnam ir kāda konkrēta veselības problēma, tad vislabāk izmaksas precizēt telefoniski, jo "Dino Zoo" klīnikās pieņem ne tikai terapeti, bet arī dažādi speciālisti kā, piemēram, dermatologs, ēdināšanas speciālists u.c. Un attiecīgi katrs speciālists kaites diagnostificēšanā var veikt papildu izmeklējumus. 

Vai kaķēns ir jau saņēmis visas nepieciešamās vakcīnas? Ja nē un ja Jums nav sūdzību par kaķēna veselību, tad, ņemiet vērā, ka, veicot vakcināciju, veterinārārsts dzīvnieku apskata un novērtē viņa veselības stavokli.

Kaķēna socializēšana

Aizvakar mūsu mājas ieradās mazs 2 mēnešus mazs kaķēns. Viņš vēl ir bailīgs. Vai varat ieteikt kādu padomu? Kaķēna šķirne ir britu īsspalvainais

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kāds padoms ir nepieciešams? Vai bailīguma pārvarēšanā? 

Ja tā, tad kaķēnam ir jādod laiks pierast pie jaunajiem saimniekiem un jaunās dzīvesvietas. Katrs dzīvnieks ir dažāds, un arī pierašanas laiks katram būs dažādāks - kāds pierod ātri, kādam citam nepieciešams ilgāks laiks. Adaptācijas periodā Jums vajag kaķēnu socializēt - centieties viņam veltīt pēc iespējas vairāk laika mierīgā gaisotnē viņu glaudot, rotaļājoties ar viņu. Lai kopā pavadītais laiks kaķim asociētos ar pozitīvām emocijām. Nevajadzētu viņu ar varu ķert, raustīt. Kā arī, ja mājās ir bērni, kaķēnu socializējot, nevajadzētu viņa klātbūtnē skaļi uzvesties, mēgināt pret kaķa patiku nēsāt rokās u.tml. 

Ja tas nelīdz, var izmēģināt veterinārajās aptiekās pieejamus līdzekļus stresa mazināšanai dzīvniekiem, piemēram, "Feliway".