Atpakaļ

Kā nodrošināt pilnvērtīgu dzīvi istabas kaķim?

Neskatoties uz to, ka kaķiem dabiskā vide ir savvaļa, mūsdienās liela daļa kaķu īpašnieku savus mīluļus pieradinājuši pie dzīves iekštelpās. Cilvēkiem bieži vien grūti izprast, cik lielā mērā šāda dzīve spēj ietekmēt kaķa labsajūtu, tāpēc lasi tālāk un uzzini, kā nodrošināt savam mīlulim pienācīgu dzīves kvalitāti arī iekštelpās.

Aizvien vairāk cilvēku ar saviem mājdzīvniekiem pārceļas dzīvot uz pilsētu. Zinātnieki aprēķinājuši, ka līdz 2030. gadam aptuveni 60% pasaules iedzīvotāju dzīvos pilsētās. Līdz ar to rodas jautājums, kā tas ietekmēs mūsu mājdzīvniekus?

Lielai daļai mājdzīvnieku dzīvošana daudzdzīvokļu namos nav piemērota, jo tādejādi mājdzīvniekam tiek ierobežotas iespējas tikt āra pastaigās, kā arī telpās var nebūt pietiekami daudz vietas dzīvnieka aktivitātēm. Pāreja uz iekštelpu dzīvesveidu sevišķi kaķiem var būt pamatīgs pārbaudījums, jo tas ierobežo viņu spēju uzvesties tā, kā kaķiem tas būtu dabiski ierasts.

Kaķi ir pieradināti Āfrikas savvaļas kaķu pēcteči, tāpēc pēc dabas tie ir plēsēji. Līdz ar to kaķiem jānodrošina uz gaļu balstīta diēta. Dabā šī vajadzība liek kaķiem medīt. Kāds pētījums ASV atklājis, ka mājas kaķi, ja tiem būtu ļauts doties ārā, varētu nogalināt līdz 4 miljardiem putnu un 21 miljardam zīdītāju katru gadu.

Tātad, skaidrs ir tas, ka mājas kaķi dabiski būtu piemēroti savvaļas dzīvei, bet kā cilvēkam nodrošināt to, ka arī iekštelpās viņa mājdzīvnieka dzīve ir kvalitatīva un laba? Diemžēl zinātnisko pētījumu par šo jautājumu ir ļoti maz. Neskatoties uz to, ka tik daudzi no mums uzņem kaķus savās mājās, mēs zinām relatīvi maz par to, kā kaķi patiesībā panes dzīvošanu iekštelpās.

Pareizā kaķa izvēle

Daži kaķi ir piemērotāki kļūšanai par mājas kaķiem, nekā citi, tomēr jābūt uzmanīgiem ar vispārināšanu. Ikvienam kaķim ir individuālas vajadzības, personība un vēlmes. Ļoti enerģiski un hiperaktīvi kaķi, izglābti klaiņojošie kaķi, kuri iepriekš nav dzīvojuši telpās, kaķi, kas nav īpaši draudzīgi pret cilvēkiem - šie kaķi nav laba izvēle dzīvei tikai iekštelpās.

Pastāv pieņēmums, ka vecāki kaķi ir labāka izvēle dzīvei iekštelpās, jo tie ir mazkustīgāki. Dažiem kaķiem ir slimības, piemēram, kaķu imūndeficīta vīruss, kas viņus piespiež dzīvot iekštelpās. Tomēr tas nenozīmē, ka šiem kaķiem ir pareizais temperaments, lai dzīvošana telpās tiem būtu piemērota un labvēlīga.

Mājas kaķiem bieži ir tendence uz aptaukošanos, jo tie ļoti daudz laika var pavadīt neaktīvi - gan fiziski, gan emocionāli. Tāpēc drošas āra telpas nodrošināšana kaķu labklājībai būtu ļoti noderīga. Piemēram, voljērs vai balkons, no kura kaķis nevar izbēgt, rada drošu un kontrolētu vidi, lai kaķis varētu uzturēties ārā, bet nebūtu apdraudēts vai/un nepazustu. Ja šādu āra telpu kaķim tomēr nav iespējams izveidot, ir daudz citu lietu, ko cilvēks var darīt, lai kaķa dzīvi telpās padarītu labāku un viņam piemērotāku.

Personīgā telpa

Tā kā kaķi tiek uzskatīti par tikai daļēji sociāliem dzīvniekiem, iekštelpu vide var radīt vairākas situācijas, no kurām viņi parasti izvēlētos izvairīties. Tas var būt jebkas – sākot ar pārāk lielu uzmanību un negaidītiem viesiem līdz maziem bērniem vai citiem dzīvniekiem, kuri nesaprot savstarpējās cieņas un personīgās telpas jēdzienu.

Ir zināms, ka kaķiem patīk kastes, bet tikpat ļoti viņiem patīk arī dažādas augstas vietas telpā, kurās uzkāpt. Lai šādas vietas izveidotu, var izmantot “kaķu koku”, bet tikpat labi derēs arī kāds augstu esošs, kaķim pieejams plaukts vai drēbju skapja augšpuse. Tāpat kaķiem ir vajadzīga arī piekļuve klusām telpām un vietas, zem kurām paslēpties, lai viņi varētu izvairīties un norobežoties no situācijām, kuras kaķiem rada stresu. Tomēr jābūt piesardzīgam un uzmanīgam - ja tavs kaķis lielāko daļu laika pavada slēpjoties, iespējams, ka tavas mājas ir mazāk draudzīga vieta kaķim, nekā tu domā. Nekontrolēts stress kaķa dzīvē var izraisīt dažādas slimības kā, piemēram, idiopātisko cistītu (urīnpūšļa iekaisums, kam nav skaidri zināma cēloņa).

Plēsonīga izturēšanās

Viena no kaķa pamatvajadzībām ir medīt. Šādas uzvedības atļaušana kaķim ir būtiska, un nozīmē to, ka kaķim ir atļauts pa māju meklēt ēdienu, to atrast un ēst. Pārtikas meklēšana kaķiem parasti nozīmē īsus aktivitātes un ilgus gaidīšanas periodus, savukārt, barošanas daļa ir sarežģīta, jo kaķis izlemj, kā un kur vislabāk ēst.

Lai šādu sistēmu izveidotu, tu vari izkaisīt ēdienu uz grīdas vai paslēpt to speciālās, kaķiem paredzētās barības padošanas ierīcēs. Tu pat vari mainīt vietu, kur baro savu kaķi, kā arī iedrošināt savu mīluli izpētīt apkārtni un aktīvi rotaļāties ar dažādiem priekšmetiem. Mudinot kaķi vairāk kustēties un regulāri ēst mazākas ēdiena porcijas, tu palīdzēsi samazināt viņa aptaukošanās risku.

Šādu spēli var izmantot arī medību atdarināšanai bez vajadzības pēc ēdiena. Vienmēr būs labāk, ja spēles gaita ir īsa, bet aktīva, mudinot kaķi uzbrukt un pakaļdzīties, kā arī spēlei izmantot rotaļlietas, kuras atgādina dzīvā laupījuma formu, tekstūru un kustību. Spēli vienmēr vajadzētu beigt pozitīvā noskaņā un spēlēties tikai tik ilgi, kamēr kaķis to visu izbauda, lai arī turpmākie rotaļāšanās laiki kaķim būtu gaidīti, nevis notiktu piespiedu kārtā.

Personīgā higiēna

Tāpat kā cilvēkiem, arī kaķiem patīk sevi sakopt. Asi nagi ir pirmā nepieciešamība, lai kaķis varētu kvalitatīvi kāpt pa dažādām virsmām un aizsargāt sevi, tāpēc pārliecinies, ka esi savam mīlulim nodrošinājis skrāpējamos stabus vai citus līdzvērtīgus, tieši šim mērķim paredzētus priekšmetus, it īpaši, ja vēlies pasargāt savas mēbeles. Savvaļā kaķi kokus un citus objektus izmanto ne tikai, lai uzturētu kārtībā savas ķepas un nagus, bet arī, lai atstātu “zīmes” citiem kaķiem.

Pārliecinies, ka tavs kaķis var ērti izmantot savu tualeti. Izmanto nearomatizētus pakaišus, kuri tiek regulāri mainīti, un novieto kaķa tualeti diskrētā vietā, pēc iespējas tālu no viņa pārtikas un ūdens traukiem. Kaķiem, tāpat kā mums cilvēkiem, nokārtošanās nav publiska aktivitāte. Ja tavs kaķis tualetes aktivitātes veic kādā šai nodarbei nepiemērotā veidā vai vietā, iespējams, ka viņš nav apmierināts ar savas tualetes atrašanās vietu vai pakaišiem, bet tikpat labi tā var būt arī kādas saslimšanas pazīme un, iespējams, kaķi vajadzētu atrādīt veterinārārstam.

Kaķi ir kompleksas būtnes, un katram kaķim ir unikālas vajadzības. Pirms pieņem lēmumu, ka turēsi kaķi tikai iekštelpās, kārtīgi padomā, vai varēsi nodrošināt kaķa labsajūtai visu nepieciešamo. 

 

Avots: Independent.co.uk

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!

Astes kosmētiskais defekts

Labdien! Siāmas kaķītim (2 mēneši) ir lauztās astes sindroms (astes galiņš gredzentiņā). Kā tas ietekmē dzīvnieku un vai šis defekts ir labojums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja tas kaķēnu pašu nesatrauc, viņš to nelaiza, negrauž, neizrāda diskomfortu, kad to aiztiek, tad tas ir vairāk kā kosmētisks defekts. Ja tomēr astes deformācija sāk satraukt un traucēt pašam kaķim, tad jādodās pie veterinārārsta un jāveic nepieciešamie izmeklējumi, un balstoties uz izmeklējumiem , jāizvēlas attiecīga ārstēšana.

Kaķenei kaķēni

Sveiki. Jautajums saistīts ar tikko dzemdējušu kaķeni. Mums ir 2 kaķi, kaķene dzemdēja 10.02., ka arī mums ir runcis, kaķi ir pilnībā atdalīti, bet kaķene rūc kad runcis iet gar durvīm, ka arī kaķene daudz ņaud kad neesam viņai blakus. Runcim visu laiku gribas iet pie durvīm kur ir kaķene ar bērniem. Ko darīt? Kā palīdzēt kaķenei lai viņai nebūtu jasatraucas par runci?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Jums jānodrošina kaķenei pilnīgs miers un runcis jānodala, lai nav iespējas iet pie durvīm, kur ir kaķene.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika