Atpakaļ

Kā nodrošināt pilnvērtīgu dzīvi istabas kaķim?

Neskatoties uz to, ka kaķiem dabiskā vide ir savvaļa, mūsdienās liela daļa kaķu īpašnieku savus mīluļus pieradinājuši pie dzīves iekštelpās. Cilvēkiem bieži vien grūti izprast, cik lielā mērā šāda dzīve spēj ietekmēt kaķa labsajūtu, tāpēc lasi tālāk un uzzini, kā nodrošināt savam mīlulim pienācīgu dzīves kvalitāti arī iekštelpās.

Aizvien vairāk cilvēku ar saviem mājdzīvniekiem pārceļas dzīvot uz pilsētu. Zinātnieki aprēķinājuši, ka līdz 2030. gadam aptuveni 60% pasaules iedzīvotāju dzīvos pilsētās. Līdz ar to rodas jautājums, kā tas ietekmēs mūsu mājdzīvniekus?

Lielai daļai mājdzīvnieku dzīvošana daudzdzīvokļu namos nav piemērota, jo tādejādi mājdzīvniekam tiek ierobežotas iespējas tikt āra pastaigās, kā arī telpās var nebūt pietiekami daudz vietas dzīvnieka aktivitātēm. Pāreja uz iekštelpu dzīvesveidu sevišķi kaķiem var būt pamatīgs pārbaudījums, jo tas ierobežo viņu spēju uzvesties tā, kā kaķiem tas būtu dabiski ierasts.

Kaķi ir pieradināti Āfrikas savvaļas kaķu pēcteči, tāpēc pēc dabas tie ir plēsēji. Līdz ar to kaķiem jānodrošina uz gaļu balstīta diēta. Dabā šī vajadzība liek kaķiem medīt. Kāds pētījums ASV atklājis, ka mājas kaķi, ja tiem būtu ļauts doties ārā, varētu nogalināt līdz 4 miljardiem putnu un 21 miljardam zīdītāju katru gadu.

Tātad, skaidrs ir tas, ka mājas kaķi dabiski būtu piemēroti savvaļas dzīvei, bet kā cilvēkam nodrošināt to, ka arī iekštelpās viņa mājdzīvnieka dzīve ir kvalitatīva un laba? Diemžēl zinātnisko pētījumu par šo jautājumu ir ļoti maz. Neskatoties uz to, ka tik daudzi no mums uzņem kaķus savās mājās, mēs zinām relatīvi maz par to, kā kaķi patiesībā panes dzīvošanu iekštelpās.

Pareizā kaķa izvēle

Daži kaķi ir piemērotāki kļūšanai par mājas kaķiem, nekā citi, tomēr jābūt uzmanīgiem ar vispārināšanu. Ikvienam kaķim ir individuālas vajadzības, personība un vēlmes. Ļoti enerģiski un hiperaktīvi kaķi, izglābti klaiņojošie kaķi, kuri iepriekš nav dzīvojuši telpās, kaķi, kas nav īpaši draudzīgi pret cilvēkiem - šie kaķi nav laba izvēle dzīvei tikai iekštelpās.

Pastāv pieņēmums, ka vecāki kaķi ir labāka izvēle dzīvei iekštelpās, jo tie ir mazkustīgāki. Dažiem kaķiem ir slimības, piemēram, kaķu imūndeficīta vīruss, kas viņus piespiež dzīvot iekštelpās. Tomēr tas nenozīmē, ka šiem kaķiem ir pareizais temperaments, lai dzīvošana telpās tiem būtu piemērota un labvēlīga.

Mājas kaķiem bieži ir tendence uz aptaukošanos, jo tie ļoti daudz laika var pavadīt neaktīvi - gan fiziski, gan emocionāli. Tāpēc drošas āra telpas nodrošināšana kaķu labklājībai būtu ļoti noderīga. Piemēram, voljērs vai balkons, no kura kaķis nevar izbēgt, rada drošu un kontrolētu vidi, lai kaķis varētu uzturēties ārā, bet nebūtu apdraudēts vai/un nepazustu. Ja šādu āra telpu kaķim tomēr nav iespējams izveidot, ir daudz citu lietu, ko cilvēks var darīt, lai kaķa dzīvi telpās padarītu labāku un viņam piemērotāku.

Personīgā telpa

Tā kā kaķi tiek uzskatīti par tikai daļēji sociāliem dzīvniekiem, iekštelpu vide var radīt vairākas situācijas, no kurām viņi parasti izvēlētos izvairīties. Tas var būt jebkas – sākot ar pārāk lielu uzmanību un negaidītiem viesiem līdz maziem bērniem vai citiem dzīvniekiem, kuri nesaprot savstarpējās cieņas un personīgās telpas jēdzienu.

Ir zināms, ka kaķiem patīk kastes, bet tikpat ļoti viņiem patīk arī dažādas augstas vietas telpā, kurās uzkāpt. Lai šādas vietas izveidotu, var izmantot “kaķu koku”, bet tikpat labi derēs arī kāds augstu esošs, kaķim pieejams plaukts vai drēbju skapja augšpuse. Tāpat kaķiem ir vajadzīga arī piekļuve klusām telpām un vietas, zem kurām paslēpties, lai viņi varētu izvairīties un norobežoties no situācijām, kuras kaķiem rada stresu. Tomēr jābūt piesardzīgam un uzmanīgam - ja tavs kaķis lielāko daļu laika pavada slēpjoties, iespējams, ka tavas mājas ir mazāk draudzīga vieta kaķim, nekā tu domā. Nekontrolēts stress kaķa dzīvē var izraisīt dažādas slimības kā, piemēram, idiopātisko cistītu (urīnpūšļa iekaisums, kam nav skaidri zināma cēloņa).

Plēsonīga izturēšanās

Viena no kaķa pamatvajadzībām ir medīt. Šādas uzvedības atļaušana kaķim ir būtiska, un nozīmē to, ka kaķim ir atļauts pa māju meklēt ēdienu, to atrast un ēst. Pārtikas meklēšana kaķiem parasti nozīmē īsus aktivitātes un ilgus gaidīšanas periodus, savukārt, barošanas daļa ir sarežģīta, jo kaķis izlemj, kā un kur vislabāk ēst.

Lai šādu sistēmu izveidotu, tu vari izkaisīt ēdienu uz grīdas vai paslēpt to speciālās, kaķiem paredzētās barības padošanas ierīcēs. Tu pat vari mainīt vietu, kur baro savu kaķi, kā arī iedrošināt savu mīluli izpētīt apkārtni un aktīvi rotaļāties ar dažādiem priekšmetiem. Mudinot kaķi vairāk kustēties un regulāri ēst mazākas ēdiena porcijas, tu palīdzēsi samazināt viņa aptaukošanās risku.

Šādu spēli var izmantot arī medību atdarināšanai bez vajadzības pēc ēdiena. Vienmēr būs labāk, ja spēles gaita ir īsa, bet aktīva, mudinot kaķi uzbrukt un pakaļdzīties, kā arī spēlei izmantot rotaļlietas, kuras atgādina dzīvā laupījuma formu, tekstūru un kustību. Spēli vienmēr vajadzētu beigt pozitīvā noskaņā un spēlēties tikai tik ilgi, kamēr kaķis to visu izbauda, lai arī turpmākie rotaļāšanās laiki kaķim būtu gaidīti, nevis notiktu piespiedu kārtā.

Personīgā higiēna

Tāpat kā cilvēkiem, arī kaķiem patīk sevi sakopt. Asi nagi ir pirmā nepieciešamība, lai kaķis varētu kvalitatīvi kāpt pa dažādām virsmām un aizsargāt sevi, tāpēc pārliecinies, ka esi savam mīlulim nodrošinājis skrāpējamos stabus vai citus līdzvērtīgus, tieši šim mērķim paredzētus priekšmetus, it īpaši, ja vēlies pasargāt savas mēbeles. Savvaļā kaķi kokus un citus objektus izmanto ne tikai, lai uzturētu kārtībā savas ķepas un nagus, bet arī, lai atstātu “zīmes” citiem kaķiem.

Pārliecinies, ka tavs kaķis var ērti izmantot savu tualeti. Izmanto nearomatizētus pakaišus, kuri tiek regulāri mainīti, un novieto kaķa tualeti diskrētā vietā, pēc iespējas tālu no viņa pārtikas un ūdens traukiem. Kaķiem, tāpat kā mums cilvēkiem, nokārtošanās nav publiska aktivitāte. Ja tavs kaķis tualetes aktivitātes veic kādā šai nodarbei nepiemērotā veidā vai vietā, iespējams, ka viņš nav apmierināts ar savas tualetes atrašanās vietu vai pakaišiem, bet tikpat labi tā var būt arī kādas saslimšanas pazīme un, iespējams, kaķi vajadzētu atrādīt veterinārārstam.

Kaķi ir kompleksas būtnes, un katram kaķim ir unikālas vajadzības. Pirms pieņem lēmumu, ka turēsi kaķi tikai iekštelpās, kārtīgi padomā, vai varēsi nodrošināt kaķa labsajūtai visu nepieciešamo. 

 

Avots: Independent.co.uk

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķis sācis rīstīties

Labdien! Persiesu kakenite, 17 gadi. Kakenite sakusi regulati, biezi kaa sprauslat, ka ristities, ne tik izteikti ka tad kad “vemj spalvu kuski“. Mazliet “vieglak”, bet itka vinai butu slikti. Pamanijam, ka jau kadu 1 menesi nav vemusi spalvas, lai gad agrak to darija regulari, 2- 3 dienaas reizi. Varbut tas ir saistit ar to? Dzer, ed, “iet uz podinja” normali, ka parasti. Ko jus mums ieteiktu darit? Paldies. Vineta

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Rīstīšanās refleksam var būt dažādi iemesli. Tas var būt saistīts ar to, ka kaķenīte sen nav atvēmusi apmatojumu. Tā krāšanās gremošanas traktā var izraisīt rīstīšanos. Taču jāņem arī vērā, ka vecāki dzīvnieki sevi apmazgā kūtrāk un iespējams tāpēc viņai nav ko atvemt. 

Taču iemesls rīstīšanās refleksam un nelabai dūšai var būt arī saistīts ar gremošanas trakta veselības traucējumiem. Tādā gadījumā ir ieteicama ultrasonogrāfija vēdera dobumam. Jebkurā gadījumā apskate pie veterinārārsta tik cienījamā vecumā būs tikai lietderīga. 

Nejūtīgas pakaļkājas

Labdien! Mans kaķēns dzīvo ārpus mājām. Sakiet lūdzu, kā man rīkoties, jo viņš nejūt savas pakaļējās kājas?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kaķēns noteikti ir jāatrāda veterinārārstam. Pie traumām, kuru rezultātā ir nejūtīgas pakaļkājas, dzīvniekiem tiek nozīmēta piemērota ārstēšana un būra režīms.

Kaķis slikti jūtas

Kakis neēd nedzer vem bijam pie vetarsta.Salaida sistēmu zāles atnacam mājas visu nakti ne vinš ēda ne vinš dzēra ,cik ilgi tas var turpinaties,var būt ar pipeti iedot

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Atlabšanas process katram dzīvniekam ir individuāls, turklāt te ir jāņem vērā kāda ir pamatproblēma, tās smaguma pakāpe un diagnostisko izmeklējumu rezultāti, ja tādi ir veikti. Lielākoties ar vienu ārstēšanas dienu vien nepietiek. Ja dzīvniekam nepaliek labāk, ārstēšana noteikti ir jāturpina un iespējams jāveic papildu izmeklējumi.

Kaķis slikti jūtas

Kakis neēd nedzer vem bijam pie vetarsta.Salaida sistēmu zāles atnacam mājas visu nakti ne vinš ēda ne vinš dzēra ,cik ilgi tas var turpinaties,var būt ar pipeti iedot

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Atlabšanas process katram dzīvniekam ir individuāls, turklāt te ir jāņem vērā kāda ir pamatproblēma, tās smaguma pakāpe un diagnostisko izmeklējumu rezultāti, ja tādi ir veikti. Lielākoties ar vienu ārstēšanas dienu vien nepietiek. Ja dzīvniekam nepaliek labāk, ārstēšana noteikti ir jāturpina un iespējams jāveic papildu izmeklējumi.

Barība kastrētiem runčiem

Labdien! Sakiet ludzu kāda sausa barība būtu idiāli piemērota sterilizetam runcim jo es dodu Purina One.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Derēs jebkura kvalitatīva profesionālā, veterinārā barība. Piemēram, Royal Canin, Hill`s, Applaws u.tml. Vēlams tāda, kas domāta sterilizētiem/kastrētiem kaķiem, lai izvairītos no liekā svara problēmām. Un, protams, tāda, kas arī kaķim ies pie sirds. Kvalitatīva veterinārā barība ir atrodama zoo veikalos un veterinārajās aptiekās. 

Kaķa attārpošana

Manam kaķim kaut kas balls takā tārps jaukts ar dēli kustās?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Pēc Jūsu minētā, varētu spriest, ka tas ir iekšējais parazīts (tārps), kas ir iznācis ārā. Tādā gadījumā kaķis noteikti ir jāattārpo. Veterinārajā aptiekā varat iegādāties attārpošanas līdzekli, un paši mājvidē varat kaķi attārpot. Pērkot attārpošanas zāles, Jums ir jāzina dzīvnieka svars. 

Kaķis nokārtojas ārpus kastītes

Sveiki. Mēs ik pa laikam uzejam mājās mazas fekalija pilītes, mums ir astoñus menesus jauna kaķenite. Dzivnieks iet laukā un mums ir ari kastite majas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti! 

Jautājums nav līdz galam saprotams - vai dzīvniekam ik pa laikam ir caureja vai arī kaķis mēdz pavisam mazām porcijām nokārtoties ārpus kastītes?

Ja kaķim regulāri ir caureja, viņš noteikti būtu jāatrāda veterinārārstam. 

Ja kaķis ik pa laikam mēdz nokārtoties ārpus kastītes, iemesli tam var būt dažādi. Kā viens no iemesliem var būt mazais kastītes izmērs - tā nedrīkst būt nedz par šauru, nedz arī par mazu. Kaķi mīl pagrozīties pa kasti, pakašņāt pakaišus un atrast īsto vietiņu.  Kā arī tam par iemeslu var būt nepareizā vietā novietota kastīte, jo kaķim ir nepieciešams plašums, un nepietiks vien ar mazu vietiņu tālākajā un tumšākajā istabas stūrī. Kā arī dabisko vajadzību nokārtošanas brīdī kaķis atrodas visneaizsargātākajā situācijā. Un attiecīgi tualeti nedrīkst novietot tā, lai viņš atrastos neaizsargātā vidē, kā piemēram, telpas vidū – tas kaķim radīs stresu.

Tāpat arī jāņem vērā, ka kaķi ir ļoti tīrīgi dzīvnieki un var atteikties nokārtoties neiztīrītā kastītē. Tādā gadījumā problēmu var risināt ar vēl vienu rezerves kastīti. 

Kā arī, ja kaķis ir radis staigāt pa āru un radis arī nokārtoties ārvidē, iespējams, vajadzību nokārtošanas brīdī viņam nav bijusi iespēja iziet ārā. Te jāņem vērā, cik bieži viņš tiek laists ārā, cik reizes dienā nokārtojas un vai tas notiek vienādos diennakts laikos. Tad arī kaķa laišu ārā var piemērot tā, lai viņš varētu nokārtoties sev ierastā vidē. 

Piena zobu maiņa

Sveiki! Mums ir kaķu puika( nu pat palika 6 mēnši). Devu vakariņas un pamanīju, ka sausās barības traukā ir balts takā krikums, izskatās pēc zobiņa. Bail, ka nolūzis. Un mutīti neļauj atvērt. Kas varētu būt pa vainu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Kaķiem šajā laikā mainās zobi, tāpēc Jūs varētu atrast izkritušos piena zobiņus gan barības traukā, gan jebkur citur, kur dzīvnieks uzturas. Pilnībā visiem zobiem būtu jānomainās līdz astoņu mēnešu vecumam. Zobu maiņas laikā smaganas var būt jūtīgas, tāpēc kaķis var neļaut vai negribēt, ka viņam aiztiek muti.

Perianālie dziedzeri

Labdien ! Man ir aptuveni 2 gadus vecs kaķis (puika), pirms gada paņemts no ielas, un no visām tā brīža kaitēm izārstēts, kastrēts. Šobrīd vesels, ar skaisti spīdošu spalvu un aktīvs, labi ēd, taču novēroju, ka kaķim sēžot klēpī, nelāgi ož dibens, kaut arī tas ir tīrs un smaka nav līdzīga fekāliju smakai. Vēlējos jautāt, vai šādā gadījumā būtu jāved kaķis pie vetārsta un vai iespējams, ko darīt ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Nepatīkamo smaku iespējams rada perianālo dziedzeru sekrēts. Kaķim ir divi anālie dziedzeri, kas atrodas abpus anālajai atverei. Šiem dziedzeriem ir divas pamatfunkcijas - pirmkārt, tie izstrādā sekrētu ar specifisku smaku, ar kā palīdzību kaķis var iezīmēt teritoriju. Otrkārt, dziedzeru sekrēts veic anālās atveres ieeļļošanu, kas, savukārt, noder,ja  dzīvnieka fekālijas ir ļoti sausas un var traumēt viņu.

Ja anālie dziedzeri funkcionē normāli, tie regulāri pašattīrīšanās – kaķis sasprindzinās un sekrētu izspiež. Sekrēta izspiešana var notikt gan apzināti, gan neapzināti. Kad dziedzeri ir iztukšoti, tie atkal uzpildās.

Ja gadījumā dziedzeri neiztīrās, kaķis izjūt diskomfortu, un visbiežākās pazīmēs tādā gadījumā ir apsārtums anālās atveres apvidū, šļūkšana uz dibena un intensīva tā laizīšana. Ja šādas apzīmes nenovērojat, vien specifisko smaržu, nav vajadzības kaķi atrādīt veterinārārstam.

Alerģija kaķim

Sveiki! Mums ir kaķu meitene, kurai ir sākusies alerģija, bijām pie dermataloga un teica, ka ir pārtikas alerģija, izrakstija zāles un nomainijām barību, bet rezultāts sliktāks. Austiņas ir noplēsusi līdz asinīm un ap actiņām arī ir kreveles. Vai mēs varam vērsties pie jums ar šādu problēmu? Jo cik nopratu no vairāk vetārstiem, tad tur der kuri ir specilizējušies dermataloģijā.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jā, Jums būtu jāvēršas pie veterinārārsta-dermatologa. Ja pēc uzsāktās ārstēšanas dzīvnieka veselības stavoklī nav novērojamas izmaiņas vai ir pasliktinājums, noteikti jāvēršas pie speciālista, lai, izvērtējot iepriekšējo ārstēšanu un tās rezultātu, ārsts var koriģēt ārstēšanu un nozīmēt citu diētu. Arī "Dino Zoo" klīnikā pieņem veterinārārsts, kurš ir specializējies dermatoloģijā. Pie speciālista var pierakstīties pa tālr. 67327923.

Līdz ārsta vizītei būtu ieteicams dzīvniekam nēsāt apkakli (pārdodas veterinārajās aptiekās), lai kaķis vēl vairāk nesakasītu ausis.