Atpakaļ

Kā kopt kaķa nagus?

Kaķa nagu garums ir būtisks tā labsajūtas un arī veselības priekšnoteikums. Lai gan nereti šķiet, ka nagu optimālo garumu kaķis spēj uzturēt paša spēkiem, mīluļa ķepas tomēr ir vēlams laiku pa laikam pārbaudīt. Vairāk par kaķa nagu kopšanu stāsta Dino Zoo eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis.

Neraugoties uz to, ka pēc dabas likumiem kaķa nagi nebūtu jāgriež, to garumam ir svarīgi sekot līdzi. Kā norāda Ivo Obrumanis, mūsdienās par mājas mīluļiem tiek izvēlēti arī mākslīgi izveidotu šķirņu pārstāvji, kas nozīmē, ka tie nekad nav dzīvojuši brīvā dabā, kas būtiski ietekmē dzīvnieka temperamentu un uzvedību. Turklāt arī starp dabā dzīvojošām kaķu šķirnēm ir temperamentīgākas un mazāk temperamentīgas šķirnes, kas lielā mērā nosaka arī dzīvnieka paradumus. “Temperamentīgāko šķirņu kaķi nagus asina vairāk, jo šādi iezīmē savu teritoriju. Kaķa ķepu spilventiņos starp nagiem atrodas īpaši dziedzeri. Asinot nagus, no tiem izdalās smarža, kas ļauj dzīvniekam atstāt ziņu citiem sugas brāļiem par savu klātbūtbni konkrētajā teritorijā. Savukārt, ja kaķis ir miermīlīgākas dabas un negrib iezīmēt savu teritoriju, viņš nagus attiecīgi asinās mazāk, tā ļaujot tiem augt garākiem. Asinot nagus, kaķis tos iedzen izvēlētajā virsmā – dabā tas var būt koks, savukārt mājās – piemēram, sizala stabs – un pavelk, noloboties virsējai raga kārtiņai un tādējādi nagam dabiski saīsinoties. Ja tas tiek darīts reti vai nagi vairs netiek asināti nemaz, kas var notikt arī tāpēc, ka kaķis noveco un, gadiem ejot, kļūst kūtrāks un mazāk aktīvs, tie var izaugt tik gari, ka ieaug ķepu spilventiņā, radot dzīvniekam sāpes un diskomfortu, kas var traucēt tik ļoti, ka kaķis pat atsakās staigāt. Šādā situācijā saimnieks nereti domā, ka pie vainas ir dzīvnieka veselības problēmas, bet vispirms ir jāpaskatās, vai kaķa nagi nav ieauguši tā ķepu spilventiņos, kas patiesībā ir novērojams samērā bieži. Īpaši raksturīgi tas ir visām mazāk temperamentīgajām šķirnēm un garspalvainajiem kaķiem, piemēram, persiešiem un garspalvainajiem britu kaķiem. Savukārt visi īsspalvainie un bezspalvainie kaķi pārstāv temperamentīgās šķirnes.”

Ja kaķis patiesi nagus neasina pietiekami bieži, tos ir jāapgriež aptuveni reizi divās nedēļās. Lai gan nereti saimnieki šo uzdevumu uztic speciālistiem, dodoties uz kaķu frizētavu, to ir viegli izdarīt arī saviem spēkiem, jo kaķa nagi ir baltā krāsā. Tādējādi tā naga daļa, ko drīkst apgriezt, ir caurspīdīga, savukārt tā dēvētā dzīvā daļa – rozā. Ja ir grūti noteikt atšķirību, var maigi uzspiest uz kaķa ķepas spilventiņa – asinsritei paātrinoties, naga apasiņotā daļa iekrāsosies košāka, ļaujot labi redzēt, cik tālu nagu drīkst apgriezt.

“Nagam nedrīkst ļaut ataugt garākam par pusi ķepas spilventiņa – ja tas kļūst garāks, tas sāks traucēt dzīvniekam staigāt. Kaķa nagus var griezt ar speciālām šķērītēm un tā dēvētajām giljotīnām vai arī novīlēt ar speciālu elektrisku nagu vīlīti, kas ir uzlādējama ar USB lādētāju. Tā noderēs gadījumā, ja kaķim ļoti nepatīk nagu griešanas process. Vien jautājums, vai tas nebaidīsies no skaņas, kas rodas, vīlītei darbojoties. Ja kaķis tomēr neļauj nagus apgriezt ne ar vienu no instrumentiem un pretojas, to jādara divatā, vienam cilvēkam dzīvnieku pieturot, bet otram tikmēr apgriežot nagus. Tāpat var izmantot vienkāršu triku – uzsmērēt aknu pastēti uz kādas mīluļa rotaļlietas un nagus apgriezt, kamēr kaķis to laiza un ir aizņemts. Tomēr, lai atvieglotu šo procesu gan dzīvniekam, gan saimniekam, kaķi pie nagu griešanas jāradina jau no mazām dienām. Ja tas nekādi neizdodas, dzīvnieku jāved uz frizētavu, kur tas parasti ir mierīgs un ļaujas procedūrai,” iesaka Ivo.

Savukārt, lai mudinātu kaķi nagus asināt konkrētā un tam paredzētā vietā, var izmantot speciālus sprejus, kas ar savu aromātu dzīvnieku pievilina. To sastāvā visbiežāk ir parastā kaķumētra, kas kaķiem ļoti patīk. Tāpat nagu asināšanai jāizvēlas vieta, kas dzīvniekam ir ērta, lai tas, dodoties savā ierastajā maršrutā pa mājokli, apstātos un patrītu nagus, kaut garām ejot. Speciālos nagu asināšanas dēlīšus var novietot uz sienu stūriem, kā arī jārūpējas, lai tie būtu piemērotā augstumā. Ir svarīgi, lai kaķim, izstiepjoties pilnā augumā, tie būtu ērti sasniedzami. Ja dēlītis būs zemāks, kaķis uz tā nagus neasinās, jo dzīvniekam nebūs ērti. Tāpat jāizvēlas arī piemērots materiāls. Kaķiem ļoti patīk kaķu mājas un speciālie nagu asināšanas stabiņi no sizala, kurā var ērti ielaist nagus. Tāpat tirdzniecībā ir pieejami arī papīrveida nagu asināmie dēlīši, kas ir piesūcināti ar kaķu mētru. Ja tie nav ar to piesūcināti, līdzi visbiežāk nāk trauciņš, kurā to iebērt, un kaķis uzreiz būs klāt.

“Ja kaķis nagus asina neatļautā vietā, var izmantot to atbaidošu spreju. Ja dzīvnieka uzvedību neizdodas mainīt un no mēbeļu vai sienu bojāšanas nekādi nevar izvairīties, var izlīdzēties ar pie sienas liekamu plakanu nagu asināmo dēlīti, kas kalpos kā barjera. Tas arī piestāvēs mājokļa dizainam, jo izskatās dekoratīvi. Tāpat vēlams atkārtoti pārbaudīt, vai nagu asināšanas vietas ir dzīvniekam atbilstoši iekārtotas. Varbūt ir izvēlēts neatbilstošs augstums vai dzīvniekam nepatīkams materiāls. Varbūt pie vainas ir vieta, kas kaķim nepatīk. Var pamainīt nagu asināšanas zonas lokāciju un pavērot kaķa reakciju, kā arī zmantot speciālos sprejus – atbaidošo, lai dzīvnieku atturētu no uzturēšanās konkrētajā vietā, un pievilinošo. To izpūšot, kaķi uzreiz var nolikt vajadzīgajā vietā un parādīt, kas darāms. Tā kā dzīvniekam šeit jūtamais aromāts būs tīkams, visticamāk, tas nagus sāks asināt uzreiz, veidojoties jaunam ieradumam,” rezumē Ivo.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!

Astes kosmētiskais defekts

Labdien! Siāmas kaķītim (2 mēneši) ir lauztās astes sindroms (astes galiņš gredzentiņā). Kā tas ietekmē dzīvnieku un vai šis defekts ir labojums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja tas kaķēnu pašu nesatrauc, viņš to nelaiza, negrauž, neizrāda diskomfortu, kad to aiztiek, tad tas ir vairāk kā kosmētisks defekts. Ja tomēr astes deformācija sāk satraukt un traucēt pašam kaķim, tad jādodās pie veterinārārsta un jāveic nepieciešamie izmeklējumi, un balstoties uz izmeklējumiem , jāizvēlas attiecīga ārstēšana.

Kaķenei kaķēni

Sveiki. Jautajums saistīts ar tikko dzemdējušu kaķeni. Mums ir 2 kaķi, kaķene dzemdēja 10.02., ka arī mums ir runcis, kaķi ir pilnībā atdalīti, bet kaķene rūc kad runcis iet gar durvīm, ka arī kaķene daudz ņaud kad neesam viņai blakus. Runcim visu laiku gribas iet pie durvīm kur ir kaķene ar bērniem. Ko darīt? Kā palīdzēt kaķenei lai viņai nebūtu jasatraucas par runci?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Jums jānodrošina kaķenei pilnīgs miers un runcis jānodala, lai nav iespējas iet pie durvīm, kur ir kaķene.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika