Atpakaļ

Kā kopt kaķa nagus?

Kaķa nagu garums ir būtisks tā labsajūtas un arī veselības priekšnoteikums. Lai gan nereti šķiet, ka nagu optimālo garumu kaķis spēj uzturēt paša spēkiem, mīluļa ķepas tomēr ir vēlams laiku pa laikam pārbaudīt. Vairāk par kaķa nagu kopšanu stāsta Dino Zoo eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis.

Neraugoties uz to, ka pēc dabas likumiem kaķa nagi nebūtu jāgriež, to garumam ir svarīgi sekot līdzi. Kā norāda Ivo Obrumanis, mūsdienās par mājas mīluļiem tiek izvēlēti arī mākslīgi izveidotu šķirņu pārstāvji, kas nozīmē, ka tie nekad nav dzīvojuši brīvā dabā, kas būtiski ietekmē dzīvnieka temperamentu un uzvedību. Turklāt arī starp dabā dzīvojošām kaķu šķirnēm ir temperamentīgākas un mazāk temperamentīgas šķirnes, kas lielā mērā nosaka arī dzīvnieka paradumus. “Temperamentīgāko šķirņu kaķi nagus asina vairāk, jo šādi iezīmē savu teritoriju. Kaķa ķepu spilventiņos starp nagiem atrodas īpaši dziedzeri. Asinot nagus, no tiem izdalās smarža, kas ļauj dzīvniekam atstāt ziņu citiem sugas brāļiem par savu klātbūtbni konkrētajā teritorijā. Savukārt, ja kaķis ir miermīlīgākas dabas un negrib iezīmēt savu teritoriju, viņš nagus attiecīgi asinās mazāk, tā ļaujot tiem augt garākiem. Asinot nagus, kaķis tos iedzen izvēlētajā virsmā – dabā tas var būt koks, savukārt mājās – piemēram, sizala stabs – un pavelk, noloboties virsējai raga kārtiņai un tādējādi nagam dabiski saīsinoties. Ja tas tiek darīts reti vai nagi vairs netiek asināti nemaz, kas var notikt arī tāpēc, ka kaķis noveco un, gadiem ejot, kļūst kūtrāks un mazāk aktīvs, tie var izaugt tik gari, ka ieaug ķepu spilventiņā, radot dzīvniekam sāpes un diskomfortu, kas var traucēt tik ļoti, ka kaķis pat atsakās staigāt. Šādā situācijā saimnieks nereti domā, ka pie vainas ir dzīvnieka veselības problēmas, bet vispirms ir jāpaskatās, vai kaķa nagi nav ieauguši tā ķepu spilventiņos, kas patiesībā ir novērojams samērā bieži. Īpaši raksturīgi tas ir visām mazāk temperamentīgajām šķirnēm un garspalvainajiem kaķiem, piemēram, persiešiem un garspalvainajiem britu kaķiem. Savukārt visi īsspalvainie un bezspalvainie kaķi pārstāv temperamentīgās šķirnes.”

Ja kaķis patiesi nagus neasina pietiekami bieži, tos ir jāapgriež aptuveni reizi divās nedēļās. Lai gan nereti saimnieki šo uzdevumu uztic speciālistiem, dodoties uz kaķu frizētavu, to ir viegli izdarīt arī saviem spēkiem, jo kaķa nagi ir baltā krāsā. Tādējādi tā naga daļa, ko drīkst apgriezt, ir caurspīdīga, savukārt tā dēvētā dzīvā daļa – rozā. Ja ir grūti noteikt atšķirību, var maigi uzspiest uz kaķa ķepas spilventiņa – asinsritei paātrinoties, naga apasiņotā daļa iekrāsosies košāka, ļaujot labi redzēt, cik tālu nagu drīkst apgriezt.

“Nagam nedrīkst ļaut ataugt garākam par pusi ķepas spilventiņa – ja tas kļūst garāks, tas sāks traucēt dzīvniekam staigāt. Kaķa nagus var griezt ar speciālām šķērītēm un tā dēvētajām giljotīnām vai arī novīlēt ar speciālu elektrisku nagu vīlīti, kas ir uzlādējama ar USB lādētāju. Tā noderēs gadījumā, ja kaķim ļoti nepatīk nagu griešanas process. Vien jautājums, vai tas nebaidīsies no skaņas, kas rodas, vīlītei darbojoties. Ja kaķis tomēr neļauj nagus apgriezt ne ar vienu no instrumentiem un pretojas, to jādara divatā, vienam cilvēkam dzīvnieku pieturot, bet otram tikmēr apgriežot nagus. Tāpat var izmantot vienkāršu triku – uzsmērēt aknu pastēti uz kādas mīluļa rotaļlietas un nagus apgriezt, kamēr kaķis to laiza un ir aizņemts. Tomēr, lai atvieglotu šo procesu gan dzīvniekam, gan saimniekam, kaķi pie nagu griešanas jāradina jau no mazām dienām. Ja tas nekādi neizdodas, dzīvnieku jāved uz frizētavu, kur tas parasti ir mierīgs un ļaujas procedūrai,” iesaka Ivo.

Savukārt, lai mudinātu kaķi nagus asināt konkrētā un tam paredzētā vietā, var izmantot speciālus sprejus, kas ar savu aromātu dzīvnieku pievilina. To sastāvā visbiežāk ir parastā kaķumētra, kas kaķiem ļoti patīk. Tāpat nagu asināšanai jāizvēlas vieta, kas dzīvniekam ir ērta, lai tas, dodoties savā ierastajā maršrutā pa mājokli, apstātos un patrītu nagus, kaut garām ejot. Speciālos nagu asināšanas dēlīšus var novietot uz sienu stūriem, kā arī jārūpējas, lai tie būtu piemērotā augstumā. Ir svarīgi, lai kaķim, izstiepjoties pilnā augumā, tie būtu ērti sasniedzami. Ja dēlītis būs zemāks, kaķis uz tā nagus neasinās, jo dzīvniekam nebūs ērti. Tāpat jāizvēlas arī piemērots materiāls. Kaķiem ļoti patīk kaķu mājas un speciālie nagu asināšanas stabiņi no sizala, kurā var ērti ielaist nagus. Tāpat tirdzniecībā ir pieejami arī papīrveida nagu asināmie dēlīši, kas ir piesūcināti ar kaķu mētru. Ja tie nav ar to piesūcināti, līdzi visbiežāk nāk trauciņš, kurā to iebērt, un kaķis uzreiz būs klāt.

“Ja kaķis nagus asina neatļautā vietā, var izmantot to atbaidošu spreju. Ja dzīvnieka uzvedību neizdodas mainīt un no mēbeļu vai sienu bojāšanas nekādi nevar izvairīties, var izlīdzēties ar pie sienas liekamu plakanu nagu asināmo dēlīti, kas kalpos kā barjera. Tas arī piestāvēs mājokļa dizainam, jo izskatās dekoratīvi. Tāpat vēlams atkārtoti pārbaudīt, vai nagu asināšanas vietas ir dzīvniekam atbilstoši iekārtotas. Varbūt ir izvēlēts neatbilstošs augstums vai dzīvniekam nepatīkams materiāls. Varbūt pie vainas ir vieta, kas kaķim nepatīk. Var pamainīt nagu asināšanas zonas lokāciju un pavērot kaķa reakciju, kā arī zmantot speciālos sprejus – atbaidošo, lai dzīvnieku atturētu no uzturēšanās konkrētajā vietā, un pievilinošo. To izpūšot, kaķi uzreiz var nolikt vajadzīgajā vietā un parādīt, kas darāms. Tā kā dzīvniekam šeit jūtamais aromāts būs tīkams, visticamāk, tas nagus sāks asināt uzreiz, veidojoties jaunam ieradumam,” rezumē Ivo.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Ūdens došana kaķim

Labdien. Vēlējos pajautāt, vai kaķim var dot siltu ūdeni, nevis aukstu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Var dot, taču kaķi ir gana izvēlīgi un varētu dot priekšroku vēsam ūdenim. 

Kaķis krāc un trokšņaini elpo

Labdien! Mans kaķis krāc un skaļi, ņurdoši elpo, citu simptomu nav, apetīte laba. Ir liekais svars. Apmēram 8 gadi, pirms 4 gadiem paņēmām no patversmes.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Vai kaķis vienmēr ir krācis un trokšņaini elpojis? Ja tas ir kaut kas jauns kaķa uzvedībā, atrādiet kaķi veterinārārstam.

Saradināt kaķus

Labdien! Pāris nedēļas cenšamies saradināt divas kaķenes (vecākajai 2 gadi, jaunākajai 3 mēneši). Lai gan esam saradinājuši tiktāl, ka abas kopā var dzīvoties un ēst netālu viena no otras, vecākā dažbrīd (kad uznāk), var mazliet agresīvi padauzīties, iedzīt stūrī un uzņurdēt. Apdomāju nopirkt "Feliway" difuzoru, kamēr abas pierod viena pie otras. Bet, ja sāku tādu lietot, vai tāds mājās būs jātur vienmēr, lai noskaņojums būtu labs? Vai arī drīkstu mēģināt difuzoru lietot tikai pierašanas laikā? Mazliet bail - ja nopirkšu vienreiz, tas būs jāizmanto visu laiku :) Kā labāk rīkoties - mēģināt bez tāda iztikt un turpināt ar kārumiem un mīļošanu, vai labāk mīļā miera labad tādu nopirkt? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Šis difuzors izplata kaķu feromonus(kaķu hormons) un pie tā kaķis nomierinās bet nepietod, bet viņu vajadzētu lietot pa iepakojumiem, jo iedarbojas ne uzreiz tapēc labāk ir kad viņš ir ieslēgts visu laiku. Bet droši var lietot pieradināšanas laikā un pēc tam var nelietot!

Kaķim asaro acs

Sveiki Musu 7 gadīgajam runcim pēkšņi ļoti asaro/ir arī biezāki izdalījumi vienā actiņā. Neesam mainijuši barību, dzīvo tikai pa māju. Interesanti,ka tā ir tikai vienai actiņai. Vai ir pamats uztraukumam?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Varat patīrīt apvidu ap aci ar kumelīšu tējas novārījumu. Savukārt, ja izdalījumi ir strutaini, tad gan kaķis būtu jāatrāda veterinārārstam. 

Kaķu mājas siltināšana

Jau kopš vasaras man šķūnī dzīvo pieklīdusi bailīga kaķenīte. Baroju un dodu ūdeni katru dienu. Jautājums - vai kaķis nevar liela aukstumā nosalt? Ir uztaisīta guļvieta, vecā skapī ar putoplastu un siltu segu, bet šķiet, viņa guļ kautkur citur. Sola lielu aukstumu, tāpēc uztraucos. Rokās nedodas un apsildīt to šķūni nav iespējams.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien! 

Lai dzīvnieks nenosaltu, viņam ierīkotā mājiņa ir maksimāli jānosiltina.Ja skapis nav liels, apkārt var aplikt siltumu aizturošus materiālus, piemēram, putuplasta plāksnes, dēļus u.tml. Pa virsu var arī segu aptīt un arī iekšā ieklāt, ko Jūs jau izdarījāt. Tāpat arī iekšā var ieklāt sienu. 

Vai plānojat kaķenīti turpināt barot un radināt pie sevis? Kaķenīti var mēģinat radināt, paralēli dodot veterinārajās aptiekās nopērkamus dzīvniekam saudzīgus nomierinošos medikamentus. Ja kaķenīte pie Jums pieradīs, ar laiku iespējams viņa gribēs ieiet mājā sasildīties.

Kaķa ēdināšana

Cik reizes dienā un cik daudz jāēd pieaugušam sterilizētam kaķim

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja izvēlaties kaķi barot ar komerciālo barību, tad ņemiet vērā, ka tai ir jābūt labas kvalitātes (Premium vai SuperPremium klases) un maksimāli sablansētai uzturvērtības ziņā. Zoo veikalos un veterinārajās aptiekās pieejams plašs labas kvalitātes barību klāsts. Uz barības iepakojuma ražotājs ir norādījis dienas devu uz kaķa svaru. Šo devu var sadalīt uz tik ēdienreizēm, cik reizes dienā barojat kaķi. Ja papildus sausajai barībai, dodat konservu, gaļu, kārumus, tad dienas deva attiecīgi samazinās. 

Ja izvēlaties kaķi barot ar dabīgo ēdināšanu, Jums ir jāsastāda uzturvērtību ziņā sabalansēta ēdienkarte. Un to, cik daudz viņam drīkst dot - jāņem vērā dzīvnieka svars un ķermeņa kondīcija. Sīkākai informācijai iespējams konsultēties pie veterinārārsta-ēdināšanas speciālista.  

Runča kastrācija

Labdien. Mums ir runcis no bengālijas šķirnes un 10 mēneši. Sāka iezīmēt teritoriju,bet urinam nav smaka tāda stipra kā runčiem izmazgaju paklajinu ,kur tika iezimets un bija viss kārtībā. varbut vinš mazs vēl varbut pēc tam buus smaka nejauka. negribam viņu sterlizēt ,jo dzirdējām ,ka liels risks ir. Tapēc izdomājām paņemt vēl vienu kaķeni bengālijas un jautājums. Vai runcis beigs iezimet teritoju ,ja viņam būs tā brūte ? ))) paldies.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Paņemot kaķenīti, runcis teritoriju iezīmēs vairāk. Pat, ja nepaņemsiet kaķenīti, var gadīties dažādas situācijas, kuru ietekmē kaķis var vēlēties iezīmēt savu teritoriju. Piemēram, aiz loga sāk klaiņot valdonīgs runcis, kas, savukārt, var likt gribēt Jūsu kaķim iezīmēt savu teritoriju vai apavus, kuriem ir saskare ar āru. Kā arī dzīvnieki ir ļoti pakļauti dzimuminstinktiem. Ja apkaimē klaiņo nestreilizētas kaķenes, kuras runcis sajutīs, viņš būs nemierā un vēlēsies aizmukt pie kaķenes. Kaķis var izlekt pa logu un aizskriet prom. Vai, neveiksmīgi mēģinot izlekt pa logu, sevi satraumēt. Saimniekiem bieži vien liekas, ka viņi jau savu mīluli uzmanīs un nokontrolēs, taču realitātē dzimumdziņas dzīti dzīvnieki var pamanīties izmukt un noklīst. Nonākot ārvidē, savukārt, notiek konkurence, cīņa ar citiem kaķiem un citas likstas. Šādu scenāriju ir daudz.

Pēc kastrācijas runcim vairs nevajadzētu iezīmēt teritoriju. Ja runcis iezīmē teritoriju un viņu kastrē vēlā vecumā, tad kastrācija var arī nemazināt teritorijas iezīmēšanas ieradumu, jo tā var izvērsties par uzvedības problēmu. Tamdēļ ieteicams runci kastrēt pēc iespējas jaunākā (atļautā) vecumā, kad teritorijas iezīmēšana nav izveidojusies par regulāru ieradumu, turklāt kad urīnam nav arī tik izteikta smaka. 

Kastrācija var novērst arī nopietnas veselības problēmas nākotnē, tiesa tas ir vairāk attiecināms uz sieviešu kārtas pārstāvēm, taču arī runči tādējādi var izvairīties, piemēram, no prostatas jaunveidojumiem.

Kaķis urinē neierastās vietās

Mans kaķēns kuram ir aptuveni 7 mēn. nesen sāka čurāt manā gultā. Itkā kaste regulāri tiek tīrīta. Vai vajag vest pie vetārsta?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Vai runcis ir kastrēts? Nekastrēts runcis var urinēt neierastās vietās, iezīmējot teritoriju.

Dzīvnieks var urinēt sev neierastās vietās stresa situācijās. Kā arī - signalizējot par veselības traucējumiem. Ja dzīvnieks ir kastrēts, apdomājiet, vai kaķa ikdienā nekas nav mainījies, kas varētu radīt stresu. Arī tik vienkāršas lietas dēļ kā pakaišu nomaiņa kaķis var negribēt iet uz savu kastīti. Ja arī ikdienā itin nekas nav mainījies, tad ieteicams nodot urīna analīzi. 

Hello, Happy new year! I wanna ask may I take cat to vet to check the Quarantine Certificate and Rabies antibody detection? I want to take my cat to China and the customes ask some of the documents about them. I asked BIOR before and they told me they just accept the sample from vet, so maybe I can come to have a test for my cat? ( I also attached her passport info) Yange Hu

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Hello! Happy New Year to you too!

Yes its possible but  you need to call our clinic and make an appointment to veterinarian!

DinoZoo klīnika +37167327923

Kā lai labāk sadraudzē 6 gadus veco kaķeni ar jauno, aptuveni 7-8 mēneši jau. Jau 2 mēnešus mēģinām un draudzība neveidojās, vecā vai nu uzšņāca vai ar ķepu iesita lai nenāk par tuvu. Tad sākās problēmas ar jauno, meklēšanās, un pēc pēdējā cikla, kad nomierinājās vecā kaķene bez brīdinājumiem uzbruka jaunajai. Vienreiz garām skrienot sāka uzbrukt un otro vakardien līdz asinīm. Jaunā kaķene ir pieteikta uz sterilizāciju gada sākumā. Pašlaik abas nošķiram un barojam konservus kad ir vienā telpā lai rastos pozitīvas asociācijas. Vai ir kautkas kas var palīdzēt sadraudzināt abas, vai arī pec cik ilga laika ir jāsaka pietiek un jāmeklē mājas jaunajai. Bažīgu dara tie uzbrukumi, bez iepriekšējas rūkšanas vai agresijas izrādīšanas, ka pat nevar paspēt noreaģēt.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Kaķus sadraudzēt citreiz prasa ilgāku laiku, līdz pat 6-9 mēneši. Jums noteikti jaunā kaķene ir jāsterilizē, jo tas arī provocē uz teritorijas dalīšanu kaķiem. Pagaidām Jūs darat pareizi ar ēdināšanu kopā, bet tam ir nepieciešams ilgāks laiks. Gan jau spēs sadzīvot kopā ignorējot viena otru.