Atpakaļ

Gultiņa kaķim – vai vajadzīga?

Teju katrs internetā ir redzējis populāro fotogrāfiju, kurā kaķis guļ parastā kartona kastē, savukārt no tās izsaiņotā ekskluzīvā speciālā guļvieta stāv tukša. Par to, kā izvēlēties kaķa gultiņu un vai tā vispār ir vajadzīga katram kaķim, stāsta Dino Zoo eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis.

Kaķa attieksme pret speciālu guļvietu visbiežāk ir atkarīga no dzīvnieka šķirnes. “Ir šķirnes, kas gultiņā, visticamāk, negulēs nekad. Tie ir visi meža kaķi un lielie meinkūni, kam pārsvarā patīk gulēt vienkārši uz grīdas. Ja ir vēlme ierīkot šīs šķirnes kaķim speciālu guļvietu, uz grīdas var nolikt plakanu matracīti, kam kaķis gulēs virsū. Tomēr visbiežāk iepriekš minēto šķirņu kaķi guļ vienkārši uz grīdas kā suņi, kas ir tiem ļoti tipiska uzvedība. Savukārt tā dēvētie mājas kaķi – piemēram, persieši, kā arī bezšķirnes kaķi labprāt izvēlēsies gultiņu ar nosacījumu, ka tā ir kompakta, maza un ērta. Kaķiem vairumā gadījumu nepatiks liela guļvieta un viņi daudz labprātāk ieritināsies, piemēram, mazā groziņā,” stāsta Ivo.

Tāpat kaķim var patikt pie sienas piestiprināma guļvieta, kuras metāla karkasā ir iestiprināts audums. Šāda veida guļvietas parasti ir iestrādātas arī kaķu mājās, tomēr tās var nopirkt arī atsevišķi un pielikt pie sienas paša spēkiem. Ja kaķis ir liels siltummīlis kā, piemēram, sfinksi, apkures sezonas periodā var izmantot arī uz radiatoriem uzliekamu gultiņu, kuru dzīvnieks labprāt izmantos. Tāpat kaķi bieži vien izvēlas gulēt arī kaķu mājās, kur ierīkotas speciālas guļvietas. “Kaķis visbiežāk izvēlēsies augstāku vietu, kur atpūsties. Tāpēc ieteicams izvēlēties augstāku kaķu māju vai pie sienas piestiprināmu kaķu mājas daļu, kas nopērkama atsevišķi, un pielikt to pēc iespējas augstāk. Šādā gadījumā kaķis tajā gulēs daudz labprātāk, jo ir pieradis uz savu teritoriju noraudzīties no augšas,” teic Ivo.

Tiesa, bez kaķu gultiņas var arī iztikt, jo kaķi visbiežāk savai atpūtai labprāt izvēlas arī dīvānu, krēslu vai gultu un guļ tur, kur uzturas to saimnieki, tāpēc to nevajadzētu uztvert par obligātu pirkumu: “Ir kaķi, kuriem patīk gultiņas, un ir kaķi, kuri tajās negulēs nekad. Tas ir atkarīgs no dzīvnieka rakstura, tāpēc jāvērtē kaķa uzvedību individuāli. Ne velti ļoti bieži gadās situācijas, kad tiek iegādāta dārga kaķu gultiņa, bet kaķis to nelieto vien  tāpēc, ka viņam tā nav vajadzīga vispār. Protams, ir arī kaķi, kuri gulēs jebkur, ja vien ir kāda mīksta vietiņa. Lai saprastu, vai dzīvniekam ir vērts iegādāties speciālo gultiņu, jāvēro kaķēns un jāskatās, kas viņam patīk. Izdarot secinājumus par sava mīluļa paradumiem un pieņemot gala lēmumu, var pirkt gultiņu.

Savukārt, vēl nezinot, kā dzīvnieks to uztvers, nav jēgas to darīt, jo var gadīties, ka nauda tiek iztērēta nevajadzīgi. Tāpat nav atšķirības, vai tiek pirkta kaķu vai suņu gultiņa. Kaķis var labprāt gulēt suņa gultiņā, un otrādi. Iesaku arī individuāli izvērtēt kaķa vajadzību pēc speciālās mājiņas, pa kuru kāpelēt. Ir dzīvnieki, kuri to izmantos labprāt, kamēr citiem tā nebūs vajadzīga un, labākajā gadījumā, tiks izmantota vien pāris reižu. Tiesa, ir temperamentīgas šķirnes, kam patīk lēkāt pa dažāda augstuma virsmām un uz visu raudzīties no augšas – piemēram, abesīnieši, sfinksi un Burmas kaķi. Šo šķirņu pārstāvji kaķu māju, visticamāk, novērtēs. Tāpat tā patiks arī meinkūniem, kuri bieži vien šīs mājas izmanto par savām guļvietām.”

Dino Zoo veikalos ir pieejams ļoti plašs kaķu gultu sortiments, katrs no ķepaiņiem atrastu sev piemērotāko.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķēna socializēšana

Aizvakar mūsu mājas ieradās mazs 2 mēnešus mazs kaķēns. Viņš vēl ir bailīgs. Vai varat ieteikt kādu padomu? Kaķēna šķirne ir britu īsspalvainais

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kāds padoms ir nepieciešams? Vai bailīguma pārvarēšanā? 

Ja tā, tad kaķēnam ir jādod laiks pierast pie jaunajiem saimniekiem un jaunās dzīvesvietas. Katrs dzīvnieks ir dažāds, un arī pierašanas laiks katram būs dažādāks - kāds pierod ātri, kādam citam nepieciešams ilgāks laiks. Adaptācijas periodā Jums vajag kaķēnu socializēt - centieties viņam veltīt pēc iespējas vairāk laika mierīgā gaisotnē viņu glaudot, rotaļājoties ar viņu. Lai kopā pavadītais laiks kaķim asociētos ar pozitīvām emocijām. Nevajadzētu viņu ar varu ķert, raustīt. Kā arī, ja mājās ir bērni, kaķēnu socializējot, nevajadzētu viņa klātbūtnē skaļi uzvesties, mēgināt pret kaķa patiku nēsāt rokās u.tml. 

Ja tas nelīdz, var izmēģināt veterinārajās aptiekās pieejamus līdzekļus stresa mazināšanai dzīvniekiem, piemēram, "Feliway".

 

Kaķu saradināšana

Labvakar! Ar mums kopā 7 gadus dzīvo kaķenīte Kerija, pirms nepilniem 3 gadiem mūsu ģimenē ieradās arī maza mazītiņa kaķenīte Pārsla (tolaik 2mēn veca). Kerija ir izteikti teritoriāls kaķis, toreiz aptuveni nedēļu viņa nespēja pieņemt mazo kaķenīti, šņāca un rūca katru reizi kad abas viena otrai tuvojās. Un tad vienu dienu abas sāka draudzīgi dzīvot kopā līdz pat šim rītam. Tad nu lūk šorīt vīrs izgāja iznest atkritumus un nākot atpakaļ uz dzīvokli kāpņu telpā sastapa svešu kaķi, kurš kādu laiku klaiņo pa mūsu kāpņutelpu (baumo, ka esot saimnieki viņu iztriekuši no mājām). Tad nu šis svešais kaķītis meklējot siltu patvērumu ieskrēja mūsu dzīvoklī, kur sastapās ar mūsu ārkārtīgi teitoriālo kaķeni Keriju. Šņākšana, ļoti skaļa bļaušana un uzbrukšana no Kerijas puses. Vīrs svešo kaķi paņem rokās un nes ārā no dzīvokļa, Kerija skrien pakaļ un lec virsū svešajam kaķim, rezultātā trāpot vīram ar izlaistajiem nagiem un saskrāpējot ārkārtīgi nejauki visu kāju. Skats drausmīgs. Tad nu svešais kaķis no dzīvokļa iznests, Kerija skatās apkārt traku skatienu un spalvu gaisā, ierauga turpat netālu izbijušos nabaga Pārslu un klūp viņai taisni virsū (pat ja abas draudzīgi dzīvoja). Un tā nu joprojām visu dienu Kerija rūc un šņāc uz Pārslu, kura ir izbijusies ne pa jokam no Kerijas uzvedības. Vēl jāpiebilst, ka Kerija ikdienā ir vismiermīlīgākais kaķis kādu vien var sastapt- var viņu ņurcīt, paijāt, darīt visu ko grib- viņa pat neiekodīs, nerūks, nešņāks, pilnīgi neko. Bet ja kādreiz ierauga svešu kaķi no atvērtām ārdurvīm, tā uzreiz ir gatava aizstāvēt savu teritoriju. Arī Pārsla ir miermīlīgs kaķis, tāpēc jo vairāk esam šokā par Kerijas uzvedību. Ā un abas ir istabas kaķenes, laukā nav bijušas. Dala pat kopīgu kaķu kastīti un barību traukus. Esmu izmisumā un vēlos jautāt jums- kāpēc Kerija šādi uzvedas pret “savējo” un vai šī uzvedība kaut kad beigsies? Paldies par atbildi jau iepriekš!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja vecākā kaķenīte reiz jau pieņēma jauno kaķenīti un vairākus gadus viņas draudzīgi sadzīvoja, tad arī šoreiz dodiet viņai laiku nomierināties un nākotnē centieties nepieļaut iespēju, ka viņa sastopas ar svešiem kaķiem. Salabšanas periodā varat kaķenes turēt atsevišķās telpās un durvju vietā ielikt, piemēram, restveidīgu nožogojumu, lai kaķenes viena otru redzētu, taču nevarētu fiziski ietekmēt. Barojiet viņas kopā (ja ēdienreizēs nekašķējas) vai tuvu vienu otrai katru savā nožogojuma pusē, lai kopā būšana asociētos ar pozitīvām emocijām. Ja kaķi tiek izolēti katrs savā istabā, tad šajās telpās kaķi jātur pārmaiņus, lai viņi pierastu pie otra kaķa smaržas telpā.

Pirms salaist kaķus kopā, ieteicams viņiem apgriezt nagus, lai viņi nevarētu viens otru ievainot. Salaišanas reizēs agresīvo kaķi var pieturēt ar iemauktiņiem. Salaižot kaķus vienā telpā, sākumā viņiem būtu labāk atrasties ar lielāku distanci vienam no otra un pakāpeniski tuvināt viņus, ļaut atrasties un gulšņāt tuvāk vienam pie otra. Ja kāds no kaķiem sāk izrādīt saspringumu, kaķus vajag laikus izšķirt pirms sācies konflikts. Šņācošu kaķi nevajadzētu glaudīt, cenšoties viņu nomierināt, jo tā kaķis var noprast, ka agresīvā uzvedība tiek atalgota ar glāstiem. Šņācošā kaķa uzmanību vēlams novērst, un, kad viņš vairs nešņāc, tad viņu var atalgot.

Dzīvnieku nomierināšanai saspringtās vidēs veterinārajās aptiekās ir pieejami dažādi līdzekļi, kas var būt noderīgi šādā problēmsituācijā. Kā viens no tādiem ir "Feliway Friends". 

Kaķis pēc operācijas pasīvs

Sveiki,kaķenei 22. Septembri bija operācija,šodien paliek 3 diena. Kaķene ļoti maz staigā,vairāk izvēlas atpūsties! Šodien beidzot paēda ,bet kaste nau bijusi! Vakar un aizvakar bija pacurat,! Vai tas ir normāli,vai jādodas pie vetārsta?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Ja dzīvnieks pēc operācijas slikti jūtas, Jums noteikti ir jāsazinās ar veterinārārstu/veterināro klīniku, kur tika veikta operācija. Dažreiz iemesls nestaigāšanai mēdz būt uzvilktā pēcoperācijas vestīte. Ja to novelkot, kaķis staigā, ēd , iet uz tualeti, tad vaina ir uzvilktajā vestītē. Taču, ja vaina nav vestītē, Jums noteikti jāsazinās ar veterinārārstu.

Kaķis uzlaizīja pretblusu pilienus

Šodien nopirku pretblusu pilienus, ko iesmērēt skaustā un kaķēns kaut ka kasoties, pilieni tika uz viņa ķepas un viņš to nolaizija. Sāka nākt putas ara pa muti, bet uz kādu minūti tik! Tagad itka viss kārtībā! Vai ir par kaut ko jauztraucas? Tam var būt sekas?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kaķis var pastiprināti siekaloties, ja ir uzlaizījis pretblusu līdzekli. Jāņem vērā, cik daudz no līdzekļa viņš uzlaizīja un kāds ir šis līdzeklis - ķīmiskais vai uz augu bāzes. Uzlaizot niecīgu daudzumu, var novērot īslaicīgu siekalošanos, galvenokārt, palīgvielu sastāva dēļ. Vērojiet kaķa pašsajūtu - ja siekalošanās atkārtojas vai ievērojāt, ka uz ķepas uzpil un attiecīgi kaķis uzlaizīja daudzus pilienus, ieteicams kaķi atrādīt veterinārārstam. 

Nomierinoša siksniņa

Labdien! Nesen mūsu 1.5 gadus vecā sterilizētā kaķenīte piedzīvoja pārmaiņas mājās - viņa ir ļoti bailīga, tāpēc lai atvieglotu kaķim pārejas periodu iegādājāmies “ Beaphar No Stress Collar Cat” nomierinošu kakla siksnu kaķiem. Efekts bija manāms uzreiz - kaķene palika mierīgāka, mīlīgāka. Uz iepakojuma rakstīts, ka efekts novērojams 6 nedēļas. Vēlējos noskaidrot, vai šādu kakla siksniņu var lietot ilgstošu periodu? Sastāvā norādītas dabīgas sastāvdaļas.. vai tomēr kaķim tas var kaitēt? Paldies!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Vai ir vēl nepieciešamība pēc atkārtotas siksniņas, ja pirmreizējā lietošana palīdzeja un kaķenei mazinājās stress, viņa palika mierīgāka? Ja stress ir pārdzīvots, un bez siksniņas viņa joprojām ir gana mierīga, tad nav nepieciešamības atkārtoti iegādāties siksniņu. Savukārt, ja pie pārmaiņām mājās nav vēl līdz galam pieradusi, taču ir novērojams progress, var vēl kādu reizi uzlikt sikniņu. Taču ne ilgtermiņā.

Kaķa attārpošana

Labdien. Manam kaķim no anālās atveres nāv kaut kas balts, bet ne šķidrs, ciets...nevarētu tie būt tārpi kaut kādi balti???

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti! 

Tie varētu tārpi. Tādā gadījumā kaķis ir jāattārpo. Jebkurā veterinārajā aptiekā varat iegādāties attārpošanas līdzekli un mājas apstākļos viņu attārpot. Jums ir tikai jāzina dzīvnieka svars. Ja mājās ir vēl kādi citi dzīvnieki, arī viņi ir jāattārpo. 

Cenrādis

Vai pensionāriem ir kādas atlaides dzīvnieka ārstēšanā? Paldies!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

"Dino Zoo" klīnikā ir vienots cenrādis visiem klientiem. 

Interesēties par minētajām atlaidēm iespējams varat klīnikā "Dzīvnieku draugs" (+371 67500491).

Kaķi apēduši ko sliktu

Visiem kaķiem mājas vienlaikus palika slikti, visi vemj pēc kāda laika kad paēd un visiem ir caureja. Kāpēc tas varētu būt un ko darīt ja tuvumā nav veterinārārsta. Kaķi ārā nestaigā

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja visiem mājas kaķiem vienlaicīgi palika slikti, iespējams viņi ir apēduši ko nelāgu. Apdomājiet, vai ir dots kas tāds, kas nav ierasts. Ja ēdienkartē nav nekas mainīts, varbūt jāpārbauda šā brīža barība, vai nav sabojājusies u.tml. Ja vemšana un caureja nav mazinājusies, kaķi tomēr ir jāved pie veterinārārsta/jāsauc apkaimes veterinārārsts mājas vizītē. 

Nākotnē mājās var glabāt veterinārajās aptiekās nopērkamu pretcaurejas līdzekli.

Kaķēnam apaļš vēders

Paņēmām 3 mēn.vecu,nevienam nevajadzīgu kaķenīti,teica,ka esot attārpota. Pēc 3 dienam parādījās daudz blusu. Atblusojām. Ēd ļoti daudz,pēdējā nedēļā ,cik trauciņā ieber,tik tukšs. Ir ļoti resns vēderiņš. vai tas nenorāda uz tārpiem?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kaķēniem var būt apaļāks vēders. Ja vēders liekas pārspīlēti apaļīgs, atrādiet kaķīti veterinārārstam. Ja gadījumā kaķēns nav vēl saņēmis visas nepieciešamās vakcīnas, tad pie vienas vakcinācijas vizītes ārsts Jūsu kaķi apskatīs.

Vai varētu būt, ka ievērojāt apaļo vēderu, kopš kaķis sācis ļoti daudz ēst?

Par attārpošanu - noskaidrojiet, kad kaķenīti attārpoja iepriekš, un ņemiet vērā, ka līdz pusgada vecumam veselu kaķi attārpo reizi mēnesī. 

Kaķēnam apaļs vēders

Paņēmām 3 mēn.vecu,nevienam nevajadzīgu kaķenīti,teica,ka esot attārpota. Pēc 3 dienam parādījās daudz blusu. Atblusojām. Ēd ļoti daudz,pēdējā nedēļā ,cik trauciņā ieber,tik tukšs. Ir ļoti resns vēderiņš. vai tas nenorāda uz tārpiem?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kaķēniem var būt apaļāks vēders. Ja vēders liekas pārspīlēti apaļīgs, atrādiet kaķīti veterinārārstam. Ja gadījumā kaķēns nav vēl saņēmis visas nepieciešamās vakcīnas, tad pie vienas vakcinācijas vizītes ārsts Jūsu kaķi apskatīs.

Vai varētu būt, ka ievērojāt apaļo vēderu, kopš kaķis sācis ļoti daudz ēst?

Par attārpošanu - noskaidrojiet, kad kaķenīti attārpoja iepriekš, un ņemiet vērā, ka līdz pusgada vecumam veselu kaķi attārpo reizi mēnesī.