Atpakaļ

Gultiņa kaķim – vai vajadzīga?

Teju katrs internetā ir redzējis populāro fotogrāfiju, kurā kaķis guļ parastā kartona kastē, savukārt no tās izsaiņotā ekskluzīvā speciālā guļvieta stāv tukša. Par to, kā izvēlēties kaķa gultiņu un vai tā vispār ir vajadzīga katram kaķim, stāsta Dino Zoo eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis.

Kaķa attieksme pret speciālu guļvietu visbiežāk ir atkarīga no dzīvnieka šķirnes. “Ir šķirnes, kas gultiņā, visticamāk, negulēs nekad. Tie ir visi meža kaķi un lielie meinkūni, kam pārsvarā patīk gulēt vienkārši uz grīdas. Ja ir vēlme ierīkot šīs šķirnes kaķim speciālu guļvietu, uz grīdas var nolikt plakanu matracīti, kam kaķis gulēs virsū. Tomēr visbiežāk iepriekš minēto šķirņu kaķi guļ vienkārši uz grīdas kā suņi, kas ir tiem ļoti tipiska uzvedība. Savukārt tā dēvētie mājas kaķi – piemēram, persieši, kā arī bezšķirnes kaķi labprāt izvēlēsies gultiņu ar nosacījumu, ka tā ir kompakta, maza un ērta. Kaķiem vairumā gadījumu nepatiks liela guļvieta un viņi daudz labprātāk ieritināsies, piemēram, mazā groziņā,” stāsta Ivo.

Tāpat kaķim var patikt pie sienas piestiprināma guļvieta, kuras metāla karkasā ir iestiprināts audums. Šāda veida guļvietas parasti ir iestrādātas arī kaķu mājās, tomēr tās var nopirkt arī atsevišķi un pielikt pie sienas paša spēkiem. Ja kaķis ir liels siltummīlis kā, piemēram, sfinksi, apkures sezonas periodā var izmantot arī uz radiatoriem uzliekamu gultiņu, kuru dzīvnieks labprāt izmantos. Tāpat kaķi bieži vien izvēlas gulēt arī kaķu mājās, kur ierīkotas speciālas guļvietas. “Kaķis visbiežāk izvēlēsies augstāku vietu, kur atpūsties. Tāpēc ieteicams izvēlēties augstāku kaķu māju vai pie sienas piestiprināmu kaķu mājas daļu, kas nopērkama atsevišķi, un pielikt to pēc iespējas augstāk. Šādā gadījumā kaķis tajā gulēs daudz labprātāk, jo ir pieradis uz savu teritoriju noraudzīties no augšas,” teic Ivo.

Tiesa, bez kaķu gultiņas var arī iztikt, jo kaķi visbiežāk savai atpūtai labprāt izvēlas arī dīvānu, krēslu vai gultu un guļ tur, kur uzturas to saimnieki, tāpēc to nevajadzētu uztvert par obligātu pirkumu: “Ir kaķi, kuriem patīk gultiņas, un ir kaķi, kuri tajās negulēs nekad. Tas ir atkarīgs no dzīvnieka rakstura, tāpēc jāvērtē kaķa uzvedību individuāli. Ne velti ļoti bieži gadās situācijas, kad tiek iegādāta dārga kaķu gultiņa, bet kaķis to nelieto vien  tāpēc, ka viņam tā nav vajadzīga vispār. Protams, ir arī kaķi, kuri gulēs jebkur, ja vien ir kāda mīksta vietiņa. Lai saprastu, vai dzīvniekam ir vērts iegādāties speciālo gultiņu, jāvēro kaķēns un jāskatās, kas viņam patīk. Izdarot secinājumus par sava mīluļa paradumiem un pieņemot gala lēmumu, var pirkt gultiņu.

Savukārt, vēl nezinot, kā dzīvnieks to uztvers, nav jēgas to darīt, jo var gadīties, ka nauda tiek iztērēta nevajadzīgi. Tāpat nav atšķirības, vai tiek pirkta kaķu vai suņu gultiņa. Kaķis var labprāt gulēt suņa gultiņā, un otrādi. Iesaku arī individuāli izvērtēt kaķa vajadzību pēc speciālās mājiņas, pa kuru kāpelēt. Ir dzīvnieki, kuri to izmantos labprāt, kamēr citiem tā nebūs vajadzīga un, labākajā gadījumā, tiks izmantota vien pāris reižu. Tiesa, ir temperamentīgas šķirnes, kam patīk lēkāt pa dažāda augstuma virsmām un uz visu raudzīties no augšas – piemēram, abesīnieši, sfinksi un Burmas kaķi. Šo šķirņu pārstāvji kaķu māju, visticamāk, novērtēs. Tāpat tā patiks arī meinkūniem, kuri bieži vien šīs mājas izmanto par savām guļvietām.”

Dino Zoo veikalos ir pieejams ļoti plašs kaķu gultu sortiments, katrs no ķepaiņiem atrastu sev piemērotāko.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Labdien! Pēkšņi pazudušas spalvas!Vakar bija viss vietā! Vieta ir gluda, bez ievainojumiem. Kaķim ,runcim, maijā būs gads, kastrēts. Nav novēroti blaugznu līdzīgi veidojumi. Pēdējās nedeļas sākām dot kaķu barību paredzētu kaķiem no gada vecuma.Ir dota svaiga cūkgaļas akna un niere. 2 nedēļas staigā ar pretblusu, ērču siksniņu, bet spalvas tur turas vietā.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Bez dzīvnieka apskates nevar novērtēt spalvas un ādas stāvokli!, pēc pievienotās bildes vairāk izskatās pēc kailēdes kas ir ļoti lipīga arī cilvēkiem un šajā gadijumā noteikti būtu jādodas uz vizīti pie veterinārārsta.

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!

Astes kosmētiskais defekts

Labdien! Siāmas kaķītim (2 mēneši) ir lauztās astes sindroms (astes galiņš gredzentiņā). Kā tas ietekmē dzīvnieku un vai šis defekts ir labojums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja tas kaķēnu pašu nesatrauc, viņš to nelaiza, negrauž, neizrāda diskomfortu, kad to aiztiek, tad tas ir vairāk kā kosmētisks defekts. Ja tomēr astes deformācija sāk satraukt un traucēt pašam kaķim, tad jādodās pie veterinārārsta un jāveic nepieciešamie izmeklējumi, un balstoties uz izmeklējumiem , jāizvēlas attiecīga ārstēšana.