Atpakaļ

Cik ilgi kaķi var atstāt mājās vienu?

Atstāt kaķus mājās vienus pašus mums šķiet dabiski. Kaķi tiek uzskatīti par ļoti neatkarīgiem dzīvniekiem, bet kā ir patiesībā? Vai kaķi drīkst atstāt mājās vienu pašu uz dienu, trīs dienām vai nedēļu? Vai kaķi jūtas vientuļi?

Atstāt kaķus mājās vienus pašus mums šķiet dabiski. Kaķi tiek uzskatīti par ļoti neatkarīgiem dzīvniekiem, bet kā ir patiesībā? Vai kaķi drīkst atstāt mājās vienu pašu uz dienu, trīs dienām vai nedēļu? Vai kaķi jūtas vientuļi?

Lai arī kaķi patiešām ir neatkarīgi, tie tik un tā vēlas uzmanību un saskarsmi ar cilvēku. Kā arī, būdami vienatnē, tie var sastrādāt dažādas palaidnības un savainot sevi. Kustīgi vadi, indīgi augi, sadzīves ķīmija, plastmasas maisiņi, dažādas elektroierīces – visas šīs lietas apdraud mazā pētnieka veselību un reizēm pat dzīvību.

Tāpēc ir svarīgi zināt, uz cik ilgu laiku ir droši atstāt kaķi vienu, un kas ir nepieciešams, lai vide, kurā kaķis atrodas, būtu droša, bet kaķis vesels un laimīgs.

Vai kaķi jūtas vientuļi?

Neskatoties uz kaķu kā neatkarīgu dzīvnieku reputāciju, tie jūtas vientuļi, kad tiek atstāti vieni uz ilgu laiku. Kaķi ir sociāli dzīvnieki, kuri izveido ciešu saikni ar saviem saimniekiem. Kad kaķa vajadzība pēc sabiedrības netiek apmierināta, kaķis var kļūt nomākts un trauksmains nošķirtības dēļ. Diemžēl, šī kaķu nošķirtības trauksme bieži paliek nepamanīta līdz brīdim, kad tā kļūst ļoti izteikta.Atšķirībā no suņiem, kuri nošķirtības trauksmes dēļ demolē un piemēslo māju, kaķis to nedarīs, kā arī nekaitinās kaimiņus ar pārmērīgu riešanu un gaudošanu, tomēr kaķis var sākt uzvesties uzmācīgi, neatkāpties no saimnieka, pārstāt lietot savu tualeti un skaļi ņaudēt.


Uz cik ilgu laiku drīkst kaķi atstāt vienu?

Tas, uz cik ilgu laiku drīkst atstāt kaķi vienu, ir atkarīgs no kaķa personības un ieradumiem, tomēr vērā jāņem arī vide, kaķa veselības stāvoklis un vecums.

Zemāk redzamajā tabulā ir norādīts laiks, uz kādu kaķi drīkst atstāt vienu, atkarībā no kaķa vecuma:

Vecums Laiks vienatnē
Mazāk kā 4 mēneši 2 - 4 stundas
4 - 5 mēneši 5 stundas
6 mēneši 8 stundas
Veseli, pieauguši kaķi 24 - 48 stundas

Jāatceras, ka tabulā norādītais laiks ir maksimālais laiks, uz kuru kaķi drīkst atstāt vienu pašu.

Ja prombūtne ir ilgāka, vajadzētu sarunāt kādu, kurš var atnākt kaķi apraudzīt. Ir vitāli svarīgi, lai kaķim būtu pietiekoši daudz ēdiena, svaiga ūdens un droša vieta gulēšanai. Tāpat arī ir svarīgi, lai kaķis netiktu klāt asiem priekšmetiem un indīgiem augiem.

Kad viss iepriekšminētais ir pārbaudīts un nodrošināts, vajadzētu pārliecināties, ka kaķim tiek atstātas gana daudz izklaides iespējas, lai tam nekļūst garlaicīgi. Daži piemēri, kas to nodrošina: rāpšanās un nagu asināšanas stabi, rotaļlietas, barības trauki – labirinti, TV un mūzika.

Kaķa atstāšana uz nakti

Ja kaķis ir vesels un saimnieks viņu atstāj vidē, kurā kaķis ir drošībā, kaķa atstāšana mājās vienatnē pa nakti nav problēma pie nosacījuma, ka kaķim tiek nodrošinātas pirmās nepieciešamības lietas - ēdiens, svaigs ūdens un tīra kaķu tualete. Savukārt, ja kaķim ir kādas veselības problēmas vai rodas trauksme nošķirtības dēļ, vai vienatnē atstājamais kaķis vēl ir kaķēns, ir jāmēģina izdomāt risinājums, kā viņu tomēr vienu pašu neatstāt. Labākais risinājums ir sarunāt kādu, kas saimnieka prombūtnes laikā kaķi var ik pa laikam atnākt apskatīt, jo ir nepieciešams, lai kāds paseko līdzi, ka dzīvnieks ir drošībā un aprūpēts, kā arī pieskata māju, lai tā netiktu piemēslota. Arī pašam saimniekam tas palīdzēs saglabāt sirdsmieru. Mūsdienās pastāv arī iespēja atrast cilvēkus, kas par maksu piedāvā mājdzīvnieku pieskatīšanas pakalpojumus. Arī tas var būt risinājums.

Kaķa atstāšana uz nedēļas nogali

Vienmēr, kad ir nepieciešams kaķi atstāt vienu uz ilgāku laiku par 24 stundām, ir jāsarunā kāds, kurš dzīvnieku pieskata. Ir vairāki iemesli, kāpēc:

 • ūdens sastāvas, bet kaķim nepieciešams svaigs ūdens;
 • var pietrūkt ēdiens;
 • ir jātīra kaķa tualete;
 • kaķim nepieciešama komunikācija, saskarsme ar cilvēku un rotaļas;
 • kaķis var sākt garlaikoties vai/un justies vientuļš;
 • kaķis var saslimt vai gūt kādu traumu;
 • laikapstākļu izmaiņas var ietekmēt kaķa uzvedību un pašsajūtu.

Var neņemt vērā atsevišķas lietas no augstāk minētajām, ja ir pārliecība, ka kaķis ir pašpietiekams un tam ir gana resursu, lai nedēļas nogali tas droši pavadītu viens. Piemēram, kombinējot ūdens strūklakas ar ūdens trauciņiem, var izvairīties no tā, ka kaķim pietrūkst svaiga ūdens. Automātiskās kaķu barotavas nodrošina kaķim regulāri pieejamu barību. Var atstāt arī vairākas kaķu tualetes.

Tomēr svarīgi ir paturēt prātā, ka tehnoloģijas mēdz pievilt, kā arī - neviena rotaļlieta nespēj aizstāt saskarsmi ar cilvēku.

Kas jāievēro, atstājot kaķi mājās vienu?

Nav svarīgi, vai saimnieka prombūtne ir dažas stundas vai pāris dienas, ir lietas, kas vienmēr jāievēro, atstājot kaķi mājās vienu:

Atslēgvārdi, par kuriem jādomā pirmkārt, ir - ēdiens, ūdens, drošība un izklaides.

 1. Piepildīt ūdens traukus ar svaigu ūdeni. Ja prombūtne ir uz ilgu laiku, vēlams iegādāties ūdens strūklaku.
 2. Pārliecināties, ka kaķim tiek atstāta barība pietiekošā daudzumā. Protams, ja prombūtne ir tikai uz pāris stundām, šo var neņemt vērā un pieturēties pie ikdienas barošanas režīma. Kaķiem patīk rutīna. Dodoties prom uz ilgāku laiku, to var nodrošināt, iegādājoties automātisko kaķu barotavu, kura noteiktos laikos kaķim pados noteiktu daudzumu barības. Tomēr jāatceras, ka jebkuras tehniskas ierīces darbībā var notikt kļūmes, tāpēc ir svarīgi, lai šādā gadījumā ir kāds rezerves plāns.
 3. Iztīrīt kaķa tualeti un novietot telpā papildus tualetes, lai kaķim nepieciešamības gadījumā būtu pieejama tīra tualete.
 4.  Atstāt mājās kaķim drošu vidi. Aizvākt visu, kas kaķim var būt bīstams - sadzīves ķīmiju, indīgus augus, asus priekšmetus, sīkas rotaļlietas, plastmasas maisiņus. Ja plastmasas maisi tiek izmantoti kā atkritumu tvertne, drošības pēc nogriezt tiem rokturus. Izraut vadus no kontaktiem un pārliecināties, ka kaķis netiek klāt nevienam vadam.  Aizvērt tualetes poda vāku. Aizvērt logus.
 5. Padarīt vidi kaķim interesantu. Skrāpēšanas stabi, kaķa rotaļlietas, vietas, kur kaķim mierīgi pagulēt un atpūsties – tas viss ir pirmā nepieciešamība, atstājot kaķi mājās vienu pašu. Papildus var atstāt ieslēgtu tv vai radio. Var paslēpt dažādās mājas vietās kaķim domātus kārumus vai/un barību, arī tas nodarbinās kaķi, kamēr saimnieks ir prom.
 6. Pirms došanās prom parotaļāties ar kaķi, kā arī izrunāt visu ar cilvēku, kurš kaķi pieskatīs. Izstāstīt viņam visu par kaķa barošanu, ieradumiem un veselības stāvokli. Atstāt kaķa veterinārārsta un sava telefona numurus, lai nepieciešamības gadījumā ir iespēja sazināties.

Ja mājās vienu pašu atstāj kaķēnu

Atstājot mājās vienu pašu kaķēnu, barībai, ūdenim, rotaļlietām un potenciāliem apdraudējumiem ir jāpievērš īpaša uzmanība. Vēlams apsvērt iespēju kaķēnam nodrošināt lielu būri, kurā tas varēs uzturēties drošībā un kurā būs pietiekoši daudz vietas rotaļām. Šim mērķim var izmantot arī brīvu telpu vai vannas istabu. Ja kaķēns tiek atstāts kādā atsevišķā telpā, drošība ir prioritāte. Jāuzmanās no ķimikālijām, asiem priekšmetiem, vadiem, augiem, plastmasas lietām un dažādiem sīkiem priekšmetiem, kurus kaķēns potenciāli var norīt. Laiku, ko kaķēns pavada viens, jāsamazina līdz minimumam vai jāatrod kāds, kurš ik pa laikam var pie kaķēna atnākt un viņu apskatīt.

Vai kaķi ilgojas pēc saimnieka?

Kaķi parasti izveido ļoti ciešu saikni ar saviem saimniekiem un pārējiem ģimenes locekļiem. Pat, ja kaķis izturas neitrāli, viņš pamanīs, ka saimnieks ir prom, un tam pietrūks viņa klātbūtnes un uzmanības. Ja kaķis sāk skaļi ņaudēt, kad saimnieks iziet no telpas, tā ir viena no pazīmēm, ka kaķim viņa pietrūkst.

Citas pazīmes, kas liecina, ka kaķis ilgojas, ir: neatkāpšanās no saimnieka, apetītes zudums, depresija, trauksme, vemšana un caureja, mājas piemēslošana.

Ja tiek pamanītas šīs pazīmes, būtu vēlams aprunāties ar veterinārārstu, lai saprastu, vai tās ir veselības problēmas vai tā notiek uz nervu pamata saimnieka prombūtnes dēļ. Svarīgi ir nedusmoties uz kaķi, ja tas piečurā apģērbu/apavus vai kaut kur citur ārpus savas tualetes. Kaķis to nedara, lai ieriebtu, tas vienkārši ir vienīgais veids, kā kaķis var pateikt, ka viņam saimnieka pietrūkst.

Kā izklaidēt kaķus?

Labākās aktivitātes un rotaļlietas, lai kaķim nebūtu garlaicīgi, kad saimnieka nav mājās:

 • barības trauki ar labirintiem;
 • rotaļlietas (bumbas, rotaļlietas ar kaķu zāli, spalvu rotaļlietas, rotaļlietas - kociņi, rotaļu peles, pārtikas labirinti, kartona kastes u.tml.);
 • vertikāli skrāpēšanas stabi;
 • kaķu koki, pa kuriem rāpties;
 • TV vai mūzika;
 • putnu barotava aiz loga;
 • barības vai kārumu slēptuves dažādās mājas vietās;
 • vēl viens kaķis;
 • kāds, kurš atnāk parotaļāties ar kaķi.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!

Astes kosmētiskais defekts

Labdien! Siāmas kaķītim (2 mēneši) ir lauztās astes sindroms (astes galiņš gredzentiņā). Kā tas ietekmē dzīvnieku un vai šis defekts ir labojums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja tas kaķēnu pašu nesatrauc, viņš to nelaiza, negrauž, neizrāda diskomfortu, kad to aiztiek, tad tas ir vairāk kā kosmētisks defekts. Ja tomēr astes deformācija sāk satraukt un traucēt pašam kaķim, tad jādodās pie veterinārārsta un jāveic nepieciešamie izmeklējumi, un balstoties uz izmeklējumiem , jāizvēlas attiecīga ārstēšana.

Kaķenei kaķēni

Sveiki. Jautajums saistīts ar tikko dzemdējušu kaķeni. Mums ir 2 kaķi, kaķene dzemdēja 10.02., ka arī mums ir runcis, kaķi ir pilnībā atdalīti, bet kaķene rūc kad runcis iet gar durvīm, ka arī kaķene daudz ņaud kad neesam viņai blakus. Runcim visu laiku gribas iet pie durvīm kur ir kaķene ar bērniem. Ko darīt? Kā palīdzēt kaķenei lai viņai nebūtu jasatraucas par runci?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Jums jānodrošina kaķenei pilnīgs miers un runcis jānodala, lai nav iespējas iet pie durvīm, kur ir kaķene.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika