Atpakaļ

Cik ilgi kaķi var atstāt mājās vienu?

Atstāt kaķus mājās vienus pašus mums šķiet dabiski. Kaķi tiek uzskatīti par ļoti neatkarīgiem dzīvniekiem, bet kā ir patiesībā? Vai kaķi drīkst atstāt mājās vienu pašu uz dienu, trīs dienām vai nedēļu? Vai kaķi jūtas vientuļi?

Atstāt kaķus mājās vienus pašus mums šķiet dabiski. Kaķi tiek uzskatīti par ļoti neatkarīgiem dzīvniekiem, bet kā ir patiesībā? Vai kaķi drīkst atstāt mājās vienu pašu uz dienu, trīs dienām vai nedēļu? Vai kaķi jūtas vientuļi?

Lai arī kaķi patiešām ir neatkarīgi, tie tik un tā vēlas uzmanību un saskarsmi ar cilvēku. Kā arī, būdami vienatnē, tie var sastrādāt dažādas palaidnības un savainot sevi. Kustīgi vadi, indīgi augi, sadzīves ķīmija, plastmasas maisiņi, dažādas elektroierīces – visas šīs lietas apdraud mazā pētnieka veselību un reizēm pat dzīvību.

Tāpēc ir svarīgi zināt, uz cik ilgu laiku ir droši atstāt kaķi vienu, un kas ir nepieciešams, lai vide, kurā kaķis atrodas, būtu droša, bet kaķis vesels un laimīgs.

Vai kaķi jūtas vientuļi?

Neskatoties uz kaķu kā neatkarīgu dzīvnieku reputāciju, tie jūtas vientuļi, kad tiek atstāti vieni uz ilgu laiku. Kaķi ir sociāli dzīvnieki, kuri izveido ciešu saikni ar saviem saimniekiem. Kad kaķa vajadzība pēc sabiedrības netiek apmierināta, kaķis var kļūt nomākts un trauksmains nošķirtības dēļ. Diemžēl, šī kaķu nošķirtības trauksme bieži paliek nepamanīta līdz brīdim, kad tā kļūst ļoti izteikta.Atšķirībā no suņiem, kuri nošķirtības trauksmes dēļ demolē un piemēslo māju, kaķis to nedarīs, kā arī nekaitinās kaimiņus ar pārmērīgu riešanu un gaudošanu, tomēr kaķis var sākt uzvesties uzmācīgi, neatkāpties no saimnieka, pārstāt lietot savu tualeti un skaļi ņaudēt.


Uz cik ilgu laiku drīkst kaķi atstāt vienu?

Tas, uz cik ilgu laiku drīkst atstāt kaķi vienu, ir atkarīgs no kaķa personības un ieradumiem, tomēr vērā jāņem arī vide, kaķa veselības stāvoklis un vecums.

Zemāk redzamajā tabulā ir norādīts laiks, uz kādu kaķi drīkst atstāt vienu, atkarībā no kaķa vecuma:

Vecums Laiks vienatnē
Mazāk kā 4 mēneši 2 - 4 stundas
4 - 5 mēneši 5 stundas
6 mēneši 8 stundas
Veseli, pieauguši kaķi 24 - 48 stundas

Jāatceras, ka tabulā norādītais laiks ir maksimālais laiks, uz kuru kaķi drīkst atstāt vienu pašu.

Ja prombūtne ir ilgāka, vajadzētu sarunāt kādu, kurš var atnākt kaķi apraudzīt. Ir vitāli svarīgi, lai kaķim būtu pietiekoši daudz ēdiena, svaiga ūdens un droša vieta gulēšanai. Tāpat arī ir svarīgi, lai kaķis netiktu klāt asiem priekšmetiem un indīgiem augiem.

Kad viss iepriekšminētais ir pārbaudīts un nodrošināts, vajadzētu pārliecināties, ka kaķim tiek atstātas gana daudz izklaides iespējas, lai tam nekļūst garlaicīgi. Daži piemēri, kas to nodrošina: rāpšanās un nagu asināšanas stabi, rotaļlietas, barības trauki – labirinti, TV un mūzika.

Kaķa atstāšana uz nakti

Ja kaķis ir vesels un saimnieks viņu atstāj vidē, kurā kaķis ir drošībā, kaķa atstāšana mājās vienatnē pa nakti nav problēma pie nosacījuma, ka kaķim tiek nodrošinātas pirmās nepieciešamības lietas - ēdiens, svaigs ūdens un tīra kaķu tualete. Savukārt, ja kaķim ir kādas veselības problēmas vai rodas trauksme nošķirtības dēļ, vai vienatnē atstājamais kaķis vēl ir kaķēns, ir jāmēģina izdomāt risinājums, kā viņu tomēr vienu pašu neatstāt. Labākais risinājums ir sarunāt kādu, kas saimnieka prombūtnes laikā kaķi var ik pa laikam atnākt apskatīt, jo ir nepieciešams, lai kāds paseko līdzi, ka dzīvnieks ir drošībā un aprūpēts, kā arī pieskata māju, lai tā netiktu piemēslota. Arī pašam saimniekam tas palīdzēs saglabāt sirdsmieru. Mūsdienās pastāv arī iespēja atrast cilvēkus, kas par maksu piedāvā mājdzīvnieku pieskatīšanas pakalpojumus. Arī tas var būt risinājums.

Kaķa atstāšana uz nedēļas nogali

Vienmēr, kad ir nepieciešams kaķi atstāt vienu uz ilgāku laiku par 24 stundām, ir jāsarunā kāds, kurš dzīvnieku pieskata. Ir vairāki iemesli, kāpēc:

 • ūdens sastāvas, bet kaķim nepieciešams svaigs ūdens;
 • var pietrūkt ēdiens;
 • ir jātīra kaķa tualete;
 • kaķim nepieciešama komunikācija, saskarsme ar cilvēku un rotaļas;
 • kaķis var sākt garlaikoties vai/un justies vientuļš;
 • kaķis var saslimt vai gūt kādu traumu;
 • laikapstākļu izmaiņas var ietekmēt kaķa uzvedību un pašsajūtu.

Var neņemt vērā atsevišķas lietas no augstāk minētajām, ja ir pārliecība, ka kaķis ir pašpietiekams un tam ir gana resursu, lai nedēļas nogali tas droši pavadītu viens. Piemēram, kombinējot ūdens strūklakas ar ūdens trauciņiem, var izvairīties no tā, ka kaķim pietrūkst svaiga ūdens. Automātiskās kaķu barotavas nodrošina kaķim regulāri pieejamu barību. Var atstāt arī vairākas kaķu tualetes.

Tomēr svarīgi ir paturēt prātā, ka tehnoloģijas mēdz pievilt, kā arī - neviena rotaļlieta nespēj aizstāt saskarsmi ar cilvēku.

Kas jāievēro, atstājot kaķi mājās vienu?

Nav svarīgi, vai saimnieka prombūtne ir dažas stundas vai pāris dienas, ir lietas, kas vienmēr jāievēro, atstājot kaķi mājās vienu:

Atslēgvārdi, par kuriem jādomā pirmkārt, ir - ēdiens, ūdens, drošība un izklaides.

 1. Piepildīt ūdens traukus ar svaigu ūdeni. Ja prombūtne ir uz ilgu laiku, vēlams iegādāties ūdens strūklaku.
 2. Pārliecināties, ka kaķim tiek atstāta barība pietiekošā daudzumā. Protams, ja prombūtne ir tikai uz pāris stundām, šo var neņemt vērā un pieturēties pie ikdienas barošanas režīma. Kaķiem patīk rutīna. Dodoties prom uz ilgāku laiku, to var nodrošināt, iegādājoties automātisko kaķu barotavu, kura noteiktos laikos kaķim pados noteiktu daudzumu barības. Tomēr jāatceras, ka jebkuras tehniskas ierīces darbībā var notikt kļūmes, tāpēc ir svarīgi, lai šādā gadījumā ir kāds rezerves plāns.
 3. Iztīrīt kaķa tualeti un novietot telpā papildus tualetes, lai kaķim nepieciešamības gadījumā būtu pieejama tīra tualete.
 4.  Atstāt mājās kaķim drošu vidi. Aizvākt visu, kas kaķim var būt bīstams - sadzīves ķīmiju, indīgus augus, asus priekšmetus, sīkas rotaļlietas, plastmasas maisiņus. Ja plastmasas maisi tiek izmantoti kā atkritumu tvertne, drošības pēc nogriezt tiem rokturus. Izraut vadus no kontaktiem un pārliecināties, ka kaķis netiek klāt nevienam vadam.  Aizvērt tualetes poda vāku. Aizvērt logus.
 5. Padarīt vidi kaķim interesantu. Skrāpēšanas stabi, kaķa rotaļlietas, vietas, kur kaķim mierīgi pagulēt un atpūsties – tas viss ir pirmā nepieciešamība, atstājot kaķi mājās vienu pašu. Papildus var atstāt ieslēgtu tv vai radio. Var paslēpt dažādās mājas vietās kaķim domātus kārumus vai/un barību, arī tas nodarbinās kaķi, kamēr saimnieks ir prom.
 6. Pirms došanās prom parotaļāties ar kaķi, kā arī izrunāt visu ar cilvēku, kurš kaķi pieskatīs. Izstāstīt viņam visu par kaķa barošanu, ieradumiem un veselības stāvokli. Atstāt kaķa veterinārārsta un sava telefona numurus, lai nepieciešamības gadījumā ir iespēja sazināties.

Ja mājās vienu pašu atstāj kaķēnu

Atstājot mājās vienu pašu kaķēnu, barībai, ūdenim, rotaļlietām un potenciāliem apdraudējumiem ir jāpievērš īpaša uzmanība. Vēlams apsvērt iespēju kaķēnam nodrošināt lielu būri, kurā tas varēs uzturēties drošībā un kurā būs pietiekoši daudz vietas rotaļām. Šim mērķim var izmantot arī brīvu telpu vai vannas istabu. Ja kaķēns tiek atstāts kādā atsevišķā telpā, drošība ir prioritāte. Jāuzmanās no ķimikālijām, asiem priekšmetiem, vadiem, augiem, plastmasas lietām un dažādiem sīkiem priekšmetiem, kurus kaķēns potenciāli var norīt. Laiku, ko kaķēns pavada viens, jāsamazina līdz minimumam vai jāatrod kāds, kurš ik pa laikam var pie kaķēna atnākt un viņu apskatīt.

Vai kaķi ilgojas pēc saimnieka?

Kaķi parasti izveido ļoti ciešu saikni ar saviem saimniekiem un pārējiem ģimenes locekļiem. Pat, ja kaķis izturas neitrāli, viņš pamanīs, ka saimnieks ir prom, un tam pietrūks viņa klātbūtnes un uzmanības. Ja kaķis sāk skaļi ņaudēt, kad saimnieks iziet no telpas, tā ir viena no pazīmēm, ka kaķim viņa pietrūkst.

Citas pazīmes, kas liecina, ka kaķis ilgojas, ir: neatkāpšanās no saimnieka, apetītes zudums, depresija, trauksme, vemšana un caureja, mājas piemēslošana.

Ja tiek pamanītas šīs pazīmes, būtu vēlams aprunāties ar veterinārārstu, lai saprastu, vai tās ir veselības problēmas vai tā notiek uz nervu pamata saimnieka prombūtnes dēļ. Svarīgi ir nedusmoties uz kaķi, ja tas piečurā apģērbu/apavus vai kaut kur citur ārpus savas tualetes. Kaķis to nedara, lai ieriebtu, tas vienkārši ir vienīgais veids, kā kaķis var pateikt, ka viņam saimnieka pietrūkst.

Kā izklaidēt kaķus?

Labākās aktivitātes un rotaļlietas, lai kaķim nebūtu garlaicīgi, kad saimnieka nav mājās:

 • barības trauki ar labirintiem;
 • rotaļlietas (bumbas, rotaļlietas ar kaķu zāli, spalvu rotaļlietas, rotaļlietas - kociņi, rotaļu peles, pārtikas labirinti, kartona kastes u.tml.);
 • vertikāli skrāpēšanas stabi;
 • kaķu koki, pa kuriem rāpties;
 • TV vai mūzika;
 • putnu barotava aiz loga;
 • barības vai kārumu slēptuves dažādās mājas vietās;
 • vēl viens kaķis;
 • kāds, kurš atnāk parotaļāties ar kaķi.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķis sācis rīstīties

Labdien! Persiesu kakenite, 17 gadi. Kakenite sakusi regulati, biezi kaa sprauslat, ka ristities, ne tik izteikti ka tad kad “vemj spalvu kuski“. Mazliet “vieglak”, bet itka vinai butu slikti. Pamanijam, ka jau kadu 1 menesi nav vemusi spalvas, lai gad agrak to darija regulari, 2- 3 dienaas reizi. Varbut tas ir saistit ar to? Dzer, ed, “iet uz podinja” normali, ka parasti. Ko jus mums ieteiktu darit? Paldies. Vineta

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Rīstīšanās refleksam var būt dažādi iemesli. Tas var būt saistīts ar to, ka kaķenīte sen nav atvēmusi apmatojumu. Tā krāšanās gremošanas traktā var izraisīt rīstīšanos. Taču jāņem arī vērā, ka vecāki dzīvnieki sevi apmazgā kūtrāk un iespējams tāpēc viņai nav ko atvemt. 

Taču iemesls rīstīšanās refleksam un nelabai dūšai var būt arī saistīts ar gremošanas trakta veselības traucējumiem. Tādā gadījumā ir ieteicama ultrasonogrāfija vēdera dobumam. Jebkurā gadījumā apskate pie veterinārārsta tik cienījamā vecumā būs tikai lietderīga. 

Nejūtīgas pakaļkājas

Labdien! Mans kaķēns dzīvo ārpus mājām. Sakiet lūdzu, kā man rīkoties, jo viņš nejūt savas pakaļējās kājas?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kaķēns noteikti ir jāatrāda veterinārārstam. Pie traumām, kuru rezultātā ir nejūtīgas pakaļkājas, dzīvniekiem tiek nozīmēta piemērota ārstēšana un būra režīms.

Kaķis slikti jūtas

Kakis neēd nedzer vem bijam pie vetarsta.Salaida sistēmu zāles atnacam mājas visu nakti ne vinš ēda ne vinš dzēra ,cik ilgi tas var turpinaties,var būt ar pipeti iedot

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Atlabšanas process katram dzīvniekam ir individuāls, turklāt te ir jāņem vērā kāda ir pamatproblēma, tās smaguma pakāpe un diagnostisko izmeklējumu rezultāti, ja tādi ir veikti. Lielākoties ar vienu ārstēšanas dienu vien nepietiek. Ja dzīvniekam nepaliek labāk, ārstēšana noteikti ir jāturpina un iespējams jāveic papildu izmeklējumi.

Kaķis slikti jūtas

Kakis neēd nedzer vem bijam pie vetarsta.Salaida sistēmu zāles atnacam mājas visu nakti ne vinš ēda ne vinš dzēra ,cik ilgi tas var turpinaties,var būt ar pipeti iedot

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Atlabšanas process katram dzīvniekam ir individuāls, turklāt te ir jāņem vērā kāda ir pamatproblēma, tās smaguma pakāpe un diagnostisko izmeklējumu rezultāti, ja tādi ir veikti. Lielākoties ar vienu ārstēšanas dienu vien nepietiek. Ja dzīvniekam nepaliek labāk, ārstēšana noteikti ir jāturpina un iespējams jāveic papildu izmeklējumi.

Barība kastrētiem runčiem

Labdien! Sakiet ludzu kāda sausa barība būtu idiāli piemērota sterilizetam runcim jo es dodu Purina One.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Derēs jebkura kvalitatīva profesionālā, veterinārā barība. Piemēram, Royal Canin, Hill`s, Applaws u.tml. Vēlams tāda, kas domāta sterilizētiem/kastrētiem kaķiem, lai izvairītos no liekā svara problēmām. Un, protams, tāda, kas arī kaķim ies pie sirds. Kvalitatīva veterinārā barība ir atrodama zoo veikalos un veterinārajās aptiekās. 

Kaķa attārpošana

Manam kaķim kaut kas balls takā tārps jaukts ar dēli kustās?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Pēc Jūsu minētā, varētu spriest, ka tas ir iekšējais parazīts (tārps), kas ir iznācis ārā. Tādā gadījumā kaķis noteikti ir jāattārpo. Veterinārajā aptiekā varat iegādāties attārpošanas līdzekli, un paši mājvidē varat kaķi attārpot. Pērkot attārpošanas zāles, Jums ir jāzina dzīvnieka svars. 

Kaķis nokārtojas ārpus kastītes

Sveiki. Mēs ik pa laikam uzejam mājās mazas fekalija pilītes, mums ir astoñus menesus jauna kaķenite. Dzivnieks iet laukā un mums ir ari kastite majas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti! 

Jautājums nav līdz galam saprotams - vai dzīvniekam ik pa laikam ir caureja vai arī kaķis mēdz pavisam mazām porcijām nokārtoties ārpus kastītes?

Ja kaķim regulāri ir caureja, viņš noteikti būtu jāatrāda veterinārārstam. 

Ja kaķis ik pa laikam mēdz nokārtoties ārpus kastītes, iemesli tam var būt dažādi. Kā viens no iemesliem var būt mazais kastītes izmērs - tā nedrīkst būt nedz par šauru, nedz arī par mazu. Kaķi mīl pagrozīties pa kasti, pakašņāt pakaišus un atrast īsto vietiņu.  Kā arī tam par iemeslu var būt nepareizā vietā novietota kastīte, jo kaķim ir nepieciešams plašums, un nepietiks vien ar mazu vietiņu tālākajā un tumšākajā istabas stūrī. Kā arī dabisko vajadzību nokārtošanas brīdī kaķis atrodas visneaizsargātākajā situācijā. Un attiecīgi tualeti nedrīkst novietot tā, lai viņš atrastos neaizsargātā vidē, kā piemēram, telpas vidū – tas kaķim radīs stresu.

Tāpat arī jāņem vērā, ka kaķi ir ļoti tīrīgi dzīvnieki un var atteikties nokārtoties neiztīrītā kastītē. Tādā gadījumā problēmu var risināt ar vēl vienu rezerves kastīti. 

Kā arī, ja kaķis ir radis staigāt pa āru un radis arī nokārtoties ārvidē, iespējams, vajadzību nokārtošanas brīdī viņam nav bijusi iespēja iziet ārā. Te jāņem vērā, cik bieži viņš tiek laists ārā, cik reizes dienā nokārtojas un vai tas notiek vienādos diennakts laikos. Tad arī kaķa laišu ārā var piemērot tā, lai viņš varētu nokārtoties sev ierastā vidē. 

Piena zobu maiņa

Sveiki! Mums ir kaķu puika( nu pat palika 6 mēnši). Devu vakariņas un pamanīju, ka sausās barības traukā ir balts takā krikums, izskatās pēc zobiņa. Bail, ka nolūzis. Un mutīti neļauj atvērt. Kas varētu būt pa vainu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Kaķiem šajā laikā mainās zobi, tāpēc Jūs varētu atrast izkritušos piena zobiņus gan barības traukā, gan jebkur citur, kur dzīvnieks uzturas. Pilnībā visiem zobiem būtu jānomainās līdz astoņu mēnešu vecumam. Zobu maiņas laikā smaganas var būt jūtīgas, tāpēc kaķis var neļaut vai negribēt, ka viņam aiztiek muti.

Perianālie dziedzeri

Labdien ! Man ir aptuveni 2 gadus vecs kaķis (puika), pirms gada paņemts no ielas, un no visām tā brīža kaitēm izārstēts, kastrēts. Šobrīd vesels, ar skaisti spīdošu spalvu un aktīvs, labi ēd, taču novēroju, ka kaķim sēžot klēpī, nelāgi ož dibens, kaut arī tas ir tīrs un smaka nav līdzīga fekāliju smakai. Vēlējos jautāt, vai šādā gadījumā būtu jāved kaķis pie vetārsta un vai iespējams, ko darīt ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Nepatīkamo smaku iespējams rada perianālo dziedzeru sekrēts. Kaķim ir divi anālie dziedzeri, kas atrodas abpus anālajai atverei. Šiem dziedzeriem ir divas pamatfunkcijas - pirmkārt, tie izstrādā sekrētu ar specifisku smaku, ar kā palīdzību kaķis var iezīmēt teritoriju. Otrkārt, dziedzeru sekrēts veic anālās atveres ieeļļošanu, kas, savukārt, noder,ja  dzīvnieka fekālijas ir ļoti sausas un var traumēt viņu.

Ja anālie dziedzeri funkcionē normāli, tie regulāri pašattīrīšanās – kaķis sasprindzinās un sekrētu izspiež. Sekrēta izspiešana var notikt gan apzināti, gan neapzināti. Kad dziedzeri ir iztukšoti, tie atkal uzpildās.

Ja gadījumā dziedzeri neiztīrās, kaķis izjūt diskomfortu, un visbiežākās pazīmēs tādā gadījumā ir apsārtums anālās atveres apvidū, šļūkšana uz dibena un intensīva tā laizīšana. Ja šādas apzīmes nenovērojat, vien specifisko smaržu, nav vajadzības kaķi atrādīt veterinārārstam.

Alerģija kaķim

Sveiki! Mums ir kaķu meitene, kurai ir sākusies alerģija, bijām pie dermataloga un teica, ka ir pārtikas alerģija, izrakstija zāles un nomainijām barību, bet rezultāts sliktāks. Austiņas ir noplēsusi līdz asinīm un ap actiņām arī ir kreveles. Vai mēs varam vērsties pie jums ar šādu problēmu? Jo cik nopratu no vairāk vetārstiem, tad tur der kuri ir specilizējušies dermataloģijā.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jā, Jums būtu jāvēršas pie veterinārārsta-dermatologa. Ja pēc uzsāktās ārstēšanas dzīvnieka veselības stavoklī nav novērojamas izmaiņas vai ir pasliktinājums, noteikti jāvēršas pie speciālista, lai, izvērtējot iepriekšējo ārstēšanu un tās rezultātu, ārsts var koriģēt ārstēšanu un nozīmēt citu diētu. Arī "Dino Zoo" klīnikā pieņem veterinārārsts, kurš ir specializējies dermatoloģijā. Pie speciālista var pierakstīties pa tālr. 67327923.

Līdz ārsta vizītei būtu ieteicams dzīvniekam nēsāt apkakli (pārdodas veterinārajās aptiekās), lai kaķis vēl vairāk nesakasītu ausis.