Atpakaļ

Siāmas kaķis (Siamese)

Jebkurš, kas meklē Siāmas kaķēnu, bieži vien piedzīvo līdzīgu situāciju. Jūs vēlaties tieši to mīlīgo Siāmieti, kāds Jums bijis bērnībā vai to, kas lielā vecumā aizgājis mūžībā. Jūs dodaties pie audzētājiem, Jūs meklējat žurnālos, Jūs apmeklējat kaķu izstādes, bet visbiežāk sastopaties ar kaķi, kas ir ļoti atšķirīgs no lielā, robustā kaķa, kādu Jūs atceraties. Salīdzinot ar Jūsu atmiņā esošo kaķi, Siāmiešu modernā versija ir kārnāka, ar lielām, sikspārni atgādinošām ausīm, pagarinātu galvu un zīmuļtievām kājām. Jūs sev varētu uzdot jautājumu, "Vai tas tiešām ir Siāmietis?".

Īsākā atbilde būtu "Jā", bet tas noteikti nav tas tips, ko Jūs atceraties. Iespējams, ka Jūsu atmiņā palicis liels, robusts kaķis ar apaļu galvu, normāla izskata ausīm un burvīgi zilām acīm. Jūs atceraties tā saucamo "Tradicionālo Siāmieti" vai "ābolgalvas" Siāmieti, kamēr tas, kas dominē izstāžu ringos, ir pazīstams kā Modernais Siāmietis.

Ja Jūs esat neizpratnē, kas ir noticis, dažādi audzētāji Jums varētu sniegt dažādus izskaidrojumus, bet patiesību skaidri var atrast jebkurā vēstures grāmatā.

Krievija, 1700'to gadu otrā puse

Pirmais kaķis, par kuru atrodami raksti, ar Siāmieša pazīmēm parādījās kādā senā gravīrā, kuru Pallasa kungs atklāja savā ceļojumā pa Dienvidkrieviju laika posmā starp 1793. un 1794. gadiem. Vēl cits ir rodams "Kaķu grāmatas dzejoļos", kur parādījās dažādu krāsu un tipu (ieskaitot "tabby", zilo u.c. pazīmju Siāmiešus) kaķu zīmējumi.

1800'to gadu beigas

Par spīti šiem tipiem, nav skaidru rakstisku liecību par Siāmas kaķiem kā šķirni līdz pat 1800'tajiem gadiem. Ir skaidri dokumentēts, ka 1884. gadā Siāmas karaļi pasniedza Siāmas kaķi prom braucošajam britu Konsulam-Ģenerālim Guldam kā atvadu dāvanu, un tas tika uzskatīts par lielu godu, jo kaķis nāca no to dzīvnieku vidus, ko pilī audzēja karaliskā ģimene. Patiesi, pastāv daudz stāstu (ieskaitot stāstu, kas izskaidro raksturīgo astes lūzumu agrīnajiem importētajiem Siāmiešiem), kas norāda uz ciešu saikni starp karalisko ģimeni un viņu kaķiem.

Šī Konsulam-Ģenerālim pasniegtā kaķa pēcnācējus 1885. gada oktobrī izstādīja viņa māsa Liliāna (Gulda) Velvija 17-tajā Crystal Palace izstādē. Šie kaķi bija "Duen Ngai", dzimis 1885. gada martā, un "Kolokom" un "Khromata", dzimuši 1885. gada jūlijā. Šo kaķu fotogrāfijas tika atainotas tā laika publikācijās, un rāda tos kā apaļgalvainus, solīdus un muskuļainus, visus bez iņēmuma. 

Šie kaķi bija tik neparasti, ka piesaistīja tūlītēju uzmanību. Populārs tā laika citāts apraksta tos kā "nedabiskus murgus par kaķi". Tomēr, lai kāda nebūtu sākotnējā reakcija vai iespaids, šo kaķu suniskā inteliģence un uzticība, rotaļīgā humora izjūta un īpašais šarms padarīja tos par britu kaķu mīļotāju iecienītiem. 1902. gadā Anglijā tika nodibināta pirmais Siāmas kaķu mīļotāju klubs.

Pirmais čempions "Champion Wankee" piedzima Honkongā 1895. gadā, un viņa saimniece un izstādītāja līdz 1898. gadam bija Robinsona kundze. Atkal, būdams liels un robusts 'ābolgalvas' kaķis, Champion Wankee skaidri parāda, ka tradicionālais kaķis it nemaz nelīdzinājās mūsdienās izstādītajai modernajai versijai.

1900'to gadu sākums - vidus

Nav īsti skaidrs, kad kaķis nonāca ASV. Tomēr 1909. gada aprīlī tika nodibināta Amerikas Siāmas kaķu sabiedrība un apstiprināts pirmais standarts Siāmas kaķim. 

1950'to un 1960'to gadu laikā sugas popularitāte sasniedza savu kulmināciju, un Siāmas kaķi parādījās vairākās filmās un multfilmās, padarot Siāmas šķirni arvien populārāku.

Tai pat laikā Siāmā, tagadējā Taizemē, sugas audzēšana bija sarukusi tikai līdz pāris audzētājiem. Stīvena Dobrenčuka kundzes rakstītais paziņojums, kas adresēts kādam Taizemes diplomātam 1950'tajos gados, ziņo, ka tīršķirnes Siāmas kaķus audzē vairs tikai pāris bagātas matronas, un kaķi ir populāri ar savu fizisko izturību un sunisko inteliģenci.

Dobrenčuka kundze iegādājās trīs kaķēnus no Laosas princeses, kas bija precējusies ar Taizemes diplomātu. Šie kaķi bija lieli, apaļgalvaini robusti dzīvnieku ar brīnumainu inteliģenci un raksturu. Viņa rakstīja, ka Taizemē kaķi regulāri "iztīrīja" viņu pagalmu no kobrām, un vienīgā problēma bija, ka viņi bieži ievilka savas 'trofejas' mājā, un dažreiz tās vēl nebija gluži beigtas.

Līdz savai atbraukšanai uz ASV 1950'to gadu beigās, Dobrenčuka kundze iegādājās vēl 3 kaķēnus, šoreiz piereģistrētus CFA. Viņa apraksta tos kā joprojām esam tā paša vispārējā ķermeņa tipa kā Taizemē audzētie kaķi.

1960-1985. gads

Tikai pēc tam, 1960'to gadu sākumā smagnējie tradicionālie Siāmieši sāka zaudēt savu popularitāti dažādu audzētāju vidū, un tieneši sāka dod priekšroku garākai, tievākai ķermeņa konstitūcijai un sāka veicināt šķirnes attālināšanos no oriģinālā robustā Siāmieša, tuvojoties tā mazajam, tievajam, modernajam ķermeņa tipam, kas mūsdienās ir tik ierasts.

Tam ir dažādi iemesli. Daži apgalvo, ka Siāmieši bija kļuvuši tik populāri, ka kaķēnu cenas kritās, un daudzi audzētāji bija ieinteresēti padarīt tos atšķirīgākus, un iedomājās, ka eksotiskāks izskats padarītu šķirni populārāku un vērtīgāku. Citi saka, ka tas vienkārši bija plaši izplatīts uzskats, ka mazāki un izsmalcinātāki kaķi ir daudz skaistāki. Arī dažādu vakcīnu attīstība pret dažādām slimībām, kas bija biežs nāves iemesls daudziem kaķiem pieļāva audzēt mazāk robustus indivīdus, kuri bez šiem medicīnas sasniegumiem agrāk nebūtu izdzīvojuši līdz reproduktīvajam vecumam.

Visticamāk šo iemeslu kombinācija bija pie vainas, bet pietiek pateikt, ka šķirnes standarts tika pārrakstīts, lai atspoguļotu mainīgo gaumi. Patiesi, oriģinālais šķirnes standarts tika regulāri pārrakstīts un pārinterpretēts, lai atbalstītu konstanto virzīšanos uz mazākiem, tievākiem un pagarinātākiem ķermeņiem, lai arī šie kaķi parasti dzīvoja īsāku un mazāk veselīgu mūžu nekā to tradicionālie priekšteči.

Apmulsuši no šīm tendencēm, daudzi audzētāji ar robustas, tomēr mazāk populāras konstitūcijas dzīvniekiem tika atstāti pie izvēles – izstāties no izstāžu ringiem vai izvēlēties kaķus pēc šīm bieži vien problemātiskākajām pazīmēm, kuriem tiesneši deva priekšroku. Daži audzētāji vienkārši nolēma aiziet no izstāžu ringiem, izvēloties saglabāt lielākos, robustākos Siāmas kaķus un turpināt klusām audzēt tos kompanjonu-kaķu tirgum. 

1986. gads līdz mūsdienām

Līdz 1986. gadam tradicionālie jeb 'ābolgalvas' Siāmieši netika izstādīti, un modernie Siāmieši bija tik ļoti nostiprinājušies, ka daudzi mūsdienu audzētāji nemaz neapzinājās šķirnes vēsturi un uzskatīja, ka Siāmieši vienmēr bija izskatījušies kā mūsdienu versija, un ka tradicionālie Siāmieši bija iedzimti sliktākas kvalitātes kaķi.

Tā kā tradicionāloSiāmas kaķu audzētāji nevarēja uzvarēt izstāžu ringos, daudzi pārstāja audzēšanas darbu vai arī pārstāja reģistrēt vai veikt pierakstus par sevis audzētajiem Siāmiešiem. Tieši šī situācija izraisīja tādu kaķu audzētāju organizāciju izveidošanos, kas atzina tradicionālos Siāmiešus un sponsorēja izstādes, kurās tradicionālās šķirnes varēja sacensties par balvām tāpat kā izstādēs, kuras atzina tikai to pašu šķirņu mūsdienu versijas.

Mūsdienās arvien lielāks skaits organizāciju atzīst tradicionālos Siāmiešus un citas tradicionālās šķirnes, attīstoties jaunai spējai novērtēt oriģinālo asins līniju veselīgumu un ilgmūžību. Sabiedrība kopumā arī sāk apzināties nepieciešamību izvairīties no audzēšanas, dzenoties pēc ekstrēma izskata, kas, lai arī ir pievilcīgs dažiem, atstāj negatīvu iespaidu uz dzīvnieku veselību. Jau lielākā daļa Eiropas ir atkal atzinusi tradicionālo kaķi un atklāti veicina tā attīstību, kritizējot amerikāņu tendenci audzēt ekstrēmus tipus.

Nākotne

Nākotnē, lai arī pastāvēs spēcīga un skaļa opozīcija, ir ticams, ka amerikāņu audzētāji zināmām mērā sekos šim piemēram, un abi – modernais un tradicionālais – tipi tiks atzīti un izstādīti. Lai arī tas var prasīt laiku, tradicionālie Siāmieši atkal atgūs savu vietu galvenajos izstāžu ringos tāpēc, kā, kā daudzi zina, tas nekad nav zaudējis savu vietu miljoniem cilvēku sirdīs, kas atceras tradicionālo Siāmiešu šarmu un inteliģenci.

Siāmiešu leģendas

Lai arī pašlaik Siāmiešu 'Aizlauztā aste' ir kļuvusi par trūkumu, ir jāatzīmē, ka agrīnajās izstādēs bija obligāts noteikums, ka Siāmietim jābūt lauzumam astē, lai to varētu uzskatīt par 'īstu' Siāmieti. Laika gaitā šī pazīme zaudēja savu popularitāti un tika izskausta no šķirnes, cik nu iespējams. Tomēr tā ir tik dziļi iesakņojusies ģenētikā, ka joprojām laiku pa laikam parādās dažās līnijās vairāk nekā citās. Tā kā šī pazīme neietekmē kaķa veselību nekādā veidā, daudzi audzētāji kļuvuši iecietīgāki pret šo pazīmi, kamēr vien lauzumu nevar pamanīt vai sajust, nobraucot ar pirkstiem lejup visā astes garumā. Vai nu tas ir vēlams vai nē, aizlauztā aste ir daļa no Siāmiešu vēstures, kā to norāda sekojošās leģendas:

Tiek stāstīts, ka reiz bija kāda Siāmas princes, kas ļoti baidījās pazaudēt savus gredzenus, kamēr viņa mazgājās upē. Lūkodamās apkārt, kur atrast ērtu vietu savām rotaslietām, viņa pamanīja, ka viņas iemīļotais kaķis bija izliecis asti viņas ērtībai. Kopš tiem laikiem visi Siāmas kaķi dzima ar tievu aizlauzumu astes galā, lai noturētu princešu gredzenus.

Jauns kaķis paņēma līdzi savu sievu uz džungļiem, lai meklētu karalisko biķeri, kas bija pazudis no viena no Siāmas tempļiem. Atraduši dārgumu, viņi nolēma, ka mātītei jāpaliek džungļos sargāt to, kamēr tēviņš devās atpakaļ uz pilsētu informēt priesteri par savu atradumu. Tā nu mazā kaķene ieņēma savu pozīciju starp lapām un savītajiem zariem, apvijusi savu asti ap biķera kāju, lai būtu pārliecināta, ka neviens necenstos to aiznest. Pēc četrām naktīm viņas vīrs atgriezās un atklāja, ka ir kļuvis par tēvu pieciem jaukiem, maziem kaķēniem. Bet par spīti saviem jaunajiem pienākumiem, uzticīgā kaķu māte nebija aizmirsusi savu agrāko solījumu. Patiesi, viņa tik apzinīgi bija sargājusi biķeri, ka viņas astes galā bija attīstījusies pastāvīgs izliekums. Vēl jo vairāk – visiem pieciem kaķēniem viņu astēs bija līdzīgs izliekums!

Vispārīga informācija par tradicionālajiem Siāmiešiem

Tradicionālie Siāmieši ir inteliģenti kaķi, kuriem patīk cilvēku klātbūtne. Šie kaķi ir ziņkārīgi un draudzīgi, un tiem par visu vairāk tīk atrasties uzmanības centrā; it īpaši, ja cilvēks kaut ko lasa, siāmietis nevar atturēties, lai neuzgultos vai neuzsēstos uz šīs lasāmvielas. Pateicoties savam mierīgajam temperamentam, šie kaķi ir labi piemēroti dzīvošanai mājā vai dzīvoklī; siāmieši nav nepārtraukti kustīgi – tiem piemīt diezgan sabalansēts aktivitātes līmenis, un vienlīdz labi viņi var gulēt Jums klēpī vai arī dzenāties pakaļ rotaļlietām.

Tradicionālie siāmieši mīl cilvēkus, un bieži vien nevairās iet klāt Jūsu ciemiņiem, pieprasot uzmanību.

Tradicionālie Siāmieši ir labi ģimenes mīluļi un ļoti pacietīgi pret maziem bērniem. Ja cilvēku uzvedība pārsniedz kaķa pacietību, viņš vienkārši aizies un noslēpsies; vairums no siāmiešiem neizlaiž nagus, spēlējoties ar cilvēku, līdz ar to reti skrāpējas.

Tāpat šie kaķi ir lieliski sabiedrotie vecākiem cilvēkiem, jo mīl ilgstoši gulēt klēpī un murrāt.

Ja agrīnā vecumā siāmiešus iepazīstina ar citiem mājdzīvniekiem, tie parasti iedraudzējas gan ar suņiem, gan citiem kaķiem. Lai arī siāmietis lieliski iztiek viens pats, tomēr otrs rotaļu biedrs (kaķis vai neliels suns) būtiski uzlabos kaķa dzīves kvalitāti un atvieglos aizņemtu cilvēku rūpes par kaķa izklaidēšanu.

Tradicionālie Siāmieši ir ļoti inteliģenti, kā arī diezgan viegli apmācāmi dažādiem trikiem, it īpaši, ja apmācību sāk agrīnā vecumā.

Viena no īpašajām Siāmiešu pazīmēm ir to balss – tie var būt ļoti skaļi, un dažkārt liekas, ka kaķim kas kaiš vai sāp, tomēr Siāmietim šādi toņi ir pilnīgi ierasts veids, kā pievērst sev uzmanību. Katram kaķim gan ir savs "runātīguma" un "skaļuma" līmenis, visiem Siāmiešiem piemīt plašs dažādu skaņu spektrs.

Siāmiešiem patīk atrasties kaut kur augstāk, bieži vien tie uzrāpjas uz skapjiem, grāmatu plauktiem un citām mēbelēm.

Tradicionālie Siāmieši nav āra kaķi. Ārvalstu audzētāji, pārdodot kaķēnus, kā obligātu punktu pārdošanas līgumā ietver prasību par kaķa turēšanu telpās, pieļaujot pastaigas ārā pie siksniņas.

Tradicionālie Siāmieši nav izteiktu, šķirnei raksturīgu slimību, un to starpā bieži vien sastopami ilgdzīvotāji. Būtiska lieta, kas jāņem vērā potenciālajam īpašniekam, ir tas, ka vairums Tradicionālo Siāmiešu visai agri sasniedz dzimumgatavību; kaķenes pirmo reizi meklēties var jau 4-5 mēnešu vecumā.

Tradicionālie Siāmieši ir diezgan smagnēji, muskuļoti kaķi – runcis var svērt 5-7 kilogramus, kaķene – 4-6 kg. Ēdiena izvēlē siāmieši nemēdz būt īpaši izvēlīgi, lai gan gadās arī īsti gardēži, kuriem grūti izdabāt. Siāmiešu īsās spalvas kopšana īpašniekam nesagādā nekādas īpašas problēmas.


Avots: Materiālus par siāmiešiem apkopojusi un sagatavojusi Sigita Eitcena.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Bailes laist ārā kaķi

Labdien! Manam kaķēnam ir 3 mēneši un mēs viņu paņēmām no laukiem, principā mums viņu uzdāvināja. Viņš ir tīrais lauku āras kaķēns, taču es dzīvoju pilsētā, privātmājā, un man ir bail viņu izlaist ārā bez pavadas. Ar pavadiņu viņš ir pieradis, bet tomēr kaķis nav suns un viņam ir vajadzīga brīvība. Ko lai es iesāku? Viņš pie mums ir 2 nedēļas un man bail viņu izvest laukā bez pavadas, baidos, ka pazudīs vai kaut kas slikts notiks. Būšu pateicīga par jebkuru padomu!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!
Suns ir dzīvnieks kompanjons, bet kaķi ir stingri teritorijas dzīvnieki un viņi komfortabli jūtas savā teritorijā, kur ir viņa smaka. Kaķi pie savas teritorijas privātmājā var pieradināt atstājot vaļā mājas durvis un lai viņš pats iziet ārā un ienāk iekšā, lai var saprast ka tā ir viņa teritorija. Bet kaķi ir grūti noturēt privātmājas teritorijā, jo nav iespējams nožogot teritoriju lai viņš neizkļūtu laukā, jo ārpus Jūsu teritorijas kaķim ir bīstama dzīvībai ( auto, suņi, indes)! Ja kaķis netiek ārā no mājas, tad tas viņam nerada nejādu diskomfortu, jo atkārtošos, ka kaķis komfortabli jūtas savā teritorijā! Un vēl, ja kaķi ir doma tomēr pieradināt ārā, tad pēc Ministru Kabineta Noteikumiem Nr. 266 kaķim ir jābūt kastrētam/sterilizētam pēc 6 mēnešu vecuma, ja kaķis gadijā tiek ārā no Jūsu valdījuma teritorijas, par to var piemērot administratīvo sodu!
 Lai kaķēns aug skaists un vesels, veiksmi!

Britu īsspalvainais daudz met spalvu

Sveiki. Man ir britu īsspalvainā kaķene, kura ir sterilizēta, uzturā lieto speciālo sterilizētiem kaķiem Purina barību ,taču ļoti nenormāli iet spalva, kamoliem. Ķemmēšanu ne pārāk atzīst, gadās ka ieplēš, izmantoju arī furminatoru. Varbūt ir kaut kas jāmaina ēdiena ziņā? Varbūt ir iespējama kāda kaķu frizētava? Paldies par atbildi!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Vasaras mēneši ir tad kad kaķiem pastiprināti iet nost spalva, protams ka barība arī var ietekmēt spalvas kvalitāti. Ja netiekat galā ar kaķa spalvu tad varam piedāvāt Dino Zoo Frizētavas pakalpojumus, kur Jūsu kaķīti izķemmēs no liekās atmirušās spalvas, izmazgās un izžāvēs, jo mazgājot un žāvējot arī pastiprināti atdalās atmirusī spalva. Mūsu meistari tiek galā arī ar kaķiem kam nepatīk šīs procedūras.  Vairāk info mūsu mājas lapā www.dinozoopasaule.lv

Kaķēna uzvedības problēma

Labdien! Man jautājums par kaķēna uzvedības problēmām. Kaķenei 5mēn, līdz šim vienmēr kārtojās tikai savā kastē, nekā problēmu ar to nebija, taču pēdējā (4 dienas) laikā sākusi kārtoties suņu gultās, pledā, visur, kur guļ suņi. Līdz šim nav čurājusi mūsu gultā (tur suņi nevar nākt, tikai kaķis). Tagad jau visas suņu gultiņas novācu, taču tad ierauga pledu un iet kasīt ar vēlmi tur nokārtoties. Meklēšanās vēl nav bijusi un arī sterelizēta vēl nav (plānots to darīt uz 6-7mēn vecumu). Visādā citā ziņā izcils kaķis, spēlējās, dauzās ar suņiem, pats ar sevi, mantiņām, nav bailīga. Kāds varētu būt iemesls šādai uzedībai?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Kaķēna nokārtošanās citās vietās varētu būt sastīta ar vairākiem faktoriem. Tā varētu būt nepatika pret kastīti, pret smiltīm ko izmantojt, vai varbūt otro reizi kaķēns negrib iet uz kastīti ja tur jau ir nokārtojies. Vēl viens faktors ir meklēšanās sākums un mēģina dominēt un iezīmēt teritoriju, īpaši tas atiecas ja mājās ir vēl kāds dzīvnieks. Ja kaķene to dara ar nedaudz pačurājot, tad tā ir teritorijas iezīmēšana. 5 mēnešu vecumā var jau veikt kaķenes sterilizāciju.Un pēdejais faktors ir veselības problēmas. Ja tā čurāšana ir regulāra un urīna dudzums ir liels un kastītes un pakaišu nomaiņa neko nav devusi, tad vajadzētu kaķi atrādīt veterinārārstam, lai izmēklētu to.

Uzvedības problēmas kaķim

Labdien! mums ir trīs kaķi, no kuriem vecākajam ir 8 gadi. Visi trīs ir kastrēti runči, ģimenē ienākuši ar trīs gadu starpību. Vecākajam jau no jaunības ir bijušas neirotiskas uzvedības iezīmes - grauza sev astes spalvas nost, nolaizīja vēdera spalvu līdz plikai ādai utt. Fiziski kaķim viss ir kārtībā, ir veiktas veselības pārbaudes. Nu atkal klāt uzvedības problēmu saasinājums, kaķis ir ļoti nervozs, tiklīdz sabīstas (no katra sīkuma), sāk trauksmaini mazgāt vienu un to pašu ķermeņa vietu, grauzt savas ķepas utt. Var redzēt, ka kaķītim grūti, kā viņam palīdzēt?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
ja kaķim ir veiktas veselības pārbaudes un viss ir kārtībā, tad tas varētu būt emocionāla rakstura problēmas. Iespējams, ka viņam neapmierina kaķa daudzums mājās, jo kaķis ir teritorijas dzīvnieks un ir kaķi kuri komfortabli jūtas savā teritorijā tikai vieni. Varat pamēģināt pielietot kaķu feromonus, kam ir nomierinoša effekts. Tas ir elektrības rozetē iespraužams difuzors Zenifel Virbac firmai.

Kaķim sākas meklēšanās

Labdien! Man ir meinkūnu kaķenīte 11 mēneši. pirms trijām nedēļām sākās pirmā meklēšanas, kura ilga apmēram 6 dienas. Tad bija apmēram 2 nedēļu pārtraukums. Trešdien sāka ļoti daudz ēst, ko parasti nedarīja, un vakar atkla atsākās meklēšanās. Vai ir iespējams, ka kaķenēm tik īsā laika posmā atkārtojas meklēšanās?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Kaķenēm meklēšanās var notikt ik pēc pāris nedēļām un labāk būtu kaķeni sterilizēt,  lai nebūtu lieki jānoslogo kaķene un arī saimnieki!

Cena šķirnes kaķim

Сколько стоит кошка порооды американская короткошерстная

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Par cik katram kaķu šķirņu audzētājam ir savas cenas, kas ir atkarīgas no kaķēnu kvalitātes un izcelsmes, tad informāciju par cenu, mēs jums nevarēsim sniegt.

 

Labdien! Man ir bezšķirnes kaķēns 6 mēn vecs, kuru paņēmām 2 dienas atpakaļ no patversmes un kurš man pēdējā dienas laikā ir palicis miegains un neaktīvs. Iepriekš skraidīja pa māju ka bulta, tagad guļ visu dienu. Šodien bija arī 2 vemšanas epizodes, bet bez barības (apetītes arī nav). Kā padzeras, tā mirklīti vēlāk vemj. Domāju, vai varētu būt tā, ka tas ir no barības maiņas? Pie mums mājās barojam ar Hills barību. Un ko darīt šajā situācijā? Vai labāk vērsties pie ārsta? Paldies, jauku dienu!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Ja dzīvnieks neēd un vemšana turpinās noteikti jāvēršas pie veterinārārsta.  Ja barību mainījāt strauji, iespējams  tas var būt dēļ barības maiņas.

Nokārtojas stūrī

Labdien! Man ir 7 mēnešus vec runcis Boxis. Atradām Viņu uz ielas, un paņēmam pie sevis. Ļoti mīļš dzīvnieciņš. Bet, viņš ik palaikām nokārto savas “ lielās” vajadzības kādā stūrī :( kastītes ar tīrām smiltīm ir brīvi pieejama. Ko darīt, un kā ar to cīnīties?? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Kaķēns paņemts no ielas nav iemācīts to darīt kastītē, jo mammai arī nav bijusi kastīte kur to iemācīt bērniem. Kaķēns noteikti ir jākstrē, jo tas arī samazina iespēju iezīmēt savu teritoriju. Jums ir jāmēģina novietot vēl papildus kastītes ar pakaišiem tajos stūros kur kaķēns nokārtojās un tas iespējams pamazām iemācīs to darīt kastītē.

Kaķis visu laiku ņaud

Kāpēc kaķis VISU LAIKU ņaud? Viņa neņaud tikai tad, kad guļ. Tik tiešām nepārslpīlējot. Ēdiens ir, ūdens svaigs, tualete tīra.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ja kaķis ir šķirnes, tad tas varētu būt šķirnes īpatnība. Otrs variants ir tas, ka kaķis pieprasa uzmanību, jo iespējams ka lielāko daļu laika pavada viens pats. Un pēdējais varētu būt kādas veselības problēmas, kuras kaķis mēģina izrādīt ņaudot. Vajadzētu kaķi atrādīt veterinārāstam lai izslēgu variantu par veselības stāvokļa pasliktināšanos.

Britu īsspalvainais

Labdien, Sākšu savu stāstu no tā, ka 5 gadus atpakaļ esam paņēmuši Britu īsspalvaino – sieviete. Tas ir vairāk man kaķis nekā vīra. Viņa neiet rokās (max 2 min pēc darba dienas), bet ir ļoti mīļa, vienmēr blakus, tiklīdz paskatīsies uz viņu sāk murrr., mums ir kopējas procedūras no rīta (es mazgājos, viņa ausu tīrāmas kociņus zog utt. )Gadu atpakaļ, vasarnīcās, uzradījās ruds kaķis – sieviete. Viņa ir ļoti mīļa, nāk rokās, guļ klēpis. Tā kā ziema nebija bargā, vasarnīcās dzīvoja cilvēki un baroja kaķi. Pa vasaru esam pieraduši pie viņas un izlēmām paņemt mājās, jo kļuva arī žēl kaķīti. Nu kā, pa vasaru viņa dzīvojās pārsvarā pie mums – un ko, tagad viņu izmest ārā? 04.10.2020. atvedām uz Rīgu. Un uzreiz, mans vīrs aizbrauca strādāt, atstāja mani vienu ar 2 kaķiem. Uzreiz pie veterināra – viņa ir sterilizēta, aptuveni 4-6 gadu vecumā. Atbraucot mājās, uzreiz viņu aizslēdzām citā istabā. Visu nepieciešamo nopirkām un organizējām viņai labus apstākļus. Pirmo dienu, nakti Britu auroja, šņāca. Tad, pierada. Es ņēmu dvielīšus, glaudīju viņas, tad mainīju vietām. Rudai, likās, ka ir vienalga, viņa nekā noreaģēja no paša sākuma uz smaržu. Britu otrādi, šņāca, tad nereaģēja. Tagad iet prom no dvieļa. Es pieļāvu kļūdu, jau 3 dienā atvēru durvis un viņas gandrīz sakāvās, tad es atkal atdalīju kaķus. Tad atkal turēju durvis aizvērtus, nesu dvieļus. Tad es barības bļodas noliku durvju abās pusēs, lai viņi dzirdētu viens otru, bet neredzētu. Tad uz durvīm piestiprināju moskītu tīklus uz magnētiem, lai varētu atvērt durvis , lai kaķi redzētu viena otru, bet nevarētu sakauties. Viņas pat gaļu ēda diezgan tuvu viena otrai bez tīkla. Britu visu laiku vēro Rudo. Acis nenoņemt, tāda sajūta ka mēģina caurumu izdurt. Rudai – vienalga, tā guļ, ēd viss kā parasti. No paša sākuma, Ruda auroja, kad redzēja Britu. Tagad, tā nereaģē. Pamēģināju kaķus palaist savvaļā un pamanīju, ka Britu stāv koridora vidū, tādējādi nedod Rudai nekur tikt, izņemot savu istabu. Rudai tas nepatīk, viņa mjau taisa, liekas, ka viņa lūdz, bet Britu stāv un nekustās. Dažreiz Britu tomēr iet prom, tad Rudais skrien uz manu istabu un guļ kopā ar mani. Bet tik un tā, pa nakti es viņus atdalu. Vienu rītu pamanīju, ka Rudais stāv aiz stūra, Britu stāv no otra stūra puses. Saku viņus filmēt, jo bija interesanti kas notiks tālāk, nekas neizskatījās, ka tūlīt būs atkal kautiņš. Rudais sāka pirmā. Es paspēju ar segu viņus noklāt un aiznesu Rudo pie sevis. Šobrīd es nopirku pulverizatoru un tiklīdz redzu ka kaut kas netā – vēršu to gan uz vienu, gan uz otro. Neizvēlos nevienu pusi. Es nesaprotu, vai daru es kaut ko nepareizi? Vai varu kaut kādā uzlabot viņas attiecības? Pagāja jau 2 nedēļas kopš mēs atvedām Rudo. Es gribu beidzot novākt tualetes podu no viesu istabas, bet nevaru to izdarīt kamēr Ruda nepārvietojās pa dzīvokli brīvi. Kā man veicināt, lai kaķi sāktu VISMAZ ignorēt viņa otru? Varbūt var pieaicināt kādu ciemos, lai pavērotu kā tas viss notiek, ko tālāk darīt? ĻOTI gaidīšu Jūsu atbildi.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs visu darat kā īsta profesionāle, bet ir jāsaprot, ka pieradināšanas lietas neiet tik ātri,  ka Jums gribētos, jo divās nedēļas nevar saradināt kaķus! Vajag pacietību un laiku lai, tas viss beigtos labi.