Atpakaļ

Norvēģijas meža kaķis (Norsk Skaukatt, Norwegian Forest Cat)

Norvēģis ir ne tikai fiziski skaists, bet arī garīgi brīnišķigs kaķis. Viņš ir lielisks kompanjons, kas vienmēr būs blakus, bet neuzmāksies ar savu sabiedrību. Tomēr norvēģis labprāt Jums palīdzēs mājas darbos vai dosies kopīgā pastaigā, ja vien Jūs dzīvojat ārpilsētā un tā kaķim ir ierasta vide. Norvēģijas meža kaķis labi sadzīvo ar citiem mājas iemītniekiem - gan bērniem, gan dzīvniekiem.

Šķirnes apraksts

Personāžs no senskandināvu sāgām, kurās mīlestības, skaistuma, mātišķuma un auglības dievietei Frejai ir aizjūgā lieli, pūkaini kaķi.Sāgas vēsta, ka jautrības un aizrautības dievam Loki (reizēm nemaz ne tik jautram) bija palīgs, kad viņš mēdza izjokot citus dievus. Šis palīgs bija kaķis.

„Jaunākā Edda", izdota 1970.g. izdevniecībā Zinātne.

Iespējams, ka teiksmainie kaķi ir vieni no meinkūnu priekštečiem - tā apgalvo kāda no hipotēzēm. Ir pilnīgi skaidrs, ka kaķi patiešām bijuši vikingu kuģos, kas ilgi pirms Kolumba atklāja Ameriku. Par to mūsdienās neviens vairs nešaubās.

Bet varbūt tie ir vienkārši pusmežonīgi kaķi, kas Skandināvijā sastopami visapkārt. Varbūt arī nosaukumu kaķi ieguva tikai tāpēc, ka tieši norvēģiem ienāca prātā ideja radīt oficiāli atzītu Skandnāvijas pussalas kontrastainajā klimatā mītošu kaķu šķirni, lai saglabātu tās pirmatnīgo skaistumu un ziemeļniecisko raksturu. Tagd šī kaķu šķirne ir visas Skandināvijas lepnums.

Lai nu kā bijis - nebijis, bet šobrīd mums ir kaķis - liels, tomēr elegants, neatkarīgs, tomēr komunikabls, pašpārliecināts, tomēr zinātkārs un sabiedrisks. Kaķis , kas nekļūs apnicīgs un uzbāzīgs, bet nekavējoties izteiks savu sašutumu ar skaļu ņaudienu stāstu, ja pārāk ilgi būsiet atstājis viņu vienu mājās. Šajā stāstā būs dzirdams viss - gan sveiciens, gan tas, kas noticis Jūsu prombūtnes laikā, gan jautājums par to, kur tik ilgi „klaiņojāt", kad mājās darbi gaida...

Tāpat kā visi lielo šķirņu kaķi, arī Norvēģijas meža kaķis nobriest samērā vēlu - sasniedzot 3 - 4 gadus. Sava divslāņainā, ūdensizturīgā un kuplā kažoka dēļ norvēģis izskatās vēl milzīgāks un cilvēkiem šķiet, ka viņš sver vismaz pudu. Patiesībā normāls runcis sver 8 - 9 kg, kaķenītes mazliet mazāk. Arī izstieptais, druknais ķermenis, drīzāk lūsim, ne kaķim raksturīgās priekšējo un pakaļējo kāju proporcijas - tas viss piešķir Norvēģijas meža kaķim giganta slavu. Šāds ķermenis ļaujnorvēģim vienīgajam no mājas kaķiem nokāpt no koka ar galvu pa priekšu - spirālveidīgi kā vāverei.

Norvēģijas meža kaķi nav izplatīta šķirne, tāpēc tos bieži jauc ar meinkūniem un Sibīrijas kaķiem. Tomēr katrai no šīm šķirnēm ir savas īpašības, kas tās dara atšķirīgas. Ja noliktu rindā visu trīs minēto šķirņu kaķus - labus šķirnes pārstāvjus - uzreiz varētu skaidri saskatīt šīs atšķirības:

Pirmkārt galvas forma un profils. Norvēģim ir klasisks „romiešu"profils - taisns deguns, kas būtiski atšķiras no sibīrieša nemanāmās pārejas no pieres uz degunu un nemaz nav līdzīgs meinkūna ieliektajam profilam. Galva ir trijstūrveidīga, ausis vizuāli turpina vaigu kaulu līniju, tādējādi veidojot vienādmalu trījstūri. Atšķirībā no norvēģa, meinkūna galvai ir piecstūra forma, bet sibīrietis izceļas ar plūdlīnijās maigāku galvas formu.

Otrkārt - acis norvēģim ir citādas kā pārējiem pieminētajiem pusgarspalvaino šķirņu kaķiem. Norvēģijas meža kaķa acis ir mandeļveidīgas, nedaudz ieslīpi novietotas, kas raugās ar neatkārtojamu bargi - nepieejamu skatienu. Šīs skatiens piešķir norvēģim aristokrātiskumu un nepieļauj jebkādu „brāļošanos" .

Kopumā Norvēģijas meža kaķis ir ļoti harmoniski veidots un elegants dzīvnieks.

Norvēģis ir ne tikai fiziski skaists, bet arī garīgi brīnišķigs kaķis. Viņš ir lielisks kompanjons, kas vienmēr būs blakus, bet neuzmāksies ar savu sabiedrību. Tomēr norvēģis labprāt Jums palīdzēs mājas darbos vai dosies kopīgā pastaigā, ja vien Jūs dzīvojat ārpilsētā un tā kaķim ir ierasta vide. Norvēģijas meža kaķis labi sadzīvo ar citiem mājas iemītniekiem - gan bērniem, gan dzīvniekiem. Ja norvēģim kaut kas nebūs pa prātam, viņš labāk aizies prom un nekļūs sīkumains, nevis dusmosies, centīsies panākt savu vai vispār atriebties. Tādas lietas naļauj viņa aristokrāta lepnums ...

Šķirnes vēsture 

Ir vairākas Norvēģijas meža kaķa izcelsmes teorijas, viena no tām vēsta sekojošo:

Vikingi atveduši garspalvainus kaķus, iespējams, no Turcijas, bet varbūt no vēl tālākiem krastiem. Tad šie kaķi saradojās ae eiropas īsspalvainajiem kaķiem un rezultātā izveidojās kaķi, kas bija ideāli piemēroti vietējam klimatam un apstākļiem gan ar ķermeņa uzbūvi, gan spalvas struktūru.

Laika gitā šie dzīvnieki attīstījās un adaptējās skarbajam ziemeļu Skandināvijas klimatam piemērotā veidā. Rezultātā izdzīvoja vislielākie, spēcīgākie, muskuļotākie un veselīgākie kaķu populācijas pārtāvji.

Norvēģijas iedzīvotāji stāsta, ka šķirne radusies pateicoties sniegam, aukstumam, lietum, Norvēģijas mežiem, mazapdzīvotajām teritorijām, badam un bailēm. Vispār varētu ilgi un rezultatīvi pētīt visu Norvēģijas meža kaķu ciltskoku, bet atstāsim to vēsturnieku ziņā un pievērsīsimies jaunāko laiku vēsturei, kad Skandināvijas aborigēnkaķis ieguva šķirnes statusu un mūsdienu nosaukumu.

Pirmās rakstveida liecībaspar šķirni izlasāmas kādā bērnu grāmatā un datētas ar 1912.gadu, bet vēlāk mākslinieka Olafa Galbranssona autobiogrāfijā, kur tika izmantots norvēģa zīmējums, kas tapis 1910. gadā. Aptuveni šajā laikā meža kaķi tika atzīti par mežonīgiem, bet lietderīgiem dzīvniekiem un nokļuva oficiālā aizsardzībā. Norvēģijā rezervātos mežziņi bija atbildīgi par šiem vietējās faunas pārstāvjiem. Mežsargi uzraudzīja kaķus un centās neļaut malumedniekiem ķert un izvest tos no valsts. Tomēr Norvēģijas meža kaķim draudēja izzušana arī dēļ tā, ka aktīvi notika pārošana ar Eiropas īsspalvainajiem kaķiem. Tāpēc pagājušā gadsimta 30.gados sākās mērķtiecīga šķirnes selekcija, lai paglābtu nacionālo šķirni.

1938.gadā Oslo pirmoreiz izstādījā kaķi, kas pārstāvēja šķirni „Norvēģijas meža kaķis". Viņu vērtēja dāņu eksperts Knuds Hansens un nosauca par Norvēģijas nacionālo kaķi. Bet drīz sākās Otrais pasaules karš, un tikai 1963.gadā beidzot tika izveidota Norvēģijas Nacionālā šķirnes kaķu asociācija, tomēr programma nacionālās kaķu šķirnes attīstībai tika atjaunota tikai 1972.gadā.

Audzētāji, kas 1938.gadā pirmie izstādīja norvēģi un guva tazinību, pulcināja ap sevi domubiedrus un lika pamatus Norvēģijas meža kaķa selekcijas darbam. Gadu vēlāk Norvēgijā šķirne tika atzīta un pieņemts vienots šķirnes standarts. Kaķiem izsniedza eksperimentālus ciltsrakstus un pēc kara 1976.gadā Norvēģijā bija ap 100 reģistrētu šķirnes kaķu. Tajā pašā gadā Visbādenē Vācijā notika ikgadējā FIFE sanāksme, kur šķirne „Norvēģijas meža kaķis"tika atzīta kā eksperimentāla. Ar šo sākās norvēģu izplatība visā pasulē. Pirmo pāri pārdeva uz Zviedriju, bet 1979.gada 29.novembrī pirmie norvēģi ieradās ASV. Tas bija brūns tebi krāsojuma runcis Pans Tigris (audzētāja Else Nylund) un melnbalta kaķene Mjavo's Sala Palmer (audzētāja Solveiga Stenersroada) , kas nonāca Mičiganas štatā Šeilas Gīras meinkūnu audzētavā. Norvēģijas Tirdzniecības departaments šos kaķus iereģistrēja kā eksporta preci.

Norvēģu felinologi turpināja strādāt ar šķirni un 1977.gadā, kad Parīzē notika kārtejā FIFE sanāksme, Frederiks Nordans un norvēģu felinologi demonstrēja lielu daudzumu fotomateriālu un ciltsrakstu, kas apliecināja tīršķirnes kaķu trīs paaudzes. Viņi panāca vēlamo rezultātu un Norvēģijas meža kaķis kļuva oficiāli apstiprināta šķirne.

Mūsdienās šī ir viena no populārākajām kaķu šķirnēm Skandināvijā un gūst atzinību visā pasaulē. Kaķu izstāddēs norvēģi vienmēr izraisa apmeklētāju interesi un piesaista uzmanību un apbrīnu. Norvēģijas meža kaķim pareģo lielu nākotni Eiropā un jau šobrīd šķirne atrodas topā izstādāmo dzīvnieku skaita ziņā.

Dmitrijs Oņegins, audzētava "Forest-Land"   
Raksts orģinālvalodā:- www.cat.mau.ru

Par šīs šķirnes izcelsmi felinologu vidū nav vienota viedokļa. Norvēģijā šie kaķi ir zināmi jau sen. Daļa speciālistu uzskata, ka aptuveni 16. gadsimtā Angoras kaķi ar kuģiem ievesti Norvēģijā no Itālijas. Tā kā valstī ir pietiekami skarbs klimats, dzīvnieki adaptējušies atbilstoši vietējiem apstākļiem. Kaķu vilna kļuva biezāka, barību ieguves nolūkos kāpelējot pa klintīm un kokiem īpaši attīstījās kaķu nagi.

Otra daļa felinologu, īpaši norvēģu vidū, uzskata, ka Norvēģijas meža kaķi ir sen jau mituši šajā zemē, par ko liecina to selekcija jau kopš 1930. gada, kad Trisilas tuvumā (apdzīvota vieta netālu no Zviedrijas robežas) tika atlasīti 200 dzīvnieki, kuri izveidoja sākotnējo šķirnes genofondu. Kaķus izstādīja jau pirms Otrā pasaules kara organizētajās izstādēs, bet šķirnes standarts tika apstiprināts 1977. gadā, pie tam par šķirnes kaķi uzskatāms tikai tāds, kuru senči reģistrēti Norvēģijas kaķu audzētāju ciltsgrāmatā.

Trešais viedoklis, kuru atbalsta Lielbritānijas kaķu audzētāji par šķirnes izcelsmi, balstās uz pieņēmumu, ka šķirne veidojusies, krustojoties Angoras kaķiem ar savvaļas kaķi Felis silvestris grampia, kurš vēl šodien brīvā dabā mīt Skotijā un kuru Norvēģijā ieveduši vikingi. Pieņēmums tiek pamatots arī ar to, ka senās gravīrās dieviete Freija bieži attēlota ratos, kurus velk kaķi, kas pēc ārējā veidola atgādina Norvēģijas meža kaķus.

Norvēģijas meža kaķi ir spēcīgi, muskuļoti kaķi ar pagarinātu ķermeni un vidēji garām, spēcīgām kājām, turklāt pakaļkājas ir nedaudz garākas par priekškājām. Galva trijstūrveidīga ķīļa formas ar spēcīgu zodu un taisnu, pagarinātu degunu bez izteiktas pārejas no pieres - tā saucamais "grieķu deguns". Ausis garas, augstu novietotas, un, ja no to ārējās malas velk līniju, tad tā ar vaigu kauliem veido taisnu līniju. Ausu galiņos obligāti vilnas pušķīši. Aste gara, labi apspalvota. Vilnu veido it kā divas kārtas - bieza, mīksta pavilna un cieti, spīdīgi, ūdeni atgrūdoši akotmati, kuri gan pēc izskata, gan taustes ir taukaini. Šāda vilna veidojusies ziemeļu klimata ietekmē un raksturīga tikai minētajai šķirnei. Vilnai ir sezonas raksturs - vasarās tā kļūst plānāka, neveido apkakli ap kaklu un krūtīm. Acu krāsa jebkura, tāpat jebkurš vilnas krāsojums, bet šīm abām krāsām jāharmonē savā starpā.

Norvēģu felinologi ir stingri patentējuši savu šķirni un Norvēģijas meža kaķiem izstādē netiek pieļauta Novicu klase (šai klasē tiek izstādīti tie dzīvnieki, kas pēc fenotipa atbilst šķirnei, bet ne pēc ciltsrakstiem), taču jaunu asiņu ieplūdināšanas nolūkā reizēm atļauj izmantot kaķus, kuriem nav ciltsrakstu un kurus atlasa speciāla komisija.

Norvēģijas meža kaķi ir mīlīgi dzīvnieki, taču dažreiz viņu vidū ir izteikti individuālisti, kuri slikti sadzīvo ne tikai ar citu šķirņu, bet pat savas šķirnes kaķiem.
Avots: Ar autores atļauju izmantota V. Klučnieces grāmata "Kaķi" 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Bailes laist ārā kaķi

Labdien! Manam kaķēnam ir 3 mēneši un mēs viņu paņēmām no laukiem, principā mums viņu uzdāvināja. Viņš ir tīrais lauku āras kaķēns, taču es dzīvoju pilsētā, privātmājā, un man ir bail viņu izlaist ārā bez pavadas. Ar pavadiņu viņš ir pieradis, bet tomēr kaķis nav suns un viņam ir vajadzīga brīvība. Ko lai es iesāku? Viņš pie mums ir 2 nedēļas un man bail viņu izvest laukā bez pavadas, baidos, ka pazudīs vai kaut kas slikts notiks. Būšu pateicīga par jebkuru padomu!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!
Suns ir dzīvnieks kompanjons, bet kaķi ir stingri teritorijas dzīvnieki un viņi komfortabli jūtas savā teritorijā, kur ir viņa smaka. Kaķi pie savas teritorijas privātmājā var pieradināt atstājot vaļā mājas durvis un lai viņš pats iziet ārā un ienāk iekšā, lai var saprast ka tā ir viņa teritorija. Bet kaķi ir grūti noturēt privātmājas teritorijā, jo nav iespējams nožogot teritoriju lai viņš neizkļūtu laukā, jo ārpus Jūsu teritorijas kaķim ir bīstama dzīvībai ( auto, suņi, indes)! Ja kaķis netiek ārā no mājas, tad tas viņam nerada nejādu diskomfortu, jo atkārtošos, ka kaķis komfortabli jūtas savā teritorijā! Un vēl, ja kaķi ir doma tomēr pieradināt ārā, tad pēc Ministru Kabineta Noteikumiem Nr. 266 kaķim ir jābūt kastrētam/sterilizētam pēc 6 mēnešu vecuma, ja kaķis gadijā tiek ārā no Jūsu valdījuma teritorijas, par to var piemērot administratīvo sodu!
 Lai kaķēns aug skaists un vesels, veiksmi!

Britu īsspalvainais daudz met spalvu

Sveiki. Man ir britu īsspalvainā kaķene, kura ir sterilizēta, uzturā lieto speciālo sterilizētiem kaķiem Purina barību ,taču ļoti nenormāli iet spalva, kamoliem. Ķemmēšanu ne pārāk atzīst, gadās ka ieplēš, izmantoju arī furminatoru. Varbūt ir kaut kas jāmaina ēdiena ziņā? Varbūt ir iespējama kāda kaķu frizētava? Paldies par atbildi!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Vasaras mēneši ir tad kad kaķiem pastiprināti iet nost spalva, protams ka barība arī var ietekmēt spalvas kvalitāti. Ja netiekat galā ar kaķa spalvu tad varam piedāvāt Dino Zoo Frizētavas pakalpojumus, kur Jūsu kaķīti izķemmēs no liekās atmirušās spalvas, izmazgās un izžāvēs, jo mazgājot un žāvējot arī pastiprināti atdalās atmirusī spalva. Mūsu meistari tiek galā arī ar kaķiem kam nepatīk šīs procedūras.  Vairāk info mūsu mājas lapā www.dinozoopasaule.lv

Kaķēna uzvedības problēma

Labdien! Man jautājums par kaķēna uzvedības problēmām. Kaķenei 5mēn, līdz šim vienmēr kārtojās tikai savā kastē, nekā problēmu ar to nebija, taču pēdējā (4 dienas) laikā sākusi kārtoties suņu gultās, pledā, visur, kur guļ suņi. Līdz šim nav čurājusi mūsu gultā (tur suņi nevar nākt, tikai kaķis). Tagad jau visas suņu gultiņas novācu, taču tad ierauga pledu un iet kasīt ar vēlmi tur nokārtoties. Meklēšanās vēl nav bijusi un arī sterelizēta vēl nav (plānots to darīt uz 6-7mēn vecumu). Visādā citā ziņā izcils kaķis, spēlējās, dauzās ar suņiem, pats ar sevi, mantiņām, nav bailīga. Kāds varētu būt iemesls šādai uzedībai?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Kaķēna nokārtošanās citās vietās varētu būt sastīta ar vairākiem faktoriem. Tā varētu būt nepatika pret kastīti, pret smiltīm ko izmantojt, vai varbūt otro reizi kaķēns negrib iet uz kastīti ja tur jau ir nokārtojies. Vēl viens faktors ir meklēšanās sākums un mēģina dominēt un iezīmēt teritoriju, īpaši tas atiecas ja mājās ir vēl kāds dzīvnieks. Ja kaķene to dara ar nedaudz pačurājot, tad tā ir teritorijas iezīmēšana. 5 mēnešu vecumā var jau veikt kaķenes sterilizāciju.Un pēdejais faktors ir veselības problēmas. Ja tā čurāšana ir regulāra un urīna dudzums ir liels un kastītes un pakaišu nomaiņa neko nav devusi, tad vajadzētu kaķi atrādīt veterinārārstam, lai izmēklētu to.

Uzvedības problēmas kaķim

Labdien! mums ir trīs kaķi, no kuriem vecākajam ir 8 gadi. Visi trīs ir kastrēti runči, ģimenē ienākuši ar trīs gadu starpību. Vecākajam jau no jaunības ir bijušas neirotiskas uzvedības iezīmes - grauza sev astes spalvas nost, nolaizīja vēdera spalvu līdz plikai ādai utt. Fiziski kaķim viss ir kārtībā, ir veiktas veselības pārbaudes. Nu atkal klāt uzvedības problēmu saasinājums, kaķis ir ļoti nervozs, tiklīdz sabīstas (no katra sīkuma), sāk trauksmaini mazgāt vienu un to pašu ķermeņa vietu, grauzt savas ķepas utt. Var redzēt, ka kaķītim grūti, kā viņam palīdzēt?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
ja kaķim ir veiktas veselības pārbaudes un viss ir kārtībā, tad tas varētu būt emocionāla rakstura problēmas. Iespējams, ka viņam neapmierina kaķa daudzums mājās, jo kaķis ir teritorijas dzīvnieks un ir kaķi kuri komfortabli jūtas savā teritorijā tikai vieni. Varat pamēģināt pielietot kaķu feromonus, kam ir nomierinoša effekts. Tas ir elektrības rozetē iespraužams difuzors Zenifel Virbac firmai.

Kaķim sākas meklēšanās

Labdien! Man ir meinkūnu kaķenīte 11 mēneši. pirms trijām nedēļām sākās pirmā meklēšanas, kura ilga apmēram 6 dienas. Tad bija apmēram 2 nedēļu pārtraukums. Trešdien sāka ļoti daudz ēst, ko parasti nedarīja, un vakar atkla atsākās meklēšanās. Vai ir iespējams, ka kaķenēm tik īsā laika posmā atkārtojas meklēšanās?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Kaķenēm meklēšanās var notikt ik pēc pāris nedēļām un labāk būtu kaķeni sterilizēt,  lai nebūtu lieki jānoslogo kaķene un arī saimnieki!

Cena šķirnes kaķim

Сколько стоит кошка порооды американская короткошерстная

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Par cik katram kaķu šķirņu audzētājam ir savas cenas, kas ir atkarīgas no kaķēnu kvalitātes un izcelsmes, tad informāciju par cenu, mēs jums nevarēsim sniegt.

 

Labdien! Man ir bezšķirnes kaķēns 6 mēn vecs, kuru paņēmām 2 dienas atpakaļ no patversmes un kurš man pēdējā dienas laikā ir palicis miegains un neaktīvs. Iepriekš skraidīja pa māju ka bulta, tagad guļ visu dienu. Šodien bija arī 2 vemšanas epizodes, bet bez barības (apetītes arī nav). Kā padzeras, tā mirklīti vēlāk vemj. Domāju, vai varētu būt tā, ka tas ir no barības maiņas? Pie mums mājās barojam ar Hills barību. Un ko darīt šajā situācijā? Vai labāk vērsties pie ārsta? Paldies, jauku dienu!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Ja dzīvnieks neēd un vemšana turpinās noteikti jāvēršas pie veterinārārsta.  Ja barību mainījāt strauji, iespējams  tas var būt dēļ barības maiņas.

Nokārtojas stūrī

Labdien! Man ir 7 mēnešus vec runcis Boxis. Atradām Viņu uz ielas, un paņēmam pie sevis. Ļoti mīļš dzīvnieciņš. Bet, viņš ik palaikām nokārto savas “ lielās” vajadzības kādā stūrī :( kastītes ar tīrām smiltīm ir brīvi pieejama. Ko darīt, un kā ar to cīnīties?? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Kaķēns paņemts no ielas nav iemācīts to darīt kastītē, jo mammai arī nav bijusi kastīte kur to iemācīt bērniem. Kaķēns noteikti ir jākstrē, jo tas arī samazina iespēju iezīmēt savu teritoriju. Jums ir jāmēģina novietot vēl papildus kastītes ar pakaišiem tajos stūros kur kaķēns nokārtojās un tas iespējams pamazām iemācīs to darīt kastītē.

Kaķis visu laiku ņaud

Kāpēc kaķis VISU LAIKU ņaud? Viņa neņaud tikai tad, kad guļ. Tik tiešām nepārslpīlējot. Ēdiens ir, ūdens svaigs, tualete tīra.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ja kaķis ir šķirnes, tad tas varētu būt šķirnes īpatnība. Otrs variants ir tas, ka kaķis pieprasa uzmanību, jo iespējams ka lielāko daļu laika pavada viens pats. Un pēdējais varētu būt kādas veselības problēmas, kuras kaķis mēģina izrādīt ņaudot. Vajadzētu kaķi atrādīt veterinārāstam lai izslēgu variantu par veselības stāvokļa pasliktināšanos.

Britu īsspalvainais

Labdien, Sākšu savu stāstu no tā, ka 5 gadus atpakaļ esam paņēmuši Britu īsspalvaino – sieviete. Tas ir vairāk man kaķis nekā vīra. Viņa neiet rokās (max 2 min pēc darba dienas), bet ir ļoti mīļa, vienmēr blakus, tiklīdz paskatīsies uz viņu sāk murrr., mums ir kopējas procedūras no rīta (es mazgājos, viņa ausu tīrāmas kociņus zog utt. )Gadu atpakaļ, vasarnīcās, uzradījās ruds kaķis – sieviete. Viņa ir ļoti mīļa, nāk rokās, guļ klēpis. Tā kā ziema nebija bargā, vasarnīcās dzīvoja cilvēki un baroja kaķi. Pa vasaru esam pieraduši pie viņas un izlēmām paņemt mājās, jo kļuva arī žēl kaķīti. Nu kā, pa vasaru viņa dzīvojās pārsvarā pie mums – un ko, tagad viņu izmest ārā? 04.10.2020. atvedām uz Rīgu. Un uzreiz, mans vīrs aizbrauca strādāt, atstāja mani vienu ar 2 kaķiem. Uzreiz pie veterināra – viņa ir sterilizēta, aptuveni 4-6 gadu vecumā. Atbraucot mājās, uzreiz viņu aizslēdzām citā istabā. Visu nepieciešamo nopirkām un organizējām viņai labus apstākļus. Pirmo dienu, nakti Britu auroja, šņāca. Tad, pierada. Es ņēmu dvielīšus, glaudīju viņas, tad mainīju vietām. Rudai, likās, ka ir vienalga, viņa nekā noreaģēja no paša sākuma uz smaržu. Britu otrādi, šņāca, tad nereaģēja. Tagad iet prom no dvieļa. Es pieļāvu kļūdu, jau 3 dienā atvēru durvis un viņas gandrīz sakāvās, tad es atkal atdalīju kaķus. Tad atkal turēju durvis aizvērtus, nesu dvieļus. Tad es barības bļodas noliku durvju abās pusēs, lai viņi dzirdētu viens otru, bet neredzētu. Tad uz durvīm piestiprināju moskītu tīklus uz magnētiem, lai varētu atvērt durvis , lai kaķi redzētu viena otru, bet nevarētu sakauties. Viņas pat gaļu ēda diezgan tuvu viena otrai bez tīkla. Britu visu laiku vēro Rudo. Acis nenoņemt, tāda sajūta ka mēģina caurumu izdurt. Rudai – vienalga, tā guļ, ēd viss kā parasti. No paša sākuma, Ruda auroja, kad redzēja Britu. Tagad, tā nereaģē. Pamēģināju kaķus palaist savvaļā un pamanīju, ka Britu stāv koridora vidū, tādējādi nedod Rudai nekur tikt, izņemot savu istabu. Rudai tas nepatīk, viņa mjau taisa, liekas, ka viņa lūdz, bet Britu stāv un nekustās. Dažreiz Britu tomēr iet prom, tad Rudais skrien uz manu istabu un guļ kopā ar mani. Bet tik un tā, pa nakti es viņus atdalu. Vienu rītu pamanīju, ka Rudais stāv aiz stūra, Britu stāv no otra stūra puses. Saku viņus filmēt, jo bija interesanti kas notiks tālāk, nekas neizskatījās, ka tūlīt būs atkal kautiņš. Rudais sāka pirmā. Es paspēju ar segu viņus noklāt un aiznesu Rudo pie sevis. Šobrīd es nopirku pulverizatoru un tiklīdz redzu ka kaut kas netā – vēršu to gan uz vienu, gan uz otro. Neizvēlos nevienu pusi. Es nesaprotu, vai daru es kaut ko nepareizi? Vai varu kaut kādā uzlabot viņas attiecības? Pagāja jau 2 nedēļas kopš mēs atvedām Rudo. Es gribu beidzot novākt tualetes podu no viesu istabas, bet nevaru to izdarīt kamēr Ruda nepārvietojās pa dzīvokli brīvi. Kā man veicināt, lai kaķi sāktu VISMAZ ignorēt viņa otru? Varbūt var pieaicināt kādu ciemos, lai pavērotu kā tas viss notiek, ko tālāk darīt? ĻOTI gaidīšu Jūsu atbildi.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs visu darat kā īsta profesionāle, bet ir jāsaprot, ka pieradināšanas lietas neiet tik ātri,  ka Jums gribētos, jo divās nedēļas nevar saradināt kaķus! Vajag pacietību un laiku lai, tas viss beigtos labi.