Atpakaļ

Norvēģijas meža kaķis (Norsk Skaukatt, Norwegian Forest Cat)

Norvēģis ir ne tikai fiziski skaists, bet arī garīgi brīnišķigs kaķis. Viņš ir lielisks kompanjons, kas vienmēr būs blakus, bet neuzmāksies ar savu sabiedrību. Tomēr norvēģis labprāt Jums palīdzēs mājas darbos vai dosies kopīgā pastaigā, ja vien Jūs dzīvojat ārpilsētā un tā kaķim ir ierasta vide. Norvēģijas meža kaķis labi sadzīvo ar citiem mājas iemītniekiem - gan bērniem, gan dzīvniekiem.

Šķirnes apraksts

Personāžs no senskandināvu sāgām, kurās mīlestības, skaistuma, mātišķuma un auglības dievietei Frejai ir aizjūgā lieli, pūkaini kaķi.Sāgas vēsta, ka jautrības un aizrautības dievam Loki (reizēm nemaz ne tik jautram) bija palīgs, kad viņš mēdza izjokot citus dievus. Šis palīgs bija kaķis.

„Jaunākā Edda", izdota 1970.g. izdevniecībā Zinātne.

Iespējams, ka teiksmainie kaķi ir vieni no meinkūnu priekštečiem - tā apgalvo kāda no hipotēzēm. Ir pilnīgi skaidrs, ka kaķi patiešām bijuši vikingu kuģos, kas ilgi pirms Kolumba atklāja Ameriku. Par to mūsdienās neviens vairs nešaubās.

Bet varbūt tie ir vienkārši pusmežonīgi kaķi, kas Skandināvijā sastopami visapkārt. Varbūt arī nosaukumu kaķi ieguva tikai tāpēc, ka tieši norvēģiem ienāca prātā ideja radīt oficiāli atzītu Skandnāvijas pussalas kontrastainajā klimatā mītošu kaķu šķirni, lai saglabātu tās pirmatnīgo skaistumu un ziemeļniecisko raksturu. Tagd šī kaķu šķirne ir visas Skandināvijas lepnums.

Lai nu kā bijis - nebijis, bet šobrīd mums ir kaķis - liels, tomēr elegants, neatkarīgs, tomēr komunikabls, pašpārliecināts, tomēr zinātkārs un sabiedrisks. Kaķis , kas nekļūs apnicīgs un uzbāzīgs, bet nekavējoties izteiks savu sašutumu ar skaļu ņaudienu stāstu, ja pārāk ilgi būsiet atstājis viņu vienu mājās. Šajā stāstā būs dzirdams viss - gan sveiciens, gan tas, kas noticis Jūsu prombūtnes laikā, gan jautājums par to, kur tik ilgi „klaiņojāt", kad mājās darbi gaida...

Tāpat kā visi lielo šķirņu kaķi, arī Norvēģijas meža kaķis nobriest samērā vēlu - sasniedzot 3 - 4 gadus. Sava divslāņainā, ūdensizturīgā un kuplā kažoka dēļ norvēģis izskatās vēl milzīgāks un cilvēkiem šķiet, ka viņš sver vismaz pudu. Patiesībā normāls runcis sver 8 - 9 kg, kaķenītes mazliet mazāk. Arī izstieptais, druknais ķermenis, drīzāk lūsim, ne kaķim raksturīgās priekšējo un pakaļējo kāju proporcijas - tas viss piešķir Norvēģijas meža kaķim giganta slavu. Šāds ķermenis ļaujnorvēģim vienīgajam no mājas kaķiem nokāpt no koka ar galvu pa priekšu - spirālveidīgi kā vāverei.

Norvēģijas meža kaķi nav izplatīta šķirne, tāpēc tos bieži jauc ar meinkūniem un Sibīrijas kaķiem. Tomēr katrai no šīm šķirnēm ir savas īpašības, kas tās dara atšķirīgas. Ja noliktu rindā visu trīs minēto šķirņu kaķus - labus šķirnes pārstāvjus - uzreiz varētu skaidri saskatīt šīs atšķirības:

Pirmkārt galvas forma un profils. Norvēģim ir klasisks „romiešu"profils - taisns deguns, kas būtiski atšķiras no sibīrieša nemanāmās pārejas no pieres uz degunu un nemaz nav līdzīgs meinkūna ieliektajam profilam. Galva ir trijstūrveidīga, ausis vizuāli turpina vaigu kaulu līniju, tādējādi veidojot vienādmalu trījstūri. Atšķirībā no norvēģa, meinkūna galvai ir piecstūra forma, bet sibīrietis izceļas ar plūdlīnijās maigāku galvas formu.

Otrkārt - acis norvēģim ir citādas kā pārējiem pieminētajiem pusgarspalvaino šķirņu kaķiem. Norvēģijas meža kaķa acis ir mandeļveidīgas, nedaudz ieslīpi novietotas, kas raugās ar neatkārtojamu bargi - nepieejamu skatienu. Šīs skatiens piešķir norvēģim aristokrātiskumu un nepieļauj jebkādu „brāļošanos" .

Kopumā Norvēģijas meža kaķis ir ļoti harmoniski veidots un elegants dzīvnieks.

Norvēģis ir ne tikai fiziski skaists, bet arī garīgi brīnišķigs kaķis. Viņš ir lielisks kompanjons, kas vienmēr būs blakus, bet neuzmāksies ar savu sabiedrību. Tomēr norvēģis labprāt Jums palīdzēs mājas darbos vai dosies kopīgā pastaigā, ja vien Jūs dzīvojat ārpilsētā un tā kaķim ir ierasta vide. Norvēģijas meža kaķis labi sadzīvo ar citiem mājas iemītniekiem - gan bērniem, gan dzīvniekiem. Ja norvēģim kaut kas nebūs pa prātam, viņš labāk aizies prom un nekļūs sīkumains, nevis dusmosies, centīsies panākt savu vai vispār atriebties. Tādas lietas naļauj viņa aristokrāta lepnums ...

Šķirnes vēsture 

Ir vairākas Norvēģijas meža kaķa izcelsmes teorijas, viena no tām vēsta sekojošo:

Vikingi atveduši garspalvainus kaķus, iespējams, no Turcijas, bet varbūt no vēl tālākiem krastiem. Tad šie kaķi saradojās ae eiropas īsspalvainajiem kaķiem un rezultātā izveidojās kaķi, kas bija ideāli piemēroti vietējam klimatam un apstākļiem gan ar ķermeņa uzbūvi, gan spalvas struktūru.

Laika gitā šie dzīvnieki attīstījās un adaptējās skarbajam ziemeļu Skandināvijas klimatam piemērotā veidā. Rezultātā izdzīvoja vislielākie, spēcīgākie, muskuļotākie un veselīgākie kaķu populācijas pārtāvji.

Norvēģijas iedzīvotāji stāsta, ka šķirne radusies pateicoties sniegam, aukstumam, lietum, Norvēģijas mežiem, mazapdzīvotajām teritorijām, badam un bailēm. Vispār varētu ilgi un rezultatīvi pētīt visu Norvēģijas meža kaķu ciltskoku, bet atstāsim to vēsturnieku ziņā un pievērsīsimies jaunāko laiku vēsturei, kad Skandināvijas aborigēnkaķis ieguva šķirnes statusu un mūsdienu nosaukumu.

Pirmās rakstveida liecībaspar šķirni izlasāmas kādā bērnu grāmatā un datētas ar 1912.gadu, bet vēlāk mākslinieka Olafa Galbranssona autobiogrāfijā, kur tika izmantots norvēģa zīmējums, kas tapis 1910. gadā. Aptuveni šajā laikā meža kaķi tika atzīti par mežonīgiem, bet lietderīgiem dzīvniekiem un nokļuva oficiālā aizsardzībā. Norvēģijā rezervātos mežziņi bija atbildīgi par šiem vietējās faunas pārstāvjiem. Mežsargi uzraudzīja kaķus un centās neļaut malumedniekiem ķert un izvest tos no valsts. Tomēr Norvēģijas meža kaķim draudēja izzušana arī dēļ tā, ka aktīvi notika pārošana ar Eiropas īsspalvainajiem kaķiem. Tāpēc pagājušā gadsimta 30.gados sākās mērķtiecīga šķirnes selekcija, lai paglābtu nacionālo šķirni.

1938.gadā Oslo pirmoreiz izstādījā kaķi, kas pārstāvēja šķirni „Norvēģijas meža kaķis". Viņu vērtēja dāņu eksperts Knuds Hansens un nosauca par Norvēģijas nacionālo kaķi. Bet drīz sākās Otrais pasaules karš, un tikai 1963.gadā beidzot tika izveidota Norvēģijas Nacionālā šķirnes kaķu asociācija, tomēr programma nacionālās kaķu šķirnes attīstībai tika atjaunota tikai 1972.gadā.

Audzētāji, kas 1938.gadā pirmie izstādīja norvēģi un guva tazinību, pulcināja ap sevi domubiedrus un lika pamatus Norvēģijas meža kaķa selekcijas darbam. Gadu vēlāk Norvēgijā šķirne tika atzīta un pieņemts vienots šķirnes standarts. Kaķiem izsniedza eksperimentālus ciltsrakstus un pēc kara 1976.gadā Norvēģijā bija ap 100 reģistrētu šķirnes kaķu. Tajā pašā gadā Visbādenē Vācijā notika ikgadējā FIFE sanāksme, kur šķirne „Norvēģijas meža kaķis"tika atzīta kā eksperimentāla. Ar šo sākās norvēģu izplatība visā pasulē. Pirmo pāri pārdeva uz Zviedriju, bet 1979.gada 29.novembrī pirmie norvēģi ieradās ASV. Tas bija brūns tebi krāsojuma runcis Pans Tigris (audzētāja Else Nylund) un melnbalta kaķene Mjavo's Sala Palmer (audzētāja Solveiga Stenersroada) , kas nonāca Mičiganas štatā Šeilas Gīras meinkūnu audzētavā. Norvēģijas Tirdzniecības departaments šos kaķus iereģistrēja kā eksporta preci.

Norvēģu felinologi turpināja strādāt ar šķirni un 1977.gadā, kad Parīzē notika kārtejā FIFE sanāksme, Frederiks Nordans un norvēģu felinologi demonstrēja lielu daudzumu fotomateriālu un ciltsrakstu, kas apliecināja tīršķirnes kaķu trīs paaudzes. Viņi panāca vēlamo rezultātu un Norvēģijas meža kaķis kļuva oficiāli apstiprināta šķirne.

Mūsdienās šī ir viena no populārākajām kaķu šķirnēm Skandināvijā un gūst atzinību visā pasaulē. Kaķu izstāddēs norvēģi vienmēr izraisa apmeklētāju interesi un piesaista uzmanību un apbrīnu. Norvēģijas meža kaķim pareģo lielu nākotni Eiropā un jau šobrīd šķirne atrodas topā izstādāmo dzīvnieku skaita ziņā.

Dmitrijs Oņegins, audzētava "Forest-Land"   
Raksts orģinālvalodā:- www.cat.mau.ru

Par šīs šķirnes izcelsmi felinologu vidū nav vienota viedokļa. Norvēģijā šie kaķi ir zināmi jau sen. Daļa speciālistu uzskata, ka aptuveni 16. gadsimtā Angoras kaķi ar kuģiem ievesti Norvēģijā no Itālijas. Tā kā valstī ir pietiekami skarbs klimats, dzīvnieki adaptējušies atbilstoši vietējiem apstākļiem. Kaķu vilna kļuva biezāka, barību ieguves nolūkos kāpelējot pa klintīm un kokiem īpaši attīstījās kaķu nagi.

Otra daļa felinologu, īpaši norvēģu vidū, uzskata, ka Norvēģijas meža kaķi ir sen jau mituši šajā zemē, par ko liecina to selekcija jau kopš 1930. gada, kad Trisilas tuvumā (apdzīvota vieta netālu no Zviedrijas robežas) tika atlasīti 200 dzīvnieki, kuri izveidoja sākotnējo šķirnes genofondu. Kaķus izstādīja jau pirms Otrā pasaules kara organizētajās izstādēs, bet šķirnes standarts tika apstiprināts 1977. gadā, pie tam par šķirnes kaķi uzskatāms tikai tāds, kuru senči reģistrēti Norvēģijas kaķu audzētāju ciltsgrāmatā.

Trešais viedoklis, kuru atbalsta Lielbritānijas kaķu audzētāji par šķirnes izcelsmi, balstās uz pieņēmumu, ka šķirne veidojusies, krustojoties Angoras kaķiem ar savvaļas kaķi Felis silvestris grampia, kurš vēl šodien brīvā dabā mīt Skotijā un kuru Norvēģijā ieveduši vikingi. Pieņēmums tiek pamatots arī ar to, ka senās gravīrās dieviete Freija bieži attēlota ratos, kurus velk kaķi, kas pēc ārējā veidola atgādina Norvēģijas meža kaķus.

Norvēģijas meža kaķi ir spēcīgi, muskuļoti kaķi ar pagarinātu ķermeni un vidēji garām, spēcīgām kājām, turklāt pakaļkājas ir nedaudz garākas par priekškājām. Galva trijstūrveidīga ķīļa formas ar spēcīgu zodu un taisnu, pagarinātu degunu bez izteiktas pārejas no pieres - tā saucamais "grieķu deguns". Ausis garas, augstu novietotas, un, ja no to ārējās malas velk līniju, tad tā ar vaigu kauliem veido taisnu līniju. Ausu galiņos obligāti vilnas pušķīši. Aste gara, labi apspalvota. Vilnu veido it kā divas kārtas - bieza, mīksta pavilna un cieti, spīdīgi, ūdeni atgrūdoši akotmati, kuri gan pēc izskata, gan taustes ir taukaini. Šāda vilna veidojusies ziemeļu klimata ietekmē un raksturīga tikai minētajai šķirnei. Vilnai ir sezonas raksturs - vasarās tā kļūst plānāka, neveido apkakli ap kaklu un krūtīm. Acu krāsa jebkura, tāpat jebkurš vilnas krāsojums, bet šīm abām krāsām jāharmonē savā starpā.

Norvēģu felinologi ir stingri patentējuši savu šķirni un Norvēģijas meža kaķiem izstādē netiek pieļauta Novicu klase (šai klasē tiek izstādīti tie dzīvnieki, kas pēc fenotipa atbilst šķirnei, bet ne pēc ciltsrakstiem), taču jaunu asiņu ieplūdināšanas nolūkā reizēm atļauj izmantot kaķus, kuriem nav ciltsrakstu un kurus atlasa speciāla komisija.

Norvēģijas meža kaķi ir mīlīgi dzīvnieki, taču dažreiz viņu vidū ir izteikti individuālisti, kuri slikti sadzīvo ne tikai ar citu šķirņu, bet pat savas šķirnes kaķiem.
Avots: Ar autores atļauju izmantota V. Klučnieces grāmata "Kaķi" 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

kaķēnam bumbulis

Sveiki, Pie Mums mājās divas dieniņas ir jauns ģimenes loceklis, mazs kaķu puika, trīs ar pus mēnešu vecumā. Šovakar čubinot kakliņu, sajutu bumbulīti, ta ka cilvēkiem limfmezgls. Mazliet satraucos, jo nav bijusi šāda pieredze, kaķēns, ēd, rotaļājas, bet vai tomēr labāk vērsties pie Jums/speciālista? ❤️

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Ja dzīvnieks jūtas labi, satraukumam nav pamata, taču,  ja ir uztraukums, vai veidojums paliek lielāks ieteicams kosultēties ar veterinārārstu.

Jautājums Felinologam: Manam bezškirnes kakim ir parādījusies caureja!

Labdien! Manam bezškirnes kakim ir parādījusies caureja! Barība tiek dota tāda kādu visu laiku devu! Tā itkā ēst grib. Spelēties arī! Bet šorīt pamaniju, ka viña lapsas kuplā aste vairs nav tajå kupluma!! Ko man iesākt?! Sāku bažīties! Aizvest labāk pie Vetārsta!?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Manam bezškirnes kakim ir parādījusies caureja! Barība tiek dota tāda kādu visu laiku devu! Tā itkā ēst grib. Spelēties arī! Bet šorīt pamaniju, ka viña lapsas kuplā aste vairs nav tajå kupluma!! Ko man iesākt?! Sāku bažīties! Aizvest labāk pie Vetārsta!?

Atbild DINO ZOO eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis:

Labdien!
Pie caurejas var būt dažādi iemesli. Viens no iemesliem var būt barība. Jo ir barības brendi kuriem var atšķirties sastāvvielu piegādātājs un tapēc katra partija var būt savādāka dažos mikroelementos un kaķis ir ļoti jutīgs pret šo vielu izmaiņām. Viens no variantiem ir nomainīt barību uz citas firmas.

Otrs variants var būt, kaut kādu istabas augu ēšana, kas kaķim var beigies pat letāli, tapēc ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar istabas augiem kuri kaķiem var būt indīgi. Internetā var atrast informāciju kuri istabas augi un ziedi ir indīgi kaķiem.

Trešais variants ir, ka kaķis ir saslimis ar kādu vīrusa infekciju, kuru Jūs varat mājās atnest ar ielu apaviem.

Caureja ir nopietna problēma, jo ļoti ātri atūdeņojas organisms, tapēc iesaku doties pie vetārsta uz Dino Zoo veterināro klīniku, Tālrunis: 67327923, Krasta iela 52, Rīga, Darba laiks: 9:00 - 21:00

IVO OBRUMANIS
DINO ZOO eksperts,
Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis

Jautājums Felinologam: Ko darīt, Meinkūna kaķēns, piekto reizi piečuraja vecāku lielo gultu. uz kasti māk iet?

"Labdien! 
Ko darīt, mūsu mājas jauns mīlulis - Meinkūna kaķēns. 
Šobrīd 3 mēnešu vecs,  paņemts 2mēn.vecumā.Ļoti aktīvs un rotaļīgs, 
bet.. jau piekto reizi piečuraja vecāku lielo gultu.. uz kasti māk iet... 
nesen bijām pie vetārsta- viss kārtība. Bet mums tā neliekās.. Kādi ieteikumi....

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Ko darīt, mūsu mājas jauns mīlulis - Meinkūna kaķēns. 
Šobrīd 3 mēnešu vecs,  paņemts 2mēn.vecumā. Ļoti aktīvs un rotaļīgs, 
bet.. jau piekto reizi piečuraja vecāku lielo gultu.. uz kasti māk iet... nesen bijām pie vetārsta- viss kārtība. Bet mums tā neliekās.. Kādi ieteikumi...

Atbild DINO ZOO eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis: Ar maziem kaķēniem jābūt uzmanīgiem pārvedot viņu jaunajās mājās, jo tā viņam ir sveša vieta un grūti ir atrast toleti jo ir aktīvs un daudz spēlējas un aizmirst ka vajag čurāt un tapēc mēdz tā būt, ka viņš nokārtojas tur kur ir dotajā brīdī. Var mēģināt ielikt tajā istabā kur viņš to dara vēl vienu tualeti lai varētu uzreiz viņā ieiet ja ir tāda vajadzība.

Vajadzētu arī vairākas reizes viņam parādīt kur ir tualete, ieliekot viņu tur iekšā. Iespējams, ka viņam nepatīk tualetes pakaiši kuri tiek izmantoti, vai pati tualetes kastīte, tapēc Jums vajadzētu kaķēna audzētājiem pajautāt kurus pakaišus un tualeti viņi izmantoja kaķēniem.

Iespējams, ka tai gūltai kura tiek piečurāta vajadzētu noņemt segas vai pārklājus, kas uzrušinot kaķēnam var atgādināt toletes pakaišus!

Vēl var būt, ka kaķēnam mamma vai audzētāji nav īsti iemācījuši kas ir tualete un tad tas būs jādara Jums, kā jau minēju novietojot mājās vairākas tualetes un vairākas reizes dienā viņu tur ielikt lai saprot kam tas ir paredzēts.

IVO OBRUMANIS
DINO ZOO eksperts,
Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis

 

Jautājums Felinologam: ar kadu baribu labak barot skotu nokareno ausu kakenu?

Labdien! Sakiet , ludzu , ar kadu baribu labak barot skotu nokareno ausu kakenu?Kadam kalcija limenim ir jabut bariba ,lai austinas necelas. 
Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Sakiet , ludzu , ar kadu baribu labak barot skotu nokareno ausu kakenu?
Kadam kalcija limenim ir jabut bariba ,lai austinas necelas. Paldies!

Atbild DINO ZOO eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis: Īpašas barības skotu foldiem nav un ir jāizvēlas barība, kas ir superpremium vai augstāka līmeņa it ipaši ja ir runcītis. Ja tas ir kaķēns, tad noteikti ir jāizvēlas barība, kas ir paredzēta kaķēniem, bet pateikt kuras firmas vairāk vai mazāk ir kalcijs to nevar, jo sausajās barībās pārsvarā ir vienāds kalcija līmenis un papildus kalciju gan nevajadzētu dot.

Ausu pacelsanos ietekmē ģenētika, ja vecākiem vai vecvecākiem vai vēl aiz viņiem ir paaudzē kāds ar sliktām stāvošām ausīm tad liela iespēja ka kaķītim būs tādas pašas un kalcija līmenis barībā neko šajā situācija nemainīs.

Vieniegais ko šajā situācijā var mēģināt darīt, tad var līdz gada vecumam dod glukoflex. Glukoflex palīdz mīkstināt skrimšļus astē un ausīs, kas var novērst šai šķirnei raksturīgākās problēmas ar ausu pacelšanos un astes neelastīgumu. Aste paliek cieta un stīva un nevar iegriezt aplī, bet līdz gada vecumam ja dosiet glukoflex tad ausu un astes problēmām vajadzētu mazināties.

IVO OBRUMANIS
DINO ZOO eksperts,
Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis

Jautājums Felinologam: nedēļu kaķis uzvedas savādi - baidās no visa, iet pieplakusi pie zemes, visu dienu slēpjas?

Esam uztraukušies par mūsu kaķenītes seniores veselības stāvokli. Kaķim ir 11 gadu, viņa ir kurla kopš dzimšanas. Visu mūžu nodzīvojusi iekštelpās - vienā dzīvoklī. Jau nedēļu kaķis uzvedas savādi - baidās no visa, iet pieplakusi pie zemes, visu dienu slēpjas. Ir atradusi vietu kur paslēpties - aiz televizora. Tur pavada visu dienu. Kaķis nokārtojas ārpus savas kastītes. Agrāk neko tādu nebija darījusi. Uz kastīti vispār vairs neiet. Ēd ļoti minimāli. Nedaudz dzer ūdeni. Pa nakti lec uz palodzes un skaļi ņaud (brēc) dīvainā balsī (tā it kā kaut kas sāpētu). Bijām aizveduši pie vetārsta. Ārsts iztaustīja visu vēderu un neko sliktu nesataustīja. Teica, ka pat esot laba veselība priekš viņas gadiem. Vienīgi nedaudz palielināts svars, neliela diatēze un varētu būt aizcietējumi. Analīzes gan nekādas neveica. Izrakstīja speciālu barību, kas jāapsmidzina ar vazelīna eļļu un nomierinošas tabletes. Bet kaķis neko neēd.Kopš vetārsta apmeklējuma pagājušas jau trīs dienas, bet nekas nav mainījies. Dzīvoklī, kurā kaķis dzīvo, pagājušonedēļ tika veikts vienas istabas remonts. Istaba tika pārkārtota un kaķa kastīte pārnesta uz citu istabu. Dzīvoklī dzīvo vēl viena kaķene, kas iet ārā un divas reizes mēnesī tiek atvesta meitas kaķene no pilsētas, kas ir arī istabas dzīvnieks. Bet kaķiem nekādu lielu domstarpību nav bijis. Ceru, ka varēsiet kaut ko ieteikt. Sākam jau domāt, ka kaķim ir kādas mentālas problēmas uz vecumu parādījušās. Ar cieņu, Signe

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Esam uztraukušies par mūsu kaķenītes seniores veselības stāvokli. Kaķim ir 11 gadu, viņa ir kurla kopš dzimšanas. Visu mūžu nodzīvojusi iekštelpās - vienā dzīvoklī. Jau nedēļu kaķis uzvedas savādi - baidās no visa, iet pieplakusi pie zemes, visu dienu slēpjas. Ir atradusi vietu kur paslēpties - aiz televizora. Tur pavada visu dienu. Kaķis nokārtojas ārpus savas kastītes. Agrāk neko tādu nebija darījusi. Uz kastīti vispār vairs neiet. Ēd ļoti minimāli. Nedaudz dzer ūdeni. Pa nakti lec uz palodzes un skaļi ņaud (brēc) dīvainā balsī (tā it kā kaut kas sāpētu). Bijām aizveduši pie vetārsta. Ārsts iztaustīja visu vēderu un neko sliktu nesataustīja. Teica, ka pat esot laba veselība priekš viņas gadiem. Vienīgi nedaudz palielināts svars, neliela diatēze un varētu būt aizcietējumi. Analīzes gan nekādas neveica. Izrakstīja speciālu barību, kas jāapsmidzina ar vazelīna eļļu un nomierinošas tabletes. Bet kaķis neko neēd.Kopš vetārsta apmeklējuma pagājušas jau trīs dienas, bet nekas nav mainījies. Dzīvoklī, kurā kaķis dzīvo, pagājušonedēļ tika veikts vienas istabas remonts. Istaba tika pārkārtota un kaķa kastīte pārnesta uz citu istabu. Dzīvoklī dzīvo vēl viena kaķene, kas iet ārā un divas reizes mēnesī tiek atvesta meitas kaķene no pilsētas, kas ir arī istabas dzīvnieks. Bet kaķiem nekādu lielu domstarpību nav bijis. Ceru, ka varēsiet kaut ko ieteikt. Sākam jau domāt, ka kaķim ir kādas mentālas problēmas uz vecumu parādījušās. Ar cieņu, Signe

Atbild DINO ZOO eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis:

Labdien!

Šajā gadijumā varētu būt vairāki varianti!

Viens no variantiem  varētu būt tas, ka kaķenei ir problēmas ar urīnpūsli varētu būt bakteriāla infekcija vai urīnakmeņi (kas ir ļoti sāpīgs moments un ņemot vērā ka kaķim ir 11 gadi). kaķenei ir sāpes urinējot un tāpēc izvēlas citas vietas kur to darīt,jo viņai sāpes urinējot saistās ar tualetes kasti, tāpēc meklē mīkstākas vai pavisam citas tālākas vietas.

Vēl viens no variantiem ir aizcietējumi kuri arī var izraisīt sāpes un tad arī ir iepriekš minētās problēmas.

Iesaku Jums griezties Dino Zoo veterināro klīniku, Tālrunis: 67327923, Krasta iela 52, Rīga, Darba laiks: 9:00 - 21:00un veikt visas analīzes lai izslēgtu visas iepriekš minētās problēmas, jo nevar pēc taustes un vienkāršas vizuālas apskates pateikt, ka 
dzīvniekam nekas nekaiš.

IVO OBRUMANIS
DINO ZOO eksperts,
Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis

 

Jauns mīlulis mājās.

Labdien! Mūsu mājās paņemts jauns mīlulis, 2 mēnešus jauns kaķēns. Mājās jau bija 6 gadīga kaķenīte un suņuks. Mazais kaķēns no pirmās dienas "pa lielam" nokārtoties iet uz kastīti, bet čurāt tikai kaut kur nolien, īpaši zem sekcijas, kur vairāk vadi čemurā no elektroierīcēm.... ja nepatiktu vai baidītos no kristāliskajām smiltiņām, tad taču neietu nokārtot arī lielās darīšanas.... esam patreiz neizpratnē. Lielā kaķene un suns iet nokārtoties tikai ārā pagalmā.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Mūsu mājās paņemts jauns mīlulis, 2 mēnešus jauns kaķēns. Mājās jau bija 6 gadīga kaķenīte un suņuks. Mazais kaķēns no pirmās dienas "pa lielam" nokārtoties iet uz kastīti, bet čurāt tikai kaut kur nolien, īpaši zem sekcijas, kur vairāk vadi čemurā no elektroierīcēm.... ja nepatiktu vai baidītos no kristāliskajām smiltiņām, tad taču neietu nokārtot arī lielās darīšanas.... esam patreiz neizpratnē. Lielā kaķene un suns iet nokārtoties tikai ārā pagalmā.

Atbild DINO ZOO eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis:

Labdien!

Ja kaķēns ir paņemts no audzētavas un ir tīršķirnes, tad vajadzētu
pajautāt audzētājiem kāpēc kaķēns tā dara. Ja kaķēns ir bezšķirnes un
paņemts no ielas, tad Jums vajadzēs pašiem pasekot līdzi un iemācīt iet
uz kastīti, jo nav bijusi iespēja šim kaķēnam iemācīties, tā tas notiek
ar izglābtiem no ielas. Iespējāms, ka kaķēns nevar ātri atrast kastīti,
ja pēkšņi sagribas, tāpēc vajag sākumā nolikt kastīti viņam labi redzamā
vietā un ar laiku nolikt citur kamēr pierod. Varbūt nepatīk pakaiši un
tādēļ pa lielam viņš to izdara tur kur vajag, jo instinkts liek tomēr
aprakt, bet pēc čurāšanas var arī neaprakt, ja nepatīk pakaiši.  Varat
pamēģināt cementējošās smiltis, kas pēc struktūras ir maigākas uz kaķēna
tausti.

Runcis vairāk nenokārtojas savā kastītē, ko darīt?

Labdien, dzīvoju privātmājā un man ir 2 suņi (amerikāņu stafordšīras terjeri) un 2 kaķi (bezšķirnes (kaķene(sterelizēta; 3 gadi) runcis(nekastrēts; 1.5 gadi))). Runcis visu laiku uzvedās labi, bet kopš paņēmām otru suni un kaķene tika sterelizēta (kaķene ir runča mamma), runcis kad atrodas iekšā vairāk nenokārtojas savā kastē, bet gan vannā, uz gultas, uz paklāja un visur, kur to nevajadzētu darīt. Ko darīt, lai viņš atkal ietu uz savu kastīti?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Atbilde: Runcis jau ir 1,5 gadus vecs un ir jau kļuvis pieaudzis un dzimumaktīvs un tā vinš iezīmē savu teritoriju un vēl ja ir tikko paņemts otrs suns, tad tā viņš grib parādīt to, ka tā ir viņa teritorija. Vienīgā izeja ir turēt atsevišķi, tā lai viņš nesatiek nevienu no dzīvniekiem. Otrs variants ir runci kastrēt, jo tad viņam tiek bloķēts hormons, kas atbild par dzimumtieksmi un pēc kastrācijas nevajadzētu vairs iezīmēt teritoriju.

 

Kaķēna atblusošana/ trūcīgā statuss

Labdien,sakiet vai invalidam ar trūcīgā statusu ir jāmaksā par maza kaķēna atblusosanu? Paldies

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Zāles kaķēna atblusošanai ir nopērkamas mūsu  veterinārajā aptiekā, taču invalīdiem vai cilvēkiem ar trūcīgā statusu nekādas atlaides netiek piemērotas.

Kaķa svars

Labdien! Kā pareizi aprēķināt atbilstošu normai kāķenes svaru? Paldies! Ar cieņu, Olga.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

To nevar viennozīmīgi apreķināt, jo dzīvnieka svars ir atkarīgs no sķirnes, dzimuma, skeleta u.c.Vidēji,  pieauguša kaķa svars ir 4-5 kg, tåču, kā jau minēju, tas ir atkarīgs no katra dzīvnieka individuālajām īpatnībām.

Kaķu ēdināšana

Labdien! Kādu barību labāk dod kaķītim (2 mēn). Scottish fold. Ja sauso barību, tad kāda ražotāja. Paldies.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Nav būtiski kāda ražotaja barība, jo katram dzīvniekam barība jāpiemeklē individuāli. Arī augstas kvalitātes barība var derēt vienam dzīvniekam, bet var nederēt citam.