Atpakaļ

Kuriļu bobteils (Kurilean Bobtail)

Kuriļu bobteils pēdējā laikā ir moderna šķirne, kas kļūst aizvien populārāka un tās reitingi ceļas un ceļas. Gan Krievijā, gan citās valstīs nebūs daudz tādu starptautisko izstāžu, kur nebūtu pārstāvēti kuriļu bobteili.

Šķirnes apraksts

Kuriļu bobteils pēdējā laikā ir moderna šķirne, kas kļūst aizvien populārāka un tās reitingi ceļas un ceļas. Gan Krievijā, gan citās valstīs nebūs daudz tādu starptautisko izstāžu, kur nebūtu pārstāvēti kuriļu bobteili.

Par bobteilu īsajām astēm var runāt stundām, bet iesākumā jānoskaidro - ko nozīmē ‘' bobteils''. Daudzi audzētāji - iesācēji traktē šo nosaukumu kā ‘'aste pupas veidā‘' - īsa astīte sagriezta garenā gredzenā. Patiesībā pareizāk būtu šo asti saukt par „līko pusasti'' - saīsinātu, savirpinātu, izlocītu.

Kuriļu bobteiliem neatradīsiet divas pilnīgi vienādas astes - tās ir neatkārtojamas un unikālas kā pirkstu nospiedumi cilvēkam. Audzētāju selekcijas darba mērķis nav iegūt viena tipa astes, jo īso astu daudzveidība šķirnē piešķir īpašu šarmu kuriļu bobteilam.

Izstādē vērtējot kaķi, ekspertam felinologam jāatzīmē astes redzamais garums, asti veidojošo skriemeļu skaits, izlocījuma vietu skaits un reizēm arī izlocījumu leņķis un astes skriemeļu kustīgums vai nekustīgums. Standartā aste aprakstīta kā „īsa, redzamais garums 3 - 8 cm, „pupas", „bumbiņas" vai spirāles formā, ar teicamu apspalvojumu. Asti veido 2 līdz 10 skriemeļi, kas izlocīti vairākās vietās dažādos virzienos. Astes skriemeļi drīkst būt gan kustīgi, gan saauguši nekustīgi, gan daļēji kustīgi".

Kad asti aprakstā kā „pupas veida" vai „pušķīti", tas ir tikai astes ārējā izskata apraksts, bet patiesībā astes veidojas ļoti daudzveidīgās formās. Turpmāk lietotie astu formu apzīmējumi ir audzētāju lietotais „žargons" - nosacīti apzīmējumi, ne oficiāli nosaukumi. 
Praksē pierādījies, ka izplatītākās ir šādu formu astes:

Pene-ju - visbiežāk no 2 - 8 skriemeļiem, kas ir saīsināti, it kā „sabīdīti" viens uz otra, savienojumos nekustīgi, ar lēzeniem izlocījumiem, kas reizēm sataustāmi kā bumbulīši. Astes redzamais garums 2-5 cm.
Spirālīte - parasti 3-15 skriemeļi, kas savienoti kustīgi vai daļēji kustīgi, astē daudzi izlocījumi, bieži arī samērā izteikti ‘'lauzumi'', redzamais garums 5-10 cm.
Slotiņa veidojas no 5.-10. skriemeļiem, kas izlocīti lēzenos vijumos un savienoti daļēji kustīgi. Astes redzamais garums ir 5-15 cm.

Atvirzītais bobteils sākas kā parasta kaķa aste 5.-7. skriemeļu garumā, bet astes galā izveidojies izlocījums no 4-7 skriemeļiem, kas veidojas no 3-4 jebkura veida locījumiem.

Šķirnes vēsture

Pasaulē jau ļoti sen ir zināms un atzīts japāņu bobteils, bet kuriļu īsastes kaķis tika „atklāts" tikai XX.gadsimta beigās.

Dzīvoja Kuriļu salu grēdā savā nodabā kaķis ar īsu pušķainu asti. Dzīvoja bez bēdu, priecēja vietējos iedzīvotājus ar savu brīnišķīgo raksturu un lieliskajām žurku ķērāja spējām. Bet izrādījās, ka tas nav vienkārši kaķis ar īsu astīti, tas ir īsts brīnums, kam aplaudē kaķu pazinēji visā pasaulē un sajūsminās par šo šķirni. Amerikāņu kaķu audzētāji bija centušies jau vairāk kā divdesmit gadus, lai iegūtu „pirmatnēja" tipa īsastes kaķus, kad izrādījās - te nu viņš jau ir - Kuriļu bobteils.

Kuriļu un japāņu bobteiliem atšķiras ne tikai īsās astes ģenētiskā izcelšanās (vēl joprojām nepierādīta lieta), bet gan Kuriļu kaķa īpatnējais „krieviskais" purniņš un pirmatnējais skatiens, bagātīgais apspalvojums un spēcīgā uzbūve ir galvenā atšķirība. Ir teorija, ka Sibīrijas kaķi kopīgi ar japāņu bobteiliem ir Kuriļu kaķu tiešie senči. No sibīriešiem mantots varenais augums un platā galva, bet no japāņiem - īsā, izlocītā aste, jūtīgās ausis, atsperīgās ķepas un vienreizējais temperaments.Tomēr droši zināms vien tas, ka īsastes kaķi jau ļoti sen dzīvojuši Kuriļu salās un Sahalīnā. Pagājušā gadsimta divdesmitajos gados gan ģeologi - pētnieki, gan armijas pārstāvji, atgriežoties no tālajiem komandējumiem, pārveda mājās iepatikušos īsastes kaķus. Tomēr par šķirni nekas nebija zināms vēl ilgi, jo pats jēdziens „felinoloģija" nebija zināms. Tikai ap 1980.gadu atsevišķi entuziasti - kaķumīļi, kuri bija ieguvuši īpašumā šos brīnumainos kaķus ar „pušķi" astes vietā, sāka pievērst uzmanību pašai šķirnei. Dažās pieejamajās ārzemju enciklopēdijās tika noskaidrots, ka šie kaķi varētu būt japāņu bobteili. Toreiz sāka organizēt pirmās kaķu izstādes, tika aicināti ārvalstu eksperti, mācījās pirmie padomju eksperti - felinologi, cilvēkiem bija milzu interese par kaķu izstādēm. Īsastaino kaķu saimnieki arī sāka izstādīt savus mīluļus.

Eksperti atzina, ka kaķi ir harmoniski veidoti, ļoti skaisti un visādi lieliski, bet par šķirni skaidrības nebija. Daudziem kaķiem, kas bija ievesti no tālajiem austrumiem, izdeva sertifikātus kā „japāņu kaķiem". Daudzi no viņiem arī atbilda japāņu bobteila standartam, tāpēc uzvarēja izstādēs un deva lieliskus pēcnācējus.

Audzētāji palēnām izveidoja vairākas „Krievijas japāņu" līnijas, kas tiek pilnveidotas vēl joprojām. Bet daudzi no tiem, ko sākotnēji atzina par japāņu bobteiliem tomēr atšķirās ar lieklāku augumu, platāku galvu un spalvas struktūru. Pateicoties entuziastiem - L.Ivanovai, T.Bočarovai un vēl citiem, tika ievesti gan īsspalvaini, gan garspalvaini eksemplāri no Kunaširas un Iturupas salām. Balstoties uz šiem ievestajiem kaķiem, padomju felinologi sāka izstrādāt jaunas šķirnes standartu, lai tuvotos jaunās Kuriļu bobteila šķirnes atzīšanai. T.Bočarova devās ekspedīcijā uz Kuriļu salām, lai redzētu vairāk šķirnes īpatņu un izpētītu īsās, izlocītās astes ģenētiskās likumsakarības. Audzētājiem pēc pirmajiem iegūtajiem pēcnācējiem kļuva skaidrs, ka īpatnējā aste, platā galva un ķermeņa forma tiek stabili nodota pēcnācējiem. Aste kā pušķis iedzimst un nerada nekādas veselības problēmas vai anomālijas. 1991.gada 21.oktobrī Padomju Felinoloģiskā Federācija oficiāli apstiprina Kuriļu bobteila standartu.

Tomēr svarīgi bija ne tikai sākt audzēt šādus kaķus kā šķirni , bet gan pierādīt Eiropas kaķu speciālistiem, ka šī patiesi ir jauna un uzmanības vērta šķirne. 1994.gada 3. - 4.decembrī īpašā seminārā krievijas felinologi „pieslīpēja" standartu un apkopoja materiālus, lai iesniegtu šķirnes apstiprināšanai WCF (Pasaules kaķu federācijā). Iepriekš standarts mazliet atšķīrās no šodien lietotā - galvenā atšķirība bija noteiktajā astes garumā - sākotnēji tie bija 5-13 cm, bet šobrīd priekšroka tiek dota īsākai astei. Arī par krāsām ir notikušas izmaiņas - jaunajā standartā vairs nav priekšroka dota aguti krāsu variācijai, kaut gan speciālisti atzīst, ka šādi „savvaļas" krāsojuma kaķi izskatās visefektīgāk.

Kuriļu bobteila standarts WCF tika apstiprināts 1995.gadā. Drīz pēc tam Eiropu pāršalca pastiprinātas inereses vilnis par krievu īsastainajiem kaķiem. Šķirnes pārstāvju uzvaras kaķu izstādēs visā Eiropā - Čehijā, Polijā, Vācijā, Itālijā - skaidri parāda modes tendences, un nu jau vairākās Eiropas audzētavās tiek audzēti šie brīnumainie kaķi.

 
Avots: Svetlana Ponomarjova „Russicats" audzētava; orģinālvalodā materiāls atrodams -http://cat.mau.ru/ mājas lapā

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Labvakar! Mūsu ģimene vēlas iegādāties ragdolls kaķēnu no iepazītas audzētavas. Sakiet, lūdzu, kāds ir aptuvenais vecums, kad tos ir droši dot jaunajiem saimniekiem? Šobrīd mums piedāvā kaķēnu, kas ir 4 mēnešus vecs.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Latvijas republikā atsavināt kaķēnu jauniem samiekiem var no 10 nedēļu vecuma!
Ministru Kabineta Noteikumi Nr. 266

Attārpošana kaķim

Sveiki! Kaķēns 5mēn.jauns,attārpots 2mēn.vecumā,dzīvo tikai iekštelpās,ēd arī jēlu gaļu,spec.barību kaķēniem,gan konservus pārsvarā,arī sauso barību,dzer govs pienu, uztrauc tas,ka ūdeni dzer nedaudz.ir aktīvs un omulīgs.kā ar attārpošanu,lasu info,ka ik pa 2ned.tā bij jāveic,

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķēnu  līdz 6 mēnešiem ieteicams attārpot 1 x mēnesī. kas attiecas uz govs pienu, tā nav pati piemērotākā barība kaķim. Ja kaķēns pārsvarā ēd konservus, ūdeni tas var dzert mazāk.

Kaķim senioram izkrīt zobi

Labdien! 13gv. sterilizētai bezšķirnes kaķenei 3 mēnešu laikā izkritis jau otrais ilknis (viens atrasts bez asinīm, otrs dauzoties, kožoties). Kādu gadu ož elpa, taču iekaisušas smaganas nav redzamas un ēd tikai sauso barību (Royal Canin) bez problēmām. Aktīva, bet dzīvoklī dzīvojoša, bez liekā svara, bez īpaša stresa un bez zināmām veselības problēmām. Vai ir iemesls steidzamai vizītei pie vetārsta?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Steidzami nav jādodas pie vetārsta, bet vajadzēto to ieplānot, lai varētu pārliecināties vai nav iekasis kāds zobiņš, jo tad labāk to izdarīt ātrāk jo ar katru gadu kaķis paliek vecāks un ir risks dod narkozi zobu ārstēšanai!

zobi kaķim

Labdien! Kaķītim aptuveni ir 2.5m, bet ir tikai ilknīši mutē, bet nav citu zobiņu. Vai tas ir normāli?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku grūti atbildēt uz šo jautājumu. Vai esat pārliecināti par dzīvnieka vecumu? Iespējams zobiņi ir mazi un tos nevar pamanīt.

Lai pārbaudītu kaķa veselības stāvokli dzīvnieks ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta, Šajā vecumā kāķiem ir  jāveic arī vakcinācija. Esot pie ārsta pakonsultējieties arī par kaķa zobiem.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu , 

Dino Zoo klīnika

Kaķis nejūtas labi

Labvakar!Griežos pie jums pēc padoma!Sterilizēta kaķene ,iet 12 gads.Līdz šim nav bijušas īpašas veselības problēmas ,izņemot blusu izraisīto ēdi ,jo bija laiks kad dzīvojās pa āru,bet mājās ienāca tikai paēst!Bet ar izrakstītām zālēm Advokat ,tikām galā!Bet tagad ir citāda situācija!Pēdejo divu gadu laikā,man bija bieži braucieni ,divu nedēļu garumā!,Tā kā dzīvojām divatā,tad manas prombūtnes laikā,viņu apciemoja mana draudzene,kas viņai ļoti patika!Atgriežoties ,vienmēr bija priecīga un tāda kā vienmēr!Bet šoreiz,divas nedēļas atpakaļ,atgriežoties nepazinu savu mīluli.Sākumā ļoti daudz ņaudēja,kas viņai nebija raksturīgi!Tad pēkšņa nokārtošanās gultā.Un skapī sačurētas drēbes.Appetīte ļoti laba bet trauciņš jāpienes klāt,jo pati ,uz ierasto vietu neiet!Un maz dzer ūdeni!Ņaudēšana ir beigusies!Bet visvairāk satrauc tas,ka iešana uz kastīti nav!Vai tas ir normāli,ka kaķis nenokārtojas divas dienas,pie labas apetītes?Ēd divas reizes dienā,mīkstā barība!Ļoti raizējos!Varbūt tas if saistīts ar stressu,jo šoreiz ,kad aizbraucu,mājās bija sveša ģimene ar diviem maziem bērniem!Bet kaķene ir ļoti izvēlīga,ja kāds viņai nepatīk, pat klāt nenāks!Lūdzu palīdziet ar padomu!Appetīte laba,bet tā tualetes neapmeklēšana,sagādā raizes!Ar cieņu ,jūsu darbam!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

iemesli šādai  kaķa  uzvedībai var būt dažādi. Iespējams , ka tas ir stress, bet iespējams, ka dzīvniekam ir veselības problēmas. Lai to noskaidrotu, būtu nepieciešams veikt padziļinātu veselības pārbaudi dzīvniekam ,kā minimums nodot kaķa urīna analīzes, iespējams arī asins analīzes , vai vēl kādus izmeklējumus, ko veterinārārsts uzskatīs par nepieciešamiem. Kaķim ir jānokārtojas katru dienu - nepieminējāt gan, vai kaķim nav defekācijas vai urinācijas vai abas kopā.

Diemžēl attālināti mēs nevaram pateikt , kas kaķim ir par vainu. Būtu labi kaķi pierakstīt uz vizīti pie veterinārārsta.

Ja vēlaties veikt pierakstu mūsu klīnikā , lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu 

Dino Zoo klīnika

 

Blusanex

Labdien! Es nopirku Blusanex blusu apkarošanai. Sakiet lūdzu vai es drīkstu ar to kaķa spalvu apstrādāt? Paldies.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien

Diemžēl mums nav informācijas par šo produktu, Bet pirms katra produkta lietošanas , lūdzam izlasīt lietošanas instrukciju.

Kaķis neēd

Man ir 2 kaķi nesen iegādājos kaķēnu un tagad mans vecākais kaķis atsakās ēst savu barību. ko man darīt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Visdrīzāk kaķis ir pagaršojis kaķēnu barību un savu ierasto nevēlas vairs ēst. Kamēr kaķēns paaugsies mēģiniet barot kaķus atsevišķās telpās, iespējams pamēģināt pieaugušajam kaķim  pakāpeniski pamainīt barību, vai piedāvāt mīksto barību.

Sveiki vai jūs zinātu kas šī ir pa šķirni spriežot pēc fotogrāfijas? Ar cieņu Tomass Ivo Kuļijevs

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Pēc bildes spriežot izskatās pēc kaķa parastā, jo nelīdzinās nevienai kaķu šķirnei!

Kaķu uzvedība

Sveiki. Mums radusies problēma ar kaķu sadzivošanu. Vecakai kaķenei ir gads un 10mēneši(kaķene), mazakajam ir 7meneši(runcis). Jaunāko kaķi panēmām kad vecākai kakenei bija gads un 5menesi. Kopā jau 5mēnešus. Visu laiku dzivoja draudzīgi, spēlējās, kopā gulēja. Pirms mēneša runcis bija pie vetārsta sakarā ar asinainiem izdalijumiem, tad kaķene ari palika agresiva un uzbruka, bet kad zāļu kurs bija iziet, nomierinājās un atkal bija draudzīgi. Tagad pēkšņi kaķene atkal brūk virsū, ka pat runcis trīc no bailēm. Takā dzivoklis nav baigi liels kaķus nošķirt ir pagrūti. Ko iesākt? Paldies

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Iespējams, ka problēma varētu būt saistīta ar smaržu, ko runcis sāk izdalīt sākoties dzimumnobriešanas periodam. Var konsultēties ar uzvedības speciālistiem, bet iespējams, ka šo var atrisināt tikai ruņča kastrācija.

Kaķa veselība

Mans kaķis sevi sakasa līdz asinīm. Pie ārsta esam bijuši 5 x Nomainīta pārtika, alerģija tiek izdlègta. Kas vèl tas var būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Visbiežākie niezes cēloņi ir parazīti, infekcijas un alerģijas, lai noskaidrotu konkrētu cēloni, jums jādodas pie dermatoloģijas specialista, kurš tālāk veic attiecīgās diagnostikas, lai noskaidrotu cēloni.