Atpakaļ

Kuriļu bobteils (Kurilean Bobtail)

Kuriļu bobteils pēdējā laikā ir moderna šķirne, kas kļūst aizvien populārāka un tās reitingi ceļas un ceļas. Gan Krievijā, gan citās valstīs nebūs daudz tādu starptautisko izstāžu, kur nebūtu pārstāvēti kuriļu bobteili.

Šķirnes apraksts

Kuriļu bobteils pēdējā laikā ir moderna šķirne, kas kļūst aizvien populārāka un tās reitingi ceļas un ceļas. Gan Krievijā, gan citās valstīs nebūs daudz tādu starptautisko izstāžu, kur nebūtu pārstāvēti kuriļu bobteili.

Par bobteilu īsajām astēm var runāt stundām, bet iesākumā jānoskaidro - ko nozīmē ‘' bobteils''. Daudzi audzētāji - iesācēji traktē šo nosaukumu kā ‘'aste pupas veidā‘' - īsa astīte sagriezta garenā gredzenā. Patiesībā pareizāk būtu šo asti saukt par „līko pusasti'' - saīsinātu, savirpinātu, izlocītu.

Kuriļu bobteiliem neatradīsiet divas pilnīgi vienādas astes - tās ir neatkārtojamas un unikālas kā pirkstu nospiedumi cilvēkam. Audzētāju selekcijas darba mērķis nav iegūt viena tipa astes, jo īso astu daudzveidība šķirnē piešķir īpašu šarmu kuriļu bobteilam.

Izstādē vērtējot kaķi, ekspertam felinologam jāatzīmē astes redzamais garums, asti veidojošo skriemeļu skaits, izlocījuma vietu skaits un reizēm arī izlocījumu leņķis un astes skriemeļu kustīgums vai nekustīgums. Standartā aste aprakstīta kā „īsa, redzamais garums 3 - 8 cm, „pupas", „bumbiņas" vai spirāles formā, ar teicamu apspalvojumu. Asti veido 2 līdz 10 skriemeļi, kas izlocīti vairākās vietās dažādos virzienos. Astes skriemeļi drīkst būt gan kustīgi, gan saauguši nekustīgi, gan daļēji kustīgi".

Kad asti aprakstā kā „pupas veida" vai „pušķīti", tas ir tikai astes ārējā izskata apraksts, bet patiesībā astes veidojas ļoti daudzveidīgās formās. Turpmāk lietotie astu formu apzīmējumi ir audzētāju lietotais „žargons" - nosacīti apzīmējumi, ne oficiāli nosaukumi. 
Praksē pierādījies, ka izplatītākās ir šādu formu astes:

Pene-ju - visbiežāk no 2 - 8 skriemeļiem, kas ir saīsināti, it kā „sabīdīti" viens uz otra, savienojumos nekustīgi, ar lēzeniem izlocījumiem, kas reizēm sataustāmi kā bumbulīši. Astes redzamais garums 2-5 cm.
Spirālīte - parasti 3-15 skriemeļi, kas savienoti kustīgi vai daļēji kustīgi, astē daudzi izlocījumi, bieži arī samērā izteikti ‘'lauzumi'', redzamais garums 5-10 cm.
Slotiņa veidojas no 5.-10. skriemeļiem, kas izlocīti lēzenos vijumos un savienoti daļēji kustīgi. Astes redzamais garums ir 5-15 cm.

Atvirzītais bobteils sākas kā parasta kaķa aste 5.-7. skriemeļu garumā, bet astes galā izveidojies izlocījums no 4-7 skriemeļiem, kas veidojas no 3-4 jebkura veida locījumiem.

Šķirnes vēsture

Pasaulē jau ļoti sen ir zināms un atzīts japāņu bobteils, bet kuriļu īsastes kaķis tika „atklāts" tikai XX.gadsimta beigās.

Dzīvoja Kuriļu salu grēdā savā nodabā kaķis ar īsu pušķainu asti. Dzīvoja bez bēdu, priecēja vietējos iedzīvotājus ar savu brīnišķīgo raksturu un lieliskajām žurku ķērāja spējām. Bet izrādījās, ka tas nav vienkārši kaķis ar īsu astīti, tas ir īsts brīnums, kam aplaudē kaķu pazinēji visā pasaulē un sajūsminās par šo šķirni. Amerikāņu kaķu audzētāji bija centušies jau vairāk kā divdesmit gadus, lai iegūtu „pirmatnēja" tipa īsastes kaķus, kad izrādījās - te nu viņš jau ir - Kuriļu bobteils.

Kuriļu un japāņu bobteiliem atšķiras ne tikai īsās astes ģenētiskā izcelšanās (vēl joprojām nepierādīta lieta), bet gan Kuriļu kaķa īpatnējais „krieviskais" purniņš un pirmatnējais skatiens, bagātīgais apspalvojums un spēcīgā uzbūve ir galvenā atšķirība. Ir teorija, ka Sibīrijas kaķi kopīgi ar japāņu bobteiliem ir Kuriļu kaķu tiešie senči. No sibīriešiem mantots varenais augums un platā galva, bet no japāņiem - īsā, izlocītā aste, jūtīgās ausis, atsperīgās ķepas un vienreizējais temperaments.Tomēr droši zināms vien tas, ka īsastes kaķi jau ļoti sen dzīvojuši Kuriļu salās un Sahalīnā. Pagājušā gadsimta divdesmitajos gados gan ģeologi - pētnieki, gan armijas pārstāvji, atgriežoties no tālajiem komandējumiem, pārveda mājās iepatikušos īsastes kaķus. Tomēr par šķirni nekas nebija zināms vēl ilgi, jo pats jēdziens „felinoloģija" nebija zināms. Tikai ap 1980.gadu atsevišķi entuziasti - kaķumīļi, kuri bija ieguvuši īpašumā šos brīnumainos kaķus ar „pušķi" astes vietā, sāka pievērst uzmanību pašai šķirnei. Dažās pieejamajās ārzemju enciklopēdijās tika noskaidrots, ka šie kaķi varētu būt japāņu bobteili. Toreiz sāka organizēt pirmās kaķu izstādes, tika aicināti ārvalstu eksperti, mācījās pirmie padomju eksperti - felinologi, cilvēkiem bija milzu interese par kaķu izstādēm. Īsastaino kaķu saimnieki arī sāka izstādīt savus mīluļus.

Eksperti atzina, ka kaķi ir harmoniski veidoti, ļoti skaisti un visādi lieliski, bet par šķirni skaidrības nebija. Daudziem kaķiem, kas bija ievesti no tālajiem austrumiem, izdeva sertifikātus kā „japāņu kaķiem". Daudzi no viņiem arī atbilda japāņu bobteila standartam, tāpēc uzvarēja izstādēs un deva lieliskus pēcnācējus.

Audzētāji palēnām izveidoja vairākas „Krievijas japāņu" līnijas, kas tiek pilnveidotas vēl joprojām. Bet daudzi no tiem, ko sākotnēji atzina par japāņu bobteiliem tomēr atšķirās ar lieklāku augumu, platāku galvu un spalvas struktūru. Pateicoties entuziastiem - L.Ivanovai, T.Bočarovai un vēl citiem, tika ievesti gan īsspalvaini, gan garspalvaini eksemplāri no Kunaširas un Iturupas salām. Balstoties uz šiem ievestajiem kaķiem, padomju felinologi sāka izstrādāt jaunas šķirnes standartu, lai tuvotos jaunās Kuriļu bobteila šķirnes atzīšanai. T.Bočarova devās ekspedīcijā uz Kuriļu salām, lai redzētu vairāk šķirnes īpatņu un izpētītu īsās, izlocītās astes ģenētiskās likumsakarības. Audzētājiem pēc pirmajiem iegūtajiem pēcnācējiem kļuva skaidrs, ka īpatnējā aste, platā galva un ķermeņa forma tiek stabili nodota pēcnācējiem. Aste kā pušķis iedzimst un nerada nekādas veselības problēmas vai anomālijas. 1991.gada 21.oktobrī Padomju Felinoloģiskā Federācija oficiāli apstiprina Kuriļu bobteila standartu.

Tomēr svarīgi bija ne tikai sākt audzēt šādus kaķus kā šķirni , bet gan pierādīt Eiropas kaķu speciālistiem, ka šī patiesi ir jauna un uzmanības vērta šķirne. 1994.gada 3. - 4.decembrī īpašā seminārā krievijas felinologi „pieslīpēja" standartu un apkopoja materiālus, lai iesniegtu šķirnes apstiprināšanai WCF (Pasaules kaķu federācijā). Iepriekš standarts mazliet atšķīrās no šodien lietotā - galvenā atšķirība bija noteiktajā astes garumā - sākotnēji tie bija 5-13 cm, bet šobrīd priekšroka tiek dota īsākai astei. Arī par krāsām ir notikušas izmaiņas - jaunajā standartā vairs nav priekšroka dota aguti krāsu variācijai, kaut gan speciālisti atzīst, ka šādi „savvaļas" krāsojuma kaķi izskatās visefektīgāk.

Kuriļu bobteila standarts WCF tika apstiprināts 1995.gadā. Drīz pēc tam Eiropu pāršalca pastiprinātas inereses vilnis par krievu īsastainajiem kaķiem. Šķirnes pārstāvju uzvaras kaķu izstādēs visā Eiropā - Čehijā, Polijā, Vācijā, Itālijā - skaidri parāda modes tendences, un nu jau vairākās Eiropas audzētavās tiek audzēti šie brīnumainie kaķi.

 
Avots: Svetlana Ponomarjova „Russicats" audzētava; orģinālvalodā materiāls atrodams -http://cat.mau.ru/ mājas lapā

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Labdien! Pēkšņi pazudušas spalvas!Vakar bija viss vietā! Vieta ir gluda, bez ievainojumiem. Kaķim ,runcim, maijā būs gads, kastrēts. Nav novēroti blaugznu līdzīgi veidojumi. Pēdējās nedeļas sākām dot kaķu barību paredzētu kaķiem no gada vecuma.Ir dota svaiga cūkgaļas akna un niere. 2 nedēļas staigā ar pretblusu, ērču siksniņu, bet spalvas tur turas vietā.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Bez dzīvnieka apskates nevar novērtēt spalvas un ādas stāvokli!, pēc pievienotās bildes vairāk izskatās pēc kailēdes kas ir ļoti lipīga arī cilvēkiem un šajā gadijumā noteikti būtu jādodas uz vizīti pie veterinārārsta.

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!

Astes kosmētiskais defekts

Labdien! Siāmas kaķītim (2 mēneši) ir lauztās astes sindroms (astes galiņš gredzentiņā). Kā tas ietekmē dzīvnieku un vai šis defekts ir labojums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja tas kaķēnu pašu nesatrauc, viņš to nelaiza, negrauž, neizrāda diskomfortu, kad to aiztiek, tad tas ir vairāk kā kosmētisks defekts. Ja tomēr astes deformācija sāk satraukt un traucēt pašam kaķim, tad jādodās pie veterinārārsta un jāveic nepieciešamie izmeklējumi, un balstoties uz izmeklējumiem , jāizvēlas attiecīga ārstēšana.