Atpakaļ

Japāņu bobteils (Japanese Bobtail)

Japāņu bobteils ir vidēja lieluma dzīvnieks ar pareizi veidotu ķermeņa uzbūvi, muskuļots, bet drīzāk slaids nekā smagnējs. Īpatnēji veidotā galva ar izteiktajiem vaigu kauliem un slīpi novietotām acīm šo kaķi atšķir no citām Austrumos veidotām kaķu šķirnēm.

Šķirnes apraksts

Neviens vairs neatceras laikus, kad Japānā parādījās īsastaini kaķi. Zināms tikai tas, ka pirmās ziņas rakstos ir no XVI. gadsimta . No tiem laikiem arī japāņu mākslas darbos redzami kaķi ar asti kā ‘'krizantēma'' vai ‘'pušķis''. 

Japāņu folklorā ir teiciens - īsastes kaķis nes laimi, sevišķi, ja kaķis ir trīskrāsains. Tāpēc kopš seniem laikiem līdz pat mūsdienām suvenīru veikaliņos no Japānas līdz pat Singapūrai var nopirkt trīskrāsainā īsastes kaķa figūriņas, kas savam īpašniekam piesaista laimi. Arī Japāņu leģendās ir sastopams kāds interesants personāžs - īsastainais kaķis Maneki-Neko, kam ir visnotaļ reāls prototips - japāņu bobteils. Mūsdienu Japānā pa ielām neredz skraidam īsastainos kaķus. Varbūt kaut kur attālos reģionos ir saglabājušies neskaidras izcelsmes īsastes kaķi, bet viņu ir ļoti maz. Tomēr neraugoties uz to, bobteilus var saukt par japāņu iezemiešu (aborigēnu) šķirni, kas veidojusies ģeogrāfiskajā izolācijā, pastiprinātā ar politiskajiem apstākļiem - Japāna ir salu valsts, kur svešzemnieki pēdējos gadsimtos nav cieņā.

‘'Laimes kaķa ‘' statuss veicināja īsastes kaķu selekciju, kas nostiprināja galveno pazīmi - īso asti, jo visi gribēja savās mājas laimi nesošu mīluli. Pieprasījums veicināja piedāvājumu un selekcijas rezultātā nostiprinājās arī ‘'laimīgās'' krāsu variācijas - trīskrāsu ‘'bruņurupuču ‘' un ‘'sarkanais arlekīns'' , ko japāņi apzīmēja ar īpašu vārdu -‘' mi-ke''. Tomēr šķirnes standartu japāņi neuzrakstīja un savus ‘'mi-ke'' izstādēs neizrādīja. Toties amerikāņiem ļoti iepatikās japāņu īsastes kaķi, ko ieveda1968.gadā - gandrīz bez pavilnas un ļoti jauku raksturu. Ja varam ticēt presē rakstītajam, japāņu īsastainie kaķi bija ļoti piemēroti ciltsdarbam un šķirnes izkopšanai, jo šiem kaķiem dzima tikai tādī paši īsastaini kaķēni. Brīnumainā kārtā neparādāijās ne bezastaini , ne garastaini kaķēni. Audzētāji rīkojās ļoti saprātīgi un nepāroja bobteilus ar citām šķirnēm. Rūpīgi veicot ciltsdarbu, šķirne nostiprinājās un īsā laikā ieguva popularitāti, kā arī tika oficiāli atzīta CFA - kaķu audzētāju asociācijā. Amerikā no Japānas tika ievesti tīkai īsspalvainie kaķi, bet jau divdesmitā gadsimta septiņdesmitajos gados audzētavās sāka dzimt garspalvaini kaķēni. Audzētāji apgalvoja,ka garspalvainās kaķu šķirnes te neesot iejauktas, garspalvainie bobteili radušies spontāni -dabiskā veidā. Pilnīgi iespējams, ka kāds no atvestajiem japāņu kaķiem bijis recesīvā garspalvainības gēna nēsātājs. Kopumā japāņu bobteils kā šķirne attīstījusies apbrīnojami labvēlīgos apstākļos un bez sarežģījumiem. Tomēr daži amerikāņu eksperti norāda, ka pēdējās desmitgadēs bobteils ieguvis tādu ‘'parasta mājas kaķa'' izskatu. Pirmie no Japānas ievestie bobteili bija liela auguma, garām kājām un garu ķermeni, ar izteikti trīsstūrainu galvu un lieliem vaigu kauliem.Turpretī pēdējā laikā jūtama tendence nonivelēties šķirnes īpatnībām. Nav skaidrs kas vainīgs - vai nepārdomāta tuvradniecīga pārošana, vai tomēr notikusi šķirnes sajaukšanās ar amerikāņu kaķiem...

Vēl joprojām nav arī īstas skaidrības par bobteila raksturīgākās pazīmes - īsās, izlocītās astes - pārmantošanas mehānismu. Audzētāji apgalvo, ka par īsastainību atbildīgais gēns ir recesīvs un nekādas problēmas nerada. Spriežot pēc šķirnes attīstības, tā patiešām arī ir - kaķiem nerodas ne problēmas, ne neērtības dēļ savām īsajām, uz muguras salocītajām ‘'nepieklājīgajām'' astēm. Muguras bobteiliem ir garas un taisnas- mugurkaula deformācijas šķirnē nav novērotas, pakaļkājas ir garākas par priekškājām, bet tas ir raksturīgi arī daudzām garastainām šķirnēm. Japāņu bobteili ir ārkārtīgi veikli lēkātāji un aizrautīgi kāpelētāji, tāpēc audzētāji iesaka vienlaikus ar kaķēnu iegādāties arī kaķu rotaļu kompleksu. Tomēr, pētot šķirni, rodas daži jautājumi. Kā varēja noteikt to , ka astes mutācija ir recesīva, ja īsastes kaķi netika pāroti ar garastainajiem? Kādā populāra amerikāņu žurnāla ‘'Cat Fancy" rakstā stāstīts, ka gēna recesīvums noteikts pavisam vienkārši - ja pārojot īsastes kaķus nedzimst garastaini, tad droši vien gēns ir recesīvs. Diemžēl šis apgalvojums nešķiet pietiekoši nopietns, kaut arī ir plaši izskanējis dažādos preses izdevumos. Varēja taču gadīties, ka ievestie kaķi ir homozigoti pēc dominējošās mutācijas. Arī TICA ģenētikas komisijas prezidents G.Stefaness, balstoties uz saviem pētījumiem, apgalvo, ka īsastainības gēns ir dominants vai vismaz pusdominants, bet noteikti ne recesīvs. Īstas skaidrības šajā jautājumā nav vēl joprojām. Dominanta vai recesīva pazīme , bet aste ir bobteila lepnums - šķirnē tā sastopama visādos variantos - gan izliekta vai ieliekta, gan kustīga vai nekustīga, gan pavisam īsa vai pusgara ( krietni pārsniedzot standartā noteiktās 4.collas), gan novietota uz augšu vai sāniem. Visglītākās ir īsās , saritinātās astes kā ‘'pušķis'' vai ‘'krizantēma''. Šādas astes stabili tiek nodotas no paaudzes paaudzē, ja vien audzētājs veic pārdomātu pārošanu, un ir īstena japāņu bobteila lepnums.

Autors: Km.Ru 
Orģinālvalodā materiāls atrodams: http://cat.mau.ru/

Pirmo reizi kaķi Japānā ievesti no Ķīnas vai Korejas apmēram pirms tūkstoš gadiem, un japāņu bobteili tur dzīvojuši vairāku gadsimtu gaitā. Japānā kaķis ļoti ātri kļuva par veiksmes simbolu un to keramikas figūriņas rotāja gandrīz ikviena japāņa mājokli.

1968. gadā amerikāniete Elizabete Frereta ieveda pirmos trīs japāņu bobteilus, 1971. gadā šķirne jau bija pamatā izveidojusies, un 1976. gadā tā tika atzīta. Metienos japāņu bobteiliem dzimst tikai 3-4 kaķēni, kuri ir ievērojami lielāki par citu šķirņu jaundzimušajiem. Tie ir "agri kaķi", jo tiem agri atveras acis, tie sāk staigāt un patstāvīgi ēst. Tiem ir ļoti zema kaķēnu mirstība un lieliska izturība pret slimībām. Japāņu bobteili nekad nedzimst bez astes vai ar garu asti. Tie ir aktīvi, inteliģenti kaķi ar maigu balsi, tāpēc saimnieki uzskata, ka kaķi nevis ņaud, bet dzied. Viņiem ļoti patīk nēsāt priekšmetus mutē, tie mīl ceļojumus un lieliski jūtas gan izstādēs, gan svešās vietās. Pieļaujamas ir visas krāsas, arī akromelāniskās, bet priekšroka tiek dota divkrāsainajiem un trīskrāsainajiem kaķiem. Krāsojumam jābūt ļoti intensīvam, krāsu "bruņurupuscis ar baltu" sauc par "mi-ke".

Japāņu bobteilu ģenētika absolūti atšķiras no Menas salas kaķu ģenētikas. Japāņu bobteils ir vidēja lieluma dzīvnieks ar pareizi veidotu ķermeņa uzbūvi, muskuļots, bet drīzāk slaids nekā smagnējs. Īpatnēji veidotā galva ar izteiktajiem vaigu kauliem un slīpi novietotām acīm šo kaķi atšķir no citām Austrumos veidotām kaķu šķirnēm. Katram kaķim aste ir citādas formas, tā nav garāka par 12 cm, tajā vairāki lauzumi, leņķi.

Eiropā šie kaķi faktiski nav izplatīti, galvenokārt sastopami Japānā un ASV. Latvijā nav reģistrēti.


Avots: Ar autores atļauju izmantota V. Klučnieces grāmata "Kaķi" 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Labdien! Man ir kaķis, kurš ir 5 gadus jauns un visu dzīvi ēdis sauso kaķu barību un kaķiem domātos konservus. Vai viņam drīkst reizēm iedot jēlu gaļu, sirdis, jēlu paipalas olu? Ieviest pāris reizes nedēļā svaigēšanu? Un kāda dzīvnieka vai putna gaļu labāk izvēlēties? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Ja protams drílst un vajag ja kaķis ēd jēlu gaļu. Labāk ir dod tītara un lielloppa gaļu.

kaķim smaka no mutes

Sveiki,man ir iegadats meinkuns no audzetavas,5 menesi meitene,vinai parsvara ir visu laiku atverta mute vala, un no mutes nak sausmiga smaka,kas tas varetu but?ediens nav mainits tads pats ka no audzetavas, Ed vina labi,smaganas un zobi izskatas labi,

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

iespējams kaķim mainās zobi un tādēļ smaka ir nedaudz intensīvāka. Jebkurā gadījumā dzīvnieku būtu labāk atrādīt veterinārārstam.

 

Ar cieņu ,

Dino Zoo klīnika

Labdien.Mēs ģimenē izlēmām dot mājas kaķēnam runcītim no patvetsmes,bet vēlamies paņemt vēl vienu kaķēnu arī runcīti,ļoti sirdī iekrita,bet ir raizes vai augot kopā nebūs problēma ar tetetorijas dalīšanu,mums ir liela lauku māja.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Ar bezšķirnes kaķiem ir tā, ka nevar prognozēt šķirnei raksturīgu raksturu un tapēc ir grūti prognozēt kaķu kopdzīves reakciju. Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un ir vienpatis, bet protams ir izņēmumi, kā meinkūni un citas aborigēnās šķirnes, kas var dzīvot vairāki kopā un būs draudzīgi

kaķim pampst lūpa

Labvakar! Skotu kaķenīte, šobrīd 10mēneši. Ik pēc ~ 2 mēneši mūs nomoka problēma, kas visu laiku atkārtojas. Braucam pie vetārstiem, ielaiž šprici, pāriet. Paiet 1,5-2mēn, atkal viss no jauna. Trauki nomainīti, barība mainīta, nekas nepalīdz. Pampst apakšlūpa, līdz ar to noiet nedaudz arī spalviņa, foto pievienošu. Ēd labi, ir aktīva, taču nevaram tikt galā ar šo. Pie kā vērsties tālāk? Nav problēma vest pie ārsta ik pēc 2 mēneši, taču cik prātīgi ir patstāvīgi laist iekšā zāles? Esam bezspēcīgi :( Paldies!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

šādā situācijā mēs ieteiktu pakonsultēties ar dermatologu.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju  Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Labdien! Vēstule būs diezgan gara, jo es vēlos situāciju aprakstīt iespējami konkrētāk. Es dzīvoju laukos. 2021. Gada decembrī mums pieklīda Svītruseja ( kaķene par kuru es vēlos uzdot jautājumu.) Viņai tecēja acis, viņa nebija pilnīgi vesela. Kad viņai piedzima kaķēni, pēc kāda laika aizvedām pie veterinārārsta, lai sterelizētu. Veterinārārsts teica, kā sākumā viņa jāizārstē, tad varēs sterelizēt. Devām zāles, palīdzēja un veterinārārsts deva zaļo gaismu. ( Tobrīd viņai bija apmēram ( 2-3 gadi). Aprīļa beigās, maijā sākumā viņai sāka pastiprināti krist ārā spalva. Sākumā nepievērsu tam uzmanību, domāju, kā nāk nost ziemas spalva. Bet spalva lielos daudzumos krīt ārā vēl jo projām. Vienkārši dažas reizes noglaudot muguru spalvas pa gaisu. Kārtīgi izķemmēju, bija ļoti daudz spalvu. Tagad tik daudz neķemmējas spalva ārā, bet noglaudot tik un tā spalva ļoti krīt ārā. Acis viņai arī sākušas vairāk tecēt, vairāk kā iepriekš. Svītruseja dzīvo gan ārā, gan iekšā. Viņa medī un ēd peles. Tāpēc mans jautājums ir šāds. : Kāds varētu būt iemesls tam, kā Svītrusejai tik ļoti krīt ārā spalva? Ko pret to var darīt? Viņa ir attārpota un atblusota ar kompleksajiem pilieniem. Es nevaru garantēt, kā viņai nav blusu vai tārpu, jo kā jau es minēju, viņa uzturās ārā un ēd peles. Es gan nedomāju, kā viņai varētu būt blusas vai tārpi. Jau iepriekš liels paldies par Jūsu veltīto laiku, par to, kā izlasījāt manu garo vēstuli, un protams liels paldies par atbildi!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Spalva var kaķim krist pastiprināti visu laiku un tas nav nekas traks. Ja kaķis dzīvotu tikai ārā visos gadalaikos, tad būtu sezonālā spalvas maiņa, bet ja kaķis dzīvo iekšā gan ārā tad tiek traucēta sezonalitātes spalvas krišana. Var padot arī vitamīnus kas ir domāti spalvai un ādai vai ir speciāli pilieni skaustā pilināmi kas uzlabo spalvas kvalitāti.

Labdien. Runčuks pēc kastrācijas ir kļuvis nežēlīgs pret savu māsu. Itkā grib rotaļāties bet rotaļu laikā nežēlīgi un neatlaidīgi kož viņai mugurā. Ko var darīt lai to novērstu?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Ja runcis ir kastrēts nesen tad var vēl mrēģināt pārot kaķeni tapēc nepieciešams lielāks laiks lai viņš nomierinātos.

kaķa sterilizācija

Какая общая стоимость стерилизации кошки с наркозом и всем что нужно для этой процедуры? кошке 9 месяцев

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķa sterilizācijas cena ir 90 eur. Lai pieteiktos uz procedūru lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, Dino Zoo klīnika

Paņēmām lauku kaķēnu, vecumu īsti nezinām, ir zobi, actiņas vaļā, pati ēd un dzer, ir aktīva. Sazinoties ar veterinārārstu, mums ieteica uz konsultāciju nākt pēc nedēļas, lai kaķēns pierod, lika barot ar mātas aizstājējpiena maisījumu + mitru sauso barību. Jau otro dienu kaķēnam caureja un nelieli asins izdalījumi, ūdeni dodam un tas ir pieejams visu laiku. No kā varētu būt caureja? Varbūt pārāk daudz piena? Citreiz kaķēns mēdz apēst gan barību, gan arī pa virsu uzdzert pienu. Kā novērst caureju? Paldies :)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
par cik kaķēns ir paņemts no ielas tas nevar zināt viņa veselības stāvokli un iespējamos iemantotos vīrusus no vecākiem, tādēļ būtu vēlams apmeklēt vēlreiz veterinārārstu lai novērstu caureju un iespējams utaisītu analīzes uz vīrusu slimībām un tad jau izdarīt secinājumu kāda ārstēšana ir nepieciešama.

Abesīnijas kaķi

Sveiki! Audzinu 8 mēn vecu Abesīnieti, runci. Pirms pāris dienām tika kastrēts. Ik pa laikam ejam ārā pie pavadiņas. Kaķēns kā kaķēns, taču nepārspīlējot viņš visu laiku ņaud, pat ne tā, ka prasītu kaut ko, bet staigā apkārt un bļauj. Ūdens svaigs ir pieejams, ēdiens arī(taču ne par ko neēd sauso barību), ar viņu spēlējos, taču viņam ātri zūd interese. Vai ir kādi ieteikumi kā risināt ņaudēšanas problēmu(veselības problēmas nav konstatētas)? Vai varbūt ir opcija konsultācija ar felinologu dzīvē kopā ar kaķēnu? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Abesīnijas kaķi tāpat kā siāmas, sfinksi un orientālie kaķi ir ļoti temperamentīgas šķirnes kas vēlas komunikāciju un tādā veidā mēģina komunicēc vai izteikt savu ikdienas garastāvokli un tad ir normāli šīm šķirnēm!

Kaķa veselība

Здравствуйте. Моей кошке около полутора года. У кошки был сильный испуг. И мне кажется у неё заметны сбои в поведении - гиперестезия. У вас есть специалисты, которые могут помочь в этом вопросе? (Спазмы спины, частое вылизывание, гиперактивность)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien, Nepieciešams apmeklēt veterinārārstu, Mūsu klīnikā varat konsultēties!