Atpakaļ

Japāņu bobteils (Japanese Bobtail)

Japāņu bobteils ir vidēja lieluma dzīvnieks ar pareizi veidotu ķermeņa uzbūvi, muskuļots, bet drīzāk slaids nekā smagnējs. Īpatnēji veidotā galva ar izteiktajiem vaigu kauliem un slīpi novietotām acīm šo kaķi atšķir no citām Austrumos veidotām kaķu šķirnēm.

Šķirnes apraksts

Neviens vairs neatceras laikus, kad Japānā parādījās īsastaini kaķi. Zināms tikai tas, ka pirmās ziņas rakstos ir no XVI. gadsimta . No tiem laikiem arī japāņu mākslas darbos redzami kaķi ar asti kā ‘'krizantēma'' vai ‘'pušķis''. 

Japāņu folklorā ir teiciens - īsastes kaķis nes laimi, sevišķi, ja kaķis ir trīskrāsains. Tāpēc kopš seniem laikiem līdz pat mūsdienām suvenīru veikaliņos no Japānas līdz pat Singapūrai var nopirkt trīskrāsainā īsastes kaķa figūriņas, kas savam īpašniekam piesaista laimi. Arī Japāņu leģendās ir sastopams kāds interesants personāžs - īsastainais kaķis Maneki-Neko, kam ir visnotaļ reāls prototips - japāņu bobteils. Mūsdienu Japānā pa ielām neredz skraidam īsastainos kaķus. Varbūt kaut kur attālos reģionos ir saglabājušies neskaidras izcelsmes īsastes kaķi, bet viņu ir ļoti maz. Tomēr neraugoties uz to, bobteilus var saukt par japāņu iezemiešu (aborigēnu) šķirni, kas veidojusies ģeogrāfiskajā izolācijā, pastiprinātā ar politiskajiem apstākļiem - Japāna ir salu valsts, kur svešzemnieki pēdējos gadsimtos nav cieņā.

‘'Laimes kaķa ‘' statuss veicināja īsastes kaķu selekciju, kas nostiprināja galveno pazīmi - īso asti, jo visi gribēja savās mājas laimi nesošu mīluli. Pieprasījums veicināja piedāvājumu un selekcijas rezultātā nostiprinājās arī ‘'laimīgās'' krāsu variācijas - trīskrāsu ‘'bruņurupuču ‘' un ‘'sarkanais arlekīns'' , ko japāņi apzīmēja ar īpašu vārdu -‘' mi-ke''. Tomēr šķirnes standartu japāņi neuzrakstīja un savus ‘'mi-ke'' izstādēs neizrādīja. Toties amerikāņiem ļoti iepatikās japāņu īsastes kaķi, ko ieveda1968.gadā - gandrīz bez pavilnas un ļoti jauku raksturu. Ja varam ticēt presē rakstītajam, japāņu īsastainie kaķi bija ļoti piemēroti ciltsdarbam un šķirnes izkopšanai, jo šiem kaķiem dzima tikai tādī paši īsastaini kaķēni. Brīnumainā kārtā neparādāijās ne bezastaini , ne garastaini kaķēni. Audzētāji rīkojās ļoti saprātīgi un nepāroja bobteilus ar citām šķirnēm. Rūpīgi veicot ciltsdarbu, šķirne nostiprinājās un īsā laikā ieguva popularitāti, kā arī tika oficiāli atzīta CFA - kaķu audzētāju asociācijā. Amerikā no Japānas tika ievesti tīkai īsspalvainie kaķi, bet jau divdesmitā gadsimta septiņdesmitajos gados audzētavās sāka dzimt garspalvaini kaķēni. Audzētāji apgalvoja,ka garspalvainās kaķu šķirnes te neesot iejauktas, garspalvainie bobteili radušies spontāni -dabiskā veidā. Pilnīgi iespējams, ka kāds no atvestajiem japāņu kaķiem bijis recesīvā garspalvainības gēna nēsātājs. Kopumā japāņu bobteils kā šķirne attīstījusies apbrīnojami labvēlīgos apstākļos un bez sarežģījumiem. Tomēr daži amerikāņu eksperti norāda, ka pēdējās desmitgadēs bobteils ieguvis tādu ‘'parasta mājas kaķa'' izskatu. Pirmie no Japānas ievestie bobteili bija liela auguma, garām kājām un garu ķermeni, ar izteikti trīsstūrainu galvu un lieliem vaigu kauliem.Turpretī pēdējā laikā jūtama tendence nonivelēties šķirnes īpatnībām. Nav skaidrs kas vainīgs - vai nepārdomāta tuvradniecīga pārošana, vai tomēr notikusi šķirnes sajaukšanās ar amerikāņu kaķiem...

Vēl joprojām nav arī īstas skaidrības par bobteila raksturīgākās pazīmes - īsās, izlocītās astes - pārmantošanas mehānismu. Audzētāji apgalvo, ka par īsastainību atbildīgais gēns ir recesīvs un nekādas problēmas nerada. Spriežot pēc šķirnes attīstības, tā patiešām arī ir - kaķiem nerodas ne problēmas, ne neērtības dēļ savām īsajām, uz muguras salocītajām ‘'nepieklājīgajām'' astēm. Muguras bobteiliem ir garas un taisnas- mugurkaula deformācijas šķirnē nav novērotas, pakaļkājas ir garākas par priekškājām, bet tas ir raksturīgi arī daudzām garastainām šķirnēm. Japāņu bobteili ir ārkārtīgi veikli lēkātāji un aizrautīgi kāpelētāji, tāpēc audzētāji iesaka vienlaikus ar kaķēnu iegādāties arī kaķu rotaļu kompleksu. Tomēr, pētot šķirni, rodas daži jautājumi. Kā varēja noteikt to , ka astes mutācija ir recesīva, ja īsastes kaķi netika pāroti ar garastainajiem? Kādā populāra amerikāņu žurnāla ‘'Cat Fancy" rakstā stāstīts, ka gēna recesīvums noteikts pavisam vienkārši - ja pārojot īsastes kaķus nedzimst garastaini, tad droši vien gēns ir recesīvs. Diemžēl šis apgalvojums nešķiet pietiekoši nopietns, kaut arī ir plaši izskanējis dažādos preses izdevumos. Varēja taču gadīties, ka ievestie kaķi ir homozigoti pēc dominējošās mutācijas. Arī TICA ģenētikas komisijas prezidents G.Stefaness, balstoties uz saviem pētījumiem, apgalvo, ka īsastainības gēns ir dominants vai vismaz pusdominants, bet noteikti ne recesīvs. Īstas skaidrības šajā jautājumā nav vēl joprojām. Dominanta vai recesīva pazīme , bet aste ir bobteila lepnums - šķirnē tā sastopama visādos variantos - gan izliekta vai ieliekta, gan kustīga vai nekustīga, gan pavisam īsa vai pusgara ( krietni pārsniedzot standartā noteiktās 4.collas), gan novietota uz augšu vai sāniem. Visglītākās ir īsās , saritinātās astes kā ‘'pušķis'' vai ‘'krizantēma''. Šādas astes stabili tiek nodotas no paaudzes paaudzē, ja vien audzētājs veic pārdomātu pārošanu, un ir īstena japāņu bobteila lepnums.

Autors: Km.Ru 
Orģinālvalodā materiāls atrodams: http://cat.mau.ru/

Pirmo reizi kaķi Japānā ievesti no Ķīnas vai Korejas apmēram pirms tūkstoš gadiem, un japāņu bobteili tur dzīvojuši vairāku gadsimtu gaitā. Japānā kaķis ļoti ātri kļuva par veiksmes simbolu un to keramikas figūriņas rotāja gandrīz ikviena japāņa mājokli.

1968. gadā amerikāniete Elizabete Frereta ieveda pirmos trīs japāņu bobteilus, 1971. gadā šķirne jau bija pamatā izveidojusies, un 1976. gadā tā tika atzīta. Metienos japāņu bobteiliem dzimst tikai 3-4 kaķēni, kuri ir ievērojami lielāki par citu šķirņu jaundzimušajiem. Tie ir "agri kaķi", jo tiem agri atveras acis, tie sāk staigāt un patstāvīgi ēst. Tiem ir ļoti zema kaķēnu mirstība un lieliska izturība pret slimībām. Japāņu bobteili nekad nedzimst bez astes vai ar garu asti. Tie ir aktīvi, inteliģenti kaķi ar maigu balsi, tāpēc saimnieki uzskata, ka kaķi nevis ņaud, bet dzied. Viņiem ļoti patīk nēsāt priekšmetus mutē, tie mīl ceļojumus un lieliski jūtas gan izstādēs, gan svešās vietās. Pieļaujamas ir visas krāsas, arī akromelāniskās, bet priekšroka tiek dota divkrāsainajiem un trīskrāsainajiem kaķiem. Krāsojumam jābūt ļoti intensīvam, krāsu "bruņurupuscis ar baltu" sauc par "mi-ke".

Japāņu bobteilu ģenētika absolūti atšķiras no Menas salas kaķu ģenētikas. Japāņu bobteils ir vidēja lieluma dzīvnieks ar pareizi veidotu ķermeņa uzbūvi, muskuļots, bet drīzāk slaids nekā smagnējs. Īpatnēji veidotā galva ar izteiktajiem vaigu kauliem un slīpi novietotām acīm šo kaķi atšķir no citām Austrumos veidotām kaķu šķirnēm. Katram kaķim aste ir citādas formas, tā nav garāka par 12 cm, tajā vairāki lauzumi, leņķi.

Eiropā šie kaķi faktiski nav izplatīti, galvenokārt sastopami Japānā un ASV. Latvijā nav reģistrēti.


Avots: Ar autores atļauju izmantota V. Klučnieces grāmata "Kaķi" 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķiem apsārtušas smaganas

Labdien! Pirms ceļam paniku, vēlējos uzzināt ko darīt. Ir mums kaķene ap 5 gadu vecuma, paņēmām viņu jau bez zobiņiem, burtiski daži palikuši no lauku dzīves, cik noprotu, bet ir apsārtušas smaganiņas. Otram kaķim arī apsārtušas, bijām klīnikā uz kastrāciju, tad teica, ka ir tāda lieta. Cenšamies vairs nedot neko no cilvēku pārtikas, retu reizi, kad iedodam kaut ko nogaršot, bet pārsvarā royal canin dodam, kā slapjo, tā sauso. Par kaķeni vel ir jautājums - ko darīt, ja meitene ir sterilizēta, bet laiku pa laikam tieši uz dīvana vai matrača pačurā pat mūsu klātbūtnē? Podiņu tīram ik pēc 2/3 dienām. Vai tas ir signāls, ka ir netīrs, vai tomēr kāda nopietnāka kaite?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien! Apsārtušas smaganas var būt gan no tā, ka uz zobiem uzkrājas zobakmens, kas var izraisīt smaganu iekaisumu, gan no neatbilstošas barošanas, gan arī smaganas var būt apsārtušas un iekaisušas pie virusālām un bakteriālām infekcijām. Turklāt, ja abiem kopā dzīvojošajiem kaķiem novērojat apsārtušas smaganas, iespējams kaķi bijuši kontaktā ar kādu infekciju. Lai precīzāk pateiktu un nozīmētu ārstēšanu, ja tāda nepieciešama, ieteicams kaķus atrādīt veterinārārstam.

Kaķu tualetes tīrīšanas biežums ir atkarīgs no pakaišu veida, ko izmantojat. Ja izmantojat kaķu cementējošās smiltis, kaķu tualetes kasti ir ieteicams iztīrīt (izņemt urīna un fēču salipumus) pēc katra tualetes apmeklējuma. Tās var būt pat vairākas reizes dienā, atkarīgs no tā, cik bieži Jūsu kaķis iet uz kastīti. Reize 2 vai 3 dienās būs par retu. Savukārt, ja izmantojat silikona smiltis, tad, sekojot ražotāja instrukcijām, tās jāmaina, kad maina krāsu (fēces gan jāizvāc pēc katra tualetes apmeklējuma). Kaķi ir tīrīgi dzīvnieki un var nokārtoties neierastā vietā, ja kastīte nav iztīrīta.

Nokārtojoties neierastās vietās, dzīvnieki var arī signalizēt, ka kaut kas nav kārtībā ar urīnceļiem. Tādā gadījumā ieteicama ultrasonogrāfija urīnceļiem un urīna analīze, lai izslēgtu urīnceļu saslimšanas. Iesākumā pamēģiniet tīrīt kaķa tualeti pēc katra apmeklējuma. Ja situācija nemainas, tad pierakstieties uz ultrasonogrāfiju urīnceļiem ar konsultāciju pie veterinārārsta.

 

Kaķis sācis rīstīties

Labdien! Persiesu kakenite, 17 gadi. Kakenite sakusi regulati, biezi kaa sprauslat, ka ristities, ne tik izteikti ka tad kad “vemj spalvu kuski“. Mazliet “vieglak”, bet itka vinai butu slikti. Pamanijam, ka jau kadu 1 menesi nav vemusi spalvas, lai gad agrak to darija regulari, 2- 3 dienaas reizi. Varbut tas ir saistit ar to? Dzer, ed, “iet uz podinja” normali, ka parasti. Ko jus mums ieteiktu darit? Paldies. Vineta

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Rīstīšanās refleksam var būt dažādi iemesli. Tas var būt saistīts ar to, ka kaķenīte sen nav atvēmusi apmatojumu. Tā krāšanās gremošanas traktā var izraisīt rīstīšanos. Taču jāņem arī vērā, ka vecāki dzīvnieki sevi apmazgā kūtrāk un iespējams tāpēc viņai nav ko atvemt. 

Taču iemesls rīstīšanās refleksam un nelabai dūšai var būt arī saistīts ar gremošanas trakta veselības traucējumiem. Tādā gadījumā ir ieteicama ultrasonogrāfija vēdera dobumam. Jebkurā gadījumā apskate pie veterinārārsta tik cienījamā vecumā būs tikai lietderīga. 

Nejūtīgas pakaļkājas

Labdien! Mans kaķēns dzīvo ārpus mājām. Sakiet lūdzu, kā man rīkoties, jo viņš nejūt savas pakaļējās kājas?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kaķēns noteikti ir jāatrāda veterinārārstam. Pie traumām, kuru rezultātā ir nejūtīgas pakaļkājas, dzīvniekiem tiek nozīmēta piemērota ārstēšana un būra režīms.

Kaķis slikti jūtas

Kakis neēd nedzer vem bijam pie vetarsta.Salaida sistēmu zāles atnacam mājas visu nakti ne vinš ēda ne vinš dzēra ,cik ilgi tas var turpinaties,var būt ar pipeti iedot

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Atlabšanas process katram dzīvniekam ir individuāls, turklāt te ir jāņem vērā kāda ir pamatproblēma, tās smaguma pakāpe un diagnostisko izmeklējumu rezultāti, ja tādi ir veikti. Lielākoties ar vienu ārstēšanas dienu vien nepietiek. Ja dzīvniekam nepaliek labāk, ārstēšana noteikti ir jāturpina un iespējams jāveic papildu izmeklējumi.

Kaķis slikti jūtas

Kakis neēd nedzer vem bijam pie vetarsta.Salaida sistēmu zāles atnacam mājas visu nakti ne vinš ēda ne vinš dzēra ,cik ilgi tas var turpinaties,var būt ar pipeti iedot

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Atlabšanas process katram dzīvniekam ir individuāls, turklāt te ir jāņem vērā kāda ir pamatproblēma, tās smaguma pakāpe un diagnostisko izmeklējumu rezultāti, ja tādi ir veikti. Lielākoties ar vienu ārstēšanas dienu vien nepietiek. Ja dzīvniekam nepaliek labāk, ārstēšana noteikti ir jāturpina un iespējams jāveic papildu izmeklējumi.

Barība kastrētiem runčiem

Labdien! Sakiet ludzu kāda sausa barība būtu idiāli piemērota sterilizetam runcim jo es dodu Purina One.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Derēs jebkura kvalitatīva profesionālā, veterinārā barība. Piemēram, Royal Canin, Hill`s, Applaws u.tml. Vēlams tāda, kas domāta sterilizētiem/kastrētiem kaķiem, lai izvairītos no liekā svara problēmām. Un, protams, tāda, kas arī kaķim ies pie sirds. Kvalitatīva veterinārā barība ir atrodama zoo veikalos un veterinārajās aptiekās. 

Kaķa attārpošana

Manam kaķim kaut kas balls takā tārps jaukts ar dēli kustās?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Pēc Jūsu minētā, varētu spriest, ka tas ir iekšējais parazīts (tārps), kas ir iznācis ārā. Tādā gadījumā kaķis noteikti ir jāattārpo. Veterinārajā aptiekā varat iegādāties attārpošanas līdzekli, un paši mājvidē varat kaķi attārpot. Pērkot attārpošanas zāles, Jums ir jāzina dzīvnieka svars. 

Kaķis nokārtojas ārpus kastītes

Sveiki. Mēs ik pa laikam uzejam mājās mazas fekalija pilītes, mums ir astoñus menesus jauna kaķenite. Dzivnieks iet laukā un mums ir ari kastite majas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti! 

Jautājums nav līdz galam saprotams - vai dzīvniekam ik pa laikam ir caureja vai arī kaķis mēdz pavisam mazām porcijām nokārtoties ārpus kastītes?

Ja kaķim regulāri ir caureja, viņš noteikti būtu jāatrāda veterinārārstam. 

Ja kaķis ik pa laikam mēdz nokārtoties ārpus kastītes, iemesli tam var būt dažādi. Kā viens no iemesliem var būt mazais kastītes izmērs - tā nedrīkst būt nedz par šauru, nedz arī par mazu. Kaķi mīl pagrozīties pa kasti, pakašņāt pakaišus un atrast īsto vietiņu.  Kā arī tam par iemeslu var būt nepareizā vietā novietota kastīte, jo kaķim ir nepieciešams plašums, un nepietiks vien ar mazu vietiņu tālākajā un tumšākajā istabas stūrī. Kā arī dabisko vajadzību nokārtošanas brīdī kaķis atrodas visneaizsargātākajā situācijā. Un attiecīgi tualeti nedrīkst novietot tā, lai viņš atrastos neaizsargātā vidē, kā piemēram, telpas vidū – tas kaķim radīs stresu.

Tāpat arī jāņem vērā, ka kaķi ir ļoti tīrīgi dzīvnieki un var atteikties nokārtoties neiztīrītā kastītē. Tādā gadījumā problēmu var risināt ar vēl vienu rezerves kastīti. 

Kā arī, ja kaķis ir radis staigāt pa āru un radis arī nokārtoties ārvidē, iespējams, vajadzību nokārtošanas brīdī viņam nav bijusi iespēja iziet ārā. Te jāņem vērā, cik bieži viņš tiek laists ārā, cik reizes dienā nokārtojas un vai tas notiek vienādos diennakts laikos. Tad arī kaķa laišu ārā var piemērot tā, lai viņš varētu nokārtoties sev ierastā vidē. 

Piena zobu maiņa

Sveiki! Mums ir kaķu puika( nu pat palika 6 mēnši). Devu vakariņas un pamanīju, ka sausās barības traukā ir balts takā krikums, izskatās pēc zobiņa. Bail, ka nolūzis. Un mutīti neļauj atvērt. Kas varētu būt pa vainu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Kaķiem šajā laikā mainās zobi, tāpēc Jūs varētu atrast izkritušos piena zobiņus gan barības traukā, gan jebkur citur, kur dzīvnieks uzturas. Pilnībā visiem zobiem būtu jānomainās līdz astoņu mēnešu vecumam. Zobu maiņas laikā smaganas var būt jūtīgas, tāpēc kaķis var neļaut vai negribēt, ka viņam aiztiek muti.

Perianālie dziedzeri

Labdien ! Man ir aptuveni 2 gadus vecs kaķis (puika), pirms gada paņemts no ielas, un no visām tā brīža kaitēm izārstēts, kastrēts. Šobrīd vesels, ar skaisti spīdošu spalvu un aktīvs, labi ēd, taču novēroju, ka kaķim sēžot klēpī, nelāgi ož dibens, kaut arī tas ir tīrs un smaka nav līdzīga fekāliju smakai. Vēlējos jautāt, vai šādā gadījumā būtu jāved kaķis pie vetārsta un vai iespējams, ko darīt ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Nepatīkamo smaku iespējams rada perianālo dziedzeru sekrēts. Kaķim ir divi anālie dziedzeri, kas atrodas abpus anālajai atverei. Šiem dziedzeriem ir divas pamatfunkcijas - pirmkārt, tie izstrādā sekrētu ar specifisku smaku, ar kā palīdzību kaķis var iezīmēt teritoriju. Otrkārt, dziedzeru sekrēts veic anālās atveres ieeļļošanu, kas, savukārt, noder,ja  dzīvnieka fekālijas ir ļoti sausas un var traumēt viņu.

Ja anālie dziedzeri funkcionē normāli, tie regulāri pašattīrīšanās – kaķis sasprindzinās un sekrētu izspiež. Sekrēta izspiešana var notikt gan apzināti, gan neapzināti. Kad dziedzeri ir iztukšoti, tie atkal uzpildās.

Ja gadījumā dziedzeri neiztīrās, kaķis izjūt diskomfortu, un visbiežākās pazīmēs tādā gadījumā ir apsārtums anālās atveres apvidū, šļūkšana uz dibena un intensīva tā laizīšana. Ja šādas apzīmes nenovērojat, vien specifisko smaržu, nav vajadzības kaķi atrādīt veterinārārstam.