Atpakaļ

Japāņu bobteils (Japanese Bobtail)

Japāņu bobteils ir vidēja lieluma dzīvnieks ar pareizi veidotu ķermeņa uzbūvi, muskuļots, bet drīzāk slaids nekā smagnējs. Īpatnēji veidotā galva ar izteiktajiem vaigu kauliem un slīpi novietotām acīm šo kaķi atšķir no citām Austrumos veidotām kaķu šķirnēm.

Šķirnes apraksts

Neviens vairs neatceras laikus, kad Japānā parādījās īsastaini kaķi. Zināms tikai tas, ka pirmās ziņas rakstos ir no XVI. gadsimta . No tiem laikiem arī japāņu mākslas darbos redzami kaķi ar asti kā ‘'krizantēma'' vai ‘'pušķis''. 

Japāņu folklorā ir teiciens - īsastes kaķis nes laimi, sevišķi, ja kaķis ir trīskrāsains. Tāpēc kopš seniem laikiem līdz pat mūsdienām suvenīru veikaliņos no Japānas līdz pat Singapūrai var nopirkt trīskrāsainā īsastes kaķa figūriņas, kas savam īpašniekam piesaista laimi. Arī Japāņu leģendās ir sastopams kāds interesants personāžs - īsastainais kaķis Maneki-Neko, kam ir visnotaļ reāls prototips - japāņu bobteils. Mūsdienu Japānā pa ielām neredz skraidam īsastainos kaķus. Varbūt kaut kur attālos reģionos ir saglabājušies neskaidras izcelsmes īsastes kaķi, bet viņu ir ļoti maz. Tomēr neraugoties uz to, bobteilus var saukt par japāņu iezemiešu (aborigēnu) šķirni, kas veidojusies ģeogrāfiskajā izolācijā, pastiprinātā ar politiskajiem apstākļiem - Japāna ir salu valsts, kur svešzemnieki pēdējos gadsimtos nav cieņā.

‘'Laimes kaķa ‘' statuss veicināja īsastes kaķu selekciju, kas nostiprināja galveno pazīmi - īso asti, jo visi gribēja savās mājas laimi nesošu mīluli. Pieprasījums veicināja piedāvājumu un selekcijas rezultātā nostiprinājās arī ‘'laimīgās'' krāsu variācijas - trīskrāsu ‘'bruņurupuču ‘' un ‘'sarkanais arlekīns'' , ko japāņi apzīmēja ar īpašu vārdu -‘' mi-ke''. Tomēr šķirnes standartu japāņi neuzrakstīja un savus ‘'mi-ke'' izstādēs neizrādīja. Toties amerikāņiem ļoti iepatikās japāņu īsastes kaķi, ko ieveda1968.gadā - gandrīz bez pavilnas un ļoti jauku raksturu. Ja varam ticēt presē rakstītajam, japāņu īsastainie kaķi bija ļoti piemēroti ciltsdarbam un šķirnes izkopšanai, jo šiem kaķiem dzima tikai tādī paši īsastaini kaķēni. Brīnumainā kārtā neparādāijās ne bezastaini , ne garastaini kaķēni. Audzētāji rīkojās ļoti saprātīgi un nepāroja bobteilus ar citām šķirnēm. Rūpīgi veicot ciltsdarbu, šķirne nostiprinājās un īsā laikā ieguva popularitāti, kā arī tika oficiāli atzīta CFA - kaķu audzētāju asociācijā. Amerikā no Japānas tika ievesti tīkai īsspalvainie kaķi, bet jau divdesmitā gadsimta septiņdesmitajos gados audzētavās sāka dzimt garspalvaini kaķēni. Audzētāji apgalvoja,ka garspalvainās kaķu šķirnes te neesot iejauktas, garspalvainie bobteili radušies spontāni -dabiskā veidā. Pilnīgi iespējams, ka kāds no atvestajiem japāņu kaķiem bijis recesīvā garspalvainības gēna nēsātājs. Kopumā japāņu bobteils kā šķirne attīstījusies apbrīnojami labvēlīgos apstākļos un bez sarežģījumiem. Tomēr daži amerikāņu eksperti norāda, ka pēdējās desmitgadēs bobteils ieguvis tādu ‘'parasta mājas kaķa'' izskatu. Pirmie no Japānas ievestie bobteili bija liela auguma, garām kājām un garu ķermeni, ar izteikti trīsstūrainu galvu un lieliem vaigu kauliem.Turpretī pēdējā laikā jūtama tendence nonivelēties šķirnes īpatnībām. Nav skaidrs kas vainīgs - vai nepārdomāta tuvradniecīga pārošana, vai tomēr notikusi šķirnes sajaukšanās ar amerikāņu kaķiem...

Vēl joprojām nav arī īstas skaidrības par bobteila raksturīgākās pazīmes - īsās, izlocītās astes - pārmantošanas mehānismu. Audzētāji apgalvo, ka par īsastainību atbildīgais gēns ir recesīvs un nekādas problēmas nerada. Spriežot pēc šķirnes attīstības, tā patiešām arī ir - kaķiem nerodas ne problēmas, ne neērtības dēļ savām īsajām, uz muguras salocītajām ‘'nepieklājīgajām'' astēm. Muguras bobteiliem ir garas un taisnas- mugurkaula deformācijas šķirnē nav novērotas, pakaļkājas ir garākas par priekškājām, bet tas ir raksturīgi arī daudzām garastainām šķirnēm. Japāņu bobteili ir ārkārtīgi veikli lēkātāji un aizrautīgi kāpelētāji, tāpēc audzētāji iesaka vienlaikus ar kaķēnu iegādāties arī kaķu rotaļu kompleksu. Tomēr, pētot šķirni, rodas daži jautājumi. Kā varēja noteikt to , ka astes mutācija ir recesīva, ja īsastes kaķi netika pāroti ar garastainajiem? Kādā populāra amerikāņu žurnāla ‘'Cat Fancy" rakstā stāstīts, ka gēna recesīvums noteikts pavisam vienkārši - ja pārojot īsastes kaķus nedzimst garastaini, tad droši vien gēns ir recesīvs. Diemžēl šis apgalvojums nešķiet pietiekoši nopietns, kaut arī ir plaši izskanējis dažādos preses izdevumos. Varēja taču gadīties, ka ievestie kaķi ir homozigoti pēc dominējošās mutācijas. Arī TICA ģenētikas komisijas prezidents G.Stefaness, balstoties uz saviem pētījumiem, apgalvo, ka īsastainības gēns ir dominants vai vismaz pusdominants, bet noteikti ne recesīvs. Īstas skaidrības šajā jautājumā nav vēl joprojām. Dominanta vai recesīva pazīme , bet aste ir bobteila lepnums - šķirnē tā sastopama visādos variantos - gan izliekta vai ieliekta, gan kustīga vai nekustīga, gan pavisam īsa vai pusgara ( krietni pārsniedzot standartā noteiktās 4.collas), gan novietota uz augšu vai sāniem. Visglītākās ir īsās , saritinātās astes kā ‘'pušķis'' vai ‘'krizantēma''. Šādas astes stabili tiek nodotas no paaudzes paaudzē, ja vien audzētājs veic pārdomātu pārošanu, un ir īstena japāņu bobteila lepnums.

Autors: Km.Ru 
Orģinālvalodā materiāls atrodams: http://cat.mau.ru/

Pirmo reizi kaķi Japānā ievesti no Ķīnas vai Korejas apmēram pirms tūkstoš gadiem, un japāņu bobteili tur dzīvojuši vairāku gadsimtu gaitā. Japānā kaķis ļoti ātri kļuva par veiksmes simbolu un to keramikas figūriņas rotāja gandrīz ikviena japāņa mājokli.

1968. gadā amerikāniete Elizabete Frereta ieveda pirmos trīs japāņu bobteilus, 1971. gadā šķirne jau bija pamatā izveidojusies, un 1976. gadā tā tika atzīta. Metienos japāņu bobteiliem dzimst tikai 3-4 kaķēni, kuri ir ievērojami lielāki par citu šķirņu jaundzimušajiem. Tie ir "agri kaķi", jo tiem agri atveras acis, tie sāk staigāt un patstāvīgi ēst. Tiem ir ļoti zema kaķēnu mirstība un lieliska izturība pret slimībām. Japāņu bobteili nekad nedzimst bez astes vai ar garu asti. Tie ir aktīvi, inteliģenti kaķi ar maigu balsi, tāpēc saimnieki uzskata, ka kaķi nevis ņaud, bet dzied. Viņiem ļoti patīk nēsāt priekšmetus mutē, tie mīl ceļojumus un lieliski jūtas gan izstādēs, gan svešās vietās. Pieļaujamas ir visas krāsas, arī akromelāniskās, bet priekšroka tiek dota divkrāsainajiem un trīskrāsainajiem kaķiem. Krāsojumam jābūt ļoti intensīvam, krāsu "bruņurupuscis ar baltu" sauc par "mi-ke".

Japāņu bobteilu ģenētika absolūti atšķiras no Menas salas kaķu ģenētikas. Japāņu bobteils ir vidēja lieluma dzīvnieks ar pareizi veidotu ķermeņa uzbūvi, muskuļots, bet drīzāk slaids nekā smagnējs. Īpatnēji veidotā galva ar izteiktajiem vaigu kauliem un slīpi novietotām acīm šo kaķi atšķir no citām Austrumos veidotām kaķu šķirnēm. Katram kaķim aste ir citādas formas, tā nav garāka par 12 cm, tajā vairāki lauzumi, leņķi.

Eiropā šie kaķi faktiski nav izplatīti, galvenokārt sastopami Japānā un ASV. Latvijā nav reģistrēti.


Avots: Ar autores atļauju izmantota V. Klučnieces grāmata "Kaķi" 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Labvakar! Mūsu ģimene vēlas iegādāties ragdolls kaķēnu no iepazītas audzētavas. Sakiet, lūdzu, kāds ir aptuvenais vecums, kad tos ir droši dot jaunajiem saimniekiem? Šobrīd mums piedāvā kaķēnu, kas ir 4 mēnešus vecs.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Latvijas republikā atsavināt kaķēnu jauniem samiekiem var no 10 nedēļu vecuma!
Ministru Kabineta Noteikumi Nr. 266

Attārpošana kaķim

Sveiki! Kaķēns 5mēn.jauns,attārpots 2mēn.vecumā,dzīvo tikai iekštelpās,ēd arī jēlu gaļu,spec.barību kaķēniem,gan konservus pārsvarā,arī sauso barību,dzer govs pienu, uztrauc tas,ka ūdeni dzer nedaudz.ir aktīvs un omulīgs.kā ar attārpošanu,lasu info,ka ik pa 2ned.tā bij jāveic,

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķēnu  līdz 6 mēnešiem ieteicams attārpot 1 x mēnesī. kas attiecas uz govs pienu, tā nav pati piemērotākā barība kaķim. Ja kaķēns pārsvarā ēd konservus, ūdeni tas var dzert mazāk.

Kaķim senioram izkrīt zobi

Labdien! 13gv. sterilizētai bezšķirnes kaķenei 3 mēnešu laikā izkritis jau otrais ilknis (viens atrasts bez asinīm, otrs dauzoties, kožoties). Kādu gadu ož elpa, taču iekaisušas smaganas nav redzamas un ēd tikai sauso barību (Royal Canin) bez problēmām. Aktīva, bet dzīvoklī dzīvojoša, bez liekā svara, bez īpaša stresa un bez zināmām veselības problēmām. Vai ir iemesls steidzamai vizītei pie vetārsta?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Steidzami nav jādodas pie vetārsta, bet vajadzēto to ieplānot, lai varētu pārliecināties vai nav iekasis kāds zobiņš, jo tad labāk to izdarīt ātrāk jo ar katru gadu kaķis paliek vecāks un ir risks dod narkozi zobu ārstēšanai!

zobi kaķim

Labdien! Kaķītim aptuveni ir 2.5m, bet ir tikai ilknīši mutē, bet nav citu zobiņu. Vai tas ir normāli?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku grūti atbildēt uz šo jautājumu. Vai esat pārliecināti par dzīvnieka vecumu? Iespējams zobiņi ir mazi un tos nevar pamanīt.

Lai pārbaudītu kaķa veselības stāvokli dzīvnieks ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta, Šajā vecumā kāķiem ir  jāveic arī vakcinācija. Esot pie ārsta pakonsultējieties arī par kaķa zobiem.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu , 

Dino Zoo klīnika

Kaķis nejūtas labi

Labvakar!Griežos pie jums pēc padoma!Sterilizēta kaķene ,iet 12 gads.Līdz šim nav bijušas īpašas veselības problēmas ,izņemot blusu izraisīto ēdi ,jo bija laiks kad dzīvojās pa āru,bet mājās ienāca tikai paēst!Bet ar izrakstītām zālēm Advokat ,tikām galā!Bet tagad ir citāda situācija!Pēdejo divu gadu laikā,man bija bieži braucieni ,divu nedēļu garumā!,Tā kā dzīvojām divatā,tad manas prombūtnes laikā,viņu apciemoja mana draudzene,kas viņai ļoti patika!Atgriežoties ,vienmēr bija priecīga un tāda kā vienmēr!Bet šoreiz,divas nedēļas atpakaļ,atgriežoties nepazinu savu mīluli.Sākumā ļoti daudz ņaudēja,kas viņai nebija raksturīgi!Tad pēkšņa nokārtošanās gultā.Un skapī sačurētas drēbes.Appetīte ļoti laba bet trauciņš jāpienes klāt,jo pati ,uz ierasto vietu neiet!Un maz dzer ūdeni!Ņaudēšana ir beigusies!Bet visvairāk satrauc tas,ka iešana uz kastīti nav!Vai tas ir normāli,ka kaķis nenokārtojas divas dienas,pie labas apetītes?Ēd divas reizes dienā,mīkstā barība!Ļoti raizējos!Varbūt tas if saistīts ar stressu,jo šoreiz ,kad aizbraucu,mājās bija sveša ģimene ar diviem maziem bērniem!Bet kaķene ir ļoti izvēlīga,ja kāds viņai nepatīk, pat klāt nenāks!Lūdzu palīdziet ar padomu!Appetīte laba,bet tā tualetes neapmeklēšana,sagādā raizes!Ar cieņu ,jūsu darbam!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

iemesli šādai  kaķa  uzvedībai var būt dažādi. Iespējams , ka tas ir stress, bet iespējams, ka dzīvniekam ir veselības problēmas. Lai to noskaidrotu, būtu nepieciešams veikt padziļinātu veselības pārbaudi dzīvniekam ,kā minimums nodot kaķa urīna analīzes, iespējams arī asins analīzes , vai vēl kādus izmeklējumus, ko veterinārārsts uzskatīs par nepieciešamiem. Kaķim ir jānokārtojas katru dienu - nepieminējāt gan, vai kaķim nav defekācijas vai urinācijas vai abas kopā.

Diemžēl attālināti mēs nevaram pateikt , kas kaķim ir par vainu. Būtu labi kaķi pierakstīt uz vizīti pie veterinārārsta.

Ja vēlaties veikt pierakstu mūsu klīnikā , lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu 

Dino Zoo klīnika

 

Blusanex

Labdien! Es nopirku Blusanex blusu apkarošanai. Sakiet lūdzu vai es drīkstu ar to kaķa spalvu apstrādāt? Paldies.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien

Diemžēl mums nav informācijas par šo produktu, Bet pirms katra produkta lietošanas , lūdzam izlasīt lietošanas instrukciju.

Kaķis neēd

Man ir 2 kaķi nesen iegādājos kaķēnu un tagad mans vecākais kaķis atsakās ēst savu barību. ko man darīt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Visdrīzāk kaķis ir pagaršojis kaķēnu barību un savu ierasto nevēlas vairs ēst. Kamēr kaķēns paaugsies mēģiniet barot kaķus atsevišķās telpās, iespējams pamēģināt pieaugušajam kaķim  pakāpeniski pamainīt barību, vai piedāvāt mīksto barību.

Sveiki vai jūs zinātu kas šī ir pa šķirni spriežot pēc fotogrāfijas? Ar cieņu Tomass Ivo Kuļijevs

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Pēc bildes spriežot izskatās pēc kaķa parastā, jo nelīdzinās nevienai kaķu šķirnei!

Kaķu uzvedība

Sveiki. Mums radusies problēma ar kaķu sadzivošanu. Vecakai kaķenei ir gads un 10mēneši(kaķene), mazakajam ir 7meneši(runcis). Jaunāko kaķi panēmām kad vecākai kakenei bija gads un 5menesi. Kopā jau 5mēnešus. Visu laiku dzivoja draudzīgi, spēlējās, kopā gulēja. Pirms mēneša runcis bija pie vetārsta sakarā ar asinainiem izdalijumiem, tad kaķene ari palika agresiva un uzbruka, bet kad zāļu kurs bija iziet, nomierinājās un atkal bija draudzīgi. Tagad pēkšņi kaķene atkal brūk virsū, ka pat runcis trīc no bailēm. Takā dzivoklis nav baigi liels kaķus nošķirt ir pagrūti. Ko iesākt? Paldies

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Iespējams, ka problēma varētu būt saistīta ar smaržu, ko runcis sāk izdalīt sākoties dzimumnobriešanas periodam. Var konsultēties ar uzvedības speciālistiem, bet iespējams, ka šo var atrisināt tikai ruņča kastrācija.

Kaķa veselība

Mans kaķis sevi sakasa līdz asinīm. Pie ārsta esam bijuši 5 x Nomainīta pārtika, alerģija tiek izdlègta. Kas vèl tas var būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Visbiežākie niezes cēloņi ir parazīti, infekcijas un alerģijas, lai noskaidrotu konkrētu cēloni, jums jādodas pie dermatoloģijas specialista, kurš tālāk veic attiecīgās diagnostikas, lai noskaidrotu cēloni.