Atpakaļ

Japāņu bobteils (Japanese Bobtail)

Japāņu bobteils ir vidēja lieluma dzīvnieks ar pareizi veidotu ķermeņa uzbūvi, muskuļots, bet drīzāk slaids nekā smagnējs. Īpatnēji veidotā galva ar izteiktajiem vaigu kauliem un slīpi novietotām acīm šo kaķi atšķir no citām Austrumos veidotām kaķu šķirnēm.

Šķirnes apraksts

Neviens vairs neatceras laikus, kad Japānā parādījās īsastaini kaķi. Zināms tikai tas, ka pirmās ziņas rakstos ir no XVI. gadsimta . No tiem laikiem arī japāņu mākslas darbos redzami kaķi ar asti kā ‘'krizantēma'' vai ‘'pušķis''. 

Japāņu folklorā ir teiciens - īsastes kaķis nes laimi, sevišķi, ja kaķis ir trīskrāsains. Tāpēc kopš seniem laikiem līdz pat mūsdienām suvenīru veikaliņos no Japānas līdz pat Singapūrai var nopirkt trīskrāsainā īsastes kaķa figūriņas, kas savam īpašniekam piesaista laimi. Arī Japāņu leģendās ir sastopams kāds interesants personāžs - īsastainais kaķis Maneki-Neko, kam ir visnotaļ reāls prototips - japāņu bobteils. Mūsdienu Japānā pa ielām neredz skraidam īsastainos kaķus. Varbūt kaut kur attālos reģionos ir saglabājušies neskaidras izcelsmes īsastes kaķi, bet viņu ir ļoti maz. Tomēr neraugoties uz to, bobteilus var saukt par japāņu iezemiešu (aborigēnu) šķirni, kas veidojusies ģeogrāfiskajā izolācijā, pastiprinātā ar politiskajiem apstākļiem - Japāna ir salu valsts, kur svešzemnieki pēdējos gadsimtos nav cieņā.

‘'Laimes kaķa ‘' statuss veicināja īsastes kaķu selekciju, kas nostiprināja galveno pazīmi - īso asti, jo visi gribēja savās mājas laimi nesošu mīluli. Pieprasījums veicināja piedāvājumu un selekcijas rezultātā nostiprinājās arī ‘'laimīgās'' krāsu variācijas - trīskrāsu ‘'bruņurupuču ‘' un ‘'sarkanais arlekīns'' , ko japāņi apzīmēja ar īpašu vārdu -‘' mi-ke''. Tomēr šķirnes standartu japāņi neuzrakstīja un savus ‘'mi-ke'' izstādēs neizrādīja. Toties amerikāņiem ļoti iepatikās japāņu īsastes kaķi, ko ieveda1968.gadā - gandrīz bez pavilnas un ļoti jauku raksturu. Ja varam ticēt presē rakstītajam, japāņu īsastainie kaķi bija ļoti piemēroti ciltsdarbam un šķirnes izkopšanai, jo šiem kaķiem dzima tikai tādī paši īsastaini kaķēni. Brīnumainā kārtā neparādāijās ne bezastaini , ne garastaini kaķēni. Audzētāji rīkojās ļoti saprātīgi un nepāroja bobteilus ar citām šķirnēm. Rūpīgi veicot ciltsdarbu, šķirne nostiprinājās un īsā laikā ieguva popularitāti, kā arī tika oficiāli atzīta CFA - kaķu audzētāju asociācijā. Amerikā no Japānas tika ievesti tīkai īsspalvainie kaķi, bet jau divdesmitā gadsimta septiņdesmitajos gados audzētavās sāka dzimt garspalvaini kaķēni. Audzētāji apgalvoja,ka garspalvainās kaķu šķirnes te neesot iejauktas, garspalvainie bobteili radušies spontāni -dabiskā veidā. Pilnīgi iespējams, ka kāds no atvestajiem japāņu kaķiem bijis recesīvā garspalvainības gēna nēsātājs. Kopumā japāņu bobteils kā šķirne attīstījusies apbrīnojami labvēlīgos apstākļos un bez sarežģījumiem. Tomēr daži amerikāņu eksperti norāda, ka pēdējās desmitgadēs bobteils ieguvis tādu ‘'parasta mājas kaķa'' izskatu. Pirmie no Japānas ievestie bobteili bija liela auguma, garām kājām un garu ķermeni, ar izteikti trīsstūrainu galvu un lieliem vaigu kauliem.Turpretī pēdējā laikā jūtama tendence nonivelēties šķirnes īpatnībām. Nav skaidrs kas vainīgs - vai nepārdomāta tuvradniecīga pārošana, vai tomēr notikusi šķirnes sajaukšanās ar amerikāņu kaķiem...

Vēl joprojām nav arī īstas skaidrības par bobteila raksturīgākās pazīmes - īsās, izlocītās astes - pārmantošanas mehānismu. Audzētāji apgalvo, ka par īsastainību atbildīgais gēns ir recesīvs un nekādas problēmas nerada. Spriežot pēc šķirnes attīstības, tā patiešām arī ir - kaķiem nerodas ne problēmas, ne neērtības dēļ savām īsajām, uz muguras salocītajām ‘'nepieklājīgajām'' astēm. Muguras bobteiliem ir garas un taisnas- mugurkaula deformācijas šķirnē nav novērotas, pakaļkājas ir garākas par priekškājām, bet tas ir raksturīgi arī daudzām garastainām šķirnēm. Japāņu bobteili ir ārkārtīgi veikli lēkātāji un aizrautīgi kāpelētāji, tāpēc audzētāji iesaka vienlaikus ar kaķēnu iegādāties arī kaķu rotaļu kompleksu. Tomēr, pētot šķirni, rodas daži jautājumi. Kā varēja noteikt to , ka astes mutācija ir recesīva, ja īsastes kaķi netika pāroti ar garastainajiem? Kādā populāra amerikāņu žurnāla ‘'Cat Fancy" rakstā stāstīts, ka gēna recesīvums noteikts pavisam vienkārši - ja pārojot īsastes kaķus nedzimst garastaini, tad droši vien gēns ir recesīvs. Diemžēl šis apgalvojums nešķiet pietiekoši nopietns, kaut arī ir plaši izskanējis dažādos preses izdevumos. Varēja taču gadīties, ka ievestie kaķi ir homozigoti pēc dominējošās mutācijas. Arī TICA ģenētikas komisijas prezidents G.Stefaness, balstoties uz saviem pētījumiem, apgalvo, ka īsastainības gēns ir dominants vai vismaz pusdominants, bet noteikti ne recesīvs. Īstas skaidrības šajā jautājumā nav vēl joprojām. Dominanta vai recesīva pazīme , bet aste ir bobteila lepnums - šķirnē tā sastopama visādos variantos - gan izliekta vai ieliekta, gan kustīga vai nekustīga, gan pavisam īsa vai pusgara ( krietni pārsniedzot standartā noteiktās 4.collas), gan novietota uz augšu vai sāniem. Visglītākās ir īsās , saritinātās astes kā ‘'pušķis'' vai ‘'krizantēma''. Šādas astes stabili tiek nodotas no paaudzes paaudzē, ja vien audzētājs veic pārdomātu pārošanu, un ir īstena japāņu bobteila lepnums.

Autors: Km.Ru 
Orģinālvalodā materiāls atrodams: http://cat.mau.ru/

Pirmo reizi kaķi Japānā ievesti no Ķīnas vai Korejas apmēram pirms tūkstoš gadiem, un japāņu bobteili tur dzīvojuši vairāku gadsimtu gaitā. Japānā kaķis ļoti ātri kļuva par veiksmes simbolu un to keramikas figūriņas rotāja gandrīz ikviena japāņa mājokli.

1968. gadā amerikāniete Elizabete Frereta ieveda pirmos trīs japāņu bobteilus, 1971. gadā šķirne jau bija pamatā izveidojusies, un 1976. gadā tā tika atzīta. Metienos japāņu bobteiliem dzimst tikai 3-4 kaķēni, kuri ir ievērojami lielāki par citu šķirņu jaundzimušajiem. Tie ir "agri kaķi", jo tiem agri atveras acis, tie sāk staigāt un patstāvīgi ēst. Tiem ir ļoti zema kaķēnu mirstība un lieliska izturība pret slimībām. Japāņu bobteili nekad nedzimst bez astes vai ar garu asti. Tie ir aktīvi, inteliģenti kaķi ar maigu balsi, tāpēc saimnieki uzskata, ka kaķi nevis ņaud, bet dzied. Viņiem ļoti patīk nēsāt priekšmetus mutē, tie mīl ceļojumus un lieliski jūtas gan izstādēs, gan svešās vietās. Pieļaujamas ir visas krāsas, arī akromelāniskās, bet priekšroka tiek dota divkrāsainajiem un trīskrāsainajiem kaķiem. Krāsojumam jābūt ļoti intensīvam, krāsu "bruņurupuscis ar baltu" sauc par "mi-ke".

Japāņu bobteilu ģenētika absolūti atšķiras no Menas salas kaķu ģenētikas. Japāņu bobteils ir vidēja lieluma dzīvnieks ar pareizi veidotu ķermeņa uzbūvi, muskuļots, bet drīzāk slaids nekā smagnējs. Īpatnēji veidotā galva ar izteiktajiem vaigu kauliem un slīpi novietotām acīm šo kaķi atšķir no citām Austrumos veidotām kaķu šķirnēm. Katram kaķim aste ir citādas formas, tā nav garāka par 12 cm, tajā vairāki lauzumi, leņķi.

Eiropā šie kaķi faktiski nav izplatīti, galvenokārt sastopami Japānā un ASV. Latvijā nav reģistrēti.


Avots: Ar autores atļauju izmantota V. Klučnieces grāmata "Kaķi" 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Bailes laist ārā kaķi

Labdien! Manam kaķēnam ir 3 mēneši un mēs viņu paņēmām no laukiem, principā mums viņu uzdāvināja. Viņš ir tīrais lauku āras kaķēns, taču es dzīvoju pilsētā, privātmājā, un man ir bail viņu izlaist ārā bez pavadas. Ar pavadiņu viņš ir pieradis, bet tomēr kaķis nav suns un viņam ir vajadzīga brīvība. Ko lai es iesāku? Viņš pie mums ir 2 nedēļas un man bail viņu izvest laukā bez pavadas, baidos, ka pazudīs vai kaut kas slikts notiks. Būšu pateicīga par jebkuru padomu!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!
Suns ir dzīvnieks kompanjons, bet kaķi ir stingri teritorijas dzīvnieki un viņi komfortabli jūtas savā teritorijā, kur ir viņa smaka. Kaķi pie savas teritorijas privātmājā var pieradināt atstājot vaļā mājas durvis un lai viņš pats iziet ārā un ienāk iekšā, lai var saprast ka tā ir viņa teritorija. Bet kaķi ir grūti noturēt privātmājas teritorijā, jo nav iespējams nožogot teritoriju lai viņš neizkļūtu laukā, jo ārpus Jūsu teritorijas kaķim ir bīstama dzīvībai ( auto, suņi, indes)! Ja kaķis netiek ārā no mājas, tad tas viņam nerada nejādu diskomfortu, jo atkārtošos, ka kaķis komfortabli jūtas savā teritorijā! Un vēl, ja kaķi ir doma tomēr pieradināt ārā, tad pēc Ministru Kabineta Noteikumiem Nr. 266 kaķim ir jābūt kastrētam/sterilizētam pēc 6 mēnešu vecuma, ja kaķis gadijā tiek ārā no Jūsu valdījuma teritorijas, par to var piemērot administratīvo sodu!
 Lai kaķēns aug skaists un vesels, veiksmi!

Britu īsspalvainais daudz met spalvu

Sveiki. Man ir britu īsspalvainā kaķene, kura ir sterilizēta, uzturā lieto speciālo sterilizētiem kaķiem Purina barību ,taču ļoti nenormāli iet spalva, kamoliem. Ķemmēšanu ne pārāk atzīst, gadās ka ieplēš, izmantoju arī furminatoru. Varbūt ir kaut kas jāmaina ēdiena ziņā? Varbūt ir iespējama kāda kaķu frizētava? Paldies par atbildi!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Vasaras mēneši ir tad kad kaķiem pastiprināti iet nost spalva, protams ka barība arī var ietekmēt spalvas kvalitāti. Ja netiekat galā ar kaķa spalvu tad varam piedāvāt Dino Zoo Frizētavas pakalpojumus, kur Jūsu kaķīti izķemmēs no liekās atmirušās spalvas, izmazgās un izžāvēs, jo mazgājot un žāvējot arī pastiprināti atdalās atmirusī spalva. Mūsu meistari tiek galā arī ar kaķiem kam nepatīk šīs procedūras.  Vairāk info mūsu mājas lapā www.dinozoopasaule.lv

Kaķēna uzvedības problēma

Labdien! Man jautājums par kaķēna uzvedības problēmām. Kaķenei 5mēn, līdz šim vienmēr kārtojās tikai savā kastē, nekā problēmu ar to nebija, taču pēdējā (4 dienas) laikā sākusi kārtoties suņu gultās, pledā, visur, kur guļ suņi. Līdz šim nav čurājusi mūsu gultā (tur suņi nevar nākt, tikai kaķis). Tagad jau visas suņu gultiņas novācu, taču tad ierauga pledu un iet kasīt ar vēlmi tur nokārtoties. Meklēšanās vēl nav bijusi un arī sterelizēta vēl nav (plānots to darīt uz 6-7mēn vecumu). Visādā citā ziņā izcils kaķis, spēlējās, dauzās ar suņiem, pats ar sevi, mantiņām, nav bailīga. Kāds varētu būt iemesls šādai uzedībai?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Kaķēna nokārtošanās citās vietās varētu būt sastīta ar vairākiem faktoriem. Tā varētu būt nepatika pret kastīti, pret smiltīm ko izmantojt, vai varbūt otro reizi kaķēns negrib iet uz kastīti ja tur jau ir nokārtojies. Vēl viens faktors ir meklēšanās sākums un mēģina dominēt un iezīmēt teritoriju, īpaši tas atiecas ja mājās ir vēl kāds dzīvnieks. Ja kaķene to dara ar nedaudz pačurājot, tad tā ir teritorijas iezīmēšana. 5 mēnešu vecumā var jau veikt kaķenes sterilizāciju.Un pēdejais faktors ir veselības problēmas. Ja tā čurāšana ir regulāra un urīna dudzums ir liels un kastītes un pakaišu nomaiņa neko nav devusi, tad vajadzētu kaķi atrādīt veterinārārstam, lai izmēklētu to.

Uzvedības problēmas kaķim

Labdien! mums ir trīs kaķi, no kuriem vecākajam ir 8 gadi. Visi trīs ir kastrēti runči, ģimenē ienākuši ar trīs gadu starpību. Vecākajam jau no jaunības ir bijušas neirotiskas uzvedības iezīmes - grauza sev astes spalvas nost, nolaizīja vēdera spalvu līdz plikai ādai utt. Fiziski kaķim viss ir kārtībā, ir veiktas veselības pārbaudes. Nu atkal klāt uzvedības problēmu saasinājums, kaķis ir ļoti nervozs, tiklīdz sabīstas (no katra sīkuma), sāk trauksmaini mazgāt vienu un to pašu ķermeņa vietu, grauzt savas ķepas utt. Var redzēt, ka kaķītim grūti, kā viņam palīdzēt?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
ja kaķim ir veiktas veselības pārbaudes un viss ir kārtībā, tad tas varētu būt emocionāla rakstura problēmas. Iespējams, ka viņam neapmierina kaķa daudzums mājās, jo kaķis ir teritorijas dzīvnieks un ir kaķi kuri komfortabli jūtas savā teritorijā tikai vieni. Varat pamēģināt pielietot kaķu feromonus, kam ir nomierinoša effekts. Tas ir elektrības rozetē iespraužams difuzors Zenifel Virbac firmai.

Kaķim sākas meklēšanās

Labdien! Man ir meinkūnu kaķenīte 11 mēneši. pirms trijām nedēļām sākās pirmā meklēšanas, kura ilga apmēram 6 dienas. Tad bija apmēram 2 nedēļu pārtraukums. Trešdien sāka ļoti daudz ēst, ko parasti nedarīja, un vakar atkla atsākās meklēšanās. Vai ir iespējams, ka kaķenēm tik īsā laika posmā atkārtojas meklēšanās?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Kaķenēm meklēšanās var notikt ik pēc pāris nedēļām un labāk būtu kaķeni sterilizēt,  lai nebūtu lieki jānoslogo kaķene un arī saimnieki!

Cena šķirnes kaķim

Сколько стоит кошка порооды американская короткошерстная

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Par cik katram kaķu šķirņu audzētājam ir savas cenas, kas ir atkarīgas no kaķēnu kvalitātes un izcelsmes, tad informāciju par cenu, mēs jums nevarēsim sniegt.

 

Labdien! Man ir bezšķirnes kaķēns 6 mēn vecs, kuru paņēmām 2 dienas atpakaļ no patversmes un kurš man pēdējā dienas laikā ir palicis miegains un neaktīvs. Iepriekš skraidīja pa māju ka bulta, tagad guļ visu dienu. Šodien bija arī 2 vemšanas epizodes, bet bez barības (apetītes arī nav). Kā padzeras, tā mirklīti vēlāk vemj. Domāju, vai varētu būt tā, ka tas ir no barības maiņas? Pie mums mājās barojam ar Hills barību. Un ko darīt šajā situācijā? Vai labāk vērsties pie ārsta? Paldies, jauku dienu!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Ja dzīvnieks neēd un vemšana turpinās noteikti jāvēršas pie veterinārārsta.  Ja barību mainījāt strauji, iespējams  tas var būt dēļ barības maiņas.

Nokārtojas stūrī

Labdien! Man ir 7 mēnešus vec runcis Boxis. Atradām Viņu uz ielas, un paņēmam pie sevis. Ļoti mīļš dzīvnieciņš. Bet, viņš ik palaikām nokārto savas “ lielās” vajadzības kādā stūrī :( kastītes ar tīrām smiltīm ir brīvi pieejama. Ko darīt, un kā ar to cīnīties?? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Kaķēns paņemts no ielas nav iemācīts to darīt kastītē, jo mammai arī nav bijusi kastīte kur to iemācīt bērniem. Kaķēns noteikti ir jākstrē, jo tas arī samazina iespēju iezīmēt savu teritoriju. Jums ir jāmēģina novietot vēl papildus kastītes ar pakaišiem tajos stūros kur kaķēns nokārtojās un tas iespējams pamazām iemācīs to darīt kastītē.

Kaķis visu laiku ņaud

Kāpēc kaķis VISU LAIKU ņaud? Viņa neņaud tikai tad, kad guļ. Tik tiešām nepārslpīlējot. Ēdiens ir, ūdens svaigs, tualete tīra.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ja kaķis ir šķirnes, tad tas varētu būt šķirnes īpatnība. Otrs variants ir tas, ka kaķis pieprasa uzmanību, jo iespējams ka lielāko daļu laika pavada viens pats. Un pēdējais varētu būt kādas veselības problēmas, kuras kaķis mēģina izrādīt ņaudot. Vajadzētu kaķi atrādīt veterinārāstam lai izslēgu variantu par veselības stāvokļa pasliktināšanos.

Britu īsspalvainais

Labdien, Sākšu savu stāstu no tā, ka 5 gadus atpakaļ esam paņēmuši Britu īsspalvaino – sieviete. Tas ir vairāk man kaķis nekā vīra. Viņa neiet rokās (max 2 min pēc darba dienas), bet ir ļoti mīļa, vienmēr blakus, tiklīdz paskatīsies uz viņu sāk murrr., mums ir kopējas procedūras no rīta (es mazgājos, viņa ausu tīrāmas kociņus zog utt. )Gadu atpakaļ, vasarnīcās, uzradījās ruds kaķis – sieviete. Viņa ir ļoti mīļa, nāk rokās, guļ klēpis. Tā kā ziema nebija bargā, vasarnīcās dzīvoja cilvēki un baroja kaķi. Pa vasaru esam pieraduši pie viņas un izlēmām paņemt mājās, jo kļuva arī žēl kaķīti. Nu kā, pa vasaru viņa dzīvojās pārsvarā pie mums – un ko, tagad viņu izmest ārā? 04.10.2020. atvedām uz Rīgu. Un uzreiz, mans vīrs aizbrauca strādāt, atstāja mani vienu ar 2 kaķiem. Uzreiz pie veterināra – viņa ir sterilizēta, aptuveni 4-6 gadu vecumā. Atbraucot mājās, uzreiz viņu aizslēdzām citā istabā. Visu nepieciešamo nopirkām un organizējām viņai labus apstākļus. Pirmo dienu, nakti Britu auroja, šņāca. Tad, pierada. Es ņēmu dvielīšus, glaudīju viņas, tad mainīju vietām. Rudai, likās, ka ir vienalga, viņa nekā noreaģēja no paša sākuma uz smaržu. Britu otrādi, šņāca, tad nereaģēja. Tagad iet prom no dvieļa. Es pieļāvu kļūdu, jau 3 dienā atvēru durvis un viņas gandrīz sakāvās, tad es atkal atdalīju kaķus. Tad atkal turēju durvis aizvērtus, nesu dvieļus. Tad es barības bļodas noliku durvju abās pusēs, lai viņi dzirdētu viens otru, bet neredzētu. Tad uz durvīm piestiprināju moskītu tīklus uz magnētiem, lai varētu atvērt durvis , lai kaķi redzētu viena otru, bet nevarētu sakauties. Viņas pat gaļu ēda diezgan tuvu viena otrai bez tīkla. Britu visu laiku vēro Rudo. Acis nenoņemt, tāda sajūta ka mēģina caurumu izdurt. Rudai – vienalga, tā guļ, ēd viss kā parasti. No paša sākuma, Ruda auroja, kad redzēja Britu. Tagad, tā nereaģē. Pamēģināju kaķus palaist savvaļā un pamanīju, ka Britu stāv koridora vidū, tādējādi nedod Rudai nekur tikt, izņemot savu istabu. Rudai tas nepatīk, viņa mjau taisa, liekas, ka viņa lūdz, bet Britu stāv un nekustās. Dažreiz Britu tomēr iet prom, tad Rudais skrien uz manu istabu un guļ kopā ar mani. Bet tik un tā, pa nakti es viņus atdalu. Vienu rītu pamanīju, ka Rudais stāv aiz stūra, Britu stāv no otra stūra puses. Saku viņus filmēt, jo bija interesanti kas notiks tālāk, nekas neizskatījās, ka tūlīt būs atkal kautiņš. Rudais sāka pirmā. Es paspēju ar segu viņus noklāt un aiznesu Rudo pie sevis. Šobrīd es nopirku pulverizatoru un tiklīdz redzu ka kaut kas netā – vēršu to gan uz vienu, gan uz otro. Neizvēlos nevienu pusi. Es nesaprotu, vai daru es kaut ko nepareizi? Vai varu kaut kādā uzlabot viņas attiecības? Pagāja jau 2 nedēļas kopš mēs atvedām Rudo. Es gribu beidzot novākt tualetes podu no viesu istabas, bet nevaru to izdarīt kamēr Ruda nepārvietojās pa dzīvokli brīvi. Kā man veicināt, lai kaķi sāktu VISMAZ ignorēt viņa otru? Varbūt var pieaicināt kādu ciemos, lai pavērotu kā tas viss notiek, ko tālāk darīt? ĻOTI gaidīšu Jūsu atbildi.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs visu darat kā īsta profesionāle, bet ir jāsaprot, ka pieradināšanas lietas neiet tik ātri,  ka Jums gribētos, jo divās nedēļas nevar saradināt kaķus! Vajag pacietību un laiku lai, tas viss beigtos labi.