Atpakaļ

Himalaju kaķis (Colorpoint)

Ļoti svarīgi, lai Himalaju kaķiem būtu izteikts kontrasts starp ķermeņa krāsu un iezīmju krāsu. Vistumšākais ķermenis ir Himalaju kaķiem ar tumšām iezīmēm, visgaišākais - ar violetām iezīmēm.

Šķirnes apraksts

Kopš Persijas kaķu selekcijas pirmsākumiem audzētāju sapnis bija radīt Persijas kaķa varietāti ar visām šķirnei piemītošajām iezīmēm, bet kuru vilna būtu Siāmas kaķu krāsā. Pagājušā gadsimta sākumā Zviedrijā tika reģistrēti gadījumi, kad Siāmas kaķiem dzima kaķēni ar garu vilnu, taču šie gadījumi tika aprakstīti kā neordināri, līdz 1930. gadā divas amerikāņu audzētājas - Klaida Kīlere un Virdžīnija Koblo - sāka nodarboties ar šādas persiešu krāsu varietātes veidošanu. Arī Anglijā pūlējās radīt persiešu kaķus ar akromelānisma pazīmēm, proti, ķermenis gaišā krāsā, bet galva, kājas un aste tumšākā krāsā. Tad selekcijas darbu pārtrauca karš, un darbs atsākās tikai 40. gadu beigās, bet 1955. gadā Eiropā, tai skaitā 1957. gadā Anglijā, beidzot tika atzīti kolorpointkrāsas persieši kā patstāvīga krāsu varietāte. Līdz pat šim laikam kaķu krāsu varietāte tiek saukta dažādi: Anglijā - kolorpoints, Eiropā - Persijas kaķis ar konkrētām iezīmēm, ASV - Himalaju kaķis, jo krāsojums līdzīgs Himalaju truša krāsai.

Vēl 90. gados nereti Himalaju kaķu tipā reizēm gadījās senču siāmiešu iezīmes - trapecveida galva, pagarš deguns, bet jau 90. gadu beigās šie kaķi izstādēs bija redzami tikai teicami izteiktā Persijas kaķu tipā.

Šodien Himalaju kaķiem ir līdz 20 krāsu varietāšu. Lai uzlabotu tipu vai arī atjaunotu asinis, bieži vien Himalaju kaķenes pāro ar citiem Persijas kaķu runčiem, kuriem ir oranžas acis. Visa pirmā paaudze būs krāsās, ko nes tēva genofonds, jo, lai izpaustos akromelānisms, ģenētiskā informācija jāmanto no abiem vecākiem, tajā pašā laikā visi kaķēni būs akromelānisma gēna nesēji un, pāroti ar kolorpointu krāsas partneriem, dos uzlabotus šīs krāsas pārstāvjus.

Ļoti svarīgi, lai Himalaju kaķiem būtu izteikts kontrasts starp ķermeņa krāsu un iezīmju krāsu. Vistumšākais ķermenis ir Himalaju kaķiem ar tumšām iezīmēm, visgaišākais - ar violetām iezīmēm.

Kolorpointu jeb Himalaju kaķu audzētājiem salīdzinoši īsā laika posmā ir izdevies nostiprināt kaķu genotipu, un šodien zilacainie skaistuļi kļūst arvien populārāki.

Kolorpointu kaķēni, tāpat kā siāmiešu kaķēni, dzimst balti, bet iezīmju krāsojums parādās pamazām. Arī Latvijā ir vairākas labas Himalaju kaķu audzētavas. Mūsu valstī 80. gados bija mēģinājums veidot šo varietāti, izmantojot pusgarspalvainus kaķus citās krāsās. Šo projektu vadīja Latvijas Valsts universitātes docente Mārīte Misiņa, bet viņas un studentu interese aprobežojās ar pirmās paaudzes pēcnācēju ieguvi, kas liecina, ka izstrādātas selekcijas programmas acīmredzot nebija.

Arī Latvijā šķirnes kaķu audzēšana sākās ar Persijas kaķiem. Pirmie kaķēni maksāja vairākus tūkstošus rubļu.


Avots: Ar autores atļauju izmantota V. Klučnieces grāmata "Kaķi" 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķa veselība

Здравствуйте. Моей кошке около полутора года. У кошки был сильный испуг. И мне кажется у неё заметны сбои в поведении - гиперестезия. У вас есть специалисты, которые могут помочь в этом вопросе? (Спазмы спины, частое вылизывание, гиперактивность)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien, Nepieciešams apmeklēt veterinārārstu, Mūsu klīnikā varat konsultēties!

Labdien! Pēkšņi pazudušas spalvas!Vakar bija viss vietā! Vieta ir gluda, bez ievainojumiem. Kaķim ,runcim, maijā būs gads, kastrēts. Nav novēroti blaugznu līdzīgi veidojumi. Pēdējās nedeļas sākām dot kaķu barību paredzētu kaķiem no gada vecuma.Ir dota svaiga cūkgaļas akna un niere. 2 nedēļas staigā ar pretblusu, ērču siksniņu, bet spalvas tur turas vietā.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Bez dzīvnieka apskates nevar novērtēt spalvas un ādas stāvokli!, pēc pievienotās bildes vairāk izskatās pēc kailēdes kas ir ļoti lipīga arī cilvēkiem un šajā gadijumā noteikti būtu jādodas uz vizīti pie veterinārārsta.

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!