Šķirnes apraksts

Kopš Persijas kaķu selekcijas pirmsākumiem audzētāju sapnis bija radīt Persijas kaķa varietāti ar visām šķirnei piemītošajām iezīmēm, bet kuru vilna būtu Siāmas kaķu krāsā. Pagājušā gadsimta sākumā Zviedrijā tika reģistrēti gadījumi, kad Siāmas kaķiem dzima kaķēni ar garu vilnu, taču šie gadījumi tika aprakstīti kā neordināri, līdz 1930. gadā divas amerikāņu audzētājas - Klaida Kīlere un Virdžīnija Koblo - sāka nodarboties ar šādas persiešu krāsu varietātes veidošanu. Arī Anglijā pūlējās radīt persiešu kaķus ar akromelānisma pazīmēm, proti, ķermenis gaišā krāsā, bet galva, kājas un aste tumšākā krāsā. Tad selekcijas darbu pārtrauca karš, un darbs atsākās tikai 40. gadu beigās, bet 1955. gadā Eiropā, tai skaitā 1957. gadā Anglijā, beidzot tika atzīti kolorpointkrāsas persieši kā patstāvīga krāsu varietāte. Līdz pat šim laikam kaķu krāsu varietāte tiek saukta dažādi: Anglijā - kolorpoints, Eiropā - Persijas kaķis ar konkrētām iezīmēm, ASV - Himalaju kaķis, jo krāsojums līdzīgs Himalaju truša krāsai.

Vēl 90. gados nereti Himalaju kaķu tipā reizēm gadījās senču siāmiešu iezīmes - trapecveida galva, pagarš deguns, bet jau 90. gadu beigās šie kaķi izstādēs bija redzami tikai teicami izteiktā Persijas kaķu tipā.

Šodien Himalaju kaķiem ir līdz 20 krāsu varietāšu. Lai uzlabotu tipu vai arī atjaunotu asinis, bieži vien Himalaju kaķenes pāro ar citiem Persijas kaķu runčiem, kuriem ir oranžas acis. Visa pirmā paaudze būs krāsās, ko nes tēva genofonds, jo, lai izpaustos akromelānisms, ģenētiskā informācija jāmanto no abiem vecākiem, tajā pašā laikā visi kaķēni būs akromelānisma gēna nesēji un, pāroti ar kolorpointu krāsas partneriem, dos uzlabotus šīs krāsas pārstāvjus.

Ļoti svarīgi, lai Himalaju kaķiem būtu izteikts kontrasts starp ķermeņa krāsu un iezīmju krāsu. Vistumšākais ķermenis ir Himalaju kaķiem ar tumšām iezīmēm, visgaišākais - ar violetām iezīmēm.

Kolorpointu jeb Himalaju kaķu audzētājiem salīdzinoši īsā laika posmā ir izdevies nostiprināt kaķu genotipu, un šodien zilacainie skaistuļi kļūst arvien populārāki.

Kolorpointu kaķēni, tāpat kā siāmiešu kaķēni, dzimst balti, bet iezīmju krāsojums parādās pamazām. Arī Latvijā ir vairākas labas Himalaju kaķu audzētavas. Mūsu valstī 80. gados bija mēģinājums veidot šo varietāti, izmantojot pusgarspalvainus kaķus citās krāsās. Šo projektu vadīja Latvijas Valsts universitātes docente Mārīte Misiņa, bet viņas un studentu interese aprobežojās ar pirmās paaudzes pēcnācēju ieguvi, kas liecina, ka izstrādātas selekcijas programmas acīmredzot nebija.

Arī Latvijā šķirnes kaķu audzēšana sākās ar Persijas kaķiem. Pirmie kaķēni maksāja vairākus tūkstošus rubļu.


Avots: Ar autores atļauju izmantota V. Klučnieces grāmata "Kaķi"