Atpakaļ

Burmas kaķis (Burmese)

Burmas ir ļoti piemēroti pilsētas dzīvokļiem, jo tiem nav nepieciešama plaša teritorija, tie ir komunikabli un labi satiek ar citiem dzīvniekiem, līdz pat vecumam ir jautri un rotaļīgi. Burmām gan nav tik skaļa balss kā siāmiešiem, tomēr meklēšanās laikā tie var traucēt naktsmieru.

Šķirnes apraksts

Vieni no savdabīgākajiem kaķiem ar lokanu, elegantu ķermeni un miermīlīgu, rotaļīgu raksturu ir burmas kaķi. Pensionēts kuģa ārsts Džozefs Tomsons 1930. gadā uz Kaliforniju (ASV) no Rangūnas (Birma) atveda brūnu kaķeni, kuru nosauca par Vong Mau. Kaķene tika sakrustota ar Siāmas šķirnes runci ar tumši brūnām iezīmēm, jo Tomsons domāja, ka Vong Mau ir siāmiete, bet tikai neparastā krāsā. Savukārt no šī pāra pēcnācējiem, tiem krustojoties, radās pirmās burmas. Jau 1936. gadā ASV tika apstiprināts šķirnes standarts. Pēc Otrā pasaules kara, 1947. gadā, pirmie burmu eksemplāri tika ievesti Anglijā, pie tam līdz tam laikam burmas bija tikai brūnā krāsā. Anglijas kaķu audzētājiem izdevās iegūt vēl citas krāsu varietātes - zilo, vēlāk violeto un citas.

Austrumos izsenis kaķi tiek uzskatīti par svētajiem dzīvniekiem. Taizemē (agrākā Siāma) atrasts sens rokraksts ar nosaukumu "Grāmata par kaķiem". Šajā grāmatā ir aprakstīti arī burmas vai tiem ļoti līdzīgi kaķi, kurus sauca supalak vai thong daeng. Vēlākie literārie avoti vēsta, ka brūnie burmas kaķi uzskatīti par svētiem un audzēti klosteros. Mājās tos turējuši tikai bagātnieki. Izplatīts bijis ticējums, ka šie kaķi mājās nes laimi un turību.

Burmas no pārējiem kaķiem atšķiras ar galvas formu - gan skatoties no priekšas, gan aizmugures, tā ir noapaļota, piere plata, zods spēcīgs, vaigi piepildīti; kopumā galva atgādina strupu ķīli. Ausis vidēji lielas, pie pamatnes platas, gali noapaļoti, tās novietotas tālu viena no otras un ir it kā noliektas uz priekšu; kaķenēm auss ārējā līnija plastiski turpinās vaiga virzienā (tas gan nav raksturīgs runčīem, kuriem galva veidota nedaudz robustāk). Deguns ir īss un plats, sākumā neliela pāreja, bet nedrīkst būt "stops" kā Persijas kaķiem. Acis novietotas tālu viena no otras un ieslīpi; acu plakstu līnijas noapaļotas, krāsa no dzintara dzeltenas līdz vara krāsai, arī zilganzaļas un dažām pat ar zaļganu nokrāsu (tas gan šiem kaķiem izstādēs liedz saņemt titulus). Zila acu krāsa ir diskvalifikācijas pamats.

Burmas kaķu ķermenis ir vidēji liels, muskuļots un kompakts; kakls garš, tievs; spēcīgās krūtis sānskatā šķiet noapaļotas. Pakaļkājas nedaudz garākas par priekškājām, ķepas ovālas; aste vidēji gara, mazliet sašaurinās virzienā uz galu, gals strups.

Burmas kaķiem ir ļoti savdabīga vilna - īsa, labi pieguloša ķermenim, ļoti mīksta, bez pavilnas, ļoti spīdīga. Vilnas matiem jābūt vienā krāsā visā mata garumā. Burmām vilna ir mazliet gaišāka nekā citu šķirņu kaķiem tai pašā krāsu grupā. Uz krūtīm, vēdera un kāju priekšpusē tā ir vēl nedaudz gaišāka. Vilnas krāsa visintensīvāka ir uz galvas, tādā veidā izpaužas Siāmas kaķu gēnu klātbūtne. Nav pieļaujami balti plankumiņi vai atsevišķi balti matiņi citas krāsas kažokā.

Patlaban standarts noteikts desmit krāsu varietātēm, taču burmu krāsu varietātes turpina pieaugt, īpaši ar šo šķirni intensīvi strādā Lielbritānijas kaķu audzētāji.

Burmas kaķi metienā dzemdē 5-7 kaķēnus, tie piedzimst gaiši, un tikai pēc ķepu spilventiņiem un purniņa krāsas var noteikt, kādā krāsā būs kaķēni.

Burmas ir ļoti piemēroti pilsētas dzīvokļiem, jo tiem nav nepieciešama plaša teritorija, tie ir komunikabli un labi satiek ar citiem dzīvniekiem, līdz pat vecumam ir jautri un rotaļīgi. Burmām gan nav tik skaļa balss kā siāmiešiem, tomēr meklēšanās laikā tie var traucēt naktsmieru.

Eiropā burmas ir diezgan izplatītas, lielākoties gan tie tiek turēti kā mājas kaķi un izstādēs plaši pārstāvēti nav. Latvijā burmas kaķi parādījās 90. gadu sākumā.


Avots: Ar autores atļauju izmantota V. Klučnieces grāmata "Kaķi" 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!

Astes kosmētiskais defekts

Labdien! Siāmas kaķītim (2 mēneši) ir lauztās astes sindroms (astes galiņš gredzentiņā). Kā tas ietekmē dzīvnieku un vai šis defekts ir labojums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja tas kaķēnu pašu nesatrauc, viņš to nelaiza, negrauž, neizrāda diskomfortu, kad to aiztiek, tad tas ir vairāk kā kosmētisks defekts. Ja tomēr astes deformācija sāk satraukt un traucēt pašam kaķim, tad jādodās pie veterinārārsta un jāveic nepieciešamie izmeklējumi, un balstoties uz izmeklējumiem , jāizvēlas attiecīga ārstēšana.

Kaķenei kaķēni

Sveiki. Jautajums saistīts ar tikko dzemdējušu kaķeni. Mums ir 2 kaķi, kaķene dzemdēja 10.02., ka arī mums ir runcis, kaķi ir pilnībā atdalīti, bet kaķene rūc kad runcis iet gar durvīm, ka arī kaķene daudz ņaud kad neesam viņai blakus. Runcim visu laiku gribas iet pie durvīm kur ir kaķene ar bērniem. Ko darīt? Kā palīdzēt kaķenei lai viņai nebūtu jasatraucas par runci?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Jums jānodrošina kaķenei pilnīgs miers un runcis jānodala, lai nav iespējas iet pie durvīm, kur ir kaķene.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika