Atpakaļ

Birmas kaķis (Sanct Birman)

Birmas kaķi ir maigas un draudzīgas dabas, ar klusu balsi, tikai meklēšanās laikā kaķenes var skaļi ņaudēt. Kaķu audzētāju vidū valda uzskats, ka šos kaķus nevajadzētu turēt ģimenēm ar maziem bērniem, jo, dzirdot mazuļu raudas, kaķi kļūstot agresīvi.

Šķirnes apraksts

Kā liecina dažādi vēstures avoti, Birmas kaķi cēlušies no Dienvidaustrumu Āzijas, proti, Kampučijas. Tieši no Kampučijas 1919. gadā šo kaķu pāri uz Franciju atveda majors Gordons Rasels, bet kaķi neatstāja pēcnācējus. 1925. gadā citu pāri ieveda no Birmas un šie kaķi lika pamatus šķirnei tādā izpausmē, kā mēs to pazīstam šodien. Ir zināms nostāsts arī par to, ka šos kaķus no Āzijas ievedis miljonārs Vanderbilts, bet jebkurā gadījumā šķirne izplatījās visā pasaulē, pateicoties franču kaķu audzētājiem.

Vispopulārākie šie kaķi kļuva pagājušā gadsimta 60. gados, kad tika ievesti arī ASV, bet šķirnes standarts tika apstiprināts 1967. gadā. Birmas kaķi ir spēcīgi veidoti dzīvnieki ar pagarinātu ķermeni, kurš balstās uz īsām, spēcīgām kājām, aste vidēji gara. Galva liela, plata, ar spēcīgiem žokļiem; deguns vidēji garš, pāreja no velvētās pieres uz degunu vāji izteikta; acis ieapaļas vai ovālas, zilas (jo intensīvāks tonis, jo labāk). Vilna zīdaini mīksta, īsāka nekā Persijas kaķiem, bet veido apkakli. Vilnas krāsojumam raksturīgs akromelānisms, bet atšķirības ir kāju krāsojumā. Priekškājām ir baltas "zeķītes", tas nozīmē, ka tīri balta krāsa klāj pirkstus vai visu ķepu - jo simetriskāks krāsojums, jo labāk. Pakaļkājām priekšpusē balts krāsojums, kurš ķepas pēdas apakšā veido šautru un var stiepties līdz pat lecamajai locītavai. Priekškājām "zeķītes" nedaudz mazākas nekā pakaļkājām.

Birmas kaķi ir maigas un draudzīgas dabas, ar klusu balsi, tikai meklēšanās laikā kaķenes var skaļi ņaudēt. Kaķu audzētāju vidū valda uzskats, ka šos kaķus nevajadzētu turēt ģimenēm ar maziem bērniem, jo, dzirdot mazuļu raudas, kaķi kļūstot agresīvi. Birmas kaķi ir ļoti izvēlīgi barības ziņā, slikti ēd, tāpēc saimniekam bieži nākas nopūlēties, līdz atrasta piemērota barība. Dzīvnieki mīl siltumu, optimālā temperatūra no 22 līdz 24°C, jo aukstumā kaķa vilna zaudē gaišo toni.

Birmas kaķēni piedzimst pilnīgi balti, un 4. nedēļas beigās parādās to krāsojums.

Kaķu audzētājiem, selekcionējot šķirni, jāsastopas ar zināmām grūtībām, jo pārošanai jāizvēlas tikai ļoti augstas kvalitātes dzīvnieki, pretējā gadījumā tiks zaudēta birmām raksturīgā ķepu krāsa. Vienlaikus daudzi kaķi ir tuvredzīgi, tāpēc kaķēni mēdz iet bojā, tiem ir dažādas iedzimtas anomālijas. Diemžēl atjaunot šķirnes materiālu ir neiedomājami grūti, jo, izmantojot kādu citi šķirni ar akromelānismu, vispirms zūd baltās "zeķītes", kas ir neatņemama šķirnes pazīme.

Birmas kaķi ir ļoti skaisti un efektīgi, ne velti ir daudz leģendu, kas stāsta par šīs šķirnes izcelsmi. Pilns šķirnes nosaukums ir "Svētās Birmas kaķis", un šis nosaukums cēlies no kādas senas leģendas. Daudzus gadus vēl pirms Budas dzimšanas Indoķīnā kalnu klosterī Lao Tsun dzīvojis kāds vecs un gudrs priesteris Mun Hams. Viņa dzīve bijusi veltīta dievietei ar safīra krāsas acīm Tsun Kjan Kse, kas mirušo cilvēku dvēseles pēc nāves pārvietojusi dzīvnieku ķermeņos. Mun Hamam piederējis balts runcis ar oranžām acīm, vārdā Sinhs. Kādu dienu klosterim tuvojušās klejotāju ciltis un Mun Hams kopā ar citiem mūkiem iebēdzis dievietes svētnīcā. No lielā pārdzīvojuma mūks nomiris, bet uzticīgais runcis Sinhs uzlēcis priesterim uz sirmās galvas viņa nāves brīdī. Noticis brīnums: dieviete mūka dvēseli pārvietojusi kaķa ķermenī, tas iemirdzējies zeltītā gaismā, un kaķa vilna nokrāsojusies Birmas kaķu krāsā, bet tikai ķepiņas, kas bijušas mūka matos, palikušas baltas. Arī kaķa acis mainījušas krāsu - kļuvušas safīra zilas, mirdzošas, bet skatiens bijis vērsts uz klostera dienvidu vārtiem. Pārējie mūki sapratuši, ka kaķis vēlas dot zīmi, steigušies un aizvēruši klostera dienvidu ieeju un tā paglābušies no klejotājiem, neļaujot tiem izlaupīt klosteri. Vienlaicīgi ar Sinhu krāsu mainījuši arī pārējie klosterī dzīvojošie kaķi, un tā radusies šķerni "Svētās Birmas kaķis".


Avots: Ar autores atļauju izmantota V. Klučnieces grāmata "Kaķi"

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķēna šķirne

Šis kaķēns skaitās kas?mamma un tevs ir kanadas sfinksi,tetis ar elfa austinam.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Kanādas sfinksi ir bezspalvu kaķi un ja tiek sajauktas šķirnes savā starpā, tad tas ir bezšķirnes jauktenis. Šis kaķēns ir ar spalvu tapēc tas noteikti nav sfinks.

kaķis 14 gadi negaidīti nomira

Labrit. 14 gadus veca kakene nomira 4h. No rita needa,vakaraa no 22 saka reizem naudet, sāni atri cilajās ,mēlite izkārās un strauji palika sliktaak. 1. 30 pirms tam reizem naudot 5- 10 reizes nomira. Paldies par atbildi.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Ja jautājums ir par iespējamiem cēloņiem, tad dzīvnieka nāve visticamāk ir saistīta ar akūtu sirds mazspēju. Precīzu nāves cēloni ir iespējams noteikt veicot dzīvnieka līķa patologanatomisko sekciju.

Runcim uz vēdera pliks laukums

Runcim uz vēdera ir kā noskūts pleķis un viņš to laiza .(ir kastrēts)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Runci būtu nepieciešams atrādīt veterinārārstam.

Runcim augsta temperatūra

Runcis 1.5 gadu vecs sāka uzvesties dīvaini, sāka nēest un tikai gulēja.. aizvedu pie ārsta, konstatēja dzeltanas ausis un acis... uztaisījām analīzes.. tur parādas ka viss normās. Kautkas pa maz pa daudz bet nevar noteikt kas pa vīrusu. Temperatūra liela 40.5. Kas varēt būt pie vainas?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Veterinārārstam, kas dzīvnieku izmeklējis, būs vieglāk spriest par iespējamiem pazīmju cēloņiem. Ir svarīgi vai dzīvnieks ir vakcinēts. Ir iespējams veikt papildus diagnostiskos testus lai izslēgtu atsevišķu smagu infekcijas slimību klātbūtni. Varbūt ir nepieciešama arī ultrosonogrāfiska izmeklēšana.

Kaķis raustās miegā

Labdien.Kāpēc kaķim raustās kājas miegā?Vai tā nav nervu saslimšana?Kāpēc kaķis vairākas reizes dienā purina ķermeni?Vai tas nav saslimšanas simptoms vai blusas?(pretblusu līdzeklis dots pirms 2 mēnešiem,kaķis dzīvo istabā).Gaidīšu atbildi.Paldies.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Kaķim smadzenes ir aktīvas arī dziļā miega fāzē. Tas izskaidro atsevišķu ķermeņa daļu raustīšanos miegā. Neiroloģisku saslimšanu pazīmes būtu novērojamas arī dzīvniekam esot nomodā. Nevar izslēgt arī alerģiju, zemādas parazītu klātbūtni, iekšējo orgānu sāpes u.c. cēloņus, kas var izpausties kā ķermeņa purināšana.

11 gadu vecs kaķis pēc svešķermeņa operācijas

Sveiki! Es nezinu cik ātri atbildēsiet, bet varbūt kādam šis jautājums noderēs nākotnē. Lieta sekojoša. Kaķene, 11 gadi. Pēdējās 2 dienas vēma, neēda, nedzēra. Aizvedu uz klīniku. Atklājās, ka iekšā svešķermenis. Garš, biezs diegs. Operēja. Operācija smaga. Grieza 3 vietās. Šobrīd mīlule atrodas stacionārā. Biju apraudzīt. Viņa nekustas, tikai guļ un elpo. Ja nākamajā dienā nepaliks labāk tad laikam viss... Ir ļoti smagi. Cik lielas izredzes parasti ir šāda vecuma dzīvniekiem? Kad jautāju vai izķepurosies. Man atbildēja - viņai šobrīd ir ļoti slikti. Es protams esmu satraukta, meklēju atbildes visur, gaidu zvanu, bet katra minūte šobrīd sāp..

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Uz Jūsu uzdotajiem jautājumiem, redzot dzīvnieka klīnisko stāvokli, kā arī zinot pilnu anamnēzi, būs vieglāk atbildēt ārstējošajam veterinārārstam un/vai ķirurgam. Katra organisma atveseļošanās spējas ir ļoti individuālas un ir atkarīgas no daudziem faktoriem. Laicīgi uzstādīta diagnoze un uzsākta ārstēšana (tai skaitā ķirurģiska) paaugstina atveseļošanās iespējas. Vecums nav noteicošs faktors, lai dot kādas prognozes, taču nevar izslēgt arī citas blakus saslimšanas, kas dažreiz ir noteicošais vai organisms spēs vai nespēs atkopties. 

Novēlam drīzu Jūsu dzīvnieciņa atveseļošanos.

Kaķim fēcēs asinis

Istabas kaķis 10 gadi un praktiski visu dzīves laiku izkārnījumi ir ar asinīm. No deguna brīžiem tek udeņains šķidrums. Arstēju ik pa laikam ar ieteiktajie medikamentiem ir ņemtas analīzes . Nekas nepalīdz un nemainās. Vai tas liecina par korona vīrusu ?/

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien, lai atbildetu uz uzdoto jautājumu, būtu jāzin kādas analīzes ir veiktas, to rezultati, kā arī vai ir veikta papildus diagnostika, (ultrasonogrāfija, diagnostiskie testi u.c.), vai ir izmantota ārstnieciskā ēdināšana. Līdzīgas pazīmes var novērot gan pie korona vīrusa, gan arī pie citām saslimšanām.

Vai drīkst kastrēt 12 gadus vecu runci

Labvakar ! Vai drīkst kastrēt 12 gadus vecu runci? Kas būtu jādara pirms kastrācijas un kādas ir aptuvenās izmaksas?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Jā, 12 gadus vecu runci arī var kastrēt. Pirms narkozes pielietošanas jāveic dzīvnieka klīniskā apskate, un asins analīžu laboratoriskā diagnostika. Operācijas izmaksas ir no 30- 45 eur, atkarībā no pielietojamā narkozes veida. Asins analīžu izmaksas atkarīgas no nosakāmo rādītāju skaita.

kaķim uzkāpa bērns

Labdien. Nevaru saprast, kas īsti notiek ar manu kaķi. Viss sākas no pagājusās 7dienas, kad meita uzkāpa gulošam kakim uz gūžas vietas. Palika grūtības ar staigāšanu, sākumā nevarēja vairs uzlekt uz krēsla, dienas velak, arī sāka neklausīt pakaļķepas, staigā streipuļot. Taisīts rentgens mugurkaulam un gūžām, uzskata, ka nav nekas lauzts. Kas isti varētu kaitēt? Vēl min par kadu nospiestu nervu...

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Neredzot dzīvnieku un neredzot rentgenattēlus grūti dot atbildi uz jūsu jautājumiem. Svarīgi ir saprast arī traumas nopietnību- cik liels bērns uzkāpa, cik stipri... Nav izslēgts, ka var būt skarti arī vēdera dobuma orgāni to varētu noteikt veicot ultrasonogrāfiju un asins analīzes. Tāpat būtu jāzin vai dzīvniekam notiek defekācija, urinēšana, vai viņš šos procesus kontrolē. Iespējams nepieciešama neirologa konsultācija un neiroloģiska izmeklēšana.

Urinēšanas traucējumi kaķim

Sveiki. Man ir runcītis ap 4 gadiem vecs, bezšķirnes, kastrēts. Ļoti bieži sācis iet uz tualeti, iznākot ārā uzreiz skrien pie ēdamā trauks un pie ūdens un tad atkal uz tualeti, ik pa laikam laiza savu dupsi, un tā tas rituāls turpinas dienas gaitā vairākas reizes. Esmu ieskatījusies kastē, asins piejaukumus neredzu. Kad ejam vakarā gulēt, viņš arī iet gulēt un labi ja vienu reizi aiziet uz tualeti pa visu nakti un tad no rīta atkal sākas viņa rituāls.. un ļoti smird tualete viņam, specifiska smaka. Saprotu, ka jāved būs laikam pie ārsta, bet šobrīd, uz doto momentu, finanses neļauj minci aizvest pārbaudīt. Tāpēc, varbūt, šeit var dot nelielu skaidrību, kas varētu būt par lietu.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Kaķis ir noteikti jāved pie veterinārārsta. Visdrīzak dzīvniekam ir urīnpūšļa iekaisums. Ir jānodod urīna analīzi un pēc tam nepieciešams veikt ārstēšanu. Iespējams arī, ka būs nepieciešama speciāla diēta. Saviem spēkiem , bez ārsta konsultācijas situācija var tikai pasliktināties. Pierakstīties pie mūsu speciālistiem varat pa tālruni 67327923