Atpakaļ

Birmas kaķis (Sanct Birman)

Birmas kaķi ir maigas un draudzīgas dabas, ar klusu balsi, tikai meklēšanās laikā kaķenes var skaļi ņaudēt. Kaķu audzētāju vidū valda uzskats, ka šos kaķus nevajadzētu turēt ģimenēm ar maziem bērniem, jo, dzirdot mazuļu raudas, kaķi kļūstot agresīvi.

Šķirnes apraksts

Kā liecina dažādi vēstures avoti, Birmas kaķi cēlušies no Dienvidaustrumu Āzijas, proti, Kampučijas. Tieši no Kampučijas 1919. gadā šo kaķu pāri uz Franciju atveda majors Gordons Rasels, bet kaķi neatstāja pēcnācējus. 1925. gadā citu pāri ieveda no Birmas un šie kaķi lika pamatus šķirnei tādā izpausmē, kā mēs to pazīstam šodien. Ir zināms nostāsts arī par to, ka šos kaķus no Āzijas ievedis miljonārs Vanderbilts, bet jebkurā gadījumā šķirne izplatījās visā pasaulē, pateicoties franču kaķu audzētājiem.

Vispopulārākie šie kaķi kļuva pagājušā gadsimta 60. gados, kad tika ievesti arī ASV, bet šķirnes standarts tika apstiprināts 1967. gadā. Birmas kaķi ir spēcīgi veidoti dzīvnieki ar pagarinātu ķermeni, kurš balstās uz īsām, spēcīgām kājām, aste vidēji gara. Galva liela, plata, ar spēcīgiem žokļiem; deguns vidēji garš, pāreja no velvētās pieres uz degunu vāji izteikta; acis ieapaļas vai ovālas, zilas (jo intensīvāks tonis, jo labāk). Vilna zīdaini mīksta, īsāka nekā Persijas kaķiem, bet veido apkakli. Vilnas krāsojumam raksturīgs akromelānisms, bet atšķirības ir kāju krāsojumā. Priekškājām ir baltas "zeķītes", tas nozīmē, ka tīri balta krāsa klāj pirkstus vai visu ķepu - jo simetriskāks krāsojums, jo labāk. Pakaļkājām priekšpusē balts krāsojums, kurš ķepas pēdas apakšā veido šautru un var stiepties līdz pat lecamajai locītavai. Priekškājām "zeķītes" nedaudz mazākas nekā pakaļkājām.

Birmas kaķi ir maigas un draudzīgas dabas, ar klusu balsi, tikai meklēšanās laikā kaķenes var skaļi ņaudēt. Kaķu audzētāju vidū valda uzskats, ka šos kaķus nevajadzētu turēt ģimenēm ar maziem bērniem, jo, dzirdot mazuļu raudas, kaķi kļūstot agresīvi. Birmas kaķi ir ļoti izvēlīgi barības ziņā, slikti ēd, tāpēc saimniekam bieži nākas nopūlēties, līdz atrasta piemērota barība. Dzīvnieki mīl siltumu, optimālā temperatūra no 22 līdz 24°C, jo aukstumā kaķa vilna zaudē gaišo toni.

Birmas kaķēni piedzimst pilnīgi balti, un 4. nedēļas beigās parādās to krāsojums.

Kaķu audzētājiem, selekcionējot šķirni, jāsastopas ar zināmām grūtībām, jo pārošanai jāizvēlas tikai ļoti augstas kvalitātes dzīvnieki, pretējā gadījumā tiks zaudēta birmām raksturīgā ķepu krāsa. Vienlaikus daudzi kaķi ir tuvredzīgi, tāpēc kaķēni mēdz iet bojā, tiem ir dažādas iedzimtas anomālijas. Diemžēl atjaunot šķirnes materiālu ir neiedomājami grūti, jo, izmantojot kādu citi šķirni ar akromelānismu, vispirms zūd baltās "zeķītes", kas ir neatņemama šķirnes pazīme.

Birmas kaķi ir ļoti skaisti un efektīgi, ne velti ir daudz leģendu, kas stāsta par šīs šķirnes izcelsmi. Pilns šķirnes nosaukums ir "Svētās Birmas kaķis", un šis nosaukums cēlies no kādas senas leģendas. Daudzus gadus vēl pirms Budas dzimšanas Indoķīnā kalnu klosterī Lao Tsun dzīvojis kāds vecs un gudrs priesteris Mun Hams. Viņa dzīve bijusi veltīta dievietei ar safīra krāsas acīm Tsun Kjan Kse, kas mirušo cilvēku dvēseles pēc nāves pārvietojusi dzīvnieku ķermeņos. Mun Hamam piederējis balts runcis ar oranžām acīm, vārdā Sinhs. Kādu dienu klosterim tuvojušās klejotāju ciltis un Mun Hams kopā ar citiem mūkiem iebēdzis dievietes svētnīcā. No lielā pārdzīvojuma mūks nomiris, bet uzticīgais runcis Sinhs uzlēcis priesterim uz sirmās galvas viņa nāves brīdī. Noticis brīnums: dieviete mūka dvēseli pārvietojusi kaķa ķermenī, tas iemirdzējies zeltītā gaismā, un kaķa vilna nokrāsojusies Birmas kaķu krāsā, bet tikai ķepiņas, kas bijušas mūka matos, palikušas baltas. Arī kaķa acis mainījušas krāsu - kļuvušas safīra zilas, mirdzošas, bet skatiens bijis vērsts uz klostera dienvidu vārtiem. Pārējie mūki sapratuši, ka kaķis vēlas dot zīmi, steigušies un aizvēruši klostera dienvidu ieeju un tā paglābušies no klejotājiem, neļaujot tiem izlaupīt klosteri. Vienlaicīgi ar Sinhu krāsu mainījuši arī pārējie klosterī dzīvojošie kaķi, un tā radusies šķerni "Svētās Birmas kaķis".


Avots: Ar autores atļauju izmantota V. Klučnieces grāmata "Kaķi"

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Paņēmām lauku kaķēnu, vecumu īsti nezinām, ir zobi, actiņas vaļā, pati ēd un dzer, ir aktīva. Sazinoties ar veterinārārstu, mums ieteica uz konsultāciju nākt pēc nedēļas, lai kaķēns pierod, lika barot ar mātas aizstājējpiena maisījumu + mitru sauso barību. Jau otro dienu kaķēnam caureja un nelieli asins izdalījumi, ūdeni dodam un tas ir pieejams visu laiku. No kā varētu būt caureja? Varbūt pārāk daudz piena? Citreiz kaķēns mēdz apēst gan barību, gan arī pa virsu uzdzert pienu. Kā novērst caureju? Paldies :)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
par cik kaķēns ir paņemts no ielas tas nevar zināt viņa veselības stāvokli un iespējamos iemantotos vīrusus no vecākiem, tādēļ būtu vēlams apmeklēt vēlreiz veterinārārstu lai novērstu caureju un iespējams utaisītu analīzes uz vīrusu slimībām un tad jau izdarīt secinājumu kāda ārstēšana ir nepieciešama.

Abesīnijas kaķi

Sveiki! Audzinu 8 mēn vecu Abesīnieti, runci. Pirms pāris dienām tika kastrēts. Ik pa laikam ejam ārā pie pavadiņas. Kaķēns kā kaķēns, taču nepārspīlējot viņš visu laiku ņaud, pat ne tā, ka prasītu kaut ko, bet staigā apkārt un bļauj. Ūdens svaigs ir pieejams, ēdiens arī(taču ne par ko neēd sauso barību), ar viņu spēlējos, taču viņam ātri zūd interese. Vai ir kādi ieteikumi kā risināt ņaudēšanas problēmu(veselības problēmas nav konstatētas)? Vai varbūt ir opcija konsultācija ar felinologu dzīvē kopā ar kaķēnu? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Abesīnijas kaķi tāpat kā siāmas, sfinksi un orientālie kaķi ir ļoti temperamentīgas šķirnes kas vēlas komunikāciju un tādā veidā mēģina komunicēc vai izteikt savu ikdienas garastāvokli un tad ir normāli šīm šķirnēm!

Kaķa veselība

Здравствуйте. Моей кошке около полутора года. У кошки был сильный испуг. И мне кажется у неё заметны сбои в поведении - гиперестезия. У вас есть специалисты, которые могут помочь в этом вопросе? (Спазмы спины, частое вылизывание, гиперактивность)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien, Nepieciešams apmeklēt veterinārārstu, Mūsu klīnikā varat konsultēties!

Labdien! Pēkšņi pazudušas spalvas!Vakar bija viss vietā! Vieta ir gluda, bez ievainojumiem. Kaķim ,runcim, maijā būs gads, kastrēts. Nav novēroti blaugznu līdzīgi veidojumi. Pēdējās nedeļas sākām dot kaķu barību paredzētu kaķiem no gada vecuma.Ir dota svaiga cūkgaļas akna un niere. 2 nedēļas staigā ar pretblusu, ērču siksniņu, bet spalvas tur turas vietā.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Bez dzīvnieka apskates nevar novērtēt spalvas un ādas stāvokli!, pēc pievienotās bildes vairāk izskatās pēc kailēdes kas ir ļoti lipīga arī cilvēkiem un šajā gadijumā noteikti būtu jādodas uz vizīti pie veterinārārsta.

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!