Atpakaļ

Birmas kaķis (Sanct Birman)

Birmas kaķi ir maigas un draudzīgas dabas, ar klusu balsi, tikai meklēšanās laikā kaķenes var skaļi ņaudēt. Kaķu audzētāju vidū valda uzskats, ka šos kaķus nevajadzētu turēt ģimenēm ar maziem bērniem, jo, dzirdot mazuļu raudas, kaķi kļūstot agresīvi.

Šķirnes apraksts

Kā liecina dažādi vēstures avoti, Birmas kaķi cēlušies no Dienvidaustrumu Āzijas, proti, Kampučijas. Tieši no Kampučijas 1919. gadā šo kaķu pāri uz Franciju atveda majors Gordons Rasels, bet kaķi neatstāja pēcnācējus. 1925. gadā citu pāri ieveda no Birmas un šie kaķi lika pamatus šķirnei tādā izpausmē, kā mēs to pazīstam šodien. Ir zināms nostāsts arī par to, ka šos kaķus no Āzijas ievedis miljonārs Vanderbilts, bet jebkurā gadījumā šķirne izplatījās visā pasaulē, pateicoties franču kaķu audzētājiem.

Vispopulārākie šie kaķi kļuva pagājušā gadsimta 60. gados, kad tika ievesti arī ASV, bet šķirnes standarts tika apstiprināts 1967. gadā. Birmas kaķi ir spēcīgi veidoti dzīvnieki ar pagarinātu ķermeni, kurš balstās uz īsām, spēcīgām kājām, aste vidēji gara. Galva liela, plata, ar spēcīgiem žokļiem; deguns vidēji garš, pāreja no velvētās pieres uz degunu vāji izteikta; acis ieapaļas vai ovālas, zilas (jo intensīvāks tonis, jo labāk). Vilna zīdaini mīksta, īsāka nekā Persijas kaķiem, bet veido apkakli. Vilnas krāsojumam raksturīgs akromelānisms, bet atšķirības ir kāju krāsojumā. Priekškājām ir baltas "zeķītes", tas nozīmē, ka tīri balta krāsa klāj pirkstus vai visu ķepu - jo simetriskāks krāsojums, jo labāk. Pakaļkājām priekšpusē balts krāsojums, kurš ķepas pēdas apakšā veido šautru un var stiepties līdz pat lecamajai locītavai. Priekškājām "zeķītes" nedaudz mazākas nekā pakaļkājām.

Birmas kaķi ir maigas un draudzīgas dabas, ar klusu balsi, tikai meklēšanās laikā kaķenes var skaļi ņaudēt. Kaķu audzētāju vidū valda uzskats, ka šos kaķus nevajadzētu turēt ģimenēm ar maziem bērniem, jo, dzirdot mazuļu raudas, kaķi kļūstot agresīvi. Birmas kaķi ir ļoti izvēlīgi barības ziņā, slikti ēd, tāpēc saimniekam bieži nākas nopūlēties, līdz atrasta piemērota barība. Dzīvnieki mīl siltumu, optimālā temperatūra no 22 līdz 24°C, jo aukstumā kaķa vilna zaudē gaišo toni.

Birmas kaķēni piedzimst pilnīgi balti, un 4. nedēļas beigās parādās to krāsojums.

Kaķu audzētājiem, selekcionējot šķirni, jāsastopas ar zināmām grūtībām, jo pārošanai jāizvēlas tikai ļoti augstas kvalitātes dzīvnieki, pretējā gadījumā tiks zaudēta birmām raksturīgā ķepu krāsa. Vienlaikus daudzi kaķi ir tuvredzīgi, tāpēc kaķēni mēdz iet bojā, tiem ir dažādas iedzimtas anomālijas. Diemžēl atjaunot šķirnes materiālu ir neiedomājami grūti, jo, izmantojot kādu citi šķirni ar akromelānismu, vispirms zūd baltās "zeķītes", kas ir neatņemama šķirnes pazīme.

Birmas kaķi ir ļoti skaisti un efektīgi, ne velti ir daudz leģendu, kas stāsta par šīs šķirnes izcelsmi. Pilns šķirnes nosaukums ir "Svētās Birmas kaķis", un šis nosaukums cēlies no kādas senas leģendas. Daudzus gadus vēl pirms Budas dzimšanas Indoķīnā kalnu klosterī Lao Tsun dzīvojis kāds vecs un gudrs priesteris Mun Hams. Viņa dzīve bijusi veltīta dievietei ar safīra krāsas acīm Tsun Kjan Kse, kas mirušo cilvēku dvēseles pēc nāves pārvietojusi dzīvnieku ķermeņos. Mun Hamam piederējis balts runcis ar oranžām acīm, vārdā Sinhs. Kādu dienu klosterim tuvojušās klejotāju ciltis un Mun Hams kopā ar citiem mūkiem iebēdzis dievietes svētnīcā. No lielā pārdzīvojuma mūks nomiris, bet uzticīgais runcis Sinhs uzlēcis priesterim uz sirmās galvas viņa nāves brīdī. Noticis brīnums: dieviete mūka dvēseli pārvietojusi kaķa ķermenī, tas iemirdzējies zeltītā gaismā, un kaķa vilna nokrāsojusies Birmas kaķu krāsā, bet tikai ķepiņas, kas bijušas mūka matos, palikušas baltas. Arī kaķa acis mainījušas krāsu - kļuvušas safīra zilas, mirdzošas, bet skatiens bijis vērsts uz klostera dienvidu vārtiem. Pārējie mūki sapratuši, ka kaķis vēlas dot zīmi, steigušies un aizvēruši klostera dienvidu ieeju un tā paglābušies no klejotājiem, neļaujot tiem izlaupīt klosteri. Vienlaicīgi ar Sinhu krāsu mainījuši arī pārējie klosterī dzīvojošie kaķi, un tā radusies šķerni "Svētās Birmas kaķis".


Avots: Ar autores atļauju izmantota V. Klučnieces grāmata "Kaķi"

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķenei kaķēni

Sveiki. Jautajums saistīts ar tikko dzemdējušu kaķeni. Mums ir 2 kaķi, kaķene dzemdēja 10.02., ka arī mums ir runcis, kaķi ir pilnībā atdalīti, bet kaķene rūc kad runcis iet gar durvīm, ka arī kaķene daudz ņaud kad neesam viņai blakus. Runcim visu laiku gribas iet pie durvīm kur ir kaķene ar bērniem. Ko darīt? Kā palīdzēt kaķenei lai viņai nebūtu jasatraucas par runci?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Jums jānodrošina kaķenei pilnīgs miers un runcis jānodala, lai nav iespējas iet pie durvīm, kur ir kaķene.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

nieru mazspēja

Labvakar, manam 8 gadu vecajam kaķim ir kaudālais stomatits, ārstējam jau kopš oktobra, injekcijas, zāles un zobakmens noņemšana, tika plānots zobus izraut pēc jaunā gada tā kā stomatīts negribēja atkāpties. Taču decembra beigas tika konstatēts, caur analīzēm, ka viņam ir vēl hroniska nieru mazspēja dēļ kā mūsu veterinārārsts, teica ka būs jāatceļ zobu izraušana un jāārstē nieres, kad nierēm kļūs labak, tas varēšot raut zobus ārā, taču veicot analīzes atkal viņam kreatinīns ir pacelies un Bun no 21.3 nokāpis līdz 16.9, vēlējos pajautāt vai kaķim nekaitētu zobu izraušana anestēzijā un vēl pēc tam atlabšanas process, ja viņam ir nieru mazspēja, jo viņš šobrīd galīgi atsakās est sauso un konservus arī ieēst nevar ja tie nav sablenderētu, savādāk mūk prom un šņāc, ja trāpās kāds gabaliņš.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

viennozīmīgi, kaķim ar nieru problēmām narkoze ir kontraindicēta. Jums ir jākonsultējas ar ārstējošo ārstu, kurā brīdī dzīvniekam būs iespēja  veikt mutes dobuma sanāciju - vadoties pēc analīzēm un dzīvnieka pašsajūtas. Diemžēl attālināti nav iespējams izvērtēt situāciju un sniegt padomu, kā labāk rīkoties. Jums ir jāsadarbojas ar ārstējošo ārstu vai arī jāmeklē cits speciālists, bet noteikti klātienē.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

kaķēns nevēlas nokārtoties kastītē

Labdien! Kaķēns 4 mēneši nevēlas vairs nokārtoties kaķu kastītē pa lielam. Iepriekš bez problēmām gāja uz kādu no kastītēm (mājās ir divi kaķi un 3 kastītes). Pamanīju, ka dažas dienas kaķēna fekālijas pārklāj tādas kā dzeltenas gļotas. Apetīte viņam ir laba (pārsvarā ēd tikai slapjo barību Carny vai Applaw un mazāk sauso, mēģinam mācīt ēst sauso barību, nelabprāt ēd). Ir attārpots pēc vetārsta norādēm ar Milprozon. Uzvedība nav mainījusies, tik cik nevēlas pats iet uz kastīti, bet sāk ņaudēt un ieliekot ar priekšķepām kastītē tikai tad attiecīgi iekāpj un nokārtojas tur. Vai ir pamats uztraukties un vest pie vetārsta?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

iespējams kastītē nomainīti pakaiši un tādēļ kaķēns nevēlas nokārtoties kastītē. Fekālijām nav jābūt klātām ar gļotām, tas var norādīt par iekaisumu zarnu traktā. Vislabāk tomēr būtu kaķēnu aizvest pie veterinārārsta.

ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu pierakstieties pa tālruni 67327923.

ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

kaķim apmatojuma problēmas

Ķaķene(6 gadi), kura dzīvo tikai iekštelpās, sākusi laizīt kažoku tā, ka vietām parādās “caurumi” kažokā. Tas sākās jau apmēram pirms mēnēša, bet šobrīd nav nekas uzlabojies. Vedām arī pie vetārinārārsta un kaķim iepotēja poti un iedeva smēri, ko smērēt uz skausta. Paši nesaprotam, kas šo ir izraisījis…

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķeni nepieciešams aizvest uz konsultāciju pie dermatologa. Iespējams, ka tas ir blusu alerģiskais dermatīts. jebkurā gadījumā, attālināti nevarēsim palīdzēt.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika.

kaķim slikti

kaķim ir 12 gadi sākusi sāpēt mugura nevienam neļauj pieskarties un trīc tā mugura nav gandrīz nevienu zobu izņemot ilknīšus tādēļ nevar paēst bieži vemstās un ir lauku kaķis

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķi nepieciešams vest pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Kaķēns klepo

Sveiki. 6 mēnešus vecs kaķēns pēc ūdens dzeršanas sāk klepot. Ūdens katru dienu tiek samainīts. Kāds varētu būt iemesls?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien

Normāli kaķim nevajadzētu klepot pēc ūdens uzņemšanas. Ja klepošana nepāriet vai pastiprinās, kaķēnu nepieciešams atvest pie veterinārārsta uz konsultāciju, lai veterinārārsts dzīvnieku var apskatīt, ievākt papildus anamnēzi un nozīmēt ārstēšanu, ja nepieciešams.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

kaķu kastrācija

Sveiki! Ap septembri paņēmām divus paklīdušus kaķēnus, māsu un brāli. Pēc vetārsta spriestā šobrīd varētu būt ap 4-5 mēn. veci. Puika nesen sācis izrādīt vēlmi pāroties, bet brīžiem nevar saprast vai tiešām vai tikai spēlējās. Kādā vecumā kaķus nepieciešams kastrēt/sterilizēt? Negribās arī gaidīt pārāk ilgi un attapties ar kaķēniem. Ja nu viņi tomēr ir vecāki nekā domājam?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Parasti kastrāciju kaķiem veicam ne ātrāk kā 6 mēnešu vecumā, taču ap 5 mēnešu vecumu kaķi var būt jau fizioloģiski nobrieduši. Taču ja kaķenei nav meklēšanās, sapāroties nav iespējams.Vērojiet savus kaķus un ja nepieciešams tie ir jānodala.

 

kaķis neēd

Labdien.Man ir kakis viņam ir pilni 10.gadi.Problema ir tāda kad neēd jau 2.nedelu tikai udeni dzer ir palicis tievs.No mute ir nepatīkama smaka viņam.Uz savu tualeti negrib iet.Ko man varētu ieteikt.Paldies.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Varētu ieteikt kaķi steidzami vest pie veterinārārsta. Mūsu tālrunis 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Kaķis asina nagus

Labdien! Kaķis nagus asina skrāpelē, bet novērojam ka regulāri pakaļējie nagi neataug vai ir nodiluši līdz jēlumam. Ko šajā gadījumā darīt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja kaķis asina nagus pastiprināti, mēģiniet noņemt nagu asināmo vai nomainīt to uz citu. Ja kaķim nagu jēlums traucē ikdienā, varat pakonsultēties ar veterinārārstu klātienē. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Kaķa ciltsraksti

Labdien! Vai ir iespēja noskaidrot, kas šī varētu būt pa šķirni spriežot pēc fotogrāfijas? Kā arī kur vērsties lai to noskaidrotu detalizētāk? Ar cieņu, Dārta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien. Šķirni nosaka kaķēna ciltsraksti pie kaķēna iegādāšanās. Ja kaķim nav ciltsrakstu, tad tas ir bezšķirnes kaķis.