Atpakaļ

Birmas kaķis (Sanct Birman)

Birmas kaķi ir maigas un draudzīgas dabas, ar klusu balsi, tikai meklēšanās laikā kaķenes var skaļi ņaudēt. Kaķu audzētāju vidū valda uzskats, ka šos kaķus nevajadzētu turēt ģimenēm ar maziem bērniem, jo, dzirdot mazuļu raudas, kaķi kļūstot agresīvi.

Šķirnes apraksts

Kā liecina dažādi vēstures avoti, Birmas kaķi cēlušies no Dienvidaustrumu Āzijas, proti, Kampučijas. Tieši no Kampučijas 1919. gadā šo kaķu pāri uz Franciju atveda majors Gordons Rasels, bet kaķi neatstāja pēcnācējus. 1925. gadā citu pāri ieveda no Birmas un šie kaķi lika pamatus šķirnei tādā izpausmē, kā mēs to pazīstam šodien. Ir zināms nostāsts arī par to, ka šos kaķus no Āzijas ievedis miljonārs Vanderbilts, bet jebkurā gadījumā šķirne izplatījās visā pasaulē, pateicoties franču kaķu audzētājiem.

Vispopulārākie šie kaķi kļuva pagājušā gadsimta 60. gados, kad tika ievesti arī ASV, bet šķirnes standarts tika apstiprināts 1967. gadā. Birmas kaķi ir spēcīgi veidoti dzīvnieki ar pagarinātu ķermeni, kurš balstās uz īsām, spēcīgām kājām, aste vidēji gara. Galva liela, plata, ar spēcīgiem žokļiem; deguns vidēji garš, pāreja no velvētās pieres uz degunu vāji izteikta; acis ieapaļas vai ovālas, zilas (jo intensīvāks tonis, jo labāk). Vilna zīdaini mīksta, īsāka nekā Persijas kaķiem, bet veido apkakli. Vilnas krāsojumam raksturīgs akromelānisms, bet atšķirības ir kāju krāsojumā. Priekškājām ir baltas "zeķītes", tas nozīmē, ka tīri balta krāsa klāj pirkstus vai visu ķepu - jo simetriskāks krāsojums, jo labāk. Pakaļkājām priekšpusē balts krāsojums, kurš ķepas pēdas apakšā veido šautru un var stiepties līdz pat lecamajai locītavai. Priekškājām "zeķītes" nedaudz mazākas nekā pakaļkājām.

Birmas kaķi ir maigas un draudzīgas dabas, ar klusu balsi, tikai meklēšanās laikā kaķenes var skaļi ņaudēt. Kaķu audzētāju vidū valda uzskats, ka šos kaķus nevajadzētu turēt ģimenēm ar maziem bērniem, jo, dzirdot mazuļu raudas, kaķi kļūstot agresīvi. Birmas kaķi ir ļoti izvēlīgi barības ziņā, slikti ēd, tāpēc saimniekam bieži nākas nopūlēties, līdz atrasta piemērota barība. Dzīvnieki mīl siltumu, optimālā temperatūra no 22 līdz 24°C, jo aukstumā kaķa vilna zaudē gaišo toni.

Birmas kaķēni piedzimst pilnīgi balti, un 4. nedēļas beigās parādās to krāsojums.

Kaķu audzētājiem, selekcionējot šķirni, jāsastopas ar zināmām grūtībām, jo pārošanai jāizvēlas tikai ļoti augstas kvalitātes dzīvnieki, pretējā gadījumā tiks zaudēta birmām raksturīgā ķepu krāsa. Vienlaikus daudzi kaķi ir tuvredzīgi, tāpēc kaķēni mēdz iet bojā, tiem ir dažādas iedzimtas anomālijas. Diemžēl atjaunot šķirnes materiālu ir neiedomājami grūti, jo, izmantojot kādu citi šķirni ar akromelānismu, vispirms zūd baltās "zeķītes", kas ir neatņemama šķirnes pazīme.

Birmas kaķi ir ļoti skaisti un efektīgi, ne velti ir daudz leģendu, kas stāsta par šīs šķirnes izcelsmi. Pilns šķirnes nosaukums ir "Svētās Birmas kaķis", un šis nosaukums cēlies no kādas senas leģendas. Daudzus gadus vēl pirms Budas dzimšanas Indoķīnā kalnu klosterī Lao Tsun dzīvojis kāds vecs un gudrs priesteris Mun Hams. Viņa dzīve bijusi veltīta dievietei ar safīra krāsas acīm Tsun Kjan Kse, kas mirušo cilvēku dvēseles pēc nāves pārvietojusi dzīvnieku ķermeņos. Mun Hamam piederējis balts runcis ar oranžām acīm, vārdā Sinhs. Kādu dienu klosterim tuvojušās klejotāju ciltis un Mun Hams kopā ar citiem mūkiem iebēdzis dievietes svētnīcā. No lielā pārdzīvojuma mūks nomiris, bet uzticīgais runcis Sinhs uzlēcis priesterim uz sirmās galvas viņa nāves brīdī. Noticis brīnums: dieviete mūka dvēseli pārvietojusi kaķa ķermenī, tas iemirdzējies zeltītā gaismā, un kaķa vilna nokrāsojusies Birmas kaķu krāsā, bet tikai ķepiņas, kas bijušas mūka matos, palikušas baltas. Arī kaķa acis mainījušas krāsu - kļuvušas safīra zilas, mirdzošas, bet skatiens bijis vērsts uz klostera dienvidu vārtiem. Pārējie mūki sapratuši, ka kaķis vēlas dot zīmi, steigušies un aizvēruši klostera dienvidu ieeju un tā paglābušies no klejotājiem, neļaujot tiem izlaupīt klosteri. Vienlaicīgi ar Sinhu krāsu mainījuši arī pārējie klosterī dzīvojošie kaķi, un tā radusies šķerni "Svētās Birmas kaķis".


Avots: Ar autores atļauju izmantota V. Klučnieces grāmata "Kaķi"

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķim izaugums uz purniņa

Manam kaķim skotish fold meitenītej,parādījās uz purniņa tur kur ūsiņas,balts mazs izaugums,kaķim tas diskonfortu nerada,bet es vēlos zināt vai tas pāries? Varbūt vajag ar kautko pasmērēt lai pāriet,bet ar ko var smērēt,mēs paši dzīvojam Anglijā.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Lai pateiktu, kas tas ir par izaugumu, un ieteiktu ko darīt lietas labā, veterinārārstam ir jāapskata kaķis.

Kaķim iekaisusi āda ap muti

Labdien! Jau kārtējo reizi kaķītim ap mutīti ir sarkana, iekaisusi ādiņa. Arī tur, kur ūsas - spalviņas it kā plānākas kļuvušas. Deguntiņš mitrs. Murrā. Bet nupat pamanīju, ka karstas austiņas. Ir jau bijis līdzīgs gadījums ar apakšlūpiņu, bet ārsts neko neprata pateikt. Ja nebūtu karstas austiņas, es domātu, ka ēdot noberzis vaidziņus, jo ir persietis. Varbūt austiņas karstas dēļ karstā laikā? It kā pa dienu ēda gan vistiņu, gan malto liellopu gaļiņu. Dīvaini, ka negribēja savu kārumu - skābo krējumu. Kaķītim 11 gadu un 3 izrauti zobiņi. Paldies!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Lai pateiktu, kas varētu būt par cēloni iekaisušai ādai ap muti un attiecīgi nozīmētu ārstēšanu, ja tāda nepieciešama, kaķis ir jāatrāda veterinārārstam. Iespējams jāpierakstās pie veterinārārsta, kurš specializējas dermatoloģijā. 

Izmaiņas kaķenes apkārtējā vidē

Labdien! Pirms pāris dienām dzīvoklī nomainījām mēbeles - gultu un dīvānu, kas mūsu kaķenei bija ļoti iecienīta slēpšanās vieta (viņa ir diezgan bailīga). Jau trešo nakti plkst. 4:00 kaķene mostas un sāk staigāt pa dzīvokli un bez apstājas ņaudēt. Dienas laikā viņa tā nedara. Kaķene ir sterilizēta, ēd, dzer un nokārtojas kastītē normāli, neliekas, ka viņai kas kaitētu. Vai tā viņa varētu izrādīt stresu/nepatiku par pārmaiņām? Vai tomēr pie vainas varētu būt kāda veselības problēma? Kā mums palīdzēt šādā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Iespējams tas ir saistīts ar stresu. Sevišķi, ja kaķenīte ir bailīga, un viņas iecienītā slēptuve nav vairs pieejama. Jauno apstākļu adaptācijas periodā varat izmēģināt kādu no veterinārajās aptiekās pieejamiem nomierinošiem līdzekļiem. Ja ir iespēja, iepriekšējās slēptuves vietā vai tuvu tai var mēģināt ierīkot mākslīgu slēptuvi. Ja tas nelīdz, iespējams jākonsultējas ar dzīvnieku uzvedības speciālistu. Un, protams, vērojiet kaķenes pašsajūtu. 

Kaķenes meklēšanās

Lidz cik gadiem kakenes meklejas? Ka ari vairs nevar but kakenu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Kaķenes meklējas visu mūžu, līdz ar to arī pastāv grūsnības risks. Ja grūsnība nav vēlama, ieteicama būtu kaķenes sterilizācija. 

Kaķene bieži vemj

Labdien. Pēdējā laikā kaķene ( 4gadi, sterilizēta) ir sākusi vemt. Nedēļā sanāk vismaz 2-3x ( citreiz 1-2x) Atvemj gan kuņģa sulu, gan barību.. Vienmēr esam devuši ēst 2x diena sauso barību un pēcpusdienā tiek iedota slapja ( ne katru dienu) Tagad sākam dot pa mazliet un 3diena.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Biežai vemšanai var būt dažādi iemesli, un katram no tiem nepieciešama ārstēšana. Lai nozīmētu atbilstošu ārstēšanu, kaķis ir jāatrāda veterinārārstam. 

Kaķis jūtas slikti

Labdien. Vakar manam kaķim (14) pēkšņi sākās paliela siekalošanās, ēd ar grūtībām un nav vairs aktīvs. Vai ir pamats bažām un kas tas varētu būt,vai labāk doties pie ārsta? Paldies.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labrīt!

Kaķis ir jāatrāda veterinārārstam.

Kaķēns jūtas slikti

Labdien! Manam kaķēnam ir 3 mēneši. Tagad jau dažas dienas ir palicis mazāk aktīvs un tik ļoti nespēlējas, kā iepriekš. Vakar kaķēns trīcēja, un liekas, ka vairāk trīc viena kājiņa. Staigājot izskatījās, ka mazliet arī kliboja. Šodien ir pacēlis citu ķepiņu un liekas, ka tā sāp. Varbūt kaķēns ir nokritis no kādas augstākas vietas, jo iepriekš bija ļoti aktīvs. Vai ir iespējams, ka tas ir smadzeņu satricinājums vai kaķītis vienkārši ir satraumējis kājiņas!?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Ja novērojat, ka kaķēns klibo, klūst mazāk aktīvs vai jebkādi citādi jūtas slikts, viņš ir jāatrāda veterinārārstam, ja tas vēl nav izdarīts. 

Kaķim savēlies apmatojums

Labdien. Īsspalvains kaķis, bet ar ļoti pūkainu mīkstu spalvu. Divus gadus vecs runcis ir kastrēts. Tikai šovasar sāku manīt, ka pie pakaļkājām veidojas savēlumi. Cenšos reizi nedēļā viņu Ķemeru ar suku. Nemazgāju viņu. Bet šobrīd viņš izrāda lielu interesi pret mūsu maķenīti un sāk izskatīties drausmīgi. Spalvas savēlumi ir izveidojušies uz mugurpuses- vairāk pie astes un iet uz augšu pa mugurkaulu. Izķemmēt īsti neizdodas. Jautājums: Varbūt vispirms mēģināt viņu mazgāt un tad slapju Ķemēt? Vai vispirms ir jaizžāvē un tad jāķemē? Vai pastāv kaķiem kaut kādi spalvu kondicionieris vai eļļa, kas padarītu vieglāku ķemesanu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Ja savēlumus nevar izķemmēt, tad tie ir jāizskuj ar matu griežamo mašīnīti. Ja savēlumi nav tuvu ādai un kaķis ļaujas, tad tos var uzmanīgi nogriezt. Savukārt, ja tie ir tuvu ādai un/vai kaķis neļaujas, ir nemierīgs, tad, lai dzīvnieku nesavainotu, vislabāk kaķa kažoka savešanu kārtībā uzticēt speciālistiem dzīvnieku frizētavā vai arī veterinārajā klīnikā. 

Kaķu pārošana

Vai drīgst ļaut pāroties kaķēniem brālim un māsai?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labvakar!

Nē, radiniekus savā starpā nedrīkst pārot.

Izmaiņas urinācijā

Kaķenītei 2 gadi izdalās vairāk urīns, ikdienā ēd 2 paciņas mitro barību un 2 konservus. Tadēļ pēc tualetes neaprok visu. Graudus neēd bet tie ir nolikti

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Ja novērojat izmaiņas kaķenes ikdienas urinācijas paradumos, ieteicams viņu atrādīt veterinārārstam. Izmaiņas urinēšanā var norādīt uz urīnceļu kaitēm. Taču urīns vairāk var izdalīties arī, ja, piemēram, kaķene ir sākusi vairāk dzert ūdeni, un tas arī ir iemesls kaķeni atrādīt veterinārārstam.