Interesanti fakti:

  • Britu īsspalvainā kaķa senčus Britu salās  ieveda romieši 1. gs., un tie vēlāk sakrustojās ar vietējiem savvaļas kaķiem. 
  • 1865. gadā Anglijā iznāca Luisa Kerola populārā grāmata „Alise brīnumzemē”, kuras ilustrācijās attēlots Češīras kaķis, kas pilnībā atbilst Britu īsspalvainajam kaķim.
  • Šķirnes izveidē 19. gadsimtā tika izmantoti angļu mājas/ ielas kaķi un persieši. Britu īsspalvainais kaķis kā šķirne tika atzīts 1871. gadā.
  • Šķirne kļuva aizvien populārāka pēc Otrā pasaules kara, kad Britu īsspalvainie tika ievesti arī Amerikā.
  • Visizplatītākie ir britu zilie kaķi, lai gan šķirnes pārstāvji var būt dažādās krāsās (melni, balti, sarkanbrūni, violetpelēki, krēmīgi dzelteni, šokolādes, kanēļkrāsā) un rakstos (raibi, svītraini, tonēti, divkrāsu).

DINO ZOO veikala pārdevējai Santai Skrabei grūti iedomāties dzīvi bez kaķa. Agrāk viņai bija persiešu runcis, kurš nodzīvoja garu mūžu, 12 gadus. Nu jau piecus gadus viņa augstības Kaķa vietu mājās ieņem pelēka britu īsspalvainā kaķene – “mana Harlēna”, kā mīl teikt Santa. 

Kā Harlēna nonāca jūsmājās?

Harlēnu man uzdāvināja dzimšanas dienā – pasniedza pītā groziņā mazu, pelēku kamoliņu, viņai tad bija divi mēneši. Harlēnai ir ciltsrakstu pase, kurā ierakstīti dzimtas radinieki. Šo šķirni izvēlējos apzināti – it kā tas ir kaķis kā visi citi, tomēr ar augstu pašnovērtējumu un citām īpatnībām.

Nu, jā – viņus raksturo kā mierīgus kaķus... ar karaliska slinkuma izpausmi.

Mana Harlēna nav no mierīgajiem kaķiem, viņa ir aktīva uz rotaļām un vienmēr pārbauda savu teritoriju, lai viss būtu kārtībā. Viņai ļoti patīk lēkt pakaļ bumbiņām, kas čaukst. Kad noķer bumbiņu, reizēm paņem to mutē un nes klāt kā sunītis, lai varētu turpināt rotaļu.

Taču pēc tādām nodarbībām viņai tiešām ir slinkums aiziet uz savu migu, tāpēc nokrīt zemē un vaļājas, kamēr aizmieg. Tajā brīdī nedrīkst viņu traucēt, aiztikt – vajag apiet apkārt vai kāpt pāri. 

Vēl runā, ka šie kaķi pilnībā apmierināti ar istabas dzīvi un nav ziņkārīgi. 

Mana kaķene ir ļoti ziņkārīga, viņai patīk sēdēt uz balkona, vērot apkārtni un putniņus. Atceros reizi, kad vēlā vakarā biju Harlēnu izlaidusi uz balkona. Kamēr pati biju citā telpā, viņa vai nu izlēca, vai arī nokrita, varbūt vēlējās izlikties par putniņu, kas prot lidot, – tā arī nesapratu. Panikā skrēju ārā meklēt. Viņa bija pārbijusies un pieplakusi zemei, izskatījās kā mīksts, pelēks plankums ar lielām, lielām acīm kā prožektoriem! Pēc tā atgadījuma viņa vairs neliecas pāri balkona malai un vispār cenšas vairāk uzturēties istabā.

Apjoma un muskuļu dēļ Britu īsspalvainais kaķis bieži tiek godāts par kaķu buldogu. 

Jā, šīs šķirnes runči sasniedz 8-10 kg, kaķenes mēdz būt smalkākas un elegantākas. Mana Harlēna nav pārāk masīva. Ēdiena ziņā ir izvēlīga, neapēd visu uzreiz – cenšas ēst mazās devās, bet visu diennakti. Īpaši naktī, uz rīta pusi, viņa cenšas iztukšot savu trauciņu, lai no rīta sagaidītu nākamo ēšanas reizi. Kaut arī nav smaga, tomēr, kad skrien pa māju, šķiet, ka zirgs skraida!

Viņu rakstura īpatnība – gaida no saimnieka uzmanību, bet nepatīk, ka ņem klēpī.

Tā ir simtprocentīga taisnība! Harlēna ir individuāliste, kura dara, ko vēlas un kad grib! Pieskarties viņai var tikai tad, ja viņa dod ziņu, ka tas nepieciešams. Pēc ikvakara kažociņa ķemmēšanas rituāla (ķemmēties Harlēnai ļoti patīk), bonusa veidā es drīkstu uz pāris sekundēm viņu pacelt klēpī un paklausīties dzirnaviņu malšanā, kas ir viņas pateicība.

Šos kaķus sevišķi iesaka aizņemtiem cilvēkiem, jo viņi labprāt pavada laiku vienatnē. 

Mēs visi esam vairāk vai mazāk aizņemti, bet – jebkuram – gan cilvēkam, gan dzīvniekam ir jābūt sajūtai, ka viņš nav viens. Britu kaķi ir patstāvīgi, lepni, iedomīgi, bet tai pat laikā viņiem blakus vajadzīgs saimnieks (tas nenozīmē, ka saimnieks vienmēr viņu nēsās uz rokām un turēs klēpī – galvenais, lai viņš ir redzes lokā!) Šai šķirnei – tāpat kā citiem kaķiem – nepatīk palikt bez uzmanības, novērtējuma no saimnieka puses. To viņi smagi pārdzīvo, mēdz pat apvainoties un sastrādāt nedarbus. 

Santa Skrabe iesaka!

Carnilove – sausā barība ar jēru un mežacūku vai ar pīli un tītaru lielo šķirņu kaķiem

Mana kaķene ir sterilizēta, un es dodu viņai Carnilove ar jēru un mežacūku sterilizētiem kaķiem. Barība satur viegli sagremojamas diētiskās olbaltumvielas, kas ir ideāli, lai saglabātu perfektu fizisko formu sterilizētiem kaķiem. 

Britu īsspalvainais ir ļoti muskuļots kaķis. Jo lielāka slodze uz muskuļu un skeleta sistēmu, jo vairāk vitamīnu un minerālvielu nepieciešams, lai veicinātu locītavu elastību un cīpslu un saišu izturību. Tāpēc es iesaku arī Carnilove ar pīli un tītaru, kas paredzēta lielo šķirņu kaķiem. Sastāvā ir sagremojamas olbaltumvielas un nepiesātinātie tauki augstā proporcijā, lai uzturētu muskuļus un atjaunotu enerģijas līmeni, kas nodrošina labu garastāvokli un veselību.

Kādēļ tieši Carnilove? Es uztveru savu kaķi kā karalieni, ņemot vērā viņas attieksmi pret sevi un izcilo gaumi ēdiena izvēlē. Tāpēc teikšu, ka mēs kopīgi nonācām pie barības Carnilove. Šim zīmolam ir labs produktu piedāvājums, no kura var izvēlēties atbilstošu barību, lai uzturētu savu dzīvnieku labā formā, ar skaistu kažoku un pagarinātu viņa dzīves ilgumu. 

Catsil – smiltis kaķu tualetei

Kā pārbaudītu produktu iesaku Catsil smiltis 8 l iepakojumā. Catsil ražots no dabīgā māla (bentonīta), ļoti labi absorbē un pasargā telpu no nepatīkama aromāta. Turklāt Catsil smiltis nav jānomaina pilnībā. Tas ekonomiski sacementē, tāpēc kamoli ir mazi, nepielīp kaķu tualetes kastei un tos viegli izņemt. 

Kādēļ tieši Catsil? Šīs smalkās smiltis ir ne vien dabisks produkts, bet - atšķirībā no daudziem līdzīgiem - satur maz putekļu un nesagādā tādas neērtības kā pielipšanu kaķa ķepām.