Mūsdienās pilsētnieki arvien biežāk iegādājas dažādus dzīvniekus. Visā pasaulē viens no populārākajiem mājdzīvniekiem ir kaķis, jo to turēt var arī ļoti aizņemti cilvēki, kuriem nav laika veltīt tam lielu uzmanību. Tomēr jāapzinās, ar kādām neērtībām jums būs jārēķinās, kā arī labi jāapsver, kādu dzīvnieku jūs vēlaties turēt, jo kaķis dzīvos ilgi, pat līdz 17 gadiem, un nepārdomāta izvēle radīs jums vilšanos, un cietīs arī dzīvnieks.

Iegādājoties kaķi, Jums jāzina, ka viņš būs regulāri jābaro ar kvalitatīvu barību vai arī jāgatavo kaķa maltītes pašam. Ņemiet vērā, ka pareiza, pilnvērtīga kaķa barošana nav lēta! Tāpat nāksies ķemmēt kaķa kažociņu, kopt ausis un acis; jūsu dzīvoklī būs vairāk vai mazāk kaķa spalvu. Būs jāsamierinās, ka dzīvoklī atradīsies vairāki kaķa tualetes trauki, kurus regulāri pašam vien nāksies tīrīt. Dodoties atvaļinājumā vai ceļojumā, nāksies sameklēt kādu, kurš rūpēsies par jūsu kaķi saimnieka prombūtnē. Visbeidzot, būs jāsargā mēbeles no kaķa asajiem nagiem, bet puķes un istabas augi - no kaķa zobiem.

Vienlaikus ar negatīvo, būs arī pozitīvais - jūs vienmēr kāds sagaidīs mājās un noņems ikdienas steigas radīto stresu. Kaķis jūs mīlēs tādu, kāds esat - ar visiem trūkumiem un labajām īpašībām. Kontaktēšanās un rotaļas ar kaķi jums uzlabos garastāvokli arī tad, kad diena liksies pelēka un pašsajūta būs slikta. Visbeidzot, dzīvnieks liks jums sevi disciplinēt pat tad, kad to darīt negribas.

Ja nu esat pieņēmuši pozitīvu lēmumu par kaķa iegādi, vispirms vajadzētu izlemt, kādam kaķim dodat priekšroku - garspalvainam, pusgarspalvainam vai īsspalvainam. Garspalvainos un pusgarspalvainos kaķus nāksies biežāk ķemmēt, bet viņu vilna ir mīksta un to ir vieglāk iztīrīt no paklāja, mēbelēm un apģērba. Īsspalvainie kaķi jāsukā retāk, taču īsie matiņi daudz ciešāk pielīp un tos savākt ir grūtāk. Ja esat noslogoti darbā, mājās pārrodaties tikai pievakarēs, tad labāk iegādāties mazāk aktīvus kaķus, kā, piemēram, Persijas, Britānijas, eksotiskos, kuri ir mierīgāki un flegmatiskāki. Siāmas, krievu zilajiem kaķiem, reksiem nepieciešams lielāks kontakts ar cilvēku. Ja jūs nevarat kaķim veltīt laiku, tas var atriebties, dabiskās vajadzības jūsu prombūtnē nekārtojot tualetē, bet citās vietās. Ja tomēr vēlaties šīs šķirnes kaķi, tad labāk turēt divus, jo tiem nebūs garlaicīgi.

Svarīgi ir, kādam mērķim kaķi iegādājaties - vai pats to audzināsiet, vai būsiet tikai īpašnieks un dzīvnieks būs jums nepieciešams tikai kā mājas mīlulis. Ja vēlaties nodarboties ar kaķu audzēšanu, vajadzētu iegādāties šķirnes dzīvnieku, jo bezšķirnes pēcnācējiem grūti atrast īpašnieku, nevar taču nepārtraukti tos atdāvināt. Svarīgi, lai jūs iegādātos augstas kvalitātes dzīvnieku, jo tikai teicami šķirnes pārstāvji piedalās ciltsdarbā, īpaši tas attiecas uz runčiem, tāpēc šķirnes dzīvnieka iegādei jāgatavojas, apmeklējot kaķu izstādes, kur vēlams iepazīties ar katalogu un atzīmēt, kuri jūsu izvēlētās šķirnes dzīvnieki saņēmuši augstākas atzīmes. Vajadzētu aprunāties gan ar audzētāju, gan kluba speciālistiem, ko tie jums iesaka. Vienā metienā parasti ir dažādas kvalitātes dzīvnieki, šķirnīgākie (tā saucamie show klases kaķi) maksā dārgāk, bet tie, kuri domāti tikai kā mājas mīluļi, būs lētāki. Ne vienmēr vecāku augstie tituli liecina arī par pēcnācēju kvalitāti, tāpēc labāk konsultēties ar speciālistiem.

Ja ar kaķu audzēšanu nevēlaties nodarboties, jums piemērots būs gan šķirnes, gan bezšķirnes kaķēns, taču jebkurā gadījumā vēlams zināt mazuļa izcelsmi. Labāk bezšķirnes kaķēnu iegādāties no paziņām, par kuru kaķenīti jūs zināt, ka tā tiek turēta dzīvoklī, ir tīrīga, ar labu raksturu, jo tādas nevēlamas īpašības kā netīrība (kaķa vēlme kārtot dabiskās vajadzības visās iespējamās vietās, tikai ne tualetes traukā), agresivitāte diemžēl iedzimst. Ja māte ir teicama peļu ķērāja, visticamāk, arī bērns būs lielisks mednieks. Bieži grūti pieradināt bezsaimnieka kaķēnu, kuru esat atraduši un paturējuši, taču tā nav likumsakarība.

Nākamais nozīmīgais lēmums - ko izvēlēties: runci vai kaķeni. Runči, bez šaubām, ir efektīgāki, arī mīlīgāki, taču, sasniedzot dzimumbriedumu, viņu urīns ir ar izteiktāku smaku, dažiem rodas vēlēšanās iezīmēt savu teritoriju. Liela daļa šķirnes un bezšķirnes runču ir ļoti tīrīgi un, dzīvojot mājās, savas dabiskās vajadzības kārto tikai tam paredzētās vietās, bet, iespējams, jūsu runcis tāds nebūs. Rudeņos un pavasaros runči kļūst nemierīgi, naktīs ņaud, bet, brīvi turēti, uz kādu laiku pazūd un mājās atgriežas netīri, klāti ar brūcēm. Ja izvēlēsieties kaķeni, tai būs jāmeklē partneri, jāpalīdz dzemdībās un kaķēnu aprūpē. Kaķenes periodiski meklējas, un vismaz nedēļu jūs nevarēsiet baudīt naktsmieru, jo kaķene skaļi ņaudēs. Tabletes un injekcijas, kas dzīvniekiem nomāc seksuālo aktivitāti, gan nevajadzētu izmantot, labāk dzīvnieki sterilizēt vai kastrēt.

Avots: Materiāla tapšanā ar autores atļauju izmantota Vijas Klučnieces grāmata "Kaķi