Informējam, ka uz laiku ir slēgts mūsu veikals i/c OZOLS. Aicinām Jūs apmeklēt mūsu tuvākos veikalus, kā arī iepirkties e-veikalā www.dinozoo.lv

Kā nodrošināt pilnvērtīgu dzīvi istabas kaķim?

Aizvien vairāk cilvēku ar saviem mājdzīvniekiem pārceļas dzīvot uz pilsētu. Zinātnieki aprēķinājuši, ka līdz 2030. gadam aptuveni 60% pasaules iedzīvotāju dzīvos pilsētās. Līdz ar to rodas jautājums, kā tas ietekmēs mūsu mājdzīvniekus?

Lielai daļai mājdzīvnieku dzīvošana daudzdzīvokļu namos nav piemērota, jo tādejādi mājdzīvniekam tiek ierobežotas iespējas tikt āra pastaigās, kā arī telpās var nebūt pietiekami daudz vietas dzīvnieka aktivitātēm. Pāreja uz iekštelpu dzīvesveidu sevišķi kaķiem var būt pamatīgs pārbaudījums, jo tas ierobežo viņu spēju uzvesties tā, kā kaķiem tas būtu dabiski ierasts.

Kaķi ir pieradināti Āfrikas savvaļas kaķu pēcteči, tāpēc pēc dabas tie ir plēsēji. Līdz ar to kaķiem jānodrošina uz gaļu balstīta diēta. Dabā šī vajadzība liek kaķiem medīt. Kāds pētījums ASV atklājis, ka mājas kaķi, ja tiem būtu ļauts doties ārā, varētu nogalināt līdz 4 miljardiem putnu un 21 miljardam zīdītāju katru gadu.

Tātad, skaidrs ir tas, ka mājas kaķi dabiski būtu piemēroti savvaļas dzīvei, bet kā cilvēkam nodrošināt to, ka arī iekštelpās viņa mājdzīvnieka dzīve ir kvalitatīva un laba? Diemžēl zinātnisko pētījumu par šo jautājumu ir ļoti maz. Neskatoties uz to, ka tik daudzi no mums uzņem kaķus savās mājās, mēs zinām relatīvi maz par to, kā kaķi patiesībā panes dzīvošanu iekštelpās.

Pareizā kaķa izvēle

Daži kaķi ir piemērotāki kļūšanai par mājas kaķiem, nekā citi, tomēr jābūt uzmanīgiem ar vispārināšanu. Ikvienam kaķim ir individuālas vajadzības, personība un vēlmes. Ļoti enerģiski un hiperaktīvi kaķi, izglābti klaiņojošie kaķi, kuri iepriekš nav dzīvojuši telpās, kaķi, kas nav īpaši draudzīgi pret cilvēkiem - šie kaķi nav laba izvēle dzīvei tikai iekštelpās.

Pastāv pieņēmums, ka vecāki kaķi ir labāka izvēle dzīvei iekštelpās, jo tie ir mazkustīgāki. Dažiem kaķiem ir slimības, piemēram, kaķu imūndeficīta vīruss, kas viņus piespiež dzīvot iekštelpās. Tomēr tas nenozīmē, ka šiem kaķiem ir pareizais temperaments, lai dzīvošana telpās tiem būtu piemērota un labvēlīga.

Mājas kaķiem bieži ir tendence uz aptaukošanos, jo tie ļoti daudz laika var pavadīt neaktīvi - gan fiziski, gan emocionāli. Tāpēc drošas āra telpas nodrošināšana kaķu labklājībai būtu ļoti noderīga. Piemēram, voljērs vai balkons, no kura kaķis nevar izbēgt, rada drošu un kontrolētu vidi, lai kaķis varētu uzturēties ārā, bet nebūtu apdraudēts vai/un nepazustu. Ja šādu āra telpu kaķim tomēr nav iespējams izveidot, ir daudz citu lietu, ko cilvēks var darīt, lai kaķa dzīvi telpās padarītu labāku un viņam piemērotāku.

Personīgā telpa

Tā kā kaķi tiek uzskatīti par tikai daļēji sociāliem dzīvniekiem, iekštelpu vide var radīt vairākas situācijas, no kurām viņi parasti izvēlētos izvairīties. Tas var būt jebkas – sākot ar pārāk lielu uzmanību un negaidītiem viesiem līdz maziem bērniem vai citiem dzīvniekiem, kuri nesaprot savstarpējās cieņas un personīgās telpas jēdzienu.

Ir zināms, ka kaķiem patīk kastes, bet tikpat ļoti viņiem patīk arī dažādas augstas vietas telpā, kurās uzkāpt. Lai šādas vietas izveidotu, var izmantot “kaķu koku”, bet tikpat labi derēs arī kāds augstu esošs, kaķim pieejams plaukts vai drēbju skapja augšpuse. Tāpat kaķiem ir vajadzīga arī piekļuve klusām telpām un vietas, zem kurām paslēpties, lai viņi varētu izvairīties un norobežoties no situācijām, kuras kaķiem rada stresu. Tomēr jābūt piesardzīgam un uzmanīgam - ja tavs kaķis lielāko daļu laika pavada slēpjoties, iespējams, ka tavas mājas ir mazāk draudzīga vieta kaķim, nekā tu domā. Nekontrolēts stress kaķa dzīvē var izraisīt dažādas slimības kā, piemēram, idiopātisko cistītu (urīnpūšļa iekaisums, kam nav skaidri zināma cēloņa).

Plēsonīga izturēšanās

Viena no kaķa pamatvajadzībām ir medīt. Šādas uzvedības atļaušana kaķim ir būtiska, un nozīmē to, ka kaķim ir atļauts pa māju meklēt ēdienu, to atrast un ēst. Pārtikas meklēšana kaķiem parasti nozīmē īsus aktivitātes un ilgus gaidīšanas periodus, savukārt, barošanas daļa ir sarežģīta, jo kaķis izlemj, kā un kur vislabāk ēst.

Lai šādu sistēmu izveidotu, tu vari izkaisīt ēdienu uz grīdas vai paslēpt to speciālās, kaķiem paredzētās barības padošanas ierīcēs. Tu pat vari mainīt vietu, kur baro savu kaķi, kā arī iedrošināt savu mīluli izpētīt apkārtni un aktīvi rotaļāties ar dažādiem priekšmetiem. Mudinot kaķi vairāk kustēties un regulāri ēst mazākas ēdiena porcijas, tu palīdzēsi samazināt viņa aptaukošanās risku.

Šādu spēli var izmantot arī medību atdarināšanai bez vajadzības pēc ēdiena. Vienmēr būs labāk, ja spēles gaita ir īsa, bet aktīva, mudinot kaķi uzbrukt un pakaļdzīties, kā arī spēlei izmantot rotaļlietas, kuras atgādina dzīvā laupījuma formu, tekstūru un kustību. Spēli vienmēr vajadzētu beigt pozitīvā noskaņā un spēlēties tikai tik ilgi, kamēr kaķis to visu izbauda, lai arī turpmākie rotaļāšanās laiki kaķim būtu gaidīti, nevis notiktu piespiedu kārtā.

Personīgā higiēna

Tāpat kā cilvēkiem, arī kaķiem patīk sevi sakopt. Asi nagi ir pirmā nepieciešamība, lai kaķis varētu kvalitatīvi kāpt pa dažādām virsmām un aizsargāt sevi, tāpēc pārliecinies, ka esi savam mīlulim nodrošinājis skrāpējamos stabus vai citus līdzvērtīgus, tieši šim mērķim paredzētus priekšmetus, it īpaši, ja vēlies pasargāt savas mēbeles. Savvaļā kaķi kokus un citus objektus izmanto ne tikai, lai uzturētu kārtībā savas ķepas un nagus, bet arī, lai atstātu “zīmes” citiem kaķiem.

Pārliecinies, ka tavs kaķis var ērti izmantot savu tualeti. Izmanto nearomatizētus pakaišus, kuri tiek regulāri mainīti, un novieto kaķa tualeti diskrētā vietā, pēc iespējas tālu no viņa pārtikas un ūdens traukiem. Kaķiem, tāpat kā mums cilvēkiem, nokārtošanās nav publiska aktivitāte. Ja tavs kaķis tualetes aktivitātes veic kādā šai nodarbei nepiemērotā veidā vai vietā, iespējams, ka viņš nav apmierināts ar savas tualetes atrašanās vietu vai pakaišiem, bet tikpat labi tā var būt arī kādas saslimšanas pazīme un, iespējams, kaķi vajadzētu atrādīt veterinārārstam.

Kaķi ir kompleksas būtnes, un katram kaķim ir unikālas vajadzības. Pirms pieņem lēmumu, ka turēsi kaķi tikai iekštelpās, kārtīgi padomā, vai varēsi nodrošināt kaķa labsajūtai visu nepieciešamo. 

 

Avots: Independent.co.uk