Ši Tcu (Shih-Tzu)
Ši tcu valdzina ar savu neparasto eksotisko izskatu- galvas noformējums ar skaistu frizūru top- notu (top-knot), garās ūsas un bārdiņa piedod jautru līdzību ar mazu ķīniešu augstmani -mandarīnu, greznais apmatojums kā mantija klājas pa zemi, astīte bezbēdīgi „uzmesta” uz muguras, kustības atgādina senatnīga burukuģa līgano gaitu no ostas. Galvenā šīs šķirnes burvība ir uzticīgais un vienlaicīgi pašcieņas pilnais raksturs, kā arī katra ši tcū šķirnes pārstāvja neatkārtojamā individualitāte.
Šķirnes apraksts
Ši tcu izskats - maza auguma, spēcīgs suns ar bagātīgu (ne pārmērīgi) apmatojumu, staltu stāju un krizantēmas ziedam līdzīgu purniņu. ŠI tcu ir inteliģents, aktīvs, neatkarīgs suns,draudzīgs suns. Ši tcu ķermenis ir klāts ar bagātīgu apmatojumu, ko veido pavilna un garš gluds ārējais apmatojums. Galva - masīva, apaļa, plata starp ausīm. Uz galvas bagātīgs apmatojums, pāri acīm krītošas spalvu šķipsnas, - izstāžu suņiem tiek sietas uz augšu, mājas mīluļiem iespējama apgriezt, lai netraucētu redzei. Izteikta bārda un vaigubārda. Acis apaļas, tumšas, ar labsirdīgu izteiksmi. Acu baltumi nav redzami. Pieļaujamas visas apmatojuma krāsas. Deguna augšpusē apmatojums aug virzienā uz augšu, piešķirot purniņam krizantēmai līdzīgu izskatu. Nāsis plati atvērtas. Degungals melns, brūnas krāsas suņiem iespējams brūns. Zobi- sakļauti nelielā pārkodienā vaii taisnā sakodienā .Ķermenis- attālums starp skaustu un astes pamatni lielāks kā augstums skaustā, mugura taisna. Krūšukurvis- plašs un dziļš, ribas labi izliektas. Aste ar labi attīstītu nokarenu apspalvojumu, tiek turēta līksmi, nosacījums- virs muguras uz augšu,tējkannas roktura formā...Priekškājas: īsas , muskuļainas, ar masīviem kauliem, taisnas, cik iespējams, savienotas ar plašu, lejup virzītu krūšukurvi.
Pakaļkājas īsas un muskuļainas, ar masīviem kauliem. No aizmugures skatoties –
taisnas. Bagātīgais apmatojums rada masīvu iespaidu. Ķepas apaļas formas, ar labi attīstītiem pēdu spilventiņiem, ar bagātīgo apmatojumu izskatās lielas.
Augstums skaustā 27 cm, svars 4.5- 7.5 kg.
Ši tcu kustības ir līganas, plūstošas, priekškājas tiek labi virzītas uz priekšu, atspērienā pakaļējo kāju kustības rāda pilnu pēdiņu no apakšas. Galvu tur lepni paceltu.
Vēsture un izcelsme
"Uz ceļiem! Nāk ši tcu!" Pēc šiem vārdiem imperatora galminieki bijībā nometās ceļos, zinot, ka uzreiz aiz nelielajiem, kā lidojošiem skrējienā sunīšiem parādīsies Ķīnas imperators ar savu svītu...
Ši tcu šķirnes vēsture, līdzīgi kā citu austrumu suņu šķirņēm, ir noslēpumā tīta. Nav precīzas informācijas par izcelsmi un atrodams dažāds skaidrojums.
Šķirnes pirmsākumi atrodami gan Tibetā, gan Ķīnā.
Vēsturē zināmi laiki, kad tibetieši un ķīnieši sirsnīgi sadarbojušies un bijuši draudzīgi, tomēr, sākot ar VII gs., starp abām tautām norisinājās cīņa un ceļošana, kura ilga 8- 10 mēnešus, starp abām valstīm bija nedroša. Saprotams, ka suņi, kuri devās ceļā līdzi karavānām, bija izturīgi un lielāki par tiem, kurus Tibetas galma pārstāvji dāvināja Ķīnas augstmaņiem. Diplomātisko attiecību nodrošināšanai tibetiešu augstdzimušie par līgavām nolūkoja dižciltīgas Ķīnas jaunavas. Abu dižo kultūru pārstāvji apmainījās ar uzmanības apliecinājumiem caur greznām dāvanām- mazajiem sunīšiem.
Vēl viens iemesls, kādēļ Tibeta vairāk kā Ķīna uzskatāma par ši tcu izcelsmes vietu, ir tas, ka senatnē šos suņus tibetieši dāvināja kā nodevu drošai ceļošanai no Tibetas uz Ķīnu. Tibetā suņus senāk nekad nepārdeva, tikai dāvināja, kā arī nopirkt ši tcu kucēnu nebija iespējams. Senas leģendas vēsta, ka šajos mazajos, garspalvainajos sunīšos iemājojuši mūku gari. Gudrie ši tcu tika uzskatīti par svētiem. 1653 gadā dalailama gatavojoties apciemot Ķīnas imperatoru kā dāvanu nosūtīja vairākus mazos „lauvas sunīšus" ši tcu. Kopš tā laika šīe suņi Ķīnas galmā tiek augstu vērtēti.
Sunīši bija slaveni arī ārpus galma, tomēr, kā zināms, jebkuru, kas nelikumīgi ieguva sunīti savā īpašumā, gaidīja nāvessods. Ši tcu bija imperatora galma neatņemama sastāvdaļa un tika rūpīgi apsargāti. Šī iemesla dēļ pirmie sunīši Eiropā parādījās tikai 20.gs. 20-os gados
Ar ko īpaši atzīmējama šīs šķirnes popularitāte pasaulē? Par ši tcu runā, ka viņi ir tuvāk cilvēkiem kā suņiem un visaugstāk vērtē cilvēka uzmanību. Pēc kinologa madam Lu Zee Yen Lee vārdiem, kura 1935. gadā uzrakstīja brīnišķīgu ši tcu šķirnes aprakstu, „neatkarība, savienota ar milzīgu pieķeršanos, reti mēdz būt vienā šķirnē šādā savienojumā.”
Ši tcu valdzina ar savu neparasto eksotisko izskatu- galvas noformējums ar skaistu frizūru top- notu (top-knot), garās ūsas un bārdiņa piedod jautru līdzību ar mazu ķīniešu augstmani -mandarīnu, greznais apmatojums kā mantija klājas pa zemi, astīte bezbēdīgi „uzmesta” uz muguras, kustības atgādina senatnīga burukuģa līgano gaitu no ostas. Galvenā šīs šķirnes burvība ir uzticīgais un vienlaicīgi pašcieņas pilnais raksturs, kā arī katra ši tcū šķirnes pārstāvja neatkārtojamā individualitāte.
Materiālu sagatavoja: Irēna Ozolanta