Atpakaļ

Melnais terjers (Tchiorny Terrier / Black Russian Terrier)

Melnais terjers ir ļoti drosmīgs un vērīgs suns. 1-2 gadu vecumā tam attīstās ļoti spēcīgas aizsarga īpašības, tas sāk kļūt aizdomīgs pret svešiniekiem. Augošie kucēni jāapmāca stingri, taču ar mīlestību, lai ievirzītu tos augt paklausīgiem. Kucēni ļoti ātri apgūst komandas, ir rotaļīgi, jūtīgi un viegli adaptējas jauniem apstākļiem.

Šķirnes raksturojums

Melnais terjers ir liels, spēcīgas un robustas miesas būves suns, modrs un stabils, radīts Krievijā un mūsdienās samērā reti sastopams. Lielā kvadrātveida galva ir spēcīga, gara un ar platu pieri, uzacīm un bārdai jāpadara galva vēl izteiktāka. Galvas formām jābūt izteiktām, taču ne strupām. Degunam jābūt lielam un melnam, pilnībā pigmentētam, lūpām- pilnīgām, noapaļotām un ar melnām, pigmentētām malām. Žokļi ir milzīgi un ļoti spēcīgi. Mutei jābūt pilnīgai, un ja tā tāda nav- tas ir galvenais trūkums, ko ievēro izstādēs. Zobiem jāsakļaujas šķērveida sakodienā. Tumšās acis ir vidēji lielas, tumšas, un novietotas tālu viena no otras, plakstiņiem jābūt melniem un mandeļveida. Ausis ir trīsstūrveida, ar noapaļotu galu un nokarenas, novietotas diezgan augstu, tās nogriezt ir aizliegts, auss garumam jāsniedzas līdz ārējam acs kaktiņam. Kaklam jābūt spēcīgam, platam un muskuļotam. Ķermeņa garums ir tieši proporcionāls skausta augstumam, kas sunim piešķir kvadrātveida formu. Skausta pārejai uz muguru ir jābūt līdzenai un līdzvērtīgai muguras pārejai uz augsti novietoto asti, tur nevajadzētu rasties ādas krokām vai pacēlumiem. Ķepas ir milzīgas, pamatīgas, līdzinās lāča ķepai, ar bieziem, cietiem ķepu spilventiņiem un melniem, lieliem nagiem. Ķermenis ar taisnstūrveida galvu rada ļoti proporcionālu izskatu. Priekškājām jābūt taisnām, ar pamatīgu kaulu uzbūvi. Pleciem jābūt lieliem, muskuļotiem, ar spēcīgām lāpstiņām. Elkoņi nedrīkst būt novirzīti ne uz iekšu ne uz āru, tiem jābūt taisniem un paralēliem. Kājām jābūt noklātām ar 6-9 cm garu, cietu apmatojumu. Pakaļkājas ir labi muskuļotas, ar augstu novietojuma leņķi. Paceles stiegra labi attīstīta priekš lēcieniem un ilgstošas skriešanas. Kājām jābūt paralēlām viena otrai, labi apmatotām. Melnajam terjeram ir stabila, spēcīga un labi koordinēta gaita, soļi ir viegli un nedaudz pacilājoši. Aste ir augsti novietota un apgriezta. Ūdens necaurlaidīgajam kažokam jābūt melnā krāsā, jebkādas baltas vai brūnas krāsas apmatojums tiek uzskatīts par diskvalifikācijas iemeslu, pieļaujami tikai daži pelēkas krāsas mati. Kažoks var būt kupls vai trimmēts, tekstūrai jābūt samērā cietai, tas atkarīgs no tā vai suņa apmatojums ir trimmēts vai nav. Bārdu un purna apmatojumu nedrīkst izmanīt vai nogriezt.

Temperaments

Melnais terjers ir ļoti drosmīgs un vērīgs suns. 1-2 gadu vecumā tam attīstās ļoti spēcīgas aizsarga īpašības, tas sāk kļūt aizdomīgs pret svešiniekiem. Augošie kucēni jāapmāca stingri, taču ar mīlestību, lai ievirzītu tos augt paklausīgiem. Kucēni ļoti ātri apgūst komandas, ir rotaļīgi, jūtīgi un viegli adaptējas jauniem apstākļiem. Tie ir arī ļoti zinātkāri un vienmēr izošņās un izpētīs visu jauno. Suņi ļoti mīl un pieķeras bērniem, bet kuces vairāk spēlējas ar tiem. Šī šķirne meklē nemitīgu kontaktu ar cilvēku un citiem dzīvniekiem, tiem ir stabila nervu sistēma. Izvairīsies iesaistīties kautiņos ar citiem suņiem, taču īpaši tēviņi nedrīkst dzīvot kopā ar citiem lielo, dominanto šķirņu pārstāvjiem, tā vietā tie lieliski sadzīvo ar mazām, pakļāvīgām šķirnēm, kaķiem, zirgiem, trušiem un citiem dzīvniekiem. Tos ir ļoti viegli apmācīt nokārtoties ārā un nav vajadzības īpašam treniņam iešanai pavadā. Melnais terjers vienmēr izbauda apmācības nodarbības un ir priecīgs izpatikt savam saimniekam, suns reti ries- tikai tad, kad jutīs patiesu nepieciešamību. Apveltīts ar zibenīgu reakciju, tas vienmēr būs gatavs aizstāvēt savu saimnieku vai viņa māju. Melnais terjers fiziski nobriest ļoti lēni. Savlaicīgi apmācītam sunim vēlme dominēt neradīsies. Jūs protams varat dalīt ar savu suni gultu, dīvānu un pat brokastu šķīvi, taču padomājiet vai jūs to vēlēsieties darīt arī pēc gada. Atcerieties, lai cik burvīgs un aizkustinošs šobrīd izskatītos jūsu Melnā terjera kucēns, pēc gada tas būs iespaidīga lieluma, spēcīgs suns. Suņus nedrīkst turēt ārā voljērā, tiem tur trūks cilvēciskā kontakta un mentālās stimulācijas, tuvā saikne ar ģimeni atraisīs šī suņa labākās rakstura īpašības. Turot voljērā šiem suņiem neattīsties pareizs sargsuņa instinkts pret konkrētu vietu vai personu, un kādu dienu tas var sākt aizstāvēt savu voljēru pret paša saimnieku.

Augstums (skaustā): suņiem- 64-74 cm, kucēm-64-72 cm. (Ar iespējamu nobīdi par 3 cm. Ja suns ir ļoti proporcionāls nobīde var būt lielāka.).

Svars: 36-65 kg.

Veselības problēmas: predisponēti saslimšanai ar gūžu displāziju. Veikt rentgenoloģiskos uzņēmumus, lai savlaicīgi diagnosticētu šo slimību nav obligāts nosacījums Krievijā, tādēļ audzētājiem ārpus Krievijas jāveic rūpīgs selekcijas darbs, lai novērstu slimības parādīšanos. Ja regulāri neiztīra un nepārbauda ausis, var rasties auss iekaisums (otīts).

Turēšanas apstākļi: Melno terjeru var turēt dzīvoklī, ja tam nodrošina regulāru fizisku slodzi. Tie ir samērā neaktīvi dzīvoklī, un nav nozīmes cik liels ir jūsu piemājas dārzs, melnais terjers sēdēs pie ārdurvīm gaidīdams, kad jūs viņu ielaidīsiet iekšā. Šie suņi mīl dzīvot sava saimnieka ciešā tuvumā. Tie sekos jums no istabas uz istabu, ja tiks turēti laukā- tie vēros jūs no viena loga pie otra, jo suņiem vienkārši nepieciešams cilvēciskais kontakts. Šķirne nav piemērota turēšanai voljērā.

Treniņi: Melnie terjeri vienmēr ir gatavi garām, aktīvām pastaigām kopā ar savu saimnieku. Tie mīl rotaļāties un izklaidēties. Vairums no viņiem mīl spēles ūdenī un sniegā.

Dzīves ilgums: 10-11 gadi.

Kucēnu skaits metienā: 6-12 kucēni.

Kopšana: Melnajam terjeram ir melns, ciets, sarains, ūdensnecaurlaidīgs, pieguļošs, nedaudz viļņains, 4-10 cm garš apmatojums, tam ir biezas kuplas uzacis un bārda. Uz kakla veidojas nelielas krēpes, pavilna ir blīva un cieši pieguļoša. Obligāti nepieciešams suni 2-3 reizes gadā aizvest pie profesionāla suņu friziera uz trimmingu. Reizi nedēļā kažoks rūpīgi jāizķemmē ar ķemmi. Liela uzmanība jāpievērš apmatojumam ausīs un starp pirkstiem, tas regulāri jāizgriež. Apmatojums praktiski neizkrīt pats, ja suni regulāri ķemmē un trimmē.

Šķirnes vēsture: 20.gadsimta 40-tajos gados armijas vienība „Sarkanā Zvaigzne” sāka audzēt suņus militārām vajadzībām. Pēc PSRS galveno suņu audzētāju ieteiktas programmas tika veidota šķirne konkrētiem uzdevumiem. Mērķis bija radīt masīvu, robustu, strādīgu, izturīgu suni, kas spētu izdzīvot ekstremālos laika apstākļos, kādi bieži novērojami Krievijā. Šķirni sāka veidot no Milzu šnauceriem, Erdelterjeriem, Rotveileriem un Krievu ūdens suņa(Russian Water Dog), taču kopumā iesaistīja aptuveni 20 suņu šķirnes Krievijas Melnā Terjera radīšanā. Pavisam drīz bija izdevies radīt suni ar noturīgu, noteiktu temperamentu, taču ar ļoti nestabilu ārējo tipu. Kādu laiku tika ņemts vērā tikai izveidotais raksturs un ārējam izskatam uzmanība tika pievērsta mazāk. Dažus gadus vēlāk Krievijas „DOSAAF”(paramilitāra organizācija) nopirka suņus no audzētavas „Sarkanā Zvaigzne” ,un sāka standartizēt šķirnes izskatu uzsvaru liekot uz labākajām īpašībām.

1984.gada maijā beidzot šķirne tika iekļauta FCI reģistrā ar Nr.327 ”Krievijas Melnais Terjers”. Šī šķirne tikusi radīta tādiem pašiem mērķiem priekš krievu armijas, kā Malinua priekš franču armijas. Melnajam terjeram piemīt tādas pašas rakstura īpašības kā Vācu aitu sunim, izņemot pārmērīgo agresivitāti.

Un vēl par šo šķirni:

Šī ir relatīvi jauna šķirne, izveidota Krievijā. Audzēt šos suņus sāka klubā “Sarkanā zvaigzne” 20. gs. 30. – 40. gados armijas vajadzībām lai palīdzētu apsargāt ieslodzītos. Terjers tikai izveidots krustojot rotveileru, milzu šnauceru, ņūfaundlendu un erdelterjeru. Melnais terjers kā šķirne tika atzīta 1981. gadā Krievijā. 1983. gadā to atzina arī FCI. Mūsdienās melnais krievu terjers ir vairāk draugs un sabiedrotais, mazāk sargs. Melno krievu terjeru šķirnes pārstāvji un klubi ir izplatīti daudzviet pasaulē, piemēram, Kanādā un Lielbritānijā, nemaz neminot Krieviju. Jau diezgan ilgu laiku šie suņi ir arī Latvijā.

Melnais krievu terjers ir mierīgs, pašpārliecināts un drosmīgs suns ar ļoti vēsu attieksmi pret svešiniekiem, ļoti inteliģents un uzticams. Suņa ideāls ir universāls darba suns, masīvs, vienmēr modrs, uzticams, sargs bez agresijas, spējīgs izturēt ekstrēmus laika apstākļus, vienmēr gatavs mācīties un strādāt. Terjeram ir dabiski sarga instinkti, viņu ir viegli trenēt. Parasti izvēlas vienu cilvēku par savu saimnieku un uzticīgi tam seko visur, smagi pārdzīvo atšķirtību no saimnieka. Labi jūtas mājas apstākļos, vajadzīga mīlestība un rūpes. Labi izturas pret bērniem, rūpējas par tiem. Šo suni nevajadzētu turēt audzētavā.

Augums ir liels, iespaidīgs, spēcīgi veidotiem un masīviem kauliem, labi attīstītiem muskuļiem. Augstums skaustā suņiem 68 – 77 cm, kucēm 66 – 72 cm. Parasti suns ir ar labām proporcijām un mazliet robustu izskatu, vizuāli veidojot kvadrātu. Kažoks ir biezs un raupjš, gandrīz nemet spalvu. Nepieciešams diezgan biežs un pareizs trimings (vidēji reizi 8 – 10 nedēļās). Vismaz reizi nedēļā kažoku nepieciešams sukāt, ja nepieciešams, arī mazgāt. Kažoks, kā jau norāda šķirnes nosaukums, ir melns vai melns ar pelēkiem matiem.

Galvai labas proporcijas ar vidēji platu galvaskausu un apaļiem vaigu kauliem. Purns un piere ir vienā līnijā. Purns beidzas ar lielu melnu degunu, plānām un melnām lūpām. Bārda vērš galvu kantaināku un masīvāku. Avis vidēji lielas, ovālas un tumšas, izvietotas patālu viena no otras. Ausis izvietotas augstu, nokarājas cieši gar vaigiem, nav pārāk lielas, trijstūra veidā. Žokļi spēcīgi ar perfektu “šķēru” sakodienu. Kakls samērīgi garš, spēcīgs, muskuļots. Gludi jāizskuj. Priekškājas taisnas un paralēlas, elkoņi tuvu pie ķermeņa. Pakaļkājas taisnas un paralēlas, izvietotas nedaudz platāk nekā priekškājas. Pēdas lielas, apaļas ar melniem nagiem. Krūtis lielas, dziļas, ribas beidzas pie priekškāju elkoņiem. Aste īsa (apgriezta līdz 3 – 4 skriemelim) un augsti izvietota. Asti var atstāt arī neapgrieztu. Gaita eleganta, kājas kustas vienotā līnijā.

Nedrīkst terjeru nodarbināt ar pārāk grūtiem treniņiem vai nežēlīgām metodēm, jo tas var salauzt viņa raksturu. Līdz ar to pareizai audzināšanai un treniņiem jāpievērš ļoti liela uzmanība. Sarga instinkts viņiem parādās apmēram 18 – 24 mēnešu vecumā (ar atsevišķiem izņēmumiem jau 6 – 8 mēnešu vecumā), bet pamatlietas jāiemāca jau kucēna vecumā.

Melnais krievu terjers nav domāts iesācējiem, cilvēkiem,kuri nevēlas uzņemties regulāras rūpes par suņa izglītošanu un kažoka kopšanu, tāpat arī cilvēkiem, kuri vienkārši vēlas lielu suni pie ķēdes. Jārēķinās, ka šim sunim būs jāvelta daudz laika un uzmanības.

 
Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi: www.dogbreedinfo.com, Materiālu sagatvojusi Mairita.

Avoti:  www.thedogscene.co.uk, www.irishdogs.ie

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.