Atpakaļ

Lielais Šveices ganu suns (Grosser Schweizer Sennenhund)

Lielais Šveices Ganu suns nav agresīvs, taču ir nosvērts, vērīgs un ar izteiktu aizsarga instinktu. Gatavs pakļauties un izdabāt, tas lieliski saprotas ar bērniem. Vienmēr lojāls un mīlošs, tas labi sadzīvo arī ar citiem mājdzīvniekiem un suņiem. Piemīt spēcīgs teritoriāls instinkts, tādēļ suni vienmēr vajag iepazīstināt ar viesiem un jaunpienācējiem ģimenē, iepazinies- LŠGS ļoti ātri pieņem visus. Tas ir lielisks modrs, vērīgs sargsuns, kurš ries un pievērsīs uzmanību pat visniecīgākajam, aizdomīgākajam troksnim.

Šķirnes raksturojums

Lielais Šveices ganu suns ir spēcīgs, muskuļots, liela auguma suns, kura ķermenis ir nedaudz garāks par tā augstumu. Priekškājas ir taisnas un stingras, ar kompaktām, apaļām ķepām. Krūtis ir platas un dziļas, krūšu kauls sniedzas dziļi aiz priekškājām. Galva ir liela, piere plata un pāreja uz kaklu vienmērīgi līdzena. Pieres daļai jābūt aptuveni tikpat garai kā purna daļai, zobiem jāsakļaujas šķērveida sakodienā. Acu krāsa var variēt no riekstu brūnas līdz tumši brūnai, skatiens ir laipns un inteliģents. Purns nav smails, degunam un lūpām vienmēr jābūt melnām. Trīsstūrveida ausis ir nokarenas un vidēji lielas. Garā aste sniedzas līdz pat paceles stiegrai. LŠGS ir brīnišķīgs trīskrāsains, dubults apmatojums (melns ar bagātīgām baltām un rūsganām iezīmēm). Ārējais apmatojums slānis nav garāks par 5 cm, zem tā slēpjas blīva pavilna. Rūsganas krāsas plankumiem jābūt virs katras acs, uz abiem vaigiem un krūšu abās pusēs. Vēlams, lai krāsojums būtu simetrisks. Astes galam, purna vidusdaļai un krūtīm jābūt baltām. Balta apkakle vai balti plankumi uz kakla nav pieļaujami. Jebkura cita pamatkrāsa, izņemot melno, tiek diskvalificēta.

Temperaments

Lielais Šveices Ganu suns nav agresīvs, taču ir nosvērts, vērīgs un ar izteiktu aizsarga instinktu. Gatavs pakļauties un izdabāt, tas lieliski saprotas ar bērniem. Vienmēr lojāls un mīlošs, tas labi sadzīvo arī ar citiem mājdzīvniekiem un suņiem. Piemīt spēcīgs teritoriāls instinkts, tādēļ suni vienmēr vajag iepazīstināt ar viesiem un jaunpienācējiem ģimenē, iepazinies- LŠGS ļoti ātri pieņem visus. Tas ir lielisks modrs, vērīgs sargsuns, kurš ries un pievērsīs uzmanību pat visniecīgākajam, aizdomīgākajam troksnim. Šim sunim nepieciešams nepārtraukts kontakts ar cilvēku, tādēļ to vēlams audzināt kā ģimenes locekli. Kaut ar citiem mājdzīvniekiem sadzīvo labi, LŠGS dažreiz mēdz padzenāt tos. Šī šķirne ļoti lēni nobriest gan fiziski, gan mentāli, „kucēnu prātā” tie var dzīvot līdz pat 2-3 gadiem.

Augstums (skaustā): 60-72 cm
Svars: 59-61 kg

Veselības problēmas: līdzīgi citām lielajām suņu šķirnēm- LŠGS ir predisponēts saslimšanai ar kuņģa sagriešanos un gūžu displāziju. Daudziem šīs šķirnes pārstāvjiem sastop distihiāzi- slimību, kad plakstiņos ieaug liekas skropstas, tās var sagriezties un augt uz acs gļotādas pusi, nemitīgi to kairinot un skrāpējot, to var novērst ar nelielu ķirurģisku operāciju un parasti tā nesagādā nekādas problēmas. Dažām šķirnes līnijām ir novērota epilepsija un gremošanas traucējumi.

Turēšanas apstākļi: to var turēt iekštelpās, ja sunim nodrošina pietiekošu fizisko slodzi. LŠGS dod priekšroku vēsākam klimatam, un tam pietiks ar nelielu dārzu, kur izskrieties un izlādēt enerģiju.

Treniņi: nepieciešami vidējas slodzes treniņi.

Dzīves ilgums: aptuveni 10-11 gadi

Kopšana: ļoti viegli kopjams suns, nepieciešams tikai regulāra izsukāšana ar matu birsti. Apmatojums izkrīt vidēji daudz visa gada garumā.

Šķirnes vēsture

Lielais Šveices Ganu suns ir cēlies no ganu un fermeru saimniecībām Alpu kalnos. Viņš ir lielākais un iespējams arī pats vecākais no 4 Šveices ganu suņu šķirnēm (ieskaitot- Apenzellas ganu suni (Appenzell Cattle dog), Entlebuhas ganu suni (Entlebuch Cattle dog) un Bernes ganu suni). Šveices ganu suņi tiek uzskatīti par Romāņu mastifu pēctečiem, kas tika ievesti Šveices reģionā aptuveni 2000 gadu atpakaļ. 4 jau minētās šķirnes atšķiras pēc auguma izmēriem, taču tām ir vienāds apmatojuma krāsojums. Lielā Šveices ganu suņa lielais spēks devis tam iesauku ”nabagā vīra zirgs” („poor man’s horse”). Iespējams, ka LŠGS ir devis zināmu ieguldījumu arī sanbernāra šķirnes attīstības vēsturē. Brīdī, kad sanbernāri kļuva populāri, LŠGS pilnībā zaudēja savus piekritējus un gandrīz izzuda kā šķirne. Šveices ganu suņu atkal no jauna atklāja suņu izstādē 1908.gadā Dr,Alberts Heims, autoritāte Šveices ganu suņu attīstības vēsturē. Viņš sāka publicēt rakstus par šo šķirni un iedrošināja cilvēkus veidot audzēšanas programmas, lai atjaunotu tās zudušo popularitāti. Iecere izdevās un patreiz šķirnei ir stabils piekritēju loks. ASV LŠGS pirmo reizi tika ievests 1967.gadā un ir apstiprināta AKC, taču patreiz šī šķirne ir diezgan reti sastopama pat tās dzimtenē Šveicē. Šķirnes dabīgie talanti ir pēdu dzīšana, apsardze, sacensības uz paklausību un pajūgu vilkšana.


Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi: www.dogbreedinfo.com

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Suns paniski baidās griezt nagus

Здравствуйте! У нас Кане Корсо, 7 лет- вес ок.50 кг. Панически боится процедуры укорачивать когти. Даже кусил. Имеется у вас возможность под искусственным сном, не наркозом, укоротить ему когти? Если да- какова цена процедуры?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Šāda iespēja pastāv veterinārajā klīnikā. Pieteikties vizītei var pa telefonu.

Adrese: DINO ZOO PASAULE, Krasta iela 52, Rīga, LV-1003

Tālrunis: 67327923
E-pasts: klinika@dinozoo.lv
Darba laiks: katru dienu no 09.00 līdz 20.00

Adrese: DINO ZOO STIRNAS, Stirnu iela 26, Rīga, LV - 1084

Tālrunis: 67305944
E-pasts: klinikastirnu@dinozoo.lv

Darba laiks: katru dienu no 09.00 līdz 20.00

 

Suns sabiedriskajā transportā

Labdien!Kucēnam 7 mēn.braucot mašīnā un sabiedriskajā transportā ļoti stipri tek siekalas.Ikdienā un braucot vilcienā tā nav.Kas varētu būt par iemeslu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka trolejbuss un mašīna vairāk kratās un dēļ tā kucena vestibulārais aparāts netiek galā. Kā arī iespējams, ka kucēns vairāk streso minētajos transportlīdzekļos.

Apģērbs sunim

Labdien! Gribēju jautāt kad ir laiks vilkt spiča kucēnam apģērbu, lai viņam nebūtu auksti? Viņam ir 5 mēneši un biezs kažoks.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Špicam nav jāvelk siltās drēbes, jo, kā Jūs minējāt, špicam ir biezs kažoks. Kombinezons pret lietus un dubļiem noteikti noderētu. 

Sveiki. Paņēmu sunīti, mazo vācu špicu. Auga kopā ar vecākiem un vēlvienu sunīti. Trešo dienu barojam ar sauso barību, taču suns turpina paķert zobos vienu sausās barības gabaliņu un skriet prom, atkal atgriežas, paķer un skrien prom. Reizēm arī aizrijas. Kas ir mums jādara, lai suns normāli paēstu? Iedomājos, ka varbūt citi suņi ir ņēmuši nost barību. Suņukam pašlaik 5 mēneši.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Varbūt sunītim ir ierasts uzņemt barību šādā veidā. Vai granulas izmērs atbilst suņa lielumam? Varat mazliet pieliet ūdeni klāt. Ja suns mēģina ēst ātri, tad var mēģināt piedāvāt sunim ēst no šāda tipa bļodiņas. 

https://www.dinozoo.lv/bloda-suniem-dog-fantasy-slow-feeder-small-black-18-x-5-cm/

 

Vai skotu terjers noteikti jāved pie friziera?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja suņu īpašniekam pietiek zināšanas par skotu terjeru spalvas kopšanu un prasmes, tad var arī nevest.

Kur Latvijā meklet gludspalvaina retrivers kucenu?

Kur Latvijā meklet gludspalvaina retrivers kucenu,var but ari krustojums?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Par šķirnes kucēniem informāciju var saņemt sazinoties ar klubu:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-labradoru-retriveru-skirnes-sunu-audzetaju-klubs/

Bežšķirnes kucēnus var meklēt patversmēs.

Vēlējos uzzināt kā var iemācīt sunim iet nokārtoties uz "paladziņa"

Sveiki! Vēlējos uzzināt kā var iemācīt sunim iet nokārtoties uz "paladziņa" Itkā viņa jau ir gājusi tur nokārtoties, bet tomēr dara to arī uz grīdas. Sunim ir 6meneši

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir secīgs darbs. Kucēns nokartojās ik pēc 2-3 stundām. Parasti tas notiek pēc ēšanas, gulēšanas, spelēšanas un t.t. Ik pēc 2-3 stundām kucēns ir jāved ārā vai arī jāpiedāvā nokartoties uz paladziņa. Lai kucēnam būtu mazāka iespēja kļūdīties izvietojiet vairākus paladziņus. Kad kucēns "trāpīs" paladziņa, paslavējiet to. Ja viņs izvēlēsies nepareizo vietu, lamāt viņu nevajag, jo tas sagādās viņam stresu.

Zooveikalā var iegādāties arī speciālu tualeti, kurā kucēns netiek klāt paladziņam. Piedāvājumā ir arī mazgājamie paladziņi, kurus arī nav tik vienkārši saplest.

Suņu izstādes

Sveiki kad notiek suņu iztādes kur var to redzēt? Vai ieeja ir jebkuram un bezmaksas? Un vai ir grauzēju iztādes? Paldies jau iepriekš patrīcija!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Izstādes notiek brīvdienās Krasta iela 52. Pārsvarā tās ir suņu izstādes. Bet dažreiz gadā notiek arī kaķu izstādes.

Pasākumu sarakstu var redzēt:

https://dinozoopasaule.lv/lv/kalendars

Medikaments

У вас есть ветеринарный препарат palladia 50mg?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

 šādi medimkamenti mūsu aptiekās nav pieejami.

Ar cieņu ,

Dino Zoo klīnika

Suns čurā mājās

Labdien, lūdzu palīdzēt ar padomu. Mans pundurpinčers 1,3 gadi pa nakti čurā mājās konstantā vietā pie ārdurvīm. Izlaižu pagalmā pēdējo x ap pl22; pa nakti ir paradums mani modināt, katru nakti ceļos, lai izlaistu čurāt. Bet tāpat čurā arī mājās. Gribētu, lai nečurā un, lai nemodina. Kādas ir manas kļūdas? Viens dzīvnieks mājās, dzērienu noņemam ap pl20; ēd sausos graudiņus ar konserviem. Staidzinām 2x dienā, pluss pagalms. Pateicos jau iepriekš!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Sāciet ar veselības pārbaudi. Ja ar veselību viss ir labi, pamainiet pārtiku. Iespējams ka tieši šī barība izraisa sunim slāpes.

Var pierādināt suni gulēt būrī. Šajā gadijumā suns nenāks Jūs modināt un diezvai čurās zem sevis.