Flandrijas buvjē (Bouvier des Flandres)
Flandrijas Buvjē ir paklausīgs suns ar ļoti jauku raksturu. Tā izskats biedējošs, bet patiesībā suns ir mierīgs un lēnprātīgs. Entuziasma pilns, atbildīgs, vajadzības gadījumā var būt arī agresīvs un bezbailīgs. Lielisks sargs un ģimenes mīlulis, kuru ir viegli apmācīt. Šīs šķirnes suņi salīdzinoši ātri apgūst komandas, taču protams tos nevar salīdzināt ar paklausības „čempioniem” Vācu aitu suņiem. Suņiem nepieciešama stingra apmācība pieredzējuša trenera vadībā.
Šķirnes apraksts
Buvjē ir spēcīgs, izteiksmīgs suns ar masīvu un stipri apmatotu galvu, biezu bārdu un ūsām. Biezā bārda un pinkainās uzacis sunim piešķir ļoti savdabīgu izskatu. Purns ir konusveida formas, spēcīgs un plats. Ovālās, tumši brūnās acis ir ar drošu, sirsnīgu un modru izteiksmi. Degungalam jābūt melnam. Zobiem jāsakļaujas šķērveida sakodienā. Muguras garumam no skausta līdz astes saknei ir jābūt aptuveni vienādai ar skausta augstumu no zemes, kas piešķir sunim kvadrātveida formu. Priekškājas ir muskuļotas un taisnas. Krūtis ir platas un dziļas. Sunim ir divu veidu apmatojums- rupjākais, pēc izskata pinkainais, ārējais apmatojums ir raupjš un pieskaroties šķiet sauss. Šiem cietajiem vilnas matiem jābūt melnā, pelēkā, dzeltenīgi brūnā vai raibā/svītrainā krāsā. Zem tā atrodas blīvs pavilnas slānis,kas pasargā suni no sala pat visbargākajos laika apstākļos. AKC standartā pieļaujamas baltas atzīmes atrašanās uz krūtīm. Ausis ir trīsstūrveida formas un ir paceltas stāvus. Aste un ausis var tikt apgrieztas, taču daudzi audzētāji tās atstāj dabiskā izskatā. Daudzās Eiropas valstīs suņu astes un ausu apgriešana ir nelikumīga. Beļģijā izveidotā buvjē ģenealoģiskās līnijas suņi ir nedaudz mazāki un vieglāki par Holandē radīto līniju.
Temperaments
Flandrijas Buvjē ir paklausīgs suns ar ļoti jauku raksturu. Tā izskats biedējošs, bet patiesībā suns ir mierīgs un lēnprātīgs. Entuziasma pilns, atbildīgs, vajadzības gadījumā var būt arī agresīvs un bezbailīgs. Lielisks sargs un ģimenes mīlulis, kuru ir viegli apmācīt. Šīs šķirnes suņi salīdzinoši ātri apgūst komandas, taču protams tos nevar salīdzināt ar paklausības „čempioniem” Vācu aitu suņiem. Suņiem nepieciešama stingra apmācība pieredzējuša trenera vadībā. Ja buvjē ir iegaumējis komandu, tas atcerēsies to uz visu dzīvi. Ir svarīgi parādīt šim sunim, kurš ir tā saimnieks, buvjē īpašniekam ir jābūt pieredzējušam, lai novērstu šķirnes vēlmi dominēt pār saimnieku. Suns jau agrā vecumā ir jāsocializē, lai novērstu uzvedības problēmas, kas varētu izpausties ar pārlieku suņa kautrīgumu vai agresivitāti. Buvjē ir lielisks ģimenes suns, tam ļoti patīk būt bērnu sabiedrībā. Tas ir suns, kas ļoti labi adaptējas dažādiem dzīves apstākļiem, ir kluss un mierīgs. Šī suņa lojalitāte ir plaši pazīstama visā pasaulē. Šķirnes suņi jāsāk apmācīt paklausībai jau no agra kucēnu vecuma. Sadzīve ar citiem dzīvniekiem ir atkarīga no buvjē individuālā temperamenta un rakstura. Ja suņi ir labi socializēti jau agrā kucēnu vecumā, tie labi izturēsies pret kaķiem un citiem mājdzīvniekiem, bet esiet uzmanīgs un neatstājiet buvjē vienatnē kopā ar tiem. Šie suņi parasti nav agresīvi pret citiem suņiem, ja tie ir kopā uzauguši no bērnības. Dominējošie indivīdi(īpaši suņi) dažkārt mēdz būt agresīvi pret citiem suņiem. Buvjē ļoti lēni pieaug gan fiziski, gan emocionāli- šķirne pilnīgi nobriest līdz 2-3 gadu vecumam. Tie var būt aizdomīgi un rezervēti attiecībās ar svešiniekiem un var censties aizsargāt savu ģimeni.
Augstums (skaustā): suņi 58 – 71 cm, kuces 56 – 69 cm.
Svars: suņi 34 – 41 kg, kuces 27 – 36 kg.
Veselības problēmas: Šie ir ļoti veselīgi un izturīgi suņi, kas ir piemēroti pat bargiem laika apstākļiem. Tie reti slimo, tomēr, daži suņi var ciest no gūžas kaulu displāzijas un acu problēmām, tādām kā katarakta. Buvjē ir ļoti augsts sāpju slieksnis un tie var izturēt pat daudzu liellopu kāju spērienus īsti tos pat nesajūtot. Tas gan nepadara šos suņus par veterinārārstu iemīļotākajiem pacientiem, jo ,izmeklējot šo šķirni, praktiski nevar noteikt vai dzīvnieks ir ievainots un kur tam sāp.
Dzīves apstākļi: Flandrijas Buvjē var dzīvot dzīvoklī, ja tas ir pietiekoši liels un plašs. Iekštelpās suns ir salīdzinoši neaktīvs un labi piemērosies dzīvei mazās platībās, ja ikdienā tam nodrošinās pietiekošu fizisko slodzi ārpus mājas.
Treniņi: Flandrijas Buvjē ir enerģisks un aktīvs suns, kuram vajadzīga vidēji liela fiziskā slodze. Tas vienmēr būs iepriecināts doties ar jums garākās pastaigās skrienot blakus velosipēdam. Augšanas stadijā nodarbības ir rūpīgi jānormē, tā, lai kauli, muskuļi un locītavas pārāk spēcīgi netiktu pakļauti stresam, ko rada lielā slodze. Augošam suņa ķermenim visa enerģija ir jāvelta skeleta veidošanai.
Dzīves ilgums: aptuveni 10 – 12 gadi.
Kopšana: Blīvais apmatojums prasa lielu uzmanību. Ķemmējiet suni regulāri un mazgājiet tikai tad, kad tas ir nepieciešams. Buvjē kažoku ir nepieciešams apgriezt vismaz trīs reizes gadā. Starp frizēšanās reizēm izplūciet lieko apmatojumu no ausīm un izgrieziet vilnu starp ķepu spilventiņiem. Neļaujiet vilnai ap pēdu izaugt pārāk garai, apcērpiet apmatojumu, lai pēda izskatītos skaista un apaļa. Labi kopti Buvjē telpās praktiski nemet spalvu.
Šķirnes izcelsme: Nav īstas skaidrības par šīs franču – beļģu suņu šķirnes izcelsmi. Tā varētu būt izveidota krustojot grifonus un boseronus. Flandrijas Buvjē sākotnēji ir bijis liellopu ganu suns, kas plaši tika izmantots kā meklēšanas un ziņojumu nosūtīšanas suns 1.Pasaules kara laikā. Kara laikā bojā gājušo suņu dēļ, kā arī pilnīgās Flandrijas sagrāves dēļ, šī šķirne tika gandrīz pilnībā iznīcināta. 1923.gadā, pēc kara, Buvjē tika ataudzēti no atlikušajiem indivīdiem un Beļģijā tika izveidots šīs šķirnes klubs. Flandrijas Buvjē sinonīms dažreiz ir „govju gans no Flandrijas”. Pašreiz Buvjē kalpo kā sargsuņi, apsargi, ģimenes kompanjoni un pēdu dzīšanas suņi. Šīs sugas suņi tiek izmantoti arī kā pavadoņi neredzīgiem cilvēkiem un meklēšanas un glābšanas darbos policijā. Tie veiksmīgi darbojas arī policijas, militārajos darbos, vilkšanas un veiklības pasākumos, paklausības sacensībās un apsardzē.
Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi: www.dogbreedinfo.com