Atpakaļ

Briārs (Berger de Brie / Briard)

Briārs pēc savas būtības ir ganu suns un tas apsargās pilnīgi visu! Tiem ir izcila dzirde un ļoti izteikts aizsardzības instinkts, kas padara to par brīnišķīgu, modru sargsuni. Paklausīgs, jūtīgs, rotaļīgs, taču ar savu viedokli par visu.

Šķirnes raksturojums

Briārs ir liels, muskuļots ganu suns ar raupju, garu, viegli viļņainu, dubultu kažoku. Briāri parasti ir melni, pelēki vai dzeltenbrūni. Dzeltenbrūno kucēnu kažoks tiem pieaugot kļūst gaišāks, un pieaugušiem dzīvniekiem piesātinās ar zeltainu krāsu. Pieauguša suņa apmatojuma garums sasniedz 16 cm, piešķirot sunim kuplu, pievilcīgu izskatu, ar pinkainām uzacīm un bārdu. Ausis var tikt nogrieztas, vai arī atstātas dabīgā izskatā, taču tad parasti apcērp apmatojumu ap tām, lai tas kristu kaskādes veidā un saplūstu ar pārējo kažoku. Purns ir taisnstūra, garš, deguns melns. Garais pinkainais astes gals nedaudz uzliecies uz augšu. Briāriem līdzīgi kā citām franču ganu šķirnēm pakaļkājām ir divi „liekie” pirkstiņi. Suņa gaita ir viegla, pacilājoša, brīžiem pat šķiet, ka dzīvnieks ejot nepieskaras zemei.

Temperaments

Briārs pēc savas būtības ir ganu suns un tas apsargās pilnīgi visu! Tiem ir izcila dzirde un ļoti izteikts aizsardzības instinkts, kas padara to par brīnišķīgu, modru sargsuni. Paklausīgs, jūtīgs, rotaļīgs, taču ar savu viedokli par visu. Garā sadarbības vēsture ar cilvēku suni ir padarījusi par maigu un sirsnīgas dabas, lojālu, drosmīgu un bezbailīgu dzīvnieku. Šķirnei piemīt laba atmiņa, suņi ir inteliģenti un iniciatīvas pārpilni, ļoti labi pakļaujas dresūrai. Tie vienmēr gatavi izpildīt saimnieka pavēles, un tam blakus vajadzīgs labs sadarbības partneris-cilvēks. Šī pilnīgi noteikti nav šķirne priekš ikviena. Ļoti bieži briāri nonāk patversmēs, jo cilvēki neapzinās cik liels darbs jāiegulda, lai šādu suni izaudzinātu un sadzīvot ar to. Tie ir arī ļoti spītīgi, var kļūt bezbailīgi un nedraudzīgi, ja tos nepareizi audzina. Briāriem nepieciešamas izklaides un aktivitātes, lai tas justos laimīgs, tas nebūs no tiem suņiem, kuriem var vienkārši papliķēt pa galvu un aizmirst uz visu atlikušo dienas daļu. Briāri reti pieķeras visai saimnieka ģimenei, labākajā gadījumā cilvēki tam ir vienaldzīgi. Dzīvei ar bērniem tie jāpieradina jau kopš kucēnu vecuma. Briāriem nepatīk, ja tos bužina un glāsta, tādēļ jau kopš mazotnes suns jāpieradina pie ikdienišķiem pieskārieniem, ķemmēšanās procedūrām utml. Apmāciet suni agri un izturieties pret viņu ar mīlestību, tad iegūsiet lielisku ģimenes mīluli un kompanjonu. Apmācībā jāapbruņojas ar lielu pacietību un mīlestību kombinējot ar stingrām komandām. Tie neklausīs rupjai, agresīvai apmācībai, suns kļūs nervozs un agresīvs. Briāriem nepieciešami regulāri treniņi un uzmanība. Ja jums nekad iepriekš nav piederējis suns, bet tagad esat nolēmis iegādāties briāru, jums būs jāmeklē pieredzējušu suņu audzētāju palīdzība. Briāri pret svešiniekiem izturas ļoti aizdomīgi un var būt nedaudz agresīvi pret citiem suņiem, taču pareizi apmācot un laicīgi socializējot suni, tas kļūs par perfektu mājdzīvnieku un mierīgi sadzīvos ar visiem mājdzīvniekiem. Briāri nereti cenšas apsargāt cilvēkus kožot tiem pēdās, šo instinktu suns saglabājis no saviem senčiem aitu ganiem.

Augstums (skaustā): suņiem-62-68 cm, kucēm-56-64 cm

Svars: vidēji 35 kg

Veselības problēmas: Briāri ir veselīgi suņi, taču dažām līnijām novēro progresējošo tīklenes atrofiju, kataraktu un gūžas displāziju. Briāriem tāpat kā daudzām citām lielajām šķirnēm jāuzmanās no kuņģa uzpūšanās un sagriešanās, kas var strauji progresēt un beigties ar letālu iznākumu.

Dzīvošanas apstākļi: Briārs var dzīvot dzīvoklī, ja tam tiek nodrošinātas atbilstošas fiziskas aktivitātes ārpus mājas. Tas ir vidēji aktīvs iekštelpās, taču piemērotāks tam būtu vidēja lieluma piemājas dārzs. Šis suns pilnīgi noteikti nav piemērots turēšanai voljērā. Vislaimīgākie tie jūtās būdami kā ģimenes locekļi gan istabā, gan ārā.

Treniņi: Briārs ir darba suns un aktivitātes trūkuma dēļ tas var kļūt laisks. Briāri mīl skriet blakus velosipēdam, doties līdzi rīta skrējienos cauri parkam, kā arī tiem patīk peldēt.

Dzīves ilgums: 10-12 gadi

Kucēnu skaits metienā: 8-10 kucēni

Kopšana

Briāram ir ciets un raupjš kažoks, kas nedaudz līdzinās kazas apmatojumam. Ūdens un netīrumi praktiski tam nepielīp,apmatojums izkrīt ļoti nedaudz. Lai suns izskatītos veselīgs un skaists, būtu vēlams ķemmēt briāru regulāri. Ja kažokam nepievērš vērību, tas kļūst nespodrs un saveļās. Regulāri jāpārbauda ausu iekšpuse un jāiztīra, ja tajās uzkrājušies netīrumi, kā arī liekais apmatojums no ausu iekšpuses un pirkstu starpām ir jāatdala.

Šķirnes vēsture

Briārs ir pazīstams jau vairākus gadsimtus, tādi pazīstami cilvēki kā Napaleons, Lafajete(Lafayette),Tomass Džefersons arī ir bijuši briāru īpašnieki. Tos izmantoja franču armija kā sardzes vēstnešus un lai meklētu ievainotos kareivjus, jo suņiem piemīt lieliska dzirde. Šķirne kļuva populāra tikai pēc suņu izstādes Parīzē 1863.gadā-un tādēļ, ka bija notikusi krustošana ar Boseronu un Barbetu šķirni, kas padarīja briārus pievilcīgākus. Nosaukumu „briārs” ieviesa Aubry of Mondidier, cilvēks, kam piederēja agrīnais briārs, vai arī otra versija, ka šķirne nosaukumu ieguva no franču provinces Brie, no kurienes iespējams cēlies. Briāru mūsdienās izmanto kā ganu un dzinējsuni, kā arī tas ir lielisks ģimenes kompanjons. Daži no briāra darba izmantošanas veidiem ir meklēšanas un glābšanas darbi, darbs policijā, militārais darbs, ganāmpulka ganīšana un apsardze.

Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi: www.dogbreedinfo.com

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Bailīgs suns. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Sveiki! Jautājums. Gandrīz pirms 2 gadiem es uz ielas atradu kucēnu. Cilvēki un bērni viņu mocīja/sita. Bet tagad mums ir problēma, viņš atsakās iziet ārpus mājas teritorijas, vīriešu un bērnu redzeslokā rodas nesaturēšana un čīkstēšana. Mēģināju maigi runāt, dot kārumus, novērst uzmanību spēlējoties, bet viņš skrien mājās un čīkst, nomierinās tikai tad, ja apskauj un sauc vārdā. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uzlabot šo situāciju protams ka var. Galvenais sākt pareizi un secīgi strādāt. Iespējams kādu laiku būs jālieto arī mierinājuma zāles.

Pieteikties nodarbībai vai konsultācijai ir iespējams pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv.

Sunim veidojums uz purna

Labdien! Es vēlos uzdot jautājumu par savu 12 gadus veco Ķīnas cekulaino suņi Leniju. Lenijam ir dažādas alerģijas un veselības problēmas, kā jau vecam šķirnes sunim. Lenijam ir alerģija pret vistu, graudaugiem, ( izņemot rīsus un putraimus). Jā viņš ēd kādu no šiem produktiem viņam tek ausis, paliek sarkanās ciskas. Vēl Lenijas ir neliela bruka abos sānos. Viņš ēd dārzeņus un augļus ( gurķus, tomātus, kāpostus, zemenes, persikus u.t.t ). Šodien pamanīju, kā viņam uz purniņa ir tāda kā pumpa. Itkā, jā piespiež tad viņam nesāp. Pumpa vizuāli izskatās, kā ādas pacēlums. Es gribētu zināt vai tas ir bīstami? Varbūt tas pāriet pats no sevis, vai arī ir jāved pie veterinārārsta? Pievienoju fotogrāfiju. Tur gan īsti nevar pumpu redzēt, tāpēc to apvilktu. Jau iepriekš liels paldies par veltīto laiku, un protams atbildi! :)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

bildē īsti nevar saprast un attālināti nav iespējams novērtēt veidojumu. Sirdsmieram ieteiktu tomēr labāk dzīvnieku atrādīt veterinārārstam. 

Ja vēlaties pieteiktires uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Labdien! Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Viss ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Suņa raksturs, vide kur viņš dzīvoja, vide kur viņš dzīvos, laiks ko Jūs varēsiet veltīt sunim ( socializācija, apmācība). Globāli nekas nav nokavēts. Bet šis tas jau ir iemācīts un iespējams ka kaut kas būs jālabo.

Spare parts for travel cage

Hi I am looking for spare parts for my dogs travel cage before Friday. I need the screws and the clips that connect the top with the bottom part of the cage and its a bracco eco no 6 type. Is there any available? Thanks

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Good morning!

We have not spare parts for dogs travel box.

Suns baidās kāpt bagažniekā

Добрый день, наша собака (6 лет, помесь лабрадора и овчарки) всегда очень любила кататься в багажнике нашей машины, но теперь она на отрез отказывается залезать в багажник, будто боиться его как огня. Мы не можем понять с чем это связано.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas nozīme ka sunim bija negatīva pieredze braucot vai kāpjot iekšā bagažniekā. Pārbaudiet vai viss ir kārtībā ar kājam un muguru. 

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.

Kā mācīt/trenēt suni, ja viņam apbalvojuma vietā gardums neder?

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Viņai nekad dzīvē nav doti gardumi, arī ēst viņa ēd ļoti maz un neprasa pēc vēl. Kā šādā veidā viņu mācīt/trenēt, ja viņai apbalvojuma vietā gardums neder?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka vēl neesat atraduši īsto garšīgāko tieši Jūsu sunim gardumu. Bet ja tiešām pilnīgi nekas neinteresē, tād izmantojiet to pašu barību, ar kuru barojiet ikdienā. Bet ir daži nosacījumi. Barībai nav jāstāv sunim pieejamā vietā. Ja barība stāv visu laiku, tad suns nebūs motivēts darīt kaut ko. Tātad pabarojiet no rīta un vakarā. Ja suns neēd, bļodu novācam. Ja sunim vispār ir slikta apetīte, tād noteikti pārbaudiet veselības stāvokli. Ja suns negrib kārums vai negrib strādāt par kārumiem vai sauso barību, tād ņemam barību, piedāvājam no rokas un strādājam. Barību no bļodas nepiedāvājam. Visu dienas normu vai daļu no tās izbarojam no rokas par kaut ko.

Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Labdien! Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo Grāmata drīz būs pieejama arī drukātā veidā.

To klients varēs saņemt bezmaksas Dino Zoo veikalā sākot jūnija vidū.
 

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

 

Обратитесь в ветеринарную клинику. Там собаке окажут помощь. Записаться на визит можно по тел.67 327 923