Atpakaļ

Bordo dogs (Dogue de Bordeaux)

Tas ir ļoti lojāls, pacietīgs un padevīgs ģimenei, kurā dzīvo. Pret svešiniekiem tas ir nežēlīgs un konfrontējošs, un šīs īpašības viņu padara par lielisku apsardzē. Šī šķirne var būt ļoti agresīva pret citiem suņiem, tādēļ vēlams to socializēt jau no kucēnu vecuma.

Šķirnes raksturojums

Bordo dogs, reizēm vēl dēvēts par franču mastifu un Bordo Buldogu, ir īss, plecīgs mastifs ar milzīgu, krunkotu, platu galvu. Galvas lielumam bijusi liela nozīme šķirnes radīšanas procesā. Top līniju izstāžu suņiem galvas perimetrs sasniedz pat 68-75 cm. Žokļi ir īsi un spēcīgi. Bordo dogiem obligāta ir sarkana vai melna sejas maska, apmatojuma krāsa, kas atšķiras no pārējā kažoka, tai jābūt ap muti, ieskaitot lūpas, degunu un acīm. Nāsis ir plaši pavērtas. Purna garumam jābūt vismaz 1/3 no kopējā galvas garuma. Biezās augšlūpas nokarājas pāri apakšžoklim. Kakla āda ir vaļīga formējot biezu apkakli ap kaklu. Kopumā visa suņa āda ir samērā bieza. Ausis ir palielas, nokarājas uz leju.  Ķermenis ir īss, ar taisnu muguru un apaļiem gurniem. Priekškājām jābūt spēcīgām un taisnām. Taisnā aste pamatnē ir resna, uz galu kļūstot šaurāka, tai nevajadzētu sniegties pāri paceles stiegrai. Īsais, mīkstais apmatojums krāsojas no sarkana līdz mahagonijas tonim, ar sarkanu vai melnu masku uz purna. Balta krāsa ir pieļaujama tikai uz krūtīm un pirkstu galiem, jebkurā citā vietā uz ķermeņa tā uzskatāma par defektu.

Temperaments

Audzētājiem laika gaitā izdevies mazināt suņa pirmatnēji radīto nežēlīgo dabu, šobrīd suņiem ir mierīgs un nosvērts raksturs. Tas ir ļoti lojāls, pacietīgs un padevīgs ģimenei, kurā dzīvo. Pret svešiniekiem tas ir nežēlīgs un konfrontējošs, un šīs īpašības viņu padara par lielisku apsardzē. Šī šķirne var būt ļoti agresīva pret citiem suņiem, tādēļ vēlams to socializēt jau no kucēnu vecuma. Bordo dogi rūc un krāc, suņi nav iecietīgi pret citiem sava dzimuma suņiem. Neskatoties uz savu draudīgo ārieni, Bordo Dogi lieliski saprotas ar bērniem un citiem ģimenes locekļiem, tomēr šis iespaidīgais smagais suns nav piemērotas nepieredzējušam suņa īpašniekam.

Augstums (skaustā): 58-75 cm
Svars: 54,4 - 65,2 kg

Veselības problēmas: Bordo dogs nav šķirne, kuru būs viegli izaudzēt. Metieni ir samērā daudzskaitlīgi un kuces praktiski vienmēr pašas spēj piedzemdēt. Audzētājiem jābūt ļoti modriem un pastāvīgi jāuzmana, lai kāds kucēns neaiziet bojā. Kuces var spēcīgi aizsargāt savus kucēnus.

Turēšanas apstākļi: šķirne ir piemērota dzīvošanai dzīvoklī, ja tai nodrošina regulāras pastaigas, savukārt vasarā ir ieteicama peldēšana. Tie ir samērā neaktīvi suņi un tiem nav nepieciešamības nepārtraukti atrasties kustībā.

Treniņi: vajadzīga plaša treniņu programma.

Dzīves ilgums: 10-12 gadi

Kopšana: ļoti vienkārša. Šķirnei apmatojums izkrīt ļoti maz visa gada garumā.

Šķirnes vēsture

Par Bordo doga rašanās vēsturi ir izteiktas vairākas hipotēzes. Tas var būt cēlies no grieķu un romāņu molosiem, no mastifiem, ko Alanu dinastija ieveda Eiropā, no Akvitānijas suņiem vai no spāņu Burgosas suņiem. Laika gaitā šie suņi tika izmantoti ļoti dažādiem mērķiem. Šķirne kalpojusi kā militārie suņi kara laikā, kā ganāmpulka apsargi, piedalījusies suņu gladiatoru cīņās, kur tikusi rīdīta uz buļļiem, lāčiem un citiem suņiem. Viduslaiku beigās Bordo dogus izmantoja kā ganāmpulka dzinējus un personīgos miesassargus. Franču revolūcijas laikā tika nogalināti daudzi suņi, kuri metās aizstāvēt savus dižciltīgos saimniekus, par laimi bija ieinteresētas personas, kuru centieni saglabāt šķirni vainagojušies panākumiem. Šķirni atjaunoja un izglāba no iznīkšanas Raymond Triquet un viņa Franču Bordo dogu klubs. Šķirne šobrīd ir pilnībā nostabilizējusies Francijā un ieguvusi popularitāti visā pasaulē.

Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi:  www.dogbreedinfo.com,  http://caninebreeds.bulldoginformation.com

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kurā audzētavā nopirkt tīršķirnes Amerikāņu Stadforšīras terjera kucēnu?

Labdien, Kurā audzētavā nopirkt tīršķirnes Amerikāņu Stadforšīras terjera kucēnu? Mēs ar ģimeni vēlamies tīršķirnes kucēnu priekš izstādīšanas un aktīva ģimenes kompanjona.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labrīt!

Notiekti visu nepieciešamo informāciju sniegs attiecīgas šķirnes klubs:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-amerikanu-stafordsiras-terjeru-bulterjeru-un-molosu-skirnu-audzetaju-klubs/

Mēģiniet sazināties.

Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs

Labdien! Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs (zobu atņirgšana, uzrūkšana, iekošana līdz asinīm) pret ģimenes locekļiem. Britu Staffordšīras bulterjers tūlīt 2 gadi. Ļoti daudz sosē segas, suņu mantas čāpstina nepārtraukti, kā arī savas ķepas laiza līdz sarkanām. Sarkano ķepu dēļ ir izieti vairāki antibiotiku kursi, nelīdzēja, tikai radās blakus efekti, kā urīna nenoturēšana. Vieslielākās aizdomas, ka suns iekšēji ir stresains, lai gan ir mierīga vide, sava vieta. Agresīvi izturas pret citiem suņiem. Kaķus neaiztiek, jo ģimenē ir istabas kaķis. Suns ir mīlēts un lolots, nav sists vai citādi biedēts, traumēts. Prot pamatkomandas. Novērots, ka ir ļoti spītīgs. Ja nevēlas veikt komandu, var uzrūkt, atņirdzot zobus. Ja tiek atgrūsts, jo lec virsū, arī spēj uzrūkt, vai iekost rokā līdz asinīm. Ir sakodis pusaudžus ģimenē, gan mani. Vīru klausa, bet arī tam spēj uzrūkt, atņirdzot zobus. Barotāja esmu es (mamma). Uz suņa skolu tika vests, kad bija 1 gada vecums, beidzās ar suņa klepošanu, pusgadu ārstējām.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņa agresija bieži vien ir komunikācijas forma, nevis "ļaunums", un ar pareizu pieeju to var krietni samazināt vai pilnībā novērst.

Agresija parasti rodas no:

  • Bailēm vai nedrošības

  • Sliktas socializācijas (nav pieradis pie cilvēkiem/suņiem)

  • Aizsargāšanās (sargā teritoriju, ēdienu vai saimnieku)

  • Sāpēm vai slimībām

  • Nepietiekamas fiziskās un garīgās slodzes

  • Iepriekšējas vardarbības vai traumas

Nodrošiniet pietiekamu slodzi

  • Garas pastaigas, smadzeņu darbs (mantu meklēšana, mācības) palīdz izlādēt uzkrāto enerģiju.

  • Noguris suns = mierīgs suns.

Ja agresija ir izteikta vai neizprotama:

  • Meklējiet kinologu vai suņu uzvedības speciālistu, kurš strādā ar pozitīvām metodēm.

  • Ir iespējamas individuālas nodarbības vai speciāli kursi.

Cik izmaksaas grumings basetam?

Cik izmaksaas grumings basetam?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cena būs ap 50 eur.

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Suni var vest uz frizētavu tad, kad viņš pilnībā vakcinēts. Sanāk no 3-3.5 mēnešiem.

Acu pilieni

Kādi acu pilieni varētu palīdzēt sunim, ja acs ir iekaususi un struto?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

suns ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta un tad dzīvnieklam tiks nozīmēt nepieciešamā ārstēšana.

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Vai ciltsraksti ir svarīgi?

Sveiki! Ar ģimeni vēlamies ņemt labradoru kucēnu, bet līdz galam neizprotam kucēnu ciltrakstu nozīmi. Mēs nevēlamies ar suni piedalīties izstādēs, sacensībās vai vairot kucēnus. Mēs vēlamies tikai tīršķirni, veselīgu un mīļu mājdzīvnieku. Vai šādā gadījumā vēlprojām ir svarīgi un labāk iegādāties kucēnu ar ciltrakstiem? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Vienīgais dokuments kurš var apliecināt suņa šķirni ir ciltsraksti. Ja Jūs gribat veselu suni, tad ir jāizvelās godpratīgus audzētājus, nevis pavairotājus.