Beļģu aitu suns – Tervjurēns (Belgian Sheepdog / Tervueren)
Tas ir ļoti gudrs un paklausīgs suns, nopietns un vērīgs, ar izteiktu aizsardzības un teritoriālo instinktu. Daži suņi mēdz būt arī ļoti kautrīgi un jūtīgi. Šīs šķirnes suņiem nepieciešama ekstensīva socializācija jau kopš agras jaunības, stingra, taču ne barga audzināšana, pieredzējuša cilvēka klātbūtnē.
Šķirnes apraksts
Elegantais Tervjūrens ir slaids, proporcionāls un blīvi muskuļots suns, ar izteiktu pašcieņu. Mazajām tumšajām mandeļveida acīm ir ieinteresēts un jautājošs skatiens. Taisnajām, stāvošajām ausīm jābūt vienādsānu trīsstūra formas, un proporcionālām suņa galvai. Purns ir tievs, bet ne pārmērīgi ass. Galvaskauss ir plats un piere atrodas paralēli purna šķautnei, deguns melns, lūpas cieši sakļautas.
Sakodienam jābūt šķērveida vai pakāpeniskam.
Kakla pāreja uz skaustu ir maz izteikta, krūtis ir vairāk platas nekā šauras, taču ļoti dziļas, sniedzas līdz pat elkoņu iekšējām virsmām. Priekškājas ir muskuļotas, taču nav smagnējas, pakaļkājas- ļoti taisnas, paralēlas viena otrai, ķepas apaļas, nedaudz atgādinot kaķa pēdas. Piektais pirksts var tikt noņemts no priekškājām, taču obligāti tas jāatdala no pakaļkājām. Tervjūrena garā aste var sniegties līdz pat paceles stiegrai.
Apmatojums ir vidēji garš līdz garš, tas sastāv no blīvas pavilnas un garu virsējo apmatojumu, kas piešķir melnīgsnējo nokrāsu suņa apmatojumam. Biezāks apmatojums aug pavēderē, kāju aizmugurē un kā apkakle ap kaklu, kas sniedzas līdz krūšu kaulam(vairāk izteikts tēviņiem).Pamatkrāsa var būt gaiši brūna līdz mahagonu tonim, vairākos standartos pieļaujamas pelēkas krāsas iezīmes. Baltā krāsa pieļaujama uz vēdera, zoda un kāju pirkstiem. Tervjūrenam kļūstot vecākam apmatojums kļūst tumšāks. Sunim piemīt līgana, viegla, nedaudz peldoša gaita.
Temperaments
Tervjūrens ir viens no četriem Beļģijas aitu suņiem. Tas ir ļoti gudrs un paklausīgs suns, nopietns un vērīgs, ar izteiktu aizsardzības un teritoriālo instinktu. Daži suņi mēdz būt arī ļoti kautrīgi un jūtīgi. Šīs šķirnes suņiem nepieciešama ekstensīva socializācija jau kopš agras jaunības, stingra, taču ne barga audzināšana, pieredzējuša cilvēka klātbūtnē. Ja suni sāksiet audzināt pārāk stingri, tas vairs negribēs ar jums sadarboties, sāks norobežoties un aizsargāties, tādēļ apmācību un socializāciju vajadzētu sākt pēc iespējas agrākā vecumā. Piemērots darbam un paklausības sacensībām. Šos suņus lieliski izmanto darbam policijā un apsardzē, jo šāda veida darbs ir arī to lielākā aizraušanās. Tai pat laikā beļģu tervjūrens ir arī lielisks ģimenes loceklis, viņi ir ļoti vērīgi, modri un lojāli, un ļoti pieķeras visai ģimenei. Lieliski saprotas ar bērniem, ja jau kopš mazotnes ir atbilstoši pieradināti dzīvei ģimenē. Tervjūrenam ir nepieciešams dzīvot mīlošā ģimenē, nevis tikt iesprostotam voljerā. Ja sunim netiek pievērsta uzmanība tas atradīs izklaides sev pats, parasti uz saimnieka mantu rēķina. Šiem suņiem piemīt ļoti daudz enerģijas, tādēļ tiem vajadzīgs darbs. Darba līnijām piemīt ļoti augstas darba spējas. Beļģu aitu suņi ir tendēti ļoti pieķerties vienam vai diviem cilvēkiem. Jābūt uzmanīgiem suņus iepazīstinot ar maziem, ne suņu dzimtas dzīvniekiem. Galvenokārt šie suņi lieliski saprotas ar bērniem ,taču var būt dominanti noskaņoti pret citiem suņiem. Ja tiek nodrošināta atbilstoša socializācija ar kaķiem un citiem mājdzīvniekiem, problēmām nevajadzētu rasties. Beļģu aitu suņiem reizēm var izpausties instinktīva ganīšanas uzvedība- dzenāšana un rinķošana, stundām ilga skraidīšana un košana cilvēkiem kājās. Tas ir ļoti prasīgs suns, kuram nepieciešams pieredzējis saimnieks, jo suns var kļūt grūti kontrolējams, ja saimnieks nezinās kā to audzināt un savaldīt. Suņi var būt ļoti atšķirīgi gan temperamenta, gan agresivitātes ziņā. Pirms iegādājieties šīs šķirnes suni, būtu vēlams konsultēties ar pieredzējušu suņu audzētāju.
Beļģu aitu suņi ir iespaidīgi suņi, taču necenties no viņiem prasīt tikai augstākos darba rezultātus un sasniegumus, viņiem nepieciešams arī daudz mīlestības. Pārmērīgi nodarbināti suņi kļūst noslēgti, agresīvi vai bailīgi.
Augstums (skaustā): kucēm-56-61 cm, suņiem-61-66 cm.
Svars: suņi- 29-34 kg, kuces-27-32 kg.
Veselības problēmas: šai veselīgajai un izturīgajai šķirnei nav izteiktu veselības problēmu. Dažos gadījumos novērotas ādas alerģiskas reakcijas, acu problēmas, pārmērīga kautrība vai agresivitāte, kā arī sastopama elkoņu un gūžu displāzija. Jāuzmanās no suņa pārbarošanas, jo tiem ir tendence aptaukoties un kļūt laiskiem.
Dzīvošanas apstākļi: Tervjūrens var dzīvot dzīvoklī, ja tam tiek nodrošinātas atbilstošas fiziskas aktivitātes ārpus mājas. Tas ir vidēji aktīvs iekštelpās, taču piemērotāks tam būtu vidēja lieluma piemājas dārzs. Šķirnes suņi piemēroti vēsam klimatam, bet lieliski piemērojas arī citiem laika apstākļiem. Tie var dzīvot ārā, taču labāk jutīsies iekštelpās kopā ar cilvēku.
Treniņi: tas ir darba suns piemērots aktīvai, ārpusmājas dzīvei. Nepieciešamas garas, aktīvas pastaigas bez pavadas, lai suns var izskrieties.
Dzīves ilgums: 12-14 gadi.
Kucēnu skaits metienā: 6-10 kucēni.
Kopšana: Tervjūrenam ir gara, taisna, cieta arējā apmatojuma kārta, zem kuras ir blīva, mīksta, īsa pavilna, kas prasa ķemmēšanu un sukāšanu katru dienu. Regulāri izgrieziet spalvu kamolus, kas pārsvarā veidojas apkaklē un pavēderē. Apmatojums izkrīt visu gadu, taču pilnībā nomainās suņiem vienu reizi gadā, kucēm- divas reizes.
Šķirnes vēsture
Beļģu tervjūrens savu nosaukumu ieguvis no Beļģijas ciema Tervjūrenas vārda.
Pasaulē pazīstamas 4 varietātes: Malinua(īsspalvains, brūnā līdz mahagona tonim, ar melnām iezīmēm),Tervjūrens (Tervuren)(garspalvains, brūnā līdz mahagona tonim, ar melnām iezīmēm, dažos standartos pieļaujama arī pelēka krāsa), Lakenois(brūns, asspalvains), Grūnendāls(melns, garspalvains).
Šis kustīgais un ar augstu inteliģenci apveltītais suns lieliski tiek galā ar tādiem uzdevumiem kā izsekošana, paklausības treniņi, adžilitī, aizsardzība un „shutzhund”, narkotiku un sprāgstvielu meklēšana, lopu ganīšana un kamanu vilkšana. Tomēr jāņem vērā, ka tervjūrens nav suns priekš katra, enerģiskais suns var tapt par lielisku ģimenes kompanjonu, ja tas ir atbilstoši socializēts un trenēts.
Brewer M.Corbeel ir Tervjūrena šķirnes dibinātājs, jo viņa gaiši brūnais suns tika sapārots ar garspalvainu melnu suni, un rezultātā radās Tervjūrena šķirnes prototips.
Kaut šķirnes popularitāte aug, fiziskā ziņā tas ir tik līdzīgs vācu aitu sunim, tāpēc nekad to nepārspēs un nebūs topa virsotnē. Visi Beļģijas aitu suņi ir attīstījušies kā nopietni darba suņi, kas nodrošina lieliskas darba īpašības uz lauka. Patreiz pasaulē lielākoties Grūnendālu un Tervjūrenu izmanto kā ģimenes kompanjonu, taču Malinua un Lakenois kā sargsuņus.
Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi: www.dogbreedinfo.com