Atpakaļ

Angļu pointers (Pointer)

Angļu pointers vienmēr ir enerģijas pārpilns un dzīvespriecīgs. Lojalitāte un uzticība šo suni padara par patiesu draugu. Tas ir mīlošs, inteliģents un tīrīgs, laipns un pacietīgs ar bērniem, pointers ir kā īsts džentelmenis. Suns ir enerģisks un entuziastisks mednieks, taču mājās ir mierīgs un paklausīgs, suns ir gudrs un viegli adaptējas jebkurai situācijai.

Šķirnes raksturojums

Pointers, kādreiz dēvēts arī par angļu pointeru, ir spēcīgs, cēls un aristokrātisks suns, kas savu galvu vienmēr tur lepni paceltu. Suņa atlētiskais un muskuļotais ķermenis vienmēr ir saspringts un modrs. Deguns ir mazliet piepacelts, ar izteiktu degungalu, augšlūpa ir pilnīga, taču ne pārāk ļengana. Atkarībā no apmatojuma krāsas acu krāsa variē no riekstu brūnas līdz gaiši brūnai. Vidēja izmēra smailās ausis brīvi nokarājas uz leju. Zobiem jāsakļaujas pakāpeniskajā vai šķērveida sakodienā. Kakls ir garš, aste ir taisna un smaila, un to nekad negriež nost. Ķepas ir ovālas formas, „liekos pirkstiņus” priekškājām ir vēlams atdalīt. Īsais, gludais, spīdīgais apmatojums visbiežāk ir baltā krāsā, taču drīkst būt arī tumši brūns, gaiši dzeltenīgs, melns vai oranžs, kā arī vienkrāsains, ar plankumiem vai raibs. Trīskrāsains apmatojums arī ir pieļaujams. Deguna krāsai jābūt vienādā krāsā ar suņa kažoka krāsu.

Temperaments

Angļu pointers vienmēr ir enerģijas pārpilns un dzīvespriecīgs. Lojalitāte un uzticība šo suni padara par patiesu draugu. Tas ir mīlošs, inteliģents un tīrīgs, laipns un pacietīgs ar bērniem, pointers ir kā īsts džentelmenis. Suns ir enerģisks un entuziastisks mednieks, taču mājās ir mierīgs un paklausīgs, suns ir gudrs un viegli adaptējas jebkurai situācijai. Socializējiet pointeru jau kopš agras bērnības, lai novērstu suņa tendenci kļūt biklam un bailīgam, daži eksemplāri var būt arī pārlieku uzbudināti. Pret svešiniekiem suns izturas pazemīgi, bikli un rezervēti, tas ries uz aizdomīgām skaņām, bet nekad nekalpos kā sargsuns. Izstāžu līniju suņi ir labāki ģimenes kompanjoni, medību līniju suņi ir pārāk aktīvi un tiem vienmēr piemitīs tendence medīt(šis instinkts attīstās jau agrā kucēnu vecumā). Pat 8 nedēļu vecumā daudzi kucēni jau sāk izrādīt medību instinktus. Šie visai neatkarīgie suņi nav agresīvi pret citiem suņiem, un labi sadzīvo ar citiem mājdzīvniekiem.

Augstums (skaustā): suņi- 55-62 cm, kuces- 54-60 cm
Svars: 20-30 kg

Veselības problēmas: šķirne ir predisponēta uz saslimšanām ar hipertireodismu, gūžas displāziju un pundurainību.

Turēšanas apstākļi: šie suņi nav piemēroti dzīvei dzīvoklī, tie ir ļoti aktīvi un labāk jutīsies skraidot pa neierobežotu zemes platību.

Treniņi

Treniņi šiem nenogurdināmajiem, enerģiskajiem suņiem ir vitāli nepieciešami, tie lieliski iederēsies kā ģimenes locekļi jaunā, aktīvā ģimenē, un nekādā gadījumā nevajadzētu šo suni iegādāties cilvēkiem, kas nevarēs nodrošināt pointeram regulāras fiziskās aktivitātes un spēles. Ja tiem trūks fiziskās slodzes, suņi kļūs nomākti un destruktīvi.

Mūža ilgums: aptuveni 13-14 gadi

Kopšana

Pointera mīksto apmatojumu ir ļoti viegli kopt, regulāri izsukājiet suni ar mīkstu saru birsti un mazgājiet tikai tad, kad nepieciešams. Lai apmatojums kļūtu spīdīgs, varat to noberzēt ar gabaliņu zamšādas vai raupju dvieli. Pārbaudiet suņa ķepas, īpaši pēc treniņiem un medībām, kā arī pēc fiziskās slodzes kārtīgi nosusiniet suni, neļaujot tam atdzist un saaukstēties. Regulāri pārbaudiet ausis, vai tajās nav sakrājušies netīrumi, sērs un nav sācies iekaisums.

Šķirnes vēsture

Balstoties uz visticamāko versiju angļu pointers tika radīts aptuveni pirms 200 gadiem savā starpā krustojot itāļu pointeru, fokshaundu(Foxhound), bladhaundu, greihaundu, ņūfaundlendu, seteru un buldogu. Šis protams ir gandrīz neticams šķirņu sajaukums, bet rezultāts ir izcili skaists un izdevies. Modernais pointers, kādu to pazīstam arī mūsdienās, eksistē aptuveni 80 gadus. Savu nosaukumu šķirne ieguva pateicoties īpašajai stājai („pointing”), kādu suns ieņem, kad ir uzgājis medījuma pēdas. Stājas virziens norāda medniekam uz kuru pusi ir devies medījums. Pirmie rakstiskie apliecinājumi angļu pointeram Anglijā tiek datēti ar 1650.gadu, kad tam vajadzēja atrast zaķi, ko nomedīt greihaundam. Taču jau 1700.gada sākumā pointers sāka izkonkurēt citas medību šķirnes, jo suns strādā ļoti ātri, pārmeklējot lielas zemes platības, un ir izcili drošsirdīgs. Vispiemērotākais tas ir sauszemes putnu medībām, taču labi piemērojas arī citiem medību veidiem uz sauszemes, ūdenī suns ir nepārliecinošs. Šķirne ir izturīga siltos laika apstākļos, bet jūtīga un strādā ar grūtībām ļoti aukstā laikā. Pointers ir leģendārs pēdu un medījuma uzmeklēšanā, taču nestrādā medījuma dzīšanā.

Mūsdienās suni vēl joprojām plaši izmanto medībām, kā arī tas ir iecienīts ģimenes kompanjons.


Avots: Materiāla tapšanā izmantota "Suņu avīze", interneta resursi

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs

Labdien! Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs (zobu atņirgšana, uzrūkšana, iekošana līdz asinīm) pret ģimenes locekļiem. Britu Staffordšīras bulterjers tūlīt 2 gadi. Ļoti daudz sosē segas, suņu mantas čāpstina nepārtraukti, kā arī savas ķepas laiza līdz sarkanām. Sarkano ķepu dēļ ir izieti vairāki antibiotiku kursi, nelīdzēja, tikai radās blakus efekti, kā urīna nenoturēšana. Vieslielākās aizdomas, ka suns iekšēji ir stresains, lai gan ir mierīga vide, sava vieta. Agresīvi izturas pret citiem suņiem. Kaķus neaiztiek, jo ģimenē ir istabas kaķis. Suns ir mīlēts un lolots, nav sists vai citādi biedēts, traumēts. Prot pamatkomandas. Novērots, ka ir ļoti spītīgs. Ja nevēlas veikt komandu, var uzrūkt, atņirdzot zobus. Ja tiek atgrūsts, jo lec virsū, arī spēj uzrūkt, vai iekost rokā līdz asinīm. Ir sakodis pusaudžus ģimenē, gan mani. Vīru klausa, bet arī tam spēj uzrūkt, atņirdzot zobus. Barotāja esmu es (mamma). Uz suņa skolu tika vests, kad bija 1 gada vecums, beidzās ar suņa klepošanu, pusgadu ārstējām.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņa agresija bieži vien ir komunikācijas forma, nevis "ļaunums", un ar pareizu pieeju to var krietni samazināt vai pilnībā novērst.

Agresija parasti rodas no:

  • Bailēm vai nedrošības

  • Sliktas socializācijas (nav pieradis pie cilvēkiem/suņiem)

  • Aizsargāšanās (sargā teritoriju, ēdienu vai saimnieku)

  • Sāpēm vai slimībām

  • Nepietiekamas fiziskās un garīgās slodzes

  • Iepriekšējas vardarbības vai traumas

Nodrošiniet pietiekamu slodzi

  • Garas pastaigas, smadzeņu darbs (mantu meklēšana, mācības) palīdz izlādēt uzkrāto enerģiju.

  • Noguris suns = mierīgs suns.

Ja agresija ir izteikta vai neizprotama:

  • Meklējiet kinologu vai suņu uzvedības speciālistu, kurš strādā ar pozitīvām metodēm.

  • Ir iespējamas individuālas nodarbības vai speciāli kursi.

Cik izmaksaas grumings basetam?

Cik izmaksaas grumings basetam?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cena būs ap 50 eur.

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Suni var vest uz frizētavu tad, kad viņš pilnībā vakcinēts. Sanāk no 3-3.5 mēnešiem.

Acu pilieni

Kādi acu pilieni varētu palīdzēt sunim, ja acs ir iekaususi un struto?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

suns ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta un tad dzīvnieklam tiks nozīmēt nepieciešamā ārstēšana.

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Vai ciltsraksti ir svarīgi?

Sveiki! Ar ģimeni vēlamies ņemt labradoru kucēnu, bet līdz galam neizprotam kucēnu ciltrakstu nozīmi. Mēs nevēlamies ar suni piedalīties izstādēs, sacensībās vai vairot kucēnus. Mēs vēlamies tikai tīršķirni, veselīgu un mīļu mājdzīvnieku. Vai šādā gadījumā vēlprojām ir svarīgi un labāk iegādāties kucēnu ar ciltrakstiem? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Vienīgais dokuments kurš var apliecināt suņa šķirni ir ciltsraksti. Ja Jūs gribat veselu suni, tad ir jāizvelās godpratīgus audzētājus, nevis pavairotājus.

Kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Sveiki! Vēlējos jautāt, kur Latvijā ir labas, drošas, pārbaudītas labradoru suņu audzētavas, kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Nosūtu Jums datus:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-retriveru-klubs/