Atpakaļ

Suņu sports: kas tas ir, kā uzsākt un kādas disciplīnas pieejamas?

Šajā rakstā Dino Zoo Pasaule suņu skolas vadītāja un kinoloģe Tatjana Bodricka stāsta vairāk par suņu sportu un dažādām disciplīnām, un sniedz padomus, kā pareizi uzsākt nodarbības. 

Vai vēlies stiprināt saikni ar savu četrkājaino draugu, vienlaikus uzlabojot gan mīluļa, gan savu fizisko formu? Suņu sports ir lieliska iespēja aktīvi pavadīt laiku kopā ar savu mīluli, attīstīt jaunas dzīvnieka spējas un iemaņas, kā arī stiprināt fizisko formu un savstarpējo uzticēšanos. Šajā rakstā Dino Zoo Pasaule suņu skolas vadītāja un kinoloģe Tatjana Bodricka stāsta vairāk par suņu sportu un dažādām disciplīnām, un sniedz padomus, kā pareizi uzsākt nodarbības. 

 

Svarīgākais par suņu sportu: 

  • Ieguvumi: suņu sports ir fiziskas aktivitātes, ko saimnieks veic kopā ar suni, kas stiprina saikni, uzlabo veselību un nodrošina mentālo stimulāciju.

  • Uzsākšanas soļi: veselības pārbaude, piemērotas disciplīnas izvēle un pakāpeniska apmācība pozitīvā gaisotnē.

  • Disciplīnu daudzveidība: pieejams plašs dažādu suņu sporta veidu klāsts – no adžiliti un obedience jeb paklausības rallijam līdz kanikrosam un mantrailingam. 

Suns ar suņu skolas treneri

 

Kas ir suņu sports un kāpēc tas ir vērtīgs?

Suņu sports ir daudz vairāk nekā vienkārša pastaiga parkā vai bumbiņas mētāšana piemājas pagalmā. Tā ir mērķtiecīga, strukturēta fiziska un bieži vien arī mentāla nodarbe, kurā suns un saimnieks darbojas kā komanda, lai sasniegtu noteiktus mērķus vai izpildītu konkrētus uzdevumus. 

Atšķirībā no suņu izstādēm, kur galvenais uzsvars tiek likts uz suņa eksterjeru un atbilstību šķirnes standartam, suņu sportā primārais ir suņa un saimnieka sadarbība, suņa fiziskās un garīgās spējas, kā arī kopā pavadītais laiks un prieks par procesu. Ieguvumi no regulārām nodarbībām suņu sportā ir daudzpusīgi:

  1. Uzlabota fiziskā veselība: aktīva fiziskā slodze palīdz uzturēt optimālu suņa svaru, stiprina muskulatūru, uzlabo sirds un asinsvadu sistēmas darbību un veicina locītavu veselību. Regulāras nodarbības var palīdzēt novērst aptaukošanos un ar to saistītās veselības problēmas.

  2. Mentālā stimulācija: daudzas suņu sporta disciplīnas prasa ne tikai fizisku piepūli, bet arī koncentrēšanos, problēmu risināšanas prasmju un jaunu komandu apguvi. Tas nodrošina sunim tik nepieciešamo garīgo noslodzi, kas palīdz novērst garlaicību un ar to saistītas uzvedības problēmas, piemēram, pārmērīgu riešanu, mantu graušanu vai rakšanu.

  3. Stiprāka saikne starp suni un saimnieku: kopīgs darbs pie mērķu sasniegšanas, savstarpēja sapratne un pozitīva komunikācija treniņu procesā veido dziļāku un uzticības pilnāku saikni starp suni un tā īpašnieku. Suns iemācās labāk uztvert saimnieka signālus, un saimnieks – labāk izprast sava mīluļa vajadzības un spējas.

  4. Socializācija: treniņi un sacensības bieži notiek grupās, dodot sunim iespēju socializēties ar citiem suņiem un cilvēkiem kontrolētā un pozitīvā vidē. Tas ir īpaši svarīgi kucēniem un jauniem suņiem, bet noderīgi jebkurā vecumā.

  5. Uzvedības uzlabošana: suņu sporta apmācības procesā apgūtās komandas un disciplīna var pozitīvi ietekmēt suņa uzvedību arī ikdienā. Suns kļūst paklausīgāks, uzmanīgāks un labāk kontrolējams dažādās situācijās.

Suns pļavā ķer frisbiju

 

Kā uzsākt nodarbības un sagatavoties?

Pirms uzsākt aktīvas nodarbības jebkurā suņu sporta veidā, ir svarīgi veikt dažus sagatavošanās soļus, lai nodrošinātu, ka šī pieredze ir pozitīva un droša gan sunim, gan saimniekam.

  1. Pirmais un vissvarīgākais solis ir veterinārās klīnikas apmeklējums. Ir būtiski pārliecināties, ka suns ir vesels un gatavs fiziskai slodzei. Veterinārārsts novērtēs suņa vispārējo veselības stāvokli, īpašu uzmanību pievēršot sirds un asinsvadu sistēmai, elpošanas ceļiem un balsta-kustību aparātam (locītavām, mugurkaulam). 

  2. Dažiem sporta veidiem var būt nepieciešami papildu izmeklējumi, piemēram, rentgens gūžu un elkoņu displāzijas riska novērtēšanai. Veterinārārsts var sniegt arī ieteikumus par piemērotāko slodzes līmeni konkrētam sunim. 

  3. Dažkārt aktīviem suņiem var būt nepieciešami arī papildu uztura bagātinātāji locītavu veselībai vai ātrākas atjaunošanās nodrošināšanai, par ko konsultāciju var sniegt veterinārārsts vai jautājot padomu veterinārās aptiekas farmaceitiem.

  4. Nākamais solis ir piemērotākās disciplīnas izvēle. Jāņem vērā vairāki faktori: suņa vecums, enerģijas līmenis, temperaments un fiziskās īpatnības. Arī dažādas suņu šķirnes var būt vairāk vai mazāk piemērotas konkrētiem sporta veidiem, pateicoties to iedzimtajām īpašībām. Piemēram, borderkolliji bieži izceļas adžiliti, retrīveri – pienesēju sportā (dummy), bet dzinējsuņi – mantrailingā. Tomēr šķirne nav vienīgais noteicošais faktors – svarīgs ir arī konkrētā suņa individuālās īpašības un vēlmes. Jāņem vērā arī paša saimnieka intereses, fiziskā sagatavotība un laika resursi. 

  5. Kad disciplīna izvēlēta, jāmeklē piemērota apmācības vieta. Kvalificēta suņu skola vai sporta klubs ar pieredzējušiem kinologiem ir labākais variants, lai apgūtu pareizu tehniku un izvairītos no traumām. Kinologs vai instruktors palīdzēs izveidot treniņu plānu, kas atbilst konkrētā suņa un saimnieka spējām, un sniegs vērtīgus padomus. Ja suns ir jauns, kucēnu skola var būt lielisks pamats socializācijai un paklausības pamatu apguvei, kas noderēs turpmākajās sporta gaitās. 

  6. Lielākajā daļā suņu sporta veidu priekšnoteikums ir labas paklausības pamati. Sunim būtu jāprot vismaz pamatkomandas (sēdēt, gulēt, nākt klāt, palikt), un tam jāspēj koncentrēties uz saimnieka izteiktajām komandām un signāliem arī citu suņu klātbūtnē un uzmanību novērsošu apstākļu ietekmē. 

  7. Atkarībā no izvēlētā sporta veida var būt nepieciešams specifisks inventārs. Sākotnēji tas var būt pavisam vienkāršs, tostarp ērta kakla siksna vai iemaukti, gara pavada un kārumi motivācijai, bet specifiskākām disciplīnām, piemēram, adžiliti, kanikrosam, būs vajadzīgs papildu aprīkojums. 

 

Suns pavadā skrien pa mežu

 

Vissvarīgākais ir atcerēties, ka apmācībai jābūt pakāpeniskai, pozitīvai un balstītai uz sadarbību. Pacietība, konsekvence un pozitīvs iedrošinājums – uzslavas, kārumi, rotaļas – ir atslēga uz veiksmīgu un patīkamu treniņu procesu. Galvenais mērķis ir kopā pavadīts laiks un prieks par procesu, nevis tikai rezultātu sasniegšana.

 

Populārākās suņu sporta disciplīnas

Suņu sporta pasaule ir pārsteidzoši daudzveidīga, piedāvājot nodarbes katrai gaumei, suņa tipam un saimnieka fiziskajām spējām. 

  • Adžiliti (Agility): viens no pazīstamākajiem un skatāmākajiem suņu sporta veidiem. Suns saimnieka vadībā pēc iespējas ātrāk un precīzāk pārvar šķēršļu joslu, kas sastāv no barjerām, tuneļiem, slaloma stabiem, laipas, šūpolēm un citiem elementiem. Prasa ātrumu, veiklību, precizitāti un lielisku sadarbību starp suni un saimnieku. Piemērots enerģiskiem, labi apmācāmiem un veikliem suņiem.

  • Obidjense (Obedience) / Paklausība: šajā disciplīnā tiek vērtēta suņa spēja precīzi un ar prieku izpildīt dažādas paklausības komandas – gan blakus iešanu, gan palikšanu dažādās pozās, gan priekšmetu pienešanu un komandas no distances. Pastāv dažādi sarežģītības līmeņi. Attīsta suņa koncentrēšanās spējas un disciplīnu.

  • Rallijs Obedience (Rally-O): apvieno tradicionālās paklausības elementus ar adžiliti līdzīgu trasi. Komanda (suns un saimnieks) iziet noteiktu maršrutu, kurā izvietotas zīmes ar norādēm par veicamo uzdevumu, piemēram, pagriezieni, sēdēšana, gulēšana, šķēršļu pārvarēšana u.c. Uzsvars tiek likts uz pozitīvu sadarbību un komunikāciju.

  • Kanikross (Canicross), Baidžorings (Bikejoring), Skidžorings (Skijoring): šie ir braukšanas sporta veidi, kur suns vai suņi velk saimnieku, kurš attiecīgi skrien, brauc ar velosipēdu vai slēpo. Suns ir īpašos iemauktos, kas savienoti ar saimnieka jostu (kanikrosā) vai velosipēdu/slēpēm ar amortizējošu saiti. Prasa labu fizisko sagatavotību gan sunim, gan saimniekam. Īpaši piemērots aktīvām, skriet mīlošām šķirnēm.

  • Frisbijs (Disc Dog): dinamisks sporta veids, kur saimnieks met lidojošo šķīvīti (frisbiju), un suns to noķer. Ir dažādas disciplīnas – tālmešana, precizitāte, frīstails, kur tiek vērtēti dažādi triki un ķeršanas elementi mūzikas pavadījumā. Lieliski piemērots suņiem ar labu lēkšanas spēju un medību instinktu. 

  • Flaibols (Flyball): komandu sporta veids. Divas komandas (katrā 4 suņi) sacenšas stafetē. Sunim jāpārvar 4 barjeras, jāuzkāpj uz īpašas kastes, kas izmet bumbiņu, jānoķer tā un jāatgriežas pie saimnieka pāri barjerām. Uzvar komanda, kuras visi suņi finišējuši pirmie bez kļūdām. Ļoti ātrs un azartisks sporta veids.

  • Mantrailing / Pēdu dzīšana (Tracking): šajās disciplīnās tiek izmantota suņa izcilā oža. Mantrailingā suns meklē konkrētu "pazudušu" personu pēc viņa individuālā aromāta parauga. Pēdu dzīšanā suns seko pa iemītu pēdu trasi, atrodot trasē nomestus priekšmetus. Attīsta suņa dabiskos instinktus un koncentrēšanās spējas.

Šis ir tikai neliels ieskats plašajā suņu sports disciplīnu klāstā. Pastāv vēl daudzas citas specializētākas nodarbes, piemēram, ganīšana, priekšmetu pienešana (dummy sports), aizsardzības sporta veidi (IGP), dejošana ar suni (dog dancing) un citas. Galvenais ir atrast to, kas sagādā prieku gan sunim, gan saimniekam.

 

Dino Zoo Pasaule – atbalsts aktīvam dzīvesveidam

Regulāra veselības stāvokļa uzraudzība ir īpaši svarīga suņiem, kas aktīvi nodarbojas ar suņu sports. Dino Zoo veterinārās klīnikas nodrošina profesionālu aprūpi un konsultācijas, lai tavs četrkājainais sportists vienmēr būtu lieliskā formā un gatavs jauniem sasniegumiem. Savukārt suņu un kucēnu nodarbības pieredzējušu kinologu vadība piedāvā Dino Zoo suņu un kucēnu skola. Uzzini vairāk dinozoopasaule.lv!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs

Labdien! Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs (zobu atņirgšana, uzrūkšana, iekošana līdz asinīm) pret ģimenes locekļiem. Britu Staffordšīras bulterjers tūlīt 2 gadi. Ļoti daudz sosē segas, suņu mantas čāpstina nepārtraukti, kā arī savas ķepas laiza līdz sarkanām. Sarkano ķepu dēļ ir izieti vairāki antibiotiku kursi, nelīdzēja, tikai radās blakus efekti, kā urīna nenoturēšana. Vieslielākās aizdomas, ka suns iekšēji ir stresains, lai gan ir mierīga vide, sava vieta. Agresīvi izturas pret citiem suņiem. Kaķus neaiztiek, jo ģimenē ir istabas kaķis. Suns ir mīlēts un lolots, nav sists vai citādi biedēts, traumēts. Prot pamatkomandas. Novērots, ka ir ļoti spītīgs. Ja nevēlas veikt komandu, var uzrūkt, atņirdzot zobus. Ja tiek atgrūsts, jo lec virsū, arī spēj uzrūkt, vai iekost rokā līdz asinīm. Ir sakodis pusaudžus ģimenē, gan mani. Vīru klausa, bet arī tam spēj uzrūkt, atņirdzot zobus. Barotāja esmu es (mamma). Uz suņa skolu tika vests, kad bija 1 gada vecums, beidzās ar suņa klepošanu, pusgadu ārstējām.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņa agresija bieži vien ir komunikācijas forma, nevis "ļaunums", un ar pareizu pieeju to var krietni samazināt vai pilnībā novērst.

Agresija parasti rodas no:

  • Bailēm vai nedrošības

  • Sliktas socializācijas (nav pieradis pie cilvēkiem/suņiem)

  • Aizsargāšanās (sargā teritoriju, ēdienu vai saimnieku)

  • Sāpēm vai slimībām

  • Nepietiekamas fiziskās un garīgās slodzes

  • Iepriekšējas vardarbības vai traumas

Nodrošiniet pietiekamu slodzi

  • Garas pastaigas, smadzeņu darbs (mantu meklēšana, mācības) palīdz izlādēt uzkrāto enerģiju.

  • Noguris suns = mierīgs suns.

Ja agresija ir izteikta vai neizprotama:

  • Meklējiet kinologu vai suņu uzvedības speciālistu, kurš strādā ar pozitīvām metodēm.

  • Ir iespējamas individuālas nodarbības vai speciāli kursi.

Cik izmaksaas grumings basetam?

Cik izmaksaas grumings basetam?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cena būs ap 50 eur.

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Suni var vest uz frizētavu tad, kad viņš pilnībā vakcinēts. Sanāk no 3-3.5 mēnešiem.

Acu pilieni

Kādi acu pilieni varētu palīdzēt sunim, ja acs ir iekaususi un struto?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

suns ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta un tad dzīvnieklam tiks nozīmēt nepieciešamā ārstēšana.

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Vai ciltsraksti ir svarīgi?

Sveiki! Ar ģimeni vēlamies ņemt labradoru kucēnu, bet līdz galam neizprotam kucēnu ciltrakstu nozīmi. Mēs nevēlamies ar suni piedalīties izstādēs, sacensībās vai vairot kucēnus. Mēs vēlamies tikai tīršķirni, veselīgu un mīļu mājdzīvnieku. Vai šādā gadījumā vēlprojām ir svarīgi un labāk iegādāties kucēnu ar ciltrakstiem? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Vienīgais dokuments kurš var apliecināt suņa šķirni ir ciltsraksti. Ja Jūs gribat veselu suni, tad ir jāizvelās godpratīgus audzētājus, nevis pavairotājus.

Kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Sveiki! Vēlējos jautāt, kur Latvijā ir labas, drošas, pārbaudītas labradoru suņu audzētavas, kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Nosūtu Jums datus:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-retriveru-klubs/