Atpakaļ

Skumjā diena tuvojas: kādas pazīmes liecina, ka suns mirst?

Atvadas no uzticamā četrkājainā drauga – mīlēta un lolota ģimens locekļa un daudzu gadu prieka avota – ir neizmērojami smags un skumjš laiks katra suņa saimnieka un tā ģimenes dzīvē. Lasi vairāk par to rakstā!

Atvadas no uzticamā četrkājainā drauga – mīlēta un lolota ģimens locekļa un daudzu gadu prieka avota – ir neizmērojami smags un skumjš laiks katra suņa saimnieka un tā ģimenes dzīvē. 

Ir tikai dabiski, ka vecumdienās dzīvnieka organisms ir stipri vien novājināts, imunitāte vairs nespēj tik veiksmīgi cīnīties ar dažādām slimībām un iekšējie orgāni mēdz būt bojāti un nespēj veikt tiem paredzētās funkcijas. 

Un, diemžēl, tikai ļoti retos gadījumos suns aiziet uz citiem medību laukiem vienkārši no vecuma noguruma un organisma pilnīgas novecošanās. Lielākajā daļā gadījumu tas saistīts ar kādu vairāk vai mazāk smagu slimību vai traumu. Saimniekam neatliek nekas cits kā samierināties ar nāves dabīgo procesu, pieņemt to, ka suns drīz vairs nebūs līdzās un darīt visu, lai uzticamā drauga vecumdienas būtu pēc iespējas mazāk grūtas un sāpīgas. 

Rūpes par suni ietver ne tikai rotaļas un audzināšanu, atbilstošu uzturu, fiziskās aktivitātes un veselības aprūpi tā kucēna un spēka gados, bet arī atbildību par savu dzīvnieku vecumdienās, ar savām rūpēm un gādību pasakoties savam mīļajam draugam par nesavtīgo draudzību, pieķeršanos un skaistajiem kopā pavadītajiem mirkļiem. 

Kādas ir pazīmes, ka suns mirst un kā būt līdzās savam sunim šajā atvadu laikā – par to lasi šajā rakstā!

 

Biežāk novērotās pazīmes, kas liecina, ka suns mirst 

Labs un gādīgs suņa saimnieks ir informēts saimnieks. Tieši zināšanas par savu mīluli, par šķirnei raksturīgākajām veselības kaitēm un problēmām, regulāras vizītes pie vetārsta arī vecumdienās un spēja pielāgot vecumam atbilstošu uzturu, aprūpi un kopšanu, spēs nodrošināt to, ka arī sirmu un smagi slimu suņu dzīves nogale būs cienīga un, cik vien iespējams, mazāk mokoša. 

Suņiem, kam tuvojas pēdējās dzīves dienas un stundas, pazīmes par to ir ļoti individuālas, kā jau katra dzīvnieka individuālais dzīves gājums un veselības stāvoklis. 

Tomēr ir vairākas biežāk novērotās pazīmes, ar kurām dalās suņu saimnieki un veterinārārsti, kas var palīdzēt saprast, ka laiks no mīluļa atvadīties. 

  1. Leterģija un vēlme izolēties 

Suns kļūst aizvien mazāk aktīvs, tas izvairās no jebkāda veida kustības un lielāko dienas daļu pavada nekustīgi guļot, – šīs var būt vienas no pirmajām pazīmēm, ka suns mirst. Protams, ir liela daļa gadījumu, kad leterģija un apātija liecina par to, ka dzīvniekam ir kāda nopietna saslimšana. Tāpēc gados jaunu un līdz šim veselu suņu saimniekiem ar steigu jādodas uz veterināro klīniku. 

Taču suņiem dzīves nogalē šādas pazīme ir dabiskas. Tāpat kā vēlme noslēpties un izolēties kādā vietā, kur sunim neviens netiks klāt. Tas ir dabas noteikts instinkts, kas parādās gandrīz visiem suņiem īsi pirms miršanas. Suns jūt, ka ir vājš un novārdzis un vairs nespēs sevi aizsargāt. 

Tāpēc, ja novēro, ka tavs suns ilgstoši nekustas, neievēro personīgo higiēnu, atsakās no ēdiena vai cenšas paslēpties un distancēties – esi blakus savam sunim un parūpējies par to. 

Ko tu vari darīt, lai palīdzētu savam mājdzīvniekam? 

Esi līdzās, ļauj sunim gulēt un atpūsties cik vien iespējams, nekādā gadījumā nespied to doties pastaigās vai citās aktivitātēs. Nodrošini savam sunim ērtu, mierīgu un klusu guļvietu, kur to netraucēs mājas kņada, ģimenes locekļi vai citi mājdzīvnieki. 

  1. Suns atsakās no ēdiena un ūdens 

Straujš apetītes zudums, atteikšanās no ierastajām maltītēm, nekāda interese par suņu gardumiem, atteikšanās no ūdens – tās visas ir pazīmes, kas var liecināt par to, ka suns mirst. 

Nāves iestāšanās organismā ir sarežģīts un ļoti komplicēts dažādu procesu kopums. Pamazām pārstāj darboties iekšējie orgāni un organisma dabiskās norises, samazinās enerģijas patēriņš, līdz ar to dzīvnieka organisms vairs neprasa pārtikas un ūdens uzņemšanu tā kā līdz šīm. 

Tas, ko tu vari darīt – mēģini barot savu suni pats. Piedāvā pavisam nelielus kumosus mitru, viegli sagremojamu barību, ko šādiem gadījumiem nozīmējis veterinārārsts. Lai suns uzņemtu šķidrumu, mēģini to padzirdīt ar šļircīti. Vari doties arī uz veterināro klīniku, lai tur sunim veiktu enterālo vai parenterālo barošanu. 

 

  1. Nesaturēšana un kontroles zudums 

Tuvojoties nāvei, suņiem novēro arī nesaturēšanu. Suns vairs nespēj kontrolēt urīnpūšļa un sfinktera darbību, tāpat arī citas ķermeņa kustības kļūst nekontrolētas. 

Kā tu vari palīdzēt? Novieto speciālus paladziņu dzīvnieka guļvietā, centies uzturēt to sausu un higiēnisku. Pēc iespējas maigi un ātri apkop suni no izkārnījumiem un urīna. 

  1. Apgrūtināta, sekla un/vai strauja elpošana, klepus 

Neregulāra, lēna elpa ar ilgām pauzēm vai ļoti strauja, smaga elpošana, gārgšana un citas ierastā elpošanas modeļa izmaiņas arī ir pazīme, kas liecina, ka suns mirst. 

Suņa organisms un iekšējo orgānu darbība sāk apstāties, tāpēc mainās arī  elpošana. Savukārt gārgšana vai klepus var liecināt par ūdens uzkrāšanos plaušās. Nereti to pavada arī drudzis, bezsamaņa vai sāpes. 

  1. Citas pazīmes 

Citas pazīmes, ka suns mirst: pazemināta ķermeņa temperatūra, nemierīgums, piepampums, sāpes, mainās smaganu tonis, straujš svara zudums, bezsamaņa. 

Iemidzināšana  – smags, taču humāns un mīlestības pilns lēmums 

Eitanāzija, īpaši smagi un ilgstoši slimiem suņiem, kas cieš lielas sāpes un diskomfortu, ir pēdējais patiesu rūpju un mīlestības pilnais solis, kas atbrīvo mīļo draugu no ciešanām. 

Protams, lēmums jāpieņem katram saimniekam individuāli, tomēr tad, kad dzīvnieku vairs glābt nav iespējams, tam atlikušas vien dažas mokošas dienas vai nedēļas, doties uz veterināro klīniku un lūgt vetārstam veikt šo soli ir labākais, ko saimnieks var darīt. 

Dod iespēju sev un saviem mīļajiem atvadīties no uzticamā drauga, pavadi ar to kopā pēdējos brīžus, aprunājies ar to, velti rūpes un glāstus. Dzirde ir viena no pēdējām funkcijām, kas dzīvniekam zūd pirms nāves, tāpēc veltī laiku mierinošiem vārdiem. 

 

Dino Zoo veterinārā klīnika – uztici rūpes par sava suņa vecumdienām mūsu profesionāļiem! 

Pārzinot pazīmes, kas liecina, ka suns mirst, tu dod iespēju sev laikus sagatavoties atvadām no sava mīluļa un vari parūpeties par to, lai suns izjustu pēc iespējas mazāku diskomfortu un sāpes. 

Dino Zoo veterinārā klīnika Rīgā, Krasta ielā 52 un Stirnu ielā 26 aicina suņu senioru saimniekus, lai kopīgi parūpētos par mīluļa dzīves nogali, nodrošinot atbilstošu aprūpi, pielāgojot ārstniecisko terapiju un uzturu, lai dzīvnieka pēdējie dzīves mēneši būtu vieglāki. 

 

Dino Zoo – rūpēs par ikvienu mājdzīvnieku! 


 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs

Labdien! Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs (zobu atņirgšana, uzrūkšana, iekošana līdz asinīm) pret ģimenes locekļiem. Britu Staffordšīras bulterjers tūlīt 2 gadi. Ļoti daudz sosē segas, suņu mantas čāpstina nepārtraukti, kā arī savas ķepas laiza līdz sarkanām. Sarkano ķepu dēļ ir izieti vairāki antibiotiku kursi, nelīdzēja, tikai radās blakus efekti, kā urīna nenoturēšana. Vieslielākās aizdomas, ka suns iekšēji ir stresains, lai gan ir mierīga vide, sava vieta. Agresīvi izturas pret citiem suņiem. Kaķus neaiztiek, jo ģimenē ir istabas kaķis. Suns ir mīlēts un lolots, nav sists vai citādi biedēts, traumēts. Prot pamatkomandas. Novērots, ka ir ļoti spītīgs. Ja nevēlas veikt komandu, var uzrūkt, atņirdzot zobus. Ja tiek atgrūsts, jo lec virsū, arī spēj uzrūkt, vai iekost rokā līdz asinīm. Ir sakodis pusaudžus ģimenē, gan mani. Vīru klausa, bet arī tam spēj uzrūkt, atņirdzot zobus. Barotāja esmu es (mamma). Uz suņa skolu tika vests, kad bija 1 gada vecums, beidzās ar suņa klepošanu, pusgadu ārstējām.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņa agresija bieži vien ir komunikācijas forma, nevis "ļaunums", un ar pareizu pieeju to var krietni samazināt vai pilnībā novērst.

Agresija parasti rodas no:

  • Bailēm vai nedrošības

  • Sliktas socializācijas (nav pieradis pie cilvēkiem/suņiem)

  • Aizsargāšanās (sargā teritoriju, ēdienu vai saimnieku)

  • Sāpēm vai slimībām

  • Nepietiekamas fiziskās un garīgās slodzes

  • Iepriekšējas vardarbības vai traumas

Nodrošiniet pietiekamu slodzi

  • Garas pastaigas, smadzeņu darbs (mantu meklēšana, mācības) palīdz izlādēt uzkrāto enerģiju.

  • Noguris suns = mierīgs suns.

Ja agresija ir izteikta vai neizprotama:

  • Meklējiet kinologu vai suņu uzvedības speciālistu, kurš strādā ar pozitīvām metodēm.

  • Ir iespējamas individuālas nodarbības vai speciāli kursi.

Cik izmaksaas grumings basetam?

Cik izmaksaas grumings basetam?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cena būs ap 50 eur.

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Suni var vest uz frizētavu tad, kad viņš pilnībā vakcinēts. Sanāk no 3-3.5 mēnešiem.

Acu pilieni

Kādi acu pilieni varētu palīdzēt sunim, ja acs ir iekaususi un struto?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

suns ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta un tad dzīvnieklam tiks nozīmēt nepieciešamā ārstēšana.

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Vai ciltsraksti ir svarīgi?

Sveiki! Ar ģimeni vēlamies ņemt labradoru kucēnu, bet līdz galam neizprotam kucēnu ciltrakstu nozīmi. Mēs nevēlamies ar suni piedalīties izstādēs, sacensībās vai vairot kucēnus. Mēs vēlamies tikai tīršķirni, veselīgu un mīļu mājdzīvnieku. Vai šādā gadījumā vēlprojām ir svarīgi un labāk iegādāties kucēnu ar ciltrakstiem? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Vienīgais dokuments kurš var apliecināt suņa šķirni ir ciltsraksti. Ja Jūs gribat veselu suni, tad ir jāizvelās godpratīgus audzētājus, nevis pavairotājus.

Kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Sveiki! Vēlējos jautāt, kur Latvijā ir labas, drošas, pārbaudītas labradoru suņu audzētavas, kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Nosūtu Jums datus:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-retriveru-klubs/