Atpakaļ

Skumjā diena tuvojas: kādas pazīmes liecina, ka suns mirst?

Atvadas no uzticamā četrkājainā drauga – mīlēta un lolota ģimens locekļa un daudzu gadu prieka avota – ir neizmērojami smags un skumjš laiks katra suņa saimnieka un tā ģimenes dzīvē. Lasi vairāk par to rakstā!

Atvadas no uzticamā četrkājainā drauga – mīlēta un lolota ģimens locekļa un daudzu gadu prieka avota – ir neizmērojami smags un skumjš laiks katra suņa saimnieka un tā ģimenes dzīvē. 

Ir tikai dabiski, ka vecumdienās dzīvnieka organisms ir stipri vien novājināts, imunitāte vairs nespēj tik veiksmīgi cīnīties ar dažādām slimībām un iekšējie orgāni mēdz būt bojāti un nespēj veikt tiem paredzētās funkcijas. 

Un, diemžēl, tikai ļoti retos gadījumos suns aiziet uz citiem medību laukiem vienkārši no vecuma noguruma un organisma pilnīgas novecošanās. Lielākajā daļā gadījumu tas saistīts ar kādu vairāk vai mazāk smagu slimību vai traumu. Saimniekam neatliek nekas cits kā samierināties ar nāves dabīgo procesu, pieņemt to, ka suns drīz vairs nebūs līdzās un darīt visu, lai uzticamā drauga vecumdienas būtu pēc iespējas mazāk grūtas un sāpīgas. 

Rūpes par suni ietver ne tikai rotaļas un audzināšanu, atbilstošu uzturu, fiziskās aktivitātes un veselības aprūpi tā kucēna un spēka gados, bet arī atbildību par savu dzīvnieku vecumdienās, ar savām rūpēm un gādību pasakoties savam mīļajam draugam par nesavtīgo draudzību, pieķeršanos un skaistajiem kopā pavadītajiem mirkļiem. 

Kādas ir pazīmes, ka suns mirst un kā būt līdzās savam sunim šajā atvadu laikā – par to lasi šajā rakstā!

 

Biežāk novērotās pazīmes, kas liecina, ka suns mirst 

Labs un gādīgs suņa saimnieks ir informēts saimnieks. Tieši zināšanas par savu mīluli, par šķirnei raksturīgākajām veselības kaitēm un problēmām, regulāras vizītes pie vetārsta arī vecumdienās un spēja pielāgot vecumam atbilstošu uzturu, aprūpi un kopšanu, spēs nodrošināt to, ka arī sirmu un smagi slimu suņu dzīves nogale būs cienīga un, cik vien iespējams, mazāk mokoša. 

Suņiem, kam tuvojas pēdējās dzīves dienas un stundas, pazīmes par to ir ļoti individuālas, kā jau katra dzīvnieka individuālais dzīves gājums un veselības stāvoklis. 

Tomēr ir vairākas biežāk novērotās pazīmes, ar kurām dalās suņu saimnieki un veterinārārsti, kas var palīdzēt saprast, ka laiks no mīluļa atvadīties. 

  1. Leterģija un vēlme izolēties 

Suns kļūst aizvien mazāk aktīvs, tas izvairās no jebkāda veida kustības un lielāko dienas daļu pavada nekustīgi guļot, – šīs var būt vienas no pirmajām pazīmēm, ka suns mirst. Protams, ir liela daļa gadījumu, kad leterģija un apātija liecina par to, ka dzīvniekam ir kāda nopietna saslimšana. Tāpēc gados jaunu un līdz šim veselu suņu saimniekiem ar steigu jādodas uz veterināro klīniku. 

Taču suņiem dzīves nogalē šādas pazīme ir dabiskas. Tāpat kā vēlme noslēpties un izolēties kādā vietā, kur sunim neviens netiks klāt. Tas ir dabas noteikts instinkts, kas parādās gandrīz visiem suņiem īsi pirms miršanas. Suns jūt, ka ir vājš un novārdzis un vairs nespēs sevi aizsargāt. 

Tāpēc, ja novēro, ka tavs suns ilgstoši nekustas, neievēro personīgo higiēnu, atsakās no ēdiena vai cenšas paslēpties un distancēties – esi blakus savam sunim un parūpējies par to. 

Ko tu vari darīt, lai palīdzētu savam mājdzīvniekam? 

Esi līdzās, ļauj sunim gulēt un atpūsties cik vien iespējams, nekādā gadījumā nespied to doties pastaigās vai citās aktivitātēs. Nodrošini savam sunim ērtu, mierīgu un klusu guļvietu, kur to netraucēs mājas kņada, ģimenes locekļi vai citi mājdzīvnieki. 

  1. Suns atsakās no ēdiena un ūdens 

Straujš apetītes zudums, atteikšanās no ierastajām maltītēm, nekāda interese par suņu gardumiem, atteikšanās no ūdens – tās visas ir pazīmes, kas var liecināt par to, ka suns mirst. 

Nāves iestāšanās organismā ir sarežģīts un ļoti komplicēts dažādu procesu kopums. Pamazām pārstāj darboties iekšējie orgāni un organisma dabiskās norises, samazinās enerģijas patēriņš, līdz ar to dzīvnieka organisms vairs neprasa pārtikas un ūdens uzņemšanu tā kā līdz šīm. 

Tas, ko tu vari darīt – mēģini barot savu suni pats. Piedāvā pavisam nelielus kumosus mitru, viegli sagremojamu barību, ko šādiem gadījumiem nozīmējis veterinārārsts. Lai suns uzņemtu šķidrumu, mēģini to padzirdīt ar šļircīti. Vari doties arī uz veterināro klīniku, lai tur sunim veiktu enterālo vai parenterālo barošanu. 

 

  1. Nesaturēšana un kontroles zudums 

Tuvojoties nāvei, suņiem novēro arī nesaturēšanu. Suns vairs nespēj kontrolēt urīnpūšļa un sfinktera darbību, tāpat arī citas ķermeņa kustības kļūst nekontrolētas. 

Kā tu vari palīdzēt? Novieto speciālus paladziņu dzīvnieka guļvietā, centies uzturēt to sausu un higiēnisku. Pēc iespējas maigi un ātri apkop suni no izkārnījumiem un urīna. 

  1. Apgrūtināta, sekla un/vai strauja elpošana, klepus 

Neregulāra, lēna elpa ar ilgām pauzēm vai ļoti strauja, smaga elpošana, gārgšana un citas ierastā elpošanas modeļa izmaiņas arī ir pazīme, kas liecina, ka suns mirst. 

Suņa organisms un iekšējo orgānu darbība sāk apstāties, tāpēc mainās arī  elpošana. Savukārt gārgšana vai klepus var liecināt par ūdens uzkrāšanos plaušās. Nereti to pavada arī drudzis, bezsamaņa vai sāpes. 

  1. Citas pazīmes 

Citas pazīmes, ka suns mirst: pazemināta ķermeņa temperatūra, nemierīgums, piepampums, sāpes, mainās smaganu tonis, straujš svara zudums, bezsamaņa. 

Iemidzināšana  – smags, taču humāns un mīlestības pilns lēmums 

Eitanāzija, īpaši smagi un ilgstoši slimiem suņiem, kas cieš lielas sāpes un diskomfortu, ir pēdējais patiesu rūpju un mīlestības pilnais solis, kas atbrīvo mīļo draugu no ciešanām. 

Protams, lēmums jāpieņem katram saimniekam individuāli, tomēr tad, kad dzīvnieku vairs glābt nav iespējams, tam atlikušas vien dažas mokošas dienas vai nedēļas, doties uz veterināro klīniku un lūgt vetārstam veikt šo soli ir labākais, ko saimnieks var darīt. 

Dod iespēju sev un saviem mīļajiem atvadīties no uzticamā drauga, pavadi ar to kopā pēdējos brīžus, aprunājies ar to, velti rūpes un glāstus. Dzirde ir viena no pēdējām funkcijām, kas dzīvniekam zūd pirms nāves, tāpēc veltī laiku mierinošiem vārdiem. 

 

Dino Zoo veterinārā klīnika – uztici rūpes par sava suņa vecumdienām mūsu profesionāļiem! 

Pārzinot pazīmes, kas liecina, ka suns mirst, tu dod iespēju sev laikus sagatavoties atvadām no sava mīluļa un vari parūpeties par to, lai suns izjustu pēc iespējas mazāku diskomfortu un sāpes. 

Dino Zoo veterinārā klīnika Rīgā, Krasta ielā 52 un Stirnu ielā 26 aicina suņu senioru saimniekus, lai kopīgi parūpētos par mīluļa dzīves nogali, nodrošinot atbilstošu aprūpi, pielāgojot ārstniecisko terapiju un uzturu, lai dzīvnieka pēdējie dzīves mēneši būtu vieglāki. 

 

Dino Zoo – rūpēs par ikvienu mājdzīvnieku! 


 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.