Atpakaļ

Nelūgtais ciemiņš – blusas

Iestājoties vēsākam laikam, mājas mīluļa kažokā var iemājot nelūgts viesis – blusas, kas vasaras izskaņā un rudens mēnešos aktīvi migrē no dzīvnieka uz dzīvnieku un pārceļas uz iekštelpām. Ar šo parazītu gan suņi, gan kaķi var inficēties ļoti viegli, tāpēc būtiska ir savlaicīga profilakse, kas palīdzēs no tām izvairīties. Vairāk par to, kā rīkoties akūtā situācijā un kā novērst blusu rašanos ilgtermiņā, stāsta veterinārārste, Dino Zoo Klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe, kinoloģe, Dino Zoo Suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka un Dino Zoo eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis.

Blusas ir ļoti izplatīti dzīvnieku parazīti, un dzīvnieks tās var iegūt jebkur – pagalmā, parkā, vasarnīcā, kāpņu telpā un citās vietās, kur pastaigājies dzīvnieks, kuram jau ir blusas. Tās ir ļoti dzīvotspējīgas un var ilgi gaidīt savu upuri, turklāt rudenī, kad laiks kļūst vēsāks, tās paliek aktīvākas un sāk pārvākties uz iekštelpām, meklējot labākus dzīves apstākļus. Tādējādi tās var iemitināties ne tikai to dzīvnieku kažokā, kuri dodas pastaigās, bet arī iekštelpu mājdzīvnieku spalvā.

Kā stāsta Kristīne Dumpe, Latvijā ir konstatētas 39 blusu sugas. Trīs no tām parazitē arī uz cilvēka – cilvēka blusa (Pulex irritans), kaķa blusa (Ctenocephalides felis) un suņa blusa (C. canis). Retumis uz cilvēka parazitē arī žurku blusa (Geratophyllus fasciatus). Tomēr vairākums blusu ir putnu un savvaļas zīdītāju, piemēram, sikspārņu, ežu un āpšu parazīti.

Blusas dzīvo smilšainās vietās. Pat tad, ja dzīvnieks neiet ārā, blusu oliņas uz mājām var atnest dzīvnieka saimnieks kaut no kāpņu telpas. Nereti, pārskatot mīluļa kažoku, šķiet, ka blusu tajā nav, taču, iespējams, to skaits vēl ir neliels. Par blusu klātbūtni var liecināt arī dzīvnieka uzvedība. Ja to ir daudz, dzīvnieks kļūst nervozs. Piemēram, ja kaķis mierīgi sēž, pēkšņi salecas un aizmūk, iespējams, dzīvnieka neparastās uzvedības cēlonis ir parazīta klātbūtne. Turklāt arī no vienas blusas dzīvniekam var rasties ne tikai fizisks diskomforts, bet arī alerģiska reakcija un ādas izkasījumi, īpaši vietās, kur tā ir plānāka, piemēram, uz ausīm,” stāsta Ivo Obrumanis.

Blusas ir kaitīgas dzīvnieka organismam, jo barojas ar tā asinīm. Ja to ir ļoti daudz, parazīta invāzija var dzīvniekam radīt mazasinību. Nereti blusu siekalas izraisa arī alerģisku reakciju un tās radītu dermatītu. Tāpat blusas pārnēsā gurķveida lenteņa oliņas, kā arī dažādas bīstamas slimības.

“Blusām iemitinoties dzīvnieka kažokā, tā apmatojums paliek blāvs, var savelties, dzīvniekam veidojas ādas bojājumi. Tās ir tā dēvētā blusu alerģiskā dermatīta pazīmes, kas ir alerģiska dzīvnieka reakcija uz blusu siekalām. Tāpēc dzīvnieks, kuram ir blusu invāzija, ir ne tikai jāatbluso, bet arī jāattārpo, jo blusa ir lenteņa starpsaimnieks,” stāsta Kristīne.

Kā uzsver Tatjana Bodricka, blusu iznīcināšana ir kompleksa. Ar pretblusu līdzekļiem nepieciešams apstrādāt gan mīluli, gan tā dzīvesvietu: “Dzīvnieku vispirms ieteicams izmazgāt ar pretblusu šampūnu un, kad tā kažoks izžuvis, uzlikt tam pretblusu kaklasiksniņu. Pēc dažām dienām mīlulim skaustā var iepilināt veterinārajās aptiekās un klīnikās iegādājamus pretblusu pilienus. Savukārt telpas jāizmazgā ar vieglu etiķūdeni vai kādu no līdzekļiem pret insektiem, to atšķaidot ar ūdeni, lai novērstu blusu vairošanos grīdas šķirbās, kur tās dēj oliņas. Tāpat telpu mazgāšanai paredzēto līdzekli pret insektiem var izsmidzināt dzīvnieka guļvietā. Pēc neilga laika dzīvnieku arī obligāti jāattārpo, lai novērstu endoparazīta – gurķveida lenteņa invāziju.”

Profilaktiski lietot medikamentozus līdzekļus pret blusām nav vajadzības, ja vien situācija nav akūta, uzsver Ivo: “Dzīvnieka veselībai drošākais profilaktiskais aizsardzības līdzeklis ir pretblusu siksniņa. To iegādājoties, nevajadzētu izvēlēties pašu lētāko, jo tās kvalitāte un sniegtā aizsardzība būs zemāka. Siksniņa sniegs ārēju aizsardzību pret blusām, savukārt uz ādas lietojamie pilieni uzsūcas dzīvnieka organismā un nonāk asinsritē, radot slodzi aknām un nierēm. Tāpēc bez vajadzības tos nevajag lietot.”

Ja blusas neārstē, to radītais alerģiskais dermatīts dzīvniekam sagādā lielas ciešanas – ļoti stipru ādas niezi un dedzināšanu, kā arī izkrīt tā apmatojums un veidojas ādas iekaisums. Jo ilgāk blusas netiek likvidētas, jo problemātiskāka būs dzīvnieka atveseļošanās.

Visu nepieciešamo cīņai pret blusām meklē Dino Zoo aptiekās.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

franču buldogs

Man ir francu buldogs 3 menesus veca. Jau 3so dienu vakaros vina vemj..bet vemj tikai vienu reizi. Vedera izeja nav ne skidra ne cieta..videja...

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

šādā gadījumā jums dzīvnieks jāved pie veterinārārsta. Ja vēlaties pierakstīties pie speciālista Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Bumbulis

Manai kucītei uz vēdera ir bumbulis pie nabas, tas bija jau no dzimšanas, ārsts teica, ka nav problēmu, bet tagad tas kļūst lielāks un paliek ciets.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien. Šajā gadijumā iesakam apmeklēt veterinārārstu, lai precizāk pateiktu kas tas tieši ir un kā vajadzētu rīkoties tālāk attiecīgajā situācijā.

Griezta brūce

Labdien. Suns sagriezis ķepas spilventinu (augšējo), foto pielikumā. Ko varam darīt sajā situācijā, vai pietiks nosaitēt, vai tomēr jāved šūt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien. Vislabāk tomēr būtu atrādīt veterinārārstam, jo pēc bildes ir grūti spriest cik dziļa vai virspusēja ir brūce.

Smaržas

Sakiet lūdzu,vai spēcīgas smaržas var izraisīt nepatiku sunim? Šķirne labradora kaukāzieša krustojums.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien. Jebkuram sunim, neatkarīgi no šķirnes un izmēra jebkāda spēcīga smarža var izraisīt nepatiku, jo suņiem deguns ir ļoti jūtīgs uz smaržām.

Augsta temperatūra

Skotu terjers,sunīti 8 gadi.Pa nakti caureja ,daudz sačurāja.Dienas laikā kļuva miegaina,paceļas temperatūra lidz43,Vetārsts ieteica iedot ibumaks attiecīgi.svaram.Uztrauc ,ka suns nedzer.Pret visiem zarnu tārpiem un ērcēm lietojam zāles NexGard.Kā palīdzēt,temperatūra pēc zālēm mazinās.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien. Labāk steidzami vērsties pie Jūsu ārstejošā veterinārārsta vai jebkurā diennakts klīnikā, jo priekš suņa tā ir ļoti augsta temperatūra. Kā arī tur Jums ieteiks kā labāk palīzēt sunim. Šī situācija ir kritiska un būtu ieteicams pa taisno ar suni braukt uz klīniku, lai saņemto nepieciešamo un atbilstošo ārstēšanu sunim, kā arī lai veiktu izmeklējumus un atrastu cēloni, kāpēc sunim ir tik augsta temperatūra.

Suņu skola

Cik maksā suņu nodarbība?(hendlings, grupā)

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien. Ar cenām un visu nepieciešamo variet iepazīties šeit: DINO ZOO Suņu skola (dinozoopasaule.lv)

Suns dzīvoklī

Kādus suņus Drīkst turēt dzīvoklī

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien. Dzīvoklī var turēt visa izmēra suņus, bet Jums ir jāskatās kāds dzīvesveids un cik daudz aktivitātes ir jūsu ikdienā. Un no tā meklēt kādas šķirnes suns Jums der vislabāk.

Attārpošana un vakcinācija

Labdien, mums atdeva kucēnu,teica ka dzimis 17,18 aprīlī. Āda tīra,tārpus nenovērojām,bet tableti iedevām 1.jūnijā.caniverm.meita nepareizi saprata saprata un iedeva veselu.kucens jūtās labi-nebija ne vemšana, ne caureja. Plānoju 10.06 dot otru devu,bet pusīti.gribam nest vakcinēt.vai drīkstam nest nākamnedēļ?vai mums ar meitu arī vajag vakcinēt pret trakumsērgu, profilaksei?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien. Kucēns ir jāatārpo atbilstoši viņa svaram un kā to rekomendējis ir Jūsu veterinārārsts. Lai pierakstītu uz vakcināciju, lūdzam zvanīt uz klīnikas administrāciju. Trakumsērgas vakcinācija ir obligāta suņiem. 

Suņa pārošana

Labdien. Man ir krievu gludspalvainais toiterjers(meitene),šodien pamanīju ka viņa meklējas,jo otrā pusē sētai parādījās 2.suņi kuri smilgst. Mana sunīte visu laiku istabā uz palodzes,bet kā saklausa suņu smilgstēšanu arī sāk smilgstēt un prasās pie suņiem.Mēs laprāt aizvestu pie tīršķirnes suņa bet nezinu kura diena ir kucītei kad viņa sākusi meklēties. Kā to lai nosaku? Paldies !

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien. Šādos jautājumos vislabāk ir konsultēties ar Jūsu audzētāju pie kura suni iegādājāties, jo katrai šķirnei ir savas prasības, kādi veselības izmeklējumi ir jāveic pirms pārošanas un kas ir nepieciešams, lai to varētu darīt.

Можно ли кормить Бордер-колли, трёх месячного, сырым мясом?

Добрый день. Можно ли кормить Бордер-колли, трёх месячного, сырым мясом?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Да, можно. Главное правильно составить меню, чтобы питание было сбалансированным.