Atpakaļ

Nelūgtais ciemiņš – blusas

Iestājoties vēsākam laikam, mājas mīluļa kažokā var iemājot nelūgts viesis – blusas, kas vasaras izskaņā un rudens mēnešos aktīvi migrē no dzīvnieka uz dzīvnieku un pārceļas uz iekštelpām. Ar šo parazītu gan suņi, gan kaķi var inficēties ļoti viegli, tāpēc būtiska ir savlaicīga profilakse, kas palīdzēs no tām izvairīties. Vairāk par to, kā rīkoties akūtā situācijā un kā novērst blusu rašanos ilgtermiņā, stāsta veterinārārste, Dino Zoo Klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe, kinoloģe, Dino Zoo Suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka un Dino Zoo eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis.

Blusas ir ļoti izplatīti dzīvnieku parazīti, un dzīvnieks tās var iegūt jebkur – pagalmā, parkā, vasarnīcā, kāpņu telpā un citās vietās, kur pastaigājies dzīvnieks, kuram jau ir blusas. Tās ir ļoti dzīvotspējīgas un var ilgi gaidīt savu upuri, turklāt rudenī, kad laiks kļūst vēsāks, tās paliek aktīvākas un sāk pārvākties uz iekštelpām, meklējot labākus dzīves apstākļus. Tādējādi tās var iemitināties ne tikai to dzīvnieku kažokā, kuri dodas pastaigās, bet arī iekštelpu mājdzīvnieku spalvā.

Kā stāsta Kristīne Dumpe, Latvijā ir konstatētas 39 blusu sugas. Trīs no tām parazitē arī uz cilvēka – cilvēka blusa (Pulex irritans), kaķa blusa (Ctenocephalides felis) un suņa blusa (C. canis). Retumis uz cilvēka parazitē arī žurku blusa (Geratophyllus fasciatus). Tomēr vairākums blusu ir putnu un savvaļas zīdītāju, piemēram, sikspārņu, ežu un āpšu parazīti.

Blusas dzīvo smilšainās vietās. Pat tad, ja dzīvnieks neiet ārā, blusu oliņas uz mājām var atnest dzīvnieka saimnieks kaut no kāpņu telpas. Nereti, pārskatot mīluļa kažoku, šķiet, ka blusu tajā nav, taču, iespējams, to skaits vēl ir neliels. Par blusu klātbūtni var liecināt arī dzīvnieka uzvedība. Ja to ir daudz, dzīvnieks kļūst nervozs. Piemēram, ja kaķis mierīgi sēž, pēkšņi salecas un aizmūk, iespējams, dzīvnieka neparastās uzvedības cēlonis ir parazīta klātbūtne. Turklāt arī no vienas blusas dzīvniekam var rasties ne tikai fizisks diskomforts, bet arī alerģiska reakcija un ādas izkasījumi, īpaši vietās, kur tā ir plānāka, piemēram, uz ausīm,” stāsta Ivo Obrumanis.

Blusas ir kaitīgas dzīvnieka organismam, jo barojas ar tā asinīm. Ja to ir ļoti daudz, parazīta invāzija var dzīvniekam radīt mazasinību. Nereti blusu siekalas izraisa arī alerģisku reakciju un tās radītu dermatītu. Tāpat blusas pārnēsā gurķveida lenteņa oliņas, kā arī dažādas bīstamas slimības.

“Blusām iemitinoties dzīvnieka kažokā, tā apmatojums paliek blāvs, var savelties, dzīvniekam veidojas ādas bojājumi. Tās ir tā dēvētā blusu alerģiskā dermatīta pazīmes, kas ir alerģiska dzīvnieka reakcija uz blusu siekalām. Tāpēc dzīvnieks, kuram ir blusu invāzija, ir ne tikai jāatbluso, bet arī jāattārpo, jo blusa ir lenteņa starpsaimnieks,” stāsta Kristīne.

Kā uzsver Tatjana Bodricka, blusu iznīcināšana ir kompleksa. Ar pretblusu līdzekļiem nepieciešams apstrādāt gan mīluli, gan tā dzīvesvietu: “Dzīvnieku vispirms ieteicams izmazgāt ar pretblusu šampūnu un, kad tā kažoks izžuvis, uzlikt tam pretblusu kaklasiksniņu. Pēc dažām dienām mīlulim skaustā var iepilināt veterinārajās aptiekās un klīnikās iegādājamus pretblusu pilienus. Savukārt telpas jāizmazgā ar vieglu etiķūdeni vai kādu no līdzekļiem pret insektiem, to atšķaidot ar ūdeni, lai novērstu blusu vairošanos grīdas šķirbās, kur tās dēj oliņas. Tāpat telpu mazgāšanai paredzēto līdzekli pret insektiem var izsmidzināt dzīvnieka guļvietā. Pēc neilga laika dzīvnieku arī obligāti jāattārpo, lai novērstu endoparazīta – gurķveida lenteņa invāziju.”

Profilaktiski lietot medikamentozus līdzekļus pret blusām nav vajadzības, ja vien situācija nav akūta, uzsver Ivo: “Dzīvnieka veselībai drošākais profilaktiskais aizsardzības līdzeklis ir pretblusu siksniņa. To iegādājoties, nevajadzētu izvēlēties pašu lētāko, jo tās kvalitāte un sniegtā aizsardzība būs zemāka. Siksniņa sniegs ārēju aizsardzību pret blusām, savukārt uz ādas lietojamie pilieni uzsūcas dzīvnieka organismā un nonāk asinsritē, radot slodzi aknām un nierēm. Tāpēc bez vajadzības tos nevajag lietot.”

Ja blusas neārstē, to radītais alerģiskais dermatīts dzīvniekam sagādā lielas ciešanas – ļoti stipru ādas niezi un dedzināšanu, kā arī izkrīt tā apmatojums un veidojas ādas iekaisums. Jo ilgāk blusas netiek likvidētas, jo problemātiskāka būs dzīvnieka atveseļošanās.

Visu nepieciešamo cīņai pret blusām meklē Dino Zoo aptiekās.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

cik maksā grúminga pakalpojumi jorkšira terjeram?

Sakiet lūdzu cik maksā grúminga pakalpojumi jorkšira terjeram?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Pilna apkope jorkšīras terjeram maksā 30-35 eur. Cena ir atkarīga no dzīvnieka stāvokļa, izmēra un uzvedības.

Vilka rīkle

Kas ir vilka rīkla? Vienai franču buldoga kucītei divi metieni un abos kucēni ar vilka rīkli? Vai tas iedzimsts, vai ir kādi pētījumi par šo tēmu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Vilka rīkle ir augļa attīstības laikā nenoslēgušās cietās aukslējas. Iemesli tam var būt dažādi - gan ģenētisks, gan arī traucējumi attīstības procesā, kuriem, savukārt, arī var būt dažādi iemesli kā, piemēram, neatbilstošs uzturs mātei grūsnības laikā, stress u.c. faktori. 

Interesēties par padziļinātiem pētījumiem varat plaša profila medicīnisko pētījumu saitos. Kā piemēru varam ieteikt - pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, www.sciencedirect.com u.tml.

Labdien! Mums ir Bernes ganu meitene 7g, nav bijuši kuceni. Tagad paņēmām 3men.berniti meitene. Mazā droša. Lielā nepieņem, diezgan agresīva. Kā viņam dabūt sadraudzību ,līdz pastāvēšanu bez agresijas

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Esam sagatavojuši ļoti labu rakstu par šo temu. Cerams ka noderēs :)

https://dinozoopasaule.lv/lv/ekspertu-padomi/suni/raksti/kad-gimene-ienak-vel-viens-suns-13958

Vai meitenes arī var kļūt par kinoloģi?

Vai meitenes arī var kļūt par kinoloģi

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Nosūtu Jums linku par kinologu kursiem :)

http://www.dogs.lv/lv/izglitiba/kinologijas-pamati/

 

cik maksā nodarbības?

Sveicinati, cik maksa nodarbibas?)))

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ar nodarbību cenām var iepazīties šeit:

https://dinozoopasaule.lv/lv/sunu-skola/cenradis

 

Zobakmens uz zobiem

Labdien. Manai čivavai uz ilkņiem pie smaganām izveidojusies tāda, kā tumša līnija, kas neņemas nost tīrot, liekas ka tā līnija arī ir nedaudz "bedraina". Ko tas nozīmē? Šogad veica jau padziļinātu zbu tīrīšanu.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Attēlā redzamais aplikums ir zobakmens. Ja sunim jau ir bijis zobakmens, kas ir prasījis padziļinātu tīrīšanu, tad iespējams dzīvniekam ir nosliece uz zobakmens veidošanos. Kas nozīmē, ka pēc padziļinātas tīrīšanas zobi ir jāuzmana, un profilaktiski sunim var dot grauzt speciālus veterinārajās aptiekās nopērkamus gardumus zobakmens kontrolei un zobu higiēnas uzturēšanai. Var dot arī preparātus zobakmens mīkstināšanai kā, piemēram, "Plaque Off", lai pēc tam to būtu vieglāk mehāniski notīrīt. 

Suņa kastrācija

Manam sunim 11mēneši.Var kastret???Un vaij raksturs var izmainities??

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jāņem vērā suņa šķirne - mazākas šķirnes suņus var kastrēt pat agrākā vecumā, lielākas šķirnes suņus, savukārt, vēlākā vecumā. Bet kopumā - jā, šajā vecumā var suni kastrēt. Pēc kastrācijas suns raksturā var palikt mierīgāks, jo zūd ar teritorijas iezīmēšanu, kucītes meklēšanu saistītā dominance, agresija u.tml. 

Suns neiet uz pavadas

Добрый день, купили той терьера, ему 8 месяцев. Он жил в частном секторе и сейчас проблема вывести его на проводке. Он за нами не идет, сидит до упора. По сути выгуливает он нас, а не мы его. Очень редко может пойти за нами на поводке. Можно ли его научить у ваших трениров? Сколько это будет стоить? И как часто и долго нужно учить? Так же он пуглив довольно и не знает команды ко мне. Но знает слово «место». Мы в Риге находимся. Спасибо

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesaku Jums sākt apmeklēt individuālas paklausības nodarbības. Nodarbības laikā trenere palīdzes Jums tikt galā ar esošo situāciju. Nodarbības cena ir 30 eur.

Pieteikties nodarbībai var pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv

Vai uz suņu skolas paklausības grupu nodarbībām var nākt divi saimnieki vienam sunim vienā reizē?

Vai uz suņu skolas paklausības grupu nodarbībām var nākt divi saimnieki vienam sunim vienā reizē?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jā, var. Ja tas netraucēs nodarbībai un citiem grupas dalībniekiem :) Jo ja tas otrais saimnieks ir bērns, tad ir jānovērte, vai bērns spēs nosēdēt stundu uz vietas vai neuzvesties skaļi.

Bīglu meitene (2 gadi), kastrēta, naktīs nokārtojas uz grīdas.

Labdien! Bīglu meitene (2 gadi), kastrēta, naktīs nokārtojas uz grīdas. Paladziņu, dvieļu, paklāju nav, visu dienu dzīvojas privātmājas pagalmā, pirms gulēšanas arī tiek izlaista ārā. Jau vairāk kā gadu guļ savā vietā, gultā nelaižam. Cita suņa, dzīvnieka nav. Viss vienmēr tiek satīrīts, izmazgāts ar tējaskoka eļļu. Ar veselību viss kārtībā. Kādēļ šāda uzvedība un kā to labot?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja ar veselību viss ir kārtībā, tād ir jāizvērtē vai viss ir kārtībā ar uzturu. Ja uzturā ir daudz šķidrums, tad protams ka suns gribēs nokārtoties. Ja suns ēd sauso barību vai saņem kārumus un no tiem pastiprināti gribās dzērt, tad šajā gadijumā suns arī gribēs nokārtoties.