Atpakaļ

Nelūgtais ciemiņš – blusas

Iestājoties vēsākam laikam, mājas mīluļa kažokā var iemājot nelūgts viesis – blusas, kas vasaras izskaņā un rudens mēnešos aktīvi migrē no dzīvnieka uz dzīvnieku un pārceļas uz iekštelpām. Ar šo parazītu gan suņi, gan kaķi var inficēties ļoti viegli, tāpēc būtiska ir savlaicīga profilakse, kas palīdzēs no tām izvairīties. Vairāk par to, kā rīkoties akūtā situācijā un kā novērst blusu rašanos ilgtermiņā, stāsta veterinārārste, Dino Zoo Klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe, kinoloģe, Dino Zoo Suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka un Dino Zoo eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis.

Blusas ir ļoti izplatīti dzīvnieku parazīti, un dzīvnieks tās var iegūt jebkur – pagalmā, parkā, vasarnīcā, kāpņu telpā un citās vietās, kur pastaigājies dzīvnieks, kuram jau ir blusas. Tās ir ļoti dzīvotspējīgas un var ilgi gaidīt savu upuri, turklāt rudenī, kad laiks kļūst vēsāks, tās paliek aktīvākas un sāk pārvākties uz iekštelpām, meklējot labākus dzīves apstākļus. Tādējādi tās var iemitināties ne tikai to dzīvnieku kažokā, kuri dodas pastaigās, bet arī iekštelpu mājdzīvnieku spalvā.

Kā stāsta Kristīne Dumpe, Latvijā ir konstatētas 39 blusu sugas. Trīs no tām parazitē arī uz cilvēka – cilvēka blusa (Pulex irritans), kaķa blusa (Ctenocephalides felis) un suņa blusa (C. canis). Retumis uz cilvēka parazitē arī žurku blusa (Geratophyllus fasciatus). Tomēr vairākums blusu ir putnu un savvaļas zīdītāju, piemēram, sikspārņu, ežu un āpšu parazīti.

Blusas dzīvo smilšainās vietās. Pat tad, ja dzīvnieks neiet ārā, blusu oliņas uz mājām var atnest dzīvnieka saimnieks kaut no kāpņu telpas. Nereti, pārskatot mīluļa kažoku, šķiet, ka blusu tajā nav, taču, iespējams, to skaits vēl ir neliels. Par blusu klātbūtni var liecināt arī dzīvnieka uzvedība. Ja to ir daudz, dzīvnieks kļūst nervozs. Piemēram, ja kaķis mierīgi sēž, pēkšņi salecas un aizmūk, iespējams, dzīvnieka neparastās uzvedības cēlonis ir parazīta klātbūtne. Turklāt arī no vienas blusas dzīvniekam var rasties ne tikai fizisks diskomforts, bet arī alerģiska reakcija un ādas izkasījumi, īpaši vietās, kur tā ir plānāka, piemēram, uz ausīm,” stāsta Ivo Obrumanis.

Blusas ir kaitīgas dzīvnieka organismam, jo barojas ar tā asinīm. Ja to ir ļoti daudz, parazīta invāzija var dzīvniekam radīt mazasinību. Nereti blusu siekalas izraisa arī alerģisku reakciju un tās radītu dermatītu. Tāpat blusas pārnēsā gurķveida lenteņa oliņas, kā arī dažādas bīstamas slimības.

“Blusām iemitinoties dzīvnieka kažokā, tā apmatojums paliek blāvs, var savelties, dzīvniekam veidojas ādas bojājumi. Tās ir tā dēvētā blusu alerģiskā dermatīta pazīmes, kas ir alerģiska dzīvnieka reakcija uz blusu siekalām. Tāpēc dzīvnieks, kuram ir blusu invāzija, ir ne tikai jāatbluso, bet arī jāattārpo, jo blusa ir lenteņa starpsaimnieks,” stāsta Kristīne.

Kā uzsver Tatjana Bodricka, blusu iznīcināšana ir kompleksa. Ar pretblusu līdzekļiem nepieciešams apstrādāt gan mīluli, gan tā dzīvesvietu: “Dzīvnieku vispirms ieteicams izmazgāt ar pretblusu šampūnu un, kad tā kažoks izžuvis, uzlikt tam pretblusu kaklasiksniņu. Pēc dažām dienām mīlulim skaustā var iepilināt veterinārajās aptiekās un klīnikās iegādājamus pretblusu pilienus. Savukārt telpas jāizmazgā ar vieglu etiķūdeni vai kādu no līdzekļiem pret insektiem, to atšķaidot ar ūdeni, lai novērstu blusu vairošanos grīdas šķirbās, kur tās dēj oliņas. Tāpat telpu mazgāšanai paredzēto līdzekli pret insektiem var izsmidzināt dzīvnieka guļvietā. Pēc neilga laika dzīvnieku arī obligāti jāattārpo, lai novērstu endoparazīta – gurķveida lenteņa invāziju.”

Profilaktiski lietot medikamentozus līdzekļus pret blusām nav vajadzības, ja vien situācija nav akūta, uzsver Ivo: “Dzīvnieka veselībai drošākais profilaktiskais aizsardzības līdzeklis ir pretblusu siksniņa. To iegādājoties, nevajadzētu izvēlēties pašu lētāko, jo tās kvalitāte un sniegtā aizsardzība būs zemāka. Siksniņa sniegs ārēju aizsardzību pret blusām, savukārt uz ādas lietojamie pilieni uzsūcas dzīvnieka organismā un nonāk asinsritē, radot slodzi aknām un nierēm. Tāpēc bez vajadzības tos nevajag lietot.”

Ja blusas neārstē, to radītais alerģiskais dermatīts dzīvniekam sagādā lielas ciešanas – ļoti stipru ādas niezi un dedzināšanu, kā arī izkrīt tā apmatojums un veidojas ādas iekaisums. Jo ilgāk blusas netiek likvidētas, jo problemātiskāka būs dzīvnieka atveseļošanās.

Visu nepieciešamo cīņai pret blusām meklē Dino Zoo aptiekās.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Bailīgs suns. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Sveiki! Jautājums. Gandrīz pirms 2 gadiem es uz ielas atradu kucēnu. Cilvēki un bērni viņu mocīja/sita. Bet tagad mums ir problēma, viņš atsakās iziet ārpus mājas teritorijas, vīriešu un bērnu redzeslokā rodas nesaturēšana un čīkstēšana. Mēģināju maigi runāt, dot kārumus, novērst uzmanību spēlējoties, bet viņš skrien mājās un čīkst, nomierinās tikai tad, ja apskauj un sauc vārdā. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uzlabot šo situāciju protams ka var. Galvenais sākt pareizi un secīgi strādāt. Iespējams kādu laiku būs jālieto arī mierinājuma zāles.

Pieteikties nodarbībai vai konsultācijai ir iespējams pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv.

Sunim veidojums uz purna

Labdien! Es vēlos uzdot jautājumu par savu 12 gadus veco Ķīnas cekulaino suņi Leniju. Lenijam ir dažādas alerģijas un veselības problēmas, kā jau vecam šķirnes sunim. Lenijam ir alerģija pret vistu, graudaugiem, ( izņemot rīsus un putraimus). Jā viņš ēd kādu no šiem produktiem viņam tek ausis, paliek sarkanās ciskas. Vēl Lenijas ir neliela bruka abos sānos. Viņš ēd dārzeņus un augļus ( gurķus, tomātus, kāpostus, zemenes, persikus u.t.t ). Šodien pamanīju, kā viņam uz purniņa ir tāda kā pumpa. Itkā, jā piespiež tad viņam nesāp. Pumpa vizuāli izskatās, kā ādas pacēlums. Es gribētu zināt vai tas ir bīstami? Varbūt tas pāriet pats no sevis, vai arī ir jāved pie veterinārārsta? Pievienoju fotogrāfiju. Tur gan īsti nevar pumpu redzēt, tāpēc to apvilktu. Jau iepriekš liels paldies par veltīto laiku, un protams atbildi! :)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

bildē īsti nevar saprast un attālināti nav iespējams novērtēt veidojumu. Sirdsmieram ieteiktu tomēr labāk dzīvnieku atrādīt veterinārārstam. 

Ja vēlaties pieteiktires uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Labdien! Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Viss ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Suņa raksturs, vide kur viņš dzīvoja, vide kur viņš dzīvos, laiks ko Jūs varēsiet veltīt sunim ( socializācija, apmācība). Globāli nekas nav nokavēts. Bet šis tas jau ir iemācīts un iespējams ka kaut kas būs jālabo.

Spare parts for travel cage

Hi I am looking for spare parts for my dogs travel cage before Friday. I need the screws and the clips that connect the top with the bottom part of the cage and its a bracco eco no 6 type. Is there any available? Thanks

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Good morning!

We have not spare parts for dogs travel box.

Suns baidās kāpt bagažniekā

Добрый день, наша собака (6 лет, помесь лабрадора и овчарки) всегда очень любила кататься в багажнике нашей машины, но теперь она на отрез отказывается залезать в багажник, будто боиться его как огня. Мы не можем понять с чем это связано.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas nozīme ka sunim bija negatīva pieredze braucot vai kāpjot iekšā bagažniekā. Pārbaudiet vai viss ir kārtībā ar kājam un muguru. 

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.

Kā mācīt/trenēt suni, ja viņam apbalvojuma vietā gardums neder?

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Viņai nekad dzīvē nav doti gardumi, arī ēst viņa ēd ļoti maz un neprasa pēc vēl. Kā šādā veidā viņu mācīt/trenēt, ja viņai apbalvojuma vietā gardums neder?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka vēl neesat atraduši īsto garšīgāko tieši Jūsu sunim gardumu. Bet ja tiešām pilnīgi nekas neinteresē, tād izmantojiet to pašu barību, ar kuru barojiet ikdienā. Bet ir daži nosacījumi. Barībai nav jāstāv sunim pieejamā vietā. Ja barība stāv visu laiku, tad suns nebūs motivēts darīt kaut ko. Tātad pabarojiet no rīta un vakarā. Ja suns neēd, bļodu novācam. Ja sunim vispār ir slikta apetīte, tād noteikti pārbaudiet veselības stāvokli. Ja suns negrib kārums vai negrib strādāt par kārumiem vai sauso barību, tād ņemam barību, piedāvājam no rokas un strādājam. Barību no bļodas nepiedāvājam. Visu dienas normu vai daļu no tās izbarojam no rokas par kaut ko.

Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Labdien! Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo Grāmata drīz būs pieejama arī drukātā veidā.

To klients varēs saņemt bezmaksas Dino Zoo veikalā sākot jūnija vidū.
 

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

 

Обратитесь в ветеринарную клинику. Там собаке окажут помощь. Записаться на визит можно по тел.67 327 923