Kā pasargāt suni no ērces koduma?
Par to, kā pasargāt suni no ērces koduma un kā rīkoties, ja tā tomēr piesūkusies, stāsta veterinārārste, Dino Zoo Klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe.
Sākoties siltākam laikam, kad pavadām vairāk laika ārā kopā ar saviem mīluļiem, ieteicams pēc katras pastaigas pārbaudīt suņa kažoku, lai pārliecinātos, vai no pastaigas mājup nav devies arī neaicinātais ciemiņš – ērce. Par to, kā pasargāt suni no ērces koduma un kā rīkoties, ja tā tomēr piesūkusies, stāsta veterinārārste, Dino Zoo Klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe.
Ērces parasti sastopamas krūmos un garā zālē un var piesūkties jebkurai ķermeņa daļai, tomēr visbiežāk tās atrodamas uz dzīvnieka purna, aiz ausīm, kakla un padusēs. Ērces piesūkšanās gan uzreiz nenozīmē, ka mājdzīvnieks ir saslimis ar kādu no tās pārnēsātajām slimībām, tomēr der atcerēties, ka ērces var sunim izraisīt vairākas slimības – babeziozi, boreliozi jeb Laima slimību un anaplazmozi. Ja dzīvnieks nav apstrādāts ar līdzekli, kas atbaida ektoparazītus, tai skaitā arī ērces, to piesūkšanās var būt dzīvniekam letāla.
“Visbiežāk savā praksē saskaramies ar suņiem, kas inficējušies ar babeziozi. Tāpēc, ja dzīvnieks nav apstrādāts ar līdzekli pret ektoparazītiem, pēc ērces piesūkšanās ieteicams nodot asins analīzes, lai pārliecinātos, vai dzīvnieks nav inficēts ar šo vai kādu citu no slimībām, ko tās pārnēsā. To simptomi var būt nogurums, samazināta ēstgriba, drudzis, stīvums, klibums un citas vispārējas sāpes – atkarīgs no konkrētas slimības un saslimšanas smaguma. Visbiežāk dzīvnieka īpašnieki pamana, ka suns ir apātisks, vairāk guļ, atsakās no ēdiena, taču saslimšanas norise lielā mērā ir atkarīga no suņa imūnsistēmas darbības, tāpēc tā var noritēt arī bez izteiktiem simptomiem,” stāsta Kristīne.
“Ja saslimšana ir diagnosticēta, taču ārstēšanas uzsākta laicīgi, parasti tās iznākums ir pozitīvs, taču atsevišķos gadījumos dzīvnieks, var iet bojā arī salīdzinoši īsā laikā. Tāpat ir iespējams, ka ērces noņemšanas brīdī klīniski saslimšanas simptomi dzīvniekam nav novērojami, taču tie var parādīties nedēļas laikā un dzīvnieks ērces noņemšanas brīdī jau ir bijis inficēts. Ja pamanāt, ka jūsu suņa kopējais veselības stāvoklis ir pasliktinājies, īpaši, ja zināt, ka dzīvniekam iepriekš ir bijusi piesūkusies ērce, noteikti konsultējaties ar veterinārārstu. Laiks no inficēšanās brīža līdz simptomu parādīšanās brīdim var mainīties no dažām dienām līdz vairākiem mēnešiem.”
Ieteikumi, kā pasargāt mājdzīvnieku no ērcēm
-
Apskatiet mīluļa kažoku katru dienu. Ērces mēdz pārvietoties pa ķermeni un tikai pēc kāda laika izlemt, kur piesūkties;
-
Ir pieejami vairāki profilaktiskas iedarbības medikamenti, piemēram, pilieni pret blusām, odiem un ērcēm, kas jāuzpilina uz suņa skausta (nekādā gadījumā nedrīkst suņiem paredzētos pilienus lietot kaķiem). Svarīgi, lai suns tos nenolaiza, kā arī ieteicams pāris dienas pēc to lietošanas suni nemazgāt un nevest pastaigās lietainā laikā.
-
Ja izvēlaties nelietot pilienus, var izmantot pretērču kakla siksnu, kas kalpos visu sezonu.
Kā pareizi noņemt ērci?
Ja mājdzīvniekam ir piesūkusies ērce, to ir nepieciešams nekavējoties izņemt. Jo ilgāk ērce ir piesūkusies, jo lielāks risks pastāv, ka suns var iegūt infekciju. Mīts, ka var gaidīt, līdz ērce nokritīs pati, ir aplams, tāpēc vilcināties ar ērces izvilkšanu noteikti nevajadzētu, jo ar katru dienu palielinās saslimšanas risks.
Ērci var izvilkt ar speciālo ērču izņemšanas pinceti, diegu vai parastu pinceti. Jāatceras, ka ērci nedrīkst saspiest, pretējā gadījumā infekcijas ierosinātāji var nonākt dzīvnieka organismā, kā arī nav vēlams atstāt iekšā ērces galvu, jo tādējādi var veidoties lokāls audu iekaisums. Pirms ērces izraušanas vēlams uzvilkt vienreiz lietojamos cimdus.
Izvelkot ērci, jāatceras, ka to jāgriež un it kā jāizskrūvē, nevis jārauj. Tāpat svarīgi ir ērci pārlieku nesaspiest, jo tas parazītam var izraisīt vemšanu, un suns var inficēties ar kādu no ērces pārnēsātajām slimībām. Pēc ērces noņemšanas ir jānotīra ādas laukums ap koduma vietu, kā arī to vēlams dezinficēt.
Pretērču aerosols, kakla siksna, pretērču līdzekļi suņiem un kaķiem, kā arī daudzi citi pretparazītu līdzekļi plašā klāstā atrodami Dino Zoo veikalos visā Latvijā, kā arī e-veikalā.