Atpakaļ

Kā parūpēties par suņu un kaķu zobu veselību?

Pareiza zobu higiēna suņiem un kaķiem ir ne mazāk būtiska kā mums, cilvēkiem. Lai arī Tu zinātu, kāpēc un kā rūpēties par sava kaķa vai suņa zobiem un mutes dobuma kopējo veselību, velti dažas minūtes šim rakstam!

Pareiza zobu higiēna suņiem un kaķiem ir ne mazāk būtiska kā mums, cilvēkiem. Tomēr daudzi četrkājaino draugu saimnieki saviem mīluļiem zobus netīra, jo uzskata, ka tas nav nepieciešams. Lai arī tu zinātu, kāpēc un kā rūpēties par sava kaķa vai suņa zobiem un mutes dobuma kopējo veselību, velti dažas minūtes šim rakstam!

Kā tiek veikta zobu tīrīšana četrkājainajiem draugiem?

Profilaktiskā tīrīšana mīlulim jāveic saimniekam, un tā ir neatņemama higiēnas sastāvdaļa gan suņiem, gan kaķiem. Kaķiem, kā arī maza un vidēja izmēra suņiem zobi jātīra reizi dienā, bet lielo šķirņu suņiem šo procedūru var veikt arī retāk, 2-3 reizes nedēļā. Zobu higiēna suņiem un kaķiem jāsāk ievērot jau uzreiz pēc piena zobu nomaiņas (parasti tas notiek aptuveni sešu mēnešu vecumā).

Zobu tīrīšanai pieejami dažādi līdzekļi un aksesuāri – gan mums ierastais risinājums ar zobu pastu un birstīti, gan spreji un gēli, kurus nav vajadzīgs izmantot komplektā ar birstīti. Iegādāties visu nepieciešamo zobu tīrīšanai, kā arī iegūt konsultāciju par šo tematu iespējams veterinārajās aptiekās, kā arī Dino Zoo veikalos.

Gadījumos, kad zobakmens suņiem vai kaķiem jau izveidojies, ar profilaktisku zobu tīrīšanu vairs nebūs līdzēts – nāksies apmeklēt veterināro klīniku, laik veiktu mutes dobuma sanāciju. Tās laikā dzīvniekam tiek nodrošināta narkoze, un veterinārārsts tikmēr noņem zobakmeni, iztīra periodontālās kabatas, kā arī izrauj slimos zobus, ja tādi ir. Pēdējā fāzē zobi tiek pulēti. Labāk gan par mīluļa zobiem parūpēties laicīgi – tas ietaupīs gan tavu laiku, gan līdzekļus (zobakmens noņemšana sunim cenas ziņā praktiski vienmēr izmaksā vismaz 40 eiro).

Kādas problēmas rodas, ja zobu higiēna suņiem un kaķiem netiek ievērota?

Līdzīgi kā cilvēkiem, arī mājas mīluļiem barības daļas un baktērijas uz zobiem sāk veidot aplikumu, un ir svarīgi no tā regulāri atbrīvoties. Ja tas netiek darīts, aplikums sajaucas ar minerālvielām, kas atrodas siekalās, un mineralizēšanās procesā rodas jau pieminētais zobakmens. Ja arī zobakmens netiek laicīgi novērsts, baktēriju darbības rezultātā mēdz rasties smaganu iekaisums jeb gingivīts. Zem smaganām esošās baktērijas var nodarīt nopietnu kaitējumu ne tikai zobiem un mutes dobumam, bet arī sirdij, nierēm, aknām un pārējiem dzīvnieka orgāniem, jo tās ceļo pa visu ķermeni caur asinsriti.

Kas liecina par to, ka dzīvniekam ir problēmas ar mutes dobuma veselību?

Visbiežāk par mutes dobuma slimībām signalizē šādi simptomi:

  • Apgrūtināta barības košļāšana;

  • Pastiprināta siekalošanās;

  • Slikta elpa;

  • Kustīgi zobi;

  • Apsārtušas vai asiņojošas smaganas.

 

Ja arī tavam mājdzīvniekam ir kāda no šīm problēmām, noteikti jāapmeklē veterinārārsts, lai atrastu problēmas cēloni un novērstu to. Tas gan nekādā gadījumā nenozīmē, ka par zobu tīrīšanu vai veterinārās klīnikas apmeklējumu jādomā vien tad, kad problēmas jau radušās. Jo proaktīvāk zobi tiks tīrīti un pārbaudīti, jo mazāka iespējamība, ka kaķis vai suns saskarsies ar mutes dobuma slimībām.

Svarīgs faktors: zobu maiņa

Dzīvnieka organismam pieaugot, mainās arī zobi, un šo procesu nepieciešams kontrolēt, it īpaši – mazo šķirņu suņiem, kuriem raksturīga piena zobu aizture. Tāpēc zobu augšanai un maiņai pastiprināta uzmanība jāpievērš no aptuveni piecu mēnešu vecuma, un maiņas periodā mīlulim jābūt pieejamām specializētajām rotaļlietām, kas paredzētas graušanai un košļāšanai. Visbiežāk zobu maiņa notiek dabīgi, tomēr, ja zobi paši nav nomainījušies un sasniegts septiņu mēnešu vecums, jāapmeklē veterinārārsts, lai piena zobus narkozē izrautu. Šo procedūru neveicot, pastāv ļoti liela varbūtība, ka dzīvnieka sakodiens izveidosies nepareizs.

Visu, kas vajadzīgs, lai tiktu ievērota pareiza zobu higiēna suņiem un kaķiem, atradīsi Dino Zoo internetveikalā, kā arī kādā no 44 veikaliem visā Latvijā. Ienāc ŠEIT un pasūti nepieciešamās preces jau šodien! 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs

Labdien! Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs (zobu atņirgšana, uzrūkšana, iekošana līdz asinīm) pret ģimenes locekļiem. Britu Staffordšīras bulterjers tūlīt 2 gadi. Ļoti daudz sosē segas, suņu mantas čāpstina nepārtraukti, kā arī savas ķepas laiza līdz sarkanām. Sarkano ķepu dēļ ir izieti vairāki antibiotiku kursi, nelīdzēja, tikai radās blakus efekti, kā urīna nenoturēšana. Vieslielākās aizdomas, ka suns iekšēji ir stresains, lai gan ir mierīga vide, sava vieta. Agresīvi izturas pret citiem suņiem. Kaķus neaiztiek, jo ģimenē ir istabas kaķis. Suns ir mīlēts un lolots, nav sists vai citādi biedēts, traumēts. Prot pamatkomandas. Novērots, ka ir ļoti spītīgs. Ja nevēlas veikt komandu, var uzrūkt, atņirdzot zobus. Ja tiek atgrūsts, jo lec virsū, arī spēj uzrūkt, vai iekost rokā līdz asinīm. Ir sakodis pusaudžus ģimenē, gan mani. Vīru klausa, bet arī tam spēj uzrūkt, atņirdzot zobus. Barotāja esmu es (mamma). Uz suņa skolu tika vests, kad bija 1 gada vecums, beidzās ar suņa klepošanu, pusgadu ārstējām.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņa agresija bieži vien ir komunikācijas forma, nevis "ļaunums", un ar pareizu pieeju to var krietni samazināt vai pilnībā novērst.

Agresija parasti rodas no:

  • Bailēm vai nedrošības

  • Sliktas socializācijas (nav pieradis pie cilvēkiem/suņiem)

  • Aizsargāšanās (sargā teritoriju, ēdienu vai saimnieku)

  • Sāpēm vai slimībām

  • Nepietiekamas fiziskās un garīgās slodzes

  • Iepriekšējas vardarbības vai traumas

Nodrošiniet pietiekamu slodzi

  • Garas pastaigas, smadzeņu darbs (mantu meklēšana, mācības) palīdz izlādēt uzkrāto enerģiju.

  • Noguris suns = mierīgs suns.

Ja agresija ir izteikta vai neizprotama:

  • Meklējiet kinologu vai suņu uzvedības speciālistu, kurš strādā ar pozitīvām metodēm.

  • Ir iespējamas individuālas nodarbības vai speciāli kursi.

Cik izmaksaas grumings basetam?

Cik izmaksaas grumings basetam?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cena būs ap 50 eur.

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Suni var vest uz frizētavu tad, kad viņš pilnībā vakcinēts. Sanāk no 3-3.5 mēnešiem.

Acu pilieni

Kādi acu pilieni varētu palīdzēt sunim, ja acs ir iekaususi un struto?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

suns ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta un tad dzīvnieklam tiks nozīmēt nepieciešamā ārstēšana.

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Vai ciltsraksti ir svarīgi?

Sveiki! Ar ģimeni vēlamies ņemt labradoru kucēnu, bet līdz galam neizprotam kucēnu ciltrakstu nozīmi. Mēs nevēlamies ar suni piedalīties izstādēs, sacensībās vai vairot kucēnus. Mēs vēlamies tikai tīršķirni, veselīgu un mīļu mājdzīvnieku. Vai šādā gadījumā vēlprojām ir svarīgi un labāk iegādāties kucēnu ar ciltrakstiem? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Vienīgais dokuments kurš var apliecināt suņa šķirni ir ciltsraksti. Ja Jūs gribat veselu suni, tad ir jāizvelās godpratīgus audzētājus, nevis pavairotājus.

Kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Sveiki! Vēlējos jautāt, kur Latvijā ir labas, drošas, pārbaudītas labradoru suņu audzētavas, kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Nosūtu Jums datus:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-retriveru-klubs/