Kā parūpēties par suņu un kaķu zobu veselību?
Pareiza zobu higiēna suņiem un kaķiem ir ne mazāk būtiska kā mums, cilvēkiem. Lai arī Tu zinātu, kāpēc un kā rūpēties par sava kaķa vai suņa zobiem un mutes dobuma kopējo veselību, velti dažas minūtes šim rakstam!
Pareiza zobu higiēna suņiem un kaķiem ir ne mazāk būtiska kā mums, cilvēkiem. Tomēr daudzi četrkājaino draugu saimnieki saviem mīluļiem zobus netīra, jo uzskata, ka tas nav nepieciešams. Lai arī tu zinātu, kāpēc un kā rūpēties par sava kaķa vai suņa zobiem un mutes dobuma kopējo veselību, velti dažas minūtes šim rakstam!
Kā tiek veikta zobu tīrīšana četrkājainajiem draugiem?
Profilaktiskā tīrīšana mīlulim jāveic saimniekam, un tā ir neatņemama higiēnas sastāvdaļa gan suņiem, gan kaķiem. Kaķiem, kā arī maza un vidēja izmēra suņiem zobi jātīra reizi dienā, bet lielo šķirņu suņiem šo procedūru var veikt arī retāk, 2-3 reizes nedēļā. Zobu higiēna suņiem un kaķiem jāsāk ievērot jau uzreiz pēc piena zobu nomaiņas (parasti tas notiek aptuveni sešu mēnešu vecumā).
Zobu tīrīšanai pieejami dažādi līdzekļi un aksesuāri – gan mums ierastais risinājums ar zobu pastu un birstīti, gan spreji un gēli, kurus nav vajadzīgs izmantot komplektā ar birstīti. Iegādāties visu nepieciešamo zobu tīrīšanai, kā arī iegūt konsultāciju par šo tematu iespējams veterinārajās aptiekās, kā arī Dino Zoo veikalos.
Gadījumos, kad zobakmens suņiem vai kaķiem jau izveidojies, ar profilaktisku zobu tīrīšanu vairs nebūs līdzēts – nāksies apmeklēt veterināro klīniku, laik veiktu mutes dobuma sanāciju. Tās laikā dzīvniekam tiek nodrošināta narkoze, un veterinārārsts tikmēr noņem zobakmeni, iztīra periodontālās kabatas, kā arī izrauj slimos zobus, ja tādi ir. Pēdējā fāzē zobi tiek pulēti. Labāk gan par mīluļa zobiem parūpēties laicīgi – tas ietaupīs gan tavu laiku, gan līdzekļus (zobakmens noņemšana sunim cenas ziņā praktiski vienmēr izmaksā vismaz 40 eiro).
Kādas problēmas rodas, ja zobu higiēna suņiem un kaķiem netiek ievērota?
Līdzīgi kā cilvēkiem, arī mājas mīluļiem barības daļas un baktērijas uz zobiem sāk veidot aplikumu, un ir svarīgi no tā regulāri atbrīvoties. Ja tas netiek darīts, aplikums sajaucas ar minerālvielām, kas atrodas siekalās, un mineralizēšanās procesā rodas jau pieminētais zobakmens. Ja arī zobakmens netiek laicīgi novērsts, baktēriju darbības rezultātā mēdz rasties smaganu iekaisums jeb gingivīts. Zem smaganām esošās baktērijas var nodarīt nopietnu kaitējumu ne tikai zobiem un mutes dobumam, bet arī sirdij, nierēm, aknām un pārējiem dzīvnieka orgāniem, jo tās ceļo pa visu ķermeni caur asinsriti.
Kas liecina par to, ka dzīvniekam ir problēmas ar mutes dobuma veselību?
Visbiežāk par mutes dobuma slimībām signalizē šādi simptomi:
-
Apgrūtināta barības košļāšana;
-
Pastiprināta siekalošanās;
-
Slikta elpa;
-
Kustīgi zobi;
-
Apsārtušas vai asiņojošas smaganas.
Ja arī tavam mājdzīvniekam ir kāda no šīm problēmām, noteikti jāapmeklē veterinārārsts, lai atrastu problēmas cēloni un novērstu to. Tas gan nekādā gadījumā nenozīmē, ka par zobu tīrīšanu vai veterinārās klīnikas apmeklējumu jādomā vien tad, kad problēmas jau radušās. Jo proaktīvāk zobi tiks tīrīti un pārbaudīti, jo mazāka iespējamība, ka kaķis vai suns saskarsies ar mutes dobuma slimībām.
Svarīgs faktors: zobu maiņa
Dzīvnieka organismam pieaugot, mainās arī zobi, un šo procesu nepieciešams kontrolēt, it īpaši – mazo šķirņu suņiem, kuriem raksturīga piena zobu aizture. Tāpēc zobu augšanai un maiņai pastiprināta uzmanība jāpievērš no aptuveni piecu mēnešu vecuma, un maiņas periodā mīlulim jābūt pieejamām specializētajām rotaļlietām, kas paredzētas graušanai un košļāšanai. Visbiežāk zobu maiņa notiek dabīgi, tomēr, ja zobi paši nav nomainījušies un sasniegts septiņu mēnešu vecums, jāapmeklē veterinārārsts, lai piena zobus narkozē izrautu. Šo procedūru neveicot, pastāv ļoti liela varbūtība, ka dzīvnieka sakodiens izveidosies nepareizs.