Atpakaļ

Kā mājdzīvnieki ietekmē mūsu veselību?

Mājdzīvnieka klātbūtne nomierina, iepriecina un palīdz atslābināties, tomēr tai ir arī virkne citu ieguvumu, kas pozitīvi ietekmē gan mūsu fizisko, gan emocionālo veselību. Vairāk par tiem stāsta kinoloģe, Dino Zoo Suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka.

Dzīvnieku labvēlīgā ietekme uz cilvēka veselību ir zinātniski pierādīta. Pastāv vairāki tā dēvētās zooterapijas veidi, kuru ietvaros cilvēks komunicē ar dzīvnieku, šai saskarsmei tādējādi uzlabojot gan cilvēka garīgo, gan vispārējo veselības stāvokli. Piemēram, arvien populārāka kļūst tā dēvētā KANISTERAPIJA. Tā ir metode, kas pastiprina rehabilitācijas efektivitāti, izmantojot speciāli apmācītu suni, kuru vada kvalificēts kanisterapijas speciālists. Kanisterapijā izšķir trīs pakāpes. Pirmā ir sastapšanās ar dzīvnieku, izveidojot pozitīvu kontaktu starp cilvēku un suni, glāstot to, dodot komandas un veidojot saskarsmi. Kā otro izšķir mācīšanos ar suni, kas palīdz uzlabot cilvēka intelektuālās un izzināšanas spējas. Tāpat ļoti pozitīva ietekme ir kanisterapijas trešajam paveidam – terapijai ar suni, kas ietver vingrinājumu kompleksu, kam ir jau konkrēts rehabilitācijas mērķis. Lai gan kanisterapija neaizvieto neviena speciālista darbu, tā var palīdzēt sasniegt labākus rezultātus, jo papildina gan, piemēram, logopēda, psihologa un fizioterapeita, gan ergoterapeita, pedagoga vai speciālā pedagoga u.c. profesionāļu darbu ar cilvēku. Šī iemesla dēļ kanisterapija ir piemērota gan bērniem, gan cilvēkiem ar invaliditāti, kā arī senioriem. Tā kā suns pēc savas būtības ir sociāls, aktīvs un miermīlīgs dzīvnieks, saskarsme ar to ļoti palīdz arī bērniem ar garīgās veselības problēmām, autismu un Dauna sindromu, uzlabojoties atmiņai un emocionālajam stāvoklim. Suņi bērnus motivē aktīvi darboties un sadarboties, tādējādi ātrāk un labāk attīstoties runai. Savukārt bērniem, kuriem ir, piemēram, kustību traucējumi, kanisterapija palīdz vieglāk uztvert un apgūt jaunas iemaņas, veicinot mācīšanās motivāciju, jo līdzās ir suns, kurš palīdz to darīt.

Pieminēšanas vērta ir arī HIPOTERAPIJA jeb reitterapija, kas nodrošina cilvēka kontaktu ar zirgu. Tās laikā normalizējas gan cilvēka fiziskais, gan psiholoģiskais stāvoklis, kā arī, atrodoties zirga mugurā, tiek nodarbināti visi ķermeņa muskuļi, trenējas elpošanas sistēma un tonizējas asinsrites sistēma. Soļojot zirgs ar ķermeni veic trīsdimensionālas kustības, kas liek jātnieka ķermenim tā mugurā kustēties gan uz sāniem, gan uz augšu un leju, kā arī uz priekšu un aizmuguri. Ir zinātniski pierādīts, ka šādas kustības neveic neviens cits dzīvnieks. Tādējādi zirga kustības ir maksimāli pietuvinātas cilvēka dabiskajām kustībām un tempam iešanas laikā, tāpēc cilvēka galvas smadzenes saņem tādus impulsus, it kā tas staigātu pats, neraugoties uz to, ka patstāvīgi cilvēks to, iespējams, nespēj darīt. Šī iemesla dēļ reitterapiju ļoti bieži izmanto kā rehabilitācijas metodi pēc dažādām traumām un neiroloģiskām slimībām, kā arī izkaisītās sklerozes, ērču encefalīta, insulta un citu nopietnu saslimšanu ārstēšanā. Tiesa, jāpatur prātā, ka reitterapijas nodarbība organismam rada lielu slodzi, tāpēc, pirms tās uzsākšanas ir jākonsultējas ar ārstu.

Saskarsme ar dzīvniekiem un kontakts ar tiem palīdz cilvēkam veiksmīgāk un efektīvāk risināt stresa situācijas, uzlabo psiholoģisko stāvokli, palīdz mazināt depresiju un bailes. Šo iemeslu dēļ dažas aviokompānijas saviem klientiem pat ļauj ceļot ar suni salonā, neraugoties uz tā izmēru, jo dzīvnieks ir kā pavadonis, kas palīdz cilvēkam pārvarēt bailes no lidošanas,” stāsta Tatjana. “Jāpiebilst arī, ka suņi, kaķi un citi dzīvnieki paplašina arī sociālo saikni starp cilvēkiem. Piemēram, pateicoties suņiem, to saimniekiem parādās arī jauni hobiji. Suņu veiklības sports adžiliti liek iesaistīties arī dzīvnieka saimniekam, ļaujot vairot draugu un paziņu loku, kā arī apspriežamo tēmu klāstu ikdienas komunikācijā. Tāpat parādās jauni mērķi un vēlme ceļot, apmeklējot arī izstādes un sacensības. Arī vienkārša dzīvnieka esamība mājās motivē cilvēku vairāk kustēties. Suni jāved pastaigās vairākas reizes dienā. Tāpat arī ar kaķi ir jāpavada laiku gan aktīvi, gan pasīvi, ar to rotaļājoties un dzīvnieku aprūpējot, jo to ir gan jāpabaro, gan, piemēram, jāiztīra mīluļa kastīti. Arī rāpuļi, putni un zivtiņas akvārijā prasa to apkopšanu, ikdienas dzīves apstākļu uzlabošanu, mīluļu pabarošanu, kas liek regulāri darboties.”

Daži interesanti fakti par mīluļu ietekmi uz mūsu veselību

  1. Mājdzīvnieka esamība var palīdzēt normalizēt paaugstinātu asinsspiedienu. Pētījumos atklāts, ka cilvēkiem, kuriem ir mājdzīvnieks, miera stāvoklī tas ir zemāks, kā arī sirdsdarbība ir mierīgāka, nekā cilvēkiem, kuriem mīluļa nav. Tāpat atklāts, ka bērniem ar hipertensiju asinsspiediens pazeminās laikā, kad tie samīļo savu suni vai ar to spēlējas.
  2. Kā izrādās, cilvēkiem, kuriem pieder kāds mājdzīvnieks, ir zemāks tā dēvētā sliktā holesterīna līmenis. Tiesa, to ir viegli izskaidrot attiecībā pret suņu saimniekiem – mīluli ir regulāri jāved pastaigās, kas veicina fizisko aktivitāšu īpatsvaru ikdienā un attiecīgi pozitīvi ietekmē veselības stāvokli.
  3. Kaķu īpašniekiem ir labāka sirds veselība. Pētījumos atklāts, ka cilvēkiem, kuriem kaķa nav bijis nekad, ir krietni augstāks risks piedzīvot sirdslēkmi. Tāpat mājdzīvnieka esamība samazinot sirds mazspējas attīstīšanos un kopumā uzlabo sirds un asinsvadu veselības stāvokli.
  4. Bērniem, kuri auguši kopā ar suni vai kaķi, retāk attīstās alerģijas, kā arī ir spēcīgāka imunitāte jeb dabiskās organisma aizsargspējas.
  5. Mājdzīvnieka klātbūtne var palīdzēt mazināt arī hroniskas sāpes. Dzīvnieka samīļošana veicina laimes un labsajūtas hormonu izdalīšanos, kam piemīt sāpes atvieglojoša iedarbība.
  6. Pētījumos atklāts, ka pāri, kuriem ir kopīgs mājdzīvnieks, ir laimīgāki. Iespējams, apmierinātības sajūtu un dzīvesprieku palīdz vairot iespēja dalīties priekā un pozitīvajās emocijās, ko dzīvnieks ar savu klātbūtni rada.
  7. Lai gan valda uzskats, ka cilvēks vislabāk izguļas, neviena netraucēts, pētījumos atklāts, ka, guļot vienā gultā ar mājdzīvnieku, miega kvalitāte patiesībā ir labāka, jo dzīvnieks rada drošības sajūtu un nomierina.

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Suņa uzvedība

У меня полуторгодовалый папийон. Изменилось поведение: стал скулить и лаять дома, на прогулку выходит с рычанием. На прогулке поведение обычное, но когда подходит к дому начинается "пение".

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suns ir paaudzis lielāks. Iespējams mēģina izrādīt raksturu. Rēkomendējam pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju, lai saprast kāpēc tā notiek un kovar darīt lietas labā.

Pieteikties uz suņu skolu var pa telefonu 29390650 vai caur e-pastu arena@dinozoo.lv

Kādam jābūt 5 mēnešu vecam vācu aitu suņa kucēna svaram un izmēriem augstums skaustā un garums

Kādam jābūt 5 mēnešu vecam vācu aitu suņa kucēna svaram un izmēriem augstums skaustā un garums. Domāju vispār pieņemtie standarti.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uz visiem Jūsu jautājumiem ir jāatbild audzētājam. 

Šeit Jūs varēsiet izlasīt par šķirnes standartiem:

http://www.dogs.lv/files/vacu_aitu_suns-l.pdf

Kādus suņu šķirnes var turēt dzīvoklī

Kādus suņu šķirnes var turēt dzīvoklī

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Viss ir atkarīgs ko Jūs plānojat darīt ar suni, kāds Jums ir dzīvesstils, cik daudz laika Jūs varēsiet veltīt sunim un tt.

Suņa ēdināšana

Sveiki! Sakiet lūdzu, vai suni drīkst barot ar jēlu liellopa vai jēra gaļu, regulāri?Variējot ēdienkarti ar graudaugiem, kartupeļiem, dārzeņiem. Sunītim ir divi gadi, mazais pūdelis, kastrēts. No mitrās barības, vistas gaļas un cūkgaļas ir caureja. Vienīgais ko ēd un kas garšo ir malta liellopu vai jēra gaļa, kopā ar makaroniem, vai griķiem, vai rīsiem utt. Bet, vai tā drīkst barot pastāvīgi, katru dienu? Paldies, par sniegto atbildi!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Suni drīkst barot ar jēlu gaļu, taču bez gaļas ir jādod klāt dārzeņi un  subprodukti. Un barības daudzumu aprēķina katram dzīvniekam individuāli.  Lai sastādītu pilnvērtīgu  ēdienkarti , Jums obligāti jākonsultējas ar veterinārārstu.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Attārpošana kucēnam

Laba diena! Vēlos noskaidrot kā ir ar attārpošanu kucēnam. Kucēnam ir 3mēneši. Paņemot neviens nebija informējis, ka man pašai ir jāiedod kāda tablete.. Esmu novērojusi, ka pēdējā laikā ik pa laikam ar dupsīti braucam pa grīdu, vai tas nozīmē, ka puncītī ir tārpi? Cik slikti tas ir, ja neesmu laicīgi iedevusi tableti? Kā man tagad rīkoties? Šis man ir pirmais kucēns, visu informāciju vēl tikai lēnām apgūstu..

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kucēnu līdz 6 mēnešu vecumam būtu vēlams attārpot 1 x mēnesī. Pēc tam - 2-3 x gadā. Tas, ka kucēns "Brauc uz dibena" varētu liecināt par parazītu klātbūtni vai arī iespējams, ka pārpildīti  perianālie dziedzeri. Ja tableti neesat iedevusi laicīgi, tas nekas, dodiet tagad. 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

sunim pumpa

Labdien! Savam sunim pamanīju cietu pumpu uz pakaļējām ķepām. Pumpa ir zirnīša lielumā, nesulo un sunim nav grūtības pārvietoties, kā arī ķepiņa nav pietūkusi. Vēlos zināt vai ir jāved pie speciālista?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien, pagaidām pavērojiet, vai tā strauji nepalielinās izmērā, ja pumpa strauji aug un sāk traucēt, noteikti atrādiet suni veterinārārstam. 

suns palika agresīvs

Labdien! Man ir 1.5 mēnešus jauns vidēja auguma suns. Sajaukums ar divām sķirnēm, kas ir brīvdomātāji. Nesen tika sakosts , sakoda mazāka auguma suns. Pirmās dienas neko pret citiem neizrādija. Pirmstam tika lietota savādāka kakla siksniņa un pastaigas laikā izmaucās un sakoda citu liela auguma suni. Šobrīd pastaigas ir neiespējamas. Ejot pa savu teritoriju , klausa, nāk blakus neraujas. Pastaigā kur satiek suņus, rāda zobus, rūc, un neiespējami pēc tam ir nomierināt un turpināt normāli pastaigu. Kārumi pastaigas laikā vinam neitresē. Nav vēl kastrēts, jo pirmajā meklēšanās laikā nekļuva savādāks, tikai vairāk ostījas laukā. Mājas ir mazs kaķēns , ir prātīgs ar viņu, ja mēs ēdam, un kaķis ir piegājis tuvāk sķīvim rāda zobus uz viņu. Pirms kodiena atļāva kaķim pieet pie viņa kamēr ēd un pasmaržot arī viņa kārumiņu. Ir teritoniāls, kas pirms tam nebija. Jo pirmstam pie visiem gribēja draudzēties , bija daudz suņu draugi (pēc kodiena atzīst tikai 2 suņukus) , atnāca ciemos draudzene ar suni, palika nemierigs, rādīja zobus un rēja. Vai kastrācija mazinās agresiju, nekļūs vairs tik teritoriāls? Ir izgājis mazo apmācību suņu skoliņu, apsveru sarunu ar kinologu pastāstot situāciju, vai ir iespējams iziet suņu skoliņu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jums ir nepieciešamā kinologa palīdzība. Kinologs Jums paskaidros no kādam situācijam labāk izvairīties, kā nomierināt suni, kā būtu pareizi apmācīt suni, kādu tehniku kurā brīdī izmantot. 

Pieteikties var pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv

Suns zaudēja svaru

Собаке около 14 лет. Видно, что старушка... Питается по прежнему. Отсутствием аппетита не страдает. При этом сильно похудела.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uztaisiet sunim asins analīzes un iekšējo organu ultrasonogrāfiju. Tikai veterinārais ārsts pēc šiem izmeklējumiem varēs pateikt vai viss labi ar suni un viņa veselību.

Vai LKF izsniedz kucenu kartiņu vai uzreiz ciltsrakstus ,cik maksā ciltsraksti

Vai LKF izsniedz kucenu kartiņu vai uzreiz ciltsrakstus ,cik maksā ciltsraksti

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai nosakaidrot šo informāciju, Jums ir jāsazinās ar LKF. 

Kontakti

Elijas iela, 21, Riga LV 1050
+371 67614819, +371 67624930
lkf.org@inbox.lv
 http://www.dogs.lv/

Kucēnu skolas cena.

Vēlos uzzinās cenu kucēnu skolā? Mums ir tojpūdelis.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kucēnu skola ir grupas nodarbība. Cena ir 12 eur par 1 nodarbību. Kurss ir 6 nodarbības. Var arī iegādāties abonementu, kurš maksā 48 eur un ir paredzēts 5 nodarbībām.