Atpakaļ

Kā mājdzīvnieki ietekmē mūsu veselību?

Mājdzīvnieka klātbūtne nomierina, iepriecina un palīdz atslābināties, tomēr tai ir arī virkne citu ieguvumu, kas pozitīvi ietekmē gan mūsu fizisko, gan emocionālo veselību. Vairāk par tiem stāsta kinoloģe, Dino Zoo Suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka.

Dzīvnieku labvēlīgā ietekme uz cilvēka veselību ir zinātniski pierādīta. Pastāv vairāki tā dēvētās zooterapijas veidi, kuru ietvaros cilvēks komunicē ar dzīvnieku, šai saskarsmei tādējādi uzlabojot gan cilvēka garīgo, gan vispārējo veselības stāvokli. Piemēram, arvien populārāka kļūst tā dēvētā KANISTERAPIJA. Tā ir metode, kas pastiprina rehabilitācijas efektivitāti, izmantojot speciāli apmācītu suni, kuru vada kvalificēts kanisterapijas speciālists. Kanisterapijā izšķir trīs pakāpes. Pirmā ir sastapšanās ar dzīvnieku, izveidojot pozitīvu kontaktu starp cilvēku un suni, glāstot to, dodot komandas un veidojot saskarsmi. Kā otro izšķir mācīšanos ar suni, kas palīdz uzlabot cilvēka intelektuālās un izzināšanas spējas. Tāpat ļoti pozitīva ietekme ir kanisterapijas trešajam paveidam – terapijai ar suni, kas ietver vingrinājumu kompleksu, kam ir jau konkrēts rehabilitācijas mērķis. Lai gan kanisterapija neaizvieto neviena speciālista darbu, tā var palīdzēt sasniegt labākus rezultātus, jo papildina gan, piemēram, logopēda, psihologa un fizioterapeita, gan ergoterapeita, pedagoga vai speciālā pedagoga u.c. profesionāļu darbu ar cilvēku. Šī iemesla dēļ kanisterapija ir piemērota gan bērniem, gan cilvēkiem ar invaliditāti, kā arī senioriem. Tā kā suns pēc savas būtības ir sociāls, aktīvs un miermīlīgs dzīvnieks, saskarsme ar to ļoti palīdz arī bērniem ar garīgās veselības problēmām, autismu un Dauna sindromu, uzlabojoties atmiņai un emocionālajam stāvoklim. Suņi bērnus motivē aktīvi darboties un sadarboties, tādējādi ātrāk un labāk attīstoties runai. Savukārt bērniem, kuriem ir, piemēram, kustību traucējumi, kanisterapija palīdz vieglāk uztvert un apgūt jaunas iemaņas, veicinot mācīšanās motivāciju, jo līdzās ir suns, kurš palīdz to darīt.

Pieminēšanas vērta ir arī HIPOTERAPIJA jeb reitterapija, kas nodrošina cilvēka kontaktu ar zirgu. Tās laikā normalizējas gan cilvēka fiziskais, gan psiholoģiskais stāvoklis, kā arī, atrodoties zirga mugurā, tiek nodarbināti visi ķermeņa muskuļi, trenējas elpošanas sistēma un tonizējas asinsrites sistēma. Soļojot zirgs ar ķermeni veic trīsdimensionālas kustības, kas liek jātnieka ķermenim tā mugurā kustēties gan uz sāniem, gan uz augšu un leju, kā arī uz priekšu un aizmuguri. Ir zinātniski pierādīts, ka šādas kustības neveic neviens cits dzīvnieks. Tādējādi zirga kustības ir maksimāli pietuvinātas cilvēka dabiskajām kustībām un tempam iešanas laikā, tāpēc cilvēka galvas smadzenes saņem tādus impulsus, it kā tas staigātu pats, neraugoties uz to, ka patstāvīgi cilvēks to, iespējams, nespēj darīt. Šī iemesla dēļ reitterapiju ļoti bieži izmanto kā rehabilitācijas metodi pēc dažādām traumām un neiroloģiskām slimībām, kā arī izkaisītās sklerozes, ērču encefalīta, insulta un citu nopietnu saslimšanu ārstēšanā. Tiesa, jāpatur prātā, ka reitterapijas nodarbība organismam rada lielu slodzi, tāpēc, pirms tās uzsākšanas ir jākonsultējas ar ārstu.

Saskarsme ar dzīvniekiem un kontakts ar tiem palīdz cilvēkam veiksmīgāk un efektīvāk risināt stresa situācijas, uzlabo psiholoģisko stāvokli, palīdz mazināt depresiju un bailes. Šo iemeslu dēļ dažas aviokompānijas saviem klientiem pat ļauj ceļot ar suni salonā, neraugoties uz tā izmēru, jo dzīvnieks ir kā pavadonis, kas palīdz cilvēkam pārvarēt bailes no lidošanas,” stāsta Tatjana. “Jāpiebilst arī, ka suņi, kaķi un citi dzīvnieki paplašina arī sociālo saikni starp cilvēkiem. Piemēram, pateicoties suņiem, to saimniekiem parādās arī jauni hobiji. Suņu veiklības sports adžiliti liek iesaistīties arī dzīvnieka saimniekam, ļaujot vairot draugu un paziņu loku, kā arī apspriežamo tēmu klāstu ikdienas komunikācijā. Tāpat parādās jauni mērķi un vēlme ceļot, apmeklējot arī izstādes un sacensības. Arī vienkārša dzīvnieka esamība mājās motivē cilvēku vairāk kustēties. Suni jāved pastaigās vairākas reizes dienā. Tāpat arī ar kaķi ir jāpavada laiku gan aktīvi, gan pasīvi, ar to rotaļājoties un dzīvnieku aprūpējot, jo to ir gan jāpabaro, gan, piemēram, jāiztīra mīluļa kastīti. Arī rāpuļi, putni un zivtiņas akvārijā prasa to apkopšanu, ikdienas dzīves apstākļu uzlabošanu, mīluļu pabarošanu, kas liek regulāri darboties.”

Daži interesanti fakti par mīluļu ietekmi uz mūsu veselību

  1. Mājdzīvnieka esamība var palīdzēt normalizēt paaugstinātu asinsspiedienu. Pētījumos atklāts, ka cilvēkiem, kuriem ir mājdzīvnieks, miera stāvoklī tas ir zemāks, kā arī sirdsdarbība ir mierīgāka, nekā cilvēkiem, kuriem mīluļa nav. Tāpat atklāts, ka bērniem ar hipertensiju asinsspiediens pazeminās laikā, kad tie samīļo savu suni vai ar to spēlējas.
  2. Kā izrādās, cilvēkiem, kuriem pieder kāds mājdzīvnieks, ir zemāks tā dēvētā sliktā holesterīna līmenis. Tiesa, to ir viegli izskaidrot attiecībā pret suņu saimniekiem – mīluli ir regulāri jāved pastaigās, kas veicina fizisko aktivitāšu īpatsvaru ikdienā un attiecīgi pozitīvi ietekmē veselības stāvokli.
  3. Kaķu īpašniekiem ir labāka sirds veselība. Pētījumos atklāts, ka cilvēkiem, kuriem kaķa nav bijis nekad, ir krietni augstāks risks piedzīvot sirdslēkmi. Tāpat mājdzīvnieka esamība samazinot sirds mazspējas attīstīšanos un kopumā uzlabo sirds un asinsvadu veselības stāvokli.
  4. Bērniem, kuri auguši kopā ar suni vai kaķi, retāk attīstās alerģijas, kā arī ir spēcīgāka imunitāte jeb dabiskās organisma aizsargspējas.
  5. Mājdzīvnieka klātbūtne var palīdzēt mazināt arī hroniskas sāpes. Dzīvnieka samīļošana veicina laimes un labsajūtas hormonu izdalīšanos, kam piemīt sāpes atvieglojoša iedarbība.
  6. Pētījumos atklāts, ka pāri, kuriem ir kopīgs mājdzīvnieks, ir laimīgāki. Iespējams, apmierinātības sajūtu un dzīvesprieku palīdz vairot iespēja dalīties priekā un pozitīvajās emocijās, ko dzīvnieks ar savu klātbūtni rada.
  7. Lai gan valda uzskats, ka cilvēks vislabāk izguļas, neviena netraucēts, pētījumos atklāts, ka, guļot vienā gultā ar mājdzīvnieku, miega kvalitāte patiesībā ir labāka, jo dzīvnieks rada drošības sajūtu un nomierina.

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Bailīgs suns. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Sveiki! Jautājums. Gandrīz pirms 2 gadiem es uz ielas atradu kucēnu. Cilvēki un bērni viņu mocīja/sita. Bet tagad mums ir problēma, viņš atsakās iziet ārpus mājas teritorijas, vīriešu un bērnu redzeslokā rodas nesaturēšana un čīkstēšana. Mēģināju maigi runāt, dot kārumus, novērst uzmanību spēlējoties, bet viņš skrien mājās un čīkst, nomierinās tikai tad, ja apskauj un sauc vārdā. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uzlabot šo situāciju protams ka var. Galvenais sākt pareizi un secīgi strādāt. Iespējams kādu laiku būs jālieto arī mierinājuma zāles.

Pieteikties nodarbībai vai konsultācijai ir iespējams pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv.

Sunim veidojums uz purna

Labdien! Es vēlos uzdot jautājumu par savu 12 gadus veco Ķīnas cekulaino suņi Leniju. Lenijam ir dažādas alerģijas un veselības problēmas, kā jau vecam šķirnes sunim. Lenijam ir alerģija pret vistu, graudaugiem, ( izņemot rīsus un putraimus). Jā viņš ēd kādu no šiem produktiem viņam tek ausis, paliek sarkanās ciskas. Vēl Lenijas ir neliela bruka abos sānos. Viņš ēd dārzeņus un augļus ( gurķus, tomātus, kāpostus, zemenes, persikus u.t.t ). Šodien pamanīju, kā viņam uz purniņa ir tāda kā pumpa. Itkā, jā piespiež tad viņam nesāp. Pumpa vizuāli izskatās, kā ādas pacēlums. Es gribētu zināt vai tas ir bīstami? Varbūt tas pāriet pats no sevis, vai arī ir jāved pie veterinārārsta? Pievienoju fotogrāfiju. Tur gan īsti nevar pumpu redzēt, tāpēc to apvilktu. Jau iepriekš liels paldies par veltīto laiku, un protams atbildi! :)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

bildē īsti nevar saprast un attālināti nav iespējams novērtēt veidojumu. Sirdsmieram ieteiktu tomēr labāk dzīvnieku atrādīt veterinārārstam. 

Ja vēlaties pieteiktires uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Labdien! Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Viss ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Suņa raksturs, vide kur viņš dzīvoja, vide kur viņš dzīvos, laiks ko Jūs varēsiet veltīt sunim ( socializācija, apmācība). Globāli nekas nav nokavēts. Bet šis tas jau ir iemācīts un iespējams ka kaut kas būs jālabo.

Spare parts for travel cage

Hi I am looking for spare parts for my dogs travel cage before Friday. I need the screws and the clips that connect the top with the bottom part of the cage and its a bracco eco no 6 type. Is there any available? Thanks

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Good morning!

We have not spare parts for dogs travel box.

Suns baidās kāpt bagažniekā

Добрый день, наша собака (6 лет, помесь лабрадора и овчарки) всегда очень любила кататься в багажнике нашей машины, но теперь она на отрез отказывается залезать в багажник, будто боиться его как огня. Мы не можем понять с чем это связано.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas nozīme ka sunim bija negatīva pieredze braucot vai kāpjot iekšā bagažniekā. Pārbaudiet vai viss ir kārtībā ar kājam un muguru. 

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.

Kā mācīt/trenēt suni, ja viņam apbalvojuma vietā gardums neder?

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Viņai nekad dzīvē nav doti gardumi, arī ēst viņa ēd ļoti maz un neprasa pēc vēl. Kā šādā veidā viņu mācīt/trenēt, ja viņai apbalvojuma vietā gardums neder?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka vēl neesat atraduši īsto garšīgāko tieši Jūsu sunim gardumu. Bet ja tiešām pilnīgi nekas neinteresē, tād izmantojiet to pašu barību, ar kuru barojiet ikdienā. Bet ir daži nosacījumi. Barībai nav jāstāv sunim pieejamā vietā. Ja barība stāv visu laiku, tad suns nebūs motivēts darīt kaut ko. Tātad pabarojiet no rīta un vakarā. Ja suns neēd, bļodu novācam. Ja sunim vispār ir slikta apetīte, tād noteikti pārbaudiet veselības stāvokli. Ja suns negrib kārums vai negrib strādāt par kārumiem vai sauso barību, tād ņemam barību, piedāvājam no rokas un strādājam. Barību no bļodas nepiedāvājam. Visu dienas normu vai daļu no tās izbarojam no rokas par kaut ko.

Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Labdien! Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo Grāmata drīz būs pieejama arī drukātā veidā.

To klients varēs saņemt bezmaksas Dino Zoo veikalā sākot jūnija vidū.
 

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

 

Обратитесь в ветеринарную клинику. Там собаке окажут помощь. Записаться на визит можно по тел.67 327 923