Kā izvēlēties sunim piemērotāko frizūru?
Rūpējoties par suni, ir būtiski tam nodrošināt ne tikai kvalitatīvu pārtiku, veselības aprūpi un fiziskās aktivitātes, bet arī regulāras higiēnas procedūras. Par to, kā kopt suņa kažoku un kādas nianses ievērot mīluļa frizūras izvēlē, vairāk stāsta Dino Zoo suņu friziere Adele Branceviča.
Rūpējoties par suni, ir būtiski tam nodrošināt ne tikai kvalitatīvu pārtiku, veselības aprūpi un fiziskās aktivitātes, bet arī regulāras higiēnas procedūras. Par to, kā kopt suņa kažoku un kādas nianses ievērot mīluļa frizūras izvēlē, vairāk stāsta Dino Zoo suņu friziere Adele Branceviča.
Kāpēc suņus ir ieteicams frizēt?
Kā uzsver Adele, šobrīd tik populārais termins grumings, ar ko tiek apzīmēta dzīvnieka frizēšana, ietver ne tikai tā kažoka kopšanu. Tas ir procedūru komplekss, kas saistīts ar spalvas un ādas kopšanu, kā arī ausu tīrīšanu un nagu griešanu. Turklāt jāņem vērā, ka, pirmkārt, tas tiek veikts higiēnas nolūkos, savukārt dzīvnieka ārējā izskata uzlabošanas funkcija ir vien sekundāra: “Ja suns regulāri piedalās izstādēs, tā spalvas kopšana atbilstoši šķirnes standartiem ir obligāta prasība, tomēr kopumā grumings ietver dzīvnieka higiēnas nodrošināšanu. Tāpat jāņem vērā, ka jebkuru suni, neraugoties uz to, vai tas ir šķirnes suns, godalgots izstāžu pasaules čempions vai vienkārši mājas mīlulis, ir regulāri jāmazgā, kārtīgi jāžāvē un jāķemmē, lai kažokā neveidotos pinkas. Tāpat ir jāgriež nadziņus un jātīra austiņas. Tās ir minimālās higiēnas vajadzības, ko saimniekam savam mīlulim jānodrošina. Savukārt dzīvnieka frizēšana ar šķērēm un griešana ar mašīnīti vai trimings jeb atmirušās spalvas izplūkšana ietver jau individuāla pieeju. Šādā gadījumā viss atkarīgs no konkrētā suņa, tā spalvas garuma, struktūras un apjoma.”
Cik bieži mīluli jāmazgā?
Arī suņa mazgāšanas biežums ir tiešā veidā atkarīgs no dzīvnieka šķirnes un dzīves stila kopumā. “Ja cilvēkam pieder Jorkšīras terjers, Maltas zīda sunītis vai šicū un suns regulāri piedalās izstādēs, šo šķirņu pārstāvjus jāmazgā reizi nedēļā vai desmit dienās. Minēto šķirņu suņiem spalvai jābūt ataudzētai pilnā garumā, tomēr jāatceras, ka jo garāka tā ir, jo vairāk to jākopj. Savukārt, ja suns izstādēs nepiedalās un nav vajadzības ataudzēt tā spalvu pilnā garumā, dzīvniekam var izvēlēties īsu, sportisku griezumu, ko atjauno reizi divos mēnešos, savukārt mazgāt mīluli var reizi divās nedēļās,” stāsta Adele. “Man pašai ir vairāki Amerikāņu Stafordšīras terjeri, ar kuriem piedalos izstādēs. Tiem ir īsa spalva, un suņus mazgāju un žāvēju pirms katras izstādes. Savukārt tos mīluļus, kuri izstādēs nepiedalās, mazgāju un žāvēju reizi divos, trīs mēnešos. Nagus suņiem griežu aptuveni reizi desmit dienās.”
Grūmere gan piebilst, ka šai ziņā ir vēl kāda interesanta nianse. Suņu šķirnes, kam ir dubultā spalva, piemēram, špicus, kucēna vecumā jāmazgā daudz biežāk, nekā pieaugušā vecumā. “Šādos gadījumos frizierim jāpalīdz kucēnam atbrīvoties no mazuļiem raksturīgās pavilnas jeb mīkstās pūkas. Tomēr kopumā jebkuru suni jāpieradina mazgāties, tikt žāvētam un frizētam jau no agra mazuļa vecuma. Dzīvniekam pie šīm procedūrām jāpierod, lai vēlāk no pirmās procedūras nebūtu milzu stresa. Kad kucēnam ir veiktas visas nepieciešamās potes, mīluli uzreiz var vest frizēties,” tā Adele.
Ko labāk izvēlēties – kažoka trimingu vai cirpšanu ar mašīnīti?
Trimings ir kažoka frizēšanas veids, kas tiek izmantots tikai tām suņu šķirnēm, kam ir cieta spalva. Procedūras laikā no dzīvnieka kažoka tiek izplūkta vecā, atmirusī spalva. Tādējādi šī procedūra ir piemērota vairumam terjeru šķirņu un arī šnauceriem. “Kad uz vizīti pie friziera piesakās saimnieks ar suni, kam ir cieta spalva, vispirms izvērtējam, vai tas ir mājas mīlulis, vai izstāžu suns un kāda ir tā spalva atbilstoši šķirnes standartam. Ja suņa spalva konkrētajai šķirnei ir pārlieku mīksta un zīdaina, ieteiksim suni labāk nofrizēt ar mašīnīti vai šķērēm. Pretējā gadījumā trimings dzīvniekam var izraisīt ādas iekaisumu un temperatūras paaugstināšanos. Turklāt, ja sunim nav pietiekoši cieta spalva, trimings dzīvniekam būs ļoti nepatīkama procedūra. Bet, ja spalva atbilst šķirnes standartam, tad trimings jeb vecās spalvas izplūkšana sunim neizraisīs it nekādu diskomfortu,” stāsta Adele.
Kādas ir ieteicamās suņu frizūras atkarībā no dzīvnieka vecuma un dzīves stila?
Arī šai gadījumā viss atkarīgs no konkrētā suņa un tā šķirnes. Suņus ar dubulto spalvu – akitas, šibas vai vācu aitu suņus ieteicams kārtīgi izmazgāt ar profesionālo kosmētiku, lietojot arī kondicionieri, izžāvēt un kārtīgi izsukāt, atbrīvojot kažoku no pavilnas. Savukārt špicu kažociņu, kam arī ir dubultā spalva, var mazliet safrizēt, apstrādājot ausis, kājas un pēcpusi, apgriežot tikai spalvas galiņus un izveidojot kažokam apaļu formu. “Nereti uz frizētavu nāk špicu saimnieki, lūdzot mīlulim izveidot frizūru, kurā kažociņš tiek apcirpts ļoti īss, atstājot lielu, apaļu galvu. Šādu frizūru veidot neiesakām, jo tā sunim var izraisīt gan spalvas un ādas problēmas, gan citas kaites. Apjomīgais kažociņš špiciem ir dots, lai tos atvēsinātu vasarā un sasildītu ziemā. Ja nocirpsim spalvu īsu, sabojāsim dzīvnieka termoregulāciju. Tāpat špiciem ir raksturīga saslimšana – alopēcija, ko izraisa pārāk īsa kažoka apcirpšana. Tās dēļ spalva izkrīt, līdz pazūd pavisam un dzīvnieks paliek kails. Savukārt suņiem, kam nav dubultā spalva, bet ir vienkārši biezs kažoks un aktīvs dzīvesveids, dzīvniekiem dodoties garās pastaigās pa laukiem un mežiem, ieteicams īss griezums. Tādējādi saimniekiem arī pašiem būs vieglāk kopt mīluļa kažoku, to mazgājot, žāvējot un ķemmējot,” teic Adele.
Kāpēc frizētavā ne vienmēr vajadzīga saimnieka klātbūtne?
Saimnieka klātbūtne, dzīvnieku frizējot, ir vajadzīga vien divos gadījumos. Ja suns ir samērā agresīvs un meistars vienatnē nevar to savaldīt, saimniekam jāpaliek, lai suni procedūru laikā pieturētu. Tāpat saimnieka klātbūtne ir vajadzīga, ja sunim ir kādas veselības problēmas. Tā kā Dino Zoo Frizētavai līdzās ir arī klīnika, dzīvniekam vajadzības gadījumā ir iespējams sniegt palīdzību, turp nekavējoties dodoties kopā ar saimnieku. “Pirms suņa frizēšanas tā saimniekam jāpastāsta, vai sunim ir kāda alerģija vai citas veselības īpatnības, par ko frizierim vajadzētu būt informētam. Tomēr parastos gadījumos suņi bez saimnieka klātbūtnes uzvedas krietni labāk – ir daudz mierīgāki un paklausīgāki,” tā Adele.
Kā izvēlēties dzīvnieka spalvas garumu atkarībā no suņa šķirnes?
Izvēloties šķirnes suni, pirmkārt, jāņem vērā, ka mīluļi ar krāšņāko kažoku parasti prasa milzu ieguldījumu tā kopšanā gan laika, gan finanšu ziņā. Tāpēc, ja nav iespējams suni regulāri vest pie friziera, tā potenciālajam saimniekam vajadzētu apdomāt, vai patiešām nepieciešams izvēlēties šķirni, kam ir sarežģīta spalvas kopšana. “Daudzus valdzina, piemēram, bišonu krāšņais kažoks, tomēr to ir ļoti sarežģīti uzturēt tādu, kāds nereti redzams izstādēs. Ja cilvēks tomēr ļoti vēlas šīs šķirnes suni, bet to nav paredzēts vest uz izstādēm, dzīvnieka kažokam var izveidot līdzīgu griezumu. Tas būs daudz īsāks un vieglāk kopjams. Savukārt šķirnēm, kam spalva garumā aug visu mūžu, ieteicams izvēlēties sportisku jeb īsāku griezumu, kas atvieglos tā kopšanu,” iesaka Adele.
Neatkarīgi no tā, vai nepieciešams profesionāls suņu frizieris, vai arī vajadzīga tikai nagu apgriešana un ausu tīrīšana kaķim, dodies uz Dino Zoo Frizētavu, Krasta ielā 52, pirms tam pierakstoties pa tālruni 29390650.