Kā izklaidēt suni iekštelpās?

Laikapstākļiem kļūstot rudenīgākiem, gluži likumsakarīgi, vairāk laika pavadām iekštelpās. Tā rezultātā garās pastaigas, kurās ierasts doties ar suni, iespējams izpaliek, taču tas nenozīmē, ka jāļaujas garlaicībai. Arī iekštelpās suni ir iespējams kvalitatīvi nodarbināt un izklaidēt. Par to, kā pavadīt laiku ar mīluli, vairāk stāsta Dino Zoo Suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka.
Lai izklaidētu suni mājās, mīlulim var mācīt dažādus trikus. Lai to veiksmīgi izdarītu un suns procesa laikā negūtu kādu traumu, jāpievērš uzmanība grīdas segumam. Tam jābūt tādam, lai suns spēlējoties nepaslīdētu un nesasistos. Jāatceras, ka suņi ir dažādi - citi ir lēni, citi - ļoti ātri un kustībās asi, tāpēc, piemēram, lamināts un flīzes var būt dzīvniekam bīstamas.
“Viens no populārākajiem trikiem, ko sunim var iemācīt, ir iziet saimniekam starp kājām astotnieku vai čūsku. Lai to izdarītu, vispirms jāpaņem našķi un jāparāda tos sunim. Protams, dzīvniekam ir jābūt izsalkušam. Sunim rāda kārumu, turot to pie mīluļa deguna. Kad dzīvnieks iet uz priekšu, arī cilvēks sper soli uz priekšu, virzot suni tā, lai tas izietu starp saimnieka kājām. Kad viņš to izdara, sunim iedod našķi. Tad saimnieks sper nākamo soli un izdara to pašu. Procesa laikā sunim jādod komandu, to nosaucot skaļi un sakot - astoņi, čūska vai ko citu,” stāsta Tatjana. “Tāpat sunim var iemācīt velties, atnest dažādus priekšmetus, slēpties - jebkura darbošanās ar dzīvnieku uzlabo kontaktu starp saimnieku un mīluli. Ja viss notiek ar pozitīvām emocijām, našķiem un rotaļlietām, sadarbība kļūst cieša, suns grib pavadīt laiku ar saimnieku, viņam ir interesanti.”
Suni mājās var izklaidēt, arī izmantojot interaktīvas rotaļlietas, kas iegādājamas zooveikalos. Tirdzniecībā ir pieejams plašs to sortiments, sākot no ostīšanas paklājiem līdz sarežģītiem labirintiem. “Ir trīs šo spēļu pakāpes - pirmā būs visvienkāršākā, kad suns, izmantojot savu degunu un ķepas, var iegūt kārumus no interaktīvas rotaļlietas. Otrā pakāpe būs jau nedaudz sarežģītāka, savukārt trešajā dzīvniekam jāpiemīt arī loģiskajai domāšanai. Proti, lai iegūtu našķi, sunim jāizpilda vairākas darbības un jādomā - ja tas kaut ko izdarīja, bet pie kāruma tikt nesanāca, jāpadomā, kas jāizdara vēl, lai tas izdotos,” teic Tatjana.
Reizēm suņiem, vieniem vairāk, citiem mazāk, izpaužas arī atšķirtības sindroms - kad saimnieks dodas prom, suns, paliekot viens, ļoti skumst un pārdzīvo, jo uzskata, ka saimnieks nekad neatgriezīsies. “Lai sunim atvieglotu saimnieka prombūtni, pirms došanās prom mīluli ir jānoslogo gan fiziski, gan mentāli. Var aiziet uz treniņu, izvest suni pastaigā, pamētāt bumbiņu, bet jāatceras, ka ir būtiski, lai rotaļas laikā tiktu nodarbinātas arī suņa smadzenes. Dzīvniekam var dot komandas un mācīt trikus, kas suni nogurdinās, vai izmantot intelektuālas rotaļlietas. Pēc spēlēšanās ar tām suņi labi guļ, jo ir bijis jādomā, kā tikt pie paslēptā kāruma. Tāpat saimnieks savas prombūtnes laikā dzīvniekam var atstāt arī graušanai paredzētas mantiņas, kurās var paslēpt kārumus. Suns, tās graužot un laizot, būs aizņemts, un viņa uzmanība tiks novērsta gan no skumjām, ka saimnieks aizgājis, gan no mantu un mājokļa demolēšanas, jo laizīšana un graušana suņus nomierina,” iesaka Tatjana.
Lai aizraujošas un priekpilnas aktivitātes.