Atpakaļ

Kā droši pārvadāt mājdzīvnieku?

Dodoties atpūsties, savus mīluļus visbiežāk ņemam līdzi. Lai brauciens būtu drošs, mīluļa pārvadāšanā ir jāievēro daži nosacījumi. Vairāk par to, kā droši pārvadāt mājdzīvnieku stāsta Dino Zoo eksperti.    

Dodoties atpūsties, savus mīluļus visbiežāk ņemam līdzi. Lai brauciens būtu drošs un neradītu diskomfortu ne mājdzīvniekam, ne tā saimniekam, mīluļa pārvadāšanā jāievēro daži nosacījumi. Vairāk par to, kā droši vest mājdzīvnieku personīgajā automašīnā vai sabiedriskajā transportā, stāsta kinoloģe, Dino Zoo Suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka un Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis, Dino Zoo eksperts Ivo Obrumanis.

 

Kā pārvadāt suni?

 

Dodoties braucienā ar automašīnu kopā ar suni, ir savlaicīgi jāapdomājas, kā dzīvnieku labāk pārvadāt, nodrošinot tā drošību un komfortu. Kā skaidro Tatjana Bodricka, Latvijas likumdošana pagaidām neregulē suņu pārvadāšanas kārtību automašīnā, un ne visi suņu saimnieki aizdomājas par to, kas var notikt ar dzīvnieku automašīnas avārijas brīdī, ja tas netiek pārvadāts atbilstoši drošības pamatprincipiem. “Nereti ir redzami suņi, kas braucošā auto sēž pie atvērta loga, atrodoties automašīnas vadītāja klēpī vai blakussēdētāja krēslā. Šāda dzīvnieka pārvadāšana nav droša, īpaši, ja gadās autoavārija, turklāt arī pats dzīvnieks var izraisīt ceļu satiksmes negadījumu. Šo iemeslu dēļ par savu un sava suņa drošību ir jārūpējas pašiem suņu īpašniekiem vai to pārvadātājiem. Ir vairāki veidi, kā to var izdarīt. Viens no svarīgākajiem nosacījumiem ir automašīnas un paša suņa izmērs.  Ja automašīna ir universāla vai dzīvnieks tiek vests džipā, tā pārvadāšanai var iegādāties speciālu režģi, kas atdala automašīnas salonu no bagāžas nodalījuma. Tādējādi suns nevar pārvietoties pa automašīnas salonu.  Savukārt bagāžas nodalījuma tīrību nodrošinās speciāls pārvalks. Tāpat minēto automašīnu bagāžas nodalījumā vai teju jebkura transportlīdzekļa salonā var novietot dzīvnieka transportēšanas boksu vai būri, to nostiprinot ar drošības jostām. Pārvadāšanas boksus un būrus var iegādāties zooveikalos, un tie ir dažāda izmēra.  Transportēšanas boksi ir izgatavoti no plastmasas un aprīkoti ar plastmasas vai metāla režģi, kas piestiprināts tā ieejai. Savukārt pārvadāšanas būri visbiežāk ir izgatavoti no auduma un metāla. Suņiem, kuri ir pieraduši ceļot un kuri braukšanas laikā būrī mierīgi sēž, var izvēlēties auduma būri. Pretējā gadījumā, ja dzīvnieks brauciena laikā uzvedas nemierīgi, pastāv risks, ka auduma būris tiks saplēsts,” stāsta Tatjana.

 

 

Izvēloties piemērotāko pārvadāšanas būri, galvenais kritērijs ir tā lielums, lai sunim ceļojuma laikā tajā būtu ērti gulēt un sēdēt. Ja brauciens ir garš, suni ir jānodrošina ar ūdeni. Pie būra durvīm var piestiprināt bļodiņu vai speciālu ūdens pudelīti. Karstākās dienās suņa komfortam var izmantot atvēsinošos paklājiņus. Savukārt, ja mašīna nav liela un suņa pārvadāšanai nav iespējams izmantot bagāžas nodalījumu, šim nolūkam var iegādāties speciālu drošības jostu ar iemauktiem. Tādējādi, piemēram, automašīnai strauji bremzējot vai iegriežoties ceļa līkumā, suns paliks savā vietā un netraucēs vadītājam turpināt ceļu. Salona tīrībai un kārtībai var iegādāties speciālus pārklājus, grozus un cita veida sēdvietas, kas piemērotas dzīvnieka transportēšanai. Tāpat suni var pārvadāt speciālā somā, kas būs piemērotāka maza auguma mīluļiem. Arī šai gadījumā galvenais kritērijs tās izvēlē būs suņa komforts – dzīvniekam somā jājūtas ērti arī guļus pozīcijā. Suņu pārvadāšanas somas mēdz būt atvērta un slēgta tipa. Atvērta tipa somām ir speciāla aizdare, kas nodrošina to, lai suns nevarētu no tās patvaļīgi izkāpt un aizmukt. Tāpat jāpievērš uzmanība gadalaikam un somas biezumam. Piemēram, karstās vasaras dienās labāk izmantot somu no plānāka materiāla un aprīkotu ar labu ventilāciju.

 

 

Kā norāda Tatjana, īpaši noteikumi jāievēro, ja paredzēts lidot ar lidmašīnu, līdzi ņemot arī suni. Pirms transportēšanas boksa iegādes, ieteicams konsultēties ar konkrēto aviokompāniju, jo katrai no tām ir savas drošības prasības un nosacījumi, kas jāņem vērā, ceļojot ar mājdzīvnieku.

Savukārt, pārvadājot suni sabiedriskajā transportā, jāatceras, ka līdzi obligāti jābūt vakcinācijas pasei, kas apliecina, ka suns ir saņēmis visas nepieciešamās potes. “Ja sunītis ir mazs, brauciena laikā tas var atrasties transportēšanas boksā vai somā, ko dzīvnieka īpašnieks var novietot sev klēpī vai blakus esošajā sēdeklī. Ja suns ir vidēja vai liela auguma, tam obligāti jābūt ar uzpurni un jāatrodas īsā pavadā, lai dzīvnieks netraucētu un neapdraudētu apkārt esošos cilvēkus un dzīvniekus,” stāsta Tatjana. “Tāpat par suņa drošību jāparūpējas arī, braucot ar velosipēdu. Ja suns nevar ilgstoši skriet blakus ritenim, tomēr mīluli ļoti gribas ņemt līdzi izbraucienā, ieteicams izmantot speciālu velosipēda grozu mazo suņu pārvadāšanai vai arī piekabi, kurā ietilps lielāks suns.”

Ņem vērā!

Pirms došanās izbraukumā suni ir jāpieradina mierīgi atrasties būrī, boksā vai somā. To labāk darīt mājas apstākļos, lutinot suni ar našķiem un tā saistot konkrēto situāciju ar pozitīvām emocijām. Kad suns ir ar mieru iekāpt boksā vai somā pats, var doties īsā izbraucienā. Nav vēlams, lai pirmā pieredze ar braukšanu automašīnā dzīvniekam asociētos ar vetārsta apmeklējumu vai citām nepatīkamām manipulācijām.

Kā pārvadāt kaķi un grauzējus?

 

Pirms došanās tālākā ceļā jānovērtē, kā kaķis vispār reaģē uz atrašanos automašīnā un pārvietošanos ar to. Ja dzīvniekam ir bail un tas izrāda agresiju, var izmantot nomierinošus līdzekļus no dabīgām izejvielām. Tā kā tie iedarbojas lēnāk, tos vajadzētu kaķim dot vismaz četras dienas pirms plānotā brauciena. 

Pārvadājot kaķi ar automašīnu vai sabiedrisko transportu, jāizmanto speciāls transportēšanas bokss vai soma. Kā skaidro Ivo Obrumanis, tas nepieciešams ne tikai paša dzīvnieka drošībai, bet arī autovadītāja un pārējo braucēju pasargāšanai no negaidītām situācijām. “Kaķi ir jāpārvadā speciālā boksā vai somā, lai tas automašīnas avārijas gadījumā nesasistos, neizkristu caur automašīnas logu un neaizmuktu, kā arī negūtu letālus savainojumus, ja ceļu satiksmes negadījums ir nopietns. Tādējādi kaķis nebūs arī drauds šoferim un līdzbraucējiem, jo, atrodoties automašīnas salonā, dzīvnieks var palīst zem automašīnas pedāļiem, kā rezultātā situācija var kļūt neprognozējama.”

 

 

Pārvadāšanas boksu vai somu ir jāpiesprādzē, un to atkarībā no situācijas var novietot gan uz priekšējā, gan aizmugurējā sēdekļa. Visdrošāk būs, ja pārvadāšanas bokss atradīsies uz priekšējā sēdekļa, nostiprināts ar drošības jostām, savukārt transportējamā soma, kas parasti izgatavota no auduma un ir mīksta, tiks novietota aizmugurē. Šai gadījumā somu var arī nepiesprādzēt.

“Ja automašīna ir universāla un dzīvnieks garāku ceļu ar to mēro pirmo reizi, nav vēlams mīluli novietot bagāžas nodalījumā, jo automašīnas aizmugurējā daļa braukšanas laikā vairāk šūpojas, kā arī tajā spēcīgāk tiek izjusti līkumi. Pretējā gadījumā dzīvniekam var rasties slikta dūša. Tas attiecas arī uz kaķiem, kuriem kopumā ir vājāks vestibilārais aparāts un braukšana automašīnā izraisa vemšanu. Šai gadījumā dzīvnieku ieteicams likt priekšējā sēdeklī, kā arī blakussēdētājs tā boksu vai somu var turēt klēpī, novietojot to braukšanas virzienā un ļaujot kaķim pārredzēt ceļu,” iesaka Ivo.

Arī braucot sabiedriskajā transportā, kaķim arī ir jāatrodas pārvadāšanas boksā vai somā, jo dzīvnieks var nobīties no trokšņiem vai cilvēkiem, kā arī citiem dzīvniekiem, kas atrodas transportlīdzekļa salonā, un aizmukt. Līdzi jābūt arī potēšanas pasei, kurā norādīts, ka dzīvnieks ir vakcinēts.

Savukārt, pārvadājot mazos dzīvniekus, piemēram, grauzējus, jāizvēlas tiem speciāli paredzēti plastmasas boksi, kas nodrošina ventilāciju un iespēju dzīvniekam redzēt apkārtējo vidi. “Nevajadzētu izvēlēties kartona, piemēram, kūkas kastīti, kurā vest grauzēju, jo tas var viegli izgrauzties no tās un aizmukt. Tāpat kāmīšiem, žurkām un jūrascūciņām nederēs auduma somas. Pārvadāšanai vispiemērotākie būs speciālie plastmasas boksi, kas pēc lieluma der arī šinšillām un pundurtrušiem,” iesaka Ivo.

Izbaudi vasaru kopā ar savu mīluli un visu, kas nepieciešams drošai mājdzīvnieka transportēšanai, meklē Dino Zoo veikalos vai e-veikalā www.dinozoo.lv

Lai piedzīvojumiem bagāta šī vasara!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.

Sunim sirds problēmas

Labdien! Jorkšīras terjeram (2 gadi) veicot Rtg konstatēta apaļas formas sirds, kas esot palielināta. Ar ko mums būtu jārēķinās, kas būtu jādara? Dzīvnieks jūtas labi. Vismaz man tā šķiet. Nav nekādu pazīmju (nogurums, klepus utml), ka ir problēmas ar sirdi. Paldies

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

visdrīzāk nepieciešams veikt sirds padziļinātu izmeklēšanu - ehokardiogrammu.

Diemžēl Dino Zoo klīnikā to veikt nav iespējams.

Kardiologi: 

  • Ziepniekkalna vet. klīnika (Dr. vet. med. Ilmārs Dūrītis) -67670043; 29807738 (Zaļenieku 14, Rīga)
  • Sensovet (Dr. vet. med. Ilmārs Dūrītis) - 67600109, (Vienības gatve 109, Rīga)
  • Pet city (Dr. Dita Stalte, Dr. Jekaterina Streļēviča) - 27776635, (P.Brieža 31, Rīga)

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Записать кота в парикмахерскую

Прошу записать кота в парикхмахерскую к Иво на Краста. Порода Мейнкун. Спасибо

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

 

Pierakstus veicam pa telefonu 29390650 vai caur e-pastu frizetava@dinozoo.lv.

Borderkolija pastaigas

Vai borderkolijs justos labi dzīvokļu apstākļos, ja viņam nodrošinātu 2x dienā 1h pastaigu un brīvdienās garākas pastaigas? Vai broderkoliju var atstāt vienu pašu mājās?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jā, protams. Galvenais dot sunim gan fizisko, gan mentālo slodzi. Kā arī no kucēnu vecuma iet uz suņu skolu. Border kolliji ir gudri un enerģiskie suņi. Tie ātri mācās gan labo, gan slikto :) Suni var atstāt vienu pašu mājās. Pie ta arī jāpieradinā suns no mazotnes.

Kucēnu skolas uzsākšana

Labdien! Kad ir īstais laiks,lai kucēnu vestu uz suņu skoliņu? Mums ieteica no 4 mēnešiem. Pašreiz kucēnam ir 2 mēneši.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kucēnu skolu var sākt apmeklēt kad kucenam ir veiktas visas potes. Pēc potem ir jābūt 10 dienu karantīnai.

Cik bieži ir jāved franču būldogs pastaigās -15

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

LAbdien!

Suni ir jāved ārā tik cik ir nepieciešams atkarībā no vecuma un veselības stāvokļa. Pie -15 franču buldogu ir jānodrošinā ar siltu jaciņu vai kombinezonu. Pastaigai nav jābūt garai. 

Kā var iemācīt sunim iet uz paladziņa nokārtoties? Labvakar, man ir mazs kucēns kuram ir 2 ar pusi mēneši un viņš ir bīvera Jorkšīras terjers. Es nevaru viņu vest ārā jo viņam 20. janvārī ir otrā pote kas vajadzīga pirms ārā vešanas. Tāpēc es gribētu viņam iemācīt nokārtoties uz paladziņa, bet viņš to dara visur izņemot uz paladziņa un īstenībā redz to kā rotaļlietu. Varbūt Jums ir kādi ieteikumi?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir secīgs darbs. Kucēns nokartojās ik pēc 2-3 stundām. Parasti tas notiek pēc ēšanas, gulēšanas, spelēšanas un t.t. Ik pēc 2-3 stundām kucēns ir jāved ārā vai arī jāpiedāvā nokartoties uz paladziņa. Lai kucēnam būtu mazāka iespēja kļūdīties izvietojiet vairākus paladziņus. Kad kucēns "trāpīs" paladziņa, paslavējiet to. Ja viņs izvēlēsies nepareizo vietu, lamāt viņu nevajag, jo tas sagādās viņam stresu.

Zooveikalā var iegādāties arī speciālu tualeti, kurā kucēns netiek klāt paladziņam. Piedāvājumā ir arī mazgājamie paladziņi, kurus arī nav tik vienkārši saplest.

Ko man darīt kad vienk iet un ne pa neko sāk krist virsu svešām cilvēkam.

Sveiki ko man darīt kad vienk iet un ne pa neko sāk krist virsu svešām cilvēkam.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jums jāiet kopā ar suni uz individuālo nodarbību, lai saprast šādas uzvedības celoni. Kā arī lai atrast pareizo risinājumu.