Atpakaļ

Kā droši pārvadāt mājdzīvnieku?

Dodoties atpūsties, savus mīluļus visbiežāk ņemam līdzi. Lai brauciens būtu drošs, mīluļa pārvadāšanā ir jāievēro daži nosacījumi. Vairāk par to, kā droši pārvadāt mājdzīvnieku stāsta Dino Zoo eksperti.    

Dodoties atpūsties, savus mīluļus visbiežāk ņemam līdzi. Lai brauciens būtu drošs un neradītu diskomfortu ne mājdzīvniekam, ne tā saimniekam, mīluļa pārvadāšanā jāievēro daži nosacījumi. Vairāk par to, kā droši vest mājdzīvnieku personīgajā automašīnā vai sabiedriskajā transportā, stāsta kinoloģe, Dino Zoo Suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka un Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis, Dino Zoo eksperts Ivo Obrumanis.

 

Kā pārvadāt suni?

 

Dodoties braucienā ar automašīnu kopā ar suni, ir savlaicīgi jāapdomājas, kā dzīvnieku labāk pārvadāt, nodrošinot tā drošību un komfortu. Kā skaidro Tatjana Bodricka, Latvijas likumdošana pagaidām neregulē suņu pārvadāšanas kārtību automašīnā, un ne visi suņu saimnieki aizdomājas par to, kas var notikt ar dzīvnieku automašīnas avārijas brīdī, ja tas netiek pārvadāts atbilstoši drošības pamatprincipiem. “Nereti ir redzami suņi, kas braucošā auto sēž pie atvērta loga, atrodoties automašīnas vadītāja klēpī vai blakussēdētāja krēslā. Šāda dzīvnieka pārvadāšana nav droša, īpaši, ja gadās autoavārija, turklāt arī pats dzīvnieks var izraisīt ceļu satiksmes negadījumu. Šo iemeslu dēļ par savu un sava suņa drošību ir jārūpējas pašiem suņu īpašniekiem vai to pārvadātājiem. Ir vairāki veidi, kā to var izdarīt. Viens no svarīgākajiem nosacījumiem ir automašīnas un paša suņa izmērs.  Ja automašīna ir universāla vai dzīvnieks tiek vests džipā, tā pārvadāšanai var iegādāties speciālu režģi, kas atdala automašīnas salonu no bagāžas nodalījuma. Tādējādi suns nevar pārvietoties pa automašīnas salonu.  Savukārt bagāžas nodalījuma tīrību nodrošinās speciāls pārvalks. Tāpat minēto automašīnu bagāžas nodalījumā vai teju jebkura transportlīdzekļa salonā var novietot dzīvnieka transportēšanas boksu vai būri, to nostiprinot ar drošības jostām. Pārvadāšanas boksus un būrus var iegādāties zooveikalos, un tie ir dažāda izmēra.  Transportēšanas boksi ir izgatavoti no plastmasas un aprīkoti ar plastmasas vai metāla režģi, kas piestiprināts tā ieejai. Savukārt pārvadāšanas būri visbiežāk ir izgatavoti no auduma un metāla. Suņiem, kuri ir pieraduši ceļot un kuri braukšanas laikā būrī mierīgi sēž, var izvēlēties auduma būri. Pretējā gadījumā, ja dzīvnieks brauciena laikā uzvedas nemierīgi, pastāv risks, ka auduma būris tiks saplēsts,” stāsta Tatjana.

 

 

Izvēloties piemērotāko pārvadāšanas būri, galvenais kritērijs ir tā lielums, lai sunim ceļojuma laikā tajā būtu ērti gulēt un sēdēt. Ja brauciens ir garš, suni ir jānodrošina ar ūdeni. Pie būra durvīm var piestiprināt bļodiņu vai speciālu ūdens pudelīti. Karstākās dienās suņa komfortam var izmantot atvēsinošos paklājiņus. Savukārt, ja mašīna nav liela un suņa pārvadāšanai nav iespējams izmantot bagāžas nodalījumu, šim nolūkam var iegādāties speciālu drošības jostu ar iemauktiem. Tādējādi, piemēram, automašīnai strauji bremzējot vai iegriežoties ceļa līkumā, suns paliks savā vietā un netraucēs vadītājam turpināt ceļu. Salona tīrībai un kārtībai var iegādāties speciālus pārklājus, grozus un cita veida sēdvietas, kas piemērotas dzīvnieka transportēšanai. Tāpat suni var pārvadāt speciālā somā, kas būs piemērotāka maza auguma mīluļiem. Arī šai gadījumā galvenais kritērijs tās izvēlē būs suņa komforts – dzīvniekam somā jājūtas ērti arī guļus pozīcijā. Suņu pārvadāšanas somas mēdz būt atvērta un slēgta tipa. Atvērta tipa somām ir speciāla aizdare, kas nodrošina to, lai suns nevarētu no tās patvaļīgi izkāpt un aizmukt. Tāpat jāpievērš uzmanība gadalaikam un somas biezumam. Piemēram, karstās vasaras dienās labāk izmantot somu no plānāka materiāla un aprīkotu ar labu ventilāciju.

 

 

Kā norāda Tatjana, īpaši noteikumi jāievēro, ja paredzēts lidot ar lidmašīnu, līdzi ņemot arī suni. Pirms transportēšanas boksa iegādes, ieteicams konsultēties ar konkrēto aviokompāniju, jo katrai no tām ir savas drošības prasības un nosacījumi, kas jāņem vērā, ceļojot ar mājdzīvnieku.

Savukārt, pārvadājot suni sabiedriskajā transportā, jāatceras, ka līdzi obligāti jābūt vakcinācijas pasei, kas apliecina, ka suns ir saņēmis visas nepieciešamās potes. “Ja sunītis ir mazs, brauciena laikā tas var atrasties transportēšanas boksā vai somā, ko dzīvnieka īpašnieks var novietot sev klēpī vai blakus esošajā sēdeklī. Ja suns ir vidēja vai liela auguma, tam obligāti jābūt ar uzpurni un jāatrodas īsā pavadā, lai dzīvnieks netraucētu un neapdraudētu apkārt esošos cilvēkus un dzīvniekus,” stāsta Tatjana. “Tāpat par suņa drošību jāparūpējas arī, braucot ar velosipēdu. Ja suns nevar ilgstoši skriet blakus ritenim, tomēr mīluli ļoti gribas ņemt līdzi izbraucienā, ieteicams izmantot speciālu velosipēda grozu mazo suņu pārvadāšanai vai arī piekabi, kurā ietilps lielāks suns.”

Ņem vērā!

Pirms došanās izbraukumā suni ir jāpieradina mierīgi atrasties būrī, boksā vai somā. To labāk darīt mājas apstākļos, lutinot suni ar našķiem un tā saistot konkrēto situāciju ar pozitīvām emocijām. Kad suns ir ar mieru iekāpt boksā vai somā pats, var doties īsā izbraucienā. Nav vēlams, lai pirmā pieredze ar braukšanu automašīnā dzīvniekam asociētos ar vetārsta apmeklējumu vai citām nepatīkamām manipulācijām.

Kā pārvadāt kaķi un grauzējus?

 

Pirms došanās tālākā ceļā jānovērtē, kā kaķis vispār reaģē uz atrašanos automašīnā un pārvietošanos ar to. Ja dzīvniekam ir bail un tas izrāda agresiju, var izmantot nomierinošus līdzekļus no dabīgām izejvielām. Tā kā tie iedarbojas lēnāk, tos vajadzētu kaķim dot vismaz četras dienas pirms plānotā brauciena. 

Pārvadājot kaķi ar automašīnu vai sabiedrisko transportu, jāizmanto speciāls transportēšanas bokss vai soma. Kā skaidro Ivo Obrumanis, tas nepieciešams ne tikai paša dzīvnieka drošībai, bet arī autovadītāja un pārējo braucēju pasargāšanai no negaidītām situācijām. “Kaķi ir jāpārvadā speciālā boksā vai somā, lai tas automašīnas avārijas gadījumā nesasistos, neizkristu caur automašīnas logu un neaizmuktu, kā arī negūtu letālus savainojumus, ja ceļu satiksmes negadījums ir nopietns. Tādējādi kaķis nebūs arī drauds šoferim un līdzbraucējiem, jo, atrodoties automašīnas salonā, dzīvnieks var palīst zem automašīnas pedāļiem, kā rezultātā situācija var kļūt neprognozējama.”

 

 

Pārvadāšanas boksu vai somu ir jāpiesprādzē, un to atkarībā no situācijas var novietot gan uz priekšējā, gan aizmugurējā sēdekļa. Visdrošāk būs, ja pārvadāšanas bokss atradīsies uz priekšējā sēdekļa, nostiprināts ar drošības jostām, savukārt transportējamā soma, kas parasti izgatavota no auduma un ir mīksta, tiks novietota aizmugurē. Šai gadījumā somu var arī nepiesprādzēt.

“Ja automašīna ir universāla un dzīvnieks garāku ceļu ar to mēro pirmo reizi, nav vēlams mīluli novietot bagāžas nodalījumā, jo automašīnas aizmugurējā daļa braukšanas laikā vairāk šūpojas, kā arī tajā spēcīgāk tiek izjusti līkumi. Pretējā gadījumā dzīvniekam var rasties slikta dūša. Tas attiecas arī uz kaķiem, kuriem kopumā ir vājāks vestibilārais aparāts un braukšana automašīnā izraisa vemšanu. Šai gadījumā dzīvnieku ieteicams likt priekšējā sēdeklī, kā arī blakussēdētājs tā boksu vai somu var turēt klēpī, novietojot to braukšanas virzienā un ļaujot kaķim pārredzēt ceļu,” iesaka Ivo.

Arī braucot sabiedriskajā transportā, kaķim arī ir jāatrodas pārvadāšanas boksā vai somā, jo dzīvnieks var nobīties no trokšņiem vai cilvēkiem, kā arī citiem dzīvniekiem, kas atrodas transportlīdzekļa salonā, un aizmukt. Līdzi jābūt arī potēšanas pasei, kurā norādīts, ka dzīvnieks ir vakcinēts.

Savukārt, pārvadājot mazos dzīvniekus, piemēram, grauzējus, jāizvēlas tiem speciāli paredzēti plastmasas boksi, kas nodrošina ventilāciju un iespēju dzīvniekam redzēt apkārtējo vidi. “Nevajadzētu izvēlēties kartona, piemēram, kūkas kastīti, kurā vest grauzēju, jo tas var viegli izgrauzties no tās un aizmukt. Tāpat kāmīšiem, žurkām un jūrascūciņām nederēs auduma somas. Pārvadāšanai vispiemērotākie būs speciālie plastmasas boksi, kas pēc lieluma der arī šinšillām un pundurtrušiem,” iesaka Ivo.

Izbaudi vasaru kopā ar savu mīluli un visu, kas nepieciešams drošai mājdzīvnieka transportēšanai, meklē Dino Zoo veikalos vai e-veikalā www.dinozoo.lv

Lai piedzīvojumiem bagāta šī vasara!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

jaunākais suns kaut kā izsaka nepatiku reizēm vecākajam

Sveiki! Gribētu pajautāt jūsu domas par vācu aitu suņu attiecībām. Mums ir 2 puikas. Vienam 7 gadi, otram 4 gadi. Viens otru pieņēmuši, vecākais audzinājis mazāko, bet nu skatos, ka jaunākais kaut kā izsaka nepatiku reizēm vecākajam. Itkā neplēšas.. Domāju kāda situācija varētu būt vēl pēc 3 gadiem. Kad vecākais vairs nevarēs spēcīgi ierādīt vietu jaunākajām? Satraucos par to, ka nesāk plēsties.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien! 

Izklausās ka jaunākais suns ir sācis dominēt. 2-3 gadi tas ir tas vecums kād lieli suņi nobriest un sāk rādīt savu svarīgumu un dominēšanu attiecībā pret citiem suņiem. Jums ir nepieciešams kontrolēt situāciju, lai nakotnē nebūtu konflikti. 

Suns

Sveiki! Mūsu sunītim ir 7 mēneši. Nekad nav bijusi pie veterinārārsta. Kad būtu labākais laiks?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Sunim šādā vecumā ir jabūt savakcinētam un čipotam. Sunīti vajadzētu arī attārpot. Lai pierakstītos uz konsultāciju "Dino Zoo klīnikā" , lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923. 

Meiteņu lietas + meklēšanas

Sveiki. Man ir suņu meitene 9 mēnešus veca(haskijs) . Viņa nu jau vairākus mēnešus draudzējas ar suņu puiku(haskijs) . Abi ļoti draudzīgi. Manai meitenei vēl nav bijusi meklēšanas un reizes arī nav bijušas. Šodien suni spelejas un mana suņu meitene lec virsū suņu puikam un ņem viņu priekšā. Aizrādīju ka ta nedrīkst. Bet viņa turpināja lekt virsū un ņemties. Vai tas varētu liecināt ka vinai drīz sāksies meiteņu lietas + meklēšanas?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ta ir absolūti normāla un dabiska suņiem uzvedība. Un šādai uzvedībai var būt absolūti dažādi konteksti. Suns mēģina dominēt, sunim ir stress, vai viņš ir pārāk uzbudināts. Spēlēšanas laikā suņi izmanto ļoti dažādus uzvedības elementus. Viņi medī, ganā, uzbruk un t.t. Ta ka šāda uzvedība nevar liecināt par to ka Jūsu dāmai drīz saksies meklēšanas laiks.

Problēmas ar tualeti (ārā)

Labdien! Īsi par situāciju: Kucēns haskijs, meitene, 5 mēneši. Ir problēmas ar tualeti (ārā). Kad visu dienu esmu mājas, viņa saprot, ka mājas savas darīšanas nedrīkst darīt. Tikko es braucu projām, kaut uz stundu, atbraucot mājas atradu gan liekas, gan mazas darīšanas. Tas ir protests, ka viņai nepatīk atrasties vienai mājas vai tas pagaidām vecuma dēļ? Jo naktī notiek tas pats un no rīta grīdā pilna ar pārsteigumiem.. Paldies.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas nekādā gadījumā nav protests. Jūsu prombutne sagādā dzīvniekam stresu. Atvieglot sunim atšķirtības sindromu var sekojoši. Vakarā pirms gulētiešanas vai pirms Jūs plānojiet doties prom nodrošiniet suni ar fizisko un mentālo slodzi. Suns būs piekusis un visticamāk gulēs. Varat arī iedot ļoti izturīgu pildītu ar kārumiem rotaļlietu (paredzēto graušanai). Tādā veidā suns mazāk domās par Jums, mazāk stresos.

Un protams no rītiem sākuma izvedām suni ārā un pēc tām ejam tīrīt zobus un t.t..

Напишите пожалуйста расписание занятий для собак по хендленгу средних и малых пород в spice home.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

В Спице Хоум не проходят занятия. Все занятия проходят в Dino Zoo Pasaule, Krasta iela 52.

Индивидуальные занятия проходят по вторникам и пятницам по предворительной записи. Занятия в группе по вторникам в 13:00 и воскресеньям в 11:00. Также по предворительной записи. 

Записаться можно по телефону 29390650.

Sveiki. Ir bezšķirnes-takša krustojuma suns, meitene, 4gadi. Pēdējā laika sākusi neklausīt saimniekus, sēž, skatās citur un izliekas ka nedzird. Komandas kā sēdēt, gulēt, ķepu utt izpilda un klausa, bet kad sauc no āra iekšā nenāk, ja aizrāda ka nevar riet, neklausa un turpina riet. Agrāk klausīja ļoti labi uz vārda, kādus nu jau 2 mēnešus jau neklausa.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

LAbdien!

Iespējams ka tika pieļautās kļūdas suņu apmācībā, sakarā ar to suns ir saprastis ka var arī ignorēt saimnieku un darīt tikai to kas patīk.

Rekomendējam atnkākt uz individuālo konsultāciju, lai kinologs varētu Jums parādīt kas un kā jādarā lai sasniegtu vēlamo rezultātu.

kur iegādāties čivavas kucēnu

Labdien, man ir 11 gadi es nezinu kur man iegādāties garspalvaino čihuahua kucēnu, es gibu meitenīti brūnā vai pelēkā krāsā.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

LAbdien!

Bērniem kucēnus nepārdod. Rekomendējam Jūsu vecākiem griezties klubā, kur var saņemt vairāk informācijas par kucēna iegādi:

LATVIJAS DEKORATĪVO SUŅU KLUBS

29424990
toyclub@inbox.lv
 http://www.toy-dogs.lv

Plānojam iegādāties sunīti no audzētavas, kura ir LKF biedrs.

Labdien, Plānojam iegādāties sunīti no audzētavas, kura ir LKF biedrs. Diemžēl pati audzētava ir atsūtījusi tikai pāris dienas veca kucēna bildes, sakot, ka tas ir vienīgais kucēns, kurš palicis nerezervēts un apskatīt to varēsim tikai pēc mēneša. Īpaši kontaktā neiesaistās ar mums, jo vēlējāmies apskatīties kucēna vecākus. Kā lai saprot, vai tiešām konkrētais audzētājs nevazā aiz deguna? Kādi jautājumi būtu jāuzdod gadījumā, ja audzētājs, grib rezervācijas maksu par kucēnu, ko varēs apskatīties tikai pēc mēneša? Paldies par palīdzību!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

LAbdien!

Var palūgt audzētāju atsūtīt Jums bildes vai video ar vecākiem. Pajautāt vecāku pilnus vārdus un ar google palīdzību apskatīt vecākus. Pajautāt par vecāku veselības pārbaudēm. Ja kucēns ir tiešām tikai dažu dienu vecs, tād Jums ir jāuzgaidā kamēr viņš paaugsies :)

Kā variants Jūs varat griezties pie noteiktas šķirnes kluba vadības. Kluba vadība var palīdzēt Jums atrast vai ieteiks kur meklēt kucēnu tuvākajās valstīs.

Resns suns

Sveiki, mums ir 3 gadus vecs bīgls, kurš ir resns. Viņš sver ap 20-21 kg, un noteikti neizskatās labā formā. Barots viņš tiek ar suņu granulām, kurām pievienota klāt gaļa (visbiežāk tītara) 2x dienā. Viņš ne vienmēr apēd savu ēdienu no rīta, tad sanāk, ka ēd 1x dienā. Viņam ir paradums diedelēt, un ja kaut ko nedod no galda, rej, smilkst, lec virsū. Mēs viņam dodam našķus, un kā jau minēju, ēdienu no galda, kas ir nepareizi, zinu, bet tos vairs nedosim, ja nepieciešams. Kā viņš varētu nomest svaru? Tiek vests ārā 3x dienā, dzīvo dzīvoklī. Savādāk nav prieks skatīties uz suņuku, kas pēc maza pelmenīša izskatās...

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sunim ir liekais svars. Bīgla šķirnes sunim svars ir no 12 - 15(17) kg. Barība - light (ar mazāku tauku saturu), ievērojot barības normu diennaktī, papildus vistas (bez ādas) vai liellopa gaļa. Nekādi kārumi (cepumi utt.), var dot dabīgo skrimsli, cīpslas. Aktīvas pastaigas 1.5 - 2h dienā (vēlams no rīta un vakarā). Nekādi našķi, jo īpaši no cilvēka ēdienkartes.

Suns sācis čurāt gultā

Labdien, suns sācis čurāt gultā, ko darīt, kā labāk atradināt viņu no tā. Parasti tas notiek pa nakti, pat ar visu to kad tieši pirms gulēt iešanas tiek izvesta ārā kur sadara visas savas darīšanas. Tāpat mājās ir arī izlikti paladziņi un viņa zina kam tie domāti. Metiss- Džeka rasela terjers ar krievu toijterjeru, vecums 7mēneši.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

LAbdien!

Sākumā pārbaudiet vai sunim viss ir kārtībā ar veselību. Iespējams ka suns nevar izturēt visu nakti un čurā. Iespējams ka necūra uz grīdas, jo par to viņš bija sodīts.

Ja asins un urīnas analīzes viss ir kārtībā, tād jāatgriežās pie audzināšanas.