Atpakaļ

Kā droši pārvadāt mājdzīvnieku?

Dodoties atpūsties, savus mīluļus visbiežāk ņemam līdzi. Lai brauciens būtu drošs, mīluļa pārvadāšanā ir jāievēro daži nosacījumi. Vairāk par to, kā droši pārvadāt mājdzīvnieku stāsta Dino Zoo eksperti.    

Dodoties atpūsties, savus mīluļus visbiežāk ņemam līdzi. Lai brauciens būtu drošs un neradītu diskomfortu ne mājdzīvniekam, ne tā saimniekam, mīluļa pārvadāšanā jāievēro daži nosacījumi. Vairāk par to, kā droši vest mājdzīvnieku personīgajā automašīnā vai sabiedriskajā transportā, stāsta kinoloģe, Dino Zoo Suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka un Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis, Dino Zoo eksperts Ivo Obrumanis.

 

Kā pārvadāt suni?

 

Dodoties braucienā ar automašīnu kopā ar suni, ir savlaicīgi jāapdomājas, kā dzīvnieku labāk pārvadāt, nodrošinot tā drošību un komfortu. Kā skaidro Tatjana Bodricka, Latvijas likumdošana pagaidām neregulē suņu pārvadāšanas kārtību automašīnā, un ne visi suņu saimnieki aizdomājas par to, kas var notikt ar dzīvnieku automašīnas avārijas brīdī, ja tas netiek pārvadāts atbilstoši drošības pamatprincipiem. “Nereti ir redzami suņi, kas braucošā auto sēž pie atvērta loga, atrodoties automašīnas vadītāja klēpī vai blakussēdētāja krēslā. Šāda dzīvnieka pārvadāšana nav droša, īpaši, ja gadās autoavārija, turklāt arī pats dzīvnieks var izraisīt ceļu satiksmes negadījumu. Šo iemeslu dēļ par savu un sava suņa drošību ir jārūpējas pašiem suņu īpašniekiem vai to pārvadātājiem. Ir vairāki veidi, kā to var izdarīt. Viens no svarīgākajiem nosacījumiem ir automašīnas un paša suņa izmērs.  Ja automašīna ir universāla vai dzīvnieks tiek vests džipā, tā pārvadāšanai var iegādāties speciālu režģi, kas atdala automašīnas salonu no bagāžas nodalījuma. Tādējādi suns nevar pārvietoties pa automašīnas salonu.  Savukārt bagāžas nodalījuma tīrību nodrošinās speciāls pārvalks. Tāpat minēto automašīnu bagāžas nodalījumā vai teju jebkura transportlīdzekļa salonā var novietot dzīvnieka transportēšanas boksu vai būri, to nostiprinot ar drošības jostām. Pārvadāšanas boksus un būrus var iegādāties zooveikalos, un tie ir dažāda izmēra.  Transportēšanas boksi ir izgatavoti no plastmasas un aprīkoti ar plastmasas vai metāla režģi, kas piestiprināts tā ieejai. Savukārt pārvadāšanas būri visbiežāk ir izgatavoti no auduma un metāla. Suņiem, kuri ir pieraduši ceļot un kuri braukšanas laikā būrī mierīgi sēž, var izvēlēties auduma būri. Pretējā gadījumā, ja dzīvnieks brauciena laikā uzvedas nemierīgi, pastāv risks, ka auduma būris tiks saplēsts,” stāsta Tatjana.

 

 

Izvēloties piemērotāko pārvadāšanas būri, galvenais kritērijs ir tā lielums, lai sunim ceļojuma laikā tajā būtu ērti gulēt un sēdēt. Ja brauciens ir garš, suni ir jānodrošina ar ūdeni. Pie būra durvīm var piestiprināt bļodiņu vai speciālu ūdens pudelīti. Karstākās dienās suņa komfortam var izmantot atvēsinošos paklājiņus. Savukārt, ja mašīna nav liela un suņa pārvadāšanai nav iespējams izmantot bagāžas nodalījumu, šim nolūkam var iegādāties speciālu drošības jostu ar iemauktiem. Tādējādi, piemēram, automašīnai strauji bremzējot vai iegriežoties ceļa līkumā, suns paliks savā vietā un netraucēs vadītājam turpināt ceļu. Salona tīrībai un kārtībai var iegādāties speciālus pārklājus, grozus un cita veida sēdvietas, kas piemērotas dzīvnieka transportēšanai. Tāpat suni var pārvadāt speciālā somā, kas būs piemērotāka maza auguma mīluļiem. Arī šai gadījumā galvenais kritērijs tās izvēlē būs suņa komforts – dzīvniekam somā jājūtas ērti arī guļus pozīcijā. Suņu pārvadāšanas somas mēdz būt atvērta un slēgta tipa. Atvērta tipa somām ir speciāla aizdare, kas nodrošina to, lai suns nevarētu no tās patvaļīgi izkāpt un aizmukt. Tāpat jāpievērš uzmanība gadalaikam un somas biezumam. Piemēram, karstās vasaras dienās labāk izmantot somu no plānāka materiāla un aprīkotu ar labu ventilāciju.

 

 

Kā norāda Tatjana, īpaši noteikumi jāievēro, ja paredzēts lidot ar lidmašīnu, līdzi ņemot arī suni. Pirms transportēšanas boksa iegādes, ieteicams konsultēties ar konkrēto aviokompāniju, jo katrai no tām ir savas drošības prasības un nosacījumi, kas jāņem vērā, ceļojot ar mājdzīvnieku.

Savukārt, pārvadājot suni sabiedriskajā transportā, jāatceras, ka līdzi obligāti jābūt vakcinācijas pasei, kas apliecina, ka suns ir saņēmis visas nepieciešamās potes. “Ja sunītis ir mazs, brauciena laikā tas var atrasties transportēšanas boksā vai somā, ko dzīvnieka īpašnieks var novietot sev klēpī vai blakus esošajā sēdeklī. Ja suns ir vidēja vai liela auguma, tam obligāti jābūt ar uzpurni un jāatrodas īsā pavadā, lai dzīvnieks netraucētu un neapdraudētu apkārt esošos cilvēkus un dzīvniekus,” stāsta Tatjana. “Tāpat par suņa drošību jāparūpējas arī, braucot ar velosipēdu. Ja suns nevar ilgstoši skriet blakus ritenim, tomēr mīluli ļoti gribas ņemt līdzi izbraucienā, ieteicams izmantot speciālu velosipēda grozu mazo suņu pārvadāšanai vai arī piekabi, kurā ietilps lielāks suns.”

Ņem vērā!

Pirms došanās izbraukumā suni ir jāpieradina mierīgi atrasties būrī, boksā vai somā. To labāk darīt mājas apstākļos, lutinot suni ar našķiem un tā saistot konkrēto situāciju ar pozitīvām emocijām. Kad suns ir ar mieru iekāpt boksā vai somā pats, var doties īsā izbraucienā. Nav vēlams, lai pirmā pieredze ar braukšanu automašīnā dzīvniekam asociētos ar vetārsta apmeklējumu vai citām nepatīkamām manipulācijām.

Kā pārvadāt kaķi un grauzējus?

 

Pirms došanās tālākā ceļā jānovērtē, kā kaķis vispār reaģē uz atrašanos automašīnā un pārvietošanos ar to. Ja dzīvniekam ir bail un tas izrāda agresiju, var izmantot nomierinošus līdzekļus no dabīgām izejvielām. Tā kā tie iedarbojas lēnāk, tos vajadzētu kaķim dot vismaz četras dienas pirms plānotā brauciena. 

Pārvadājot kaķi ar automašīnu vai sabiedrisko transportu, jāizmanto speciāls transportēšanas bokss vai soma. Kā skaidro Ivo Obrumanis, tas nepieciešams ne tikai paša dzīvnieka drošībai, bet arī autovadītāja un pārējo braucēju pasargāšanai no negaidītām situācijām. “Kaķi ir jāpārvadā speciālā boksā vai somā, lai tas automašīnas avārijas gadījumā nesasistos, neizkristu caur automašīnas logu un neaizmuktu, kā arī negūtu letālus savainojumus, ja ceļu satiksmes negadījums ir nopietns. Tādējādi kaķis nebūs arī drauds šoferim un līdzbraucējiem, jo, atrodoties automašīnas salonā, dzīvnieks var palīst zem automašīnas pedāļiem, kā rezultātā situācija var kļūt neprognozējama.”

 

 

Pārvadāšanas boksu vai somu ir jāpiesprādzē, un to atkarībā no situācijas var novietot gan uz priekšējā, gan aizmugurējā sēdekļa. Visdrošāk būs, ja pārvadāšanas bokss atradīsies uz priekšējā sēdekļa, nostiprināts ar drošības jostām, savukārt transportējamā soma, kas parasti izgatavota no auduma un ir mīksta, tiks novietota aizmugurē. Šai gadījumā somu var arī nepiesprādzēt.

“Ja automašīna ir universāla un dzīvnieks garāku ceļu ar to mēro pirmo reizi, nav vēlams mīluli novietot bagāžas nodalījumā, jo automašīnas aizmugurējā daļa braukšanas laikā vairāk šūpojas, kā arī tajā spēcīgāk tiek izjusti līkumi. Pretējā gadījumā dzīvniekam var rasties slikta dūša. Tas attiecas arī uz kaķiem, kuriem kopumā ir vājāks vestibilārais aparāts un braukšana automašīnā izraisa vemšanu. Šai gadījumā dzīvnieku ieteicams likt priekšējā sēdeklī, kā arī blakussēdētājs tā boksu vai somu var turēt klēpī, novietojot to braukšanas virzienā un ļaujot kaķim pārredzēt ceļu,” iesaka Ivo.

Arī braucot sabiedriskajā transportā, kaķim arī ir jāatrodas pārvadāšanas boksā vai somā, jo dzīvnieks var nobīties no trokšņiem vai cilvēkiem, kā arī citiem dzīvniekiem, kas atrodas transportlīdzekļa salonā, un aizmukt. Līdzi jābūt arī potēšanas pasei, kurā norādīts, ka dzīvnieks ir vakcinēts.

Savukārt, pārvadājot mazos dzīvniekus, piemēram, grauzējus, jāizvēlas tiem speciāli paredzēti plastmasas boksi, kas nodrošina ventilāciju un iespēju dzīvniekam redzēt apkārtējo vidi. “Nevajadzētu izvēlēties kartona, piemēram, kūkas kastīti, kurā vest grauzēju, jo tas var viegli izgrauzties no tās un aizmukt. Tāpat kāmīšiem, žurkām un jūrascūciņām nederēs auduma somas. Pārvadāšanai vispiemērotākie būs speciālie plastmasas boksi, kas pēc lieluma der arī šinšillām un pundurtrušiem,” iesaka Ivo.

Izbaudi vasaru kopā ar savu mīluli un visu, kas nepieciešams drošai mājdzīvnieka transportēšanai, meklē Dino Zoo veikalos vai e-veikalā www.dinozoo.lv

Lai piedzīvojumiem bagāta šī vasara!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.

Kā mācīt/trenēt suni, ja viņam apbalvojuma vietā gardums neder?

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Viņai nekad dzīvē nav doti gardumi, arī ēst viņa ēd ļoti maz un neprasa pēc vēl. Kā šādā veidā viņu mācīt/trenēt, ja viņai apbalvojuma vietā gardums neder?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka vēl neesat atraduši īsto garšīgāko tieši Jūsu sunim gardumu. Bet ja tiešām pilnīgi nekas neinteresē, tād izmantojiet to pašu barību, ar kuru barojiet ikdienā. Bet ir daži nosacījumi. Barībai nav jāstāv sunim pieejamā vietā. Ja barība stāv visu laiku, tad suns nebūs motivēts darīt kaut ko. Tātad pabarojiet no rīta un vakarā. Ja suns neēd, bļodu novācam. Ja sunim vispār ir slikta apetīte, tād noteikti pārbaudiet veselības stāvokli. Ja suns negrib kārums vai negrib strādāt par kārumiem vai sauso barību, tād ņemam barību, piedāvājam no rokas un strādājam. Barību no bļodas nepiedāvājam. Visu dienas normu vai daļu no tās izbarojam no rokas par kaut ko.

Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Labdien! Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo Grāmata drīz būs pieejama arī drukātā veidā.

To klients varēs saņemt bezmaksas Dino Zoo veikalā sākot jūnija vidū.
 

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

 

Обратитесь в ветеринарную клинику. Там собаке окажут помощь. Записаться на визит можно по тел.67 327 923

Kā pieradināt kakāt ārā čivava PALDIES!

Labdien!Kā pieradināt kakāt ārā čivava PALDIES!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc ēšanas, gulēšanas, spēlēšanas dodaties ar suni ārā. Kād nokārtosies, uzslavējiet.

kā pieradināt lai sunītis kakā ārā?

Lūdzu iesakiet kā pieradināt lai sunītis kakā ārā

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc ešanas, spēlēšanas un gulēšanas dodaties ārā ar suni. Kad suns nokārtojās, uzslavējiet.

Vai ar suni drīkst apmeklēt pārtikas veikalu?

Vai ar suni drīkst apmeklēt pārtikas veikalu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja runā ir par dzīvnieku pārtiku un Dino Zoo veikalu tiklu, tad atbilde būs jā! Par cietiem veikaliem nevaram sniegt atbildi, jo šos noteikumus nosaka katra veikala administrācija.

Kucēna trauksme

Sveiki! Kā mazināt kucēna trauksmi dzirdot skaņas kāpņu telpā? Vēlos lai kucēns nereaģē uz katru skaņu, jo tas notiek arī naktī

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Katrs suns ir savādāks. Neredzot suni grūti ieteikt metodi, ar kuras palīdzību var atrisināt šo problēmu.

Droši varat pieteikties uz individuālo nodarbību zvanot pa telefonu 29390650 vai rakstot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Nodarbības notiek Krasta iela 52 un Stirnu iela 26.

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/