Atpakaļ

Kā droši pārvadāt mājdzīvnieku?

Dodoties atpūsties, savus mīluļus visbiežāk ņemam līdzi. Lai brauciens būtu drošs, mīluļa pārvadāšanā ir jāievēro daži nosacījumi. Vairāk par to, kā droši pārvadāt mājdzīvnieku stāsta Dino Zoo eksperti.    

Dodoties atpūsties, savus mīluļus visbiežāk ņemam līdzi. Lai brauciens būtu drošs un neradītu diskomfortu ne mājdzīvniekam, ne tā saimniekam, mīluļa pārvadāšanā jāievēro daži nosacījumi. Vairāk par to, kā droši vest mājdzīvnieku personīgajā automašīnā vai sabiedriskajā transportā, stāsta kinoloģe, Dino Zoo Suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka un Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis, Dino Zoo eksperts Ivo Obrumanis.

 

Kā pārvadāt suni?

 

Dodoties braucienā ar automašīnu kopā ar suni, ir savlaicīgi jāapdomājas, kā dzīvnieku labāk pārvadāt, nodrošinot tā drošību un komfortu. Kā skaidro Tatjana Bodricka, Latvijas likumdošana pagaidām neregulē suņu pārvadāšanas kārtību automašīnā, un ne visi suņu saimnieki aizdomājas par to, kas var notikt ar dzīvnieku automašīnas avārijas brīdī, ja tas netiek pārvadāts atbilstoši drošības pamatprincipiem. “Nereti ir redzami suņi, kas braucošā auto sēž pie atvērta loga, atrodoties automašīnas vadītāja klēpī vai blakussēdētāja krēslā. Šāda dzīvnieka pārvadāšana nav droša, īpaši, ja gadās autoavārija, turklāt arī pats dzīvnieks var izraisīt ceļu satiksmes negadījumu. Šo iemeslu dēļ par savu un sava suņa drošību ir jārūpējas pašiem suņu īpašniekiem vai to pārvadātājiem. Ir vairāki veidi, kā to var izdarīt. Viens no svarīgākajiem nosacījumiem ir automašīnas un paša suņa izmērs.  Ja automašīna ir universāla vai dzīvnieks tiek vests džipā, tā pārvadāšanai var iegādāties speciālu režģi, kas atdala automašīnas salonu no bagāžas nodalījuma. Tādējādi suns nevar pārvietoties pa automašīnas salonu.  Savukārt bagāžas nodalījuma tīrību nodrošinās speciāls pārvalks. Tāpat minēto automašīnu bagāžas nodalījumā vai teju jebkura transportlīdzekļa salonā var novietot dzīvnieka transportēšanas boksu vai būri, to nostiprinot ar drošības jostām. Pārvadāšanas boksus un būrus var iegādāties zooveikalos, un tie ir dažāda izmēra.  Transportēšanas boksi ir izgatavoti no plastmasas un aprīkoti ar plastmasas vai metāla režģi, kas piestiprināts tā ieejai. Savukārt pārvadāšanas būri visbiežāk ir izgatavoti no auduma un metāla. Suņiem, kuri ir pieraduši ceļot un kuri braukšanas laikā būrī mierīgi sēž, var izvēlēties auduma būri. Pretējā gadījumā, ja dzīvnieks brauciena laikā uzvedas nemierīgi, pastāv risks, ka auduma būris tiks saplēsts,” stāsta Tatjana.

 

 

Izvēloties piemērotāko pārvadāšanas būri, galvenais kritērijs ir tā lielums, lai sunim ceļojuma laikā tajā būtu ērti gulēt un sēdēt. Ja brauciens ir garš, suni ir jānodrošina ar ūdeni. Pie būra durvīm var piestiprināt bļodiņu vai speciālu ūdens pudelīti. Karstākās dienās suņa komfortam var izmantot atvēsinošos paklājiņus. Savukārt, ja mašīna nav liela un suņa pārvadāšanai nav iespējams izmantot bagāžas nodalījumu, šim nolūkam var iegādāties speciālu drošības jostu ar iemauktiem. Tādējādi, piemēram, automašīnai strauji bremzējot vai iegriežoties ceļa līkumā, suns paliks savā vietā un netraucēs vadītājam turpināt ceļu. Salona tīrībai un kārtībai var iegādāties speciālus pārklājus, grozus un cita veida sēdvietas, kas piemērotas dzīvnieka transportēšanai. Tāpat suni var pārvadāt speciālā somā, kas būs piemērotāka maza auguma mīluļiem. Arī šai gadījumā galvenais kritērijs tās izvēlē būs suņa komforts – dzīvniekam somā jājūtas ērti arī guļus pozīcijā. Suņu pārvadāšanas somas mēdz būt atvērta un slēgta tipa. Atvērta tipa somām ir speciāla aizdare, kas nodrošina to, lai suns nevarētu no tās patvaļīgi izkāpt un aizmukt. Tāpat jāpievērš uzmanība gadalaikam un somas biezumam. Piemēram, karstās vasaras dienās labāk izmantot somu no plānāka materiāla un aprīkotu ar labu ventilāciju.

 

 

Kā norāda Tatjana, īpaši noteikumi jāievēro, ja paredzēts lidot ar lidmašīnu, līdzi ņemot arī suni. Pirms transportēšanas boksa iegādes, ieteicams konsultēties ar konkrēto aviokompāniju, jo katrai no tām ir savas drošības prasības un nosacījumi, kas jāņem vērā, ceļojot ar mājdzīvnieku.

Savukārt, pārvadājot suni sabiedriskajā transportā, jāatceras, ka līdzi obligāti jābūt vakcinācijas pasei, kas apliecina, ka suns ir saņēmis visas nepieciešamās potes. “Ja sunītis ir mazs, brauciena laikā tas var atrasties transportēšanas boksā vai somā, ko dzīvnieka īpašnieks var novietot sev klēpī vai blakus esošajā sēdeklī. Ja suns ir vidēja vai liela auguma, tam obligāti jābūt ar uzpurni un jāatrodas īsā pavadā, lai dzīvnieks netraucētu un neapdraudētu apkārt esošos cilvēkus un dzīvniekus,” stāsta Tatjana. “Tāpat par suņa drošību jāparūpējas arī, braucot ar velosipēdu. Ja suns nevar ilgstoši skriet blakus ritenim, tomēr mīluli ļoti gribas ņemt līdzi izbraucienā, ieteicams izmantot speciālu velosipēda grozu mazo suņu pārvadāšanai vai arī piekabi, kurā ietilps lielāks suns.”

Ņem vērā!

Pirms došanās izbraukumā suni ir jāpieradina mierīgi atrasties būrī, boksā vai somā. To labāk darīt mājas apstākļos, lutinot suni ar našķiem un tā saistot konkrēto situāciju ar pozitīvām emocijām. Kad suns ir ar mieru iekāpt boksā vai somā pats, var doties īsā izbraucienā. Nav vēlams, lai pirmā pieredze ar braukšanu automašīnā dzīvniekam asociētos ar vetārsta apmeklējumu vai citām nepatīkamām manipulācijām.

Kā pārvadāt kaķi un grauzējus?

 

Pirms došanās tālākā ceļā jānovērtē, kā kaķis vispār reaģē uz atrašanos automašīnā un pārvietošanos ar to. Ja dzīvniekam ir bail un tas izrāda agresiju, var izmantot nomierinošus līdzekļus no dabīgām izejvielām. Tā kā tie iedarbojas lēnāk, tos vajadzētu kaķim dot vismaz četras dienas pirms plānotā brauciena. 

Pārvadājot kaķi ar automašīnu vai sabiedrisko transportu, jāizmanto speciāls transportēšanas bokss vai soma. Kā skaidro Ivo Obrumanis, tas nepieciešams ne tikai paša dzīvnieka drošībai, bet arī autovadītāja un pārējo braucēju pasargāšanai no negaidītām situācijām. “Kaķi ir jāpārvadā speciālā boksā vai somā, lai tas automašīnas avārijas gadījumā nesasistos, neizkristu caur automašīnas logu un neaizmuktu, kā arī negūtu letālus savainojumus, ja ceļu satiksmes negadījums ir nopietns. Tādējādi kaķis nebūs arī drauds šoferim un līdzbraucējiem, jo, atrodoties automašīnas salonā, dzīvnieks var palīst zem automašīnas pedāļiem, kā rezultātā situācija var kļūt neprognozējama.”

 

 

Pārvadāšanas boksu vai somu ir jāpiesprādzē, un to atkarībā no situācijas var novietot gan uz priekšējā, gan aizmugurējā sēdekļa. Visdrošāk būs, ja pārvadāšanas bokss atradīsies uz priekšējā sēdekļa, nostiprināts ar drošības jostām, savukārt transportējamā soma, kas parasti izgatavota no auduma un ir mīksta, tiks novietota aizmugurē. Šai gadījumā somu var arī nepiesprādzēt.

“Ja automašīna ir universāla un dzīvnieks garāku ceļu ar to mēro pirmo reizi, nav vēlams mīluli novietot bagāžas nodalījumā, jo automašīnas aizmugurējā daļa braukšanas laikā vairāk šūpojas, kā arī tajā spēcīgāk tiek izjusti līkumi. Pretējā gadījumā dzīvniekam var rasties slikta dūša. Tas attiecas arī uz kaķiem, kuriem kopumā ir vājāks vestibilārais aparāts un braukšana automašīnā izraisa vemšanu. Šai gadījumā dzīvnieku ieteicams likt priekšējā sēdeklī, kā arī blakussēdētājs tā boksu vai somu var turēt klēpī, novietojot to braukšanas virzienā un ļaujot kaķim pārredzēt ceļu,” iesaka Ivo.

Arī braucot sabiedriskajā transportā, kaķim arī ir jāatrodas pārvadāšanas boksā vai somā, jo dzīvnieks var nobīties no trokšņiem vai cilvēkiem, kā arī citiem dzīvniekiem, kas atrodas transportlīdzekļa salonā, un aizmukt. Līdzi jābūt arī potēšanas pasei, kurā norādīts, ka dzīvnieks ir vakcinēts.

Savukārt, pārvadājot mazos dzīvniekus, piemēram, grauzējus, jāizvēlas tiem speciāli paredzēti plastmasas boksi, kas nodrošina ventilāciju un iespēju dzīvniekam redzēt apkārtējo vidi. “Nevajadzētu izvēlēties kartona, piemēram, kūkas kastīti, kurā vest grauzēju, jo tas var viegli izgrauzties no tās un aizmukt. Tāpat kāmīšiem, žurkām un jūrascūciņām nederēs auduma somas. Pārvadāšanai vispiemērotākie būs speciālie plastmasas boksi, kas pēc lieluma der arī šinšillām un pundurtrušiem,” iesaka Ivo.

Izbaudi vasaru kopā ar savu mīluli un visu, kas nepieciešams drošai mājdzīvnieka transportēšanai, meklē Dino Zoo veikalos vai e-veikalā www.dinozoo.lv

Lai piedzīvojumiem bagāta šī vasara!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Suņu izstādes

Sveiki kad notiek suņu iztādes kur var to redzēt? Vai ieeja ir jebkuram un bezmaksas? Un vai ir grauzēju iztādes? Paldies jau iepriekš patrīcija!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Izstādes notiek brīvdienās Krasta iela 52. Pārsvarā tās ir suņu izstādes. Bet dažreiz gadā notiek arī kaķu izstādes.

Pasākumu sarakstu var redzēt:

https://dinozoopasaule.lv/lv/kalendars

Vai pēc sterilizācijas ir iespēja ka niknums samazinās?

Labdien! Mums ir 2g veca vidusāzijas aitu suņa meitene, ļoti nikna. Vai pēc sterilizācijas ir iespēja ka niknums samazinās?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc sterilizācijas suns var kļūt mierīgāks. Bet būtiski rakstura īpatnības nemainīsies.

Bernes ganu suņa svars

Sveicināti! Bernes ganu suņa meitene ir 3 mēnešus un trīs nedēļas veca, sver 16kg. vai tas ir pietiekams svars, jo bažas rada sajūta, ka vienmēr ir izsalkusi? barojam 3x dienā jauktā ēdināšana - putra, kefīrs, gaļa, kartupeļi, biezpiens, vakaros sausa barība. labprat ēd augļus un darzeņus. Paldies! Ar cieņu, Digna

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Neredzot suni, grūti atbildēt uz šo jautājumu. Pakonsultējaties pie sava audzētāja vai arī ar veterinārārstu :)

Amerikāņu akitas kucēns. Kas man būtu jādara šeit latvijā, lai varētu vest uz izstādēm un pārot? No audzētavas ir visi dokumenti.

Labdien! Iegādājāmies amerikāņu akitas kucēnu? Ungārijas audzētavā ( latvijā, bai tuvāk neatradām) , kucēns ir ar ciltsrakstiem. Kas man būtu jādara šeit latvijā, lai varētu vest uz izstādēm un pārot? No audzētavas ir visi dokumenti.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labrīt!

Šājā jautājumā Jūs var konsultēt Jūsu audzētājs. Dokumentos ir norādīta informācija no kuras organizācijas un kluba ir Jūsu suns. Attiecīgī tieši šajā organizācija Jūs varat turpināt vaislas darbu.

sunim parazīti

Labdien. Manam kucēnam šobrīd 4 mēneši. Pēc vizītes pie vet. darījām visu kā ieteica. Lietoja pettārpu zāles NexGard spektra. Gan iekšējiem, gan ārējiem parazītiem. Un sunin pēc nepilna mēneša bija cērmes. Daudz. Kā tas iespējams? Kucēns regulāri bija attārpots un nebija vēl pagājis pat menesis kādas 3ned. tikai no tabletes došanas. Sunim pēc tabletes nebija ne vemšanas, ne caurejas. Jautājums ir šāds. Kā man pareizi attarpot suni, cik bieži? Lai tas neapdraudētu mājiniekus, ģimenē aug arī bērni. Cik ilgi darbojas pret parazītu zāles.? Paldies par atbildi.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kucēni līdz 6 mēnešu vecumam ir jāattārpo 1 x mēnesi. Ja ir invāzija, tad pēc pirmās attārpošanas reizes atkārtoti attārpo pēc 2 nedēļām. ja mājās ir citi dzīvnieki, tad vienlaicīgi nepieciešams attārpot visus dzīvniekus. 

ja dzīvniekam pēc attārpošanas parādījās cērmes, tad attiecīgi , parazītu invāzija ir bijusi jau pirms tam un pēc vienreizējas attārpošanas nav iespējams atbrīvoties no visām cērmēm.

 Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Ceļošana kopā ar suni.

Plānojas ceļojums uz Ameriku kopā ar vidēja izmēra ,2 gadus jaunu sunīti,vēlējos zināt kas ir nepieciešams, lai varētu šķērsot robežu un visu pārējo, kāda pase ,vakcinācijas apliecība?Varbūt varat pastāstīt visu kārtīgi, kā vajag ,lai varētu bez problēmām aizceļot?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien. Katrai valstij ir savi noteiktie likumi kas ir nepieciešami ceļojot kopā ar savu mīluli. Ieteiktu sazināties ar PVD (Pārtikas un veterināro dienestu), lai saprastu kādas rīcības ir jāveic Jūsu gadijumā. Tad ar uzzināto informāciju nāktu pie veterinārārsta uz vizīti pirms izbraukšanas, lai veiktu visas nepieciešamās darbības. 

хотел бы поинтересоваться,есть ли у вас занятия в городе Лиепая?

Здравствуйте,хотел бы поинтересоваться,есть ли у вас занятия в городе Лиепая?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Нет, только Рига.

Bailīgs suns. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Sveiki! Jautājums. Gandrīz pirms 2 gadiem es uz ielas atradu kucēnu. Cilvēki un bērni viņu mocīja/sita. Bet tagad mums ir problēma, viņš atsakās iziet ārpus mājas teritorijas, vīriešu un bērnu redzeslokā rodas nesaturēšana un čīkstēšana. Mēģināju maigi runāt, dot kārumus, novērst uzmanību spēlējoties, bet viņš skrien mājās un čīkst, nomierinās tikai tad, ja apskauj un sauc vārdā. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uzlabot šo situāciju protams ka var. Galvenais sākt pareizi un secīgi strādāt. Iespējams kādu laiku būs jālieto arī mierinājuma zāles.

Pieteikties nodarbībai vai konsultācijai ir iespējams pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv.

Sunim veidojums uz purna

Labdien! Es vēlos uzdot jautājumu par savu 12 gadus veco Ķīnas cekulaino suņi Leniju. Lenijam ir dažādas alerģijas un veselības problēmas, kā jau vecam šķirnes sunim. Lenijam ir alerģija pret vistu, graudaugiem, ( izņemot rīsus un putraimus). Jā viņš ēd kādu no šiem produktiem viņam tek ausis, paliek sarkanās ciskas. Vēl Lenijas ir neliela bruka abos sānos. Viņš ēd dārzeņus un augļus ( gurķus, tomātus, kāpostus, zemenes, persikus u.t.t ). Šodien pamanīju, kā viņam uz purniņa ir tāda kā pumpa. Itkā, jā piespiež tad viņam nesāp. Pumpa vizuāli izskatās, kā ādas pacēlums. Es gribētu zināt vai tas ir bīstami? Varbūt tas pāriet pats no sevis, vai arī ir jāved pie veterinārārsta? Pievienoju fotogrāfiju. Tur gan īsti nevar pumpu redzēt, tāpēc to apvilktu. Jau iepriekš liels paldies par veltīto laiku, un protams atbildi! :)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

bildē īsti nevar saprast un attālināti nav iespējams novērtēt veidojumu. Sirdsmieram ieteiktu tomēr labāk dzīvnieku atrādīt veterinārārstam. 

Ja vēlaties pieteiktires uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Labdien! Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Viss ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Suņa raksturs, vide kur viņš dzīvoja, vide kur viņš dzīvos, laiks ko Jūs varēsiet veltīt sunim ( socializācija, apmācība). Globāli nekas nav nokavēts. Bet šis tas jau ir iemācīts un iespējams ka kaut kas būs jālabo.