Atpakaļ

Kā barot suni?

Suņa barošana ir ļoti nopietns jautājums. Katrs saimnieks grib, lai viņa mīlulis būtu vesels un dzīvespriecīgs, savukārt tas atkarīgs no tā, cik pareizs un sabalansēts ir suņa uzturs.

 

Suņa barošana ir ļoti nopietns jautājums. Katrs saimnieks grib, lai viņa mīlulis būtu vesels un dzīvespriecīgs, savukārt tas atkarīgs no tā, cik pareizs un sabalansēts ir suņa uzturs.
Suns ir visēdājs, bet tas nenozīmē, ka cilvēka un suņa uzturs varbūt vienāds vai, ka suni var barot no galda.
Uzturam jābūt sabalansētam tā, lai tas varētu apmierināt suņa fizioloģiskās vajadzības. Barības vielas ir vielas, kas nepieciešamas organismam un darbojas kā celtniecības materiāls šūnām un audiem. Tās ir arī nepieciešamas enerģijas radīšanai un vielmaiņas regulācijai.

 

Nepieciešamās uzturvielas

Suņa vecums, fiziskā slodze, gadalaiks, dzīvesvieta (pagalms vai dzīvoklis) – tie ir tie faktori, kas ietekmē to, cik daudz noteiktu uzturvielu sunim ir jāuzņem. Sunim nepieciešami proteīni, tauki, ogļhidrāti, vitamīni un minerālvielas. Pilnvērtīgs uzturs ietver sevī dzīvnieku un augu valsts produktus noteiktajās proporcijās.

  • Proteīni (olbaltumvielas) ir svarīgākie organisma uzbūves materiāli, kuri nepieciešami audu attīstībai un atjaunošanai, kā arī dažreiz tiek izmantoti kā enerģijas avots. Proteīnu trūkums var izsaukt ādas un apmatojuma izmaiņas, imūnsistēmas novājināšanos, augošam dzīvniekam augšanas traucējumus. Savukārt pārmērīgs proteīnu daudzums var izraisīt veselības traucējumus. Piemēram nevar barot suni tikai ar vistu kuņģīšiem, jo tas var izraisīt nieru nepietiekamību. Proteīnu avots ir dzīvnieku gaļa, olas, zivis, piens, graudaugi.
  • Tauki ir galvenais enerģijas avots. Tauki veido organisma rezerves, kā arī aizsargā organismu no siltuma zudumiem. Pārmērīgs tauku daudzums var izraisīt aptaukošanos un traucējumus organismā. Nepietiekams tauku daudzums var pasliktināt spalvas un ādas stāvokli (blaugznas, nespodra spalva).
  • Ogļhidrāti nodrošina organismu ar enerģiju, kas nepieciešama augšanai un fiziskām aktivitātēm Tie palīdz organismam pilnvērtīgi izmantot pārējas vērtīgas vielas.
  • Vitamīni – tas ir vielas, kas nepieciešamas nelielos daudzumos dzīvības procesu uzturēšanai, vielmaiņai. A vitamīns – atrodas tikai dzīvnieku valsts produktos. Ir nepieciešams šūnu vairošanās procesiem, organisma augšanai, palīdz uzturēt normālu redzi, paaugstina organisma aizsargspējas. Avots – zivju eļļa, krējums, olas dzeltenums.
  • D vitamīns – uztur optimālu kalcija un fosfora maiņu, veicina kaulu mineralizāciju. Pārāk lielās devās ir toksisks. Avots: zivju eļļa, olas dzeltenums, saule, aknas.
  • E vitamīns – dabīgais antioksidants. Nostiprina imunitāti, aizsargā šūnas membrānas no brīvo radikāļu iedarbības, pastiprina dzimumaktivitāti. Hipovitaminoze izraisa sirds slimības, izmaiņas asins sastāvā, sarežģījumus grūsnībā, dzimst vāji kucēni. Avots – augu eļļas, soja, piens.
  • K vitamīns – piedalās asins recēšanas procesā. Hipovitaminoze izraisa aknu slimības, izmaiņas zarnu trakta mikroflorā. Avitaminoze izraisa asins izplūdumus. Avots – dzīvnieku un augu valsts produkti.
  • B grupas vitamīni. B1 – iedarbojas uz nervu sistēmu. Avots: kviešu graudi, gaļa, olas dzeltenums.  B6 – piedalās olbaltumvielu maiņā. Avots: augi, gaļa, piens, olas dzeltenums. B12 – piedalās eritrocītu un hemoglobīna veidošanā. Avots: dzīvnieku valsts produkti. Biotīns – nodrošina veselīgu ādu un apmatojumu. Avots: raugs, aknas, olas dzeltenums.
  • Minerālvielas ir nepieciešamās organismam kā celtniecības materiāls, kā arī ietilpst hemoglobīnā un hormonos.
  • Kalcijs ietilpst zobos, kaulaudos, kā arī atrodas citos audos un asinīs. Fosfors atrodas kaulaudos, mīkstajos audos un nervu audos. Ja organisms saņem nepietiekamo kalcija un fosfora daudzumu, tad tie tiek paņemti no kauliem. Kalcija trūkums kucēna organismā izraisa rahītu. 

Minerālvielu pārdozēšana ir kaitīga - to jāņem vērā barojot suni ar profesionālo barību. Ja suns tiek barots ar sabalansētu pilnvērtīgu barību, tad nav nepieciešamības dot papildus minerālvielas. Tikai pēc ārsta ieteikumiem.


Kā pareizi barot suni un ar ko?


Suņa barošanas biežumu nosaka vecums, fiziskā slodze un organisma īpatnības. Kucēnu barošana atšķiras no pieauguša suņa barošanas. 
Kucēnu jābaro vairākas reizes dienā, sadalot dienas devu porcijās. Dienas devai jābūt tādai, lai nodrošināt kucēna vidējo nevis strauju augšanas tempu. Jo pārāk liels augšanas temps var izraisīt kaulu, muskuļu un locītavu attīstības traucējumus.
Pieaugušo suni var barot 1 vai 2 reizes dienā. Nepieciešamo kaloriju daudzumu nosaka suņa vecums, svars, aktivitāte, temperaments, šķirne, apkartējā vide.
Veci suņi ir mazkustīgāki, bieži vien ar zobu problēmām, gremošanas sistēmas, sirds, nieru darbības traucējumiem. Viņu vielmaiņa kļūst lēnāka, organismam grūtāk pielāgoties izmaiņām, organisms nespēj tikt galā ar lielu proteīnu daudzumu, līdz ar to seniorus jābaro ar zemākas kaloritātes barību, ar samazinātu proteīnu daudzumu.
Barības veidus var sadalīt uz mājās gatavoto barību un uz gatavu rūpniecisko barību.

  • Mājās gatavota barība bieži vien ir augstas kvalitātes, prasa laiku gatavošanai, pietiekami dārga un var būt nesabalansēta. Gaļa satur daudz ūdens, fosfora un maz kalcija. Gaļas subprodukti satur vairāk minerālvielas un vitamīnus. Bieži vien papildus jādod klāt vitamīnus un minerālvielas. 
  • Gatavās rūpnieciskās barības var sadalīt sekojošās kategorijās: sausas, konservi un pussausas barības (desas). 

Barību veidi ir piemēroti dažādam vecumam un fizioloģiskam stāvoklim: kucēnu barība, pieaugušo suņu barība, barība aktīviem suņiem, barība sterilizētiem un mazkustīgiem dzīvniekiem, senioriem, barība noteiktai šķirnei, diētiskas barības utt.
Katram dzīvniekam barību jāpiemeklē individuāli. Slikts apmatojums, liels fekāliju daudzums liecina par to ka barība nesagremojas un jāmeklē kaut ko citu. Barību jāmaina pakāpeniski 5-10 dienu laika, piemaisot jauno barību pie vecās.


Suņiem aizliegti produkti


Alkoholu, rauga mīklu, vīnogas, rozīnes, pienu, sēnes, šokolādi, sāli un piparus, lazdu riekstus, kaulus un asakas, košļājamu gumiju un saldumus, tauku atgriezumus, avokado, zobu pastu, ķiplokus, kafiju, sīpolus, puravus un kaķu barību nekādā gadījuma nedrīkst dot sunim. Dažas lietas no šī saraksta var izraisīt gremošanas traucējumus, bet citas spēj uzkrāties laika gaitā un izraisīt vemšanu, krampjus, nieru mazspēju, aknu bojājumus, anēmiju, asins šūnu bojājumus un citas slimības.


Barojiet savu mīluli pareizi un viņam būs ilgs un laimīgs mūžs! 
  

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

sunim parazīti

Labdien. Manam kucēnam šobrīd 4 mēneši. Pēc vizītes pie vet. darījām visu kā ieteica. Lietoja pettārpu zāles NexGard spektra. Gan iekšējiem, gan ārējiem parazītiem. Un sunin pēc nepilna mēneša bija cērmes. Daudz. Kā tas iespējams? Kucēns regulāri bija attārpots un nebija vēl pagājis pat menesis kādas 3ned. tikai no tabletes došanas. Sunim pēc tabletes nebija ne vemšanas, ne caurejas. Jautājums ir šāds. Kā man pareizi attarpot suni, cik bieži? Lai tas neapdraudētu mājiniekus, ģimenē aug arī bērni. Cik ilgi darbojas pret parazītu zāles.? Paldies par atbildi.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kucēni līdz 6 mēnešu vecumam ir jāattārpo 1 x mēnesi. Ja ir invāzija, tad pēc pirmās attārpošanas reizes atkārtoti attārpo pēc 2 nedēļām. ja mājās ir citi dzīvnieki, tad vienlaicīgi nepieciešams attārpot visus dzīvniekus. 

ja dzīvniekam pēc attārpošanas parādījās cērmes, tad attiecīgi , parazītu invāzija ir bijusi jau pirms tam un pēc vienreizējas attārpošanas nav iespējams atbrīvoties no visām cērmēm.

 Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Ceļošana kopā ar suni.

Plānojas ceļojums uz Ameriku kopā ar vidēja izmēra ,2 gadus jaunu sunīti,vēlējos zināt kas ir nepieciešams, lai varētu šķērsot robežu un visu pārējo, kāda pase ,vakcinācijas apliecība?Varbūt varat pastāstīt visu kārtīgi, kā vajag ,lai varētu bez problēmām aizceļot?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien. Katrai valstij ir savi noteiktie likumi kas ir nepieciešami ceļojot kopā ar savu mīluli. Ieteiktu sazināties ar PVD (Pārtikas un veterināro dienestu), lai saprastu kādas rīcības ir jāveic Jūsu gadijumā. Tad ar uzzināto informāciju nāktu pie veterinārārsta uz vizīti pirms izbraukšanas, lai veiktu visas nepieciešamās darbības. 

хотел бы поинтересоваться,есть ли у вас занятия в городе Лиепая?

Здравствуйте,хотел бы поинтересоваться,есть ли у вас занятия в городе Лиепая?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Нет, только Рига.

Bailīgs suns. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Sveiki! Jautājums. Gandrīz pirms 2 gadiem es uz ielas atradu kucēnu. Cilvēki un bērni viņu mocīja/sita. Bet tagad mums ir problēma, viņš atsakās iziet ārpus mājas teritorijas, vīriešu un bērnu redzeslokā rodas nesaturēšana un čīkstēšana. Mēģināju maigi runāt, dot kārumus, novērst uzmanību spēlējoties, bet viņš skrien mājās un čīkst, nomierinās tikai tad, ja apskauj un sauc vārdā. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uzlabot šo situāciju protams ka var. Galvenais sākt pareizi un secīgi strādāt. Iespējams kādu laiku būs jālieto arī mierinājuma zāles.

Pieteikties nodarbībai vai konsultācijai ir iespējams pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv.

Sunim veidojums uz purna

Labdien! Es vēlos uzdot jautājumu par savu 12 gadus veco Ķīnas cekulaino suņi Leniju. Lenijam ir dažādas alerģijas un veselības problēmas, kā jau vecam šķirnes sunim. Lenijam ir alerģija pret vistu, graudaugiem, ( izņemot rīsus un putraimus). Jā viņš ēd kādu no šiem produktiem viņam tek ausis, paliek sarkanās ciskas. Vēl Lenijas ir neliela bruka abos sānos. Viņš ēd dārzeņus un augļus ( gurķus, tomātus, kāpostus, zemenes, persikus u.t.t ). Šodien pamanīju, kā viņam uz purniņa ir tāda kā pumpa. Itkā, jā piespiež tad viņam nesāp. Pumpa vizuāli izskatās, kā ādas pacēlums. Es gribētu zināt vai tas ir bīstami? Varbūt tas pāriet pats no sevis, vai arī ir jāved pie veterinārārsta? Pievienoju fotogrāfiju. Tur gan īsti nevar pumpu redzēt, tāpēc to apvilktu. Jau iepriekš liels paldies par veltīto laiku, un protams atbildi! :)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

bildē īsti nevar saprast un attālināti nav iespējams novērtēt veidojumu. Sirdsmieram ieteiktu tomēr labāk dzīvnieku atrādīt veterinārārstam. 

Ja vēlaties pieteiktires uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Labdien! Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Viss ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Suņa raksturs, vide kur viņš dzīvoja, vide kur viņš dzīvos, laiks ko Jūs varēsiet veltīt sunim ( socializācija, apmācība). Globāli nekas nav nokavēts. Bet šis tas jau ir iemācīts un iespējams ka kaut kas būs jālabo.

Spare parts for travel cage

Hi I am looking for spare parts for my dogs travel cage before Friday. I need the screws and the clips that connect the top with the bottom part of the cage and its a bracco eco no 6 type. Is there any available? Thanks

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Good morning!

We have not spare parts for dogs travel box.

Suns baidās kāpt bagažniekā

Добрый день, наша собака (6 лет, помесь лабрадора и овчарки) всегда очень любила кататься в багажнике нашей машины, но теперь она на отрез отказывается залезать в багажник, будто боиться его как огня. Мы не можем понять с чем это связано.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas nozīme ka sunim bija negatīva pieredze braucot vai kāpjot iekšā bagažniekā. Pārbaudiet vai viss ir kārtībā ar kājam un muguru. 

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.