Atpakaļ

Jorks- Saimnieka spogulis un ēna

“Mani suņi man ir VISS,” neslēpti atzīst Dino Zoo veikala vecākā pārdevēja Inga Flaumane, kuras hobijs jau 15 gadu ir Jorkšīras terjeru profesionāla audzināšana. Viņai ir ne vien starptautiskais kinologa diploms, bet arī liela pieredze ar suņiem, savulaik arī darbs ar policijas vācu aitu šķirnes suņiem.

Interesanti fakti: 

  • Jorkšīras terjers jeb jorks ir angļu izcelsmes suņu šķirne, kas oficiāli atzīta 1886. g. Pirms tam tos dēvēja par miniatūrajiem terjeriem.
  • 19. gs. malumednieki izmantoja šos nelielos suņus trušu medībām, jo tos varēja paslēpt kabatā, ja tuvojās kontrole. Viņiem bija arī laba žurku ķērāju reputācija. 
  • Jorkšīras terjers kļuva populārs kā mājas mīlulis ASV un Eiropā 20. gadsimta 30. gados.
  • 1984. g. Vācijas audzētāji Ģertrūde un Verners Bīveri (Biewer) radīja Bīvera jorku, kas atzīta par atsevišķu šķirni no Jorkšīras terjera.

“Mani suņi man ir VISS,” neslēpti atzīst Dino Zoo veikala vecākā pārdevēja Inga Flaumane, kuras hobijs jau 15 gadu ir Jorkšīras terjeru profesionāla audzināšana. Viņai ir ne vien starptautiskais kinologa diploms, bet arī liela pieredze ar suņiem, savulaik arī darbs ar policijas vācu aitu šķirnes suņiem.

Kā iemīļojāt tieši Jorkšīras terjerus? 

Pirms 15 gadiem izvēlējos pirmo Jorkšīras terjeru, jo viņš ir mazs, piemērots turēšanai dzīvoklī, visur var ņemt līdzi. Un pats galvenais – mūža garums ir 15-20 gadu. Tas ļoti priecē! Tikai vēlāk uzzināju, ka šī šķirne ir ļoti populāra.

Par jorku raksturu klīst vispretrunīgākās atsauksmes: vieni saka – briesmonis, otri – eņģelis. 

Viena šķirne, dažādi saimnieki! Raksturs veidojas no pašām pirmajām dienām. Jorks nevar dzīvot bez pastāvīgas uzmanības un ir ļoti saistīts ar saimnieku. Suns ir saimnieka spogulis, saimnieka ēna, viņa klusējošais “es”– paskaties uz savu suni, ieraudzīsi sevi pašu. Ko ieguldīji sava mīļā drauga dvēselē, to arī saņemsi pretī. Vispār jau raksturs ir unikāls katram sunim, nav atkarīgs no šķirnes, jo tā ir dzīva būtne. Taču kopumā jorki ir ļoti aktīvi, ziņkārīgi. Raksturīga viegla neatkarības nots, lai gan dažreiz var būt arī pārlieku drosmīgi.

Kāds raksturs ir jūsu sunīšiem?

Man ir Jorkšīras terjers, Bīvera Jorkšīras terjers un šokolādes Jorkšīras terjers – dažādas apmatojuma krāsas, dažādi raksturi un uzvedība, lai gan vizuāli tie ir suņi ar greznu, garu apmatojumu un skaisti safrizētu galvu. Emma ir pašpārliecināta, ziņkārīga, drosmīga; viņa zina, ko grib un ko ir vērta. Bīvera jorks Patriks ir ar ļoti mīļu, izsmalcinātu raksturu. Pilns ar pozitīvām emocijām, lielisks draugs gan dažādu šķirņu suņiem, gan visu vecumu cilvēkiem. Šokolādes jorka meitene Sani arī ir ļoti izsmalcināta, mīlīga un maiga – viņa līdzinās franču melodijai, tajā pašā laikā ļoti līdzsvarota un domā, ko darīs nākamā brīdī, tomēr nav pārāk klusa.

Bīvera jorks atzīts par atsevišķu šķirni. Ar ko tā atšķiras no Jorkšīras terjera? 

Atšķirība ir krāsas ziņā. Uz baltā ķermeņa sunim var būt melni plankumi vai pilnīgi melna muguriņa. Pakaklei, kājām, vēdera daļai un astei (ideāli visai, bet noteikti pusei) jābūt baltā krāsā. Galvas apmatojums grezns - melnbalts ar rudiem vaidziņiem, simetriski veidotu zīmējumu. 

Jorku spalva ir lielākais lepnums, bet kopšana – saimnieka lāsts? 

Jā, daudzus biedē krāšņā kažoka sarežģītā kopšana. Viss ir atkarīgs no pareizas kosmētisko līdzekļu izvēles. Kopt suni bez papilotēm ir grūtāk – spalvā mēdz sakrāties netīrumi, sīki žagariņi, koku lapas. Papilotes pasargā suņa spalvu no lūzumiem, saglabā to ideālā stāvoklī. Spalvu tiem suņiem, kas izstādes neapmeklē, var apgriezt. Suņu frizieri piedāvā plašu frizūru spektru. Viena sunīša kopšana daudz laika neaizņem, galvenais to veikt regulāri. Vēlams katru dienu pārbaudīt kažoka stāvokli, izķemmēt savelto vilnu, pēc pastaigas nomazgāt ķepas, pēc maltītes patīrīt ūsas...

Runā, ka šo suņu apmatojums neizraisa alerģiju. 

Alerģijai ir daudz veidu. Jā, šai šķirnei nav pavilnas, bet tas nenozīmē, ka, noglaudot sunīti un pēc tam ar šo roku pieskaroties sejai, nevienam jutīgam cilvēkam neradīsies nekādi izsitumi. Katram sunim ir sava matu, siekalu struktūra, un cilvēkam var būt alerģiska reakcija arī uz to. Kādam man pazīstamam bērnam pēc saskarsmes ar jorku vajadzēja mazgāt rokas un seju ar tīru ūdeni.

Dzirdēts, ka paši jorki arī ir alerģiski - vai vismaz ļoti izvēlīgi - barības ziņā, mēdz slikti ēst un ciest no gremošanas traucējumiem. 

Izvēlīgi esam mēs visi. Ja ir varianti, ir arī izvēle... Manuprāt, tiem, kuri sākumā par daudz lutina, čubina un pēc tam cenšas normāli barot, diezgan smagi iet. Nekad nevajag salīdzināt cilvēka ēdienkarti ar dzīvnieka barošanu. Diez vai saimnieks ēdīs to, ko viņam piedāvātu dzīvnieks! Tagad katram sunim ir piemērots sausās barības veids. Mani suņi ļoti iecienījuši ONTARIO hiperalerģiskās formulas jauno līniju, ar zemu graudaugu saturu, baroju ar zivju gaļas izlasi, jo tieši Omega-3, Omega-6 uztur skaistu un spožu kažoku. Esmu ļoti apmierināta, kā šī barība nodrošina manu mīluļu gremošanu, apmatojuma izskatu, kā arī dzīvespriecīgu garastāvokli! Protams, palutinu viņus arī ar dažādiem TRIXIE kauliņiem, vītinātas gaļas gabaliņiem no RINTI, ONTARIO un RASCO.

Lai gan maza auguma, jorki ir fiziski aktīvi un izturīgi.

Jā, šie sunīši ir diezgan aktīvi, lieli pastaigas kompanjoni, bet tikai siltā un sausā laikā. Vienam nepatīk slapjš, lietains laiks, citam nav pa dūšai pārāk auksts laiks, kaut gan ir suņu kombinezons, kas pasargā no lietus un vēja. Tomēr ārā izejam katru dienu – nokārtot vajadzības. Jorki tiešām ir ļoti izturīgi, var noiet pat vairākus kilometrus! Ir arī tādi, kam patīk aizpeldēt pēc  aizmestas rotaļlietas, lai iznestu krastā.

Lai uzturētu viņus formā, vasarā apmeklējam adžiliti nodarbības, vēsākā laikā – suņu skolu, paklausības kursu un ringa nodarbības.

Nezinātāji domā, ka jorku apģērbs ir saimnieku “izvirtība”, nevis nepieciešamība sunim. 

Jorkšīras terjeriem obligāti jābūt savai virsdrēbju garderobei. Kad sunīša spalva sarullēta uz papilotēm – pa virsu jāvelk zīda kombinezons. Vajadzīgs arī lietus mētelītis mitram, vējainam laikam, kā arī ziemas siltais kombinezons, kas pasargā no aukstuma, jo nav siltas pavilnas, kas glabātu suņa siltumu.

Kad mana komanda iziet, saģērbta krāšņos kombinezonos, visi ir sajūsmā, sevišķi bērni. Visiem pozitīvas emocijas!

Taču jorki sniedz vairāk, kā tikai pozitīvas emocijas?

Es suņiem dodu savas mājas, savu laiku un savu mīlestību. Viņi pretim sniedz visu! Viņi ir labākās zāles pret depresiju: paskaties, cik neaizsargāti, cik uzticīgi viņi ir, paglaudi, paklausies, kā sitas suņa sirsniņa, pilna mīlestības pret tevi. Viņi ir dziļi manā sirdī, un es esmu laimīga kopā ar viņiem.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.