Izplatītākie mīti par suņu barošanu

Ar ko barot savu četrkājaino draugu? - tā ir viena no sarežģītākajām izvēlēm, ko jāizdara ikvienam mājdzīvnieka saimniekam. Visapkārt pieejama informācija par dažnedažādiem mājdzīvniekiem paredzētiem diētu veidiem un teju katrs no tiem tiek piesaukts kā labākais un veselīgākais, bet, kā lai mēs zinām, kam no tā visa ticēt?
Ar ko barot savu četrkājaino draugu? - tā ir viena no sarežģītākajām izvēlēm, ko jāizdara ikvienam mājdzīvnieka saimniekam. Visapkārt pieejama informācija par dažnedažādiem mājdzīvniekiem paredzētiem diētu veidiem un teju katrs no tiem tiek piesaukts kā labākais un veselīgākais, bet, kā lai mēs zinām, kam no tā visa ticēt?
Vai ieguvumi no suņu barības, kas nesatur graudaugus, ir mīts vai patiesība? Cik patiesībā veselīgi dzīvnieku pakļaut neapstrādātas pārikas diētai? Vai suņa barošana ar mājās gatavotu ēdienu ir saprātīga izvēle?
Lai palīdzētu rast lielāku skaidrību šajos jautājumos, esam sagatavojuši izplatītāko mītu apskatu.
Mīts par graudu nesaturošu suņu barības pozitīvo ietekmi
Liela daļa suņu īpašnieku noteikti ir dzirdējuši par mājdzīvnieku diētam, kas nesatur graudaugus. Bet vai zināji, ka veterinārārsti uzskata, ka šāda diēta vairumam suņu nemaz nav piemērota? Ar retiem izņēmumiem, lielākajai daļai suņu graudaugu lietošana uzturā nenodara nekādu kaitējumu.
Pastāv mīts, ka graudaugi mājdzīvnieku barībā ir tikai zemas kvalitātes pildviela, kaut gan patiesībā pilnvērtīgā un sabalansētā uzturā graudaugi ir nepieciešami, jo nodrošina augstu uzturvērtību, enerģiju un šķiedrvielas.
Bet, vai suņiem ar alerģijām barība bez graudaugiem nav piemērotāka? Arī tas lielākoties ir mīts. Pārtikas alerģijas suņiem ir salīdzinoši reta parādība. Pētījumi apliecina, ka suņiem biežāk alerģija ir nevis no graudaugiem, bet gan gaļas un piena produktiem.
Tomēr pastāv neliels skaits mājdzīvnieku, kam ir alerģija arī no graudaugiem. Ja Tev ir aizdomas, ka Tavs suns varētu būt to vidū, pirms ievies izmaiņas viņa ēdienkartē, konsultējies ar veterinārārstu, jo tikai tā vari patiešām pārliecināties, ka alerģijas simptomus izraisa tieši graudaugu lietošana uzturā. Ņem vērā, ka veikalos nereti pieejami arī tādi produkti, kuros ir sastāvdaļas, kas nebūt nav tā pati labākā izvēle Tavam mīlulim, tāpēc iesakām pirms barības iegādes iepazīties ar sastāvdaļu sarakstu, kas norādīts uz etiķetes, kā arī konsultēties ar sava mīluļa veterinārārstu.
Mīts, ka barošana ar neapstrādātu pārtiku ir suņiem veselīgāka
Iespējams, esi dzirdējis par neapstrādātas pārtikas diētu suņiem. Tā paredz, ka suns tiek barots ar jēlu gaļu, olām, svaigiem augļiem un dārzeņiem. Bet, vai šāds uzturs ir veselīgāks, nekā mīluļa barošana ar suņiem speciāli ražotu barību? Neviens zinātnisks pētījums līdz šim nav pierādījis, ka neapstrādāta pārtika ir labāka par jebkuru citu diētu, bet, tai pat laikā, dabīgās barošanas piekritēji apgalvo, ka neapstrādāta pārtika ir labāka, jo tā ir tuvāk tam, ko ēda suņu priekšteči - vilki. Eksperti gan sliecas domāt, ka, ja pārtika piemērota savvaļā dzīvojošam vilkam, tas nebūt nenozīmē, ka tā būs piemērota arī sunim.
Tomēr ir veterinārārsti kas mēdz ieteikt neapstrādātas pārtikas diētu saviem pacientiem, jo uzskata, ka šāda pārtika ir dabiskāka, vieglāk sagremojama un veselīgāka par veikalā nopērkamām barībām.
Bet, vai jēlas pārtikas diēta ir drošākā izvēle Tavam mīlulim? Daudzi speciālisti tomēr uzskata, ka nav, jo neapstrādāti dzīvnieku valsts produkti var saturēt tādas baktērijas kā salmonellu, listeriju, kampilobaktērijas, E. coli un citas baktērijas, kas bīstamas veselībai kā suņiem, tā cilvēkiem. Jāpiemin gan, ka zooveikalos nopērkamā saldētā gaļa, piemērām, pie mums pieejamie Rafus menu produkti, ir droši lietošanai uzturā, jo tie zemā temperatūrā tiek ātri sasaldēti un līdz ar to iepriekš minētās baktērijas tajos nevar iemitināties.
Mīts, ka mājās gatavots mājdzīvnieku ēdiens ir labāks
Bažas par komercialās mājdzīvnieku barības veselīgumu ir izraisījušas vēl vienu jaunu tendenci suņu īpašnieku vidū: pašgatavots ēdiens mājdzīvniekiem.
Ir gadījumi, kad veterinārārsts ieteiks mājās gatavotu ēdienu suņiem, kuriem ir īpašas veselības problēmas. Šāda diētas izvēle var būt pamatota, piemēram, izvēlīgiem suņiem vai suņiem ar lieko svaru, kam ir nepieciešama diēta ar zemu tauku saturu.
Kalifornijas Deivisa universitātes veiktajā pētījumā tika pārbaudītas 200 dažādas pašgatavota ēdiena receptes suņiem. Tika konstatēts, ka visām, izņemot deviņām (to vidū 8 receptes bija sastādījuši veterinārārsti), trūkst vismaz viena no suņa organismam nepieciešajām barības vielām. Pie tam, tika konstatēts, ka 83% recepšu trūkst vairāk nekā viena svarīga barības viela.
Šīs receptes tika ņemtas no veterinārajiem tekstiem, mājdzīvnieku kopšanas grāmatām un interneta vietnēm. Pētījums kalpo kā atgādinājums, ka nevajadzētu paļauties uz internetā atrastām receptēm, kas ir visizplatītākais informācijas avots lielākajai daļai suņu saimnieku.
Tāpēc, ja vēlies barot savu suni ar pilnvērtīgu mājās gatavotu ēdienu, vērsies pie eksperta pēc konsultācijas, lai savam mīlulim spētu nodrošinātu visas nepieciešamās barības vielas.
Mīts, ka augu valsts produktu diēta ir labāka
Mūsdienās cilvēki arvien biežāk izvēlas pievērsties veģetāram, vegāniskam un ketogēnam uzturam. Nereti šie cilvēki nonāk pie atziņas, ka arī viņu suņi varētu gūt labumu no šāda ierobežota uztura. Ja viena daļa mājdzīvnieku saimnieki to dara ētisku apsvērumu dēļ, tad citi uzskata, ka vegānu diēta suņiem nāks par labu.
Retos gadījumos tā tas tiešām var būt. Piemēram, keto diēta var samazināt krampjus suņiem, kuriem ir epilepsija.
ASV Tufta universitātes veiktā pētījuma ietvaros konstatēts, ka, lai gan suņi var salīdzinoši labi panest diētu, kuras sastāvā nav ietverta gaļa, tomēr tās sastādīšana jāveic ļoti uzmanīgi.
Pilnīga un sabalansēta mājdzīvnieku uztura izstrādāšana ir sarežģīts process. Komerciālajai suņu barībai patlaban ir izstrādātas 37 dažādas standarta uztura vadlīnijas. Kas vēl sarežģītāk – katram mājdzīvnieka dzīves posmam tiek aprēķināti atšķirīgi parametri un koeficienti. Līdz ar to, ja vēlies savu suni barot ar veģetāro vai vegāno barību, dari to tikai veterinārārsta uzraudzībā, lai nenodarītu savam mīlulim kaitējumu.
Tātad:
- Līdzšinējie pētījumi neatbalsta “modes” diētas piekritēju apgalvojumus, ka jebkura veida uzturs ir labāks par komerciālo mājdzīvnieku barību.
- Tas tomēr nenozīmē, ka šīs diētas nekad nav laba izvēle. Veterinārārsti var ieteikt ierobežojošu uzturu suņiem ar īpašām vajadzībām.
- Neapstrādātas, mājās gatavotas un uz augiem balstītas diētas var veiksmīgi lietot ar pamatīgām zināšanām par suņu uzturu un lielu rūpību, lai izvairītos no baktēriju infekcijas suņiem un cilvēkiem. Pretējā gadījumā Tavi labākie nodomi var nodarīt vairāk ļauna nekā laba.
- Jebkuru jaunu diētu izpēti izmantojot ticamus un objektīvus avotus. Ikviens var publicēt viedokļus vai ieteikumus internetā. Pārliecinies, vai Tavi avoti ir kvalificēti, lai sniegtu padomus, kuru pamatā ir zinātne, nevis mārketinga tendences.
- Pirms ierobežojošas diētas izmēģināšanas, konsultējies ar savu veterinārārstu vai, vēl labāk, veterinārārstu-dietologu.
Ikviens mīlošs mājdzīvnieku saimnieks vēlas savam mīlulim sniegt tikai to pašu labāko. Vislabākais veids, kā izlemt, ar ko savu mīluli barot, ir izglītojot sevi, lai spētu atšķirt mītus no patiesības. Tavas ieguldītās pūles nākotnē atmaksāsies ar ilgāku un veselīgāku dzīvi tavam mīlulim.
Avots: foundanimals.org