Atpakaļ

Izplatītākie mīti par suņu barošanu

Ar ko barot savu četrkājaino draugu? - tā ir viena no sarežģītākajām izvēlēm, ko jāizdara ikvienam mājdzīvnieka saimniekam. Visapkārt pieejama informācija par dažnedažādiem mājdzīvniekiem paredzētiem diētu veidiem un teju katrs no tiem tiek piesaukts kā labākais un veselīgākais, bet, kā lai mēs zinām, kam no tā visa ticēt?

Ar ko barot savu četrkājaino draugu? - tā ir viena no sarežģītākajām izvēlēm, ko jāizdara ikvienam mājdzīvnieka saimniekam. Visapkārt pieejama informācija par dažnedažādiem mājdzīvniekiem paredzētiem diētu veidiem un teju katrs no tiem tiek piesaukts kā labākais un veselīgākais, bet, kā lai mēs zinām, kam no tā visa ticēt?

Vai ieguvumi no suņu barības, kas nesatur graudaugus, ir mīts vai patiesība? Cik patiesībā veselīgi dzīvnieku pakļaut neapstrādātas pārikas diētai? Vai suņa barošana ar mājās gatavotu ēdienu ir saprātīga izvēle?

Lai palīdzētu rast lielāku skaidrību šajos jautājumos, esam sagatavojuši izplatītāko mītu apskatu.

Mīts par graudu nesaturošu suņu barības pozitīvo ietekmi

Liela daļa suņu īpašnieku noteikti ir dzirdējuši par mājdzīvnieku diētam, kas nesatur graudaugus. Bet vai zināji, ka veterinārārsti uzskata, ka šāda diēta vairumam suņu nemaz nav piemērota? Ar retiem izņēmumiem, lielākajai daļai suņu graudaugu lietošana uzturā nenodara nekādu kaitējumu.

Pastāv mīts, ka graudaugi mājdzīvnieku barībā ir tikai zemas kvalitātes pildviela, kaut gan patiesībā pilnvērtīgā un sabalansētā uzturā graudaugi ir nepieciešami, jo nodrošina augstu uzturvērtību, enerģiju un šķiedrvielas.

Bet, vai suņiem ar alerģijām barība bez graudaugiem nav piemērotāka? Arī tas lielākoties ir mīts. Pārtikas alerģijas suņiem ir salīdzinoši reta parādība. Pētījumi apliecina, ka suņiem biežāk alerģija ir nevis no graudaugiem, bet gan gaļas un piena produktiem.

Tomēr pastāv neliels skaits mājdzīvnieku, kam ir alerģija arī no graudaugiem. Ja Tev ir aizdomas, ka Tavs suns varētu būt to vidū, pirms ievies izmaiņas viņa ēdienkartē, konsultējies ar veterinārārstu, jo tikai tā vari patiešām pārliecināties, ka alerģijas simptomus izraisa tieši graudaugu lietošana uzturā. Ņem vērā, ka veikalos nereti pieejami arī tādi produkti, kuros ir sastāvdaļas, kas nebūt nav tā pati labākā izvēle Tavam mīlulim, tāpēc iesakām pirms barības iegādes iepazīties ar sastāvdaļu sarakstu, kas norādīts uz etiķetes, kā arī konsultēties ar sava mīluļa veterinārārstu.

Mīts, ka barošana ar neapstrādātu pārtiku ir suņiem veselīgāka

Iespējams, esi dzirdējis par neapstrādātas pārtikas diētu suņiem. Tā paredz, ka suns tiek barots ar  jēlu gaļu, olām, svaigiem augļiem un dārzeņiem. Bet, vai šāds uzturs ir veselīgāks, nekā mīluļa barošana ar suņiem speciāli ražotu barību? Neviens zinātnisks pētījums līdz šim nav pierādījis, ka neapstrādāta pārtika ir labāka par jebkuru citu diētu, bet, tai pat laikā, dabīgās barošanas piekritēji apgalvo, ka neapstrādāta pārtika ir labāka, jo tā ir tuvāk tam, ko ēda suņu priekšteči - vilki. Eksperti gan sliecas domāt, ka, ja pārtika piemērota savvaļā dzīvojošam vilkam, tas nebūt nenozīmē, ka tā būs piemērota arī sunim.

Tomēr ir veterinārārsti kas mēdz ieteikt neapstrādātas pārtikas diētu saviem pacientiem, jo uzskata, ka šāda pārtika ir dabiskāka, vieglāk sagremojama un veselīgāka par veikalā nopērkamām barībām.

Bet, vai jēlas pārtikas diēta ir drošākā izvēle Tavam mīlulim? Daudzi speciālisti tomēr uzskata, ka nav, jo neapstrādāti dzīvnieku valsts produkti var saturēt tādas baktērijas kā salmonellu, listeriju, kampilobaktērijas, E. coli un citas baktērijas, kas bīstamas veselībai kā suņiem, tā cilvēkiem. Jāpiemin gan, ka zooveikalos nopērkamā saldētā gaļa, piemērām, pie mums pieejamie Rafus menu produkti, ir droši lietošanai uzturā, jo tie zemā temperatūrā tiek ātri sasaldēti un līdz ar to iepriekš minētās baktērijas tajos nevar iemitināties.

Mīts, ka mājās gatavots mājdzīvnieku ēdiens ir labāks

Bažas par komercialās mājdzīvnieku barības veselīgumu ir izraisījušas vēl vienu jaunu tendenci suņu īpašnieku vidū: pašgatavots ēdiens mājdzīvniekiem.

Ir gadījumi, kad veterinārārsts ieteiks mājās gatavotu ēdienu suņiem, kuriem ir īpašas veselības problēmas. Šāda diētas izvēle var būt pamatota, piemēram, izvēlīgiem suņiem vai suņiem ar lieko svaru, kam ir nepieciešama diēta ar zemu tauku saturu.

Kalifornijas Deivisa universitātes veiktajā pētījumā tika pārbaudītas 200 dažādas pašgatavota ēdiena receptes suņiem. Tika konstatēts, ka visām, izņemot deviņām (to vidū 8 receptes bija sastādījuši veterinārārsti), trūkst vismaz viena no suņa organismam nepieciešajām barības vielām. Pie tam, tika konstatēts, ka 83% recepšu trūkst vairāk nekā viena svarīga barības viela.

Šīs receptes tika ņemtas no veterinārajiem tekstiem, mājdzīvnieku kopšanas grāmatām un interneta vietnēm. Pētījums kalpo kā atgādinājums, ka nevajadzētu paļauties uz internetā atrastām receptēm, kas ir visizplatītākais informācijas avots lielākajai daļai suņu saimnieku.

Tāpēc, ja vēlies barot savu suni ar pilnvērtīgu mājās gatavotu ēdienu, vērsies pie eksperta pēc konsultācijas, lai savam mīlulim spētu nodrošinātu visas nepieciešamās barības vielas.

Mīts, ka augu valsts produktu diēta ir labāka

Mūsdienās cilvēki arvien biežāk izvēlas pievērsties veģetāram, vegāniskam un ketogēnam uzturam. Nereti šie cilvēki nonāk pie atziņas, ka arī viņu suņi varētu gūt labumu no šāda ierobežota uztura. Ja viena daļa mājdzīvnieku saimnieki to dara ētisku apsvērumu dēļ, tad citi uzskata, ka vegānu diēta suņiem nāks par labu.

Retos gadījumos tā tas tiešām var būt. Piemēram, keto diēta var samazināt krampjus suņiem, kuriem ir epilepsija.

ASV Tufta universitātes veiktā pētījuma ietvaros konstatēts, ka, lai gan suņi var salīdzinoši labi panest diētu, kuras sastāvā nav ietverta gaļa, tomēr tās sastādīšana jāveic ļoti uzmanīgi.

Pilnīga un sabalansēta mājdzīvnieku uztura izstrādāšana ir sarežģīts process. Komerciālajai suņu barībai patlaban ir izstrādātas 37 dažādas standarta uztura vadlīnijas. Kas vēl sarežģītāk – katram mājdzīvnieka dzīves posmam tiek aprēķināti atšķirīgi parametri un koeficienti. Līdz ar to, ja vēlies savu suni barot ar veģetāro vai vegāno barību, dari to tikai veterinārārsta uzraudzībā, lai nenodarītu savam mīlulim kaitējumu.

Tātad:

  • Līdzšinējie pētījumi neatbalsta “modes” diētas piekritēju apgalvojumus, ka jebkura veida uzturs ir labāks par komerciālo mājdzīvnieku barību.
  • Tas tomēr nenozīmē, ka šīs diētas nekad nav laba izvēle. Veterinārārsti var ieteikt ierobežojošu uzturu suņiem ar īpašām vajadzībām.
  • Neapstrādātas, mājās gatavotas un uz augiem balstītas diētas var veiksmīgi lietot ar pamatīgām zināšanām par suņu uzturu un lielu rūpību, lai izvairītos no baktēriju infekcijas suņiem un cilvēkiem. Pretējā gadījumā Tavi labākie nodomi var nodarīt vairāk ļauna nekā laba.
  • Jebkuru jaunu diētu izpēti izmantojot ticamus un objektīvus avotus. Ikviens var publicēt viedokļus vai ieteikumus internetā. Pārliecinies, vai Tavi avoti ir kvalificēti, lai sniegtu padomus, kuru pamatā ir zinātne, nevis mārketinga tendences.
  • Pirms ierobežojošas diētas izmēģināšanas, konsultējies ar savu veterinārārstu vai, vēl labāk, veterinārārstu-dietologu.

Ikviens mīlošs mājdzīvnieku saimnieks vēlas savam mīlulim sniegt tikai to pašu labāko. Vislabākais veids, kā izlemt, ar ko savu mīluli barot, ir izglītojot sevi, lai spētu atšķirt mītus no patiesības. Tavas ieguldītās pūles nākotnē atmaksāsies ar ilgāku un veselīgāku dzīvi tavam mīlulim.

 

Avots: foundanimals.org

 

 

 

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Alerģija

Labdien, franču buldogam ir parādījušies sarkani pleķi , pumpas uz vēdera , vairāk padusēs. Arī tādi kā bumbulīši , vietām kreveles . Asaro acis , saprotu,ka tas ir no barības , kādu barību lietot? Kā barot ? Kucēns 5 mēneši

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Kucēns ir jāatrāda veterinārārstam-dermatologam. Tikai pēc dzīvnieka apskates var nozīmēt attiecīgu ārstēšanu un diētu. 

"Dino Zoo" klīnikā pieņem dermatologs, pie kura var pierakstīties, zvanot pa tālr. 67327923.

Urinācijas problēmas

Man ir franču buldoga meitenīte, pēc pāris dienām būs viens gads. Sāka raksties problēma viņa sāka čurāt manā gūltā, bet vecākiem nečurā. Ko mums darīt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!


Iemesli čurāšanai gultā var būt dažādi. Tie var būt gan saistīti ar uzvedību, kā piemēram, tādējādi suns iezīmē teritoriju un parāda, ka ir svarīgs. Tāpat arī čurāšana gultā var parādīties stresa situācijās. Piemēram, suns ļoti pārdzīvo to, ka saimnieks ir prom, un sāk nokārtoties neadekvātās vietās.  Tādos gadījumos kā viens no risinājumiem būtu neatstāt suni tajā istabā, kur ir gulta, kurā viņš nokārtojas. Saimnieku prombūtnes laikā, lai sunim būtu vieglāk pārdzīvot šķiršanos, viņam var atstāt speciālu rotaļlietu, pildītu ar kārumiem. Tādā veidā suns būs aizņemts un viņam būs interesantāk pavadīt laiku, kamēr viņš ir viens pats mājās.

Svarīgi atcerieties, ka suns nekad neko nedara, lai atriebtos.

Iemesli čurāšanai neadekvātās vietās var būt saistīti arī ar dzīvnieka urīnceļu veselību, jo tādā veidā dzīvnieks signalizē, ka kaut kas nav kārtībā. Lai izslēgtu urīnceļu veselības problēmas, ieteicama ultrasonogrāfija urīnceļiem veterinārajā klīnikā. 

Kucēna iegāde

Labdien. Vēlētos noskaidrot vai šobrīd ir kādas audzētavas, kur var iegādāties franču buldoga kucēnus? Ir tik daudz pieejami sludinājumi ar kucēniem. Kā varētu zināt un pēc kā jāskatās, kam jābūt kucēniem pirms pirkšanas?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai Jūs iegādātos veselīgu, vakcinētu kucēnu un ar visiem nepieciešamajiem dokumentiem, pirms iegādes jāiepazīstas ar mājas (istabas) dzīvnieku pārdošanas, reģistrācijas un labturības noteikumiem. Tos var ērti pārskatīt šeit - https://latvija.lv/DzivesSituacijas/Maja-un-vide/Majdzivnieki_viss_par-viniem.

Informācija par  reģistrētajām šķirnes dzīvnieku audzētāju organizācijām atrodama lauksaimniecības datu centra tīmekļa vietnē - https://www.ldc.gov.lv/lv/majdzivnieku-organizacijas-un-audzetavas.

Veidojumi uz sāniem

Labdien, gribēju jums jautāt,man ir kucite viņai ir 12 gadi,jau kādu laiku viņai ir uzmetušies tādi bumbuļi,veidojumi abos sānos un vēl maziņš bumbulis uz purniņa ,nezinu kas tas varētu būt,ēd viņa ļoti labi,jūtas veselīgi,dzemdējusi nav,ko tādā situācijā darīt,jo tomēr viņa jau ir gados

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Sunīte būtu jāatrāda veterinārārstam-ķirurgam, lai apskatītu un novērtētu radušos veidojumus. Bez dzīvnieka apskates nav iespējams pateikt, kāda rakstura ir šie veidojumi. Ja uztraukumam nebūs pamata, tad tik cienījamā vecumā dzīvnieka profilaktiska apskate pie veterinārārsta jebkurā gadījumā būs lietderīga. 

Attārpošana

Cik ilgā laikā iedarbojas prettārpu tablete sunim?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Attārpošanas tablete savu iedarbību sāk, nokļūstot dzīvnieka zarnu traktā. 

Sunes grūsnība

Sveiki! Manai kucītei gandrīz 2 gadi un viņa saķērās 2 ar suņu puiku un tētis saka ka noteikti būs bērni tas notika apmēram pirms 3 nedēļām un man par to ir daži jautājumi pupiņi ir bišķīt lielāki bet es nezinu vai tā ir grūtniecība. 1. Cik ilga ir suņa grūtniecība? 2. Kā var zināt ka viņa ir tiešām grūsna? 3. Kā palīdzēt viņai? 4. Kā var atdzīvināt kucēnus ja viņi piedzimst nedzīvi? PS kucīte ir takšu jauktene un puisīts taksis bet pie vetārsta šobrīt nesanāk aizbraukt bet nākammēnes ir doma aizbraukt bet pagaidām es jums lūdzu padomu. Ar cieņu Beāte!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Ne visās meklēšanās fāzes dienās sune var palikt grūsna. Ja nav notikusi apaugļošanās, tad 4-12 nedēļu laikā pēc meklēšanās var iestāties viltus grusnība, kad kucītes uzvedībā un ķermenī var novērot grūsnībai līdzīgas pazīmes, tostarp palielinātus piena dziedzerus. Tāpēc sunīte ir jāatrāda veterinārārstam.

Tomēr,ja pārošanās bijusi sekmīga un kucīte ir apaugļota, suņa saimnieki sākumā var nenovērot grūsnības pazīmes, jo daļa suņu tās neizrāda. Savukārt, ir kucītes, kurām var novērot apetītes zudumu, dažām novērojama arī vemšana. Un viņas var kļūt izvēlīgākas ēdienā. Pēc 20-30 grūsnības dienām var ievērot fiziskas izmaiņas kucītes ķermenī - viņai palielināsies vēdera apjoms un pakāpeniski palielināsies arī piena dziedzeri. Arī savā uzvedībā un gaitās viņa var kļūt mierīgāka. Sunes grūsnība parasti ilgst 60 - 65 dienas.

Precīzai grūsnības noteikšanai izmanto ultrasonogrāfiju, ko var veikt sākot ar 26. grūsnības dienu, un rentgenoloģisko izmeklēšanu, ko var veikt sākot ar 45. dienu.

Par sunīti rūpējaties, lai viņai ir ērti. Neatsakaties no ierastajām fiziskajām aktivitātām, pastaigām, taču suni nedrīkst arī pārslogot. Sunīte jābaro ar uzturvielu ziņā pilnvērtīgu barību. Grūsnības otrajā pusē ierasto sauso barību vajadzētu nomainīt pret grūsnām kucēm un kucēniem speciāli izstrādāto barību. Te gan jāvērtē, vai sunei jau nav liekais svars. Grūsni suņi jābaro pareizi un atbilstoši viņu kondīcijai, ko vislabāk ir izrunāt klātienē, kad ārsts var dzīvnieku apskatīt, kā arī klātienē var izrunāt ar dzemdību gaitu saistītos jautājumus.

Izsitumi sunim

Sveiki, man tāds jautājums. Jorkšīras terjers, 9 gadiņi, meitene, vēderu zonā parādījās maziņas tādas dzeltenīgas pumpiņas, četras, uz kājiņas un pie pupiņiem. No kā tas varētu būt? Paldies!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Lai varētu pateikt, kas ir šie izsitumi un no kā tie varēja rasties, suni ir jāatrāda veterinārārstam, vēlams, dermatologam. 

 

Suns sācis dzert vairāk ūdeni

Suns(meitene) 4.gadi,pamainīju sauso barību. Barību miksēju,dodu gan sauso līdz 50gr.,gan vārītu gaļu (liellops,tītars).Kā sāku dot Neutered adult (Royal canin) tā sāka dzert 2× vairāk.Parasti dzēra līd 300 ml tagad līdz 700ml. Vēdera izeja normāla,čurā biežāk. Vai man būtu jāuztraucas vai jāpavēro vēl nedēļa? Paldies.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Ja sākāt suni barot tikai ar sauso barību, suns var sākt dzert vairāk ūdeni. Taču, ja izbarotais sausās barības apjoms nav mainīts, suni būtu ieteicams atrādīt veterinārārstam, lai noskaidrotu pastiprināto slāpju cēloni.

Ko darīt ja suns lec virsū?

Labdien! Ko darīt ja suns lec virsū, kož un neko nevar izdarīt. Vai ir jāved pie kinologa? Kāda ir treniņa cena Dīno pasaules arēnā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja Jūs negribat lai šī darbība atkārtojas, tad regulāri un secīgi būs jāstrādā lai suns to nedara. :) 

Ar šo jautājumu rekomendējam apmeklēt individuālo nodarbību. Cena ir 25 Eur. Ar Dino Zoo klienta karti būs atlaide 10%.

Pieteikties uz nodarbību var pa telefonu 29390650.

 

No kura vecuma var griezties frizētavā?

Labdien, no kura vecuma var griezties pie jums, pašlaik mans punduršpics ir 3 mēnešus vecs. Neesmu viņu mazgajusi, jo viņš neļauj izkemmet sevi un ļoti baidās no fena. Paldies.

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Pie mums var nākt kād būs veiktas visas potes sunītim :) Jo ātrāk sāksiet pieradināt suni pie mazgāšanas procedūram, nagu griešanas un tt., jo vieglāk sunītim būs pierast pie visa.

Pieteikties uz viziti var pa telefonu 29390650