Atpakaļ

Izplatītākie mīti par suņu barošanu

Ar ko barot savu četrkājaino draugu? - tā ir viena no sarežģītākajām izvēlēm, ko jāizdara ikvienam mājdzīvnieka saimniekam. Visapkārt pieejama informācija par dažnedažādiem mājdzīvniekiem paredzētiem diētu veidiem un teju katrs no tiem tiek piesaukts kā labākais un veselīgākais, bet, kā lai mēs zinām, kam no tā visa ticēt?

Ar ko barot savu četrkājaino draugu? - tā ir viena no sarežģītākajām izvēlēm, ko jāizdara ikvienam mājdzīvnieka saimniekam. Visapkārt pieejama informācija par dažnedažādiem mājdzīvniekiem paredzētiem diētu veidiem un teju katrs no tiem tiek piesaukts kā labākais un veselīgākais, bet, kā lai mēs zinām, kam no tā visa ticēt?

Vai ieguvumi no suņu barības, kas nesatur graudaugus, ir mīts vai patiesība? Cik patiesībā veselīgi dzīvnieku pakļaut neapstrādātas pārikas diētai? Vai suņa barošana ar mājās gatavotu ēdienu ir saprātīga izvēle?

Lai palīdzētu rast lielāku skaidrību šajos jautājumos, esam sagatavojuši izplatītāko mītu apskatu.

Mīts par graudu nesaturošu suņu barības pozitīvo ietekmi

Liela daļa suņu īpašnieku noteikti ir dzirdējuši par mājdzīvnieku diētam, kas nesatur graudaugus. Bet vai zināji, ka veterinārārsti uzskata, ka šāda diēta vairumam suņu nemaz nav piemērota? Ar retiem izņēmumiem, lielākajai daļai suņu graudaugu lietošana uzturā nenodara nekādu kaitējumu.

Pastāv mīts, ka graudaugi mājdzīvnieku barībā ir tikai zemas kvalitātes pildviela, kaut gan patiesībā pilnvērtīgā un sabalansētā uzturā graudaugi ir nepieciešami, jo nodrošina augstu uzturvērtību, enerģiju un šķiedrvielas.

Bet, vai suņiem ar alerģijām barība bez graudaugiem nav piemērotāka? Arī tas lielākoties ir mīts. Pārtikas alerģijas suņiem ir salīdzinoši reta parādība. Pētījumi apliecina, ka suņiem biežāk alerģija ir nevis no graudaugiem, bet gan gaļas un piena produktiem.

Tomēr pastāv neliels skaits mājdzīvnieku, kam ir alerģija arī no graudaugiem. Ja Tev ir aizdomas, ka Tavs suns varētu būt to vidū, pirms ievies izmaiņas viņa ēdienkartē, konsultējies ar veterinārārstu, jo tikai tā vari patiešām pārliecināties, ka alerģijas simptomus izraisa tieši graudaugu lietošana uzturā. Ņem vērā, ka veikalos nereti pieejami arī tādi produkti, kuros ir sastāvdaļas, kas nebūt nav tā pati labākā izvēle Tavam mīlulim, tāpēc iesakām pirms barības iegādes iepazīties ar sastāvdaļu sarakstu, kas norādīts uz etiķetes, kā arī konsultēties ar sava mīluļa veterinārārstu.

Mīts, ka barošana ar neapstrādātu pārtiku ir suņiem veselīgāka

Iespējams, esi dzirdējis par neapstrādātas pārtikas diētu suņiem. Tā paredz, ka suns tiek barots ar  jēlu gaļu, olām, svaigiem augļiem un dārzeņiem. Bet, vai šāds uzturs ir veselīgāks, nekā mīluļa barošana ar suņiem speciāli ražotu barību? Neviens zinātnisks pētījums līdz šim nav pierādījis, ka neapstrādāta pārtika ir labāka par jebkuru citu diētu, bet, tai pat laikā, dabīgās barošanas piekritēji apgalvo, ka neapstrādāta pārtika ir labāka, jo tā ir tuvāk tam, ko ēda suņu priekšteči - vilki. Eksperti gan sliecas domāt, ka, ja pārtika piemērota savvaļā dzīvojošam vilkam, tas nebūt nenozīmē, ka tā būs piemērota arī sunim.

Tomēr ir veterinārārsti kas mēdz ieteikt neapstrādātas pārtikas diētu saviem pacientiem, jo uzskata, ka šāda pārtika ir dabiskāka, vieglāk sagremojama un veselīgāka par veikalā nopērkamām barībām.

Bet, vai jēlas pārtikas diēta ir drošākā izvēle Tavam mīlulim? Daudzi speciālisti tomēr uzskata, ka nav, jo neapstrādāti dzīvnieku valsts produkti var saturēt tādas baktērijas kā salmonellu, listeriju, kampilobaktērijas, E. coli un citas baktērijas, kas bīstamas veselībai kā suņiem, tā cilvēkiem. Jāpiemin gan, ka zooveikalos nopērkamā saldētā gaļa, piemērām, pie mums pieejamie Rafus menu produkti, ir droši lietošanai uzturā, jo tie zemā temperatūrā tiek ātri sasaldēti un līdz ar to iepriekš minētās baktērijas tajos nevar iemitināties.

Mīts, ka mājās gatavots mājdzīvnieku ēdiens ir labāks

Bažas par komercialās mājdzīvnieku barības veselīgumu ir izraisījušas vēl vienu jaunu tendenci suņu īpašnieku vidū: pašgatavots ēdiens mājdzīvniekiem.

Ir gadījumi, kad veterinārārsts ieteiks mājās gatavotu ēdienu suņiem, kuriem ir īpašas veselības problēmas. Šāda diētas izvēle var būt pamatota, piemēram, izvēlīgiem suņiem vai suņiem ar lieko svaru, kam ir nepieciešama diēta ar zemu tauku saturu.

Kalifornijas Deivisa universitātes veiktajā pētījumā tika pārbaudītas 200 dažādas pašgatavota ēdiena receptes suņiem. Tika konstatēts, ka visām, izņemot deviņām (to vidū 8 receptes bija sastādījuši veterinārārsti), trūkst vismaz viena no suņa organismam nepieciešajām barības vielām. Pie tam, tika konstatēts, ka 83% recepšu trūkst vairāk nekā viena svarīga barības viela.

Šīs receptes tika ņemtas no veterinārajiem tekstiem, mājdzīvnieku kopšanas grāmatām un interneta vietnēm. Pētījums kalpo kā atgādinājums, ka nevajadzētu paļauties uz internetā atrastām receptēm, kas ir visizplatītākais informācijas avots lielākajai daļai suņu saimnieku.

Tāpēc, ja vēlies barot savu suni ar pilnvērtīgu mājās gatavotu ēdienu, vērsies pie eksperta pēc konsultācijas, lai savam mīlulim spētu nodrošinātu visas nepieciešamās barības vielas.

Mīts, ka augu valsts produktu diēta ir labāka

Mūsdienās cilvēki arvien biežāk izvēlas pievērsties veģetāram, vegāniskam un ketogēnam uzturam. Nereti šie cilvēki nonāk pie atziņas, ka arī viņu suņi varētu gūt labumu no šāda ierobežota uztura. Ja viena daļa mājdzīvnieku saimnieki to dara ētisku apsvērumu dēļ, tad citi uzskata, ka vegānu diēta suņiem nāks par labu.

Retos gadījumos tā tas tiešām var būt. Piemēram, keto diēta var samazināt krampjus suņiem, kuriem ir epilepsija.

ASV Tufta universitātes veiktā pētījuma ietvaros konstatēts, ka, lai gan suņi var salīdzinoši labi panest diētu, kuras sastāvā nav ietverta gaļa, tomēr tās sastādīšana jāveic ļoti uzmanīgi.

Pilnīga un sabalansēta mājdzīvnieku uztura izstrādāšana ir sarežģīts process. Komerciālajai suņu barībai patlaban ir izstrādātas 37 dažādas standarta uztura vadlīnijas. Kas vēl sarežģītāk – katram mājdzīvnieka dzīves posmam tiek aprēķināti atšķirīgi parametri un koeficienti. Līdz ar to, ja vēlies savu suni barot ar veģetāro vai vegāno barību, dari to tikai veterinārārsta uzraudzībā, lai nenodarītu savam mīlulim kaitējumu.

Tātad:

  • Līdzšinējie pētījumi neatbalsta “modes” diētas piekritēju apgalvojumus, ka jebkura veida uzturs ir labāks par komerciālo mājdzīvnieku barību.
  • Tas tomēr nenozīmē, ka šīs diētas nekad nav laba izvēle. Veterinārārsti var ieteikt ierobežojošu uzturu suņiem ar īpašām vajadzībām.
  • Neapstrādātas, mājās gatavotas un uz augiem balstītas diētas var veiksmīgi lietot ar pamatīgām zināšanām par suņu uzturu un lielu rūpību, lai izvairītos no baktēriju infekcijas suņiem un cilvēkiem. Pretējā gadījumā Tavi labākie nodomi var nodarīt vairāk ļauna nekā laba.
  • Jebkuru jaunu diētu izpēti izmantojot ticamus un objektīvus avotus. Ikviens var publicēt viedokļus vai ieteikumus internetā. Pārliecinies, vai Tavi avoti ir kvalificēti, lai sniegtu padomus, kuru pamatā ir zinātne, nevis mārketinga tendences.
  • Pirms ierobežojošas diētas izmēģināšanas, konsultējies ar savu veterinārārstu vai, vēl labāk, veterinārārstu-dietologu.

Ikviens mīlošs mājdzīvnieku saimnieks vēlas savam mīlulim sniegt tikai to pašu labāko. Vislabākais veids, kā izlemt, ar ko savu mīluli barot, ir izglītojot sevi, lai spētu atšķirt mītus no patiesības. Tavas ieguldītās pūles nākotnē atmaksāsies ar ilgāku un veselīgāku dzīvi tavam mīlulim.

 

Avots: foundanimals.org

 

 

 

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.