Atpakaļ

Izplatītākās mājdzīvnieku traumas. Kā pasargāt?

Neraugoties uz rūpēm, ko veltām savam mājas mīlulim, pastāv dažādi tā veselības un pat dzīvības riski, turklāt nereti mājdzīvnieki traumas gūst tieši šķietami drošā vidē – savā dzīvesvietā. Vairāk par tām stāsta kinoloģe, Dino Zoo suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka un veterinārārste, Dino Zoo Klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe.

Auto traumas

Lai gan šķiet, ka sadursmēs ar automašīnām traumas biežāk gūst klaiņojoši dzīvnieki, arī mājas mīluļi nav no tām pasargāti. Ja mājdzīvnieks ir cietis negadījumā, to nekavējoties jāved pie veterinārārsta – arī tad, ja tas vizuāli izskatās vesels. Iespējams, gūtas iekšējo orgānu traumas, kas vizuāli uzreiz nav pamanāmas.

 

Dzīvnieku kodumi

Dzīvniekiem savstarpēji sakaujoties, traumas var gūt gan suņi, gan kaķi. Lielu suņu kodumi parasti ir redzami – tie rada asiņošanu, un plēstās brūces ir vizuāli manāmas. Savukārt kaķu un mazu suņu kodumi var nebūt uzreiz redzami. Tomēr koduma vietā zem ādas var izveidoties abscess, kas kļūst pamanāms tikai pēc kāda laika, kad dzīvniekam pazūd apetīte un traumētajā vietā parādās tūska un tā šķiet sakarsusi. Tādēļ, ja ir zināms, ka mīlulis ir saķēries ar kādu citu dzīvnieku, to drošības pēc jāaizved pie vetārsta. Tāpat, ja mīluli sakodis cits dzīvnieks, jāpārliecinās, vai tas bijis vakcinēts pret trakumsērgu, ja tas iespējams.

 

Acs traumas

Acu traumas var būt dažādas, gan sākot no vieglām ( acs radzenes trauma) līdz pat ļoti smagām (acs radzenes čūlas u.c.) traumām. Suņiem acu traumas var radīt kaķu skrāpējumi vai acī iekritis svešķermenis. Nereti tās tiek gūtas, arī pastaigājoties mežā, kad acs tiek traumēta, piemēram, ar koka zaru. Ja dzīvniekam novērota izteikta acu mirkšķināšana vai to asarošana, izdalījumi no acs vai tas traumēto aci kasa ar ķepu, vai berzē pret guļvietu, tad nekavējoties ir jādodas uz veterināro klīniku, jo acu traumas pašas no sevis nepāriet.

 

Izkrišana pa logu

Kaķi ir ziņkārīgi dzīvnieki, un diemžēl nereti gadās, ka tie, raugoties uz ārā notiekošo vai cenšoties noķert uz palodzes uzlidojušu putniņu, izkrīt pa logu. Tāpat kā pie jebkuras traumas, arī šai gadījumā jādodas pie veterinārārsta, kurš apskatīs dzīvnieku, veiks diagnostiskos izmeklējumus un novērtēs iespējamo traumu esamību un nopietnību.

 

Saišu plīsumi, izmežģījumi, ekstremitāšu lūzumi

Ceļa krusteniskā saite nodrošina ceļa locītavas stabilitāti. Ja suns pakaļkāju tur paceltu, uz to nebalstās vai balstās minimāli, nekavējoties ir jādodas pie veterinārārsta. Saites plīsums sunim ir ļoti sāpīgs un pats no sevis nesadzīst. Tāpat nereti tiek iegūti arī izmežģījumi. To tipi var būt dažādi, taču saimniekam nekādā gadījumā nevajadzētu pašam censties “ielikt to vietā”. Ir nekavējoties jāgriežas pie vetārsta un jāveic rentgens, lai saprastu, kā rīkoties tālāk. Tikpat dažādi var būt arī lūzumi, turklāt suns var pat neizrādīt, ka ir savainojies, un uzvesties gandrīz tāpat kā ikdienā, par lūzumu liecinot tikai nelielai tūskai tā vietā. Ja ir aizdomas par lūzumu, jāgriežas pie vetārsta un jāveic rentgens. Tāpat iespēju robežās nevajadzētu ļaut dzīvniekam kustēties, jo pat nelielas kustības tam izraisa lielas sāpes.

 

Plēstas brūces, kaulu lūzumi

Šāda tipa traumas dzīvnieks var gūt jebkur – sadursmē ar auto, tiekot sakosts kautiņa laikā, kaut kur skrienot un aizķeroties vai tam virsū uzkrītot smagam priekšmetam. Arī šai gadījumā, izvērtējot situācijas nopietnību, ir jāvēršas pie veterinārārsta. Ekstremitāšu traumas tiek iegūtas visbiežāk, turklāt tās nereti iegūst tieši maza izmēra suņi, kas ir ļoti aktīvi, bet samērā trausli. Jāpiebilst, ja sunim ir kāds ievainojums, labāk griezties pie veterinārārsta, jo neliels sasitums var slēpt diezgan nopietnu ievainojumu.

 

Svarīgi!

Pirms palaist suni brīvībā, lai ar to spēlētos vai dzīvnieks sportotu, ir jānovērtē apkārtējā vide, lai iespēju robežās paredzētu nelaimes, kas var atgadīties. Ja ir salna, suns var paslīdēt, savukārt, ja apkārtnē ir zemu augošu krūmu vai koku zari, dzīvnieks var sadurties, saskrāpēties, traumēt aci vai citas ķermeņa daļas. Tāpat pastaigas laikā jāuzmanās, vai dzīvnieka ceļā nemētājas sasistas stikla pudeles, asas akmens šķembas vai citi asi priekšmeti, uz kā tas var sagriezt ķepas. Ja tomēr gūta griezta brūce, taču tā nav dziļa, to var apkopt mājās pašu spēkiem, bet, ja iegriezums ir dziļāks, jāvēršas veterinārajā klīnikā, lai savainotajai vietai uzliktu šuves.

 

Vai esi apdrošinājis savu mājdzīvnieku?

Tie mājdzīvnieku īpašnieki, kuri ir saskārušies ar mājas mīluļa ārstēšanas izdevumiem dažādu tā veselības problēmu gadījumā, zina, cik lielas var būt to izmaksas. Veterinārmedicīniskie pakalpojumi dažkārt var izmaksāt vairākus simtus eiro. Tāpēc dzīvnieka veselību ieteicams apdrošināt, jo tādējādi traumu vai akūtu saslimšanu gadījumā veterinārmedicīniskie izdevumi tiks segti. 

 

Kādi ir populārākie mājdzīvnieku apdrošināšanas gadījumi?

Visbiežākie mājdzīvnieku veselības pasliktināšanās gaidījumi saistīti ar alerģisku reakciju izpausmi, gremošanas traucējumiem un dažāda veida traumām. Gada siltajā sezonā, ērcēm kļūstot aktīvākām, vizītē pie veterinārārsta nereti liek doties arī ērču kodumi.

 

Līdz 1. janvārim 2022. g. izmanto iespēju iegādāties IF Mājdzīvnieku apdrošināšanu ar 10% atlaidi, izmantojot kodu: IFDINO.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Labdien, vai pekinas šķirnes suns aukstumā ir jāģērbj?

Labdien, vai pekinas šķirnes suns aukstumā ir jāģērbj? Sunim pagaidām 9 mēneši

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

LAbdien!

Šiem suņiem ir diezgan biezs kažoks, sakarā ar to apģerbs nav nepieciešams siltumām. Vienīgais varat iegādāties lietus mētelīti vai kombinezonu, lai slapjā laikā suns nāktu mājās sauss un tīrs :)

Šādos laika apstākļos ir jāpievērš uzmanību ķepu veselībai.

kādi būtu ieteikumi, lai suns sadraudzētos ar ziemu?

Labdien! Mūsu franču buldogs atsakās doties ārā sniegā. Ir metelītis, lai nesaltu, bet tāpat tālāk par kāpņu telpas durvīm nevēlas iet un velk atpakaļ mājās. Sunim 4 mēneši. Tā kā vēl mācu sunim nokārtoties ārā, kādi būtu ieteikumi, lai suns sadraudzētos ar ziemu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

LAbdien!

Nopērciet kucēnam siltās drēbes. Ejiet ļoti īsajā pastaigā. Paņemiet kaut ko gardu, lai novērst kucēna domas no ta ka ir auksti... 

Alerģija

Labdien, franču buldogam ir parādījušies sarkani pleķi , pumpas uz vēdera , vairāk padusēs. Arī tādi kā bumbulīši , vietām kreveles . Asaro acis , saprotu,ka tas ir no barības , kādu barību lietot? Kā barot ? Kucēns 5 mēneši

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Kucēns ir jāatrāda veterinārārstam-dermatologam. Tikai pēc dzīvnieka apskates var nozīmēt attiecīgu ārstēšanu un diētu. 

"Dino Zoo" klīnikā pieņem dermatologs, pie kura var pierakstīties, zvanot pa tālr. 67327923.

Urinācijas problēmas

Man ir franču buldoga meitenīte, pēc pāris dienām būs viens gads. Sāka raksties problēma viņa sāka čurāt manā gūltā, bet vecākiem nečurā. Ko mums darīt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!


Iemesli čurāšanai gultā var būt dažādi. Tie var būt gan saistīti ar uzvedību, kā piemēram, tādējādi suns iezīmē teritoriju un parāda, ka ir svarīgs. Tāpat arī čurāšana gultā var parādīties stresa situācijās. Piemēram, suns ļoti pārdzīvo to, ka saimnieks ir prom, un sāk nokārtoties neadekvātās vietās.  Tādos gadījumos kā viens no risinājumiem būtu neatstāt suni tajā istabā, kur ir gulta, kurā viņš nokārtojas. Saimnieku prombūtnes laikā, lai sunim būtu vieglāk pārdzīvot šķiršanos, viņam var atstāt speciālu rotaļlietu, pildītu ar kārumiem. Tādā veidā suns būs aizņemts un viņam būs interesantāk pavadīt laiku, kamēr viņš ir viens pats mājās.

Svarīgi atcerieties, ka suns nekad neko nedara, lai atriebtos.

Iemesli čurāšanai neadekvātās vietās var būt saistīti arī ar dzīvnieka urīnceļu veselību, jo tādā veidā dzīvnieks signalizē, ka kaut kas nav kārtībā. Lai izslēgtu urīnceļu veselības problēmas, ieteicama ultrasonogrāfija urīnceļiem veterinārajā klīnikā. 

Kucēna iegāde

Labdien. Vēlētos noskaidrot vai šobrīd ir kādas audzētavas, kur var iegādāties franču buldoga kucēnus? Ir tik daudz pieejami sludinājumi ar kucēniem. Kā varētu zināt un pēc kā jāskatās, kam jābūt kucēniem pirms pirkšanas?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai Jūs iegādātos veselīgu, vakcinētu kucēnu un ar visiem nepieciešamajiem dokumentiem, pirms iegādes jāiepazīstas ar mājas (istabas) dzīvnieku pārdošanas, reģistrācijas un labturības noteikumiem. Tos var ērti pārskatīt šeit - https://latvija.lv/DzivesSituacijas/Maja-un-vide/Majdzivnieki_viss_par-viniem.

Informācija par  reģistrētajām šķirnes dzīvnieku audzētāju organizācijām atrodama lauksaimniecības datu centra tīmekļa vietnē - https://www.ldc.gov.lv/lv/majdzivnieku-organizacijas-un-audzetavas.

Veidojumi uz sāniem

Labdien, gribēju jums jautāt,man ir kucite viņai ir 12 gadi,jau kādu laiku viņai ir uzmetušies tādi bumbuļi,veidojumi abos sānos un vēl maziņš bumbulis uz purniņa ,nezinu kas tas varētu būt,ēd viņa ļoti labi,jūtas veselīgi,dzemdējusi nav,ko tādā situācijā darīt,jo tomēr viņa jau ir gados

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Sunīte būtu jāatrāda veterinārārstam-ķirurgam, lai apskatītu un novērtētu radušos veidojumus. Bez dzīvnieka apskates nav iespējams pateikt, kāda rakstura ir šie veidojumi. Ja uztraukumam nebūs pamata, tad tik cienījamā vecumā dzīvnieka profilaktiska apskate pie veterinārārsta jebkurā gadījumā būs lietderīga. 

Attārpošana

Cik ilgā laikā iedarbojas prettārpu tablete sunim?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Attārpošanas tablete savu iedarbību sāk, nokļūstot dzīvnieka zarnu traktā. 

Sunes grūsnība

Sveiki! Manai kucītei gandrīz 2 gadi un viņa saķērās 2 ar suņu puiku un tētis saka ka noteikti būs bērni tas notika apmēram pirms 3 nedēļām un man par to ir daži jautājumi pupiņi ir bišķīt lielāki bet es nezinu vai tā ir grūtniecība. 1. Cik ilga ir suņa grūtniecība? 2. Kā var zināt ka viņa ir tiešām grūsna? 3. Kā palīdzēt viņai? 4. Kā var atdzīvināt kucēnus ja viņi piedzimst nedzīvi? PS kucīte ir takšu jauktene un puisīts taksis bet pie vetārsta šobrīt nesanāk aizbraukt bet nākammēnes ir doma aizbraukt bet pagaidām es jums lūdzu padomu. Ar cieņu Beāte!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Ne visās meklēšanās fāzes dienās sune var palikt grūsna. Ja nav notikusi apaugļošanās, tad 4-12 nedēļu laikā pēc meklēšanās var iestāties viltus grusnība, kad kucītes uzvedībā un ķermenī var novērot grūsnībai līdzīgas pazīmes, tostarp palielinātus piena dziedzerus. Tāpēc sunīte ir jāatrāda veterinārārstam.

Tomēr,ja pārošanās bijusi sekmīga un kucīte ir apaugļota, suņa saimnieki sākumā var nenovērot grūsnības pazīmes, jo daļa suņu tās neizrāda. Savukārt, ir kucītes, kurām var novērot apetītes zudumu, dažām novērojama arī vemšana. Un viņas var kļūt izvēlīgākas ēdienā. Pēc 20-30 grūsnības dienām var ievērot fiziskas izmaiņas kucītes ķermenī - viņai palielināsies vēdera apjoms un pakāpeniski palielināsies arī piena dziedzeri. Arī savā uzvedībā un gaitās viņa var kļūt mierīgāka. Sunes grūsnība parasti ilgst 60 - 65 dienas.

Precīzai grūsnības noteikšanai izmanto ultrasonogrāfiju, ko var veikt sākot ar 26. grūsnības dienu, un rentgenoloģisko izmeklēšanu, ko var veikt sākot ar 45. dienu.

Par sunīti rūpējaties, lai viņai ir ērti. Neatsakaties no ierastajām fiziskajām aktivitātām, pastaigām, taču suni nedrīkst arī pārslogot. Sunīte jābaro ar uzturvielu ziņā pilnvērtīgu barību. Grūsnības otrajā pusē ierasto sauso barību vajadzētu nomainīt pret grūsnām kucēm un kucēniem speciāli izstrādāto barību. Te gan jāvērtē, vai sunei jau nav liekais svars. Grūsni suņi jābaro pareizi un atbilstoši viņu kondīcijai, ko vislabāk ir izrunāt klātienē, kad ārsts var dzīvnieku apskatīt, kā arī klātienē var izrunāt ar dzemdību gaitu saistītos jautājumus.

Izsitumi sunim

Sveiki, man tāds jautājums. Jorkšīras terjers, 9 gadiņi, meitene, vēderu zonā parādījās maziņas tādas dzeltenīgas pumpiņas, četras, uz kājiņas un pie pupiņiem. No kā tas varētu būt? Paldies!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Lai varētu pateikt, kas ir šie izsitumi un no kā tie varēja rasties, suni ir jāatrāda veterinārārstam, vēlams, dermatologam. 

 

Suns sācis dzert vairāk ūdeni

Suns(meitene) 4.gadi,pamainīju sauso barību. Barību miksēju,dodu gan sauso līdz 50gr.,gan vārītu gaļu (liellops,tītars).Kā sāku dot Neutered adult (Royal canin) tā sāka dzert 2× vairāk.Parasti dzēra līd 300 ml tagad līdz 700ml. Vēdera izeja normāla,čurā biežāk. Vai man būtu jāuztraucas vai jāpavēro vēl nedēļa? Paldies.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Ja sākāt suni barot tikai ar sauso barību, suns var sākt dzert vairāk ūdeni. Taču, ja izbarotais sausās barības apjoms nav mainīts, suni būtu ieteicams atrādīt veterinārārstam, lai noskaidrotu pastiprināto slāpju cēloni.