Atpakaļ

Izplatītākās mājdzīvnieku traumas. Kā pasargāt?

Neraugoties uz rūpēm, ko veltām savam mājas mīlulim, pastāv dažādi tā veselības un pat dzīvības riski, turklāt nereti mājdzīvnieki traumas gūst tieši šķietami drošā vidē – savā dzīvesvietā. Vairāk par tām stāsta kinoloģe, Dino Zoo suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka un veterinārārste, Dino Zoo Klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe.

Auto traumas

Lai gan šķiet, ka sadursmēs ar automašīnām traumas biežāk gūst klaiņojoši dzīvnieki, arī mājas mīluļi nav no tām pasargāti. Ja mājdzīvnieks ir cietis negadījumā, to nekavējoties jāved pie veterinārārsta – arī tad, ja tas vizuāli izskatās vesels. Iespējams, gūtas iekšējo orgānu traumas, kas vizuāli uzreiz nav pamanāmas.

 

Dzīvnieku kodumi

Dzīvniekiem savstarpēji sakaujoties, traumas var gūt gan suņi, gan kaķi. Lielu suņu kodumi parasti ir redzami – tie rada asiņošanu, un plēstās brūces ir vizuāli manāmas. Savukārt kaķu un mazu suņu kodumi var nebūt uzreiz redzami. Tomēr koduma vietā zem ādas var izveidoties abscess, kas kļūst pamanāms tikai pēc kāda laika, kad dzīvniekam pazūd apetīte un traumētajā vietā parādās tūska un tā šķiet sakarsusi. Tādēļ, ja ir zināms, ka mīlulis ir saķēries ar kādu citu dzīvnieku, to drošības pēc jāaizved pie vetārsta. Tāpat, ja mīluli sakodis cits dzīvnieks, jāpārliecinās, vai tas bijis vakcinēts pret trakumsērgu, ja tas iespējams.

 

Acs traumas

Acu traumas var būt dažādas, gan sākot no vieglām ( acs radzenes trauma) līdz pat ļoti smagām (acs radzenes čūlas u.c.) traumām. Suņiem acu traumas var radīt kaķu skrāpējumi vai acī iekritis svešķermenis. Nereti tās tiek gūtas, arī pastaigājoties mežā, kad acs tiek traumēta, piemēram, ar koka zaru. Ja dzīvniekam novērota izteikta acu mirkšķināšana vai to asarošana, izdalījumi no acs vai tas traumēto aci kasa ar ķepu, vai berzē pret guļvietu, tad nekavējoties ir jādodas uz veterināro klīniku, jo acu traumas pašas no sevis nepāriet.

 

Izkrišana pa logu

Kaķi ir ziņkārīgi dzīvnieki, un diemžēl nereti gadās, ka tie, raugoties uz ārā notiekošo vai cenšoties noķert uz palodzes uzlidojušu putniņu, izkrīt pa logu. Tāpat kā pie jebkuras traumas, arī šai gadījumā jādodas pie veterinārārsta, kurš apskatīs dzīvnieku, veiks diagnostiskos izmeklējumus un novērtēs iespējamo traumu esamību un nopietnību.

 

Saišu plīsumi, izmežģījumi, ekstremitāšu lūzumi

Ceļa krusteniskā saite nodrošina ceļa locītavas stabilitāti. Ja suns pakaļkāju tur paceltu, uz to nebalstās vai balstās minimāli, nekavējoties ir jādodas pie veterinārārsta. Saites plīsums sunim ir ļoti sāpīgs un pats no sevis nesadzīst. Tāpat nereti tiek iegūti arī izmežģījumi. To tipi var būt dažādi, taču saimniekam nekādā gadījumā nevajadzētu pašam censties “ielikt to vietā”. Ir nekavējoties jāgriežas pie vetārsta un jāveic rentgens, lai saprastu, kā rīkoties tālāk. Tikpat dažādi var būt arī lūzumi, turklāt suns var pat neizrādīt, ka ir savainojies, un uzvesties gandrīz tāpat kā ikdienā, par lūzumu liecinot tikai nelielai tūskai tā vietā. Ja ir aizdomas par lūzumu, jāgriežas pie vetārsta un jāveic rentgens. Tāpat iespēju robežās nevajadzētu ļaut dzīvniekam kustēties, jo pat nelielas kustības tam izraisa lielas sāpes.

 

Plēstas brūces, kaulu lūzumi

Šāda tipa traumas dzīvnieks var gūt jebkur – sadursmē ar auto, tiekot sakosts kautiņa laikā, kaut kur skrienot un aizķeroties vai tam virsū uzkrītot smagam priekšmetam. Arī šai gadījumā, izvērtējot situācijas nopietnību, ir jāvēršas pie veterinārārsta. Ekstremitāšu traumas tiek iegūtas visbiežāk, turklāt tās nereti iegūst tieši maza izmēra suņi, kas ir ļoti aktīvi, bet samērā trausli. Jāpiebilst, ja sunim ir kāds ievainojums, labāk griezties pie veterinārārsta, jo neliels sasitums var slēpt diezgan nopietnu ievainojumu.

 

Svarīgi!

Pirms palaist suni brīvībā, lai ar to spēlētos vai dzīvnieks sportotu, ir jānovērtē apkārtējā vide, lai iespēju robežās paredzētu nelaimes, kas var atgadīties. Ja ir salna, suns var paslīdēt, savukārt, ja apkārtnē ir zemu augošu krūmu vai koku zari, dzīvnieks var sadurties, saskrāpēties, traumēt aci vai citas ķermeņa daļas. Tāpat pastaigas laikā jāuzmanās, vai dzīvnieka ceļā nemētājas sasistas stikla pudeles, asas akmens šķembas vai citi asi priekšmeti, uz kā tas var sagriezt ķepas. Ja tomēr gūta griezta brūce, taču tā nav dziļa, to var apkopt mājās pašu spēkiem, bet, ja iegriezums ir dziļāks, jāvēršas veterinārajā klīnikā, lai savainotajai vietai uzliktu šuves.

 

Vai esi apdrošinājis savu mājdzīvnieku?

Tie mājdzīvnieku īpašnieki, kuri ir saskārušies ar mājas mīluļa ārstēšanas izdevumiem dažādu tā veselības problēmu gadījumā, zina, cik lielas var būt to izmaksas. Veterinārmedicīniskie pakalpojumi dažkārt var izmaksāt vairākus simtus eiro. Tāpēc dzīvnieka veselību ieteicams apdrošināt, jo tādējādi traumu vai akūtu saslimšanu gadījumā veterinārmedicīniskie izdevumi tiks segti. 

 

Kādi ir populārākie mājdzīvnieku apdrošināšanas gadījumi?

Visbiežākie mājdzīvnieku veselības pasliktināšanās gaidījumi saistīti ar alerģisku reakciju izpausmi, gremošanas traucējumiem un dažāda veida traumām. Gada siltajā sezonā, ērcēm kļūstot aktīvākām, vizītē pie veterinārārsta nereti liek doties arī ērču kodumi.

 

Līdz 1. janvārim 2022. g. izmanto iespēju iegādāties IF Mājdzīvnieku apdrošināšanu ar 10% atlaidi, izmantojot kodu: IFDINO.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Suņu skolas nodarbības

Sveiki! Gribetu pajautāt, kur varētu iegādāties abonementu sunu skolas grupu nodarbībām, pie kinologa vai pie kasses? Cik reizes var apmeklet nodarbības pa 6 nedēļām?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Abonementu var iegādāties pie paša kinologa. Kucēnu skolas un hendlinga abonementā ir 5 nodarbības.

Agresīvs suns

Sveiki! Mums ir Velsas Korgija Pembroka suņuks. Puika. 1 gads, 2 mēneši. Jau kādu laiku cīnamies ar problēmu - agresiju pastaigu laikā pret visiem garāmgājējiem (sevišķi pret mammām ar bērnu ratiem, velosipēdistiem, kā arī parastiem garāmgājējiem). Suns raujas, ļoti agresīvi rej. Dažreiz nostrādā triks ar gardumiņu - uzmanības novēršanu, bet - ja jādodas pastaigā un katru reizi jānovērš uzmanība ar gardumu, lai suns nekluptu virsū katram garāmgājējam, jāņem 4kg ar kārumiem līdzi un tas noteikti nav tālredzīgs risinājums. Nav bijuši nekādi traumatiski notikumi, kas varētu atstāt šādas sekas. Šī uzvedība vienkārši uzradās ne no kā. Mājās suns ir ļoti mierīgs, mīlošs - nāk bužināties un mīļoties, laiza rokas. Ja uz ielas kāds garāmgājējs izrāda uzmanību, lēnām nāk klāt - tad arī ir draudzīgs un mīļš. Tikai, ja vienkārši ejam garām - agresija. It kā sargātu teretoriju. Vai šāda problēma ir izplatīta, kā ar to cīnīties? Pastaigas ir neciešamas, esam spiesti meklēt tādas pastaigu vietas, kur ir maz cilvēku, vai iet ārā pēc 23:00. Esam ieplānojuši kastrācijas operāciju. Varbūt tas palīdzēs... Paldies jau iepriekš par ieteikumiem!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dodaties pie kinologa uz nodarbību. Kinologs Jums pārādīs vairākus paņemienus kā var tikt galā ar šo problēmu. 

Pieteikties uz nodarbību var pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv

Agresīvs suns

Labdien! Mums mājās bija 3 suņi. Divi vācu aitu suņi un taksītis. Taksītis mājās dzīvoja jau 15 gadus, savukārt vācu aitu suņi bija paņemti pirms 4 gadiem. Suņi dzīvoja draudzīgi, dažreiz sakašķējās. Vienu dienu nesadalīta ēdiena rezultātā mazais taksis iekoda vecākajam vācu aitu sunim. Tā rezultātā vācu aitu suns nokoda mazo taksi. Vai tas nozīmē, kā vācu aitu suns ir bīstams citiem un ir psihiski slims? Ļoti novērtēšu Jūsu padomu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūsu vācu aitu sunim bija atbildes reākcija uz takša uzbrukumu. Ja zināt ka var izveidoties šāda situācija, barojiet suņus atsevišķās telpās.

Vai Jūsu vācietis ir  bīstams ir atkarīgs no tā, kā viņš uzvedās ikdienā, kā reaģē uz citiem dzīvniekiem un civēkiem.  Ir speciali testi un pārbaudes. 

Suņa uzvedība

У меня полуторгодовалый папийон. Изменилось поведение: стал скулить и лаять дома, на прогулку выходит с рычанием. На прогулке поведение обычное, но когда подходит к дому начинается "пение".

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suns ir paaudzis lielāks. Iespējams mēģina izrādīt raksturu. Rēkomendējam pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju, lai saprast kāpēc tā notiek un kovar darīt lietas labā.

Pieteikties uz suņu skolu var pa telefonu 29390650 vai caur e-pastu arena@dinozoo.lv

Kādam jābūt 5 mēnešu vecam vācu aitu suņa kucēna svaram un izmēriem augstums skaustā un garums

Kādam jābūt 5 mēnešu vecam vācu aitu suņa kucēna svaram un izmēriem augstums skaustā un garums. Domāju vispār pieņemtie standarti.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uz visiem Jūsu jautājumiem ir jāatbild audzētājam. 

Šeit Jūs varēsiet izlasīt par šķirnes standartiem:

http://www.dogs.lv/files/vacu_aitu_suns-l.pdf

Kādus suņu šķirnes var turēt dzīvoklī

Kādus suņu šķirnes var turēt dzīvoklī

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Viss ir atkarīgs ko Jūs plānojat darīt ar suni, kāds Jums ir dzīvesstils, cik daudz laika Jūs varēsiet veltīt sunim un tt.

Suņa ēdināšana

Sveiki! Sakiet lūdzu, vai suni drīkst barot ar jēlu liellopa vai jēra gaļu, regulāri?Variējot ēdienkarti ar graudaugiem, kartupeļiem, dārzeņiem. Sunītim ir divi gadi, mazais pūdelis, kastrēts. No mitrās barības, vistas gaļas un cūkgaļas ir caureja. Vienīgais ko ēd un kas garšo ir malta liellopu vai jēra gaļa, kopā ar makaroniem, vai griķiem, vai rīsiem utt. Bet, vai tā drīkst barot pastāvīgi, katru dienu? Paldies, par sniegto atbildi!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Suni drīkst barot ar jēlu gaļu, taču bez gaļas ir jādod klāt dārzeņi un  subprodukti. Un barības daudzumu aprēķina katram dzīvniekam individuāli.  Lai sastādītu pilnvērtīgu  ēdienkarti , Jums obligāti jākonsultējas ar veterinārārstu.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Attārpošana kucēnam

Laba diena! Vēlos noskaidrot kā ir ar attārpošanu kucēnam. Kucēnam ir 3mēneši. Paņemot neviens nebija informējis, ka man pašai ir jāiedod kāda tablete.. Esmu novērojusi, ka pēdējā laikā ik pa laikam ar dupsīti braucam pa grīdu, vai tas nozīmē, ka puncītī ir tārpi? Cik slikti tas ir, ja neesmu laicīgi iedevusi tableti? Kā man tagad rīkoties? Šis man ir pirmais kucēns, visu informāciju vēl tikai lēnām apgūstu..

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kucēnu līdz 6 mēnešu vecumam būtu vēlams attārpot 1 x mēnesī. Pēc tam - 2-3 x gadā. Tas, ka kucēns "Brauc uz dibena" varētu liecināt par parazītu klātbūtni vai arī iespējams, ka pārpildīti  perianālie dziedzeri. Ja tableti neesat iedevusi laicīgi, tas nekas, dodiet tagad. 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

sunim pumpa

Labdien! Savam sunim pamanīju cietu pumpu uz pakaļējām ķepām. Pumpa ir zirnīša lielumā, nesulo un sunim nav grūtības pārvietoties, kā arī ķepiņa nav pietūkusi. Vēlos zināt vai ir jāved pie speciālista?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien, pagaidām pavērojiet, vai tā strauji nepalielinās izmērā, ja pumpa strauji aug un sāk traucēt, noteikti atrādiet suni veterinārārstam. 

suns palika agresīvs

Labdien! Man ir 1.5 mēnešus jauns vidēja auguma suns. Sajaukums ar divām sķirnēm, kas ir brīvdomātāji. Nesen tika sakosts , sakoda mazāka auguma suns. Pirmās dienas neko pret citiem neizrādija. Pirmstam tika lietota savādāka kakla siksniņa un pastaigas laikā izmaucās un sakoda citu liela auguma suni. Šobrīd pastaigas ir neiespējamas. Ejot pa savu teritoriju , klausa, nāk blakus neraujas. Pastaigā kur satiek suņus, rāda zobus, rūc, un neiespējami pēc tam ir nomierināt un turpināt normāli pastaigu. Kārumi pastaigas laikā vinam neitresē. Nav vēl kastrēts, jo pirmajā meklēšanās laikā nekļuva savādāks, tikai vairāk ostījas laukā. Mājas ir mazs kaķēns , ir prātīgs ar viņu, ja mēs ēdam, un kaķis ir piegājis tuvāk sķīvim rāda zobus uz viņu. Pirms kodiena atļāva kaķim pieet pie viņa kamēr ēd un pasmaržot arī viņa kārumiņu. Ir teritoniāls, kas pirms tam nebija. Jo pirmstam pie visiem gribēja draudzēties , bija daudz suņu draugi (pēc kodiena atzīst tikai 2 suņukus) , atnāca ciemos draudzene ar suni, palika nemierigs, rādīja zobus un rēja. Vai kastrācija mazinās agresiju, nekļūs vairs tik teritoriāls? Ir izgājis mazo apmācību suņu skoliņu, apsveru sarunu ar kinologu pastāstot situāciju, vai ir iespējams iziet suņu skoliņu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jums ir nepieciešamā kinologa palīdzība. Kinologs Jums paskaidros no kādam situācijam labāk izvairīties, kā nomierināt suni, kā būtu pareizi apmācīt suni, kādu tehniku kurā brīdī izmantot. 

Pieteikties var pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv