Atpakaļ

Interaktīvās rotaļlietas – vai vajadzīgas?

Mājdzīvnieku, tai skaitā suņu, rotaļlietu klāsts ir teju bezgalīgs. Tomēr būtiska vieta tajā jāatvēl interaktīvajām rotaļlietām, kas uzlabo dzīvnieku kognitīvās spējas, teicami tos nodarbina, kā arī nodrošina suņiem tik vajadzīgo mentālo slodzi, par ko ikdienā nereti tiek piemirsts. Vairāk par interaktīvo rotaļlietu izvēli un tās kritērijiem stāsta Dino Zoo Suņu skolas vadītāja, kinoloģe Tatjana Bodricka un Dino Zoo suņu preču speciāliste Jūlija Koreņa.

Interaktīvās rotaļlietas ir rotaļlietas, kas veicina suņa pašapziņu un vienlaikus attīsta viņa spējas. Tie ir dažādi prātlauži, labirinti, ripojošas bumbiņas, kastītes ar vāciņiem un striķīšiem. Pateicoties interaktīvajām rotaļlietām, suņiem attīstās uzmanība un attapība. Parasti interaktīvās rotaļlietas  ir piepildītas ar dažādiem gardumiem, un suns, izmantojot savu prātu, degunu un ķepas, mēģina tos iegūt, jo, lai tiktu pie našķa, ir jāpastrādā, veicot noteiktu darbību kopumu – jāpabīda vai jāpaceļ vāciņš, jāizņem tornītis, zem kura ir gardums, vai jāparauj striķis, lai izbīdītu kastīti ar našķi. Lai iegūtu kārumu, sunim rotaļlietu ir jāceļ, jāstumj vai citādi jāpārvieto no vienas vietas uz otru. Attīstot dzīvnieka veiklību un reakcijas ātrumu, interaktīvās rotaļlietas māca suni veikt noteiktu darbību kopumu, kā arī saprast to secīgumu, lai dzīvnieks tiktu apbalvots ar kārumu.

Interaktīvās rotaļlietas atšķiras no parastajām rotaļlietām ar to, ka mājdzīvnieks mijiedarbojas ar rotaļlietu ne tikai tās faktūras vai ārējās pievilcības, bet gan procesu, kas notiek spēles laikā un iedarbojas uz dzīvnieka maņām, dēļ – piemēram, tiek dzirdēta skaņa, saosta smarža vai sajusta vibrācija.

Daudziem suņiem ļoti patīk rotaļlietas ar skaņu. Piemēram, rotaļlieta ar pīkstuli neskanēs, kamēr suns to nepaņems zobos un nesāks košļāt. Tātad bez noteiktām darbībām no dzīvnieka puses rotaļlieta “nestrādās” un to “iedarbinās” pats suns. Tāpat populāras ir arī rotaļlietas ar dobumu iekšpusē. Šajā dobumā saimnieks var ielikt kādu mīkstu kārumu, piemēram, biezpienu, malto gaļu vai pastēti un dot mantu sunim. Turpmākajā pusstundā suns būs pilnībā aizņemts, jo, laizot rotaļlietu, centīsies ātrāk tikt pie našķa. Jāpiebilst, ka laizīšana suņus arī nomierina. Vēl šīs rotaļlietas var piepildīt ar gardumiem, kas sadalīti gabaliņos. Suns mantu var ripināt pa grīdu vai apgriezt otrādi, lai kārumu gabaliņi pa vienam vien izkristu ārā. Parasti šīs rotaļlietas ir izturīgas, tāpēc mājdzīvnieks tās uzreiz nepārkodīs. Vēl viena ieteicama aktivitāte ir arī meklēšanas paklājiņa piedāvāšana. Tā labi nodarbina suņa inteliģenci, kā arī realizē tā dabisko instinktu meklēt barību ar deguna palīdzību.

Interaktīvajām rotaļlietām ir dažādi sarežģītības līmeņi, ko parasti apzīmē ar cipariem “1”, “2” vai “3”. Pirmajā reizē ieteicams sākt ar visvienkāršāko, kā arī dzīvniekam jāpaskaidro, kāds ir tā uzdevums. Visbiežāk suņi ar pirmā līmeņa rotaļlietām galā tiek samērā viegli, un, kad šis līmenis ir iziets, dzīvniekam var piedāvāt sarežģītākas rotaļlietas, izvērtējot tā spējas. “Jāatceras, ka sunim, spēlējoties ar interaktīvajām rotaļlietām, to vienmēr jādara saimnieka klātbūtnē, jo šīs rotaļlietas parasti ir izgatavotas no koka vai plastmasas, savukārt ostīšanas paklājiņi ir no auduma. Dzīvnieku ir jāvēro tāpēc, lai suns azartā nesāktu rotaļlietu košļāt vai grauzt un tās daļiņas, nejauši nonākot dzīvnieka kuņģī, vēlāk neaizsprostotu zarnu traktu,” brīdina Tatjana.

Interaktīvās rotaļlietas suni nodarbina, jo liek tam intensīvi domāt un izmantot visas maņas. Pēc šādas mentālās un fiziskās slodzes suns ir noguris un labi guļ, turklāt, piemēram, trešais sarežģītības līmenis ir interesants arī saimniekam. Tiesa, izvēloties dzīvniekam piedāvāt interaktīvo rotaļlietu, jāņem vērā tā raksturs – rotaļlietām ir dažādi materiāli un dizaini, kas ieinteresē vairumu dzīvnieku, tomēr daļai suņu ir pilnīgi pietiekami arī ar parastu bumbiņu vai virvi un spēlēšanos ar saimnieku, esot kontaktā ar cilvēku.

“Suņa rotaļlietu kolekciju ir ieteicams papildināt ar izglītojošām un interaktīvām rotaļlietām, jo tās attīstīs viņa prasmes un loģisko domāšanu. Rotaļlietas ir jāizvēlas, vadoties pēc suņa spējām. Ja suns nekad iepriekš nav spēlējies ar izglītojošām rotaļlietām, sākotnēji viņam tās var šķist nedaudz par sarežģītu, tāpēc dzīvnieks rotaļājoties kādā brīdī var sadusmoties. Šī iemesla dēļ sākt tieši ar vienkāršāko rotaļlietu ir ļoti svarīgi, jo, mācoties soli pa solim, suns sapratīs, kas no viņa tiek sagaidīts, un tas dzīvniekam ļaus attīstīties, lai pamazām paveiktu arvien lielākas grūtības pakāpes uzdevumus,” iesaka Jūlija.

Dino Zoo veikalos ir pieejams plašs interaktīvo rotaļlietu klāsts, lai atrastu piemērotāko savam mīlulim.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs

Labdien! Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs (zobu atņirgšana, uzrūkšana, iekošana līdz asinīm) pret ģimenes locekļiem. Britu Staffordšīras bulterjers tūlīt 2 gadi. Ļoti daudz sosē segas, suņu mantas čāpstina nepārtraukti, kā arī savas ķepas laiza līdz sarkanām. Sarkano ķepu dēļ ir izieti vairāki antibiotiku kursi, nelīdzēja, tikai radās blakus efekti, kā urīna nenoturēšana. Vieslielākās aizdomas, ka suns iekšēji ir stresains, lai gan ir mierīga vide, sava vieta. Agresīvi izturas pret citiem suņiem. Kaķus neaiztiek, jo ģimenē ir istabas kaķis. Suns ir mīlēts un lolots, nav sists vai citādi biedēts, traumēts. Prot pamatkomandas. Novērots, ka ir ļoti spītīgs. Ja nevēlas veikt komandu, var uzrūkt, atņirdzot zobus. Ja tiek atgrūsts, jo lec virsū, arī spēj uzrūkt, vai iekost rokā līdz asinīm. Ir sakodis pusaudžus ģimenē, gan mani. Vīru klausa, bet arī tam spēj uzrūkt, atņirdzot zobus. Barotāja esmu es (mamma). Uz suņa skolu tika vests, kad bija 1 gada vecums, beidzās ar suņa klepošanu, pusgadu ārstējām.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņa agresija bieži vien ir komunikācijas forma, nevis "ļaunums", un ar pareizu pieeju to var krietni samazināt vai pilnībā novērst.

Agresija parasti rodas no:

  • Bailēm vai nedrošības

  • Sliktas socializācijas (nav pieradis pie cilvēkiem/suņiem)

  • Aizsargāšanās (sargā teritoriju, ēdienu vai saimnieku)

  • Sāpēm vai slimībām

  • Nepietiekamas fiziskās un garīgās slodzes

  • Iepriekšējas vardarbības vai traumas

Nodrošiniet pietiekamu slodzi

  • Garas pastaigas, smadzeņu darbs (mantu meklēšana, mācības) palīdz izlādēt uzkrāto enerģiju.

  • Noguris suns = mierīgs suns.

Ja agresija ir izteikta vai neizprotama:

  • Meklējiet kinologu vai suņu uzvedības speciālistu, kurš strādā ar pozitīvām metodēm.

  • Ir iespējamas individuālas nodarbības vai speciāli kursi.

Cik izmaksaas grumings basetam?

Cik izmaksaas grumings basetam?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cena būs ap 50 eur.

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Suni var vest uz frizētavu tad, kad viņš pilnībā vakcinēts. Sanāk no 3-3.5 mēnešiem.

Acu pilieni

Kādi acu pilieni varētu palīdzēt sunim, ja acs ir iekaususi un struto?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

suns ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta un tad dzīvnieklam tiks nozīmēt nepieciešamā ārstēšana.

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Vai ciltsraksti ir svarīgi?

Sveiki! Ar ģimeni vēlamies ņemt labradoru kucēnu, bet līdz galam neizprotam kucēnu ciltrakstu nozīmi. Mēs nevēlamies ar suni piedalīties izstādēs, sacensībās vai vairot kucēnus. Mēs vēlamies tikai tīršķirni, veselīgu un mīļu mājdzīvnieku. Vai šādā gadījumā vēlprojām ir svarīgi un labāk iegādāties kucēnu ar ciltrakstiem? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Vienīgais dokuments kurš var apliecināt suņa šķirni ir ciltsraksti. Ja Jūs gribat veselu suni, tad ir jāizvelās godpratīgus audzētājus, nevis pavairotājus.

Kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Sveiki! Vēlējos jautāt, kur Latvijā ir labas, drošas, pārbaudītas labradoru suņu audzētavas, kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Nosūtu Jums datus:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-retriveru-klubs/