Atpakaļ

Interaktīvās rotaļlietas – vai vajadzīgas?

Mājdzīvnieku, tai skaitā suņu, rotaļlietu klāsts ir teju bezgalīgs. Tomēr būtiska vieta tajā jāatvēl interaktīvajām rotaļlietām, kas uzlabo dzīvnieku kognitīvās spējas, teicami tos nodarbina, kā arī nodrošina suņiem tik vajadzīgo mentālo slodzi, par ko ikdienā nereti tiek piemirsts. Vairāk par interaktīvo rotaļlietu izvēli un tās kritērijiem stāsta Dino Zoo Suņu skolas vadītāja, kinoloģe Tatjana Bodricka un Dino Zoo suņu preču speciāliste Jūlija Koreņa.

Interaktīvās rotaļlietas ir rotaļlietas, kas veicina suņa pašapziņu un vienlaikus attīsta viņa spējas. Tie ir dažādi prātlauži, labirinti, ripojošas bumbiņas, kastītes ar vāciņiem un striķīšiem. Pateicoties interaktīvajām rotaļlietām, suņiem attīstās uzmanība un attapība. Parasti interaktīvās rotaļlietas  ir piepildītas ar dažādiem gardumiem, un suns, izmantojot savu prātu, degunu un ķepas, mēģina tos iegūt, jo, lai tiktu pie našķa, ir jāpastrādā, veicot noteiktu darbību kopumu – jāpabīda vai jāpaceļ vāciņš, jāizņem tornītis, zem kura ir gardums, vai jāparauj striķis, lai izbīdītu kastīti ar našķi. Lai iegūtu kārumu, sunim rotaļlietu ir jāceļ, jāstumj vai citādi jāpārvieto no vienas vietas uz otru. Attīstot dzīvnieka veiklību un reakcijas ātrumu, interaktīvās rotaļlietas māca suni veikt noteiktu darbību kopumu, kā arī saprast to secīgumu, lai dzīvnieks tiktu apbalvots ar kārumu.

Interaktīvās rotaļlietas atšķiras no parastajām rotaļlietām ar to, ka mājdzīvnieks mijiedarbojas ar rotaļlietu ne tikai tās faktūras vai ārējās pievilcības, bet gan procesu, kas notiek spēles laikā un iedarbojas uz dzīvnieka maņām, dēļ – piemēram, tiek dzirdēta skaņa, saosta smarža vai sajusta vibrācija.

Daudziem suņiem ļoti patīk rotaļlietas ar skaņu. Piemēram, rotaļlieta ar pīkstuli neskanēs, kamēr suns to nepaņems zobos un nesāks košļāt. Tātad bez noteiktām darbībām no dzīvnieka puses rotaļlieta “nestrādās” un to “iedarbinās” pats suns. Tāpat populāras ir arī rotaļlietas ar dobumu iekšpusē. Šajā dobumā saimnieks var ielikt kādu mīkstu kārumu, piemēram, biezpienu, malto gaļu vai pastēti un dot mantu sunim. Turpmākajā pusstundā suns būs pilnībā aizņemts, jo, laizot rotaļlietu, centīsies ātrāk tikt pie našķa. Jāpiebilst, ka laizīšana suņus arī nomierina. Vēl šīs rotaļlietas var piepildīt ar gardumiem, kas sadalīti gabaliņos. Suns mantu var ripināt pa grīdu vai apgriezt otrādi, lai kārumu gabaliņi pa vienam vien izkristu ārā. Parasti šīs rotaļlietas ir izturīgas, tāpēc mājdzīvnieks tās uzreiz nepārkodīs. Vēl viena ieteicama aktivitāte ir arī meklēšanas paklājiņa piedāvāšana. Tā labi nodarbina suņa inteliģenci, kā arī realizē tā dabisko instinktu meklēt barību ar deguna palīdzību.

Interaktīvajām rotaļlietām ir dažādi sarežģītības līmeņi, ko parasti apzīmē ar cipariem “1”, “2” vai “3”. Pirmajā reizē ieteicams sākt ar visvienkāršāko, kā arī dzīvniekam jāpaskaidro, kāds ir tā uzdevums. Visbiežāk suņi ar pirmā līmeņa rotaļlietām galā tiek samērā viegli, un, kad šis līmenis ir iziets, dzīvniekam var piedāvāt sarežģītākas rotaļlietas, izvērtējot tā spējas. “Jāatceras, ka sunim, spēlējoties ar interaktīvajām rotaļlietām, to vienmēr jādara saimnieka klātbūtnē, jo šīs rotaļlietas parasti ir izgatavotas no koka vai plastmasas, savukārt ostīšanas paklājiņi ir no auduma. Dzīvnieku ir jāvēro tāpēc, lai suns azartā nesāktu rotaļlietu košļāt vai grauzt un tās daļiņas, nejauši nonākot dzīvnieka kuņģī, vēlāk neaizsprostotu zarnu traktu,” brīdina Tatjana.

Interaktīvās rotaļlietas suni nodarbina, jo liek tam intensīvi domāt un izmantot visas maņas. Pēc šādas mentālās un fiziskās slodzes suns ir noguris un labi guļ, turklāt, piemēram, trešais sarežģītības līmenis ir interesants arī saimniekam. Tiesa, izvēloties dzīvniekam piedāvāt interaktīvo rotaļlietu, jāņem vērā tā raksturs – rotaļlietām ir dažādi materiāli un dizaini, kas ieinteresē vairumu dzīvnieku, tomēr daļai suņu ir pilnīgi pietiekami arī ar parastu bumbiņu vai virvi un spēlēšanos ar saimnieku, esot kontaktā ar cilvēku.

“Suņa rotaļlietu kolekciju ir ieteicams papildināt ar izglītojošām un interaktīvām rotaļlietām, jo tās attīstīs viņa prasmes un loģisko domāšanu. Rotaļlietas ir jāizvēlas, vadoties pēc suņa spējām. Ja suns nekad iepriekš nav spēlējies ar izglītojošām rotaļlietām, sākotnēji viņam tās var šķist nedaudz par sarežģītu, tāpēc dzīvnieks rotaļājoties kādā brīdī var sadusmoties. Šī iemesla dēļ sākt tieši ar vienkāršāko rotaļlietu ir ļoti svarīgi, jo, mācoties soli pa solim, suns sapratīs, kas no viņa tiek sagaidīts, un tas dzīvniekam ļaus attīstīties, lai pamazām paveiktu arvien lielākas grūtības pakāpes uzdevumus,” iesaka Jūlija.

Dino Zoo veikalos ir pieejams plašs interaktīvo rotaļlietu klāsts, lai atrastu piemērotāko savam mīlulim.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.