Atpakaļ

Interaktīvās rotaļlietas – vai vajadzīgas?

Mājdzīvnieku, tai skaitā suņu, rotaļlietu klāsts ir teju bezgalīgs. Tomēr būtiska vieta tajā jāatvēl interaktīvajām rotaļlietām, kas uzlabo dzīvnieku kognitīvās spējas, teicami tos nodarbina, kā arī nodrošina suņiem tik vajadzīgo mentālo slodzi, par ko ikdienā nereti tiek piemirsts. Vairāk par interaktīvo rotaļlietu izvēli un tās kritērijiem stāsta Dino Zoo Suņu skolas vadītāja, kinoloģe Tatjana Bodricka un Dino Zoo suņu preču speciāliste Jūlija Koreņa.

Interaktīvās rotaļlietas ir rotaļlietas, kas veicina suņa pašapziņu un vienlaikus attīsta viņa spējas. Tie ir dažādi prātlauži, labirinti, ripojošas bumbiņas, kastītes ar vāciņiem un striķīšiem. Pateicoties interaktīvajām rotaļlietām, suņiem attīstās uzmanība un attapība. Parasti interaktīvās rotaļlietas  ir piepildītas ar dažādiem gardumiem, un suns, izmantojot savu prātu, degunu un ķepas, mēģina tos iegūt, jo, lai tiktu pie našķa, ir jāpastrādā, veicot noteiktu darbību kopumu – jāpabīda vai jāpaceļ vāciņš, jāizņem tornītis, zem kura ir gardums, vai jāparauj striķis, lai izbīdītu kastīti ar našķi. Lai iegūtu kārumu, sunim rotaļlietu ir jāceļ, jāstumj vai citādi jāpārvieto no vienas vietas uz otru. Attīstot dzīvnieka veiklību un reakcijas ātrumu, interaktīvās rotaļlietas māca suni veikt noteiktu darbību kopumu, kā arī saprast to secīgumu, lai dzīvnieks tiktu apbalvots ar kārumu.

Interaktīvās rotaļlietas atšķiras no parastajām rotaļlietām ar to, ka mājdzīvnieks mijiedarbojas ar rotaļlietu ne tikai tās faktūras vai ārējās pievilcības, bet gan procesu, kas notiek spēles laikā un iedarbojas uz dzīvnieka maņām, dēļ – piemēram, tiek dzirdēta skaņa, saosta smarža vai sajusta vibrācija.

Daudziem suņiem ļoti patīk rotaļlietas ar skaņu. Piemēram, rotaļlieta ar pīkstuli neskanēs, kamēr suns to nepaņems zobos un nesāks košļāt. Tātad bez noteiktām darbībām no dzīvnieka puses rotaļlieta “nestrādās” un to “iedarbinās” pats suns. Tāpat populāras ir arī rotaļlietas ar dobumu iekšpusē. Šajā dobumā saimnieks var ielikt kādu mīkstu kārumu, piemēram, biezpienu, malto gaļu vai pastēti un dot mantu sunim. Turpmākajā pusstundā suns būs pilnībā aizņemts, jo, laizot rotaļlietu, centīsies ātrāk tikt pie našķa. Jāpiebilst, ka laizīšana suņus arī nomierina. Vēl šīs rotaļlietas var piepildīt ar gardumiem, kas sadalīti gabaliņos. Suns mantu var ripināt pa grīdu vai apgriezt otrādi, lai kārumu gabaliņi pa vienam vien izkristu ārā. Parasti šīs rotaļlietas ir izturīgas, tāpēc mājdzīvnieks tās uzreiz nepārkodīs. Vēl viena ieteicama aktivitāte ir arī meklēšanas paklājiņa piedāvāšana. Tā labi nodarbina suņa inteliģenci, kā arī realizē tā dabisko instinktu meklēt barību ar deguna palīdzību.

Interaktīvajām rotaļlietām ir dažādi sarežģītības līmeņi, ko parasti apzīmē ar cipariem “1”, “2” vai “3”. Pirmajā reizē ieteicams sākt ar visvienkāršāko, kā arī dzīvniekam jāpaskaidro, kāds ir tā uzdevums. Visbiežāk suņi ar pirmā līmeņa rotaļlietām galā tiek samērā viegli, un, kad šis līmenis ir iziets, dzīvniekam var piedāvāt sarežģītākas rotaļlietas, izvērtējot tā spējas. “Jāatceras, ka sunim, spēlējoties ar interaktīvajām rotaļlietām, to vienmēr jādara saimnieka klātbūtnē, jo šīs rotaļlietas parasti ir izgatavotas no koka vai plastmasas, savukārt ostīšanas paklājiņi ir no auduma. Dzīvnieku ir jāvēro tāpēc, lai suns azartā nesāktu rotaļlietu košļāt vai grauzt un tās daļiņas, nejauši nonākot dzīvnieka kuņģī, vēlāk neaizsprostotu zarnu traktu,” brīdina Tatjana.

Interaktīvās rotaļlietas suni nodarbina, jo liek tam intensīvi domāt un izmantot visas maņas. Pēc šādas mentālās un fiziskās slodzes suns ir noguris un labi guļ, turklāt, piemēram, trešais sarežģītības līmenis ir interesants arī saimniekam. Tiesa, izvēloties dzīvniekam piedāvāt interaktīvo rotaļlietu, jāņem vērā tā raksturs – rotaļlietām ir dažādi materiāli un dizaini, kas ieinteresē vairumu dzīvnieku, tomēr daļai suņu ir pilnīgi pietiekami arī ar parastu bumbiņu vai virvi un spēlēšanos ar saimnieku, esot kontaktā ar cilvēku.

“Suņa rotaļlietu kolekciju ir ieteicams papildināt ar izglītojošām un interaktīvām rotaļlietām, jo tās attīstīs viņa prasmes un loģisko domāšanu. Rotaļlietas ir jāizvēlas, vadoties pēc suņa spējām. Ja suns nekad iepriekš nav spēlējies ar izglītojošām rotaļlietām, sākotnēji viņam tās var šķist nedaudz par sarežģītu, tāpēc dzīvnieks rotaļājoties kādā brīdī var sadusmoties. Šī iemesla dēļ sākt tieši ar vienkāršāko rotaļlietu ir ļoti svarīgi, jo, mācoties soli pa solim, suns sapratīs, kas no viņa tiek sagaidīts, un tas dzīvniekam ļaus attīstīties, lai pamazām paveiktu arvien lielākas grūtības pakāpes uzdevumus,” iesaka Jūlija.

Dino Zoo veikalos ir pieejams plašs interaktīvo rotaļlietu klāsts, lai atrastu piemērotāko savam mīlulim.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

cik maksā grúminga pakalpojumi jorkšira terjeram?

Sakiet lūdzu cik maksā grúminga pakalpojumi jorkšira terjeram?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Pilna apkope jorkšīras terjeram maksā 30-35 eur. Cena ir atkarīga no dzīvnieka stāvokļa, izmēra un uzvedības.

Vilka rīkle

Kas ir vilka rīkla? Vienai franču buldoga kucītei divi metieni un abos kucēni ar vilka rīkli? Vai tas iedzimsts, vai ir kādi pētījumi par šo tēmu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Vilka rīkle ir augļa attīstības laikā nenoslēgušās cietās aukslējas. Iemesli tam var būt dažādi - gan ģenētisks, gan arī traucējumi attīstības procesā, kuriem, savukārt, arī var būt dažādi iemesli kā, piemēram, neatbilstošs uzturs mātei grūsnības laikā, stress u.c. faktori. 

Interesēties par padziļinātiem pētījumiem varat plaša profila medicīnisko pētījumu saitos. Kā piemēru varam ieteikt - pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, www.sciencedirect.com u.tml.

Labdien! Mums ir Bernes ganu meitene 7g, nav bijuši kuceni. Tagad paņēmām 3men.berniti meitene. Mazā droša. Lielā nepieņem, diezgan agresīva. Kā viņam dabūt sadraudzību ,līdz pastāvēšanu bez agresijas

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Esam sagatavojuši ļoti labu rakstu par šo temu. Cerams ka noderēs :)

https://dinozoopasaule.lv/lv/ekspertu-padomi/suni/raksti/kad-gimene-ienak-vel-viens-suns-13958

Vai meitenes arī var kļūt par kinoloģi?

Vai meitenes arī var kļūt par kinoloģi

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Nosūtu Jums linku par kinologu kursiem :)

http://www.dogs.lv/lv/izglitiba/kinologijas-pamati/

 

cik maksā nodarbības?

Sveicinati, cik maksa nodarbibas?)))

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ar nodarbību cenām var iepazīties šeit:

https://dinozoopasaule.lv/lv/sunu-skola/cenradis

 

Zobakmens uz zobiem

Labdien. Manai čivavai uz ilkņiem pie smaganām izveidojusies tāda, kā tumša līnija, kas neņemas nost tīrot, liekas ka tā līnija arī ir nedaudz "bedraina". Ko tas nozīmē? Šogad veica jau padziļinātu zbu tīrīšanu.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Attēlā redzamais aplikums ir zobakmens. Ja sunim jau ir bijis zobakmens, kas ir prasījis padziļinātu tīrīšanu, tad iespējams dzīvniekam ir nosliece uz zobakmens veidošanos. Kas nozīmē, ka pēc padziļinātas tīrīšanas zobi ir jāuzmana, un profilaktiski sunim var dot grauzt speciālus veterinārajās aptiekās nopērkamus gardumus zobakmens kontrolei un zobu higiēnas uzturēšanai. Var dot arī preparātus zobakmens mīkstināšanai kā, piemēram, "Plaque Off", lai pēc tam to būtu vieglāk mehāniski notīrīt. 

Suņa kastrācija

Manam sunim 11mēneši.Var kastret???Un vaij raksturs var izmainities??

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jāņem vērā suņa šķirne - mazākas šķirnes suņus var kastrēt pat agrākā vecumā, lielākas šķirnes suņus, savukārt, vēlākā vecumā. Bet kopumā - jā, šajā vecumā var suni kastrēt. Pēc kastrācijas suns raksturā var palikt mierīgāks, jo zūd ar teritorijas iezīmēšanu, kucītes meklēšanu saistītā dominance, agresija u.tml. 

Suns neiet uz pavadas

Добрый день, купили той терьера, ему 8 месяцев. Он жил в частном секторе и сейчас проблема вывести его на проводке. Он за нами не идет, сидит до упора. По сути выгуливает он нас, а не мы его. Очень редко может пойти за нами на поводке. Можно ли его научить у ваших трениров? Сколько это будет стоить? И как часто и долго нужно учить? Так же он пуглив довольно и не знает команды ко мне. Но знает слово «место». Мы в Риге находимся. Спасибо

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesaku Jums sākt apmeklēt individuālas paklausības nodarbības. Nodarbības laikā trenere palīdzes Jums tikt galā ar esošo situāciju. Nodarbības cena ir 30 eur.

Pieteikties nodarbībai var pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv

Vai uz suņu skolas paklausības grupu nodarbībām var nākt divi saimnieki vienam sunim vienā reizē?

Vai uz suņu skolas paklausības grupu nodarbībām var nākt divi saimnieki vienam sunim vienā reizē?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jā, var. Ja tas netraucēs nodarbībai un citiem grupas dalībniekiem :) Jo ja tas otrais saimnieks ir bērns, tad ir jānovērte, vai bērns spēs nosēdēt stundu uz vietas vai neuzvesties skaļi.

Bīglu meitene (2 gadi), kastrēta, naktīs nokārtojas uz grīdas.

Labdien! Bīglu meitene (2 gadi), kastrēta, naktīs nokārtojas uz grīdas. Paladziņu, dvieļu, paklāju nav, visu dienu dzīvojas privātmājas pagalmā, pirms gulēšanas arī tiek izlaista ārā. Jau vairāk kā gadu guļ savā vietā, gultā nelaižam. Cita suņa, dzīvnieka nav. Viss vienmēr tiek satīrīts, izmazgāts ar tējaskoka eļļu. Ar veselību viss kārtībā. Kādēļ šāda uzvedība un kā to labot?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja ar veselību viss ir kārtībā, tād ir jāizvērtē vai viss ir kārtībā ar uzturu. Ja uzturā ir daudz šķidrums, tad protams ka suns gribēs nokārtoties. Ja suns ēd sauso barību vai saņem kārumus un no tiem pastiprināti gribās dzērt, tad šajā gadijumā suns arī gribēs nokārtoties.