Atpakaļ

Interaktīvās rotaļlietas – vai vajadzīgas?

Mājdzīvnieku, tai skaitā suņu, rotaļlietu klāsts ir teju bezgalīgs. Tomēr būtiska vieta tajā jāatvēl interaktīvajām rotaļlietām, kas uzlabo dzīvnieku kognitīvās spējas, teicami tos nodarbina, kā arī nodrošina suņiem tik vajadzīgo mentālo slodzi, par ko ikdienā nereti tiek piemirsts. Vairāk par interaktīvo rotaļlietu izvēli un tās kritērijiem stāsta Dino Zoo Suņu skolas vadītāja, kinoloģe Tatjana Bodricka un Dino Zoo suņu preču speciāliste Jūlija Koreņa.

Interaktīvās rotaļlietas ir rotaļlietas, kas veicina suņa pašapziņu un vienlaikus attīsta viņa spējas. Tie ir dažādi prātlauži, labirinti, ripojošas bumbiņas, kastītes ar vāciņiem un striķīšiem. Pateicoties interaktīvajām rotaļlietām, suņiem attīstās uzmanība un attapība. Parasti interaktīvās rotaļlietas  ir piepildītas ar dažādiem gardumiem, un suns, izmantojot savu prātu, degunu un ķepas, mēģina tos iegūt, jo, lai tiktu pie našķa, ir jāpastrādā, veicot noteiktu darbību kopumu – jāpabīda vai jāpaceļ vāciņš, jāizņem tornītis, zem kura ir gardums, vai jāparauj striķis, lai izbīdītu kastīti ar našķi. Lai iegūtu kārumu, sunim rotaļlietu ir jāceļ, jāstumj vai citādi jāpārvieto no vienas vietas uz otru. Attīstot dzīvnieka veiklību un reakcijas ātrumu, interaktīvās rotaļlietas māca suni veikt noteiktu darbību kopumu, kā arī saprast to secīgumu, lai dzīvnieks tiktu apbalvots ar kārumu.

Interaktīvās rotaļlietas atšķiras no parastajām rotaļlietām ar to, ka mājdzīvnieks mijiedarbojas ar rotaļlietu ne tikai tās faktūras vai ārējās pievilcības, bet gan procesu, kas notiek spēles laikā un iedarbojas uz dzīvnieka maņām, dēļ – piemēram, tiek dzirdēta skaņa, saosta smarža vai sajusta vibrācija.

Daudziem suņiem ļoti patīk rotaļlietas ar skaņu. Piemēram, rotaļlieta ar pīkstuli neskanēs, kamēr suns to nepaņems zobos un nesāks košļāt. Tātad bez noteiktām darbībām no dzīvnieka puses rotaļlieta “nestrādās” un to “iedarbinās” pats suns. Tāpat populāras ir arī rotaļlietas ar dobumu iekšpusē. Šajā dobumā saimnieks var ielikt kādu mīkstu kārumu, piemēram, biezpienu, malto gaļu vai pastēti un dot mantu sunim. Turpmākajā pusstundā suns būs pilnībā aizņemts, jo, laizot rotaļlietu, centīsies ātrāk tikt pie našķa. Jāpiebilst, ka laizīšana suņus arī nomierina. Vēl šīs rotaļlietas var piepildīt ar gardumiem, kas sadalīti gabaliņos. Suns mantu var ripināt pa grīdu vai apgriezt otrādi, lai kārumu gabaliņi pa vienam vien izkristu ārā. Parasti šīs rotaļlietas ir izturīgas, tāpēc mājdzīvnieks tās uzreiz nepārkodīs. Vēl viena ieteicama aktivitāte ir arī meklēšanas paklājiņa piedāvāšana. Tā labi nodarbina suņa inteliģenci, kā arī realizē tā dabisko instinktu meklēt barību ar deguna palīdzību.

Interaktīvajām rotaļlietām ir dažādi sarežģītības līmeņi, ko parasti apzīmē ar cipariem “1”, “2” vai “3”. Pirmajā reizē ieteicams sākt ar visvienkāršāko, kā arī dzīvniekam jāpaskaidro, kāds ir tā uzdevums. Visbiežāk suņi ar pirmā līmeņa rotaļlietām galā tiek samērā viegli, un, kad šis līmenis ir iziets, dzīvniekam var piedāvāt sarežģītākas rotaļlietas, izvērtējot tā spējas. “Jāatceras, ka sunim, spēlējoties ar interaktīvajām rotaļlietām, to vienmēr jādara saimnieka klātbūtnē, jo šīs rotaļlietas parasti ir izgatavotas no koka vai plastmasas, savukārt ostīšanas paklājiņi ir no auduma. Dzīvnieku ir jāvēro tāpēc, lai suns azartā nesāktu rotaļlietu košļāt vai grauzt un tās daļiņas, nejauši nonākot dzīvnieka kuņģī, vēlāk neaizsprostotu zarnu traktu,” brīdina Tatjana.

Interaktīvās rotaļlietas suni nodarbina, jo liek tam intensīvi domāt un izmantot visas maņas. Pēc šādas mentālās un fiziskās slodzes suns ir noguris un labi guļ, turklāt, piemēram, trešais sarežģītības līmenis ir interesants arī saimniekam. Tiesa, izvēloties dzīvniekam piedāvāt interaktīvo rotaļlietu, jāņem vērā tā raksturs – rotaļlietām ir dažādi materiāli un dizaini, kas ieinteresē vairumu dzīvnieku, tomēr daļai suņu ir pilnīgi pietiekami arī ar parastu bumbiņu vai virvi un spēlēšanos ar saimnieku, esot kontaktā ar cilvēku.

“Suņa rotaļlietu kolekciju ir ieteicams papildināt ar izglītojošām un interaktīvām rotaļlietām, jo tās attīstīs viņa prasmes un loģisko domāšanu. Rotaļlietas ir jāizvēlas, vadoties pēc suņa spējām. Ja suns nekad iepriekš nav spēlējies ar izglītojošām rotaļlietām, sākotnēji viņam tās var šķist nedaudz par sarežģītu, tāpēc dzīvnieks rotaļājoties kādā brīdī var sadusmoties. Šī iemesla dēļ sākt tieši ar vienkāršāko rotaļlietu ir ļoti svarīgi, jo, mācoties soli pa solim, suns sapratīs, kas no viņa tiek sagaidīts, un tas dzīvniekam ļaus attīstīties, lai pamazām paveiktu arvien lielākas grūtības pakāpes uzdevumus,” iesaka Jūlija.

Dino Zoo veikalos ir pieejams plašs interaktīvo rotaļlietu klāsts, lai atrastu piemērotāko savam mīlulim.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Bailīgs suns. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Sveiki! Jautājums. Gandrīz pirms 2 gadiem es uz ielas atradu kucēnu. Cilvēki un bērni viņu mocīja/sita. Bet tagad mums ir problēma, viņš atsakās iziet ārpus mājas teritorijas, vīriešu un bērnu redzeslokā rodas nesaturēšana un čīkstēšana. Mēģināju maigi runāt, dot kārumus, novērst uzmanību spēlējoties, bet viņš skrien mājās un čīkst, nomierinās tikai tad, ja apskauj un sauc vārdā. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uzlabot šo situāciju protams ka var. Galvenais sākt pareizi un secīgi strādāt. Iespējams kādu laiku būs jālieto arī mierinājuma zāles.

Pieteikties nodarbībai vai konsultācijai ir iespējams pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv.

Sunim veidojums uz purna

Labdien! Es vēlos uzdot jautājumu par savu 12 gadus veco Ķīnas cekulaino suņi Leniju. Lenijam ir dažādas alerģijas un veselības problēmas, kā jau vecam šķirnes sunim. Lenijam ir alerģija pret vistu, graudaugiem, ( izņemot rīsus un putraimus). Jā viņš ēd kādu no šiem produktiem viņam tek ausis, paliek sarkanās ciskas. Vēl Lenijas ir neliela bruka abos sānos. Viņš ēd dārzeņus un augļus ( gurķus, tomātus, kāpostus, zemenes, persikus u.t.t ). Šodien pamanīju, kā viņam uz purniņa ir tāda kā pumpa. Itkā, jā piespiež tad viņam nesāp. Pumpa vizuāli izskatās, kā ādas pacēlums. Es gribētu zināt vai tas ir bīstami? Varbūt tas pāriet pats no sevis, vai arī ir jāved pie veterinārārsta? Pievienoju fotogrāfiju. Tur gan īsti nevar pumpu redzēt, tāpēc to apvilktu. Jau iepriekš liels paldies par veltīto laiku, un protams atbildi! :)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

bildē īsti nevar saprast un attālināti nav iespējams novērtēt veidojumu. Sirdsmieram ieteiktu tomēr labāk dzīvnieku atrādīt veterinārārstam. 

Ja vēlaties pieteiktires uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Labdien! Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Viss ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Suņa raksturs, vide kur viņš dzīvoja, vide kur viņš dzīvos, laiks ko Jūs varēsiet veltīt sunim ( socializācija, apmācība). Globāli nekas nav nokavēts. Bet šis tas jau ir iemācīts un iespējams ka kaut kas būs jālabo.

Spare parts for travel cage

Hi I am looking for spare parts for my dogs travel cage before Friday. I need the screws and the clips that connect the top with the bottom part of the cage and its a bracco eco no 6 type. Is there any available? Thanks

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Good morning!

We have not spare parts for dogs travel box.

Suns baidās kāpt bagažniekā

Добрый день, наша собака (6 лет, помесь лабрадора и овчарки) всегда очень любила кататься в багажнике нашей машины, но теперь она на отрез отказывается залезать в багажник, будто боиться его как огня. Мы не можем понять с чем это связано.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas nozīme ka sunim bija negatīva pieredze braucot vai kāpjot iekšā bagažniekā. Pārbaudiet vai viss ir kārtībā ar kājam un muguru. 

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.

Kā mācīt/trenēt suni, ja viņam apbalvojuma vietā gardums neder?

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Viņai nekad dzīvē nav doti gardumi, arī ēst viņa ēd ļoti maz un neprasa pēc vēl. Kā šādā veidā viņu mācīt/trenēt, ja viņai apbalvojuma vietā gardums neder?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka vēl neesat atraduši īsto garšīgāko tieši Jūsu sunim gardumu. Bet ja tiešām pilnīgi nekas neinteresē, tād izmantojiet to pašu barību, ar kuru barojiet ikdienā. Bet ir daži nosacījumi. Barībai nav jāstāv sunim pieejamā vietā. Ja barība stāv visu laiku, tad suns nebūs motivēts darīt kaut ko. Tātad pabarojiet no rīta un vakarā. Ja suns neēd, bļodu novācam. Ja sunim vispār ir slikta apetīte, tād noteikti pārbaudiet veselības stāvokli. Ja suns negrib kārums vai negrib strādāt par kārumiem vai sauso barību, tād ņemam barību, piedāvājam no rokas un strādājam. Barību no bļodas nepiedāvājam. Visu dienas normu vai daļu no tās izbarojam no rokas par kaut ko.

Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Labdien! Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo Grāmata drīz būs pieejama arī drukātā veidā.

To klients varēs saņemt bezmaksas Dino Zoo veikalā sākot jūnija vidū.
 

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

 

Обратитесь в ветеринарную клинику. Там собаке окажут помощь. Записаться на визит можно по тел.67 327 923