14 interesanti fakti par suņiem!
Šķiet, ka par uzticamajiem cilvēka draugiem suņiem ir zināms teju viss, tomēr, izrādās, joprojām ir arī daudz maz zināmu faktu, kas saistīti gan ar to fizioloģisko attīstību, gan emocionālo pasauli. Lūk, daži no tiem!
Šķiet, ka par uzticamajiem cilvēka draugiem suņiem ir zināms teju viss, tomēr, izrādās, joprojām ir arī daudz maz zināmu faktu, kas saistīti gan ar to fizioloģisko attīstību, gan emocionālo pasauli. Lūk, daži no tiem!
1. Zīmējums uz suņa deguna ir tik pat unikāls kā cilvēka pirkstu nospiedumi. Pasaulē neeksistē divi absolūti vienādi suņu deguni.
2. Cilvēki pēta apkārtni, galvenokārt izmantojot redzi, bet suņi – ožu . Tā ir tūkstošiem reižu asāka nekā cilvēkam. Sunim var būt līdz 50 reizēm vairāk ožas receptoršūnu nekā cilvēkam. Mēs spējam saost zupas smaržu, bet suns – katru tā sastāvdaļu. Tieši tāpēc suņi strādā muitā un citos dienestos, lai meklētu narkotikas, sprāgstvielas utt.
3. Suņa degunā ir divi gaisa kanāli. Viens ir paredzēts elpošanai, bet otrs – ožai. Kad suns ieelpo, gaiss tiek novadīts uz deguna dobuma daļu, kurā atrodas ožas receptori.
4. Sunim ir mitrs deguns, lai tas spētu labāk saost aromātu nianses.
5. Suņiem ir vēl viens “deguns” jeb tā dēvētais Jākobsona vai Vomeronasales orgāns. Mutes dobumā uz cietajām aukslējām aiz griezējzobiem atrodas pauguriņš, kuram blakus ir atvere, kas ved uz Jākobsona orgānu. Šis orgāns ir sensors “rīks”, kas piedalās seksuālās uzvedības veidošanā, palīdzot atpazīt feromonus, ko aiz sevis ir atstājuši citi dzīvnieki, kā arī analizēt dažādus aromātus.
6. Internetā ir daudz video, kuros redzami suņi, kuri ir izdemolējuši māju, un saimnieki, kuri mīluļus par to rāj. Suņi izskatās vainīgi un nokaunējušies, taču tā patiesībā ir suņa reakcija uz saimnieka ķermeņa valodu. Dzīvnieks izskatās vainīgs tāpēc, ka ir uztraucies un nesaprot, par ko viņu sodīs.
7. Suņu ķepas smaržo pēc popkorna. Galvenais iemesls veidam, kā rodas šis aromāts, līdz galam vēl nav zināms. Zinātnieki uzskata, ka pie vainas ir baktērijas, kas dzīvo uz dzīvnieka ķepām un kurām piemīt šī smarža. Tā kā suņiem sviedri izdalās tieši caur ķepām un tie regulāri tās laiza, kā arī staigā pa dažādām virsmām dažādos laika apstākļos, suņu ķepas ir šīm baktērijām ļoti labvēlīga vide.
8. Norvēģijas lundehunds ir spēcīgs un izveicīgs kompaktas miesas būves suns. Veidojot tā tīršķirni, tika iegūts suns ar spēcīgām ķepām, papildu pirkstiem un labi attīstītām locītavām. Suns viegli rāpjas pa klintīm un spēj atliekt galvu tik tālu, ka tā skar mugurkaulu. Lundehunds arī spēj pieglaust ausis tā, lai tajās neiekļūtu ūdens. Tā priekšējām ķepām ir seši pirksti, no kuriem zemei pieskaras pieci. Savukārt suņa pakaļkājām ir divi papildus pirksti.
9. Basendži ir suns, kurš nemāk riet.
10. Suņiem ir trīs plakstiņi.
11. Kucēniem ir 28 zobi, bet pieaugušiem suņiem – 42 zobi.
12. Ja suns žāvājas, tas nenozīmē, ka viņš grib gulēt. Tā ir viena no stresa pazīmēm.
13. Suņa mūža ilgums ir ļoti atkarīgs no lieluma. Mazo un vidējo šķirņu suņi dzīvo ilgāk nekā lieli un gigantiski suņi.
14. Suņa mēle piedalās gremošanas procesā – stumj ēdienu rīklē, mazgā spalvu un citas ķermeņa daļas, kā arī piedalās organisma temperatūras regulēšanā. Kad sunim ir karsti, viņš elso caur muti, tā atvēsinot sevi.