Atpakaļ

14 interesanti fakti par suņiem!

Šķiet, ka par uzticamajiem cilvēka draugiem suņiem ir zināms teju viss, tomēr, izrādās, joprojām ir arī daudz maz zināmu faktu, kas saistīti gan ar to fizioloģisko attīstību, gan emocionālo pasauli. Lūk, daži no tiem!

Šķiet, ka par uzticamajiem cilvēka draugiem suņiem ir zināms teju viss, tomēr, izrādās, joprojām ir arī daudz maz zināmu faktu, kas saistīti gan ar to fizioloģisko attīstību, gan emocionālo pasauli. Lūk, daži no tiem!

 

1. Zīmējums uz suņa deguna ir tik pat unikāls kā cilvēka pirkstu nospiedumi. Pasaulē neeksistē divi absolūti vienādi suņu deguni.

 

2. Cilvēki pēta apkārtni, galvenokārt izmantojot redzi, bet suņi – ožu . Tā ir tūkstošiem reižu asāka nekā cilvēkam. Sunim var būt līdz 50 reizēm vairāk ožas receptoršūnu nekā cilvēkam. Mēs spējam saost zupas smaržu, bet suns – katru tā sastāvdaļu. Tieši tāpēc suņi strādā muitā un citos dienestos, lai meklētu narkotikas, sprāgstvielas utt.

 

3. Suņa degunā ir divi gaisa kanāli. Viens ir paredzēts elpošanai, bet otrs – ožai. Kad suns ieelpo, gaiss tiek novadīts uz deguna dobuma daļu, kurā atrodas ožas receptori.

 

4. Sunim ir mitrs deguns, lai tas spētu labāk saost aromātu nianses.

 

5. Suņiem ir vēl viens “deguns” jeb tā dēvētais Jākobsona vai Vomeronasales orgāns. Mutes dobumā uz cietajām aukslējām aiz griezējzobiem atrodas pauguriņš, kuram blakus ir atvere, kas ved uz Jākobsona orgānu. Šis orgāns ir sensors “rīks”, kas piedalās seksuālās uzvedības veidošanā, palīdzot atpazīt feromonus, ko aiz sevis ir atstājuši citi dzīvnieki, kā arī analizēt dažādus aromātus.

 

6. Internetā ir daudz video, kuros redzami suņi, kuri ir izdemolējuši māju, un saimnieki, kuri mīluļus par to rāj. Suņi izskatās vainīgi un nokaunējušies, taču tā patiesībā ir suņa reakcija uz saimnieka ķermeņa valodu. Dzīvnieks izskatās vainīgs tāpēc, ka ir uztraucies un nesaprot, par ko viņu sodīs.

7. Suņu ķepas smaržo pēc popkorna. Galvenais iemesls veidam, kā rodas šis aromāts, līdz galam vēl nav zināms. Zinātnieki uzskata, ka pie vainas ir baktērijas, kas dzīvo uz dzīvnieka ķepām un kurām piemīt šī smarža. Tā kā suņiem sviedri izdalās tieši caur ķepām un tie regulāri tās laiza, kā arī staigā pa dažādām virsmām dažādos laika apstākļos, suņu ķepas ir šīm baktērijām ļoti labvēlīga vide.

 

8. Norvēģijas lundehunds ir spēcīgs un izveicīgs kompaktas miesas būves suns. Veidojot tā tīršķirni, tika iegūts suns ar spēcīgām ķepām, papildu pirkstiem un labi attīstītām locītavām. Suns viegli rāpjas pa klintīm un spēj atliekt galvu tik tālu, ka tā skar mugurkaulu. Lundehunds arī spēj pieglaust ausis tā, lai tajās neiekļūtu ūdens. Tā priekšējām ķepām ir seši pirksti, no kuriem zemei pieskaras pieci. Savukārt suņa pakaļkājām ir divi papildus pirksti.

 

9. Basendži ir suns, kurš nemāk riet.

 

10. Suņiem ir trīs plakstiņi.

11. Kucēniem ir 28 zobi, bet pieaugušiem suņiem – 42 zobi.

 

12. Ja suns žāvājas, tas nenozīmē, ka viņš grib gulēt. Tā ir viena no stresa pazīmēm.

 

13. Suņa mūža ilgums ir ļoti atkarīgs no lieluma. Mazo un vidējo šķirņu suņi dzīvo ilgāk nekā lieli un gigantiski suņi.

 

14. Suņa mēle piedalās gremošanas procesā – stumj ēdienu rīklē, mazgā spalvu un citas ķermeņa daļas, kā arī piedalās organisma temperatūras regulēšanā. Kad sunim ir karsti, viņš elso caur muti, tā atvēsinot sevi.
 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Labdien, vai pekinas šķirnes suns aukstumā ir jāģērbj?

Labdien, vai pekinas šķirnes suns aukstumā ir jāģērbj? Sunim pagaidām 9 mēneši

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

LAbdien!

Šiem suņiem ir diezgan biezs kažoks, sakarā ar to apģerbs nav nepieciešams siltumām. Vienīgais varat iegādāties lietus mētelīti vai kombinezonu, lai slapjā laikā suns nāktu mājās sauss un tīrs :)

Šādos laika apstākļos ir jāpievērš uzmanību ķepu veselībai.

kādi būtu ieteikumi, lai suns sadraudzētos ar ziemu?

Labdien! Mūsu franču buldogs atsakās doties ārā sniegā. Ir metelītis, lai nesaltu, bet tāpat tālāk par kāpņu telpas durvīm nevēlas iet un velk atpakaļ mājās. Sunim 4 mēneši. Tā kā vēl mācu sunim nokārtoties ārā, kādi būtu ieteikumi, lai suns sadraudzētos ar ziemu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

LAbdien!

Nopērciet kucēnam siltās drēbes. Ejiet ļoti īsajā pastaigā. Paņemiet kaut ko gardu, lai novērst kucēna domas no ta ka ir auksti... 

Alerģija

Labdien, franču buldogam ir parādījušies sarkani pleķi , pumpas uz vēdera , vairāk padusēs. Arī tādi kā bumbulīši , vietām kreveles . Asaro acis , saprotu,ka tas ir no barības , kādu barību lietot? Kā barot ? Kucēns 5 mēneši

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Kucēns ir jāatrāda veterinārārstam-dermatologam. Tikai pēc dzīvnieka apskates var nozīmēt attiecīgu ārstēšanu un diētu. 

"Dino Zoo" klīnikā pieņem dermatologs, pie kura var pierakstīties, zvanot pa tālr. 67327923.

Urinācijas problēmas

Man ir franču buldoga meitenīte, pēc pāris dienām būs viens gads. Sāka raksties problēma viņa sāka čurāt manā gūltā, bet vecākiem nečurā. Ko mums darīt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!


Iemesli čurāšanai gultā var būt dažādi. Tie var būt gan saistīti ar uzvedību, kā piemēram, tādējādi suns iezīmē teritoriju un parāda, ka ir svarīgs. Tāpat arī čurāšana gultā var parādīties stresa situācijās. Piemēram, suns ļoti pārdzīvo to, ka saimnieks ir prom, un sāk nokārtoties neadekvātās vietās.  Tādos gadījumos kā viens no risinājumiem būtu neatstāt suni tajā istabā, kur ir gulta, kurā viņš nokārtojas. Saimnieku prombūtnes laikā, lai sunim būtu vieglāk pārdzīvot šķiršanos, viņam var atstāt speciālu rotaļlietu, pildītu ar kārumiem. Tādā veidā suns būs aizņemts un viņam būs interesantāk pavadīt laiku, kamēr viņš ir viens pats mājās.

Svarīgi atcerieties, ka suns nekad neko nedara, lai atriebtos.

Iemesli čurāšanai neadekvātās vietās var būt saistīti arī ar dzīvnieka urīnceļu veselību, jo tādā veidā dzīvnieks signalizē, ka kaut kas nav kārtībā. Lai izslēgtu urīnceļu veselības problēmas, ieteicama ultrasonogrāfija urīnceļiem veterinārajā klīnikā. 

Kucēna iegāde

Labdien. Vēlētos noskaidrot vai šobrīd ir kādas audzētavas, kur var iegādāties franču buldoga kucēnus? Ir tik daudz pieejami sludinājumi ar kucēniem. Kā varētu zināt un pēc kā jāskatās, kam jābūt kucēniem pirms pirkšanas?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai Jūs iegādātos veselīgu, vakcinētu kucēnu un ar visiem nepieciešamajiem dokumentiem, pirms iegādes jāiepazīstas ar mājas (istabas) dzīvnieku pārdošanas, reģistrācijas un labturības noteikumiem. Tos var ērti pārskatīt šeit - https://latvija.lv/DzivesSituacijas/Maja-un-vide/Majdzivnieki_viss_par-viniem.

Informācija par  reģistrētajām šķirnes dzīvnieku audzētāju organizācijām atrodama lauksaimniecības datu centra tīmekļa vietnē - https://www.ldc.gov.lv/lv/majdzivnieku-organizacijas-un-audzetavas.

Veidojumi uz sāniem

Labdien, gribēju jums jautāt,man ir kucite viņai ir 12 gadi,jau kādu laiku viņai ir uzmetušies tādi bumbuļi,veidojumi abos sānos un vēl maziņš bumbulis uz purniņa ,nezinu kas tas varētu būt,ēd viņa ļoti labi,jūtas veselīgi,dzemdējusi nav,ko tādā situācijā darīt,jo tomēr viņa jau ir gados

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Sunīte būtu jāatrāda veterinārārstam-ķirurgam, lai apskatītu un novērtētu radušos veidojumus. Bez dzīvnieka apskates nav iespējams pateikt, kāda rakstura ir šie veidojumi. Ja uztraukumam nebūs pamata, tad tik cienījamā vecumā dzīvnieka profilaktiska apskate pie veterinārārsta jebkurā gadījumā būs lietderīga. 

Attārpošana

Cik ilgā laikā iedarbojas prettārpu tablete sunim?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Attārpošanas tablete savu iedarbību sāk, nokļūstot dzīvnieka zarnu traktā. 

Sunes grūsnība

Sveiki! Manai kucītei gandrīz 2 gadi un viņa saķērās 2 ar suņu puiku un tētis saka ka noteikti būs bērni tas notika apmēram pirms 3 nedēļām un man par to ir daži jautājumi pupiņi ir bišķīt lielāki bet es nezinu vai tā ir grūtniecība. 1. Cik ilga ir suņa grūtniecība? 2. Kā var zināt ka viņa ir tiešām grūsna? 3. Kā palīdzēt viņai? 4. Kā var atdzīvināt kucēnus ja viņi piedzimst nedzīvi? PS kucīte ir takšu jauktene un puisīts taksis bet pie vetārsta šobrīt nesanāk aizbraukt bet nākammēnes ir doma aizbraukt bet pagaidām es jums lūdzu padomu. Ar cieņu Beāte!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Ne visās meklēšanās fāzes dienās sune var palikt grūsna. Ja nav notikusi apaugļošanās, tad 4-12 nedēļu laikā pēc meklēšanās var iestāties viltus grusnība, kad kucītes uzvedībā un ķermenī var novērot grūsnībai līdzīgas pazīmes, tostarp palielinātus piena dziedzerus. Tāpēc sunīte ir jāatrāda veterinārārstam.

Tomēr,ja pārošanās bijusi sekmīga un kucīte ir apaugļota, suņa saimnieki sākumā var nenovērot grūsnības pazīmes, jo daļa suņu tās neizrāda. Savukārt, ir kucītes, kurām var novērot apetītes zudumu, dažām novērojama arī vemšana. Un viņas var kļūt izvēlīgākas ēdienā. Pēc 20-30 grūsnības dienām var ievērot fiziskas izmaiņas kucītes ķermenī - viņai palielināsies vēdera apjoms un pakāpeniski palielināsies arī piena dziedzeri. Arī savā uzvedībā un gaitās viņa var kļūt mierīgāka. Sunes grūsnība parasti ilgst 60 - 65 dienas.

Precīzai grūsnības noteikšanai izmanto ultrasonogrāfiju, ko var veikt sākot ar 26. grūsnības dienu, un rentgenoloģisko izmeklēšanu, ko var veikt sākot ar 45. dienu.

Par sunīti rūpējaties, lai viņai ir ērti. Neatsakaties no ierastajām fiziskajām aktivitātām, pastaigām, taču suni nedrīkst arī pārslogot. Sunīte jābaro ar uzturvielu ziņā pilnvērtīgu barību. Grūsnības otrajā pusē ierasto sauso barību vajadzētu nomainīt pret grūsnām kucēm un kucēniem speciāli izstrādāto barību. Te gan jāvērtē, vai sunei jau nav liekais svars. Grūsni suņi jābaro pareizi un atbilstoši viņu kondīcijai, ko vislabāk ir izrunāt klātienē, kad ārsts var dzīvnieku apskatīt, kā arī klātienē var izrunāt ar dzemdību gaitu saistītos jautājumus.

Izsitumi sunim

Sveiki, man tāds jautājums. Jorkšīras terjers, 9 gadiņi, meitene, vēderu zonā parādījās maziņas tādas dzeltenīgas pumpiņas, četras, uz kājiņas un pie pupiņiem. No kā tas varētu būt? Paldies!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Lai varētu pateikt, kas ir šie izsitumi un no kā tie varēja rasties, suni ir jāatrāda veterinārārstam, vēlams, dermatologam. 

 

Suns sācis dzert vairāk ūdeni

Suns(meitene) 4.gadi,pamainīju sauso barību. Barību miksēju,dodu gan sauso līdz 50gr.,gan vārītu gaļu (liellops,tītars).Kā sāku dot Neutered adult (Royal canin) tā sāka dzert 2× vairāk.Parasti dzēra līd 300 ml tagad līdz 700ml. Vēdera izeja normāla,čurā biežāk. Vai man būtu jāuztraucas vai jāpavēro vēl nedēļa? Paldies.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Ja sākāt suni barot tikai ar sauso barību, suns var sākt dzert vairāk ūdeni. Taču, ja izbarotais sausās barības apjoms nav mainīts, suni būtu ieteicams atrādīt veterinārārstam, lai noskaidrotu pastiprināto slāpju cēloni.