Atpakaļ

11 lietas, kas nepieciešamas katram sunim!

Ģimenē ienākot sunim, ieteicams jau laikus parūpēties par visu, kas nepieciešams mīluļa labsajūtai un labklājībai. Lūk, kinoloģes un Dino Zoo Suņu skolas vadītājas Tatjanas Bodrickas nosauktās lietas, kas nepieciešamas katram sunim!

Barība

Pirms suņa iegādes jau savlaicīgi jāizvēlas, ar ko dzīvnieks tiks barots – vai tā būs naturāla barība – gaļa, subprodukti, kauli, augļi, dārzeņi un ogas, vai sausā barība. Ja izvēlēta sausā barība, tai jābūt sabalansētai un ar pilnvērtīgu sastāvu, lai nebūtu vajadzības tai pievienot papildu vitamīnus un minerālvielas. Šī iemesla dēļ ieteicams izvēlēties “premium”, “superpremium” vai “holistic” klases barību, kas ir bezgraudu sausā barība kuras  sastāvā ir augļi, dārzeņi un zaļumi, kas nodrošina dzīvnieku ar nepieciešamām uzturvielām, vitamīniem, minerālvielām un antioksidantiem.

 

Bļodiņas

Bļodiņas ir vajadzīgas gan ēdienam, gan ūdenim, un tās mēdz būt dažādas – izgatavotas gan no metāla, gan plastmasas vai keramikas. Jāņem gan vērā, ka plastmasas bļodu suns var sagrauzt, savukārt keramisko – saplēst, tāpēc labākais variants ir metāla bļodiņa. To var izvēlēties arī pieskaņotu telpas interjeram. Tāpat bļodas mēdz būt arī dažādu formu, piemēram, spanieliem, basetiem, seteriem un pūdeļiem, kā arī citu šķirņu suņiem, kuriem ir garas ausis, labāk izvēlēties dziļas vai konusveida formas bļodiņas, lai ausis pēc ēšanas un dzeršanas paliktu tīras un sausas. Savukārt brahicefālo šķirņu suņiem, piemēram, buldogiem un mopšiem, kam ir plakans purniņš, nepieciešamas seklas bļodiņas.

 

Guļvieta

Katram sunim ir jābūt savai vietai, uz kuru viņš var aiziet, lai atpūstos, neviena netraucēts. Maziem sunīšiem šim nolūkam var izvēlēties gan mājiņu, gan guļvietu ar bortiņiem. Tāpat tas var būt transportēšanas bokss ar mīkstu spilventiņu. Lieliem suņiem guļvietu var iekārtot uz matrača. Svarīgi, lai tās materiāls ir sunim patīkams, viegli kopjams un izturīgs pret nagu atstātajiem skrāpējumiem.

 

Kaklasiksna

Kaklasiksniņa ir pirmais suņa aksesuārs, ko jāmaina līdz ar suņa augumu. Kaklasiksnas mēdz būt ādas, neilona, kaprona, kā arī izgatavotas no citiem materiāliem. Ir būtiski, lai tā sunim derētu, nebūtu pārāk šaura un nespiestu kaklu, kā arī nebūtu par lielu, jo, ja siksniņa ir par mazu, suns jutīs diskomfortu, savukārt, ja tā ir par lielu, suns varēs izrauties no tās un aizbēgt. Tirdzniecībā ir pieejamas arī metāliskas siksniņas, bet tās ieteicams izmantot tikai apmācību laikā un kinologa klātbūtnē.

 

Pavada

Ir pieejamas gan parastas, gan izvelkamas jeb tā dēvētās inerces pavadas. Pirmo pavadu kucēnam ieteicams izvēlēties parastu, jo to vispirms ir jāiemāca staigāt pie pavadas. Tas ir secīgs process – daži suņi to saprot un apgūst ātrāk, citi – mazliet vēlāk. Turklāt, tā kā kucēni reizēm ir neprognozējami, pie parastas pavadas tos savaldīt ir daudz vieglāk nekā pie inerces pavadas. Kad kucēns jau ir iemācīts pastaigāties ar parastu pavadu, var pāriet uz inerces pavadu jeb ruleti. Tiesa, inerces pavadas labāk izmantot suņiem, kurus to īpašnieks var kontrolēt ne tikai ar savu spēku, bet arī balsi, kad suns jau ir apmācīts un reaģē uz saimnieka komandām. Jāņem arī vērā, ka izvest pastaigā ļoti enerģisku un nesavaldāmu suni pie inerces pavadas būs grūti, jo dzīvnieks var izraut no rokām ruleti, kā arī izplēst tās mehānismu, tā apdraudot savu drošību un pat dzīvību vai uzbrūkot kādam citam dzīvniekam. Tiesa, tā kā pilsētā suņus pārsvarā var izvest ārā tikai pavadā, inerces pavada šai gadījumā sniedz dzīvniekam iespēju labāk izkustēties.

 

Rotaļlietas

Rotaļlietas suņiem ir tikpat svarīgas un nepieciešamas kā pavada un kaklasiksna. Ja suns nespēj apmierināt savu vēlmi košļāt un grauzt, tas var sākt bojāt mājas priekšmetus, kā arī saimnieka personīgās mantas. Lai modelētu pareizu suņa uzvedību un novērstu tā uzmanību no priekšmetu bojāšanas, sunim var piedāvāt izturīgu, graušanai paredzētu un kārumiem uzpildītu rotaļlietu. Tādējādi suns būs aizņemts ar mantiņu, nevis saimnieka privātajām lietām. Jāpatur prātā, ka 28 zobu maiņa, ko piedzīvo kucēni, ir diezgan nepatīkams process. Tāpēc arī šai periodā sunim var piedāvāt iepriekš minēto rotaļlietu, tā atvieglojot mīluļa sajūtas un apmierinot viņa vēlmi košļāt un grauzt priekšmetus. Tāpat tā noderēs arī tad, ja suns cieš no atšķirtības sindroma. Ir suņi, kam ir grūti šķirties no saimnieka, neraugoties uz to, ka cilvēka prombūtne ir neilga. Rotaļlieta, kas ir uzpildīta ar kārumiem un ko var laizīt un grauzt, palīdzēs novērst suņa domas no saimnieka prombūtnes, kā arī laizīšana suņa organismā rada dabisku endorfīnu izdalīšanos un palīdz uzlabot dzīvnieka garastāvokli. Jāpiebilst, ka rotaļlietas sunim ir vajadzīgas arī lai satuvinātos ar saimnieku. Tās ir domātas ne tikai izklaidei, bet arī kontakta dibināšanai – spēlēšanās ir viens no veidiem, kā cilvēks var sadraudzēties ar suni. Tāpat tās noder arī apmācībai – dažāda veida rotaļlietas var izmantot gan dzīvnieka motivēšanai, gan normatīvu izpildei.

 

Kārumi

Nereti cilvēki uzskata, ka kārumi sunim ir jādod starp maltītēm, taču šāda pieeja nav pareiza. Patiesībā kārumiem ir ļoti daudz citu funkciju. Piemēram, ir speciāli kārumi, kas paredzēti suņa zobu higiēnai. Tie ir cieti un ilgi graužami un palīdz notīrīt mīluļa zobus no aplikuma. Tāpat ir kārumi suņu apmācībai, kas ir lielisks motivators dzīvniekam sadarboties ar savu saimnieku. Šī tipa kārumiem jābūt tādiem, lai suns uzreiz tos norītu, nevis košļātu. Tā var būt vītināta gaļa, desiņas, ko var sagriezt mazāka izmēra gabaliņos, vai jau smalkāk sagriezti kārumi. Tirdzniecībā ir pieejami arī cepumi un kaltējumi ilgākai graušanai, piemēram, dzīvnieku un putnu subprodukti – ausis, nagi, ragi, ko var mīlulim dot arī tad, ja sunim ir vēlme grauzt lietas. Tādējādi dzīvnieku var nodarbināt un novērst tā uzmanību no saimnieka privātajām mantām un mēbelēm. Vēl ir pieejamas arī konfektes ar vitamīniem un minerālvielām, bet pirms to došanas sunim ieteicams konsultēties ar veterinārārstu. Jāatceras arī, ka, ja sunim dod kārumus, obligāti proporcionāli jāsamazina tā ikdienas barības daudzums, jo pārēšanās var izraisīt gremošanas traucējumus un veselības problēmas.

 

Aptieciņa

Arī sunim ir jābūt savai aptieciņai, lai saimnieks vajadzības gadījumā varētu tam sniegt pirmo palīdzību. Tajā jābūt, piemēram, pretcaurejas līdzekļiem, kā arī marlēm un saitēm.

 

Higiēnas piederumi

Sunim ir jābūt savai ķemmei, nagu standziņām un šampūnam, lai dzīvnieku varētu sakopt pēc pastaigas, ja tas ir izvārtījies netīrumos vai kaut kur iekāpis. Tāpat, ja sunim ir kuplas un garas “bikses” un bijusi šķidra vēdera izeja, to būs jāizmazgā mājās, nevis jāgaida līdz friziera apmeklējumam.

 

Transportēšanas piederumi

Tas var būt bokss, būris vai restes bagāžas nodalījumam. Pat tad, ja ar suni nav plānots ceļot, to tāpat ir jāved pie veterinārārsta, tāpēc laikus jāsaprot, kā tas notiks – piemēram, ar personīgo automašīnu vai sabiedrisko transportu. Izvēloties somu, transportēšanas boksu vai būri, jāņem vērā dzīvnieka izmērs, lai suns tajā justos komfortabli. Suni pie tā jāpieradina pakāpeniski mājas apstākļos, cienājot ar kārumiem un parādot, ka tas būrī var justies droši. Ļoti svarīgi, lai dzīvnieka pirmais izbrauciens nebūtu pie ārsta, pretējā gadījumā sunim būs asociācija, ka došanās ceļā nozīmē ko sliktu. Lai tā nenotiktu, vēlams, lai pirmie izbraucieni būtu pie dabas, kur suns var izklaidēties, izskrieties un gūt pozitīvas emocijas.

 

Savs cilvēks

Katram sunim, pirmkārt, ir vajadzīgs viņa cilvēks un ģimene, kas par dzīvnieku parūpēsies un nepieciešamības gadījumā sniegs ārstniecisku palīdzību, kā arī pavadīs ar viņu laiku un veltīs uzmanību suņa apmācībai. Skolots suns ir saimniekam ērts kompanjons, kas nekaitina apkārtējos, sniedz gandarījumu un priecē savu īpašnieku ik dienas.

Dino Zoo veikala darbinieki palīdzēs izvēlēties piemērotākos aksesuārus un barību Tavam mīluli gan klātienē, gan e-veikalā www.dinozoo.lv.

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs

Labdien! Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs (zobu atņirgšana, uzrūkšana, iekošana līdz asinīm) pret ģimenes locekļiem. Britu Staffordšīras bulterjers tūlīt 2 gadi. Ļoti daudz sosē segas, suņu mantas čāpstina nepārtraukti, kā arī savas ķepas laiza līdz sarkanām. Sarkano ķepu dēļ ir izieti vairāki antibiotiku kursi, nelīdzēja, tikai radās blakus efekti, kā urīna nenoturēšana. Vieslielākās aizdomas, ka suns iekšēji ir stresains, lai gan ir mierīga vide, sava vieta. Agresīvi izturas pret citiem suņiem. Kaķus neaiztiek, jo ģimenē ir istabas kaķis. Suns ir mīlēts un lolots, nav sists vai citādi biedēts, traumēts. Prot pamatkomandas. Novērots, ka ir ļoti spītīgs. Ja nevēlas veikt komandu, var uzrūkt, atņirdzot zobus. Ja tiek atgrūsts, jo lec virsū, arī spēj uzrūkt, vai iekost rokā līdz asinīm. Ir sakodis pusaudžus ģimenē, gan mani. Vīru klausa, bet arī tam spēj uzrūkt, atņirdzot zobus. Barotāja esmu es (mamma). Uz suņa skolu tika vests, kad bija 1 gada vecums, beidzās ar suņa klepošanu, pusgadu ārstējām.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņa agresija bieži vien ir komunikācijas forma, nevis "ļaunums", un ar pareizu pieeju to var krietni samazināt vai pilnībā novērst.

Agresija parasti rodas no:

  • Bailēm vai nedrošības

  • Sliktas socializācijas (nav pieradis pie cilvēkiem/suņiem)

  • Aizsargāšanās (sargā teritoriju, ēdienu vai saimnieku)

  • Sāpēm vai slimībām

  • Nepietiekamas fiziskās un garīgās slodzes

  • Iepriekšējas vardarbības vai traumas

Nodrošiniet pietiekamu slodzi

  • Garas pastaigas, smadzeņu darbs (mantu meklēšana, mācības) palīdz izlādēt uzkrāto enerģiju.

  • Noguris suns = mierīgs suns.

Ja agresija ir izteikta vai neizprotama:

  • Meklējiet kinologu vai suņu uzvedības speciālistu, kurš strādā ar pozitīvām metodēm.

  • Ir iespējamas individuālas nodarbības vai speciāli kursi.

Cik izmaksaas grumings basetam?

Cik izmaksaas grumings basetam?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cena būs ap 50 eur.

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Suni var vest uz frizētavu tad, kad viņš pilnībā vakcinēts. Sanāk no 3-3.5 mēnešiem.

Acu pilieni

Kādi acu pilieni varētu palīdzēt sunim, ja acs ir iekaususi un struto?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

suns ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta un tad dzīvnieklam tiks nozīmēt nepieciešamā ārstēšana.

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Vai ciltsraksti ir svarīgi?

Sveiki! Ar ģimeni vēlamies ņemt labradoru kucēnu, bet līdz galam neizprotam kucēnu ciltrakstu nozīmi. Mēs nevēlamies ar suni piedalīties izstādēs, sacensībās vai vairot kucēnus. Mēs vēlamies tikai tīršķirni, veselīgu un mīļu mājdzīvnieku. Vai šādā gadījumā vēlprojām ir svarīgi un labāk iegādāties kucēnu ar ciltrakstiem? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Vienīgais dokuments kurš var apliecināt suņa šķirni ir ciltsraksti. Ja Jūs gribat veselu suni, tad ir jāizvelās godpratīgus audzētājus, nevis pavairotājus.

Kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Sveiki! Vēlējos jautāt, kur Latvijā ir labas, drošas, pārbaudītas labradoru suņu audzētavas, kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Nosūtu Jums datus:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-retriveru-klubs/