Atpakaļ

11 lietas, kas nepieciešamas katram sunim!

Ģimenē ienākot sunim, ieteicams jau laikus parūpēties par visu, kas nepieciešams mīluļa labsajūtai un labklājībai. Lūk, kinoloģes un Dino Zoo Suņu skolas vadītājas Tatjanas Bodrickas nosauktās lietas, kas nepieciešamas katram sunim!

Barība

Pirms suņa iegādes jau savlaicīgi jāizvēlas, ar ko dzīvnieks tiks barots – vai tā būs naturāla barība – gaļa, subprodukti, kauli, augļi, dārzeņi un ogas, vai sausā barība. Ja izvēlēta sausā barība, tai jābūt sabalansētai un ar pilnvērtīgu sastāvu, lai nebūtu vajadzības tai pievienot papildu vitamīnus un minerālvielas. Šī iemesla dēļ ieteicams izvēlēties “premium”, “superpremium” vai “holistic” klases barību, kas ir bezgraudu sausā barība kuras  sastāvā ir augļi, dārzeņi un zaļumi, kas nodrošina dzīvnieku ar nepieciešamām uzturvielām, vitamīniem, minerālvielām un antioksidantiem.

 

Bļodiņas

Bļodiņas ir vajadzīgas gan ēdienam, gan ūdenim, un tās mēdz būt dažādas – izgatavotas gan no metāla, gan plastmasas vai keramikas. Jāņem gan vērā, ka plastmasas bļodu suns var sagrauzt, savukārt keramisko – saplēst, tāpēc labākais variants ir metāla bļodiņa. To var izvēlēties arī pieskaņotu telpas interjeram. Tāpat bļodas mēdz būt arī dažādu formu, piemēram, spanieliem, basetiem, seteriem un pūdeļiem, kā arī citu šķirņu suņiem, kuriem ir garas ausis, labāk izvēlēties dziļas vai konusveida formas bļodiņas, lai ausis pēc ēšanas un dzeršanas paliktu tīras un sausas. Savukārt brahicefālo šķirņu suņiem, piemēram, buldogiem un mopšiem, kam ir plakans purniņš, nepieciešamas seklas bļodiņas.

 

Guļvieta

Katram sunim ir jābūt savai vietai, uz kuru viņš var aiziet, lai atpūstos, neviena netraucēts. Maziem sunīšiem šim nolūkam var izvēlēties gan mājiņu, gan guļvietu ar bortiņiem. Tāpat tas var būt transportēšanas bokss ar mīkstu spilventiņu. Lieliem suņiem guļvietu var iekārtot uz matrača. Svarīgi, lai tās materiāls ir sunim patīkams, viegli kopjams un izturīgs pret nagu atstātajiem skrāpējumiem.

 

Kaklasiksna

Kaklasiksniņa ir pirmais suņa aksesuārs, ko jāmaina līdz ar suņa augumu. Kaklasiksnas mēdz būt ādas, neilona, kaprona, kā arī izgatavotas no citiem materiāliem. Ir būtiski, lai tā sunim derētu, nebūtu pārāk šaura un nespiestu kaklu, kā arī nebūtu par lielu, jo, ja siksniņa ir par mazu, suns jutīs diskomfortu, savukārt, ja tā ir par lielu, suns varēs izrauties no tās un aizbēgt. Tirdzniecībā ir pieejamas arī metāliskas siksniņas, bet tās ieteicams izmantot tikai apmācību laikā un kinologa klātbūtnē.

 

Pavada

Ir pieejamas gan parastas, gan izvelkamas jeb tā dēvētās inerces pavadas. Pirmo pavadu kucēnam ieteicams izvēlēties parastu, jo to vispirms ir jāiemāca staigāt pie pavadas. Tas ir secīgs process – daži suņi to saprot un apgūst ātrāk, citi – mazliet vēlāk. Turklāt, tā kā kucēni reizēm ir neprognozējami, pie parastas pavadas tos savaldīt ir daudz vieglāk nekā pie inerces pavadas. Kad kucēns jau ir iemācīts pastaigāties ar parastu pavadu, var pāriet uz inerces pavadu jeb ruleti. Tiesa, inerces pavadas labāk izmantot suņiem, kurus to īpašnieks var kontrolēt ne tikai ar savu spēku, bet arī balsi, kad suns jau ir apmācīts un reaģē uz saimnieka komandām. Jāņem arī vērā, ka izvest pastaigā ļoti enerģisku un nesavaldāmu suni pie inerces pavadas būs grūti, jo dzīvnieks var izraut no rokām ruleti, kā arī izplēst tās mehānismu, tā apdraudot savu drošību un pat dzīvību vai uzbrūkot kādam citam dzīvniekam. Tiesa, tā kā pilsētā suņus pārsvarā var izvest ārā tikai pavadā, inerces pavada šai gadījumā sniedz dzīvniekam iespēju labāk izkustēties.

 

Rotaļlietas

Rotaļlietas suņiem ir tikpat svarīgas un nepieciešamas kā pavada un kaklasiksna. Ja suns nespēj apmierināt savu vēlmi košļāt un grauzt, tas var sākt bojāt mājas priekšmetus, kā arī saimnieka personīgās mantas. Lai modelētu pareizu suņa uzvedību un novērstu tā uzmanību no priekšmetu bojāšanas, sunim var piedāvāt izturīgu, graušanai paredzētu un kārumiem uzpildītu rotaļlietu. Tādējādi suns būs aizņemts ar mantiņu, nevis saimnieka privātajām lietām. Jāpatur prātā, ka 28 zobu maiņa, ko piedzīvo kucēni, ir diezgan nepatīkams process. Tāpēc arī šai periodā sunim var piedāvāt iepriekš minēto rotaļlietu, tā atvieglojot mīluļa sajūtas un apmierinot viņa vēlmi košļāt un grauzt priekšmetus. Tāpat tā noderēs arī tad, ja suns cieš no atšķirtības sindroma. Ir suņi, kam ir grūti šķirties no saimnieka, neraugoties uz to, ka cilvēka prombūtne ir neilga. Rotaļlieta, kas ir uzpildīta ar kārumiem un ko var laizīt un grauzt, palīdzēs novērst suņa domas no saimnieka prombūtnes, kā arī laizīšana suņa organismā rada dabisku endorfīnu izdalīšanos un palīdz uzlabot dzīvnieka garastāvokli. Jāpiebilst, ka rotaļlietas sunim ir vajadzīgas arī lai satuvinātos ar saimnieku. Tās ir domātas ne tikai izklaidei, bet arī kontakta dibināšanai – spēlēšanās ir viens no veidiem, kā cilvēks var sadraudzēties ar suni. Tāpat tās noder arī apmācībai – dažāda veida rotaļlietas var izmantot gan dzīvnieka motivēšanai, gan normatīvu izpildei.

 

Kārumi

Nereti cilvēki uzskata, ka kārumi sunim ir jādod starp maltītēm, taču šāda pieeja nav pareiza. Patiesībā kārumiem ir ļoti daudz citu funkciju. Piemēram, ir speciāli kārumi, kas paredzēti suņa zobu higiēnai. Tie ir cieti un ilgi graužami un palīdz notīrīt mīluļa zobus no aplikuma. Tāpat ir kārumi suņu apmācībai, kas ir lielisks motivators dzīvniekam sadarboties ar savu saimnieku. Šī tipa kārumiem jābūt tādiem, lai suns uzreiz tos norītu, nevis košļātu. Tā var būt vītināta gaļa, desiņas, ko var sagriezt mazāka izmēra gabaliņos, vai jau smalkāk sagriezti kārumi. Tirdzniecībā ir pieejami arī cepumi un kaltējumi ilgākai graušanai, piemēram, dzīvnieku un putnu subprodukti – ausis, nagi, ragi, ko var mīlulim dot arī tad, ja sunim ir vēlme grauzt lietas. Tādējādi dzīvnieku var nodarbināt un novērst tā uzmanību no saimnieka privātajām mantām un mēbelēm. Vēl ir pieejamas arī konfektes ar vitamīniem un minerālvielām, bet pirms to došanas sunim ieteicams konsultēties ar veterinārārstu. Jāatceras arī, ka, ja sunim dod kārumus, obligāti proporcionāli jāsamazina tā ikdienas barības daudzums, jo pārēšanās var izraisīt gremošanas traucējumus un veselības problēmas.

 

Aptieciņa

Arī sunim ir jābūt savai aptieciņai, lai saimnieks vajadzības gadījumā varētu tam sniegt pirmo palīdzību. Tajā jābūt, piemēram, pretcaurejas līdzekļiem, kā arī marlēm un saitēm.

 

Higiēnas piederumi

Sunim ir jābūt savai ķemmei, nagu standziņām un šampūnam, lai dzīvnieku varētu sakopt pēc pastaigas, ja tas ir izvārtījies netīrumos vai kaut kur iekāpis. Tāpat, ja sunim ir kuplas un garas “bikses” un bijusi šķidra vēdera izeja, to būs jāizmazgā mājās, nevis jāgaida līdz friziera apmeklējumam.

 

Transportēšanas piederumi

Tas var būt bokss, būris vai restes bagāžas nodalījumam. Pat tad, ja ar suni nav plānots ceļot, to tāpat ir jāved pie veterinārārsta, tāpēc laikus jāsaprot, kā tas notiks – piemēram, ar personīgo automašīnu vai sabiedrisko transportu. Izvēloties somu, transportēšanas boksu vai būri, jāņem vērā dzīvnieka izmērs, lai suns tajā justos komfortabli. Suni pie tā jāpieradina pakāpeniski mājas apstākļos, cienājot ar kārumiem un parādot, ka tas būrī var justies droši. Ļoti svarīgi, lai dzīvnieka pirmais izbrauciens nebūtu pie ārsta, pretējā gadījumā sunim būs asociācija, ka došanās ceļā nozīmē ko sliktu. Lai tā nenotiktu, vēlams, lai pirmie izbraucieni būtu pie dabas, kur suns var izklaidēties, izskrieties un gūt pozitīvas emocijas.

 

Savs cilvēks

Katram sunim, pirmkārt, ir vajadzīgs viņa cilvēks un ģimene, kas par dzīvnieku parūpēsies un nepieciešamības gadījumā sniegs ārstniecisku palīdzību, kā arī pavadīs ar viņu laiku un veltīs uzmanību suņa apmācībai. Skolots suns ir saimniekam ērts kompanjons, kas nekaitina apkārtējos, sniedz gandarījumu un priecē savu īpašnieku ik dienas.

Dino Zoo veikala darbinieki palīdzēs izvēlēties piemērotākos aksesuārus un barību Tavam mīluli gan klātienē, gan e-veikalā www.dinozoo.lv.

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.