MĀJAS SESKS AR VILINOŠI SALDO AROMĀTU
“Mans seskucis,” ir visbiežāk minētais Dino Zoo pārdevējas Agneses Žarnosekas izteiciens, stāstot par savu mīluli Bumu, četrus gadus veco mājas sesku. Nemaz nebija tik viegli un ātri iemācīt viņu būt mīļam!
Interesanti fakti:
- Mājas seska sencis, visticamāk, ir meža sesks. Par tā dzimteni tiek uzskatīta Ēģipte. Domājams, sesks tika pieradināts jau pirms 2500 gadiem - senatnē tas izmantots peļu, žurku, trušu un citu grauzēju izķeršanai.
- Čehu, slovāku, krievu un latviešu valodā mājas sesku sauc arī par fretku – nosaukums aizgūts no poļu valodas, kad bijušajā PSRS kažokzvēru rūpniecībā sāka audzēt seskus, ievestus no Polijas.
- Zoologi izpētījuši ka Leonardo da Vinči slavenajā gleznā “Dāma ar sermuliņu” un karalienes Elizabetes I portretā ar sermuliņu patiesībā attēloti seski.
“Mans seskucis,” ir visbiežāk minētais Dino Zoo pārdevējas Agneses Žarnosekas izteiciens, stāstot par savu mīluli Bumu, četrus gadus veco mājas sesku. Nemaz nebija tik viegli un ātri iemācīt viņu būt mīļam!
Kā nonācāt līdz domai par seska iegādi?
Sākumā vēlējos šinšillu - bet nesanāca iegādāties. Tad gribējās suni, bet ar viņu vairāk tā darba, pārdomāju, iegādājos zivtiņu - gadu gaitā zivju pulks ir pieaudzis līdz 15. Bet dekoratīvo zivi nevar ne samīļot, ne īsti parunāties. Reiz uz ielas ievēroju meiteni, pastaigājamies ar sesku, iepatikās man tāds brīnums! Tad nu izstudēju par viņu visu un jau pēc nedēļas tiku pie sava mazā brīnuma.
Latvijā seski nav izplatīti mājas mīluļi – daudzi domā, ka ir pārāk mežonīgi.
Jā, Latvijā seskuči principā ir eksotika, bet mani nebiedēja, ka viņš ir savādāks, tieši otrādi - neesmu klasikas cienītāja. Es Bumu uztvēru kā parastu mājdzīvnieku - pat neaizdomājos, ka sesks ir mežonīgāks par kaķi, mājinieki gan dikti baidījās no viņa pirmo laiku! Pierašanas process mums bija diezgan ilgs, bet rezultātā mana un seskuča saikne ir ļoti cieša, jo vienmēr visos dzīves labajos un sliktajos brīžos ar viņu esmu bijusi es. Svešiniekus Buma uztver diezgan mierīgi, bet nevienu neatzīst vairāk par mani.
Kā pieradāt viens pie otra?
Man ir ļoti paveicies ar manu mīluli, jo nekas netika sagrauzts. Dators un telefons gan bija Bumas ienaidnieki, jo atņēma viņam tik nepieciešamo manu uzmanību, tad nu viņš aiz riebīguma varēja tikai “pažļembāt” vadus, bet ne pārgrauzt.
Ar košanu sākumā bija traki, centos viņu radināt pie mīļuma un dot bučiņas - tad nu gan man lūpas bija sakostas, tomēr galu galā viņš iemācījās būt mīļš.
Visi seskuču nedarbi un niķi ir atkarīgi no viņa audzināšanas un tā, cik cilvēks ar viņu nodarbojas. Ja seskucis visu grauž, skrāpē un kož, saimnieks neko nav pacenties darīt.
Sesks, protams, nav suns – vai saprot kādas komandas?
Sesks nav gan tik gudrs kā suns, tomēr Buma vienmēr atnāk, ja viņu saucu, un žestus arī pazīst, teiksim, pasitot ar roku pa dīvānu un viņu saucot, viņš atnāks.
Viņi ir nakts dzīvnieki un var nogulēt apmēram 20 stundas.
Var teikt, ka Buma lielākoties guļ, bet, kad esmu mājās, viņš ir ļoti aktīvs, īpaši patīk man palīdzēt uzkopt māju, tie nu viņam ir lielie prieki. Sākumā arī naktīs no viņa nebija miera, viņš tiešām negulēja, bet ar laiku pielāgojās manam režīmam un tagad guļ naktīs.
Nomodā seski ir ļoti aktīvi?
Jā, aktivitāte - tas ir par seskučiem pareizi teikts. Mums ir vesela kaudze Dino Zoo pirkto kaķu rotaļlietu: gan bumbiņas, gan pelītes, īpaši patīk viss, kas skan un čab, piemēram, veikalu maisiņi, kuros var ielīst. Tuneļus gan es neveidoju, manam seskucim tos aizvieto dīvāna veļas kaste, kurā var ielīst un arī pagulēt.
Bumam ir arī rotaļu biedrene – sešus mēnešus veca kaķenīte Vasiļisa, abiem kopā ir ļoti jautri, skraida viens otram pakaļ un spēlējas ar mantiņām. Vienmēr zināju, ka viņam kāds draudziņš ir nepieciešams, tad nu nesen pagalmā pamanīju mežonīgos kaķēnus, un viens bija ļoti ziņkārīgs. Laikam tad mēs abas ar Vasiļisu sapratām, ka esam viena otrai vajadzīgas.
Redzēts, ka seskus pavadiņā ved arī pastaigās.
Jā, mēs arī pastaigājamies. Pa pilsētu gan ne, bet laukos un pa mežu mums patīk pastaigāties, tur ir interesantas kurmju alas un čaukstošas lapas, vai salmi uz lauka, tajā visā var lieliski pavārtīties.
Protams, ļoti strikti sekoju līdzi visām ikgadējām potēm pret dažādām slimībām.
Vai seskiņam nepieciešama arī kopšana?
Jā, reizi mēnesī apgriežam nadziņus, kuri atauguši traucē staigāt un sāk ķerties paklājos, iztīrām austiņas, kuras - kā jau mazam zvēriņam - ātri vien kļūst netīras, un nomazgājamies.
Ar ko barojat?
Baroju savu mīluli ļoti strikti pēc veterinārārsta rekomendācijām, jo seskuči ir ļoti jutīgi. Bumam vislabāk der Hill’s kitten ar vistas garšu un labi garšo arī kaķu gardumiņš Ontario chiken jerky. Reizi nedēļā viņa ēdienkarti papildinu ar jēlu paipalas olu, kas ir labi seskuču zobiņiem.
Vai viegli turēt mājās sesku?
Ne mirkli nenožēloju savu izvēli, seskucis ir brīnumains zvēriņš, ļoti trauslu psihi, ļoti mīlošs un uzticīgs. Taču liela atbildība, kuru uzņemties nevar kurš katrs. Seskuču psiholoģija ir līdzīga divus gadus vecam bērnam; ir jāseko līdzi, lai viņš nenodara sev ko sliktu vai neapēd ko lieku, jo ēd viņš visu, ko pamana savā ceļā, un tad rodas veselības problēmas. Viņam piemīt arī specifisks aromāts - medus ar muskusu, ne katram tāda smarža patīk, daudziem pat ir alerģija, bet man viņa smarža patīk, tāds vilinoši salds aromāts.