Atpakaļ

DĀMAS PLIKAS, DĀMAS AR ADATĀM

Klāra, Roze, Junona, Vanda, Ida – tās ir tikai dažas no DINO ZOO PASAULE veikala vadītājas Jūlijas Bosņakas mīlulēm. Dažas ir plikas, dažas – ar adatām, bet cēlie vārdi viņām pienākas, jo, kā saka Jūlija: “Viņas taču ir dāmas!” 

INTERESANTI FAKTI

* Ap 2000. g. p. m. ē. jūrascūciņas pieradināja – un sāka lietot uzturā – senie inki Dienvidamerikā, kur tās vēl aizvien ir gan mājdzīvnieki, gan uztura delikatese. Vietējā kultūrā izmanto arī dziedināšanas rituālos, uzskatot, ka cūciņas spēj uzņemt sevī ļaunumu un visas kaites.

* 16. gs. angļu un holandiešu jūrnieki un tirgotāji ieveda jūrascūciņas Eiropā, kur tās ātri iemantoja popularitāti kā eksotiski mīluļi. Vairākās valodās tās nosauktas par jūrascūciņām, taču vārda izcelsme nav skaidra. “Jūra” nosaukumā varētu būt tāpēc, ka tās nāk no aizjūras. Par “cūciņām” ir dažādas versijas: tās izdod cūkām līdzīgas skaņas, to miesas uzbūve mazliet līdzinās cūkām u. c.

* Ir zināmas vairāk nekā 20 jūrascūciņu šķirnes. Bezspalvainā jūrascūciņa jeb skinijs radusies gēnu mutācijas rezultātā un izveidota kā šķirne pagājušā gadsimta 80. gados. 

* Āfrikas pundurezis kā šķirne radīta ASV pirms aptuveni 20 gadiem, sakrustojot Āfrikas savvaļas pundurezi ar Alžīrijas ezi. 

Klāra, Roze, Junona, Vanda, Ida – tās ir tikai dažas no DINO ZOO PASAULE veikala vadītājas Jūlijas Bosņakas mīlulēm. Dažas ir plikas, dažas – ar adatām, bet cēlie vārdi viņām pienākas, jo, kā saka Jūlija: “Viņas taču ir dāmas!” 

Kas viņas ir?

Klāra un Roze ir Āfrikas pundureži, bet vēl man ir desmit jūrascūciņas – skiniji un skiniju gēna nēsātāji, kam var būt spalva, bet puse no pēcnācējiem dzims bez spalvas.  Man vienmēr mājās bijuši dažādi grauzēji, jo ņemt suni - tā ir liela atbildība: barot, apmācīt, dresēt, obligāti vest pastaigās. Ja nav iespējas nodrošināt kvalitatīvus apstākļus, labāk neņemt.

Vai komunikācija ar šiem mīluļiem tad arī nav tik kvalitatīva?

No cūkām un ezīšiem gaidu ne tikai gudrību. Man patīk, kā viņi izskatās vizuāli, patīk paņemt rokās. Starp citu, jūrascūciņas izdod vairāk nekā 30 dažādu skaņu, ar kurām parāda, vai ir badā, vai ir dusmīga, vai nobijusies. Ja komunicēsi ar viņām, saņemsi arī atpakaļ – tāpat kā tas ir ar suni. Radot normālus apstākļus, jebkurš dzīvnieciņš ir gudrs un interesants. 

Vai jūrascūciņām ir arī atšķirīgi raksturi?

Ļoti atšķirīgi – ir bailīgākas un drosmīgākas, ir pacietīgākas un aktīvākas. Piemēram, Ida nevar sagaidīt barību, viņa izlien no voljēra un dodas meklējumos pa māju, paēd, atgriežas voljērā un... vēlreiz paēd. Un gudra: ja vīrs viņu dzen prom no dīvāna, neklausa – jo zina, ka viņš noslinkos un necelsies viņu savākt. Es gan to daru, tāpēc mani klausa! 

Šveicē ar likumu ir aizliegts turēt tikai vienu cūciņu, jo uzskata, ka tas ir kaitīgi viņas veselībai – cieš no vientulības. 

Tā tas ir, viņas ir sociāli dzīvnieki. Man pavisam ir astoņas cūkas, viena vienmēr ir galvenā – tagad tā ir Junona jeb Nonna, gandrīz divus kilogramus smaga, solīda vecuma dāma. Nav obligāti jāņem otra cūciņa, piemēram, man agrāk bija jūrascūciņa, kas mājās komunicēja ar suni un žurku. It kā tas nav vēlamais variants, bet viņa bija ļoti laimīga cūka!

Kāda ir biežākā kļūda, ko cilvēki pieļauj, turot jūrascūciņas?

Nepareiza barošana, kā arī turēšana caurvējā vai tiešos saules staros. Attiecībā uz barošanu – kļūda ir dot ziemā salātus vai gurķus, kas audzēti ar hidroponiku. No tā tikai būs sliktāk, jo daudz ķīmijas. Labāk barot ar mūsu pašu ķirbīti un citiem dārzeņiem.

Vai ziemā skinijiem nesalst un pundureži neiet ziemas guļā?

Nē, skiniji var mierīgi dzīvot istabas apstākļos, 20-22 grādu siltumā. Tikai jāsargā no caurvēja – tas visiem dzīvniekiem ir kaitīgs. Pundureži ar to arī atšķiras no mūsu ežiem, ka ziemā neguļ. Šie mazie ezīši ir tik harizmātiski, ka patīk praktiski visiem. Viņu pluss arī tas, ka var dzīvot vieni paši – pat vēlams, jo viņiem nepieciešama sava teritorija. Ar viņiem var komunicēt, bet ja kādu dienu neatliks tam laika – viņus tas nesatrauks. 

Uzskata, ka mazie dzīvnieciņi domāti bērniem.

Tā tas gluži nav, nevienu dzīvnieku nepērk tikai bērniem. Jā, bērni jau septiņu gadu vecumā vecāku uzraudzībā var kopt šos dzīvnieciņus. Taču katram dzīvniekam vienmēr atrodas savs īstais saimnieks. Mums veikalā tiek pārdoti pat gliemeži – arī tiem ir savi mīļotāji! Man reiz bija klients – solīds, turīgs kungs, kura prieks bija kāmīši, viņam bija izveidota vesela pilsētiņa! Mēs jaunajā veikalā Krasta ielā - Dino Zoo Pasaulē - daudz strādāsim šajā virzienā: sniegsim detalizētas konsultācijas, lai cilvēki atrastu savu dzīvnieku un lai ir laimīgi ar savu mīluli.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Mazie dzīvnieki

Ko darit ja žurkai ir liela pumpa pie mutes un clikti ēd

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien! Ieteicams pēc iespējas ātrāk vērsties pie eksotisko dzīvnieku vetārsta.

trusis bez būra

Vai trusis drīkst dzīvot visu laiku bez būra? Cik ilgi trusis drīkst palikt viens?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Viss ir atkarīgs no konkrēta dzīvnieka, jebkurā gadījumā dzīnviekam ir nepieciešama sava''drošā vieta", kur patverties, kur ir barības trauki un gulēšanas vieta. Par to cik ilgi drīkst palikt viens, noteikti nav pareizās atbildes, kā jebkuram dzīvniekam ir nepieciešams ēdiens un apkopšana. Diemžēl nevaram viennozīmīgi atbildēt uz Jūsu jautājumu.

jautājums

Sveiki! Man ir Dāvi meitenīte 3ar pus gadi un es atnākot mājas redzu ka viņai nak āra kaut kāds pakts šķidrums.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl pēc rakstītā nevaram saprast, kas tas ir par dzīvnieku. Vai Jūs lūdzu varētu precizēt dzīvnieka sugu.

Šinšila

Labdien! Jau vairākus gadus gadus esmu šinšilas īpašnieks. Pēdējā laikā esmu ievērojis, ka zvēriņš siekalojas un paliek slapjš kažociņš kakla rajonā radot spalviņu salipšanu. Lūdzu Jūsu padomu!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

šādas pazīmes varētu liecināt par zobu problēmām. Dzīvniekam nepieciešams veikt mutes dobuma izmeklēšanu. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

trusis apēdis avokado

Trusītis saēdies avokado un aso piparu (lapas un kociņus), redzamas asinis urīnā, trusis nav apātisks, ēd, dzer un ir pat ļoti aktīvs. Ko var darīt mājās, ja trusim asinis urīnā, bet nav iespējas apmeklēt veterinārārstu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

 Urīna sarkanā krāsa var būt no pigmenta porfirīna, kas ir zaļo augu pigments. Jums jāseko līdzi truša apetītei un defekācijai, ja gadījumā trusis pārstāj ēst un tam nav defekācija, tas nekavējoties ir jāved pie veterinārārsta.

Ar cieņu,

Dino ZOO klīnika

kāmis

Sveiki, atnācu majas pec darba redzēju,kad kamim bija iesprūdudi kāja,izkatas,kad vina ir lausta,ko darīt tada situvācija ? Un cik tas varẽtu izmaksāt,lai izārstētu?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Labdien!

Noteikti kāmi atrādiet veterinārārstam. Dzīvniekam ļoti sāp. Nesniegt palīdzibu nedrīkst. Risinājumi ir dažādi. Kopā ar ārstu noteikti atradīsiet piemērotāko. 

Izbraukšaņa

Здравствуйте. Переезжаю в Россию. Нужно забрать с собой шиншиллу. Подскажите пожалуйста можно ли у вас сделать осмотр, прививки и вет. паспорт?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jā, to izdarīt ir iespējams mūsu klīnikā, lai pierakstītos lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

šinšilla

Vai šinšillai var dot maizi?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Šinšilai labāk maizi nedot. noteikti ne svaigu - veidosies gremošanas traucejumi. kaltētu kliju vai sēklu maizi (gaišo) nelielu gabaliņu var dot kā gardumu, bet kaltēta maize noteikti nevar būt kā ikdienas barība.

zurka

Mums ir žurkulēns, meitene 3 ar pus gadi. Pirmo reizi sanācis tā ka domāju ka pie dibena kas pielipis, paņēmu rokās , bet tur asins kamols! Varianti kas tas var būt …. Gribēju noslaucīt ar salveti, bet nekā , liekas ka ar gļotām velkas un vairāk neaiztiku

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Žurciņu noteikti atrādiet veterinārārstam, jo iespējams ir zarnas izkrītums vai jaunveidojums. Pēc iespējas ātrāk atrādiet veterinārārstam. 

pundurkāmis

Labdien. Vēlējos uzzināt kāpēc kāmim izkrīt spalva? Kāmis 3nedēļas vecs. No sākuma viss bija labi. Ir aktīvs, ēd, dzer. Šķirne roborovskas pundurkāmis. Varbūt no tā auduma?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Kāmim var būt gan viemlaiņas traucējumi. gan ādas infekcija, parazīti  un iespējams tāpēc izkrīt spalva. Noteikti kāmis jāatrāda veterinārārstam klātienē.