DĀMAS PLIKAS, DĀMAS AR ADATĀM
Klāra, Roze, Junona, Vanda, Ida – tās ir tikai dažas no DINO ZOO PASAULE veikala vadītājas Jūlijas Bosņakas mīlulēm. Dažas ir plikas, dažas – ar adatām, bet cēlie vārdi viņām pienākas, jo, kā saka Jūlija: “Viņas taču ir dāmas!”
INTERESANTI FAKTI
* Ap 2000. g. p. m. ē. jūrascūciņas pieradināja – un sāka lietot uzturā – senie inki Dienvidamerikā, kur tās vēl aizvien ir gan mājdzīvnieki, gan uztura delikatese. Vietējā kultūrā izmanto arī dziedināšanas rituālos, uzskatot, ka cūciņas spēj uzņemt sevī ļaunumu un visas kaites.
* 16. gs. angļu un holandiešu jūrnieki un tirgotāji ieveda jūrascūciņas Eiropā, kur tās ātri iemantoja popularitāti kā eksotiski mīluļi. Vairākās valodās tās nosauktas par jūrascūciņām, taču vārda izcelsme nav skaidra. “Jūra” nosaukumā varētu būt tāpēc, ka tās nāk no aizjūras. Par “cūciņām” ir dažādas versijas: tās izdod cūkām līdzīgas skaņas, to miesas uzbūve mazliet līdzinās cūkām u. c.
* Ir zināmas vairāk nekā 20 jūrascūciņu šķirnes. Bezspalvainā jūrascūciņa jeb skinijs radusies gēnu mutācijas rezultātā un izveidota kā šķirne pagājušā gadsimta 80. gados.
* Āfrikas pundurezis kā šķirne radīta ASV pirms aptuveni 20 gadiem, sakrustojot Āfrikas savvaļas pundurezi ar Alžīrijas ezi.
Klāra, Roze, Junona, Vanda, Ida – tās ir tikai dažas no DINO ZOO PASAULE veikala vadītājas Jūlijas Bosņakas mīlulēm. Dažas ir plikas, dažas – ar adatām, bet cēlie vārdi viņām pienākas, jo, kā saka Jūlija: “Viņas taču ir dāmas!”
Kas viņas ir?
Klāra un Roze ir Āfrikas pundureži, bet vēl man ir desmit jūrascūciņas – skiniji un skiniju gēna nēsātāji, kam var būt spalva, bet puse no pēcnācējiem dzims bez spalvas. Man vienmēr mājās bijuši dažādi grauzēji, jo ņemt suni - tā ir liela atbildība: barot, apmācīt, dresēt, obligāti vest pastaigās. Ja nav iespējas nodrošināt kvalitatīvus apstākļus, labāk neņemt.
Vai komunikācija ar šiem mīluļiem tad arī nav tik kvalitatīva?
No cūkām un ezīšiem gaidu ne tikai gudrību. Man patīk, kā viņi izskatās vizuāli, patīk paņemt rokās. Starp citu, jūrascūciņas izdod vairāk nekā 30 dažādu skaņu, ar kurām parāda, vai ir badā, vai ir dusmīga, vai nobijusies. Ja komunicēsi ar viņām, saņemsi arī atpakaļ – tāpat kā tas ir ar suni. Radot normālus apstākļus, jebkurš dzīvnieciņš ir gudrs un interesants.
Vai jūrascūciņām ir arī atšķirīgi raksturi?
Ļoti atšķirīgi – ir bailīgākas un drosmīgākas, ir pacietīgākas un aktīvākas. Piemēram, Ida nevar sagaidīt barību, viņa izlien no voljēra un dodas meklējumos pa māju, paēd, atgriežas voljērā un... vēlreiz paēd. Un gudra: ja vīrs viņu dzen prom no dīvāna, neklausa – jo zina, ka viņš noslinkos un necelsies viņu savākt. Es gan to daru, tāpēc mani klausa!
Šveicē ar likumu ir aizliegts turēt tikai vienu cūciņu, jo uzskata, ka tas ir kaitīgi viņas veselībai – cieš no vientulības.
Tā tas ir, viņas ir sociāli dzīvnieki. Man pavisam ir astoņas cūkas, viena vienmēr ir galvenā – tagad tā ir Junona jeb Nonna, gandrīz divus kilogramus smaga, solīda vecuma dāma. Nav obligāti jāņem otra cūciņa, piemēram, man agrāk bija jūrascūciņa, kas mājās komunicēja ar suni un žurku. It kā tas nav vēlamais variants, bet viņa bija ļoti laimīga cūka!
Kāda ir biežākā kļūda, ko cilvēki pieļauj, turot jūrascūciņas?
Nepareiza barošana, kā arī turēšana caurvējā vai tiešos saules staros. Attiecībā uz barošanu – kļūda ir dot ziemā salātus vai gurķus, kas audzēti ar hidroponiku. No tā tikai būs sliktāk, jo daudz ķīmijas. Labāk barot ar mūsu pašu ķirbīti un citiem dārzeņiem.
Vai ziemā skinijiem nesalst un pundureži neiet ziemas guļā?
Nē, skiniji var mierīgi dzīvot istabas apstākļos, 20-22 grādu siltumā. Tikai jāsargā no caurvēja – tas visiem dzīvniekiem ir kaitīgs. Pundureži ar to arī atšķiras no mūsu ežiem, ka ziemā neguļ. Šie mazie ezīši ir tik harizmātiski, ka patīk praktiski visiem. Viņu pluss arī tas, ka var dzīvot vieni paši – pat vēlams, jo viņiem nepieciešama sava teritorija. Ar viņiem var komunicēt, bet ja kādu dienu neatliks tam laika – viņus tas nesatrauks.
Uzskata, ka mazie dzīvnieciņi domāti bērniem.
Tā tas gluži nav, nevienu dzīvnieku nepērk tikai bērniem. Jā, bērni jau septiņu gadu vecumā vecāku uzraudzībā var kopt šos dzīvnieciņus. Taču katram dzīvniekam vienmēr atrodas savs īstais saimnieks. Mums veikalā tiek pārdoti pat gliemeži – arī tiem ir savi mīļotāji! Man reiz bija klients – solīds, turīgs kungs, kura prieks bija kāmīši, viņam bija izveidota vesela pilsētiņa! Mēs jaunajā veikalā Krasta ielā - Dino Zoo Pasaulē - daudz strādāsim šajā virzienā: sniegsim detalizētas konsultācijas, lai cilvēki atrastu savu dzīvnieku un lai ir laimīgi ar savu mīluli.