Būrīša iekārtošana mājdzīvniekam
Iegādājoties kādu no mazajiem dzīvnieciņiem, pirms pārvešanas uz jauno mitekli ir svarīgi jau laikus sagatavot tam atbilstošu vidi. Par to, kā pareizi iekārtot būrīti grauzējiem un citiem mazajiem dzīvnieciņiem, stāsta Dino Zoo dzīvnieku speciāliste Zane Zagorska.
Iegādājoties kādu no mazajiem dzīvnieciņiem, pirms pārvešanas uz jauno mitekli ir svarīgi jau laikus sagatavot tam atbilstošu vidi. Par to, kā pareizi iekārtot būrīti grauzējiem un citiem mazajiem dzīvnieciņiem, stāsta Dino Zoo dzīvnieku speciāliste Zane Zagorska.
Izvēloties mājas mīluļa būrīti, ir svarīgi atcerēties, ka tā izmērs ir tieši atkarīgs no dzīvnieka lieluma, turklāt būrīti jāiegādājas tikai pēc tam, kad izvēlēts dzīvnieks, nevis otrādi. Būrītim jābūt, minimums, trīsreiz garākam par pašu dzīvnieku. Ja kāmītim pietiks ar mājvietu, kas ir 40 līdz 50 centimetrus gara, piemēram, šinšillai vajadzēs būri, kas ir vismaz metru augsts un metru garš, savukārt trusītim nepieciešams sarūpēt, minimums, 1,20 metrus garu būri. “Jo vairāk vietas var atvēlēt dzīvniekam, jo labāk. Tas, iegādājoties būrīti, vienmēr būs svarīgākais nosacījums tā izvēlē,” stāsta Zane, piebilstot, ka nereti cilvēki izvēlas augstus būrus, tomēr jāatceras, ka krietni svarīgāka ir tieši dzīvniekam atvēlētā zemes platība. “Ir dzīvnieki, kam patīk kāpelēt, tomēr, piemēram, kāmītim tas nebūs tik aktuāli. Viņam būtiska ir tieši zemes platība, kam jābūt gana lielai, lai dzīvnieks varētu brīvi pārvietoties. Savukārt, ja mājās ir maz vietas un izvēlēties lielu būri nav iespējams, dzīvnieciņu vajadzētu laist pastaigāties ārpus tā. Fiziskās aktivitātes ir ļoti svarīgas arī mazajiem dzīvnieciņiem – kaut tāpēc, lai tie iztērētu apēstās kalorijas un neveidotos liekais svars.”
Tāpat jāatceras, ka, izvēloties būrīti, vēl jāņem vērā arī dzīvnieka sugas īpatnības. “Degu, smilšu pelēm, kāmīšiem un šinšillām būs piemēroti būri ar paaugstinātām apmalēm. Šie dzīvnieki mazgājas, ejot smilšu vanniņās, ko saimniekam arī jāievieto būrītī, tāpēc tie izrok un sajauc pakaišus, tos izmētājot sev visapkārt. Būris ar augstākām maliņām neļaus tiem izkrist ārpusē. Tāpat tam būs grūtāk sagraužamas maliņas, kas aizkavēs dzīvnieku no izmukšanas brīvībā. Būrī ar augstākām maliņām arī var ievietot biezāku slāni pakaišu, noklājot tos vismaz trīs līdz piecu centimetru biezā slānī, kas ļauj dzīvniekam nodoties sev raksturīgajam rakšanas instinktam,” skaidro Zane.
Nodrošinot mīluli ar visu tam nepieciešamo, būrītī vairumā gadījumu ieteicams novietot arī dzīvniekam atbilstoša izmēra skrejriteni. Tam jābūt tik lielam, lai pieaudzis dzīvnieks, tajā atrodoties, skrietu ar taisnu, nevis izliektu muguru. Pretējā gadījumā, ja rats būs par mazu un dzīvnieks tajā skries saliecies, mīlulim var rasties muguras traumas.
Tāpat būrītī vajadzētu ievietot vairākas slēptuves. Lai gan mazos dzīvnieciņus vairumā gadījumu ir ieteicams turēt pa vienam, nevis pāros, tiem tik un tā patīk izvēlēties, kur gulēt. Slēptuvi vajadzētu izklāt ar kokvilnas šķiedrām un dabiskiem materiāliem, lai dzīvnieks sev varētu ierīkot migu.
“Vēl dzīvnieciņam vajadzīgs arī ēdamtrauks un dzeramtrauks vai speciāla ūdens pudelīte, ko var pievienot pie būrīša. Tāpat tirdzniecībā ir pieejami arī sāls un minerālakmeņi. Sāls akmens būs vajadzīgs trušiem, jūrascūciņām, žurkām un kāmīšiem, savukārt šinšillām un degu piemērotāki ir lavas akmeņi. Visiem mazajiem dzīvniekiem neatkarīgi no to sugas ir vajadzīgi arī minerālakmeņi, ko tie var grauzt, tā uzņemot vitamīnus un vienlaikus arī deldējot zobus. Tāpat būrītī ieteicams salikt svaigus zariņus, lai dzīvniekam būtu interesanti. Tā kā mazajiem dzīvniekiem zobi aug visu mūžu, šos zariņus ieteicams tiem dot arī tāpēc, lai zobi nodiltu dabiskā veidā un nebūtu jādodas pie vetārsta tos apgriezt mehāniski,” skaidro Zane.
Jāpiebilst, ka tradicionālajiem restīšu būriem ir pieejamas arī alternatīvas. Kāmīšiem un smilšu pelēm, kā arī degu diezgan bieži tiek izvēlēti terāriji vai akvāriji. Tie nereti ir pat piemērotāki mazo dzīvnieciņu turēšanai, jo nodrošina labāku redzamību, kā arī to, ka mīlulis neaizmuks. “No restotajiem būrīšiem mazie dzīvnieciņi nereti var izgrauzties vai kāmīšu gadījumā – saspiesties pavisam plakani un izbēgt, izspraucoties caur režģiem, tāpēc terārijs vai akvārijs ir ļoti laba izvēle. Tiesa, arī šai gadījumā svarīgs ir atbilstošs izmērs. Tāpat gan terārijam, gan akvārijam obligāti jāierīko speciāls metāla režģa vāks, tā nodrošinot vajadzīgo gaisa ventilāciju. Terārijus un akvārijus arī nekādā gadījumā nedrīkst likt vietās, kur krīt saules stari, jo tie var pārkarst daudz ātrāk nekā tradicionālie būrīši, kam ir labāka ventilācija,” uzsver Zane.
Ja, esi nolēmis iegādāties mazo mājdzīvnieku, tad viss jaunā mīluļa ērtībā un paši dzīvnieciņi ir apskatāmi mūsu veikalos visā Latvijā.