Atpakaļ

Būrīša iekārtošana mājdzīvniekam

Iegādājoties kādu no mazajiem dzīvnieciņiem, pirms pārvešanas uz jauno mitekli ir svarīgi jau laikus sagatavot tam atbilstošu vidi. Par to, kā pareizi iekārtot būrīti grauzējiem un citiem mazajiem dzīvnieciņiem, stāsta Dino Zoo dzīvnieku speciāliste Zane Zagorska. 

Iegādājoties kādu no mazajiem dzīvnieciņiem, pirms pārvešanas uz jauno mitekli ir svarīgi jau laikus sagatavot tam atbilstošu vidi. Par to, kā pareizi iekārtot būrīti grauzējiem un citiem mazajiem dzīvnieciņiem, stāsta Dino Zoo dzīvnieku speciāliste Zane Zagorska.

Izvēloties mājas mīluļa būrīti, ir svarīgi atcerēties, ka tā izmērs ir tieši atkarīgs no dzīvnieka lieluma, turklāt būrīti jāiegādājas tikai pēc tam, kad izvēlēts dzīvnieks, nevis otrādi. Būrītim jābūt, minimums, trīsreiz garākam par pašu dzīvnieku. Ja kāmītim pietiks ar mājvietu, kas ir 40 līdz 50 centimetrus gara, piemēram, šinšillai vajadzēs būri, kas ir vismaz metru augsts un metru garš, savukārt trusītim nepieciešams sarūpēt, minimums, 1,20 metrus garu būri. “Jo vairāk vietas var atvēlēt dzīvniekam, jo labāk. Tas, iegādājoties būrīti, vienmēr būs svarīgākais nosacījums tā izvēlē,” stāsta Zane, piebilstot, ka nereti cilvēki izvēlas augstus būrus, tomēr jāatceras, ka krietni svarīgāka ir tieši dzīvniekam atvēlētā zemes platība. “Ir dzīvnieki, kam patīk kāpelēt, tomēr, piemēram, kāmītim tas nebūs tik aktuāli.  Viņam būtiska ir tieši zemes platība, kam jābūt gana lielai, lai dzīvnieks varētu brīvi pārvietoties. Savukārt, ja mājās ir maz vietas un izvēlēties lielu būri nav iespējams, dzīvnieciņu vajadzētu laist pastaigāties ārpus tā. Fiziskās aktivitātes ir ļoti svarīgas arī mazajiem dzīvnieciņiem – kaut tāpēc, lai tie iztērētu apēstās kalorijas un neveidotos liekais svars.”

Tāpat jāatceras, ka, izvēloties būrīti, vēl jāņem vērā arī dzīvnieka sugas īpatnības. “Degu, smilšu pelēm, kāmīšiem un šinšillām būs piemēroti būri ar paaugstinātām apmalēm. Šie dzīvnieki mazgājas, ejot smilšu vanniņās, ko saimniekam arī jāievieto būrītī, tāpēc tie izrok un sajauc pakaišus, tos izmētājot sev visapkārt. Būris ar augstākām maliņām neļaus tiem izkrist ārpusē. Tāpat tam būs grūtāk sagraužamas maliņas, kas aizkavēs dzīvnieku no izmukšanas brīvībā. Būrī ar augstākām maliņām arī var ievietot biezāku slāni pakaišu, noklājot tos vismaz trīs līdz piecu centimetru biezā slānī, kas ļauj dzīvniekam nodoties sev raksturīgajam rakšanas instinktam,” skaidro Zane.

Nodrošinot mīluli ar visu tam nepieciešamo, būrītī vairumā gadījumu ieteicams novietot arī dzīvniekam atbilstoša izmēra skrejriteni. Tam jābūt tik lielam, lai pieaudzis dzīvnieks, tajā atrodoties, skrietu ar taisnu, nevis izliektu muguru. Pretējā gadījumā, ja rats būs par mazu un dzīvnieks tajā skries saliecies, mīlulim var rasties muguras traumas.

Tāpat būrītī vajadzētu ievietot vairākas slēptuves. Lai gan mazos dzīvnieciņus vairumā gadījumu ir ieteicams turēt pa vienam, nevis pāros, tiem tik un tā patīk izvēlēties, kur gulēt. Slēptuvi vajadzētu izklāt ar kokvilnas šķiedrām un dabiskiem materiāliem, lai dzīvnieks sev varētu ierīkot migu.

“Vēl dzīvnieciņam vajadzīgs arī ēdamtrauks un dzeramtrauks vai speciāla ūdens pudelīte, ko var pievienot pie būrīša. Tāpat tirdzniecībā ir pieejami arī sāls un minerālakmeņi. Sāls akmens būs vajadzīgs trušiem, jūrascūciņām, žurkām un kāmīšiem, savukārt šinšillām un degu piemērotāki ir lavas akmeņi. Visiem mazajiem dzīvniekiem neatkarīgi no to sugas ir vajadzīgi arī minerālakmeņi, ko tie var grauzt, tā uzņemot vitamīnus un vienlaikus arī deldējot zobus. Tāpat būrītī ieteicams salikt svaigus zariņus, lai dzīvniekam būtu interesanti. Tā kā mazajiem dzīvniekiem zobi aug visu mūžu, šos zariņus ieteicams tiem dot arī tāpēc, lai zobi nodiltu dabiskā veidā un nebūtu jādodas pie vetārsta tos apgriezt mehāniski,” skaidro Zane.

Jāpiebilst, ka tradicionālajiem restīšu būriem ir pieejamas arī alternatīvas. Kāmīšiem un smilšu pelēm, kā arī degu diezgan bieži tiek izvēlēti terāriji vai akvāriji. Tie nereti ir pat piemērotāki mazo dzīvnieciņu turēšanai, jo nodrošina labāku redzamību, kā arī to, ka mīlulis neaizmuks. “No restotajiem būrīšiem mazie dzīvnieciņi nereti var izgrauzties vai kāmīšu gadījumā – saspiesties pavisam plakani un izbēgt, izspraucoties caur režģiem, tāpēc terārijs vai akvārijs ir ļoti laba izvēle. Tiesa, arī šai gadījumā svarīgs ir atbilstošs izmērs. Tāpat gan terārijam, gan akvārijam obligāti jāierīko speciāls metāla režģa vāks, tā nodrošinot vajadzīgo gaisa ventilāciju. Terārijus un akvārijus arī nekādā gadījumā nedrīkst likt vietās, kur krīt saules stari, jo tie var pārkarst daudz ātrāk nekā tradicionālie būrīši, kam ir labāka ventilācija,” uzsver Zane.

Ja, esi nolēmis iegādāties mazo mājdzīvnieku, tad viss jaunā mīluļa ērtībā un paši dzīvnieciņi ir apskatāmi mūsu veikalos visā Latvijā.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Mazie dzīvnieki

Ko darit ja žurkai ir liela pumpa pie mutes un clikti ēd

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien! Ieteicams pēc iespējas ātrāk vērsties pie eksotisko dzīvnieku vetārsta.

trusis bez būra

Vai trusis drīkst dzīvot visu laiku bez būra? Cik ilgi trusis drīkst palikt viens?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Viss ir atkarīgs no konkrēta dzīvnieka, jebkurā gadījumā dzīnviekam ir nepieciešama sava''drošā vieta", kur patverties, kur ir barības trauki un gulēšanas vieta. Par to cik ilgi drīkst palikt viens, noteikti nav pareizās atbildes, kā jebkuram dzīvniekam ir nepieciešams ēdiens un apkopšana. Diemžēl nevaram viennozīmīgi atbildēt uz Jūsu jautājumu.

jautājums

Sveiki! Man ir Dāvi meitenīte 3ar pus gadi un es atnākot mājas redzu ka viņai nak āra kaut kāds pakts šķidrums.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl pēc rakstītā nevaram saprast, kas tas ir par dzīvnieku. Vai Jūs lūdzu varētu precizēt dzīvnieka sugu.

Šinšila

Labdien! Jau vairākus gadus gadus esmu šinšilas īpašnieks. Pēdējā laikā esmu ievērojis, ka zvēriņš siekalojas un paliek slapjš kažociņš kakla rajonā radot spalviņu salipšanu. Lūdzu Jūsu padomu!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

šādas pazīmes varētu liecināt par zobu problēmām. Dzīvniekam nepieciešams veikt mutes dobuma izmeklēšanu. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

trusis apēdis avokado

Trusītis saēdies avokado un aso piparu (lapas un kociņus), redzamas asinis urīnā, trusis nav apātisks, ēd, dzer un ir pat ļoti aktīvs. Ko var darīt mājās, ja trusim asinis urīnā, bet nav iespējas apmeklēt veterinārārstu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

 Urīna sarkanā krāsa var būt no pigmenta porfirīna, kas ir zaļo augu pigments. Jums jāseko līdzi truša apetītei un defekācijai, ja gadījumā trusis pārstāj ēst un tam nav defekācija, tas nekavējoties ir jāved pie veterinārārsta.

Ar cieņu,

Dino ZOO klīnika

kāmis

Sveiki, atnācu majas pec darba redzēju,kad kamim bija iesprūdudi kāja,izkatas,kad vina ir lausta,ko darīt tada situvācija ? Un cik tas varẽtu izmaksāt,lai izārstētu?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Labdien!

Noteikti kāmi atrādiet veterinārārstam. Dzīvniekam ļoti sāp. Nesniegt palīdzibu nedrīkst. Risinājumi ir dažādi. Kopā ar ārstu noteikti atradīsiet piemērotāko. 

Izbraukšaņa

Здравствуйте. Переезжаю в Россию. Нужно забрать с собой шиншиллу. Подскажите пожалуйста можно ли у вас сделать осмотр, прививки и вет. паспорт?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jā, to izdarīt ir iespējams mūsu klīnikā, lai pierakstītos lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

šinšilla

Vai šinšillai var dot maizi?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Šinšilai labāk maizi nedot. noteikti ne svaigu - veidosies gremošanas traucejumi. kaltētu kliju vai sēklu maizi (gaišo) nelielu gabaliņu var dot kā gardumu, bet kaltēta maize noteikti nevar būt kā ikdienas barība.

zurka

Mums ir žurkulēns, meitene 3 ar pus gadi. Pirmo reizi sanācis tā ka domāju ka pie dibena kas pielipis, paņēmu rokās , bet tur asins kamols! Varianti kas tas var būt …. Gribēju noslaucīt ar salveti, bet nekā , liekas ka ar gļotām velkas un vairāk neaiztiku

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Žurciņu noteikti atrādiet veterinārārstam, jo iespējams ir zarnas izkrītums vai jaunveidojums. Pēc iespējas ātrāk atrādiet veterinārārstam. 

pundurkāmis

Labdien. Vēlējos uzzināt kāpēc kāmim izkrīt spalva? Kāmis 3nedēļas vecs. No sākuma viss bija labi. Ir aktīvs, ēd, dzer. Šķirne roborovskas pundurkāmis. Varbūt no tā auduma?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Kāmim var būt gan viemlaiņas traucējumi. gan ādas infekcija, parazīti  un iespējams tāpēc izkrīt spalva. Noteikti kāmis jāatrāda veterinārārstam klātienē.