Atpakaļ

Kāpēc kaķim parādās pliki ādas laukumi un kā rīkoties?

Kādi ir biežākie iemesli, kāpēc kaķiem parādās pliki ādas laukumi un kā šādā situācijā pareizi rīkoties – par to raksta turpinājumā! 

Mīļi un draudzīgi, neatkarīgi un ieturēti, rotaļīgi un pat palaidnīgi – katrs kaķis sava saimnieka dzīvē ienāk ar pavisam unikālu raksturu un temperamentu. Un, lai kāds arī būtu kaķa raksturs, gadu gaitā tas kļūst par lolojamu mīluli, līdz šķiet, ka dzīve bez četrkājainā drauga nemaz nebūtu iedomājama. Kaķi iekaro savu mazo, taču pārliecinošo vietu gan savu saimnieku sirdīs, gan to ikdienā, kļūstot par daļu no kopējā dzīves ritma. 

Kad mājas mīlulis kļuvis teju par ģimenes locekli, arī par tā veselības kaitēm pārdzīvoja gluži tāpat. Ja līdz šim kaķim nekādu nopietnu veselības problēmu nav bijis, tad īpaši lielu satraukumu var izraisīt kaķim pēkšņi izkrītošs apmatojums un pliki ādas laukumi. 

 

Kādi ir biežākie iemesli, kāpēc šādi pliki ādas laukumi kaķim parādās un kā šādā situācijā pareizi rīkoties – par to raksta turpinājumā! 

Biežākie iemesli, kāpēc kaķiem parādās pliki ādas laukumi 

Apmatojuma izkrišana jeb maiņa kaķiem ir pilnīgi dabisks process, kas vairāk vai mazāk norit visa gada garumā, taču pastiprināti to novēro pavasaros un rudeņos. Parasti apmatojuma maiņa norit 3–4 nedēļas, un izteiktāk vērojama tieši pagalma kaķiem. 

Taču, ja apmatojums izkrīt pastiprināti un ilgstoši, kaķis kasās, izteikti laiza kažoku un ar laiku kaķim parādās kaili ādas laukumi, tas liecina par kādu nopietnāku veselības kaiti. Pirmais, kas šādā situācijā jādara – jāapmeklē veterinārā klīnika. Tikai veterinārārsts spēs noteikt problēmas cēloni, nozīmēs nepieciešamos izmeklējumus, izslēgs pārtikas vai citu alerģiju iespējamību, kā arī nozīmēs ārstniecisko terapiju. 

Kaķu saimniekiem nekādā gadījumā nevajadzētu uzstādīt diagnozes pašiem un iegādāties smēres vai citus veterināros medikamentus bez konsultācijas ar veterinārārstu. Tas var ne tikai saasināt esošo kaiti, bet izraisīt citas veselības problēmas. 

 

Biežākie iemesli, kāpēc kaķiem pastiprināti izkrīt apmatojums ir: 

  • alerģijas;  

  • ādas slimības, piemēram, dermatīti, ādas sēnītes, kailā ēde, ekzēma;  

  • parazītu savairošanās (blusas, utis, ērces u. c.); 

  • stress; 

  • hormonālas izmaiņas;  

  • dažkārt kā blakne pēc operāciju vai injekciju veikšanas. 

 

Ja apmatojuma trūkums ir plašs un kaķim kaili ādas laukumi ir izplatījušies teju pa visu ķermeni, dzīvniekam tiek diagnosticēta vispārēja alopēcija. Taču apmatojums var izkrist arī tikai atsevišķās ķermeņa vietās, veidojot neregulāras formas, nelielus kailus ādas laukumus un, atkarībā no cēloņa, kaķim uz ādas var parādīties arī apsārtums, kreveles, blaugznas un citi simptomi. 

Alerģijas 

Ne tikai cilvēkiem, arī kaķiem var tikt konstatētas dažāda veida alerģijas. Visbiežāk kaķiem novēro pārtikas alerģiju, tāpat alerģisku reakciju var izraisīt dažādi kopšanas līdzekļi, veterinārie medikamenti. Salīdzinoši reti mēdz parādīties arī alerģiska reakcija pret tualetes smiltīm – putekļiem vai smaržvielām, ja tādas smiltīm pievienotas. 

Pārtikas alerģija kaķim var parādīties negaidīti, jebkurā kaķa vecumposmā, turklāt tas var notikt arī tad, ja barību savam mīlulim saimnieks nesenā laika periodā nemaz nav mainījis. Visbiežāk par alerģiju pret barību liecina sakairināti, sārti, niezoši ādas laukumi, apmatojuma izkrišana, kaķim veidojas kaili ādas laukumi un kreveļaini nobrāzumi. Tāpat par pārtikas alerģiju var liecināt caureja, vemšana, atsacīšanās no ēdiena, apātija un citas pazīmes. 

 

Ādas slimības 

Pastiprinātu apmatojuma izkrišanu var izraisīt arī dažādas dermatoloģiskās problēmas. Visbiežāk novēro dažādas sēnīšu infekcijas, piemēram kailo ēdi, kas ir ļoti lipīga, turklāt bīstama arī cilvēkiem, tāpēc ļoti svarīgi nekavējoties doties pie veterinārārsta, lai uzsāktu ārstēšanu. Biežākie kailās ēdes simptomi ir sarkani ādas pleķi, kaili ādas laukumi un pelēkas kreveles. 

Izplatītas ir arī bakteriālas ādas infekcijas, ekzēma, dermatīti. Neskaitot apmatojuma izkrišanu, bieži ādas slimību simptomi ir apsārtusi āda, kreveļaini nobrāzumi, nieze, kaķis sevi pastiprināti laiza, parādās pumpas, sausa āda, blaugznas, kaķa kažoks kļūst nespodrs un savēlies. Dažkārt kaķiem var parādīties arī nepatīkama ādas smaka.

 

Parazīti 

Tādi ektoparazīti jeb parazīti, kas dzīvo ārpus dzīvnieka ķermeņa kā blusas, ērces, utis, ausu ērcītes, matgrauži, smilšu mušas un citi, arī kaitē kaķa ādai. Tie izraisa niezi un kairina ādu, izraisot iekaisumu, apmatojuma izkrišanu un citus simptomus. 

Kaķiem bieži novēro tieši alerģisku reakciju pret blusu kodumiem, kas dzīvniekam izraisa ļoti lielu diskomfortu. Tās rezultātā kaķis pastiprināti kasās, kož un skrāpē sev, līdz veidojas iekaisums, blaugznas, izkrīt apmatojums un parādās kaili ādas laukumi. 

Parazīti ne tikai kaitē dzīvnieka ādas veselībai, bet arī pārnēsā dažādas citas bīstamas slimības, kā arī citu parazītu kāpurus. Pastiprinātu apmatojuma izkrišanu un citus simptomus var izraisīt arī endoparazīti jeb parazīti, kas dzīvo dzīvnieka organismā – lenteņi, cērmes, spalīši un citi. 

Kaķim kaili ādas laukumi – kā rīkoties? 

Pirmkārt, nekavējoties jāapmeklē veterinārā klīnika. Kad veterinārārsts būs noteicis simptomu izraisītāju, var tikt uzsākta nepieciešamā ārstēšana. Svarīgi negaidīt, kad simptomi pāries paši no sevis, turklāt visi augstāk minētie simptomi dzīvniekam sagādā lielu diskomfortu, ko novērst iespējams ar savlaicīgi uzsāktu ārstēšanu. 

Ja dzīvniekam konstatēta pārtikas alerģija, nāksies mainīt dzīvnieka barību – veterinārāsts kaķim nozīmēs speciālu veterināro barību. Ja alerģiju izraisa kopšanas līdzekļi, medikamenti, tualetes smiltis – tos jāmaina un turpmāka saskarsme jānovērš. 

Lai novērstu parazītu izplatību, kaķiem regulāri jāveic attārpošana. Kaķiem, kas laiku pavada arī pagalmā, attārpošanu ieteicams veikt aptuveni 3 reizes gadā, savukārt istabas kaķiem – vismaz reizi gadā. Ja kaķis regulāri uzturas pagalmā, ieteicams apsvērt pretblusu un pretērču siksnas iegādi. Šobrīd savu efektivitāti pierādījusi Foresto pretblusu kakla siksna – to iespējams iegādāties gan dinozoo.lv, gan Dino Zoo vetaptiekās
Kad kaķim diagnosticēts problēmas izraisītājs un novērsti simptomi, atgūt skaistu un koptu kažoku palīdzēs kaķu frizētava. Kaķu frizētavā speciālisti ieteiks piemērotākos kopšanas līdzekļus un to, kā pareizi parūpēties par kaķa kažoku, īpaši garspalvaino kaķu saimniekiem, kuriem sava mīluļa kopšanai ikdienā jāpievērš vairāk uzmanības.

 

Viss tava kaķa veselībai – Dino Zoo veikalos un vetaptiekās! 

Četrkājainajam draugam pastiprināti izkrīt apmatojums, novēro niezi, kaķim parādās kaili ādas laukumi un citi simptomi? Nekavējies un piesaki vizīti Dino Zoo veterinārajā klīnikā Rīgā, Krasta ielā 52 vai Stirnu ielā 26! 
Savukārt Dino Zoo veterinārā aptieka piedāvā visu tava mīluļa veselībai un kopšanai. Ienāc dinozoopsaule.lv un atrodi tuvāko Dino Zoo aptieku jau tagad! Dino Zoo – rūpēs par ikvienu mājdzīvnieku!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Labvakar! Mūsu ģimene vēlas iegādāties ragdolls kaķēnu no iepazītas audzētavas. Sakiet, lūdzu, kāds ir aptuvenais vecums, kad tos ir droši dot jaunajiem saimniekiem? Šobrīd mums piedāvā kaķēnu, kas ir 4 mēnešus vecs.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Latvijas republikā atsavināt kaķēnu jauniem samiekiem var no 10 nedēļu vecuma!
Ministru Kabineta Noteikumi Nr. 266

Attārpošana kaķim

Sveiki! Kaķēns 5mēn.jauns,attārpots 2mēn.vecumā,dzīvo tikai iekštelpās,ēd arī jēlu gaļu,spec.barību kaķēniem,gan konservus pārsvarā,arī sauso barību,dzer govs pienu, uztrauc tas,ka ūdeni dzer nedaudz.ir aktīvs un omulīgs.kā ar attārpošanu,lasu info,ka ik pa 2ned.tā bij jāveic,

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķēnu  līdz 6 mēnešiem ieteicams attārpot 1 x mēnesī. kas attiecas uz govs pienu, tā nav pati piemērotākā barība kaķim. Ja kaķēns pārsvarā ēd konservus, ūdeni tas var dzert mazāk.

Kaķim senioram izkrīt zobi

Labdien! 13gv. sterilizētai bezšķirnes kaķenei 3 mēnešu laikā izkritis jau otrais ilknis (viens atrasts bez asinīm, otrs dauzoties, kožoties). Kādu gadu ož elpa, taču iekaisušas smaganas nav redzamas un ēd tikai sauso barību (Royal Canin) bez problēmām. Aktīva, bet dzīvoklī dzīvojoša, bez liekā svara, bez īpaša stresa un bez zināmām veselības problēmām. Vai ir iemesls steidzamai vizītei pie vetārsta?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Steidzami nav jādodas pie vetārsta, bet vajadzēto to ieplānot, lai varētu pārliecināties vai nav iekasis kāds zobiņš, jo tad labāk to izdarīt ātrāk jo ar katru gadu kaķis paliek vecāks un ir risks dod narkozi zobu ārstēšanai!

zobi kaķim

Labdien! Kaķītim aptuveni ir 2.5m, bet ir tikai ilknīši mutē, bet nav citu zobiņu. Vai tas ir normāli?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku grūti atbildēt uz šo jautājumu. Vai esat pārliecināti par dzīvnieka vecumu? Iespējams zobiņi ir mazi un tos nevar pamanīt.

Lai pārbaudītu kaķa veselības stāvokli dzīvnieks ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta, Šajā vecumā kāķiem ir  jāveic arī vakcinācija. Esot pie ārsta pakonsultējieties arī par kaķa zobiem.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu , 

Dino Zoo klīnika

Kaķis nejūtas labi

Labvakar!Griežos pie jums pēc padoma!Sterilizēta kaķene ,iet 12 gads.Līdz šim nav bijušas īpašas veselības problēmas ,izņemot blusu izraisīto ēdi ,jo bija laiks kad dzīvojās pa āru,bet mājās ienāca tikai paēst!Bet ar izrakstītām zālēm Advokat ,tikām galā!Bet tagad ir citāda situācija!Pēdejo divu gadu laikā,man bija bieži braucieni ,divu nedēļu garumā!,Tā kā dzīvojām divatā,tad manas prombūtnes laikā,viņu apciemoja mana draudzene,kas viņai ļoti patika!Atgriežoties ,vienmēr bija priecīga un tāda kā vienmēr!Bet šoreiz,divas nedēļas atpakaļ,atgriežoties nepazinu savu mīluli.Sākumā ļoti daudz ņaudēja,kas viņai nebija raksturīgi!Tad pēkšņa nokārtošanās gultā.Un skapī sačurētas drēbes.Appetīte ļoti laba bet trauciņš jāpienes klāt,jo pati ,uz ierasto vietu neiet!Un maz dzer ūdeni!Ņaudēšana ir beigusies!Bet visvairāk satrauc tas,ka iešana uz kastīti nav!Vai tas ir normāli,ka kaķis nenokārtojas divas dienas,pie labas apetītes?Ēd divas reizes dienā,mīkstā barība!Ļoti raizējos!Varbūt tas if saistīts ar stressu,jo šoreiz ,kad aizbraucu,mājās bija sveša ģimene ar diviem maziem bērniem!Bet kaķene ir ļoti izvēlīga,ja kāds viņai nepatīk, pat klāt nenāks!Lūdzu palīdziet ar padomu!Appetīte laba,bet tā tualetes neapmeklēšana,sagādā raizes!Ar cieņu ,jūsu darbam!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

iemesli šādai  kaķa  uzvedībai var būt dažādi. Iespējams , ka tas ir stress, bet iespējams, ka dzīvniekam ir veselības problēmas. Lai to noskaidrotu, būtu nepieciešams veikt padziļinātu veselības pārbaudi dzīvniekam ,kā minimums nodot kaķa urīna analīzes, iespējams arī asins analīzes , vai vēl kādus izmeklējumus, ko veterinārārsts uzskatīs par nepieciešamiem. Kaķim ir jānokārtojas katru dienu - nepieminējāt gan, vai kaķim nav defekācijas vai urinācijas vai abas kopā.

Diemžēl attālināti mēs nevaram pateikt , kas kaķim ir par vainu. Būtu labi kaķi pierakstīt uz vizīti pie veterinārārsta.

Ja vēlaties veikt pierakstu mūsu klīnikā , lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu 

Dino Zoo klīnika

 

Blusanex

Labdien! Es nopirku Blusanex blusu apkarošanai. Sakiet lūdzu vai es drīkstu ar to kaķa spalvu apstrādāt? Paldies.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien

Diemžēl mums nav informācijas par šo produktu, Bet pirms katra produkta lietošanas , lūdzam izlasīt lietošanas instrukciju.

Kaķis neēd

Man ir 2 kaķi nesen iegādājos kaķēnu un tagad mans vecākais kaķis atsakās ēst savu barību. ko man darīt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Visdrīzāk kaķis ir pagaršojis kaķēnu barību un savu ierasto nevēlas vairs ēst. Kamēr kaķēns paaugsies mēģiniet barot kaķus atsevišķās telpās, iespējams pamēģināt pieaugušajam kaķim  pakāpeniski pamainīt barību, vai piedāvāt mīksto barību.

Sveiki vai jūs zinātu kas šī ir pa šķirni spriežot pēc fotogrāfijas? Ar cieņu Tomass Ivo Kuļijevs

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Pēc bildes spriežot izskatās pēc kaķa parastā, jo nelīdzinās nevienai kaķu šķirnei!

Kaķu uzvedība

Sveiki. Mums radusies problēma ar kaķu sadzivošanu. Vecakai kaķenei ir gads un 10mēneši(kaķene), mazakajam ir 7meneši(runcis). Jaunāko kaķi panēmām kad vecākai kakenei bija gads un 5menesi. Kopā jau 5mēnešus. Visu laiku dzivoja draudzīgi, spēlējās, kopā gulēja. Pirms mēneša runcis bija pie vetārsta sakarā ar asinainiem izdalijumiem, tad kaķene ari palika agresiva un uzbruka, bet kad zāļu kurs bija iziet, nomierinājās un atkal bija draudzīgi. Tagad pēkšņi kaķene atkal brūk virsū, ka pat runcis trīc no bailēm. Takā dzivoklis nav baigi liels kaķus nošķirt ir pagrūti. Ko iesākt? Paldies

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Iespējams, ka problēma varētu būt saistīta ar smaržu, ko runcis sāk izdalīt sākoties dzimumnobriešanas periodam. Var konsultēties ar uzvedības speciālistiem, bet iespējams, ka šo var atrisināt tikai ruņča kastrācija.

Kaķa veselība

Mans kaķis sevi sakasa līdz asinīm. Pie ārsta esam bijuši 5 x Nomainīta pārtika, alerģija tiek izdlègta. Kas vèl tas var būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Visbiežākie niezes cēloņi ir parazīti, infekcijas un alerģijas, lai noskaidrotu konkrētu cēloni, jums jādodas pie dermatoloģijas specialista, kurš tālāk veic attiecīgās diagnostikas, lai noskaidrotu cēloni.