Atpakaļ

Kāpēc kaķim parādās pliki ādas laukumi un kā rīkoties?

Kādi ir biežākie iemesli, kāpēc kaķiem parādās pliki ādas laukumi un kā šādā situācijā pareizi rīkoties – par to raksta turpinājumā! 

Mīļi un draudzīgi, neatkarīgi un ieturēti, rotaļīgi un pat palaidnīgi – katrs kaķis sava saimnieka dzīvē ienāk ar pavisam unikālu raksturu un temperamentu. Un, lai kāds arī būtu kaķa raksturs, gadu gaitā tas kļūst par lolojamu mīluli, līdz šķiet, ka dzīve bez četrkājainā drauga nemaz nebūtu iedomājama. Kaķi iekaro savu mazo, taču pārliecinošo vietu gan savu saimnieku sirdīs, gan to ikdienā, kļūstot par daļu no kopējā dzīves ritma. 

Kad mājas mīlulis kļuvis teju par ģimenes locekli, arī par tā veselības kaitēm pārdzīvoja gluži tāpat. Ja līdz šim kaķim nekādu nopietnu veselības problēmu nav bijis, tad īpaši lielu satraukumu var izraisīt kaķim pēkšņi izkrītošs apmatojums un pliki ādas laukumi. 

 

Kādi ir biežākie iemesli, kāpēc šādi pliki ādas laukumi kaķim parādās un kā šādā situācijā pareizi rīkoties – par to raksta turpinājumā! 

Biežākie iemesli, kāpēc kaķiem parādās pliki ādas laukumi 

Apmatojuma izkrišana jeb maiņa kaķiem ir pilnīgi dabisks process, kas vairāk vai mazāk norit visa gada garumā, taču pastiprināti to novēro pavasaros un rudeņos. Parasti apmatojuma maiņa norit 3–4 nedēļas, un izteiktāk vērojama tieši pagalma kaķiem. 

Taču, ja apmatojums izkrīt pastiprināti un ilgstoši, kaķis kasās, izteikti laiza kažoku un ar laiku kaķim parādās kaili ādas laukumi, tas liecina par kādu nopietnāku veselības kaiti. Pirmais, kas šādā situācijā jādara – jāapmeklē veterinārā klīnika. Tikai veterinārārsts spēs noteikt problēmas cēloni, nozīmēs nepieciešamos izmeklējumus, izslēgs pārtikas vai citu alerģiju iespējamību, kā arī nozīmēs ārstniecisko terapiju. 

Kaķu saimniekiem nekādā gadījumā nevajadzētu uzstādīt diagnozes pašiem un iegādāties smēres vai citus veterināros medikamentus bez konsultācijas ar veterinārārstu. Tas var ne tikai saasināt esošo kaiti, bet izraisīt citas veselības problēmas. 

 

Biežākie iemesli, kāpēc kaķiem pastiprināti izkrīt apmatojums ir: 

  • alerģijas;  

  • ādas slimības, piemēram, dermatīti, ādas sēnītes, kailā ēde, ekzēma;  

  • parazītu savairošanās (blusas, utis, ērces u. c.); 

  • stress; 

  • hormonālas izmaiņas;  

  • dažkārt kā blakne pēc operāciju vai injekciju veikšanas. 

 

Ja apmatojuma trūkums ir plašs un kaķim kaili ādas laukumi ir izplatījušies teju pa visu ķermeni, dzīvniekam tiek diagnosticēta vispārēja alopēcija. Taču apmatojums var izkrist arī tikai atsevišķās ķermeņa vietās, veidojot neregulāras formas, nelielus kailus ādas laukumus un, atkarībā no cēloņa, kaķim uz ādas var parādīties arī apsārtums, kreveles, blaugznas un citi simptomi. 

Alerģijas 

Ne tikai cilvēkiem, arī kaķiem var tikt konstatētas dažāda veida alerģijas. Visbiežāk kaķiem novēro pārtikas alerģiju, tāpat alerģisku reakciju var izraisīt dažādi kopšanas līdzekļi, veterinārie medikamenti. Salīdzinoši reti mēdz parādīties arī alerģiska reakcija pret tualetes smiltīm – putekļiem vai smaržvielām, ja tādas smiltīm pievienotas. 

Pārtikas alerģija kaķim var parādīties negaidīti, jebkurā kaķa vecumposmā, turklāt tas var notikt arī tad, ja barību savam mīlulim saimnieks nesenā laika periodā nemaz nav mainījis. Visbiežāk par alerģiju pret barību liecina sakairināti, sārti, niezoši ādas laukumi, apmatojuma izkrišana, kaķim veidojas kaili ādas laukumi un kreveļaini nobrāzumi. Tāpat par pārtikas alerģiju var liecināt caureja, vemšana, atsacīšanās no ēdiena, apātija un citas pazīmes. 

 

Ādas slimības 

Pastiprinātu apmatojuma izkrišanu var izraisīt arī dažādas dermatoloģiskās problēmas. Visbiežāk novēro dažādas sēnīšu infekcijas, piemēram kailo ēdi, kas ir ļoti lipīga, turklāt bīstama arī cilvēkiem, tāpēc ļoti svarīgi nekavējoties doties pie veterinārārsta, lai uzsāktu ārstēšanu. Biežākie kailās ēdes simptomi ir sarkani ādas pleķi, kaili ādas laukumi un pelēkas kreveles. 

Izplatītas ir arī bakteriālas ādas infekcijas, ekzēma, dermatīti. Neskaitot apmatojuma izkrišanu, bieži ādas slimību simptomi ir apsārtusi āda, kreveļaini nobrāzumi, nieze, kaķis sevi pastiprināti laiza, parādās pumpas, sausa āda, blaugznas, kaķa kažoks kļūst nespodrs un savēlies. Dažkārt kaķiem var parādīties arī nepatīkama ādas smaka.

 

Parazīti 

Tādi ektoparazīti jeb parazīti, kas dzīvo ārpus dzīvnieka ķermeņa kā blusas, ērces, utis, ausu ērcītes, matgrauži, smilšu mušas un citi, arī kaitē kaķa ādai. Tie izraisa niezi un kairina ādu, izraisot iekaisumu, apmatojuma izkrišanu un citus simptomus. 

Kaķiem bieži novēro tieši alerģisku reakciju pret blusu kodumiem, kas dzīvniekam izraisa ļoti lielu diskomfortu. Tās rezultātā kaķis pastiprināti kasās, kož un skrāpē sev, līdz veidojas iekaisums, blaugznas, izkrīt apmatojums un parādās kaili ādas laukumi. 

Parazīti ne tikai kaitē dzīvnieka ādas veselībai, bet arī pārnēsā dažādas citas bīstamas slimības, kā arī citu parazītu kāpurus. Pastiprinātu apmatojuma izkrišanu un citus simptomus var izraisīt arī endoparazīti jeb parazīti, kas dzīvo dzīvnieka organismā – lenteņi, cērmes, spalīši un citi. 

Kaķim kaili ādas laukumi – kā rīkoties? 

Pirmkārt, nekavējoties jāapmeklē veterinārā klīnika. Kad veterinārārsts būs noteicis simptomu izraisītāju, var tikt uzsākta nepieciešamā ārstēšana. Svarīgi negaidīt, kad simptomi pāries paši no sevis, turklāt visi augstāk minētie simptomi dzīvniekam sagādā lielu diskomfortu, ko novērst iespējams ar savlaicīgi uzsāktu ārstēšanu. 

Ja dzīvniekam konstatēta pārtikas alerģija, nāksies mainīt dzīvnieka barību – veterinārāsts kaķim nozīmēs speciālu veterināro barību. Ja alerģiju izraisa kopšanas līdzekļi, medikamenti, tualetes smiltis – tos jāmaina un turpmāka saskarsme jānovērš. 

Lai novērstu parazītu izplatību, kaķiem regulāri jāveic attārpošana. Kaķiem, kas laiku pavada arī pagalmā, attārpošanu ieteicams veikt aptuveni 3 reizes gadā, savukārt istabas kaķiem – vismaz reizi gadā. Ja kaķis regulāri uzturas pagalmā, ieteicams apsvērt pretblusu un pretērču siksnas iegādi. Šobrīd savu efektivitāti pierādījusi Foresto pretblusu kakla siksna – to iespējams iegādāties gan dinozoo.lv, gan Dino Zoo vetaptiekās
Kad kaķim diagnosticēts problēmas izraisītājs un novērsti simptomi, atgūt skaistu un koptu kažoku palīdzēs kaķu frizētava. Kaķu frizētavā speciālisti ieteiks piemērotākos kopšanas līdzekļus un to, kā pareizi parūpēties par kaķa kažoku, īpaši garspalvaino kaķu saimniekiem, kuriem sava mīluļa kopšanai ikdienā jāpievērš vairāk uzmanības.

 

Viss tava kaķa veselībai – Dino Zoo veikalos un vetaptiekās! 

Četrkājainajam draugam pastiprināti izkrīt apmatojums, novēro niezi, kaķim parādās kaili ādas laukumi un citi simptomi? Nekavējies un piesaki vizīti Dino Zoo veterinārajā klīnikā Rīgā, Krasta ielā 52 vai Stirnu ielā 26! 
Savukārt Dino Zoo veterinārā aptieka piedāvā visu tava mīluļa veselībai un kopšanai. Ienāc dinozoopsaule.lv un atrodi tuvāko Dino Zoo aptieku jau tagad! Dino Zoo – rūpēs par ikvienu mājdzīvnieku!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķa veselība

Здравствуйте. Моей кошке около полутора года. У кошки был сильный испуг. И мне кажется у неё заметны сбои в поведении - гиперестезия. У вас есть специалисты, которые могут помочь в этом вопросе? (Спазмы спины, частое вылизывание, гиперактивность)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien, Nepieciešams apmeklēt veterinārārstu, Mūsu klīnikā varat konsultēties!

Labdien! Pēkšņi pazudušas spalvas!Vakar bija viss vietā! Vieta ir gluda, bez ievainojumiem. Kaķim ,runcim, maijā būs gads, kastrēts. Nav novēroti blaugznu līdzīgi veidojumi. Pēdējās nedeļas sākām dot kaķu barību paredzētu kaķiem no gada vecuma.Ir dota svaiga cūkgaļas akna un niere. 2 nedēļas staigā ar pretblusu, ērču siksniņu, bet spalvas tur turas vietā.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Bez dzīvnieka apskates nevar novērtēt spalvas un ādas stāvokli!, pēc pievienotās bildes vairāk izskatās pēc kailēdes kas ir ļoti lipīga arī cilvēkiem un šajā gadijumā noteikti būtu jādodas uz vizīti pie veterinārārsta.

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!