Atpakaļ

Kaķu uzvedības problēmu skaidrojums

Vai tu esi kādreiz mājās vērojot savu kaķi pie sevis nodomājis - "Ko gan kaķis cenšas man pateikt?” vai “Kāpēc viņš tā dara?”?  Ja atbilde ir apstiprinoša, tad lasi tālāk, lai uzzinātu izplatītākos kaķu uzvedības skaidrojumus.

Vai tu esi mājās vērojot savu kaķi kādreiz pie sevis nodomājis: “Ko gan kaķis cenšas man pateikt?” vai “Kāpēc viņš tā dara?”?

Reizēm mēs nespējam saprast, kas mūsu kaķim ir padomā, vai to, kāpēc viņš tik dīvaini uzvedas, taču mēs varam to iemācīties, ņemot talkā savu intuīciju, kā arī izglītojoties par šo tēmu.

Bieži vien, kad tavs kaķis dara kaut ko neierastu, viņš cenšas tev pateikt, ka kaut kas īsti nav kārtībā - ar viņa pašsajūtu, veselību, vidi vai kaut ko citu. Kaķa uzvedības problēmas atšifrēt nav viegli, bet ir vairāki padomi un viltības, kuras zinot, ir iespējams nonākt līdz daudzu izplatītu kaķa uzvedības problēmu saknei.

Turpinājumā aplūkosim vairākas kaķu uzvedības problēmas, noskaidrosim, ko tās nozīmē, un, kā tikt ar tām galā, kad tās parādās.

Izplatītākās problēmas kaķu uzvedībā un to nozīme

Izjūtot stresu, vai brīžos, kad kaut kas nav kārtībā, kaķi mēdz uzvesties dīvaini. Šī uzvedība ir atšķirīga un variē, atkarībā no katra individuālā dzīvnieka personības īpatnībām, bet to, ka kaķis sācis izturēties un uzvesties neparasti, pārsvarā ir diezgan viegli pamanīt. Izplatītākās kaķu uzvedības dīvainības un ieradumu maiņas ir sekojošas:

Nokārtošanās problēmas

Ja tavs kaķis sācis nokārtoties neatļautās vietās ārpus savas tualetes, ir svarīgi zināt un saprast, ka viņš to nedara, lai sarūgtinātu tevi. Šāda kaķa uzvedība bieži ir uzvedības traucējumu vai kādas medicīniska rakstura problēmas pazīme, tāpēc ir svarīgi iemācīties izprast savu kaķi.

Viens no biežākajiem iemesliem tam, ka kaķis nokārtojas ārpus savas tualetes, ir trauksme, tāpēc saimniekam ir jāmēģina saprast, kas tieši varētu būt sācis satraukt kaķi. Varbūt nesen ir mainīta dzīvesvieta? Varbūt mājās bijuši viesi, sveši cilvēki? Varbūt kaķa tualete ir pārvietota citā vietā? Lai atrisinātu šo problēmu, ir svarīgi noteikt kaķa trauksmes patieso cēloni, lai kāds tas arī būtu.

Medicīniski kaķa nokārtošanās ārpus savas tualetes var signalizēt par vairākām veselības problēmām, piemēram, bet ne tikai - diabētu, hipertireoīdismu (vairogdziedzera hiperfunkciju), nieru, aknu vai urīnceļu problēmām.

Ja pēc pārdomām tev tomēr neatrodas pamatots skaidrojums tava mīluļa nokārtošanās paradumu maiņai, ir nepieciešama vizīte pie veterinārārsta.

Uzbudinātība

Kaķi uzbudinājuma stāvoklī izrāda ļoti nepārprotamas uzvedības īpatnības, kā piemēram, vāļāšanās pa grīdu, velšanās, berzēšanās pret jebko, kas pagadās ceļā, nemiers, pārmērīga ņaudēšana un uzmanības, mīlestības pieprasīšana. Tavam kaķim (sevišķi kaķenei) tas var būt ārkārtīgi nogurdinošs un nekomfortabls stāvoklis, bet ir lietas, kuras ievērojot, tu vari palīdzēt savam kaķim būt mierīgam un savāktam.

Viena no metodēm, ko vari pamēģināt, ir piedāvāt kaķenei siltu dvieli, uz kura sēdēt vai gulēt. Tas palīdzēs viņai atslābināties un mazinās trauksmi.

Palīdzēt var arī uzmanības novēršana, tāpēc kaķa stāvokli atvieglot un uzbudinātību mazināt var arī, parotaļājoties ar kaķi vai iedodot tam kādu jaunu rotaļlietu.

Ja kaķenei uzbudinājums izpaužas smagā formā, labākais variants būtu viņu kastrēt. Tas kaķenei ne tikai ļaus justies labāk, bet arī pagarinās viņas mūžu.

Urīna izsmidzināšana/Teritorijas iezīmēšana

Šī uzvedība pārsvarā ir saistīta ar kaķa instinktiem. Mūsu mīluļi, īpaši kaķi, iezīmē teritoriju, lai parādītu, ka tā ir viņu māja un viņu ģimene. Parasti mēs domājam, ka teritorijas iezīmēšana notiek, kaķim urinējot. Patiesībā teritorijas iezīmēšana var izpausties arī, kaķim glaužoties gar tavām kājām, mēbelēm vai pat ar skrāpēšanu.

Skrāpēšana

Tam, ka kaķis skrāpē, var būt daudz un dažādi iemesli. Tas var liecināt par teritorijas iezīmēšanu, tāpat arī kaķis to var darīt vienkārši, lai sakoptu savus nagus vai rotaļājoties.

Kasīšanās

Kasīšanās nav tipiska kaķu uzvedība, tāpēc, ja ievēro, ka kaķis sācis izteikti kasīties, tam ir jāpievērš uzmanība. Kasīšanās var izpausties ar pārmērīgu sevis laizīšanu vai spalvas plūkāšanu, kam cēlonis, savukārt, var būt ādas kairinājums, parazīti vai kāda cita veselības problēma.

Košana

Košana jau ir daudz nopietnāka kaķa uzvedības problēma. Tā var būt bīstama, un bieži rodas tāpēc, ka kaķis izjūt nepieciešamību dominēt vai aizsargāt savu teritoriju. Jebkurā gadījumā, ja kaķa košana kļūst aizvien izteiktāka un regulārāka, lai atrisinātu šo problēmu, kaķi vajadzētu atrādīt veterinārārstam un zoopsihologam.

Ūdens uzņemšana

Vai esi ievērojis, ka tavs kaķis sācis dzert vairāk, kā parasti? Ja tā, protams, tas uzreiz neliecina par kādu problēmu un nav iemesls satraukumam. Daudziem kaķiem vienkārši patīk dzert ūdeni vai, līdzīgi kā daudzi citi dzīvnieki, arī kaķi mēdz vairāk ēst un dzert tad, kad saimnieks ir blakus, tāpēc tas ir pamanāmāk. Arī ēdiens, ar kuru tu kaķi baro, var būt atbilde, jo kaķi, kas ēd sauso barību, bieži dzer vairāk tāpēc, ka sausā barība nesatur šķidrumu.

Tomēr, ja jūties satraukts, uzticies savai intuīcijai! Tu savu kaķi pazīsti labāk kā jebkurš cits, tāpēc, saprotot, ka tava mīluļa dzeršana pavisam noteikti ir kļuvusi pārmērīga, piesaki kaķi vizītei pie veterinārārsta, jo tas var būt arī simptoms nieru slimībām, diabētam, hipertireoīdismam (vairogdziedzera hiperfunkcijai) vai kādai citai medicīniskai problēmai.

Pārmērīga urinēšana

Vai esi ievērojis, ka tavs kaķis sācis urinēt biežāk vai retāk? Ir mainījies izvadītā urīna daudzums? Tā var nešķist problēma, tomēr patiesībā izmaiņas urinēšanas paradumos IR problēma – izmaiņas var norādīt uz vairākām veselības problēmām. Bieža urinēšana normālā apjomā parasti norāda uz urīnceļu, urīnpūšļa iekaisumu vai nosprostojumu.

Savukārt oligūrija (samazināts urīna izvadīšanas daudzums vai tā neesamība) vai pārmērīga urinēšana nelielos daudzumos var norādīt uz urīnpūšļa akmeņiem vai infekciju. Jebkurā gadījumā, ja urīna izvades izmaiņu iemesls nav kādi medikamenti vai hormoni, šī problēma būtu jāuzskata par nopietnu un kaķis jāatrāda veterinārārstam.  

Slēpšanās

Tici vai nē, bet tas, ka mūsu mīluļi ik pa laikam var izjust stresu vai trauksmi, ir normāli. Un, kad kaķis jūt trauksmi vai stresu, viņš mēģina slēpties. Protams, ne vienmēr slēpšanās nozīmē to, ka kaut kas nav kārtībā. Reizēm kaķim vienkārši ir nepieciešams laiks vienatnē, tomēr, ja tu pamani, ka kaķis no savas slēptuves nenāk laukā ilgstoši, piemēram, visu dienu, tas var būt pamats satraukumam. Mēģini saprast, kas kaķim varētu būt radījis trauksmi vai/un stresu, un veicinājis šādu kaķa uzvedību.

Uzmācība

Parasti tas, ka kaķis pieprasa cilvēka uzmanību un mīlestību, nav iemesls satraukumam. Kaķi šādā veidā parasti iezīmē savu teritoriju, bet šādas uzvedības izpausmes (pārmērīga glaušanās klāt, vēlme visu laiku būt klēpī vai uz rokām, staigāšana pakaļ un neatkāpšanās no saimnieka, nemitīga ņaudēšana u.tml.) var būt diezgan nerimstošas un apgrūtināt dzīvi.

Ja tu nospraud robežas, ievēro kaķa barošanas režīmu un ignorē viņa uzmācību (pat negatīva uzmanība var tikai pastiprināt kaķa uzmācīgo izturēšanos), tu vari veiksmīgi samazināt vai pat izbeigt šo uzvedību. Neticami, bet tas tiešām ir iespējams!

Kaķa uzmācīgā uzvedība var būt arī saistībā ar ēdiena pieprasīšanu. Ja kaķis nemitīgi prasa ēst, to nedrīkst atstāt bez ievērības. Palielināta ēstgriba ir izplatīta parādība vecāku un aktīvu kaķu vidū, kā arī mājsaimniecībās ar vairākiem kaķiem. Tomēr tas, ka kaķis pastiprināti grib ēst, var būt arī kādas medicīniskas vainas simptoms, tāpēc šajā gadījumā vēlams doties vizītē pie veterinārārsta, lai tas kaķi izmeklē un izslēdz tādas problēmas kā parazīti, diabēts vai onkoloģiska saslimšana.

Aizrīšanās

Labā ziņa ir tā, ka kaķi aizrijas ļoti reti. Sliktā ziņa - ja kaķis ir aizrijies, tu nevari palīdzēt viņam nekā savādāk, kā tikai, cik vien ātri iespējams, nogādājot viņu pie veterinārārsta.

Situācijā, ja kaķis zaudē samaņu, tu vari atvērt viņa muti, lai, iespējams, pamanītu to, kas nosprostojis kaķa rīkli. Kaķis var aizrīties ar dažādām ikdienišķām lietām - ēdienu, sīkām rotaļlietām vai citiem priekšmetiem, diegiem un, protams, spalvu kamoliem.

Ja kaķa rīklē ir nonākusi aukla vai diegs, noteikti nevajadzētu mēģināt to izvilkt saviem spēkiem, jo tas var radīt nopietnu kaitējumu ne tikai kaķa veselībai, bet pat dzīvībai. Šādā gadījumā  nekavējoties ir jādodas pie veterinārārsta.

Šņākšana

Ja kaķis uz tevi šņāc, ir jāatkāpjas. Šņākšana ir brīdinājums un norāda uz to, ka sekos agresija. Bet tas, savukārt, nozīmē, ka kaķis jūtas satraukts vai pat nobijies. Ja pamani, ka kaķis šņāc un kļūst agresīvāks kā parasti, padomā, par ko kaķis varētu justies satraukts vai no kā varētu būt nobijies. Iespējams, ir kas tāds, kas ietekmē kaķa ikdienas rutīnu, ir kādas izmaiņas kaķa ierastajā vidē, un attiecīgi tas kaķim liek ieņemt aizsardzības pozu vai baidīties.

Pārmērīga sevis kopšana

Pārmērīga sevis kopšana var izpausties dažādos veidos un smaguma pakāpēs, un to var izraisīt daudz faktoru. Reizēm pārmērīga sevis kopšana ir uzvedības problēma, zināma arī kā psihogēna alopēcija (apmatojuma izkrišana uz nervu pamata), kas būtībā nozīmē to, ka kaķis, pārmērīgi sevi laizot un kopjot, tādā veidā mazina stresu. Ja to neārstē un neaptur, tas var izraisīt smagas pakāpes spalvas izkrišanu un citas kaķa ādas veselības problēmas pastāvīgā ādas kairinājuma dēļ. Tāpat pārmērīga sevis kopšana var liecināt arī par kādu progresējošu medicīnisku problēmu. Jebkurā gadījumā, ja pamanāt, ka pārmērīga sevis sakopšana kaķim kļūst arvien izteiktāka un veidojas par problēmu, vislabāk ir doties pie veterinārārsta, lai sniegtu kaķim profesionālu palīdzību.

Velšanās/mīcīšanās

Reizēm kaķi vāļājas pa grīdu un veļas uz muguras vienkārši tāpēc, ka viņi vēlas mīlestību un uzmanību. Piemēram, pēc darba tu pārnāc mājās, kaķis tevi sagaida un apveļas uz muguras vai noguļas tev pie kājām. Tādā veidā kaķis cenšas tev pateikt, ka vēlas tavu uzmanību pēc garas dienas vienatnē un viņam nepieciešams, lai tu viņu samīļo vai vienkārši parunājies ar viņu.

Mīcīšanās ar ķepām, savukārt, ir instinktīva uzvedība, kuru kaķis iemācās jau savas dzīves pašā sākumā, kad vēl ēd mammas pienu. Mīcīšanās ar ķepām var būt saistīta arī ar kaķa vajadzību iezīmēt teritoriju, jo kaķiem ķepu spilventiņos atrodas tā saucamie “smaržu” dziedzeri.

Košļāšana/Graušana

Košļāšana vai/un graušana var izraisīt daudz problēmu gan tev, gan tavai ģimenei, kad tā kļūst destruktīva. Šāds kaķa ieradums var būt saistīts ar garlaicību. Kaķi ir ļoti inteliģentas būtnes, un tiem bieži vien dienas laikā ir nepieciešami dažādi stimuli. Lai atturētu kaķi no lietu, kas nav paredzētas viņam, košļāšanas vai/un graušanas, vajadzētu nodrošināt kaķi ar interaktīvām un stimulējošām rotaļlietām un priekšmetiem, kurus viņš drīkst košļāt vai/un grauzt, lai tad, kad neviena nav mājās, kaķis būtu nodarbināts.

Depresija

Šī noteikti ir neierastāka kaķa uzvedība, sevišķi tāpēc, ka tā var ietvert arī vairākas citas no jau iepriekš minētajām uzvedības problēmām. Kaķi var izrādīt depresijas pazīmes, tomēr tās emocionālie simptomi nav tādi paši, kādi depresijas gadījumos novērojami cilvēkiem.

Ja tavs kaķis jūtas depresīvs, bieži būs novērojami tādi simptomi kā - apetītes zudums, izvairīšanās no kontakta, slēpšanās, kaķis var kļūt miegaināks, apātiskāks kā parasti, vai tieši pretēji - tas var kļūt agresīvāks, nervozāks.

Kaķu ķermeņa valoda un vokalizācija

Bez jau aprakstītajām kaķu uzvedības problēmām, viena no izplatītākajām, ko tu kā kaķa saimnieks pamanīsi, ir vokalizācija. Ir ļoti svarīgi ieklausīties kaķī, kad viņš ar tevi cenšas “sarunāties”, jo dažādas skaņas liecina par dažādām lietām.

Mācēt izprast savu kaķi ir ļoti svarīga prasme ikvienam kaķa saimniekam. Dažas zināmākās skaņas, kuras kaķi lieto, komunicējot ar cilvēku, ir sekojošas:

Ņaudēšana

Nav noslēpums, ka ņaud visi kaķi! Svarīgi ir zināt, ka ņaudēšanas iemesli bieži mainās, pieaugot kaķa vecumam. Kaķim, kļūstot vecākam, ņaudēšana vienkārši ir komunikācijas veids. Kaķis ņaud vai nu tāpēc, lai mums “pateiktu”, kas viņam ir nepieciešams, vai tāpēc, ka vēlas uzmanību.

Problēma ir tad, ja šķiet, ka kaķa ņaudēšana kļūst manāmi izteiktāka kā ierasts. Tam par iemeslu var būt slimība, stress vai kādas citas problēmas. Šādā gadījumā būtu vēlams kaķi atrādīt veterinārārstam, lai izslēgtu jebkādas nopietnas saslimšanas.

Kaukšana

Izteikta kaukšana bieži var norādīt uz to, ka kaut kas nav kārtībā ar kaķa veselību. Šādas skaņas var uzskatīt par sāpju saucienu (diezgan droši, ka kaķim kaut kas sāp), tāpēc ir svarīgi neatlikt veterinārārsta apmeklējumu, lai noteiktu kaķa sāpju cēloni.

Gaudošana

Gaudošana ir ņaudēšana, tikai skaļāka un garāka (izstieptāka). Gaudošana ir vairāk izplatīta pieaugušu kaķu vidū, un bieži to var dzirdēt kaķu meklēšanās vai pārošanās laikā. Parasti tas nav nekas tāds, par ko būtu jāsatraucas, tomēr, ja kaķa gaudošana kļūst pārmērīga un biežāka, būtu vēlams kaķi atrādīt veterinārārstam.

Raudāšana

Raudāšana ir signāls, ka kaķis cieš sāpes. Tas var būt gan kāda savainojuma, gan saslimšanas vai neveiksmīgas ieķeršanās/iesprūšanas kaut kur dēļ. Ja redzi, ka kaķa raudāšana ir sāpju izraisīta, nekavējoties sazinies ar veterinārārstu!

Šņākšana

Šņākšana ir agresijas pazīme vai drīzāk - brīdinājums par agresiju, kas tūlīt sekos. Kaķis bieži šņāks vai rūks, ja jutīs:

· ka viņam jāaizsargājas

· stresu

· nemieru, trauksmi

· bailes

Šņākšana var būt arī pazīme, ka ir parādījusies kāda problēma kaķa emocionālajā vai fiziskajā veselībā, piemēram, depresija. Tāpēc ir svarīgi iegūt veterinārārsta vai cita profesionāļa viedokli, lai noskaidrotu kaķa pārmērīgas šņākšanas patieso iemeslu.

Smilkstēšana

Smilkstēšana ir līdzīga skaņa raudāšanai, bet ne tik ekstrēma. Kaķis var smilkstēt, lai pievērstu uzmanību savām vajadzībām - pēc ūdens, ēdiena, mīlestības, vai tikpat labi, iespējams, ka kaķis vienkārši konkrētajā dienā nejūtas visai labi ne emocionāli, ne fiziski.

Smilkstēšanai var pievienoties arī dažādas ķermeņa valodas izpausmes. Piemēram, apvelšanās uz muguras, dažādu sejas izteiksmju rādīšana, kaķis var sarauties, ieņemt sakņupušu pozu un kopumā šķist saspringtāks vai agresīvāks.

Ja ievēro kaķa uzvedībā ķermeņa valodu, kas tava kaķa personībai šķiet neierasta, atrādi viņu veterinārārstam.

Kaķēnu uzvedība

Ir svarīgi atzīmēt, ka visas iepriekš minētās uzvedības nianses ir attiecināmas uz pieaugušiem kaķiem. Kad runa ir par vajadzībām un vēlmēm, kaķēnu uzvedība ir atšķirīgāka. Reizēm šķiet, ka kaķēni ņaud nepārtraukti, bet tas notiek tāpēc, ka ņaudēšana ir vienīgais veids, kā kaķēni prot paziņot par to, kas viņiem ir vajadzīgs. Ņaudot kaķēns var lūgt, lai viņu apkopj, pabaro vai paziņot, ka tam nepieciešams kāds, ar ko būt kopā, uzmanība vai ka viņš kaut kādu iemeslu dēļ izjūt diskomfortu.

Kaķēni izrāda daudz lielāku interesi un zinātkāri par apkārtni, un labākais kaķēnu pašsajūtas rādītājs ir divas lietas - aste un ausis. Piemēram, saspicētas ausis signalizē, ka kaķēns ir gatavs izpētīt apkārtni un tajā ir kaut kas, kas pievērš viņa uzmanību un izraisa interesi. Savukārt, kaķēna aste (tāpat kā pieaugušiem kaķiem) var norādīt uz to, kā kaķēns jūtas - vai viņš ir dusmīgs, ieintriģēts vai nobijies.

Sekojiet līdzi sava kaķa uzvedībai!

Zinot kaķu izturēšanās un vokalizācijas īpatnības, nākamais solis ir konsekventi novērot kaķi. Ikdienas skrējienā tas var izrādīties grūtāk, nekā sākumā šķiet, bet nav neiespējami un ir būtiski, lai izprastu kaķi, viņa vajadzības, pašsajūtu, kā arī laikus pamanītu iespējamās problēmas viņa uzvedībā un veselībā.

Galvenā lieta, ko atcerēties par kaķiem, ir tas, ka komunikācija ir kaķu personības centrālais elements. Ikviena lieta, ko kaķi dara, ir kanāls saziņai ar saimnieku un pārējiem ģimenes locekļiem, kā arī ar citiem dzīvniekiem. Neatkarīgi no tā, vai tas notiek, iezīmējot teritoriju ar savu spalvu un smaržu, ar vokalizācijas palīdzību izsakot viedokli vai vienkārši kustinot asti, pastāvīgi kontaktējoties ar mums, kaķi parāda un ļauj uzzināt, kas ar viņiem notiek un kas viņiem nepieciešams.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķis sācis rīstīties

Labdien! Persiesu kakenite, 17 gadi. Kakenite sakusi regulati, biezi kaa sprauslat, ka ristities, ne tik izteikti ka tad kad “vemj spalvu kuski“. Mazliet “vieglak”, bet itka vinai butu slikti. Pamanijam, ka jau kadu 1 menesi nav vemusi spalvas, lai gad agrak to darija regulari, 2- 3 dienaas reizi. Varbut tas ir saistit ar to? Dzer, ed, “iet uz podinja” normali, ka parasti. Ko jus mums ieteiktu darit? Paldies. Vineta

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Rīstīšanās refleksam var būt dažādi iemesli. Tas var būt saistīts ar to, ka kaķenīte sen nav atvēmusi apmatojumu. Tā krāšanās gremošanas traktā var izraisīt rīstīšanos. Taču jāņem arī vērā, ka vecāki dzīvnieki sevi apmazgā kūtrāk un iespējams tāpēc viņai nav ko atvemt. 

Taču iemesls rīstīšanās refleksam un nelabai dūšai var būt arī saistīts ar gremošanas trakta veselības traucējumiem. Tādā gadījumā ir ieteicama ultrasonogrāfija vēdera dobumam. Jebkurā gadījumā apskate pie veterinārārsta tik cienījamā vecumā būs tikai lietderīga. 

Nejūtīgas pakaļkājas

Labdien! Mans kaķēns dzīvo ārpus mājām. Sakiet lūdzu, kā man rīkoties, jo viņš nejūt savas pakaļējās kājas?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kaķēns noteikti ir jāatrāda veterinārārstam. Pie traumām, kuru rezultātā ir nejūtīgas pakaļkājas, dzīvniekiem tiek nozīmēta piemērota ārstēšana un būra režīms.

Kaķis slikti jūtas

Kakis neēd nedzer vem bijam pie vetarsta.Salaida sistēmu zāles atnacam mājas visu nakti ne vinš ēda ne vinš dzēra ,cik ilgi tas var turpinaties,var būt ar pipeti iedot

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Atlabšanas process katram dzīvniekam ir individuāls, turklāt te ir jāņem vērā kāda ir pamatproblēma, tās smaguma pakāpe un diagnostisko izmeklējumu rezultāti, ja tādi ir veikti. Lielākoties ar vienu ārstēšanas dienu vien nepietiek. Ja dzīvniekam nepaliek labāk, ārstēšana noteikti ir jāturpina un iespējams jāveic papildu izmeklējumi.

Kaķis slikti jūtas

Kakis neēd nedzer vem bijam pie vetarsta.Salaida sistēmu zāles atnacam mājas visu nakti ne vinš ēda ne vinš dzēra ,cik ilgi tas var turpinaties,var būt ar pipeti iedot

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Atlabšanas process katram dzīvniekam ir individuāls, turklāt te ir jāņem vērā kāda ir pamatproblēma, tās smaguma pakāpe un diagnostisko izmeklējumu rezultāti, ja tādi ir veikti. Lielākoties ar vienu ārstēšanas dienu vien nepietiek. Ja dzīvniekam nepaliek labāk, ārstēšana noteikti ir jāturpina un iespējams jāveic papildu izmeklējumi.

Barība kastrētiem runčiem

Labdien! Sakiet ludzu kāda sausa barība būtu idiāli piemērota sterilizetam runcim jo es dodu Purina One.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Derēs jebkura kvalitatīva profesionālā, veterinārā barība. Piemēram, Royal Canin, Hill`s, Applaws u.tml. Vēlams tāda, kas domāta sterilizētiem/kastrētiem kaķiem, lai izvairītos no liekā svara problēmām. Un, protams, tāda, kas arī kaķim ies pie sirds. Kvalitatīva veterinārā barība ir atrodama zoo veikalos un veterinārajās aptiekās. 

Kaķa attārpošana

Manam kaķim kaut kas balls takā tārps jaukts ar dēli kustās?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Pēc Jūsu minētā, varētu spriest, ka tas ir iekšējais parazīts (tārps), kas ir iznācis ārā. Tādā gadījumā kaķis noteikti ir jāattārpo. Veterinārajā aptiekā varat iegādāties attārpošanas līdzekli, un paši mājvidē varat kaķi attārpot. Pērkot attārpošanas zāles, Jums ir jāzina dzīvnieka svars. 

Kaķis nokārtojas ārpus kastītes

Sveiki. Mēs ik pa laikam uzejam mājās mazas fekalija pilītes, mums ir astoñus menesus jauna kaķenite. Dzivnieks iet laukā un mums ir ari kastite majas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti! 

Jautājums nav līdz galam saprotams - vai dzīvniekam ik pa laikam ir caureja vai arī kaķis mēdz pavisam mazām porcijām nokārtoties ārpus kastītes?

Ja kaķim regulāri ir caureja, viņš noteikti būtu jāatrāda veterinārārstam. 

Ja kaķis ik pa laikam mēdz nokārtoties ārpus kastītes, iemesli tam var būt dažādi. Kā viens no iemesliem var būt mazais kastītes izmērs - tā nedrīkst būt nedz par šauru, nedz arī par mazu. Kaķi mīl pagrozīties pa kasti, pakašņāt pakaišus un atrast īsto vietiņu.  Kā arī tam par iemeslu var būt nepareizā vietā novietota kastīte, jo kaķim ir nepieciešams plašums, un nepietiks vien ar mazu vietiņu tālākajā un tumšākajā istabas stūrī. Kā arī dabisko vajadzību nokārtošanas brīdī kaķis atrodas visneaizsargātākajā situācijā. Un attiecīgi tualeti nedrīkst novietot tā, lai viņš atrastos neaizsargātā vidē, kā piemēram, telpas vidū – tas kaķim radīs stresu.

Tāpat arī jāņem vērā, ka kaķi ir ļoti tīrīgi dzīvnieki un var atteikties nokārtoties neiztīrītā kastītē. Tādā gadījumā problēmu var risināt ar vēl vienu rezerves kastīti. 

Kā arī, ja kaķis ir radis staigāt pa āru un radis arī nokārtoties ārvidē, iespējams, vajadzību nokārtošanas brīdī viņam nav bijusi iespēja iziet ārā. Te jāņem vērā, cik bieži viņš tiek laists ārā, cik reizes dienā nokārtojas un vai tas notiek vienādos diennakts laikos. Tad arī kaķa laišu ārā var piemērot tā, lai viņš varētu nokārtoties sev ierastā vidē. 

Piena zobu maiņa

Sveiki! Mums ir kaķu puika( nu pat palika 6 mēnši). Devu vakariņas un pamanīju, ka sausās barības traukā ir balts takā krikums, izskatās pēc zobiņa. Bail, ka nolūzis. Un mutīti neļauj atvērt. Kas varētu būt pa vainu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Kaķiem šajā laikā mainās zobi, tāpēc Jūs varētu atrast izkritušos piena zobiņus gan barības traukā, gan jebkur citur, kur dzīvnieks uzturas. Pilnībā visiem zobiem būtu jānomainās līdz astoņu mēnešu vecumam. Zobu maiņas laikā smaganas var būt jūtīgas, tāpēc kaķis var neļaut vai negribēt, ka viņam aiztiek muti.

Perianālie dziedzeri

Labdien ! Man ir aptuveni 2 gadus vecs kaķis (puika), pirms gada paņemts no ielas, un no visām tā brīža kaitēm izārstēts, kastrēts. Šobrīd vesels, ar skaisti spīdošu spalvu un aktīvs, labi ēd, taču novēroju, ka kaķim sēžot klēpī, nelāgi ož dibens, kaut arī tas ir tīrs un smaka nav līdzīga fekāliju smakai. Vēlējos jautāt, vai šādā gadījumā būtu jāved kaķis pie vetārsta un vai iespējams, ko darīt ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Nepatīkamo smaku iespējams rada perianālo dziedzeru sekrēts. Kaķim ir divi anālie dziedzeri, kas atrodas abpus anālajai atverei. Šiem dziedzeriem ir divas pamatfunkcijas - pirmkārt, tie izstrādā sekrētu ar specifisku smaku, ar kā palīdzību kaķis var iezīmēt teritoriju. Otrkārt, dziedzeru sekrēts veic anālās atveres ieeļļošanu, kas, savukārt, noder,ja  dzīvnieka fekālijas ir ļoti sausas un var traumēt viņu.

Ja anālie dziedzeri funkcionē normāli, tie regulāri pašattīrīšanās – kaķis sasprindzinās un sekrētu izspiež. Sekrēta izspiešana var notikt gan apzināti, gan neapzināti. Kad dziedzeri ir iztukšoti, tie atkal uzpildās.

Ja gadījumā dziedzeri neiztīrās, kaķis izjūt diskomfortu, un visbiežākās pazīmēs tādā gadījumā ir apsārtums anālās atveres apvidū, šļūkšana uz dibena un intensīva tā laizīšana. Ja šādas apzīmes nenovērojat, vien specifisko smaržu, nav vajadzības kaķi atrādīt veterinārārstam.

Alerģija kaķim

Sveiki! Mums ir kaķu meitene, kurai ir sākusies alerģija, bijām pie dermataloga un teica, ka ir pārtikas alerģija, izrakstija zāles un nomainijām barību, bet rezultāts sliktāks. Austiņas ir noplēsusi līdz asinīm un ap actiņām arī ir kreveles. Vai mēs varam vērsties pie jums ar šādu problēmu? Jo cik nopratu no vairāk vetārstiem, tad tur der kuri ir specilizējušies dermataloģijā.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jā, Jums būtu jāvēršas pie veterinārārsta-dermatologa. Ja pēc uzsāktās ārstēšanas dzīvnieka veselības stavoklī nav novērojamas izmaiņas vai ir pasliktinājums, noteikti jāvēršas pie speciālista, lai, izvērtējot iepriekšējo ārstēšanu un tās rezultātu, ārsts var koriģēt ārstēšanu un nozīmēt citu diētu. Arī "Dino Zoo" klīnikā pieņem veterinārārsts, kurš ir specializējies dermatoloģijā. Pie speciālista var pierakstīties pa tālr. 67327923.

Līdz ārsta vizītei būtu ieteicams dzīvniekam nēsāt apkakli (pārdodas veterinārajās aptiekās), lai kaķis vēl vairāk nesakasītu ausis.