Atpakaļ

Kaķēna iegāde

Mūsdienās pilsētnieki arvien biežāk iegādājas dažādus dzīvniekus. Visā pasaulē viens no populārākajiem mājdzīvniekiem ir kaķis, jo to turēt var arī ļoti aizņemti cilvēki, kuriem nav laika veltīt tam lielu uzmanību. Tomēr jāapzinās, ar kādām neērtībām jums būs jārēķinās, kā arī labi jāapsver, kādu dzīvnieku jūs vēlaties turēt, jo kaķis dzīvos ilgi, pat līdz 17 gadiem, un nepārdomāta izvēle radīs jums vilšanos, un cietīs arī dzīvnieks.

Mūsdienās pilsētnieki arvien biežāk iegādājas dažādus dzīvniekus. Visā pasaulē viens no populārākajiem mājdzīvniekiem ir kaķis, jo to turēt var arī ļoti aizņemti cilvēki, kuriem nav laika veltīt tam lielu uzmanību. Tomēr jāapzinās, ar kādām neērtībām jums būs jārēķinās, kā arī labi jāapsver, kādu dzīvnieku jūs vēlaties turēt, jo kaķis dzīvos ilgi, pat līdz 17 gadiem, un nepārdomāta izvēle radīs jums vilšanos, un cietīs arī dzīvnieks.

Iegādājoties kaķi, Jums jāzina, ka viņš būs regulāri jābaro ar kvalitatīvu barību vai arī jāgatavo kaķa maltītes pašam. Ņemiet vērā, ka pareiza, pilnvērtīga kaķa barošana nav lēta! Tāpat nāksies ķemmēt kaķa kažociņu, kopt ausis un acis; jūsu dzīvoklī būs vairāk vai mazāk kaķa spalvu. Būs jāsamierinās, ka dzīvoklī atradīsies vairāki kaķa tualetes trauki, kurus regulāri pašam vien nāksies tīrīt. Dodoties atvaļinājumā vai ceļojumā, nāksies sameklēt kādu, kurš rūpēsies par jūsu kaķi saimnieka prombūtnē. Visbeidzot, būs jāsargā mēbeles no kaķa asajiem nagiem, bet puķes un istabas augi - no kaķa zobiem.

Vienlaikus ar negatīvo, būs arī pozitīvais - jūs vienmēr kāds sagaidīs mājās un noņems ikdienas steigas radīto stresu. Kaķis jūs mīlēs tādu, kāds esat - ar visiem trūkumiem un labajām īpašībām. Kontaktēšanās un rotaļas ar kaķi jums uzlabos garastāvokli arī tad, kad diena liksies pelēka un pašsajūta būs slikta. Visbeidzot, dzīvnieks liks jums sevi disciplinēt pat tad, kad to darīt negribas.

Ja nu esat pieņēmuši pozitīvu lēmumu par kaķa iegādi, vispirms vajadzētu izlemt, kādam kaķim dodat priekšroku - garspalvainam, pusgarspalvainam vai īsspalvainam. Garspalvainos un pusgarspalvainos kaķus nāksies biežāk ķemmēt, bet viņu vilna ir mīksta un to ir vieglāk iztīrīt no paklāja, mēbelēm un apģērba. Īsspalvainie kaķi jāsukā retāk, taču īsie matiņi daudz ciešāk pielīp un tos savākt ir grūtāk. Ja esat noslogoti darbā, mājās pārrodaties tikai pievakarēs, tad labāk iegādāties mazāk aktīvus kaķus, kā, piemēram, Persijas, Britānijas, eksotiskos, kuri ir mierīgāki un flegmatiskāki. Siāmas, krievu zilajiem kaķiem, reksiem nepieciešams lielāks kontakts ar cilvēku. Ja jūs nevarat kaķim veltīt laiku, tas var atriebties, dabiskās vajadzības jūsu prombūtnē nekārtojot tualetē, bet citās vietās. Ja tomēr vēlaties šīs šķirnes kaķi, tad labāk turēt divus, jo tiem nebūs garlaicīgi.

Svarīgi ir, kādam mērķim kaķi iegādājaties - vai pats to audzināsiet, vai būsiet tikai īpašnieks un dzīvnieks būs jums nepieciešams tikai kā mājas mīlulis. Ja vēlaties nodarboties ar kaķu audzēšanu, vajadzētu iegādāties šķirnes dzīvnieku, jo bezšķirnes pēcnācējiem grūti atrast īpašnieku, nevar taču nepārtraukti tos atdāvināt. Svarīgi, lai jūs iegādātos augstas kvalitātes dzīvnieku, jo tikai teicami šķirnes pārstāvji piedalās ciltsdarbā, īpaši tas attiecas uz runčiem, tāpēc šķirnes dzīvnieka iegādei jāgatavojas, apmeklējot kaķu izstādes, kur vēlams iepazīties ar katalogu un atzīmēt, kuri jūsu izvēlētās šķirnes dzīvnieki saņēmuši augstākas atzīmes. Vajadzētu aprunāties gan ar audzētāju, gan kluba speciālistiem, ko tie jums iesaka. Vienā metienā parasti ir dažādas kvalitātes dzīvnieki, šķirnīgākie (tā saucamie show klases kaķi) maksā dārgāk, bet tie, kuri domāti tikai kā mājas mīluļi, būs lētāki. Ne vienmēr vecāku augstie tituli liecina arī par pēcnācēju kvalitāti, tāpēc labāk konsultēties ar speciālistiem.

Ja ar kaķu audzēšanu nevēlaties nodarboties, jums piemērots būs gan šķirnes, gan bezšķirnes kaķēns, taču jebkurā gadījumā vēlams zināt mazuļa izcelsmi. Labāk bezšķirnes kaķēnu iegādāties no paziņām, par kuru kaķenīti jūs zināt, ka tā tiek turēta dzīvoklī, ir tīrīga, ar labu raksturu, jo tādas nevēlamas īpašības kā netīrība (kaķa vēlme kārtot dabiskās vajadzības visās iespējamās vietās, tikai ne tualetes traukā), agresivitāte diemžēl iedzimst. Ja māte ir teicama peļu ķērāja, visticamāk, arī bērns būs lielisks mednieks. Bieži grūti pieradināt bezsaimnieka kaķēnu, kuru esat atraduši un paturējuši, taču tā nav likumsakarība.

Nākamais nozīmīgais lēmums - ko izvēlēties: runci vai kaķeni. Runči, bez šaubām, ir efektīgāki, arī mīlīgāki, taču, sasniedzot dzimumbriedumu, viņu urīns ir ar izteiktāku smaku, dažiem rodas vēlēšanās iezīmēt savu teritoriju. Liela daļa šķirnes un bezšķirnes runču ir ļoti tīrīgi un, dzīvojot mājās, savas dabiskās vajadzības kārto tikai tam paredzētās vietās, bet, iespējams, jūsu runcis tāds nebūs. Rudeņos un pavasaros runči kļūst nemierīgi, naktīs ņaud, bet, brīvi turēti, uz kādu laiku pazūd un mājās atgriežas netīri, klāti ar brūcēm. Ja izvēlēsieties kaķeni, tai būs jāmeklē partneri, jāpalīdz dzemdībās un kaķēnu aprūpē. Kaķenes periodiski meklējas, un vismaz nedēļu jūs nevarēsiet baudīt naktsmieru, jo kaķene skaļi ņaudēs. Tabletes un injekcijas, kas dzīvniekiem nomāc seksuālo aktivitāti, gan nevajadzētu izmantot, labāk dzīvnieki sterilizēt vai kastrēt.

Avots: Materiāla tapšanā ar autores atļauju izmantota Vijas Klučnieces grāmata "Kaķi

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!

Astes kosmētiskais defekts

Labdien! Siāmas kaķītim (2 mēneši) ir lauztās astes sindroms (astes galiņš gredzentiņā). Kā tas ietekmē dzīvnieku un vai šis defekts ir labojums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja tas kaķēnu pašu nesatrauc, viņš to nelaiza, negrauž, neizrāda diskomfortu, kad to aiztiek, tad tas ir vairāk kā kosmētisks defekts. Ja tomēr astes deformācija sāk satraukt un traucēt pašam kaķim, tad jādodās pie veterinārārsta un jāveic nepieciešamie izmeklējumi, un balstoties uz izmeklējumiem , jāizvēlas attiecīga ārstēšana.

Kaķenei kaķēni

Sveiki. Jautajums saistīts ar tikko dzemdējušu kaķeni. Mums ir 2 kaķi, kaķene dzemdēja 10.02., ka arī mums ir runcis, kaķi ir pilnībā atdalīti, bet kaķene rūc kad runcis iet gar durvīm, ka arī kaķene daudz ņaud kad neesam viņai blakus. Runcim visu laiku gribas iet pie durvīm kur ir kaķene ar bērniem. Ko darīt? Kā palīdzēt kaķenei lai viņai nebūtu jasatraucas par runci?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Jums jānodrošina kaķenei pilnīgs miers un runcis jānodala, lai nav iespējas iet pie durvīm, kur ir kaķene.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika