Atpakaļ

Kādēļ mīluļus jāved pie friziera?

Mīluļa, īpaši šķirnes dzīvnieka, kažokam ir nepieciešama tikpat liela uzmanība kā mūsu pašu frizūrām. Kāpēc tā, skaidro “DINO ZOO FRIZĒTAVA” frizieri Ivo un Ruta Obrumaņi.

Ir cilvēki, kuri kaķu un suņu frizēšanu mēdz uzskatīt kā pārspīlētu mīluļa lutināšanu vai pat iejaukšanos dzīvnieka dabiskajā rutīnā. Šīs jomas speciālisti un veterinārārsti gan aicina saimniekus saprast – mīluļa, īpaši šķirnes dzīvnieka, kažokam ir nepieciešama tikpat liela uzmanība kā mūsu pašu frizūrām. Kāpēc tā, skaidro “Dino Zoo Frizētava” frizieri Ivo un Ruta Obrumaņi.

Ivo Obrumanis sākotnēji stilista un friziera profesiju apguvis Rīgas stila un modes tehnikumā un ar dzīvnieku frizēšanu profesionāli nodarbojas jau 14 gadus.

Savas zināšanas Ivo ir papildinājis vienā no lielākajām Eiropas suņu un kaķu audzētavām “Of Taitas’s Usuhabti”, Kalbahā, Vācijā.

Arī Rutas dzīvē dzīvniekiem vienmēr ir bijusi liela loma. Aizraušanās ar suņu sporta veidiem pusaudžu gados, kam pateicoties apceļota teju visa pasaule, laika gaitā novedusi pie intereses par dzīvnieku kopšanu.

Uz sarunu pie galda pavisam drīz ieradās arī abu mīlulis – Meinkūnu šķirnes kaķis vārdā Djego.

Intervijas laikā bija gana grūti novērst acis no izmēros raženā runča ar kopto spalvu. Īstens apliecinājums abu meistaru profesionalitātes līmenim.

Būtiski arī tas, ka Ivo un Ruta paši arī ir kaķu audzētāji. Viņiem kopīgi pieder audzētava "Obermoon".

Kurus mājdzīvniekus iespējams frizēt un ar kuriem gadās strādāt visbiežāk?

Ivo: Visbiežāk pavisam noteikti nākas frizēt suņus. Darbs ar kaķiem ir retāk un Latvijā ir arī diezgan maz profesionālu kaķu frizieru. Tā ir ļoti specifiska joma, ir jābūt zināšanām par tehniku un pieredzei – ir savi stiķi, tā teikt. Ar suni strādāt ir vieglāk, viņi parasti ir pakļāvīgāki. Lai safrizētu kaķi parasti ir nepieciešami divi cilvēki – kamēr viens dzīvnieku pietur, otrs rūpīgi strādā ar dzīvnieka kažoku, žāvē, frizē, mazgā. Mēs abi specializējamies tieši uz kaķiem, taču principā kopt var visus dzīvniekus, kuriem ir kažoks un kuri piedalās izstādēs vai sacensībās. Sākot ar jūrascūciņām un beidzot ar, piemēram, zirgiem.

Vai arī dzīvnieku pasaulē pastāv kādas specifiskas, mainīgas stila tendences?

Ruta: Suņiem, kuri piedalās izstādēs ir tā dēvētie izstāžu griezumi. Ritot laikam, tie zināmā mērā mainās, atšķiras starp dažādām šķirnēm.

Ivo: Suņiem, kuri piedalās izstādēs ir jāatbilst tā dēvētajam šķirnes standartam. Laika gaitā šad tad atsevišķas standartu nianses tik tiešām mainās. Katra individuāla suņa vai kaķa griezumu ietekmē arī dzīvnieka forma, anatomija. Dzīvnieku frizierim šīs lietas ir jāpārzina.

Vai dzīvnieka kažoka kopšanai ir arī funkcionāla, ne vien tīri estētiska nozīme?

Ruta: Protams, ka dzīvnieks, kura kažokam kāds ir veltījis pietiekami daudz rūpju, izskatīsies ievērojami labāk. Šādu mīluli dikti vairāk gribēsies paņemt klēpī, nevis vien parādīt ar pirkstu viņam mājoklī atvēlēto vietiņu, kā tas mēdz notikt ar dzīvniekiem, kuru kažoks ilgstoši paliek nekopts. Taču mīluļa spalvu kopšana nav domāta vien tiem dzīvniekiem, kuri startē konkursos un piedalās izstādēs. Rūpes par mājdzīvnieka kažoku vienlaikus ir arī rūpes par viņa labsajūtu un veselību. Ik vienam dzīvniekam ir periodi, kuros tie pastiprināti met spalvu. Tas notiek, reaģējot uz klimata izmaiņām un pielāgojoties tām. Efektīvākais veids kā visātrāk atbrīvoties no šīs nomestās spalvas ir mazgāšana un žāvēšana. To gan vēlams darīt regulāri. Līdz šim ir gadījies strādāt arī ar tādiem dzīvnieciņiem, kuriem spalvas tik ļoti savēlušās, ka ir grūti pakustināt kājas. Saimnieks par savu mīluli bieži ir neziņā, vien piebilst: “Viņš man tāds lēnīgs pēdējā laikā palicis.” Atliek vien pieskarties dzīvnieka kažokam, lai saprastu, kas par vainu.

Ivo: Katrai dzīvnieka spalvai ir savs dzīves cikls, noteikts garums un smagums, kuru spēj izturēt spalvas sīpoliņš. Pārsniedzot to, spalva izkrīt. Intensīvā spalvas mešanas ciklā šis process skar visu dzīvnieka kažoku un izkritušās, atmirušās spalvas ieķeras tajās, kuras vēl cieši turas – tā arī veidojas šie te kamoli.

Vai šo nevar paveikt mājās?

Ruta: Ja dzīvnieks, kurš intensīvi met nost spalvu, ir salīdzinoši liels, būs problēmas mājās to paveikt tā, lai neciestu mēbeles un paklāji. Specializētā frizētavā tā nebūs problēma un šis process prasīs salīdzinoši maz laika.

Ivo: Būtiski, ka ir pietiekami daudz tādu kaķu šķirņu, kuru eksemplāriem muguras un astes apvidū ir tauku dziedzeri. Tie paredzēti, lai izdalītu taukus, kuri, pārklājot kaķa spalvu, neļautu tai lietū piesūkties ar ūdeni. Šādiem kaķiem, ja tie ir pieraduši dzīvot zem pajumtes, īpaši apkures sezonā, tauki izdalās pastiprināti. Pārāk liels pārklājums traucē ādai elpot un tauku dziedzeri var iekaist. Tas savukārt var beigties arī ar astes amputāciju. Mājas apstākļos tos ir ļoti grūti izmazgāt no kažoka bez speciālas, profesionāļiem pieejamas kosmētikas, kuras lietošanai ir nepieciešamas zināšanas.

Cik bieži ieteicams doties pie dzīvnieku friziera?

Ivo: Ļoti atkarīgs no konkrētā mīluļa. Gluži tāpat kā cilvēkiem – daži mazgā matus katru dienu, daži reizi nedēļā.

Ruta: To, ka dzīvnieks sācis pastiprināti mest spalvu var noteikt pats saimnieks – attiecīgajos periodos tas pavisam noteikti būs pamanāms uz apģērba, ja mīlulis jums pieglaudīsies.

“Dino Zoo Frizētava” speciālisti Ivo un Ruta skaidro, ka viena dzīvnieka apkopšana vidēji aizņem līdz pusotrai stundai un saimniekam izmaksā no 25 līdz 35 eiro.

Konkrēts darba apjoms un izcenojums mēdz svārstīties atkarībā no dzīvnieka izmēriem un kažoka stāvokļa. Sīkāk par šiem pakalpojumiem var uzzināt “Dino Zoo Frizētava” mājaslapā.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķis sācis rīstīties

Labdien! Persiesu kakenite, 17 gadi. Kakenite sakusi regulati, biezi kaa sprauslat, ka ristities, ne tik izteikti ka tad kad “vemj spalvu kuski“. Mazliet “vieglak”, bet itka vinai butu slikti. Pamanijam, ka jau kadu 1 menesi nav vemusi spalvas, lai gad agrak to darija regulari, 2- 3 dienaas reizi. Varbut tas ir saistit ar to? Dzer, ed, “iet uz podinja” normali, ka parasti. Ko jus mums ieteiktu darit? Paldies. Vineta

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Rīstīšanās refleksam var būt dažādi iemesli. Tas var būt saistīts ar to, ka kaķenīte sen nav atvēmusi apmatojumu. Tā krāšanās gremošanas traktā var izraisīt rīstīšanos. Taču jāņem arī vērā, ka vecāki dzīvnieki sevi apmazgā kūtrāk un iespējams tāpēc viņai nav ko atvemt. 

Taču iemesls rīstīšanās refleksam un nelabai dūšai var būt arī saistīts ar gremošanas trakta veselības traucējumiem. Tādā gadījumā ir ieteicama ultrasonogrāfija vēdera dobumam. Jebkurā gadījumā apskate pie veterinārārsta tik cienījamā vecumā būs tikai lietderīga. 

Nejūtīgas pakaļkājas

Labdien! Mans kaķēns dzīvo ārpus mājām. Sakiet lūdzu, kā man rīkoties, jo viņš nejūt savas pakaļējās kājas?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kaķēns noteikti ir jāatrāda veterinārārstam. Pie traumām, kuru rezultātā ir nejūtīgas pakaļkājas, dzīvniekiem tiek nozīmēta piemērota ārstēšana un būra režīms.

Kaķis slikti jūtas

Kakis neēd nedzer vem bijam pie vetarsta.Salaida sistēmu zāles atnacam mājas visu nakti ne vinš ēda ne vinš dzēra ,cik ilgi tas var turpinaties,var būt ar pipeti iedot

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Atlabšanas process katram dzīvniekam ir individuāls, turklāt te ir jāņem vērā kāda ir pamatproblēma, tās smaguma pakāpe un diagnostisko izmeklējumu rezultāti, ja tādi ir veikti. Lielākoties ar vienu ārstēšanas dienu vien nepietiek. Ja dzīvniekam nepaliek labāk, ārstēšana noteikti ir jāturpina un iespējams jāveic papildu izmeklējumi.

Kaķis slikti jūtas

Kakis neēd nedzer vem bijam pie vetarsta.Salaida sistēmu zāles atnacam mājas visu nakti ne vinš ēda ne vinš dzēra ,cik ilgi tas var turpinaties,var būt ar pipeti iedot

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Atlabšanas process katram dzīvniekam ir individuāls, turklāt te ir jāņem vērā kāda ir pamatproblēma, tās smaguma pakāpe un diagnostisko izmeklējumu rezultāti, ja tādi ir veikti. Lielākoties ar vienu ārstēšanas dienu vien nepietiek. Ja dzīvniekam nepaliek labāk, ārstēšana noteikti ir jāturpina un iespējams jāveic papildu izmeklējumi.

Barība kastrētiem runčiem

Labdien! Sakiet ludzu kāda sausa barība būtu idiāli piemērota sterilizetam runcim jo es dodu Purina One.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Derēs jebkura kvalitatīva profesionālā, veterinārā barība. Piemēram, Royal Canin, Hill`s, Applaws u.tml. Vēlams tāda, kas domāta sterilizētiem/kastrētiem kaķiem, lai izvairītos no liekā svara problēmām. Un, protams, tāda, kas arī kaķim ies pie sirds. Kvalitatīva veterinārā barība ir atrodama zoo veikalos un veterinārajās aptiekās. 

Kaķa attārpošana

Manam kaķim kaut kas balls takā tārps jaukts ar dēli kustās?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Pēc Jūsu minētā, varētu spriest, ka tas ir iekšējais parazīts (tārps), kas ir iznācis ārā. Tādā gadījumā kaķis noteikti ir jāattārpo. Veterinārajā aptiekā varat iegādāties attārpošanas līdzekli, un paši mājvidē varat kaķi attārpot. Pērkot attārpošanas zāles, Jums ir jāzina dzīvnieka svars. 

Kaķis nokārtojas ārpus kastītes

Sveiki. Mēs ik pa laikam uzejam mājās mazas fekalija pilītes, mums ir astoñus menesus jauna kaķenite. Dzivnieks iet laukā un mums ir ari kastite majas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti! 

Jautājums nav līdz galam saprotams - vai dzīvniekam ik pa laikam ir caureja vai arī kaķis mēdz pavisam mazām porcijām nokārtoties ārpus kastītes?

Ja kaķim regulāri ir caureja, viņš noteikti būtu jāatrāda veterinārārstam. 

Ja kaķis ik pa laikam mēdz nokārtoties ārpus kastītes, iemesli tam var būt dažādi. Kā viens no iemesliem var būt mazais kastītes izmērs - tā nedrīkst būt nedz par šauru, nedz arī par mazu. Kaķi mīl pagrozīties pa kasti, pakašņāt pakaišus un atrast īsto vietiņu.  Kā arī tam par iemeslu var būt nepareizā vietā novietota kastīte, jo kaķim ir nepieciešams plašums, un nepietiks vien ar mazu vietiņu tālākajā un tumšākajā istabas stūrī. Kā arī dabisko vajadzību nokārtošanas brīdī kaķis atrodas visneaizsargātākajā situācijā. Un attiecīgi tualeti nedrīkst novietot tā, lai viņš atrastos neaizsargātā vidē, kā piemēram, telpas vidū – tas kaķim radīs stresu.

Tāpat arī jāņem vērā, ka kaķi ir ļoti tīrīgi dzīvnieki un var atteikties nokārtoties neiztīrītā kastītē. Tādā gadījumā problēmu var risināt ar vēl vienu rezerves kastīti. 

Kā arī, ja kaķis ir radis staigāt pa āru un radis arī nokārtoties ārvidē, iespējams, vajadzību nokārtošanas brīdī viņam nav bijusi iespēja iziet ārā. Te jāņem vērā, cik bieži viņš tiek laists ārā, cik reizes dienā nokārtojas un vai tas notiek vienādos diennakts laikos. Tad arī kaķa laišu ārā var piemērot tā, lai viņš varētu nokārtoties sev ierastā vidē. 

Piena zobu maiņa

Sveiki! Mums ir kaķu puika( nu pat palika 6 mēnši). Devu vakariņas un pamanīju, ka sausās barības traukā ir balts takā krikums, izskatās pēc zobiņa. Bail, ka nolūzis. Un mutīti neļauj atvērt. Kas varētu būt pa vainu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Kaķiem šajā laikā mainās zobi, tāpēc Jūs varētu atrast izkritušos piena zobiņus gan barības traukā, gan jebkur citur, kur dzīvnieks uzturas. Pilnībā visiem zobiem būtu jānomainās līdz astoņu mēnešu vecumam. Zobu maiņas laikā smaganas var būt jūtīgas, tāpēc kaķis var neļaut vai negribēt, ka viņam aiztiek muti.

Perianālie dziedzeri

Labdien ! Man ir aptuveni 2 gadus vecs kaķis (puika), pirms gada paņemts no ielas, un no visām tā brīža kaitēm izārstēts, kastrēts. Šobrīd vesels, ar skaisti spīdošu spalvu un aktīvs, labi ēd, taču novēroju, ka kaķim sēžot klēpī, nelāgi ož dibens, kaut arī tas ir tīrs un smaka nav līdzīga fekāliju smakai. Vēlējos jautāt, vai šādā gadījumā būtu jāved kaķis pie vetārsta un vai iespējams, ko darīt ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Nepatīkamo smaku iespējams rada perianālo dziedzeru sekrēts. Kaķim ir divi anālie dziedzeri, kas atrodas abpus anālajai atverei. Šiem dziedzeriem ir divas pamatfunkcijas - pirmkārt, tie izstrādā sekrētu ar specifisku smaku, ar kā palīdzību kaķis var iezīmēt teritoriju. Otrkārt, dziedzeru sekrēts veic anālās atveres ieeļļošanu, kas, savukārt, noder,ja  dzīvnieka fekālijas ir ļoti sausas un var traumēt viņu.

Ja anālie dziedzeri funkcionē normāli, tie regulāri pašattīrīšanās – kaķis sasprindzinās un sekrētu izspiež. Sekrēta izspiešana var notikt gan apzināti, gan neapzināti. Kad dziedzeri ir iztukšoti, tie atkal uzpildās.

Ja gadījumā dziedzeri neiztīrās, kaķis izjūt diskomfortu, un visbiežākās pazīmēs tādā gadījumā ir apsārtums anālās atveres apvidū, šļūkšana uz dibena un intensīva tā laizīšana. Ja šādas apzīmes nenovērojat, vien specifisko smaržu, nav vajadzības kaķi atrādīt veterinārārstam.

Alerģija kaķim

Sveiki! Mums ir kaķu meitene, kurai ir sākusies alerģija, bijām pie dermataloga un teica, ka ir pārtikas alerģija, izrakstija zāles un nomainijām barību, bet rezultāts sliktāks. Austiņas ir noplēsusi līdz asinīm un ap actiņām arī ir kreveles. Vai mēs varam vērsties pie jums ar šādu problēmu? Jo cik nopratu no vairāk vetārstiem, tad tur der kuri ir specilizējušies dermataloģijā.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jā, Jums būtu jāvēršas pie veterinārārsta-dermatologa. Ja pēc uzsāktās ārstēšanas dzīvnieka veselības stavoklī nav novērojamas izmaiņas vai ir pasliktinājums, noteikti jāvēršas pie speciālista, lai, izvērtējot iepriekšējo ārstēšanu un tās rezultātu, ārsts var koriģēt ārstēšanu un nozīmēt citu diētu. Arī "Dino Zoo" klīnikā pieņem veterinārārsts, kurš ir specializējies dermatoloģijā. Pie speciālista var pierakstīties pa tālr. 67327923.

Līdz ārsta vizītei būtu ieteicams dzīvniekam nēsāt apkakli (pārdodas veterinārajās aptiekās), lai kaķis vēl vairāk nesakasītu ausis.