Atpakaļ

Kā pasargāt mājas mīluli no parazītiem?

Līdz ar siltajiem saules stariem sarosās arī blusas, ērces un citas radības, kas var ievērojami apgrūtināt dzīvi un apdraudēt veselību gan mums, gan mūsu četrkājainajiem draugiem. Lasi un noskaidro, kā savu suni vai kaķi pasargāt no šiem nevēlamajiem mošķiem, un kuri pretparazītu līdzekļi ir piemērotākā izvēle tieši Tavam mīlulim!

Līdz ar siltajiem saules stariem sarosās arī blusas, ērces un citas radības, kas var ievērojami apgrūtināt dzīvi un apdraudēt veselību gan mums, gan mūsu četrkājainajiem draugiem. Lasi un noskaidro, kā savu suni vai kaķi pasargāt no šiem nevēlamajiem mošķiem, un kuri pretparazītu līdzekļi ir piemērotākā izvēle tieši Tavam mīlulim!

Viss, kas jāzina par attārpošanu

Vienu no lielākajām skādēm mājdzīvnieka veselībai var nodarīt cērmes un lenteņi, turklāt šos parazītus no kaķa vai suņa itin viegli varam iegūt arī mēs, cilvēki, ja pienācīgi netiek lietoti pretparazītu līdzekļi. Šī iemesla dēļ ir svarīgi regulāri un ar precīzām devām mājdzīvniekus attārpot:

 

  • Kucēni un kaķēni – gan kaķēnus, gan kucēnus attārpo pēc šāda grafika: 2., 4. 6. un 8. dzīves nedēļā, un pēc tam – reizi mēnesī, līdz sasniegts sešu mēnešu slieksnis;
  • Pieauguši kaķi un suņi – kad mājdzīvnieks ir vismaz sešus mēnešus vecs, attārpošana lielākoties jāveic divas reizes gadā. Ja suns vai kaķis lielāko dienas daļu pavada ārpus telpām, kā arī ir ļoti zinātkārs (lasi – mēdz apostīt un pagaršot visu iespējamo), pretparazītu līdzekļi jālieto nedaudz biežāk, proti, trīs reizes gadā jeb ik pēc četriem mēnešiem. Savukārt kaķim, kurš dzīvo tikai iekštelpās, pietiks arī ar vienu attārpošanas reizi gadā;
  • Grūsnas kaķenes un kuces – ieteicams attārpot gan pirms pārošanas, gan pēc dzemdībām, savukārt zīdīšanas laikā – ik pēc pāris nedēļām, lai samazinātu risku parazītus iegūt pēcnācējiem;
  • Jauns mājdzīvnieks – ja gaidāms “ģimenes papildinājums”, proti, jauns mājdzīvnieks, to uzreiz ieteicams attārpot (protams, ja vien iepriekšējais saimnieks vai patversme to jau nav paveikusi).

Ja vēlies būt pilnībā drošs par to, vai Tavam mājdzīvniekam nav parazīti, vari (un tas pat ir ļoti ieteicams) veterinārajā klīnikā veikt analīzes.

Kā attārpošana pareizi veicama?

Lai attārpošana būtu efektīva, ir ļoti svarīgi to veikt ne tikai noteiktajos termiņos, bet arī ievērot visas vadlīnijas. Pirmkārt, jāizvēlas dzīvniekam piemērota zāļu deva – tā kā pretparazītu līdzekļi ir ļoti dažādi, šis aspekts ir atkarīgs no konkrētā līdzekļa. Par nepieciešamo dozu iespējams atrast informāciju gan uz zāļu iepakojuma, gan pajautājot vetārstam. Parasti tiek izmantotas tabletes, kas dzīvniekam jānorij (vieglāku šo uzdevumu var padarīt zāļu iemaisīšana ēdienā). Lielākoties zāles nepieciešams dot atkārtoti pēc 10-15 dienām, un to ir ļoti svarīgi ievērot. Kāpēc? Jo pretparazītu līdzekļi iznīcina tārpus, nevis oliņas, līdz ar to pēc pāris nedēļām dzīvniekā var sākt saimniekot jau nākamā parazītu kolonija.

Otrkārt, attārpošana jāveic visiem mājdzīvniekiem kopā. Par ļaunu noteikti nenāks iegādāties un izdzert attārpošanas tabletes arī pašiem cilvēkiem (un it īpaši – maziem bērniem), taču tādā gadījumā noteikti konsultējies ar ārstu, kā arī neaizmirsti, ka cilvēkiem ir pavisam citi pretparazītu līdzekļi un zāles! Treškārt, dažu dienu laikā pēc attārpošanas jācenšas uzreiz savākt visas dzīvnieku fekālijas, jo no tām iespējams atkārtoti iegūt nevēlamos viesus.

Ceturtkārt, vienkopus ar attārpošanu jāveic arī atblusošana (tai nepieciešams gan pretblusu līdzeklis, gan pretblusu aerosols), jo blusa var kalpot kā starpsaimnieks lentenim. Taču, lai vienlaicīgi veiktu gan attārpošanu, gan atblusošanu, nepieciešama vetārsta konsultācija – bieži vien konkrēti attārpošanas līdzekļi nevar tikt lietoti kopā ar pretblusu līdzekļiem.

Atblusošanas opcijas? Daudz un dažādas

Vēl viens izplatīts risinājums – kakla siksniņas, kas būtībā darbojas pēc līdzīga principa, proti, tās ir piesūcinātas ar līdzekli, kas atbaida ērces, blusas un/vai citus parazītus, vai arī tos nogalina pēc tam, kad parazīts dzīvniekam iekodis. Kakla siksniņas priekšrocības – to iedarbības laiks parasti ir krietni lielāks, proti, vairāki mēneši (precīzāks darbības laiks jāmeklē kakla siksnas aprakstā).

Pretblusu aerosols jau ir pavisam atšķirīgs risinājums, jo tas tiek izmantots, lai no blusām atbrīvotu, piemēram, mēbeles, kaķu māju, nagu asināmo, mīluļa gultu un citas vietas. Kāpēc tas nepieciešams? Jo iepriekš pieminētie pretblusu līdzekļi kaķiem un suņiem (pilieni un siksniņas) cīnās tikai ar “pieaugušu” blusu, bet ne blusu oliņām un kāpuriem, kuriem patīk uzturēties jau nosauktajās vietās. Pretblusu aerosols ļaus atbrīvoties arī no kāpuriem un oliņām, taču, pirms šāds pretblusu līdzeklis tiek izmantots, rūpīgi izlasi tā lietošanas instrukciju!

Viens no lielākajiem mītiem: tikai iekštelpās dzīvojošu dzīvnieku parazīti neapdraud

Diemžēl daudzi cilvēki uzskata, ka kaķi un suņi, kuri ārpus telpām nedzīvo, no tārpiem un blusām ir pilnībā pasargāti, taču tā nebūt nav. Gan parazītu kāpurus, gan oliņas mēs mājā vai dzīvoklī varam ienest paši – lielākoties nevēlamie “ieceļotāji” telpās nonāk, pielipuši pie mūsu apaviem. Kaķim vai sunim atliek vien šiem apaviem pieglausties vai tos apostīt, un lieta darīta – oliņa vai kāpurs ir nonācis pie mājdzīvnieka. Šī iemesla dēļ attārpošana un pretparazītu līdzekļi ir obligāta nepieciešamība arī mājas mīluļiem.

Silta ziema – parazītu paradīze

Ja autobraucēji un salīgākie cilvēki par silto ziemu ir priecīgi, tad četrkājainajiem draugiem un to saimniekiem gan ir vismaz viens iemesls, kāpēc par šādiem laikapstākļiem nefanot. Proti, tajā ļoti ērti jūtas parazīti; piemēram, ērcēm pilnībā pietiek ar 5 grādiem pēc Celsija, lai sāktu līst uz zāles un meklētu, kam piesūkties; arī vasaras mēnešos parazītu skaits prognozējams krietni lielāks. Šī iemesla dēļ pretparazītu līdzekļi šogad jālieto īpaši rūpīgi.

Pretblusu aerosols, kakla siksna, pretblusu līdzekļi suņiem un kaķiem, kā arī daudzi citi pretparazītu līdzekļi plašā klāstā atrodami Dino Zoo veikalos visā Latvijā, kā arī e-veikalā. 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

kaķa uzvedība

Labdien! Mums ir divi kaķi seniori (14 un 15 gadi). Pirms diviem mēnešiem mums piedzima bērns, un vienam kaķim ir pamatīgs stress. Kaķis ir mix no orientālā tun abisinieša (15 gadi). Kopš mājas ir bērns, kaķis ir palicis drūms, vienmēr iet prom, kad dzird bērnu. Pāris reizes mēģinājis ielēkt bērna gultiņā, un es viņu laicīgi apstādināju. Pēdējo divu nedēļu laikā dzīvnieks sāka zaudēt svaru, kā arī čurāt uz vīra mantām (tas ir vīra kaķis, un acīmredzami dzīvnieks ir greizsirdīgs). Nevaram saprast, ko darīt - primāri vest pie vetārsta pārbaudīt? Slimojis nav, abi dzīvnieki vienmēr bijuši veseli. Ar otro dzīvnieku viss kārtībā (pārastais bezšķirnes kaķis).

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

šādā gadījumā būtu nepieciešams pārbaudīt kaķa veselību pie veterinārārsta un ja viss ir kārtībā, tad vērsties pie dzīvnieku uzvedības speciālista. Stress kaķim var izprovocēt šādu uzvedību.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Attārpošana

Sveiki vēlos uzzināt var dot kaķim ķiplokus lai tiktu vaļā no cermem mans kaķis vem ārā cērmes un kādas zāles jūs varat ieteikt liels paldies par atbildi gaidu atbildi steidzami

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien. Jebkurā veterinārajā klīnikā/aptiekā ir iespēja iegādāties attārpošanas tableti uz konkrētu dzīvnieka svara. 

Iekaisusi acs

Labdien, mazam skotu nokareno kaķēnam atvedot mājās parādījās problēma ar actiņu, tai stūrī ir iekaisums. Attēls pielikumā. Paldies

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien. Rekomendējam doties uz vizīti pie veterinārārsta, jo tikai klatienē var kvalitatīvi izmeklēt un apskatīt actiņu, jo šeit cēloņi var būt dažādi.

Kasa ausis

Man pieklida kaķenite jauna,apm.8men.es nezinu.Es viņu pieņēmu,bet skatos, ausīs ir kāds iekaisums vai ērcītes,kad tīru,nāk ārā melni netīri pleksnaini gab.Vina naudu,kad tīra.Ko man darīt?Nebiju gatava turēt kaķi mājās, nav līdzekļu ko aizvest tā pie ārsta,man ir trūcīgais statuss pašai,jo esmu arodslimniece,rīt iešu skatīties uz aptieku pilienus, varbūt ka līdzēs? Kā mājas aosty var ārstēt ausis kaķim?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien. Šajā gadijumā būtu nepieciešams atrādīt kaķi veterinārārstam, jo varētu būt vairāki cēloņi tam ka ausīs ir izdalījumi. Kā arī var saprast ka kaķim ir diskomforts. Tikai mikroskopijā veterinārārsts var apskatīt un pateikt iemeslu kāpēc ausīs ir izdalījumi un tad nozīmēt attiecīgo ārstēšanu. Diemžēl gandrīz visi ausu pilieni ir recepšu medikamenti. Aptiekā bez receptes var iegādāties tikai ausu tīrāmos līdzekļus, bet tas nearstēs to cēloni kas varētu būt ausīs.

Kaķim trūce

Manai kaķenei no pašas dzimšanas ir trūce uz vēdera,tagad viņai drīz jau būs 24 gadi un viņa to trūci sakasija,apmēram 1-2cm lielumā(tāds ir pirmo reizi),mēs uz rētas uzlējām betadine,tā radinieki ārstēja savus dzīvniekus.ko mēs varam iesākt?Būsim ļoti pateicīgi par atbildi!!!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien.

Ar šāda veida problēmu būtu ieteicams pierakstīties uz vizīti pie veterinārārsta/ķirurga, lai pilnvērtīgi izvērtētu trūces lielumu un izrunātu ārstēšanas plānu.

Suņu un kaķu ciltsraksti

Sveiki! Nesen dzirdēju tādu pieņēmumu, ka dzīvieks bez papīriem ir letāks, tāpēc ka nav jāmaksā valstij nodoklis un vēl dažādi citi maksājumi. Tas esot iemesls, kāpēc drīkstot pirkt dzīvnieku no audzētajiem, kas sludinājumos raksta, ka ar papīriem būs dārgāk, taču bez papīriem būšot uz pusi lētāk. Gribēju jautāt, kādi ir papildu izdevumi, kas būtu jāveic audzētājam, ja viņi suņus, kaķus vēlas pārdot ar ciltsrakstiem? Ceru, ka sapratāt manu rakstīto. Paldies.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņa vai kaķa šķirni var pierādīt tikai un vienīgi ar ciltsrakstiem. Ciltsrakstu cena ir apmēram 30 eur.

Lai metiens būtu legāls, tad suni un kuci ir jāvēd uz izstādēm un jāsaņem nepieciešamās atzīmes. Kā arī ir jāveic veselības pārbaudes un testus. Katrai šķirnei ir savi. Pēc visām šīm darbībām ir iespējams saņemt parošanas atļauju.Tas viss aizņem daudz laika un protams prasa arī ļīdzekļus.

Par sludinājumiem "bez papīriem būs lētāk". Visticamāk nav izpildītas nepieciešamās prasības. Audzētājs vai nu vnk negribēja tērēt laiku un līdzekļus lai izpildīt šos noteikumus. Vai nu kaut kādu iemeslu dēļ šie suņi vai kaķi neder vaislai. Rezultātā būs "kaķis maisā". Gan ārējā izskata ziņā, gan veselības.

Kaķa elpošana

Labdien! Runcis (8g.v., kastrēts) pēkšņi uz kādu pusminūti sāka saraustīti elsot caur muti. Pēc tam tas pārgāja un atkal uzvedās kā parasti. Līdz šim tā nav bijis. Vai ir pamats satraukumam?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Elsošana caur muti liecina par satraukumu vai stressa situāciju, iespējams bija skrējis vai spēlējies intensīvāk tas arī varētu būt par iemeslu. Un elsošana caur muti var arī liecināt par sirrds problēmām un ja tas atkārtojas tad vajadzētu ar kaķīti griezties pie kardiologa uz sirds pārbaudi!

Kaķa aiziešana viņsaulē

Sveiki! Runcītim, brits, 7 mēneši, veica kastrāciju, pēc kuras uzreiz kļuva apātiska, mazkustīgs,sāka ēst mazāk (pirms tam bija ļoooti aktīvs). Pēc pāris nedēļām pamanījām,ka kaķim palielinās vēders tāds kā bumba. Sākumā tam nepievērsām uzmanību. Pagāja vēl kāds laiks, bijām pie vetārsta, uztaisīja analīzes uz vīrus infekciju, viss kārtībā, bet konstatēja, ka vēderā krājas šķidrums..... Kaķīti glābt vairs nespēja Vēlētos saprast, kaa par iemesliem varēja būt, ka uzreiz pēc kasrtēšanas, kaķis saslima - burtiski uzreiz, kā citu kaķi aamainīja. Paldies

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Izsakām līdzjūtību kaķa zaudēšanā!

Nezinot dzīvnieka anamnēzi, vai un kādi izmeklējumi (piemēram, EHO, asins analīzes) ir veikti pirms operācijas, kā arī nezinot operācijas gaitu, grūti komentēt radušos situāciju. Vislabāk Jums būtu konsultēties ar Jūsu kaķa veterinārārstu/ķirurgu.

Precīzu nāves iemeslu var noteikt, veicot pataloganatomisko sekciju. 

Ilgstoša caureja

Labdien! Manam 17 gadus vecam kaķim ir jau apmēram 2 nedēļas caureja. Esmu devusi stoper un dia dog and cat tabletes, probiotiķus, speciālos Royal canin Gastrointestinal fibre response sauso barību, bet nekas nepalīdz. Ko Jūs ieteiktu darīt, lai apstādinātu caureju?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ilgstošas caurejas gadījumā kaķi ieteicams atrādīt veterinārārstam.

Kā arī caurejas gadījumā nav ieteicams lietot "Fibre" veida barību, kas paredzēta dzīvniekiem ar noslieci uz aizcietējumiem. 

urinēšanas problēmas kaķim

Manam kaķim bija pirms pusotra mēneša problēmas ar čurāšanu(sāka čurāt rozā).Vetārsts izrakstija antibiotikas un speciālo baribu.Tagad it kā viss ir labi.Ar ko man viņu barot tagad?Agrāk ēda Purinas barību.Vai es drīkstu tagad ar to barot?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Jums ir jākonsultējas ar veterinārārstu, kurš ārstēja Jūsu dzīvnieku, jo nezinot kaķa slimības vēsturi un analīžu rezultātus, nevaram Jums sniegt turpmākos norādījumus par kaķa ēdināšanu.