Atpakaļ

Kā pasargāt mājas mīluli no parazītiem?

Līdz ar siltajiem saules stariem sarosās arī blusas, ērces un citas radības, kas var ievērojami apgrūtināt dzīvi un apdraudēt veselību gan mums, gan mūsu četrkājainajiem draugiem. Lasi un noskaidro, kā savu suni vai kaķi pasargāt no šiem nevēlamajiem mošķiem, un kuri pretparazītu līdzekļi ir piemērotākā izvēle tieši Tavam mīlulim!

Līdz ar siltajiem saules stariem sarosās arī blusas, ērces un citas radības, kas var ievērojami apgrūtināt dzīvi un apdraudēt veselību gan mums, gan mūsu četrkājainajiem draugiem. Lasi un noskaidro, kā savu suni vai kaķi pasargāt no šiem nevēlamajiem mošķiem, un kuri pretparazītu līdzekļi ir piemērotākā izvēle tieši Tavam mīlulim!

Viss, kas jāzina par attārpošanu

Vienu no lielākajām skādēm mājdzīvnieka veselībai var nodarīt cērmes un lenteņi, turklāt šos parazītus no kaķa vai suņa itin viegli varam iegūt arī mēs, cilvēki, ja pienācīgi netiek lietoti pretparazītu līdzekļi. Šī iemesla dēļ ir svarīgi regulāri un ar precīzām devām mājdzīvniekus attārpot:

 

  • Kucēni un kaķēni – gan kaķēnus, gan kucēnus attārpo pēc šāda grafika: 2., 4. 6. un 8. dzīves nedēļā, un pēc tam – reizi mēnesī, līdz sasniegts sešu mēnešu slieksnis;
  • Pieauguši kaķi un suņi – kad mājdzīvnieks ir vismaz sešus mēnešus vecs, attārpošana lielākoties jāveic divas reizes gadā. Ja suns vai kaķis lielāko dienas daļu pavada ārpus telpām, kā arī ir ļoti zinātkārs (lasi – mēdz apostīt un pagaršot visu iespējamo), pretparazītu līdzekļi jālieto nedaudz biežāk, proti, trīs reizes gadā jeb ik pēc četriem mēnešiem. Savukārt kaķim, kurš dzīvo tikai iekštelpās, pietiks arī ar vienu attārpošanas reizi gadā;
  • Grūsnas kaķenes un kuces – ieteicams attārpot gan pirms pārošanas, gan pēc dzemdībām, savukārt zīdīšanas laikā – ik pēc pāris nedēļām, lai samazinātu risku parazītus iegūt pēcnācējiem;
  • Jauns mājdzīvnieks – ja gaidāms “ģimenes papildinājums”, proti, jauns mājdzīvnieks, to uzreiz ieteicams attārpot (protams, ja vien iepriekšējais saimnieks vai patversme to jau nav paveikusi).

Ja vēlies būt pilnībā drošs par to, vai Tavam mājdzīvniekam nav parazīti, vari (un tas pat ir ļoti ieteicams) veterinārajā klīnikā veikt analīzes.

Kā attārpošana pareizi veicama?

Lai attārpošana būtu efektīva, ir ļoti svarīgi to veikt ne tikai noteiktajos termiņos, bet arī ievērot visas vadlīnijas. Pirmkārt, jāizvēlas dzīvniekam piemērota zāļu deva – tā kā pretparazītu līdzekļi ir ļoti dažādi, šis aspekts ir atkarīgs no konkrētā līdzekļa. Par nepieciešamo dozu iespējams atrast informāciju gan uz zāļu iepakojuma, gan pajautājot vetārstam. Parasti tiek izmantotas tabletes, kas dzīvniekam jānorij (vieglāku šo uzdevumu var padarīt zāļu iemaisīšana ēdienā). Lielākoties zāles nepieciešams dot atkārtoti pēc 10-15 dienām, un to ir ļoti svarīgi ievērot. Kāpēc? Jo pretparazītu līdzekļi iznīcina tārpus, nevis oliņas, līdz ar to pēc pāris nedēļām dzīvniekā var sākt saimniekot jau nākamā parazītu kolonija.

Otrkārt, attārpošana jāveic visiem mājdzīvniekiem kopā. Par ļaunu noteikti nenāks iegādāties un izdzert attārpošanas tabletes arī pašiem cilvēkiem (un it īpaši – maziem bērniem), taču tādā gadījumā noteikti konsultējies ar ārstu, kā arī neaizmirsti, ka cilvēkiem ir pavisam citi pretparazītu līdzekļi un zāles! Treškārt, dažu dienu laikā pēc attārpošanas jācenšas uzreiz savākt visas dzīvnieku fekālijas, jo no tām iespējams atkārtoti iegūt nevēlamos viesus.

Ceturtkārt, vienkopus ar attārpošanu jāveic arī atblusošana (tai nepieciešams gan pretblusu līdzeklis, gan pretblusu aerosols), jo blusa var kalpot kā starpsaimnieks lentenim. Taču, lai vienlaicīgi veiktu gan attārpošanu, gan atblusošanu, nepieciešama vetārsta konsultācija – bieži vien konkrēti attārpošanas līdzekļi nevar tikt lietoti kopā ar pretblusu līdzekļiem.

Atblusošanas opcijas? Daudz un dažādas

Vēl viens izplatīts risinājums – kakla siksniņas, kas būtībā darbojas pēc līdzīga principa, proti, tās ir piesūcinātas ar līdzekli, kas atbaida ērces, blusas un/vai citus parazītus, vai arī tos nogalina pēc tam, kad parazīts dzīvniekam iekodis. Kakla siksniņas priekšrocības – to iedarbības laiks parasti ir krietni lielāks, proti, vairāki mēneši (precīzāks darbības laiks jāmeklē kakla siksnas aprakstā).

Pretblusu aerosols jau ir pavisam atšķirīgs risinājums, jo tas tiek izmantots, lai no blusām atbrīvotu, piemēram, mēbeles, kaķu māju, nagu asināmo, mīluļa gultu un citas vietas. Kāpēc tas nepieciešams? Jo iepriekš pieminētie pretblusu līdzekļi kaķiem un suņiem (pilieni un siksniņas) cīnās tikai ar “pieaugušu” blusu, bet ne blusu oliņām un kāpuriem, kuriem patīk uzturēties jau nosauktajās vietās. Pretblusu aerosols ļaus atbrīvoties arī no kāpuriem un oliņām, taču, pirms šāds pretblusu līdzeklis tiek izmantots, rūpīgi izlasi tā lietošanas instrukciju!

Viens no lielākajiem mītiem: tikai iekštelpās dzīvojošu dzīvnieku parazīti neapdraud

Diemžēl daudzi cilvēki uzskata, ka kaķi un suņi, kuri ārpus telpām nedzīvo, no tārpiem un blusām ir pilnībā pasargāti, taču tā nebūt nav. Gan parazītu kāpurus, gan oliņas mēs mājā vai dzīvoklī varam ienest paši – lielākoties nevēlamie “ieceļotāji” telpās nonāk, pielipuši pie mūsu apaviem. Kaķim vai sunim atliek vien šiem apaviem pieglausties vai tos apostīt, un lieta darīta – oliņa vai kāpurs ir nonācis pie mājdzīvnieka. Šī iemesla dēļ attārpošana un pretparazītu līdzekļi ir obligāta nepieciešamība arī mājas mīluļiem.

Silta ziema – parazītu paradīze

Ja autobraucēji un salīgākie cilvēki par silto ziemu ir priecīgi, tad četrkājainajiem draugiem un to saimniekiem gan ir vismaz viens iemesls, kāpēc par šādiem laikapstākļiem nefanot. Proti, tajā ļoti ērti jūtas parazīti; piemēram, ērcēm pilnībā pietiek ar 5 grādiem pēc Celsija, lai sāktu līst uz zāles un meklētu, kam piesūkties; arī vasaras mēnešos parazītu skaits prognozējams krietni lielāks. Šī iemesla dēļ pretparazītu līdzekļi šogad jālieto īpaši rūpīgi.

Pretblusu aerosols, kakla siksna, pretblusu līdzekļi suņiem un kaķiem, kā arī daudzi citi pretparazītu līdzekļi plašā klāstā atrodami Dino Zoo veikalos visā Latvijā, kā arī e-veikalā. 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Vai tas ir normāli kad kaķis guļ savā tualetē?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Jā, kaķim var patikt gulēt tualetes kastītē.

Kaķa svars

Sveiki! Man ir kaķis, Devonas Reksa jauktenis 5 gadus vecs. Viņš ir ļoti kaulains(svars apmēram 3kg) ēd labi, ir aktīvs. Kā lai palielina viņa svaru? Tagad ēd Royal Canin indoor barību. Iepriekš, lai censtos pieaudzēt svaru, devu Royal Canin persiešu kaķēniem.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

3kg priekš pieauguša Devonas reksa tipa kaķa ir pietiekams svars. 

Vai varbūt kaķis ir strauji notievējis pēdējā laikā? Tādā gadījumā kaķi ieteicams atrādīt veterinārārstam.

Kaķis kasās

Labdien! Mums kasās kaķis. Ir bijušas blusu siksnas, pretparazītu ampulas... Esam mainījuši barību. Tagad ir tā, ka nedēļu ir sakasījumi ar krevelēm. Spalva ārā nekrīt.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Pastiprinātai niezei var būt vairāki iemesli. Kā vieni no izplatītākajiem ir blusas, barības nepanesamība u.tml. Lai Jums ko ieteiktu, ir jāzina kāda veida pretblusu līdzekļus lietojāt? Vai veterinārajā aptiekā vai zoo veikalā nopērkamus līdzekļus? Šo līdzekļu iedarbības veidi krasi atšķiras un veterinārajās aptiekās nopērkamo līdzekļu efektivitāte var būt lielāka. Un pirms cik ilga laika lietojāt? Ja ir liela invāzija/blusas ir apkārtējā vidē, tad ieteicams arī telpas un dzīvnieka guļvietas apstrādāt ar pretblusu līdzekli kā, piemēram, "Neostomosan".

Ja Jums ir aizdomas, ka kaķim neder barība, jāņem vērā, cik ilgi kaķis ēd konkrēto barību. Un vai ēd tikai savu barību? Vai nieze sākās neilgi pēc barības nomaiņas? Vai arī kaķis jau gadiem ēd šo vienu barību un nieze ir kas jauns? Kā arī - pie barības nepanesamības visbiežāk tas, kas barībā neder, ir proteīna avots. Līdz ar to, nomainot barību, jāpāriet uz cita proteīna barību.

Kā arī pastiprinātu niezi var radīt apkārtējās vides faktori. Padomājiet, vai pirms niezes parādīšanās tika kaut kas mainīts apkārtējā vidē - kaķu smiltis, mazgāšanas līdzekļi u.tml. 

Ja iemesls niezei tomēr ir kāds cits vai arī nieze nemazinās, tad ieteicams kaķi atrādīt veterinārārstam-dermatologam. 

Labdien! Manam kaķim ir uzpampusi priekšējā, labā ķepa un viņš klibo, nevar nolikt kāju uz zemes. Mēģinājām smērēt ar smēri, bet sāp un rūc.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kaķis, nevilcinoties, ir jāatrāda veterinārārstam, ja tas vēl nav darīts!

Добрый день! У котёнка шотландской прямоухой ( 3.5 месяца) высунут почти всё время кончик языка, на кончике есть белая выпуклая точка. Что это ? Аномалия / норма. Кошка полностью здорова . Даже при закрытом ротике виден кончик языка, прикус правильный. Спасибо.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Bez apskates nevarēs konstatēt kas ir par lietu! Vajadzētu pierakstīties pie veterinārārsta uz konsultāciju!

Labdien! Mums darbavietā sētā uzradās kaķene, ar apgrieztu austiņu, tas bija jau vairāk kā gadu atpakaļ. Barojām, žēlojām viņu, bet mājās tā arī neviens neatrada. Bija arī diezgan bailīga,nu jau ir tik pieradusi, ka izdevās noķert. Bet kā rīkoties tālāk? Ir atvesta mājās 2 dienas atpakaļ, sēž zem dīvāna. Rokās dodas kā brīžiem, bet paņemot murrā un mīca ķepiņas un guļ blakus. Atstājot vienu, atkal aizlien aiz dīvāna. Ēst ēdusi tik dažus kriksīšus konservus, kuri pielikti pie mutes, pati neiet. Saprotu, ka īss laiks pagājis, bet vai vispār iespējams pieradināt kaķi, kurš tik ilgi bijis bez mājām? Turklāt mums pašiem ir runcis, kurš izskatās, ka baidās no svešā(kaķene).Šobrīd svešā dzīvo savā istabā, kur mūsējais netiek. Kā rīkoties?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Šādiem kaķiem ir vajadzīgs ilgāks laiks lai pierastu pie jauniem apstākļiem. Ja kaķis negrib ēst dēļ tā ka baidās, tad sākumā vajadzēu ēdienu turēt tuvāk pie kaķa lai varētu dienas laikā ēst, jo neēšana kaķim ar lieliem intervāliem nav ieteicama! Pamazām pieradīs, jo ja viņa jau dodas rokās un nav lielas panikas, tad visam vajadzētu būt labi!

Kaķu sapārošanās

Labdien! Situācija sekojoša, puisim mamma paņēma kaķenīti no ielas (max 6 mēnešus vecu, pēc tam novēroju, ka kaķenītei dikti liels puncis sāk palikt, kā rezultata bija stavoklī, veiksmīgi piedzemdējusi mums pašiem palikuši divi kaķēni - meitenīte un puisītis, abiem aptuveni 4 mēnesīši, tā tad nav vēl kastrēti, sterializēti, bažos par to, ka dāma mazā palikusi ir stāvoklī, tādēļ, ka brālis lien pie māsas kā pie savas draudzenes, laiza, mazgā viņu, lien pie kaķenes dzimumorgāniem, laiza tur, un kaķenītei paliek apaļš vēderiņš, sākusi dikti murrāt, līst mīļoties) . Respektīvi jautājums vai tik agrā vecumā kaķene var palikt stāvoklī? Un vai vispār brālis un māsa savā starpā pārojās?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Katram dzīvniekam meklēšanās sākuma laiks var atšķirties. Ja kaķenīte meklēšanās laika auglīgajās dienās sapārojas, viņa var palikt grūsna. Un radniecība, pārojoties, netiek ievērota. Bet vai vecums ir precīzs? Jo, ja kaķenītei sāk palielināts vēdera apjoms, viņa jau ir grūsna aptuveni mēnesi. 

Iespējams viņai šobrīd ir meklēšanās, jo tās laikā dzīvnieki intensīvāk apmazgā dzimumorgānus, kļūst mīlīgākas.

Kā ir saprotams, ka runcītis lien pie kaķenes? Ja viņš tikai interesējas un aplaiza viņu, bet nemēģina lekt virsū, tātad viņš vēl nav dzimumnobriedis. Ja tomēr viņš mēģina lekt kaķenei virsū, tad viņš ir jātur atšķirti no kaķenes, ja viņa nav grūsna, un arī no mammas, ja viņa vēl nav sterilizēta. 

Kaķeniem struto actiņas

Man ir divi kakeni kuriem ir 2 menesi,jadodas katram pie savas gimenes,bet mums struto actinas!Tiriju ar kumelisu teju,pilinaju pilienus cilveku aptieka nopirktus,it ka bija labak pilieni beidzas, tikai teja nepalidz!baidos lai nepaliek akli!vetarstam naudas nav! Redzeju, ka ir acu tirisanai lidzeklis "suniem,kakiem",firma:TRiPeX.3,99€ vai sis mums palidzes?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Konkrētais līdzeklis nebūs zināms, taču, ja kaķēniem ir strutaini izdalījumi, tīrīšanas līdzeklis vien nebūs risinājums. Ja iepriekšējie pilieni palīdzēja, iespējams vajadzēja pagarināt to lietošanas kursu. Vai arī šobrīd jau iespējams nepieciešams nomainīt pilienus, taču medikamentoza ārstēšana, ja ir strutaini izdalījumi, noteikti ir nepieciešama. Acu pilieni ir recepšu medikamenti, turklāt, ne visus acu pilienus var lietot visos acu iekaisumu gadījumos, tāpēc kaķēnus tomēr vajadzētu atrādīt veterinārārstam. Ja Jums nav finansiālas iespējas kaķēnus atrādīt veterinārārstam, varbūt jaunie saimnieki to varētu pārņemt savā pārziņā? Kā arī būtu ieteicams kaķēniem padot uztura bagātinātājus imunitātes stiprināšanai, kas nopērkami veterinārajās aptiekās. 

Veterinārārsta apskate

Vēlos uzzināt cik var izmaksāt maza kaķēna pirmā veselības pārbaude?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Vai ir kāda sūdzība par kaķēna veselību? 

Konsultācijas izmaksas ir 25 eur. Taču, ja kaķēnam ir kāda konkrēta veselības problēma, tad vislabāk izmaksas precizēt telefoniski, jo "Dino Zoo" klīnikās pieņem ne tikai terapeti, bet arī dažādi speciālisti kā, piemēram, dermatologs, ēdināšanas speciālists u.c. Un attiecīgi katrs speciālists kaites diagnostificēšanā var veikt papildu izmeklējumus. 

Vai kaķēns ir jau saņēmis visas nepieciešamās vakcīnas? Ja nē un ja Jums nav sūdzību par kaķēna veselību, tad, ņemiet vērā, ka, veicot vakcināciju, veterinārārsts dzīvnieku apskata un novērtē viņa veselības stavokli.

Kaķēna socializēšana

Aizvakar mūsu mājas ieradās mazs 2 mēnešus mazs kaķēns. Viņš vēl ir bailīgs. Vai varat ieteikt kādu padomu? Kaķēna šķirne ir britu īsspalvainais

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kāds padoms ir nepieciešams? Vai bailīguma pārvarēšanā? 

Ja tā, tad kaķēnam ir jādod laiks pierast pie jaunajiem saimniekiem un jaunās dzīvesvietas. Katrs dzīvnieks ir dažāds, un arī pierašanas laiks katram būs dažādāks - kāds pierod ātri, kādam citam nepieciešams ilgāks laiks. Adaptācijas periodā Jums vajag kaķēnu socializēt - centieties viņam veltīt pēc iespējas vairāk laika mierīgā gaisotnē viņu glaudot, rotaļājoties ar viņu. Lai kopā pavadītais laiks kaķim asociētos ar pozitīvām emocijām. Nevajadzētu viņu ar varu ķert, raustīt. Kā arī, ja mājās ir bērni, kaķēnu socializējot, nevajadzētu viņa klātbūtnē skaļi uzvesties, mēgināt pret kaķa patiku nēsāt rokās u.tml. 

Ja tas nelīdz, var izmēģināt veterinārajās aptiekās pieejamus līdzekļus stresa mazināšanai dzīvniekiem, piemēram, "Feliway".