Atpakaļ

Kā kopt kaķa kažoku?

Lai gan nereti dzirdams viedoklis, ka kaķus nav jāmazgā, jo tie lieliski spēj apkopt kažoku pašu spēkiem, patiesībā dzīvnieka regulāra mazgāšana ir teju obligāta. 

Lai gan grūmings nereti tiek asociēts ar suņu kopšanu, arī kaķa kažokam nepieciešams veltīt ne mazāk rūpju. Tiesa, pūkaino mājas mīluļu higiēnas jautājumos ir kāda būtiska atšķirība – no kaķa kažoka noskūšanas un cirpšanas iespēju robežās vajadzētu izvairīties, tā vietā pievēršot uzmanību pareizai ķemmēšanas un mazgāšanas tehnikai. Par to vairāk stāsta Ivo Obrumanis, Dino Zoo Frizētavas grūmeris ar specializāciju kaķu frizēšanā.

Taujāts par kaķu kažoka apcirpšanu vai pat noskūšanu, Ivo atzīst, ka ir šīs tendences pretinieks. “Visbiežāk dzīvnieku saimniekus, kuri to izvēlas darīt, vada nevis rūpes par mīluļa labsajūtu, bet raizes par mājokļa tīrību. Tomēr kaķi regulāri un pareizi ķemmējot, kā arī mazgājot, ikdienā nomestās spalvas daudzumu ir iespējams ievērojami samazināt. Tāpat tas būtiski novērš savēlumu veidošanos, ar ko nereti sastopas garspalvaino šķirņu kaķi. Ne velti daba kaķi ir izveidojusi tādu, kāds viņš ir. Tā nav paredzējusi spalvas noskūšanu, jo tā pilda dabīgu aizsargfunkciju pret ārējās vides faktoriem. Ziemā tā kaķi sargā no aukstuma, savukārt vasarā – no pārkaršanas. Tāpat spalva dzīvnieku sargā arī no sniega un lietus. Termoregulācijas kaķa organismā norit dabīgi, bet, tajā iejaucoties un kažoku pēkšņi noskujot, rodas apjukums. Pirmkārt, stresu izjūt pats dzīvnieks, nesaprotot, kāpēc tas pēkšņi jūtas vieglāks, otrkārt – asins plūsma organismā nu tiek regulēta citādi, cenšoties pielāgoties ārkārtas situācijai,” ar savām zināšanām dalās Ivo.

Krāšņa kažoka atslēga – pareiza ķemmēšana

Protams, ne vienmēr ir situācijas, kad kažoku var sakopt, vien izmazgājot un izķemmējot kaķi. Ja mīluļa spalva ir savēlusies tā, ka to izķemmēt nevar, kažoku patiešām atliek vien noskūt, audzējot to no jauna. Tomēr tai nevajadzētu būt regulārai praksei. Nocirpšana vajadzīga tikai tad, ja ir akūta nepieciešamība, kad spalva ir tā savēlusies, ka āda neelpo un tajā veidojas iekaisumi.

Spalvām, kas veido kaķa kažoku, ir noteikts dzīves cikls. Spalvai augot un sasniedzot noteiktu garumu un svaru, tās sīpoliņš, kas atrodas zemādā, saņem signālu augšanu apstādināt, spalvu atmetot. Kad tas noticis, cikls sākas no jauna, atkal augot jaunam matiņam. Gadījumā, ja kažoku regulāri noskuj, šis zemādas sīpoliņš vairs nesaprot, kāds ir spalvas svars, liekot tai augt garumā visu laiku. Tā rezultātā spalva paliek gara, plāna un nespodra un sāk lūzt. Savukārt kažoka kvalitāte zūd, un tas sāk velties arvien vairāk.

Kā novērojis Ivo, kaķu kažoks visbiežāk saveļas tāpēc, ka dzīvnieka saimnieki lielākajā daļā gadījumu nezina, kādiem instrumentiem jābūt mīluļa rotas kopšanas arsenālā. “Kaķa kažoka higiēnas nodrošināšanai ir vajadzīgas divas ķemmes – vienai jābūt ar gariem sariem, savukārt otrai – plakanai suciņai ar metāla sariem, ar ko izķemmēt savēlumus, kuros aizķērusies ķemme. Kaķis ir izķemmēts pilnībā, ja, pārejot pār tā kažoku ar ķemmi, tās sari neaizķeras. Pretējā gadījumā savēluma vietas ir vēlreiz jāizsukā, līdz iegūts vajadzīgais rezultāts. Savā praksē gan regulāri pārliecinos, ka visbiežāk cilvēki diemžēl izķemmē tikai kažoka virskārtu ar suciņu, neizsukājot kažoku pamatīgāk, kā rezultātā spalva saveļas. Tas notiek tāpēc, ka dzīvnieka kažoks netiek atbrīvots no vecās, atmirušās spalvas, kas tajā vienkārši uzkrājas, saķeroties ar dzīvo spalvu,” norāda grūmeris.

Cik bieži kaķi jāķemmē?

Ķemmēšanas biežums atkarīgs no kaķa kažoka. Garspalvaino kaķu (Persijas, Britu garspalvaino, Hailendas foldu, Hailendas straitu) kažoku ideālā gadījumā jāķemmē reizi divās dienās, sliktākajā – reizi piecās. Pusgarspalvainos kaķus (meinkūnus, Kuriļu bobteilus, Norvēģijas meža kaķus) savukārt ieteicams ķemmēt reizi divās nedēļās. Ja mīlulis ir bezšķirnes, tā kažoka tipu var noteikt pēc spalvas garuma – ja tā ir 10 līdz 15 centimetru gara, kaķis ir garspalvains, savukārt, ja spalvas garums ir 5 centimetri, mīluļa kažoks ir pusgarspalvains.

Īsspalvainos kaķus jāķemmē reizi mēnesī, lai atbrīvotu to kažoku no atmirušās spalvas. Īpaši svarīgi to ir ievērot britu kaķu saimniekiem, jo šiem dzīvniekiem ir blīva pavilna, kas neļauj izkrist atmirušajai spalvai, to aizturot. Turklāt, ja garspalvainajiem un pusgarspalvainajiem kaķiem savēlumi veidojas padusēs un uz vēdera, īsspalvainajiem, īpaši jau minētajiem britiem, tie visbiežāk atrodami uz muguras, stiepjoties visa mugurkaula garumā.

Ne tikai izmazgāt, bet arī izžāvēt

Lai gan nereti dzirdams viedoklis, ka kaķus nav jāmazgā, jo tie lieliski spēj apkopt kažoku pašu spēkiem, patiesībā dzīvnieka regulāra mazgāšana ir teju obligāta. “Šķirnes kaķiem, kuri nav sterilizēti vai kastrēti, īpaši tas attiecas uz persiešiem un daļēji arī uz britu kaķiem, meinkūniem, bobteiliem, Norvēģijas meža kaķiem un sibīriešiem, muguras lejasdaļā pie astes pamatnes atrodas tauku dziedzeri, kas izdara sekrētu, ietaukojot spalvu. Dabā tas nepieciešams, lai kaķi pasargātu no lietus un sniega. Uz kažoka uzlīstot ūdenim, tas no vaskainās spalvas noticēs, līdzīgi, kā ūdensputniem, piemēram, pīlēm, un dzīvnieka spalva un āda nesamirks. Ja kaķis dzīvo mežā, šī termoregulācija ir dabiska un spalva mainās atkarībā no gadalaika. Savukārt mīluļiem, kuri mājo dzīvoklī vai mājā ar apkuri, šis cikls tiek izjaukts un dziedzeri var sāk strādāt pastiprināti, kažokam kļūstot izteikti taukainam. Ja taukaino vielu no astes pamatnes neizmazgā, dziedzeri var iekaist un sastrutot. Tas savukārt dzīvniekam var beigties pat letāli vai kļūt par iemeslu astes amputācijai. Šī iemesla dēļ nesterilizētus vai nekastrētus minēto šķirņu dzīvniekus ir jāmazgā vismaz reizi mēnesī, pievēršot uzmanību tieši astes daļai. Protams, tas, cik aktīvi šie dziedzeri darbojas, arī ir atkarīgs no tā, cik temperamentīgs, dzimumnobriedis un seksuāli aktīvs ir pats dzīvnieks,” uzsver Ivo.

Kastrētiem vai sterilizētiem dzīvniekiem, kuriem nav raksturīga tauku dziedzeru aktīva darbība, mazgāšana vairāk vajadzīga, lai atbrīvotu kažoku no atmirušās spalvas. Turklāt pēc mazgāšanas kaķi obligāti jāizžāvē ar fēnu un jāizķemmē. Pretējā gadījumā kažoks savelsies lielos kunkuļos, jo tajā paliks atmirusī spalva. Jāpiebilst, ka tieši ar mazgāšanas un žāvēšanas palīdzību, ievērojot pareizu tehniku, ir visvieglāk atbrīvoties no liekās spalvas, stāsta meistars: “Cilvēkiem, kuri pie mums atved dzīvniekus uz skūšanu izkrītošas spalvas dēļ, nereti vispirms iesakām izmēģināt izmazgāšanu. Rezultāts pēc procedūras ir acīmredzams, jo spalvu ir krietni mazāk.”

Taujāts, kā uz frizētavu atvestie kaķi uzvedas mazgāšanas laikā, Ivo norāda, ka ideālā gadījumā saimniekam mīluli būtu jāradina pie vannošanās jau no mazotnes – aptuveni diviem mēnešiem. Tomēr speciālista praksē ir daudzi gadījumi, kad iebildumu pret procedūru nav arī kaķiem senioriem. “Nākot uz frizētavu regulāri, kaķis pie atmosfēras un mazgāšanas procesa pieradīs un nebaidīsies. Tomēr, arī atvests uz frizētavu pirmo reizi, dzīvnieks, neraugoties uz stresu, visticamāk, uzvedīsies adekvāti. Kaķis ir teritorijas dzīvnieks, kurš droši un komfortabli jūtas savā vidē. Esot ārpus tās, kaķi lielākajā daļā gadījumu ir mierīgi un pret svešiem cilvēkiem, kurus nepazīst,  agresiju neizrāda. Tieši tāpēc ir situācijas, kad dzīvnieku saimnieki, pie mums atnākot, apgalvo, ka mīluļa sapošana, visticamāk, prasīs lielas pūles, taču realitātē starpgadījumi ir patiesi reti,” tā Ivo.

Rakstu konsultēja: Ivo Obrumanis, kaķu grūmeris “Dino Zoo Frizētavā, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas "Felimurs" valdes loceklis.

Ja vēlies sava mīluļa kažociņa sakopšanu uzticēt profesionāļiem, piesakies uz vizīti Dino Zoo Frizētavā, zvanot pa tālr. 29390650.

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Labdien! Man ir kaķis, kurš ir 5 gadus jauns un visu dzīvi ēdis sauso kaķu barību un kaķiem domātos konservus. Vai viņam drīkst reizēm iedot jēlu gaļu, sirdis, jēlu paipalas olu? Ieviest pāris reizes nedēļā svaigēšanu? Un kāda dzīvnieka vai putna gaļu labāk izvēlēties? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Ja protams drílst un vajag ja kaķis ēd jēlu gaļu. Labāk ir dod tītara un lielloppa gaļu.

kaķim smaka no mutes

Sveiki,man ir iegadats meinkuns no audzetavas,5 menesi meitene,vinai parsvara ir visu laiku atverta mute vala, un no mutes nak sausmiga smaka,kas tas varetu but?ediens nav mainits tads pats ka no audzetavas, Ed vina labi,smaganas un zobi izskatas labi,

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

iespējams kaķim mainās zobi un tādēļ smaka ir nedaudz intensīvāka. Jebkurā gadījumā dzīvnieku būtu labāk atrādīt veterinārārstam.

 

Ar cieņu ,

Dino Zoo klīnika

Labdien.Mēs ģimenē izlēmām dot mājas kaķēnam runcītim no patvetsmes,bet vēlamies paņemt vēl vienu kaķēnu arī runcīti,ļoti sirdī iekrita,bet ir raizes vai augot kopā nebūs problēma ar tetetorijas dalīšanu,mums ir liela lauku māja.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Ar bezšķirnes kaķiem ir tā, ka nevar prognozēt šķirnei raksturīgu raksturu un tapēc ir grūti prognozēt kaķu kopdzīves reakciju. Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un ir vienpatis, bet protams ir izņēmumi, kā meinkūni un citas aborigēnās šķirnes, kas var dzīvot vairāki kopā un būs draudzīgi

kaķim pampst lūpa

Labvakar! Skotu kaķenīte, šobrīd 10mēneši. Ik pēc ~ 2 mēneši mūs nomoka problēma, kas visu laiku atkārtojas. Braucam pie vetārstiem, ielaiž šprici, pāriet. Paiet 1,5-2mēn, atkal viss no jauna. Trauki nomainīti, barība mainīta, nekas nepalīdz. Pampst apakšlūpa, līdz ar to noiet nedaudz arī spalviņa, foto pievienošu. Ēd labi, ir aktīva, taču nevaram tikt galā ar šo. Pie kā vērsties tālāk? Nav problēma vest pie ārsta ik pēc 2 mēneši, taču cik prātīgi ir patstāvīgi laist iekšā zāles? Esam bezspēcīgi :( Paldies!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

šādā situācijā mēs ieteiktu pakonsultēties ar dermatologu.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju  Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Labdien! Vēstule būs diezgan gara, jo es vēlos situāciju aprakstīt iespējami konkrētāk. Es dzīvoju laukos. 2021. Gada decembrī mums pieklīda Svītruseja ( kaķene par kuru es vēlos uzdot jautājumu.) Viņai tecēja acis, viņa nebija pilnīgi vesela. Kad viņai piedzima kaķēni, pēc kāda laika aizvedām pie veterinārārsta, lai sterelizētu. Veterinārārsts teica, kā sākumā viņa jāizārstē, tad varēs sterelizēt. Devām zāles, palīdzēja un veterinārārsts deva zaļo gaismu. ( Tobrīd viņai bija apmēram ( 2-3 gadi). Aprīļa beigās, maijā sākumā viņai sāka pastiprināti krist ārā spalva. Sākumā nepievērsu tam uzmanību, domāju, kā nāk nost ziemas spalva. Bet spalva lielos daudzumos krīt ārā vēl jo projām. Vienkārši dažas reizes noglaudot muguru spalvas pa gaisu. Kārtīgi izķemmēju, bija ļoti daudz spalvu. Tagad tik daudz neķemmējas spalva ārā, bet noglaudot tik un tā spalva ļoti krīt ārā. Acis viņai arī sākušas vairāk tecēt, vairāk kā iepriekš. Svītruseja dzīvo gan ārā, gan iekšā. Viņa medī un ēd peles. Tāpēc mans jautājums ir šāds. : Kāds varētu būt iemesls tam, kā Svītrusejai tik ļoti krīt ārā spalva? Ko pret to var darīt? Viņa ir attārpota un atblusota ar kompleksajiem pilieniem. Es nevaru garantēt, kā viņai nav blusu vai tārpu, jo kā jau es minēju, viņa uzturās ārā un ēd peles. Es gan nedomāju, kā viņai varētu būt blusas vai tārpi. Jau iepriekš liels paldies par Jūsu veltīto laiku, par to, kā izlasījāt manu garo vēstuli, un protams liels paldies par atbildi!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Spalva var kaķim krist pastiprināti visu laiku un tas nav nekas traks. Ja kaķis dzīvotu tikai ārā visos gadalaikos, tad būtu sezonālā spalvas maiņa, bet ja kaķis dzīvo iekšā gan ārā tad tiek traucēta sezonalitātes spalvas krišana. Var padot arī vitamīnus kas ir domāti spalvai un ādai vai ir speciāli pilieni skaustā pilināmi kas uzlabo spalvas kvalitāti.

Labdien. Runčuks pēc kastrācijas ir kļuvis nežēlīgs pret savu māsu. Itkā grib rotaļāties bet rotaļu laikā nežēlīgi un neatlaidīgi kož viņai mugurā. Ko var darīt lai to novērstu?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Ja runcis ir kastrēts nesen tad var vēl mrēģināt pārot kaķeni tapēc nepieciešams lielāks laiks lai viņš nomierinātos.

kaķa sterilizācija

Какая общая стоимость стерилизации кошки с наркозом и всем что нужно для этой процедуры? кошке 9 месяцев

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķa sterilizācijas cena ir 90 eur. Lai pieteiktos uz procedūru lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, Dino Zoo klīnika

Paņēmām lauku kaķēnu, vecumu īsti nezinām, ir zobi, actiņas vaļā, pati ēd un dzer, ir aktīva. Sazinoties ar veterinārārstu, mums ieteica uz konsultāciju nākt pēc nedēļas, lai kaķēns pierod, lika barot ar mātas aizstājējpiena maisījumu + mitru sauso barību. Jau otro dienu kaķēnam caureja un nelieli asins izdalījumi, ūdeni dodam un tas ir pieejams visu laiku. No kā varētu būt caureja? Varbūt pārāk daudz piena? Citreiz kaķēns mēdz apēst gan barību, gan arī pa virsu uzdzert pienu. Kā novērst caureju? Paldies :)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
par cik kaķēns ir paņemts no ielas tas nevar zināt viņa veselības stāvokli un iespējamos iemantotos vīrusus no vecākiem, tādēļ būtu vēlams apmeklēt vēlreiz veterinārārstu lai novērstu caureju un iespējams utaisītu analīzes uz vīrusu slimībām un tad jau izdarīt secinājumu kāda ārstēšana ir nepieciešama.

Abesīnijas kaķi

Sveiki! Audzinu 8 mēn vecu Abesīnieti, runci. Pirms pāris dienām tika kastrēts. Ik pa laikam ejam ārā pie pavadiņas. Kaķēns kā kaķēns, taču nepārspīlējot viņš visu laiku ņaud, pat ne tā, ka prasītu kaut ko, bet staigā apkārt un bļauj. Ūdens svaigs ir pieejams, ēdiens arī(taču ne par ko neēd sauso barību), ar viņu spēlējos, taču viņam ātri zūd interese. Vai ir kādi ieteikumi kā risināt ņaudēšanas problēmu(veselības problēmas nav konstatētas)? Vai varbūt ir opcija konsultācija ar felinologu dzīvē kopā ar kaķēnu? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Abesīnijas kaķi tāpat kā siāmas, sfinksi un orientālie kaķi ir ļoti temperamentīgas šķirnes kas vēlas komunikāciju un tādā veidā mēģina komunicēc vai izteikt savu ikdienas garastāvokli un tad ir normāli šīm šķirnēm!

Kaķa veselība

Здравствуйте. Моей кошке около полутора года. У кошки был сильный испуг. И мне кажется у неё заметны сбои в поведении - гиперестезия. У вас есть специалисты, которые могут помочь в этом вопросе? (Спазмы спины, частое вылизывание, гиперактивность)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien, Nepieciešams apmeklēt veterinārārstu, Mūsu klīnikā varat konsultēties!