Atpakaļ

Kā kopt kaķa kažoku?

Lai gan nereti dzirdams viedoklis, ka kaķus nav jāmazgā, jo tie lieliski spēj apkopt kažoku pašu spēkiem, patiesībā dzīvnieka regulāra mazgāšana ir teju obligāta. 

Lai gan grūmings nereti tiek asociēts ar suņu kopšanu, arī kaķa kažokam nepieciešams veltīt ne mazāk rūpju. Tiesa, pūkaino mājas mīluļu higiēnas jautājumos ir kāda būtiska atšķirība – no kaķa kažoka noskūšanas un cirpšanas iespēju robežās vajadzētu izvairīties, tā vietā pievēršot uzmanību pareizai ķemmēšanas un mazgāšanas tehnikai. Par to vairāk stāsta Ivo Obrumanis, Dino Zoo Frizētavas grūmeris ar specializāciju kaķu frizēšanā.

Taujāts par kaķu kažoka apcirpšanu vai pat noskūšanu, Ivo atzīst, ka ir šīs tendences pretinieks. “Visbiežāk dzīvnieku saimniekus, kuri to izvēlas darīt, vada nevis rūpes par mīluļa labsajūtu, bet raizes par mājokļa tīrību. Tomēr kaķi regulāri un pareizi ķemmējot, kā arī mazgājot, ikdienā nomestās spalvas daudzumu ir iespējams ievērojami samazināt. Tāpat tas būtiski novērš savēlumu veidošanos, ar ko nereti sastopas garspalvaino šķirņu kaķi. Ne velti daba kaķi ir izveidojusi tādu, kāds viņš ir. Tā nav paredzējusi spalvas noskūšanu, jo tā pilda dabīgu aizsargfunkciju pret ārējās vides faktoriem. Ziemā tā kaķi sargā no aukstuma, savukārt vasarā – no pārkaršanas. Tāpat spalva dzīvnieku sargā arī no sniega un lietus. Termoregulācijas kaķa organismā norit dabīgi, bet, tajā iejaucoties un kažoku pēkšņi noskujot, rodas apjukums. Pirmkārt, stresu izjūt pats dzīvnieks, nesaprotot, kāpēc tas pēkšņi jūtas vieglāks, otrkārt – asins plūsma organismā nu tiek regulēta citādi, cenšoties pielāgoties ārkārtas situācijai,” ar savām zināšanām dalās Ivo.

Krāšņa kažoka atslēga – pareiza ķemmēšana

Protams, ne vienmēr ir situācijas, kad kažoku var sakopt, vien izmazgājot un izķemmējot kaķi. Ja mīluļa spalva ir savēlusies tā, ka to izķemmēt nevar, kažoku patiešām atliek vien noskūt, audzējot to no jauna. Tomēr tai nevajadzētu būt regulārai praksei. Nocirpšana vajadzīga tikai tad, ja ir akūta nepieciešamība, kad spalva ir tā savēlusies, ka āda neelpo un tajā veidojas iekaisumi.

Spalvām, kas veido kaķa kažoku, ir noteikts dzīves cikls. Spalvai augot un sasniedzot noteiktu garumu un svaru, tās sīpoliņš, kas atrodas zemādā, saņem signālu augšanu apstādināt, spalvu atmetot. Kad tas noticis, cikls sākas no jauna, atkal augot jaunam matiņam. Gadījumā, ja kažoku regulāri noskuj, šis zemādas sīpoliņš vairs nesaprot, kāds ir spalvas svars, liekot tai augt garumā visu laiku. Tā rezultātā spalva paliek gara, plāna un nespodra un sāk lūzt. Savukārt kažoka kvalitāte zūd, un tas sāk velties arvien vairāk.

Kā novērojis Ivo, kaķu kažoks visbiežāk saveļas tāpēc, ka dzīvnieka saimnieki lielākajā daļā gadījumu nezina, kādiem instrumentiem jābūt mīluļa rotas kopšanas arsenālā. “Kaķa kažoka higiēnas nodrošināšanai ir vajadzīgas divas ķemmes – vienai jābūt ar gariem sariem, savukārt otrai – plakanai suciņai ar metāla sariem, ar ko izķemmēt savēlumus, kuros aizķērusies ķemme. Kaķis ir izķemmēts pilnībā, ja, pārejot pār tā kažoku ar ķemmi, tās sari neaizķeras. Pretējā gadījumā savēluma vietas ir vēlreiz jāizsukā, līdz iegūts vajadzīgais rezultāts. Savā praksē gan regulāri pārliecinos, ka visbiežāk cilvēki diemžēl izķemmē tikai kažoka virskārtu ar suciņu, neizsukājot kažoku pamatīgāk, kā rezultātā spalva saveļas. Tas notiek tāpēc, ka dzīvnieka kažoks netiek atbrīvots no vecās, atmirušās spalvas, kas tajā vienkārši uzkrājas, saķeroties ar dzīvo spalvu,” norāda grūmeris.

Cik bieži kaķi jāķemmē?

Ķemmēšanas biežums atkarīgs no kaķa kažoka. Garspalvaino kaķu (Persijas, Britu garspalvaino, Hailendas foldu, Hailendas straitu) kažoku ideālā gadījumā jāķemmē reizi divās dienās, sliktākajā – reizi piecās. Pusgarspalvainos kaķus (meinkūnus, Kuriļu bobteilus, Norvēģijas meža kaķus) savukārt ieteicams ķemmēt reizi divās nedēļās. Ja mīlulis ir bezšķirnes, tā kažoka tipu var noteikt pēc spalvas garuma – ja tā ir 10 līdz 15 centimetru gara, kaķis ir garspalvains, savukārt, ja spalvas garums ir 5 centimetri, mīluļa kažoks ir pusgarspalvains.

Īsspalvainos kaķus jāķemmē reizi mēnesī, lai atbrīvotu to kažoku no atmirušās spalvas. Īpaši svarīgi to ir ievērot britu kaķu saimniekiem, jo šiem dzīvniekiem ir blīva pavilna, kas neļauj izkrist atmirušajai spalvai, to aizturot. Turklāt, ja garspalvainajiem un pusgarspalvainajiem kaķiem savēlumi veidojas padusēs un uz vēdera, īsspalvainajiem, īpaši jau minētajiem britiem, tie visbiežāk atrodami uz muguras, stiepjoties visa mugurkaula garumā.

Ne tikai izmazgāt, bet arī izžāvēt

Lai gan nereti dzirdams viedoklis, ka kaķus nav jāmazgā, jo tie lieliski spēj apkopt kažoku pašu spēkiem, patiesībā dzīvnieka regulāra mazgāšana ir teju obligāta. “Šķirnes kaķiem, kuri nav sterilizēti vai kastrēti, īpaši tas attiecas uz persiešiem un daļēji arī uz britu kaķiem, meinkūniem, bobteiliem, Norvēģijas meža kaķiem un sibīriešiem, muguras lejasdaļā pie astes pamatnes atrodas tauku dziedzeri, kas izdara sekrētu, ietaukojot spalvu. Dabā tas nepieciešams, lai kaķi pasargātu no lietus un sniega. Uz kažoka uzlīstot ūdenim, tas no vaskainās spalvas noticēs, līdzīgi, kā ūdensputniem, piemēram, pīlēm, un dzīvnieka spalva un āda nesamirks. Ja kaķis dzīvo mežā, šī termoregulācija ir dabiska un spalva mainās atkarībā no gadalaika. Savukārt mīluļiem, kuri mājo dzīvoklī vai mājā ar apkuri, šis cikls tiek izjaukts un dziedzeri var sāk strādāt pastiprināti, kažokam kļūstot izteikti taukainam. Ja taukaino vielu no astes pamatnes neizmazgā, dziedzeri var iekaist un sastrutot. Tas savukārt dzīvniekam var beigties pat letāli vai kļūt par iemeslu astes amputācijai. Šī iemesla dēļ nesterilizētus vai nekastrētus minēto šķirņu dzīvniekus ir jāmazgā vismaz reizi mēnesī, pievēršot uzmanību tieši astes daļai. Protams, tas, cik aktīvi šie dziedzeri darbojas, arī ir atkarīgs no tā, cik temperamentīgs, dzimumnobriedis un seksuāli aktīvs ir pats dzīvnieks,” uzsver Ivo.

Kastrētiem vai sterilizētiem dzīvniekiem, kuriem nav raksturīga tauku dziedzeru aktīva darbība, mazgāšana vairāk vajadzīga, lai atbrīvotu kažoku no atmirušās spalvas. Turklāt pēc mazgāšanas kaķi obligāti jāizžāvē ar fēnu un jāizķemmē. Pretējā gadījumā kažoks savelsies lielos kunkuļos, jo tajā paliks atmirusī spalva. Jāpiebilst, ka tieši ar mazgāšanas un žāvēšanas palīdzību, ievērojot pareizu tehniku, ir visvieglāk atbrīvoties no liekās spalvas, stāsta meistars: “Cilvēkiem, kuri pie mums atved dzīvniekus uz skūšanu izkrītošas spalvas dēļ, nereti vispirms iesakām izmēģināt izmazgāšanu. Rezultāts pēc procedūras ir acīmredzams, jo spalvu ir krietni mazāk.”

Taujāts, kā uz frizētavu atvestie kaķi uzvedas mazgāšanas laikā, Ivo norāda, ka ideālā gadījumā saimniekam mīluli būtu jāradina pie vannošanās jau no mazotnes – aptuveni diviem mēnešiem. Tomēr speciālista praksē ir daudzi gadījumi, kad iebildumu pret procedūru nav arī kaķiem senioriem. “Nākot uz frizētavu regulāri, kaķis pie atmosfēras un mazgāšanas procesa pieradīs un nebaidīsies. Tomēr, arī atvests uz frizētavu pirmo reizi, dzīvnieks, neraugoties uz stresu, visticamāk, uzvedīsies adekvāti. Kaķis ir teritorijas dzīvnieks, kurš droši un komfortabli jūtas savā vidē. Esot ārpus tās, kaķi lielākajā daļā gadījumu ir mierīgi un pret svešiem cilvēkiem, kurus nepazīst,  agresiju neizrāda. Tieši tāpēc ir situācijas, kad dzīvnieku saimnieki, pie mums atnākot, apgalvo, ka mīluļa sapošana, visticamāk, prasīs lielas pūles, taču realitātē starpgadījumi ir patiesi reti,” tā Ivo.

Rakstu konsultēja: Ivo Obrumanis, kaķu grūmeris “Dino Zoo Frizētavā, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas "Felimurs" valdes loceklis.

Ja vēlies sava mīluļa kažociņa sakopšanu uzticēt profesionāļiem, piesakies uz vizīti Dino Zoo Frizētavā, zvanot pa tālr. 29390650.

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Vai tas ir normāli kad kaķis guļ savā tualetē?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Jā, kaķim var patikt gulēt tualetes kastītē.

Kaķa svars

Sveiki! Man ir kaķis, Devonas Reksa jauktenis 5 gadus vecs. Viņš ir ļoti kaulains(svars apmēram 3kg) ēd labi, ir aktīvs. Kā lai palielina viņa svaru? Tagad ēd Royal Canin indoor barību. Iepriekš, lai censtos pieaudzēt svaru, devu Royal Canin persiešu kaķēniem.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

3kg priekš pieauguša Devonas reksa tipa kaķa ir pietiekams svars. 

Vai varbūt kaķis ir strauji notievējis pēdējā laikā? Tādā gadījumā kaķi ieteicams atrādīt veterinārārstam.

Kaķis kasās

Labdien! Mums kasās kaķis. Ir bijušas blusu siksnas, pretparazītu ampulas... Esam mainījuši barību. Tagad ir tā, ka nedēļu ir sakasījumi ar krevelēm. Spalva ārā nekrīt.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Pastiprinātai niezei var būt vairāki iemesli. Kā vieni no izplatītākajiem ir blusas, barības nepanesamība u.tml. Lai Jums ko ieteiktu, ir jāzina kāda veida pretblusu līdzekļus lietojāt? Vai veterinārajā aptiekā vai zoo veikalā nopērkamus līdzekļus? Šo līdzekļu iedarbības veidi krasi atšķiras un veterinārajās aptiekās nopērkamo līdzekļu efektivitāte var būt lielāka. Un pirms cik ilga laika lietojāt? Ja ir liela invāzija/blusas ir apkārtējā vidē, tad ieteicams arī telpas un dzīvnieka guļvietas apstrādāt ar pretblusu līdzekli kā, piemēram, "Neostomosan".

Ja Jums ir aizdomas, ka kaķim neder barība, jāņem vērā, cik ilgi kaķis ēd konkrēto barību. Un vai ēd tikai savu barību? Vai nieze sākās neilgi pēc barības nomaiņas? Vai arī kaķis jau gadiem ēd šo vienu barību un nieze ir kas jauns? Kā arī - pie barības nepanesamības visbiežāk tas, kas barībā neder, ir proteīna avots. Līdz ar to, nomainot barību, jāpāriet uz cita proteīna barību.

Kā arī pastiprinātu niezi var radīt apkārtējās vides faktori. Padomājiet, vai pirms niezes parādīšanās tika kaut kas mainīts apkārtējā vidē - kaķu smiltis, mazgāšanas līdzekļi u.tml. 

Ja iemesls niezei tomēr ir kāds cits vai arī nieze nemazinās, tad ieteicams kaķi atrādīt veterinārārstam-dermatologam. 

Labdien! Manam kaķim ir uzpampusi priekšējā, labā ķepa un viņš klibo, nevar nolikt kāju uz zemes. Mēģinājām smērēt ar smēri, bet sāp un rūc.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kaķis, nevilcinoties, ir jāatrāda veterinārārstam, ja tas vēl nav darīts!

Добрый день! У котёнка шотландской прямоухой ( 3.5 месяца) высунут почти всё время кончик языка, на кончике есть белая выпуклая точка. Что это ? Аномалия / норма. Кошка полностью здорова . Даже при закрытом ротике виден кончик языка, прикус правильный. Спасибо.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Bez apskates nevarēs konstatēt kas ir par lietu! Vajadzētu pierakstīties pie veterinārārsta uz konsultāciju!

Labdien! Mums darbavietā sētā uzradās kaķene, ar apgrieztu austiņu, tas bija jau vairāk kā gadu atpakaļ. Barojām, žēlojām viņu, bet mājās tā arī neviens neatrada. Bija arī diezgan bailīga,nu jau ir tik pieradusi, ka izdevās noķert. Bet kā rīkoties tālāk? Ir atvesta mājās 2 dienas atpakaļ, sēž zem dīvāna. Rokās dodas kā brīžiem, bet paņemot murrā un mīca ķepiņas un guļ blakus. Atstājot vienu, atkal aizlien aiz dīvāna. Ēst ēdusi tik dažus kriksīšus konservus, kuri pielikti pie mutes, pati neiet. Saprotu, ka īss laiks pagājis, bet vai vispār iespējams pieradināt kaķi, kurš tik ilgi bijis bez mājām? Turklāt mums pašiem ir runcis, kurš izskatās, ka baidās no svešā(kaķene).Šobrīd svešā dzīvo savā istabā, kur mūsējais netiek. Kā rīkoties?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Šādiem kaķiem ir vajadzīgs ilgāks laiks lai pierastu pie jauniem apstākļiem. Ja kaķis negrib ēst dēļ tā ka baidās, tad sākumā vajadzēu ēdienu turēt tuvāk pie kaķa lai varētu dienas laikā ēst, jo neēšana kaķim ar lieliem intervāliem nav ieteicama! Pamazām pieradīs, jo ja viņa jau dodas rokās un nav lielas panikas, tad visam vajadzētu būt labi!

Kaķu sapārošanās

Labdien! Situācija sekojoša, puisim mamma paņēma kaķenīti no ielas (max 6 mēnešus vecu, pēc tam novēroju, ka kaķenītei dikti liels puncis sāk palikt, kā rezultata bija stavoklī, veiksmīgi piedzemdējusi mums pašiem palikuši divi kaķēni - meitenīte un puisītis, abiem aptuveni 4 mēnesīši, tā tad nav vēl kastrēti, sterializēti, bažos par to, ka dāma mazā palikusi ir stāvoklī, tādēļ, ka brālis lien pie māsas kā pie savas draudzenes, laiza, mazgā viņu, lien pie kaķenes dzimumorgāniem, laiza tur, un kaķenītei paliek apaļš vēderiņš, sākusi dikti murrāt, līst mīļoties) . Respektīvi jautājums vai tik agrā vecumā kaķene var palikt stāvoklī? Un vai vispār brālis un māsa savā starpā pārojās?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Katram dzīvniekam meklēšanās sākuma laiks var atšķirties. Ja kaķenīte meklēšanās laika auglīgajās dienās sapārojas, viņa var palikt grūsna. Un radniecība, pārojoties, netiek ievērota. Bet vai vecums ir precīzs? Jo, ja kaķenītei sāk palielināts vēdera apjoms, viņa jau ir grūsna aptuveni mēnesi. 

Iespējams viņai šobrīd ir meklēšanās, jo tās laikā dzīvnieki intensīvāk apmazgā dzimumorgānus, kļūst mīlīgākas.

Kā ir saprotams, ka runcītis lien pie kaķenes? Ja viņš tikai interesējas un aplaiza viņu, bet nemēģina lekt virsū, tātad viņš vēl nav dzimumnobriedis. Ja tomēr viņš mēģina lekt kaķenei virsū, tad viņš ir jātur atšķirti no kaķenes, ja viņa nav grūsna, un arī no mammas, ja viņa vēl nav sterilizēta. 

Kaķeniem struto actiņas

Man ir divi kakeni kuriem ir 2 menesi,jadodas katram pie savas gimenes,bet mums struto actinas!Tiriju ar kumelisu teju,pilinaju pilienus cilveku aptieka nopirktus,it ka bija labak pilieni beidzas, tikai teja nepalidz!baidos lai nepaliek akli!vetarstam naudas nav! Redzeju, ka ir acu tirisanai lidzeklis "suniem,kakiem",firma:TRiPeX.3,99€ vai sis mums palidzes?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Konkrētais līdzeklis nebūs zināms, taču, ja kaķēniem ir strutaini izdalījumi, tīrīšanas līdzeklis vien nebūs risinājums. Ja iepriekšējie pilieni palīdzēja, iespējams vajadzēja pagarināt to lietošanas kursu. Vai arī šobrīd jau iespējams nepieciešams nomainīt pilienus, taču medikamentoza ārstēšana, ja ir strutaini izdalījumi, noteikti ir nepieciešama. Acu pilieni ir recepšu medikamenti, turklāt, ne visus acu pilienus var lietot visos acu iekaisumu gadījumos, tāpēc kaķēnus tomēr vajadzētu atrādīt veterinārārstam. Ja Jums nav finansiālas iespējas kaķēnus atrādīt veterinārārstam, varbūt jaunie saimnieki to varētu pārņemt savā pārziņā? Kā arī būtu ieteicams kaķēniem padot uztura bagātinātājus imunitātes stiprināšanai, kas nopērkami veterinārajās aptiekās. 

Veterinārārsta apskate

Vēlos uzzināt cik var izmaksāt maza kaķēna pirmā veselības pārbaude?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Vai ir kāda sūdzība par kaķēna veselību? 

Konsultācijas izmaksas ir 25 eur. Taču, ja kaķēnam ir kāda konkrēta veselības problēma, tad vislabāk izmaksas precizēt telefoniski, jo "Dino Zoo" klīnikās pieņem ne tikai terapeti, bet arī dažādi speciālisti kā, piemēram, dermatologs, ēdināšanas speciālists u.c. Un attiecīgi katrs speciālists kaites diagnostificēšanā var veikt papildu izmeklējumus. 

Vai kaķēns ir jau saņēmis visas nepieciešamās vakcīnas? Ja nē un ja Jums nav sūdzību par kaķēna veselību, tad, ņemiet vērā, ka, veicot vakcināciju, veterinārārsts dzīvnieku apskata un novērtē viņa veselības stavokli.

Kaķēna socializēšana

Aizvakar mūsu mājas ieradās mazs 2 mēnešus mazs kaķēns. Viņš vēl ir bailīgs. Vai varat ieteikt kādu padomu? Kaķēna šķirne ir britu īsspalvainais

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kāds padoms ir nepieciešams? Vai bailīguma pārvarēšanā? 

Ja tā, tad kaķēnam ir jādod laiks pierast pie jaunajiem saimniekiem un jaunās dzīvesvietas. Katrs dzīvnieks ir dažāds, un arī pierašanas laiks katram būs dažādāks - kāds pierod ātri, kādam citam nepieciešams ilgāks laiks. Adaptācijas periodā Jums vajag kaķēnu socializēt - centieties viņam veltīt pēc iespējas vairāk laika mierīgā gaisotnē viņu glaudot, rotaļājoties ar viņu. Lai kopā pavadītais laiks kaķim asociētos ar pozitīvām emocijām. Nevajadzētu viņu ar varu ķert, raustīt. Kā arī, ja mājās ir bērni, kaķēnu socializējot, nevajadzētu viņa klātbūtnē skaļi uzvesties, mēgināt pret kaķa patiku nēsāt rokās u.tml. 

Ja tas nelīdz, var izmēģināt veterinārajās aptiekās pieejamus līdzekļus stresa mazināšanai dzīvniekiem, piemēram, "Feliway".