10 interesanti fakti par kaķiem
Kaķu izcelsme un vēsture ir patiesi interesanta, turklāt pieejami ļoti daudz citi interesanti fakti par kaķiem, kas pārsteigs pat pieredzējušus kaķu saimniekus! Jā vēlies uzzināt vairāk – turpini lasīt!
Kā liecina arheoloģiskie pētījumi, kaķi Tuvajos Austrumos dzīvojuši līdzās cilvēkiem jau daudzus tūkstošus gadu senā pagātnē, kad cilvēki no klejotājiem kļuva par patstāvīgu apmetņu vietu veidotājiem. Taču tieši mūsdienu mājas kaķu vēsture meklējama Senās Ēģiptes un mūsdienu Turcijas Antālijas reģionos.
Kā rāda ģenētiskie pētījumi, mājas kaķu sencis ir Āfrikas meža kaķis, lai gan nereti sastopams arī maldīgs uzskats, ka mājas kaķi cēlušies no Eiropas meža kaķiem. Kā uzskata pētnieki, Āfrikas meža kaķi sāka tuvoties cilvēku apmetnēm, kad tos pievilināja graudu noliktavu mazie apakšīrnieki – grauzēji. Cilvēki, redzot šo dzīvnieku lietderību, pamazām sāka savvaļas dzīvniekus pieradināt.
Ar laiku mājas kaķi, pārvietojoties līdz ar saviem saimniekiem, sapārojās ar citu reģionu savvaļas kaķiem. Tā rezultātā sāka veidoties dažādas kaķu šķirnes un sugas variācijas. Taču tikai aptuveni 19. gadsimta sākumā cilvēki sākuši apzinātu kaķu selekciju, lai vairotu kādas noteiktas fiziskās vai rakstura īpašības.
Mūsdienās kaķu šķirņu skaits nav konkrēti noteikts, jo kaķu reģistros atzīto kaķu šķirņu skaits atšķiras, tomēr lielākajā daļā avotu atzītas aptuveni 40 dažādas kaķu šķirnes. Šobrīd kaķi ir iemīļoti mājas mīluļi visā pasaulē un sastopami teju katrā otrajā mājsaimniecībā.
Kaķu izcelsme un vēsture ir patiesi interesanta, turklāt pieejami ļoti daudz citi interesanti fakti par kaķiem, kas pārsteigs pat pieredzējušus kaķu saimniekus! Jā vēlies uzzināt vairāk – turpini lasīt!
No ņaudēšanas un miega, līdz kaķa ūsām un garšas kārpiņām: interesanti fakti par kaķiem
-
Ņaudēšana
Citi vairāk, citi mazāk, taču ņaud visi kaķi. Tomēr maldīgs ir priekšstats, ka kaķi ņaudot sazinās savā starpā. Ņaudošas skaņas saziņai ar mammu izmanto tikai kaķēni. Pieauguši kaķi ņaudēšanu izmanto, lai sazinātos ar mums, cilvēkiem. Iepazīstot savu kaķi labāk, saimnieks jau var atšķirt, kurā brīdī kaķis ņaud sasveicinoties, kad tas pieprasa ēdiena trauka papildināšanu vai samīļošanu.
-
Kaķiem ir mazāk garšas kārpiņu kā suņiem vai cilvēkiem
Vēloties savu mīluli palutināt ar kādu gardu kumosiņu, saimnieks var lieki nepūlēties, jo kaķiem ir tikai aptuveni 470 garšas kārpiņas. Turklāt saldu garšu kaķi nejūt vispār. Salīdzinājumam, suņiem ir aptuveni 1700 garšas kārpiņas, savukārt cilvēkam – 9000.
-
Kaķi ir tuvredzīgi
Savu saimnieku tālumā kaķis saskata pavisam neskaidri. Tas tāpēc, ka kaķi ir tuvredzīgi. Tomēr vienlaikus kaķa redze ir daudz asāka, ko sekmē aptuveni 200 grādu redzes leņķis un izliektā radzene. Kaķi redz arī krāsas, tomēr ne tā, kā mēs, cilvēki. Dažādos pētījumos tiek uzskatīts, ka kaķi spēj redzēt zilu, pelēku un dzelteni-zaļo krāsu. Tomēr kaķa redze tumsā ir pat 6–8 reizes labāka kā cilvēkam.
-
Ūsas ir viens no kaķa maņu orgāniem
Ūsas kaķiem pilda ļoti svarīgu funkciju. Ūsas kaķiem ir atsevišķs taustes orgāns, kas kaķiem palīdz pārvietoties, medīt un orientēties apkārtnē, kas ir īpaši svarīgi tieši naktīs. Interesanti, ka mīts, ka kaķiem ūsas neataug, nav patiess. Kaķi ūsas met bieži un to vietā ataug jaunas.
-
Par kaķa ķermeņa valodu varam spriest pēc tā ausīm
Kaķa ausu novietojums var ļoti daudz pateikt par to, kā dzīvnieks jūtās. Atkarībā no ausu novietojuma, var izšķirt to, kad dzīvnieks ir atslābinājies, satraukts, modrs, gatavs aizstāvēties un uzbrukt. Turklāt kaķu dzirde ir ļoti labi attīstīta, tāpēc kaķi mīl klusumu. Ja vēlies, lai kaķis jūtas labi, izvairies no skaļas mūzikas vai citiem skaļiem trokšņiem.
-
Kaķa degungals
Nav divu vienādu pirkstu nospiedumu, tāpat kā nav divu vienādu kaķu degungala nospiedumu. Kaķa degungala nospiedums ir unikāls.
-
Kaķa miegs
Lai gan kaķi, īpaši pusaudžu vecumā, var šķist ļoti aktīvi, darbīgi un rotaļīgi, tomēr fakti paliek fakti – kaķi aptuveni 70 % no savas dzīves pavada guļot. Kaķis noguļ aptuveni 18 stundas diennaktī, savukārt kaķēni, gluži tāpat kā cilvēku mazuļi, guļ gandrīz visu laiku. Tas tāpēc, ka guļot augšanas hormoni izstrādājas visaktīvāk.
-
Ko kaķi dara atlikušajā laikā?
Kad kaķis neguļ vai nedaudz neizloka kājas, tas lielāko dienas daļu pavada sevi kopjot. Iespējams tāpēc kaķis tiek uzskatīts par vienu no tīrīgākajiem dzīvniekiem. Interesanti, ka kaķi mazgājas arī, lai sevi nomierinātu. Savukārt, vairākiem kaķiem dzīvojot kopā, tie viens otru mēdz laizīt izrādot pieķeršanos.
-
Kāpēc kaķi mīļi berzē galviņu pret saviem saimniekiem?
Lai gan kaķis šādā veidā izrāda pieķeršanos savam saimniekam, tomēr tiek uzskatīts, ka tas ir arī veids kādā kaķi iezīmē savu teritoriju. Kaķa pieres daļā un uz zoda atrodas īpaši smaržas dziedzeri, kas izdala specifisku sekrētu, ko trinoties dzīvnieks izberzē.
-
Kaķa izkārnījumi
Interesants ir fakts, ka tad, ja kaķis savus izkārnījumus neapkašā vai neaprok, tas liecina par to, ka dzīvnieks izrāda netiešu agresijas pazīmi, tādējādi ziņojot, ka kaķis no sava saimnieka nebaidās.
Dino Zoo – viss tavam mīlulim!
Interesanti fakti par kaķiem dažādos avotos ir lasām ļoti daudz, taču visinteresantākos un pārsteidzošākos stāstus par kaķiem varam uzzināt tieši no pašiem saimniekiem, jo katram kaķim piemīt savs unikāls raksturs!
Lai parūpētos par savu mīluli, visas nepieciešamās zoo preces savam mājdzīvniekam ērti un vienkārši iegādājies dinozoo.lv vai Dino Zoo veikalos visā Latvijā! Savukārt plašākajā zoo centrā Baltijā, Dino Zoo Pasaule, Rīgā, Krasta ielā 52 vienuviet mājdzīvniekiem un viņu saimniekiem pieejama Dino Zoo vet klīnika, Dino Zoo vet aptieka, kā arī Suņu un kaķu frizētava un Suņu skola!