Atpakaļ

10 interesanti fakti par kaķiem

Kaķu izcelsme un vēsture ir patiesi interesanta, turklāt pieejami ļoti daudz citi interesanti fakti par kaķiem, kas pārsteigs pat pieredzējušus kaķu saimniekus! Jā vēlies uzzināt vairāk – turpini lasīt!

Kā liecina arheoloģiskie pētījumi, kaķi Tuvajos Austrumos dzīvojuši līdzās cilvēkiem jau daudzus tūkstošus gadu senā pagātnē, kad cilvēki no klejotājiem kļuva par patstāvīgu apmetņu vietu veidotājiem. Taču tieši mūsdienu mājas kaķu vēsture meklējama Senās Ēģiptes un mūsdienu Turcijas Antālijas reģionos. 

Kā rāda ģenētiskie pētījumi, mājas kaķu sencis ir Āfrikas meža kaķis, lai gan nereti sastopams arī maldīgs uzskats, ka mājas kaķi cēlušies no Eiropas meža kaķiem. Kā uzskata pētnieki, Āfrikas meža kaķi sāka tuvoties cilvēku apmetnēm, kad  tos pievilināja graudu noliktavu mazie apakšīrnieki – grauzēji. Cilvēki, redzot šo dzīvnieku lietderību, pamazām sāka savvaļas dzīvniekus pieradināt. 

Ar laiku mājas kaķi, pārvietojoties līdz ar saviem saimniekiem, sapārojās ar citu reģionu savvaļas kaķiem. Tā rezultātā sāka veidoties dažādas kaķu šķirnes un sugas variācijas. Taču tikai aptuveni 19. gadsimta sākumā cilvēki sākuši apzinātu kaķu selekciju, lai vairotu kādas noteiktas fiziskās vai rakstura īpašības. 

Mūsdienās kaķu šķirņu skaits nav konkrēti noteikts, jo kaķu reģistros atzīto kaķu šķirņu skaits atšķiras, tomēr lielākajā daļā avotu atzītas aptuveni 40 dažādas kaķu šķirnes. Šobrīd kaķi ir iemīļoti mājas mīluļi visā pasaulē un sastopami teju katrā otrajā mājsaimniecībā. 

Kaķu izcelsme un vēsture ir patiesi interesanta, turklāt pieejami ļoti daudz citi interesanti fakti par kaķiem, kas pārsteigs pat pieredzējušus kaķu saimniekus! Jā vēlies uzzināt vairāk – turpini lasīt! 

No ņaudēšanas un miega, līdz kaķa ūsām un garšas kārpiņām: interesanti fakti par kaķiem 

 

  1. Ņaudēšana 

Citi vairāk, citi mazāk, taču ņaud visi kaķi. Tomēr maldīgs ir priekšstats, ka kaķi ņaudot sazinās savā starpā. Ņaudošas skaņas saziņai ar mammu izmanto tikai kaķēni. Pieauguši kaķi ņaudēšanu izmanto, lai sazinātos ar mums, cilvēkiem. Iepazīstot savu kaķi labāk, saimnieks jau var atšķirt, kurā brīdī kaķis ņaud sasveicinoties, kad tas pieprasa ēdiena trauka papildināšanu vai samīļošanu. 

 

  1. Kaķiem ir mazāk garšas kārpiņu kā suņiem vai cilvēkiem 

Vēloties savu mīluli palutināt ar kādu gardu kumosiņu, saimnieks var lieki nepūlēties, jo kaķiem ir tikai aptuveni 470 garšas kārpiņas. Turklāt saldu garšu kaķi nejūt vispār. Salīdzinājumam, suņiem ir aptuveni 1700 garšas kārpiņas, savukārt cilvēkam – 9000. 

 

  1. Kaķi ir tuvredzīgi 

Savu saimnieku tālumā kaķis saskata pavisam neskaidri. Tas tāpēc, ka kaķi ir tuvredzīgi. Tomēr vienlaikus kaķa redze ir daudz asāka, ko sekmē aptuveni 200 grādu redzes leņķis un izliektā radzene. Kaķi redz arī krāsas, tomēr ne tā, kā mēs, cilvēki. Dažādos pētījumos tiek uzskatīts, ka kaķi spēj redzēt zilu, pelēku un dzelteni-zaļo krāsu. Tomēr kaķa redze tumsā ir pat 6–8 reizes labāka kā cilvēkam. 

 

  1. Ūsas ir viens no kaķa maņu orgāniem 

Ūsas kaķiem pilda ļoti svarīgu funkciju. Ūsas kaķiem ir atsevišķs taustes orgāns, kas kaķiem palīdz pārvietoties, medīt un orientēties apkārtnē, kas ir īpaši svarīgi tieši naktīs. Interesanti, ka mīts, ka kaķiem ūsas neataug, nav patiess. Kaķi ūsas met bieži un to vietā ataug jaunas. 

 

  1. Par kaķa ķermeņa valodu varam spriest pēc tā ausīm

Kaķa ausu novietojums var ļoti daudz pateikt par to, kā dzīvnieks jūtās. Atkarībā no ausu novietojuma, var izšķirt to, kad dzīvnieks ir atslābinājies, satraukts, modrs, gatavs aizstāvēties un uzbrukt. Turklāt kaķu dzirde ir ļoti labi attīstīta, tāpēc kaķi mīl klusumu. Ja vēlies, lai kaķis jūtas labi, izvairies no skaļas mūzikas vai citiem skaļiem trokšņiem. 

 

  1. Kaķa degungals 

Nav divu vienādu pirkstu nospiedumu, tāpat kā nav divu vienādu kaķu degungala nospiedumu. Kaķa degungala nospiedums ir unikāls. 

 

  1. Kaķa miegs 

Lai gan kaķi, īpaši pusaudžu vecumā, var šķist ļoti aktīvi, darbīgi un rotaļīgi, tomēr fakti paliek fakti – kaķi aptuveni 70 % no savas dzīves pavada guļot. Kaķis noguļ aptuveni 18 stundas diennaktī, savukārt kaķēni, gluži tāpat kā cilvēku mazuļi, guļ gandrīz visu laiku. Tas tāpēc, ka guļot augšanas hormoni izstrādājas visaktīvāk.

 

  1. Ko kaķi dara atlikušajā laikā? 

Kad kaķis neguļ vai nedaudz neizloka kājas, tas lielāko dienas daļu pavada sevi kopjot. Iespējams tāpēc kaķis tiek uzskatīts par vienu no tīrīgākajiem dzīvniekiem. Interesanti, ka kaķi mazgājas arī, lai sevi nomierinātu. Savukārt, vairākiem kaķiem dzīvojot kopā, tie viens otru mēdz laizīt izrādot pieķeršanos. 

 

  1. Kāpēc kaķi mīļi berzē galviņu pret saviem saimniekiem? 

Lai gan kaķis šādā veidā izrāda pieķeršanos savam saimniekam, tomēr tiek uzskatīts, ka tas ir arī veids kādā kaķi iezīmē savu teritoriju. Kaķa pieres daļā un uz zoda atrodas īpaši smaržas dziedzeri, kas izdala specifisku sekrētu, ko trinoties dzīvnieks izberzē. 

 

  1. Kaķa izkārnījumi 

Interesants ir fakts, ka tad, ja kaķis savus izkārnījumus neapkašā vai neaprok, tas liecina par to, ka dzīvnieks izrāda netiešu agresijas pazīmi, tādējādi ziņojot, ka kaķis no sava saimnieka nebaidās. 

 

Dino Zoo – viss tavam mīlulim! 

Interesanti fakti par kaķiem dažādos avotos ir lasām ļoti daudz, taču visinteresantākos un pārsteidzošākos stāstus par kaķiem varam uzzināt tieši no pašiem saimniekiem, jo katram kaķim piemīt savs unikāls raksturs!  

 

Lai parūpētos par savu mīluli, visas nepieciešamās zoo preces savam mājdzīvniekam ērti un vienkārši iegādājies dinozoo.lv vai Dino Zoo veikalos visā Latvijā! Savukārt plašākajā zoo centrā Baltijā, Dino Zoo Pasaule, Rīgā, Krasta ielā 52 vienuviet mājdzīvniekiem un viņu saimniekiem pieejama Dino Zoo vet klīnika, Dino Zoo vet aptieka, kā arī Suņu un kaķu frizētava un Suņu skola

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Labvakar! Mūsu ģimene vēlas iegādāties ragdolls kaķēnu no iepazītas audzētavas. Sakiet, lūdzu, kāds ir aptuvenais vecums, kad tos ir droši dot jaunajiem saimniekiem? Šobrīd mums piedāvā kaķēnu, kas ir 4 mēnešus vecs.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Latvijas republikā atsavināt kaķēnu jauniem samiekiem var no 10 nedēļu vecuma!
Ministru Kabineta Noteikumi Nr. 266

Attārpošana kaķim

Sveiki! Kaķēns 5mēn.jauns,attārpots 2mēn.vecumā,dzīvo tikai iekštelpās,ēd arī jēlu gaļu,spec.barību kaķēniem,gan konservus pārsvarā,arī sauso barību,dzer govs pienu, uztrauc tas,ka ūdeni dzer nedaudz.ir aktīvs un omulīgs.kā ar attārpošanu,lasu info,ka ik pa 2ned.tā bij jāveic,

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķēnu  līdz 6 mēnešiem ieteicams attārpot 1 x mēnesī. kas attiecas uz govs pienu, tā nav pati piemērotākā barība kaķim. Ja kaķēns pārsvarā ēd konservus, ūdeni tas var dzert mazāk.

Kaķim senioram izkrīt zobi

Labdien! 13gv. sterilizētai bezšķirnes kaķenei 3 mēnešu laikā izkritis jau otrais ilknis (viens atrasts bez asinīm, otrs dauzoties, kožoties). Kādu gadu ož elpa, taču iekaisušas smaganas nav redzamas un ēd tikai sauso barību (Royal Canin) bez problēmām. Aktīva, bet dzīvoklī dzīvojoša, bez liekā svara, bez īpaša stresa un bez zināmām veselības problēmām. Vai ir iemesls steidzamai vizītei pie vetārsta?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Steidzami nav jādodas pie vetārsta, bet vajadzēto to ieplānot, lai varētu pārliecināties vai nav iekasis kāds zobiņš, jo tad labāk to izdarīt ātrāk jo ar katru gadu kaķis paliek vecāks un ir risks dod narkozi zobu ārstēšanai!

zobi kaķim

Labdien! Kaķītim aptuveni ir 2.5m, bet ir tikai ilknīši mutē, bet nav citu zobiņu. Vai tas ir normāli?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku grūti atbildēt uz šo jautājumu. Vai esat pārliecināti par dzīvnieka vecumu? Iespējams zobiņi ir mazi un tos nevar pamanīt.

Lai pārbaudītu kaķa veselības stāvokli dzīvnieks ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta, Šajā vecumā kāķiem ir  jāveic arī vakcinācija. Esot pie ārsta pakonsultējieties arī par kaķa zobiem.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu , 

Dino Zoo klīnika

Kaķis nejūtas labi

Labvakar!Griežos pie jums pēc padoma!Sterilizēta kaķene ,iet 12 gads.Līdz šim nav bijušas īpašas veselības problēmas ,izņemot blusu izraisīto ēdi ,jo bija laiks kad dzīvojās pa āru,bet mājās ienāca tikai paēst!Bet ar izrakstītām zālēm Advokat ,tikām galā!Bet tagad ir citāda situācija!Pēdejo divu gadu laikā,man bija bieži braucieni ,divu nedēļu garumā!,Tā kā dzīvojām divatā,tad manas prombūtnes laikā,viņu apciemoja mana draudzene,kas viņai ļoti patika!Atgriežoties ,vienmēr bija priecīga un tāda kā vienmēr!Bet šoreiz,divas nedēļas atpakaļ,atgriežoties nepazinu savu mīluli.Sākumā ļoti daudz ņaudēja,kas viņai nebija raksturīgi!Tad pēkšņa nokārtošanās gultā.Un skapī sačurētas drēbes.Appetīte ļoti laba bet trauciņš jāpienes klāt,jo pati ,uz ierasto vietu neiet!Un maz dzer ūdeni!Ņaudēšana ir beigusies!Bet visvairāk satrauc tas,ka iešana uz kastīti nav!Vai tas ir normāli,ka kaķis nenokārtojas divas dienas,pie labas apetītes?Ēd divas reizes dienā,mīkstā barība!Ļoti raizējos!Varbūt tas if saistīts ar stressu,jo šoreiz ,kad aizbraucu,mājās bija sveša ģimene ar diviem maziem bērniem!Bet kaķene ir ļoti izvēlīga,ja kāds viņai nepatīk, pat klāt nenāks!Lūdzu palīdziet ar padomu!Appetīte laba,bet tā tualetes neapmeklēšana,sagādā raizes!Ar cieņu ,jūsu darbam!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

iemesli šādai  kaķa  uzvedībai var būt dažādi. Iespējams , ka tas ir stress, bet iespējams, ka dzīvniekam ir veselības problēmas. Lai to noskaidrotu, būtu nepieciešams veikt padziļinātu veselības pārbaudi dzīvniekam ,kā minimums nodot kaķa urīna analīzes, iespējams arī asins analīzes , vai vēl kādus izmeklējumus, ko veterinārārsts uzskatīs par nepieciešamiem. Kaķim ir jānokārtojas katru dienu - nepieminējāt gan, vai kaķim nav defekācijas vai urinācijas vai abas kopā.

Diemžēl attālināti mēs nevaram pateikt , kas kaķim ir par vainu. Būtu labi kaķi pierakstīt uz vizīti pie veterinārārsta.

Ja vēlaties veikt pierakstu mūsu klīnikā , lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu 

Dino Zoo klīnika

 

Blusanex

Labdien! Es nopirku Blusanex blusu apkarošanai. Sakiet lūdzu vai es drīkstu ar to kaķa spalvu apstrādāt? Paldies.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien

Diemžēl mums nav informācijas par šo produktu, Bet pirms katra produkta lietošanas , lūdzam izlasīt lietošanas instrukciju.

Kaķis neēd

Man ir 2 kaķi nesen iegādājos kaķēnu un tagad mans vecākais kaķis atsakās ēst savu barību. ko man darīt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Visdrīzāk kaķis ir pagaršojis kaķēnu barību un savu ierasto nevēlas vairs ēst. Kamēr kaķēns paaugsies mēģiniet barot kaķus atsevišķās telpās, iespējams pamēģināt pieaugušajam kaķim  pakāpeniski pamainīt barību, vai piedāvāt mīksto barību.

Sveiki vai jūs zinātu kas šī ir pa šķirni spriežot pēc fotogrāfijas? Ar cieņu Tomass Ivo Kuļijevs

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Pēc bildes spriežot izskatās pēc kaķa parastā, jo nelīdzinās nevienai kaķu šķirnei!

Kaķu uzvedība

Sveiki. Mums radusies problēma ar kaķu sadzivošanu. Vecakai kaķenei ir gads un 10mēneši(kaķene), mazakajam ir 7meneši(runcis). Jaunāko kaķi panēmām kad vecākai kakenei bija gads un 5menesi. Kopā jau 5mēnešus. Visu laiku dzivoja draudzīgi, spēlējās, kopā gulēja. Pirms mēneša runcis bija pie vetārsta sakarā ar asinainiem izdalijumiem, tad kaķene ari palika agresiva un uzbruka, bet kad zāļu kurs bija iziet, nomierinājās un atkal bija draudzīgi. Tagad pēkšņi kaķene atkal brūk virsū, ka pat runcis trīc no bailēm. Takā dzivoklis nav baigi liels kaķus nošķirt ir pagrūti. Ko iesākt? Paldies

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Iespējams, ka problēma varētu būt saistīta ar smaržu, ko runcis sāk izdalīt sākoties dzimumnobriešanas periodam. Var konsultēties ar uzvedības speciālistiem, bet iespējams, ka šo var atrisināt tikai ruņča kastrācija.

Kaķa veselība

Mans kaķis sevi sakasa līdz asinīm. Pie ārsta esam bijuši 5 x Nomainīta pārtika, alerģija tiek izdlègta. Kas vèl tas var būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Visbiežākie niezes cēloņi ir parazīti, infekcijas un alerģijas, lai noskaidrotu konkrētu cēloni, jums jādodas pie dermatoloģijas specialista, kurš tālāk veic attiecīgās diagnostikas, lai noskaidrotu cēloni.