Atpakaļ

10 interesanti fakti par kaķiem

Kaķu izcelsme un vēsture ir patiesi interesanta, turklāt pieejami ļoti daudz citi interesanti fakti par kaķiem, kas pārsteigs pat pieredzējušus kaķu saimniekus! Jā vēlies uzzināt vairāk – turpini lasīt!

Kā liecina arheoloģiskie pētījumi, kaķi Tuvajos Austrumos dzīvojuši līdzās cilvēkiem jau daudzus tūkstošus gadu senā pagātnē, kad cilvēki no klejotājiem kļuva par patstāvīgu apmetņu vietu veidotājiem. Taču tieši mūsdienu mājas kaķu vēsture meklējama Senās Ēģiptes un mūsdienu Turcijas Antālijas reģionos. 

Kā rāda ģenētiskie pētījumi, mājas kaķu sencis ir Āfrikas meža kaķis, lai gan nereti sastopams arī maldīgs uzskats, ka mājas kaķi cēlušies no Eiropas meža kaķiem. Kā uzskata pētnieki, Āfrikas meža kaķi sāka tuvoties cilvēku apmetnēm, kad  tos pievilināja graudu noliktavu mazie apakšīrnieki – grauzēji. Cilvēki, redzot šo dzīvnieku lietderību, pamazām sāka savvaļas dzīvniekus pieradināt. 

Ar laiku mājas kaķi, pārvietojoties līdz ar saviem saimniekiem, sapārojās ar citu reģionu savvaļas kaķiem. Tā rezultātā sāka veidoties dažādas kaķu šķirnes un sugas variācijas. Taču tikai aptuveni 19. gadsimta sākumā cilvēki sākuši apzinātu kaķu selekciju, lai vairotu kādas noteiktas fiziskās vai rakstura īpašības. 

Mūsdienās kaķu šķirņu skaits nav konkrēti noteikts, jo kaķu reģistros atzīto kaķu šķirņu skaits atšķiras, tomēr lielākajā daļā avotu atzītas aptuveni 40 dažādas kaķu šķirnes. Šobrīd kaķi ir iemīļoti mājas mīluļi visā pasaulē un sastopami teju katrā otrajā mājsaimniecībā. 

Kaķu izcelsme un vēsture ir patiesi interesanta, turklāt pieejami ļoti daudz citi interesanti fakti par kaķiem, kas pārsteigs pat pieredzējušus kaķu saimniekus! Jā vēlies uzzināt vairāk – turpini lasīt! 

No ņaudēšanas un miega, līdz kaķa ūsām un garšas kārpiņām: interesanti fakti par kaķiem 

 

  1. Ņaudēšana 

Citi vairāk, citi mazāk, taču ņaud visi kaķi. Tomēr maldīgs ir priekšstats, ka kaķi ņaudot sazinās savā starpā. Ņaudošas skaņas saziņai ar mammu izmanto tikai kaķēni. Pieauguši kaķi ņaudēšanu izmanto, lai sazinātos ar mums, cilvēkiem. Iepazīstot savu kaķi labāk, saimnieks jau var atšķirt, kurā brīdī kaķis ņaud sasveicinoties, kad tas pieprasa ēdiena trauka papildināšanu vai samīļošanu. 

 

  1. Kaķiem ir mazāk garšas kārpiņu kā suņiem vai cilvēkiem 

Vēloties savu mīluli palutināt ar kādu gardu kumosiņu, saimnieks var lieki nepūlēties, jo kaķiem ir tikai aptuveni 470 garšas kārpiņas. Turklāt saldu garšu kaķi nejūt vispār. Salīdzinājumam, suņiem ir aptuveni 1700 garšas kārpiņas, savukārt cilvēkam – 9000. 

 

  1. Kaķi ir tuvredzīgi 

Savu saimnieku tālumā kaķis saskata pavisam neskaidri. Tas tāpēc, ka kaķi ir tuvredzīgi. Tomēr vienlaikus kaķa redze ir daudz asāka, ko sekmē aptuveni 200 grādu redzes leņķis un izliektā radzene. Kaķi redz arī krāsas, tomēr ne tā, kā mēs, cilvēki. Dažādos pētījumos tiek uzskatīts, ka kaķi spēj redzēt zilu, pelēku un dzelteni-zaļo krāsu. Tomēr kaķa redze tumsā ir pat 6–8 reizes labāka kā cilvēkam. 

 

  1. Ūsas ir viens no kaķa maņu orgāniem 

Ūsas kaķiem pilda ļoti svarīgu funkciju. Ūsas kaķiem ir atsevišķs taustes orgāns, kas kaķiem palīdz pārvietoties, medīt un orientēties apkārtnē, kas ir īpaši svarīgi tieši naktīs. Interesanti, ka mīts, ka kaķiem ūsas neataug, nav patiess. Kaķi ūsas met bieži un to vietā ataug jaunas. 

 

  1. Par kaķa ķermeņa valodu varam spriest pēc tā ausīm

Kaķa ausu novietojums var ļoti daudz pateikt par to, kā dzīvnieks jūtās. Atkarībā no ausu novietojuma, var izšķirt to, kad dzīvnieks ir atslābinājies, satraukts, modrs, gatavs aizstāvēties un uzbrukt. Turklāt kaķu dzirde ir ļoti labi attīstīta, tāpēc kaķi mīl klusumu. Ja vēlies, lai kaķis jūtas labi, izvairies no skaļas mūzikas vai citiem skaļiem trokšņiem. 

 

  1. Kaķa degungals 

Nav divu vienādu pirkstu nospiedumu, tāpat kā nav divu vienādu kaķu degungala nospiedumu. Kaķa degungala nospiedums ir unikāls. 

 

  1. Kaķa miegs 

Lai gan kaķi, īpaši pusaudžu vecumā, var šķist ļoti aktīvi, darbīgi un rotaļīgi, tomēr fakti paliek fakti – kaķi aptuveni 70 % no savas dzīves pavada guļot. Kaķis noguļ aptuveni 18 stundas diennaktī, savukārt kaķēni, gluži tāpat kā cilvēku mazuļi, guļ gandrīz visu laiku. Tas tāpēc, ka guļot augšanas hormoni izstrādājas visaktīvāk.

 

  1. Ko kaķi dara atlikušajā laikā? 

Kad kaķis neguļ vai nedaudz neizloka kājas, tas lielāko dienas daļu pavada sevi kopjot. Iespējams tāpēc kaķis tiek uzskatīts par vienu no tīrīgākajiem dzīvniekiem. Interesanti, ka kaķi mazgājas arī, lai sevi nomierinātu. Savukārt, vairākiem kaķiem dzīvojot kopā, tie viens otru mēdz laizīt izrādot pieķeršanos. 

 

  1. Kāpēc kaķi mīļi berzē galviņu pret saviem saimniekiem? 

Lai gan kaķis šādā veidā izrāda pieķeršanos savam saimniekam, tomēr tiek uzskatīts, ka tas ir arī veids kādā kaķi iezīmē savu teritoriju. Kaķa pieres daļā un uz zoda atrodas īpaši smaržas dziedzeri, kas izdala specifisku sekrētu, ko trinoties dzīvnieks izberzē. 

 

  1. Kaķa izkārnījumi 

Interesants ir fakts, ka tad, ja kaķis savus izkārnījumus neapkašā vai neaprok, tas liecina par to, ka dzīvnieks izrāda netiešu agresijas pazīmi, tādējādi ziņojot, ka kaķis no sava saimnieka nebaidās. 

 

Dino Zoo – viss tavam mīlulim! 

Interesanti fakti par kaķiem dažādos avotos ir lasām ļoti daudz, taču visinteresantākos un pārsteidzošākos stāstus par kaķiem varam uzzināt tieši no pašiem saimniekiem, jo katram kaķim piemīt savs unikāls raksturs!  

 

Lai parūpētos par savu mīluli, visas nepieciešamās zoo preces savam mājdzīvniekam ērti un vienkārši iegādājies dinozoo.lv vai Dino Zoo veikalos visā Latvijā! Savukārt plašākajā zoo centrā Baltijā, Dino Zoo Pasaule, Rīgā, Krasta ielā 52 vienuviet mājdzīvniekiem un viņu saimniekiem pieejama Dino Zoo vet klīnika, Dino Zoo vet aptieka, kā arī Suņu un kaķu frizētava un Suņu skola

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!

Astes kosmētiskais defekts

Labdien! Siāmas kaķītim (2 mēneši) ir lauztās astes sindroms (astes galiņš gredzentiņā). Kā tas ietekmē dzīvnieku un vai šis defekts ir labojums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja tas kaķēnu pašu nesatrauc, viņš to nelaiza, negrauž, neizrāda diskomfortu, kad to aiztiek, tad tas ir vairāk kā kosmētisks defekts. Ja tomēr astes deformācija sāk satraukt un traucēt pašam kaķim, tad jādodās pie veterinārārsta un jāveic nepieciešamie izmeklējumi, un balstoties uz izmeklējumiem , jāizvēlas attiecīga ārstēšana.

Kaķenei kaķēni

Sveiki. Jautajums saistīts ar tikko dzemdējušu kaķeni. Mums ir 2 kaķi, kaķene dzemdēja 10.02., ka arī mums ir runcis, kaķi ir pilnībā atdalīti, bet kaķene rūc kad runcis iet gar durvīm, ka arī kaķene daudz ņaud kad neesam viņai blakus. Runcim visu laiku gribas iet pie durvīm kur ir kaķene ar bērniem. Ko darīt? Kā palīdzēt kaķenei lai viņai nebūtu jasatraucas par runci?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Jums jānodrošina kaķenei pilnīgs miers un runcis jānodala, lai nav iespējas iet pie durvīm, kur ir kaķene.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika