Atpakaļ

Bengālijas kaķis (Bengal)

Reta un unikāla šķirne, kas radīta mērķtiecīgas selekcijas ceļā - krustojot āzijas savvaļas leopardkaķi ( Felis Bengalensis) ar mājas kaķiem. Zoologi āzijas leopardkaķi ierindo tajā pašā kaķveidīgo grupā, kur ir lauva, tīģeris un leopards. Galu galā entuziastu pūles vainagojās panākumiem - krustojumi bija veiksmīgi. 

Šķirnes apraksts

Reta un unikāla šķirne, kas radīta mērķtiecīgas selekcijas ceļā - krustojot āzijas savvaļas leopardkaķi ( Felis Bengalensis) ar mājas kaķiem. Zoologi āzijas leopardkaķi ierindo tajā pašā kaķveidīgo grupā, kur ir lauva, tīģeris un leopards. Galu galā entuziastu pūles vainagojās panākumiem - krustojumi bija veiksmīgi. Pirmās paaudzes vīriešu kārtas pēcnācēji gan bija neauglīgi, bet no kaķenēm, tālāk krustojot ar mājas kaķiem, tika iegūti vairoties spējīgi pēcnācēji. Galvenā organizatore un idejas autore amerikāņu bioloģe Džeina Milla loloja cerību, ka cilvēki vairāk aizdomāsies par lielo savvaļas kaķu saudzēšanu, ja tie asociēsies ar mājas mīluļiem. Turklāt viņai gribējās radīt maigu mājdzīvnieku, kas būtu mīļš, bet tomēr džungļu zvērs. Katrs bengāļu kaķēns nes sevī 12 - 25% gēnu no sava savvaļas priekšteča leopardkaķa. Tāpēc šie kaķi ir unikāli ar savu specifisko ‘'mežonīgo'' izskatu, ar apbrīnojamo plastiku kustībās un lielu patiku pret rotaļām ūdenī. Daudzveit valdošais uzskats par šo kaķu agresīvo raksturu neatbilsts patiesībai - pareizi audzināti bengāļi var būt tādi paši mājas murrātāji kā ikviens mājas kaķis. Viņi ir attapīgi, rotaļīgi un draudzīgi, īpaši pieķeras savam saimniekam - it visur seko līdz kā sunītis. No dabas bengāļi ir ar teicamu veselību, tīrīgi, pieticīgi prasībās, labi sadzīvo ar citiem mājdzīvniekiem, bet saglabā līdera pozīcijas attiecībās ar tiem. Tomēr ir viens likums, kas jāievēro bengāļa saimniekam - šim kaķlim ir nepieciešama nedalīta saimnieka mīlestība un uzmanība. Mazie kaķēni ir laicīgi jāsocializē un jāradina pie cilvēka rokām, jo citādi var izaugt ‘'mežonēns''- savvaļas gēni izpaudīsies kā neuzticība, aizdomīgums, tieksme pēc vientulības.

Pagājušā gadsimta vidū āzijas leopardkaķis, kas dzīvoja galvenokārt Indijā, Pakistānā, Tailandē, Ķīnā , Filipīnā un Tālajos austrumos, izrādījās apdraudēts savā dabiskajā vidē. Malumednieki nežēlīgi iznīcināja šos kaķus krāšņā plankumotā kažoka dēļ. Nošāvuši kaķeni, malumednieki mazos kaķēnus tirgoja kā ‘'dzīvus suvenīrus'' Bangkokas ielās. Tieši šādā ceļā iegūts kaķēns kļuva par aizsākumu vienam no ekstravagantākajiem eksperimentiem felinoloģijas vēsturē. Bija vajadzīgi daudzi gadi un rūpīgs darbs, lai nostiprinātu eksotisko izskatu un radītu miermīlīgu raksturu, ko palīdzējuši radīt dažādu šķirņu mājas kaķi. Bet ilgais eksperiments bija veiksmīgs un 1991.gadā tika oficiāli atzīta jauna kaķu šķirne - Bengālijas kaķis.

Bengālijas kaķis ir liela auguma - runči ievērojami lielāki par kaķenēm, bet vidējais svars šķirnē ir 7-8 kg. Ķermenis izstiepts, muskuļains un atlētisks , kaķenes ļoti slaidas un elegantas .

Šķirnes īpatnība ir izteikti garas pakaļkājas, kas kaķa gaitu dara līdzīgu lielo savvaļas radinieku- leopardu un tīģeru- gaitai. Kompaktā ķīļveida formas galva izskatās neparasti dēļ ‘'savvaļas'' ausīm - ar mazliet noapaļotiem galiem, tās ir nelielas vai vidējas. Bengāļa deguns var būt pilnīgi taisns vai ar nelielu kūkumiņu, acis brīnišķīgā smaragdzaļā krāsā vai tikpat skaistā zeltaini dzeltenā krāsā. Vēl viena specifiska iezīme - sabiezināti ‘'ūsu spilventiņi'' pie paliela zoda , kas rada iespaidu par ‘'milzīgu, četrkantīgu'' muti, kad kaķis plaši žāvājas vai ņaud. Bengāļa astei jābūt mēreni garai, stingrai un ar melnu galu. Spalva īsa, ļoti gluda.. Bengāļu lielākā rota un galvenā atšķirības zīme ir īpašais krāsojums, kas mantots no savvaļas radiniekiem - no Tālo austrumu leopardkaķiem mēreni gara spalva un dzeltenīgi pelēks krāsojums ar dūmakainiem plankumiem, bet no siltzemju lepoardkaķiem pavisam īsa spalva ar košiem plankumiem. Ir divu tipu krāsojums - plankumainais rozešu un marmora. Apaļi plankumi izvietoti gareniski pa ķermeni, bet krāšņākais ir „leoparda rozešu" krāsojums - nenosakāmas formas rozetes ar melnu maliņu un zeltaini brūnu vidiņu. Reizēm rozetes atgādina ķepas nospiedumu, kas izskatās īpaši efektīgi. Bengāļa seja ir ar izteiktām tumšām svītrām uz vaigiem un „ M" zīmi pierē. Ap kaklu tumšu plankumiņu „krelles". Uz ķermeņa rozetes var būt izvietotas dažādos rakstos, bet tikai ne šķērssvītrās. Pamatkrāsa variē no bronzas dzeltenīga līdz kastaņkrāsas brūni sarkanīgam. Svarīgi, lai pamatkrāsa izteikti kontrastētu ar plankumiem. Vēders, kakls, krūtis un astes apakspuse gaišāka, ar tumšiem pleķīšiem.

Marmora krāsojums bengāļiem ir izteikts, ļoti elegants un košāks kā citām kaķu šķirnēm.

Izveidotas arī divas krāsu variācijas - „sniega barss", kam plankumi un rozetes uz krēmkrāsas pamata, atgādina siāmas kaķa krāsojumu, iespējamas arī zilas acis, kaķēni dzimst balti. Otra variācija ir ‘'sudrabs'' ar tumšiem plankumiem uz sudrabaini gaiša pamata.

Vispār bengālijas kaķu krāsojums katrā apgaismojumā izskatās mazliet citādi - arī tas ir mantojums no savvaļas senčiem.

 
Avots: Olga Fainicka, audzētava"Oleander"; Materiāls oģinālvalodā atrodas http://cat.mau.ru mājas lapā

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķa veselība

Здравствуйте. Моей кошке около полутора года. У кошки был сильный испуг. И мне кажется у неё заметны сбои в поведении - гиперестезия. У вас есть специалисты, которые могут помочь в этом вопросе? (Спазмы спины, частое вылизывание, гиперактивность)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien, Nepieciešams apmeklēt veterinārārstu, Mūsu klīnikā varat konsultēties!

Labdien! Pēkšņi pazudušas spalvas!Vakar bija viss vietā! Vieta ir gluda, bez ievainojumiem. Kaķim ,runcim, maijā būs gads, kastrēts. Nav novēroti blaugznu līdzīgi veidojumi. Pēdējās nedeļas sākām dot kaķu barību paredzētu kaķiem no gada vecuma.Ir dota svaiga cūkgaļas akna un niere. 2 nedēļas staigā ar pretblusu, ērču siksniņu, bet spalvas tur turas vietā.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Bez dzīvnieka apskates nevar novērtēt spalvas un ādas stāvokli!, pēc pievienotās bildes vairāk izskatās pēc kailēdes kas ir ļoti lipīga arī cilvēkiem un šajā gadijumā noteikti būtu jādodas uz vizīti pie veterinārārsta.

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!