Atpakaļ

Bengālijas kaķis (Bengal)

Reta un unikāla šķirne, kas radīta mērķtiecīgas selekcijas ceļā - krustojot āzijas savvaļas leopardkaķi ( Felis Bengalensis) ar mājas kaķiem. Zoologi āzijas leopardkaķi ierindo tajā pašā kaķveidīgo grupā, kur ir lauva, tīģeris un leopards. Galu galā entuziastu pūles vainagojās panākumiem - krustojumi bija veiksmīgi. 

Šķirnes apraksts

Reta un unikāla šķirne, kas radīta mērķtiecīgas selekcijas ceļā - krustojot āzijas savvaļas leopardkaķi ( Felis Bengalensis) ar mājas kaķiem. Zoologi āzijas leopardkaķi ierindo tajā pašā kaķveidīgo grupā, kur ir lauva, tīģeris un leopards. Galu galā entuziastu pūles vainagojās panākumiem - krustojumi bija veiksmīgi. Pirmās paaudzes vīriešu kārtas pēcnācēji gan bija neauglīgi, bet no kaķenēm, tālāk krustojot ar mājas kaķiem, tika iegūti vairoties spējīgi pēcnācēji. Galvenā organizatore un idejas autore amerikāņu bioloģe Džeina Milla loloja cerību, ka cilvēki vairāk aizdomāsies par lielo savvaļas kaķu saudzēšanu, ja tie asociēsies ar mājas mīluļiem. Turklāt viņai gribējās radīt maigu mājdzīvnieku, kas būtu mīļš, bet tomēr džungļu zvērs. Katrs bengāļu kaķēns nes sevī 12 - 25% gēnu no sava savvaļas priekšteča leopardkaķa. Tāpēc šie kaķi ir unikāli ar savu specifisko ‘'mežonīgo'' izskatu, ar apbrīnojamo plastiku kustībās un lielu patiku pret rotaļām ūdenī. Daudzveit valdošais uzskats par šo kaķu agresīvo raksturu neatbilsts patiesībai - pareizi audzināti bengāļi var būt tādi paši mājas murrātāji kā ikviens mājas kaķis. Viņi ir attapīgi, rotaļīgi un draudzīgi, īpaši pieķeras savam saimniekam - it visur seko līdz kā sunītis. No dabas bengāļi ir ar teicamu veselību, tīrīgi, pieticīgi prasībās, labi sadzīvo ar citiem mājdzīvniekiem, bet saglabā līdera pozīcijas attiecībās ar tiem. Tomēr ir viens likums, kas jāievēro bengāļa saimniekam - šim kaķlim ir nepieciešama nedalīta saimnieka mīlestība un uzmanība. Mazie kaķēni ir laicīgi jāsocializē un jāradina pie cilvēka rokām, jo citādi var izaugt ‘'mežonēns''- savvaļas gēni izpaudīsies kā neuzticība, aizdomīgums, tieksme pēc vientulības.

Pagājušā gadsimta vidū āzijas leopardkaķis, kas dzīvoja galvenokārt Indijā, Pakistānā, Tailandē, Ķīnā , Filipīnā un Tālajos austrumos, izrādījās apdraudēts savā dabiskajā vidē. Malumednieki nežēlīgi iznīcināja šos kaķus krāšņā plankumotā kažoka dēļ. Nošāvuši kaķeni, malumednieki mazos kaķēnus tirgoja kā ‘'dzīvus suvenīrus'' Bangkokas ielās. Tieši šādā ceļā iegūts kaķēns kļuva par aizsākumu vienam no ekstravagantākajiem eksperimentiem felinoloģijas vēsturē. Bija vajadzīgi daudzi gadi un rūpīgs darbs, lai nostiprinātu eksotisko izskatu un radītu miermīlīgu raksturu, ko palīdzējuši radīt dažādu šķirņu mājas kaķi. Bet ilgais eksperiments bija veiksmīgs un 1991.gadā tika oficiāli atzīta jauna kaķu šķirne - Bengālijas kaķis.

Bengālijas kaķis ir liela auguma - runči ievērojami lielāki par kaķenēm, bet vidējais svars šķirnē ir 7-8 kg. Ķermenis izstiepts, muskuļains un atlētisks , kaķenes ļoti slaidas un elegantas .

Šķirnes īpatnība ir izteikti garas pakaļkājas, kas kaķa gaitu dara līdzīgu lielo savvaļas radinieku- leopardu un tīģeru- gaitai. Kompaktā ķīļveida formas galva izskatās neparasti dēļ ‘'savvaļas'' ausīm - ar mazliet noapaļotiem galiem, tās ir nelielas vai vidējas. Bengāļa deguns var būt pilnīgi taisns vai ar nelielu kūkumiņu, acis brīnišķīgā smaragdzaļā krāsā vai tikpat skaistā zeltaini dzeltenā krāsā. Vēl viena specifiska iezīme - sabiezināti ‘'ūsu spilventiņi'' pie paliela zoda , kas rada iespaidu par ‘'milzīgu, četrkantīgu'' muti, kad kaķis plaši žāvājas vai ņaud. Bengāļa astei jābūt mēreni garai, stingrai un ar melnu galu. Spalva īsa, ļoti gluda.. Bengāļu lielākā rota un galvenā atšķirības zīme ir īpašais krāsojums, kas mantots no savvaļas radiniekiem - no Tālo austrumu leopardkaķiem mēreni gara spalva un dzeltenīgi pelēks krāsojums ar dūmakainiem plankumiem, bet no siltzemju lepoardkaķiem pavisam īsa spalva ar košiem plankumiem. Ir divu tipu krāsojums - plankumainais rozešu un marmora. Apaļi plankumi izvietoti gareniski pa ķermeni, bet krāšņākais ir „leoparda rozešu" krāsojums - nenosakāmas formas rozetes ar melnu maliņu un zeltaini brūnu vidiņu. Reizēm rozetes atgādina ķepas nospiedumu, kas izskatās īpaši efektīgi. Bengāļa seja ir ar izteiktām tumšām svītrām uz vaigiem un „ M" zīmi pierē. Ap kaklu tumšu plankumiņu „krelles". Uz ķermeņa rozetes var būt izvietotas dažādos rakstos, bet tikai ne šķērssvītrās. Pamatkrāsa variē no bronzas dzeltenīga līdz kastaņkrāsas brūni sarkanīgam. Svarīgi, lai pamatkrāsa izteikti kontrastētu ar plankumiem. Vēders, kakls, krūtis un astes apakspuse gaišāka, ar tumšiem pleķīšiem.

Marmora krāsojums bengāļiem ir izteikts, ļoti elegants un košāks kā citām kaķu šķirnēm.

Izveidotas arī divas krāsu variācijas - „sniega barss", kam plankumi un rozetes uz krēmkrāsas pamata, atgādina siāmas kaķa krāsojumu, iespējamas arī zilas acis, kaķēni dzimst balti. Otra variācija ir ‘'sudrabs'' ar tumšiem plankumiem uz sudrabaini gaiša pamata.

Vispār bengālijas kaķu krāsojums katrā apgaismojumā izskatās mazliet citādi - arī tas ir mantojums no savvaļas senčiem.

 
Avots: Olga Fainicka, audzētava"Oleander"; Materiāls oģinālvalodā atrodas http://cat.mau.ru mājas lapā

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Labvakar! Mūsu ģimene vēlas iegādāties ragdolls kaķēnu no iepazītas audzētavas. Sakiet, lūdzu, kāds ir aptuvenais vecums, kad tos ir droši dot jaunajiem saimniekiem? Šobrīd mums piedāvā kaķēnu, kas ir 4 mēnešus vecs.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Latvijas republikā atsavināt kaķēnu jauniem samiekiem var no 10 nedēļu vecuma!
Ministru Kabineta Noteikumi Nr. 266

Attārpošana kaķim

Sveiki! Kaķēns 5mēn.jauns,attārpots 2mēn.vecumā,dzīvo tikai iekštelpās,ēd arī jēlu gaļu,spec.barību kaķēniem,gan konservus pārsvarā,arī sauso barību,dzer govs pienu, uztrauc tas,ka ūdeni dzer nedaudz.ir aktīvs un omulīgs.kā ar attārpošanu,lasu info,ka ik pa 2ned.tā bij jāveic,

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķēnu  līdz 6 mēnešiem ieteicams attārpot 1 x mēnesī. kas attiecas uz govs pienu, tā nav pati piemērotākā barība kaķim. Ja kaķēns pārsvarā ēd konservus, ūdeni tas var dzert mazāk.

Kaķim senioram izkrīt zobi

Labdien! 13gv. sterilizētai bezšķirnes kaķenei 3 mēnešu laikā izkritis jau otrais ilknis (viens atrasts bez asinīm, otrs dauzoties, kožoties). Kādu gadu ož elpa, taču iekaisušas smaganas nav redzamas un ēd tikai sauso barību (Royal Canin) bez problēmām. Aktīva, bet dzīvoklī dzīvojoša, bez liekā svara, bez īpaša stresa un bez zināmām veselības problēmām. Vai ir iemesls steidzamai vizītei pie vetārsta?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Steidzami nav jādodas pie vetārsta, bet vajadzēto to ieplānot, lai varētu pārliecināties vai nav iekasis kāds zobiņš, jo tad labāk to izdarīt ātrāk jo ar katru gadu kaķis paliek vecāks un ir risks dod narkozi zobu ārstēšanai!

zobi kaķim

Labdien! Kaķītim aptuveni ir 2.5m, bet ir tikai ilknīši mutē, bet nav citu zobiņu. Vai tas ir normāli?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku grūti atbildēt uz šo jautājumu. Vai esat pārliecināti par dzīvnieka vecumu? Iespējams zobiņi ir mazi un tos nevar pamanīt.

Lai pārbaudītu kaķa veselības stāvokli dzīvnieks ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta, Šajā vecumā kāķiem ir  jāveic arī vakcinācija. Esot pie ārsta pakonsultējieties arī par kaķa zobiem.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu , 

Dino Zoo klīnika

Kaķis nejūtas labi

Labvakar!Griežos pie jums pēc padoma!Sterilizēta kaķene ,iet 12 gads.Līdz šim nav bijušas īpašas veselības problēmas ,izņemot blusu izraisīto ēdi ,jo bija laiks kad dzīvojās pa āru,bet mājās ienāca tikai paēst!Bet ar izrakstītām zālēm Advokat ,tikām galā!Bet tagad ir citāda situācija!Pēdejo divu gadu laikā,man bija bieži braucieni ,divu nedēļu garumā!,Tā kā dzīvojām divatā,tad manas prombūtnes laikā,viņu apciemoja mana draudzene,kas viņai ļoti patika!Atgriežoties ,vienmēr bija priecīga un tāda kā vienmēr!Bet šoreiz,divas nedēļas atpakaļ,atgriežoties nepazinu savu mīluli.Sākumā ļoti daudz ņaudēja,kas viņai nebija raksturīgi!Tad pēkšņa nokārtošanās gultā.Un skapī sačurētas drēbes.Appetīte ļoti laba bet trauciņš jāpienes klāt,jo pati ,uz ierasto vietu neiet!Un maz dzer ūdeni!Ņaudēšana ir beigusies!Bet visvairāk satrauc tas,ka iešana uz kastīti nav!Vai tas ir normāli,ka kaķis nenokārtojas divas dienas,pie labas apetītes?Ēd divas reizes dienā,mīkstā barība!Ļoti raizējos!Varbūt tas if saistīts ar stressu,jo šoreiz ,kad aizbraucu,mājās bija sveša ģimene ar diviem maziem bērniem!Bet kaķene ir ļoti izvēlīga,ja kāds viņai nepatīk, pat klāt nenāks!Lūdzu palīdziet ar padomu!Appetīte laba,bet tā tualetes neapmeklēšana,sagādā raizes!Ar cieņu ,jūsu darbam!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

iemesli šādai  kaķa  uzvedībai var būt dažādi. Iespējams , ka tas ir stress, bet iespējams, ka dzīvniekam ir veselības problēmas. Lai to noskaidrotu, būtu nepieciešams veikt padziļinātu veselības pārbaudi dzīvniekam ,kā minimums nodot kaķa urīna analīzes, iespējams arī asins analīzes , vai vēl kādus izmeklējumus, ko veterinārārsts uzskatīs par nepieciešamiem. Kaķim ir jānokārtojas katru dienu - nepieminējāt gan, vai kaķim nav defekācijas vai urinācijas vai abas kopā.

Diemžēl attālināti mēs nevaram pateikt , kas kaķim ir par vainu. Būtu labi kaķi pierakstīt uz vizīti pie veterinārārsta.

Ja vēlaties veikt pierakstu mūsu klīnikā , lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu 

Dino Zoo klīnika

 

Blusanex

Labdien! Es nopirku Blusanex blusu apkarošanai. Sakiet lūdzu vai es drīkstu ar to kaķa spalvu apstrādāt? Paldies.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien

Diemžēl mums nav informācijas par šo produktu, Bet pirms katra produkta lietošanas , lūdzam izlasīt lietošanas instrukciju.

Kaķis neēd

Man ir 2 kaķi nesen iegādājos kaķēnu un tagad mans vecākais kaķis atsakās ēst savu barību. ko man darīt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Visdrīzāk kaķis ir pagaršojis kaķēnu barību un savu ierasto nevēlas vairs ēst. Kamēr kaķēns paaugsies mēģiniet barot kaķus atsevišķās telpās, iespējams pamēģināt pieaugušajam kaķim  pakāpeniski pamainīt barību, vai piedāvāt mīksto barību.

Sveiki vai jūs zinātu kas šī ir pa šķirni spriežot pēc fotogrāfijas? Ar cieņu Tomass Ivo Kuļijevs

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Pēc bildes spriežot izskatās pēc kaķa parastā, jo nelīdzinās nevienai kaķu šķirnei!

Kaķu uzvedība

Sveiki. Mums radusies problēma ar kaķu sadzivošanu. Vecakai kaķenei ir gads un 10mēneši(kaķene), mazakajam ir 7meneši(runcis). Jaunāko kaķi panēmām kad vecākai kakenei bija gads un 5menesi. Kopā jau 5mēnešus. Visu laiku dzivoja draudzīgi, spēlējās, kopā gulēja. Pirms mēneša runcis bija pie vetārsta sakarā ar asinainiem izdalijumiem, tad kaķene ari palika agresiva un uzbruka, bet kad zāļu kurs bija iziet, nomierinājās un atkal bija draudzīgi. Tagad pēkšņi kaķene atkal brūk virsū, ka pat runcis trīc no bailēm. Takā dzivoklis nav baigi liels kaķus nošķirt ir pagrūti. Ko iesākt? Paldies

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Iespējams, ka problēma varētu būt saistīta ar smaržu, ko runcis sāk izdalīt sākoties dzimumnobriešanas periodam. Var konsultēties ar uzvedības speciālistiem, bet iespējams, ka šo var atrisināt tikai ruņča kastrācija.

Kaķa veselība

Mans kaķis sevi sakasa līdz asinīm. Pie ārsta esam bijuši 5 x Nomainīta pārtika, alerģija tiek izdlègta. Kas vèl tas var būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Visbiežākie niezes cēloņi ir parazīti, infekcijas un alerģijas, lai noskaidrotu konkrētu cēloni, jums jādodas pie dermatoloģijas specialista, kurš tālāk veic attiecīgās diagnostikas, lai noskaidrotu cēloni.