Interesanti fakti

  • Viena no senākajām Ziemeļamerikā selekcionētajām kaķu šķirnēm – attīstīta no vietējiem Menas kaķiem. Meinkūns oficiāli pasludināts par Menas štata kaķi.
  • Pēc leģendas - meinkūns esot savvaļas kaķa un jenota krustojums. Ģenētiski tas nav iespējams, un visticamāk šķirne radās, krustojot īsspalvainos mājas kaķus ar garspalvainajiem Angoras kaķiem, kurus jūrnieki pārveda no ceļojumiem. Garspalvainos priekštečus varētu būt ieveduši 11. gadsimta jūrasbraucēji - vikingi, jo meinkūns ir līdzīgs Norvēģijas meža kaķim.
  • Meinkūns pirmo reizi kaķu izstādēs tika parādīts 1861. gadā Amerikā un ieguva popularitāti. Pēc 1900. gada to no modes “izspieda” Persijas kaķis. Jauns meinkūnu popularitātes vilnis sākās 1950. gadā, kad tie izplatījās Eiropā.

DINO ZOO veikala vadītāja Ruta Garda mūsu lasītājiem jau ir zināma kā divu šeltiju, pāris cvergšnauceru un borderkollija saimniece, kura savus suņus pratusi aizraut ar adžiliti un citām sportiskām nodarbēm. Taču pēdējo gadu laikā viņa kļuvusi arī par Menas jenotveidīgo kaķu jeb meinkūnu audzētavas īpašnieci. Kādi ir šie kaķi un kā iedzīvojušies mājās, stāsta Ruta.

Kā radās doma pievienot savai  suņu kompānijai vēl kaķus?

Pavisam nejauši iemīlējām šos milžus. Pirmajai kaķenei jau ir trīs gadiņi, ar viņu viss arī sākās. Tagad nu jau ir meinkūnu audzētava ‘Obermoon’. Šīs fotosesijas zvaigznes ir pasaules čempions Ushabti Diego un Shedoros Jantar. 

Vai tie ir Latvijā dzimuši meinkūni?

Mēs visus savus kaķus ievedām no Vācijas, jo tur ir daudz skaistu šīs šķirnes pārstāvju. Tomēr meinkūni sāk kļūt populāri arī Latvijā.

Uzskata, ka meinkūni labi sadzīvo ar visiem. Vai tiešām suņiem nebija pretenziju?

Visam ir vajadzīgs laiks un pareiza pieeja. Mani meinkūni ar suņiem sadzīvo lieliski - draudzība netiek dalīta, viņi mēdz gulēt kopā pat vienā guļvietā. Var teikt, meinkūns sevi uzskata par suni: uzvedības ziņā šie kaķi līdzinās suņiem, jo viņiem tomēr ir vajadzīga cilvēka sabiedrība. Vairums citu šķirņu kaķi ir neatkarīgi – paši par sevi.

Saticīgā rakstura dēļ, meinkūnus dēvē arī par maigajiem milžiem, turklāt viņu inteliģence ir novērtēta augstāk par vidējo. Vai tas tiesa?

Jā, tā ir. Meinkūnus var arī kā suņus apmācīt. Es nedaudz eksperimentēju ar vienu no saviem puišiem – mācīju sēdēt, dot ķepu un griezties.

Vai sanāca?

Jā, bet tam visam vajag laiku, lai nostiprinātu šīs komandas.

Tad jau varētu mēģināt adžiliti arī?

Pie mums, Latvijā, diemžēl nav, bet ir valstis, kur ir populārs kaķu adžiliti. Man gan pagaidām pietiek ar suņiem, lai nodarbotos ar adžiliti!

Šķiet, daudzus potenciālos saimniekus varētu biedēt meinkūna izmērs un garā spalva. Vai tā ir problēma?

Vispār meinkūni ir pusgarspalvaino grupā, un viņu kopšanā nav nekā specifiska – tāpat kā jebkuram kaķim. Ar mazgāšanos, ja pieradina, arī nav problēmu. Patiesībā man savu sfinksu sanāk vairāk kopt nekā meinkūnus! Bet attiecībā uz izmēriem – vienīgais mīnuss ir barības un kaķu tualetes smilšu lielāks patēriņš. Šie milži tomēr apēd vairāk; man viņi iecienījuši sauso barību Royal Canin Maine Coon un, protams, novērtē arī svaigu liellopu gaļu.

Vai tiesa, ka meinkūni turpina augt līdz trīs gadu vecumam?

Jā, meinkūna augšana beidzas trīs gadu vecumā. Mans smagākais puika sver 10 kg, un viņam vēl tikai 10 mēneši! Pārējiem puišiem ir divi gadiņi, un viņi joprojām aug. Pieauguši puikas var svērt 6-15 kg. Piemēram, manu puišu tētis ir 15 kg smags. 

Salīdzinājumā ar citām šķirnēm, piemēram, sfinksu, - kas meinkūnos pārsteidz?

Meinkūni mani pārsteidza visvairāk ar izmēru un mīļumu. Viņi nāk pieglausties, bučoties, bet sfinkss – 

vismaz mans – nāk klāt tikai tāpēc, ka grib siltumu. Uz saviem komunikablajiem puišiem vispār nespēju dusmoties!

Kāda viņiem ir balss – vai patīk runāties?

Nē, meinkūni neizdod ņaudēšanas skaņas. Viņi ir klusi – murrā un... man grūti pateikt, kas tās ir par skaņām, ko viņi saka... atgādina ņurdēšanu.

Meinkūni atzīti par ļoti rotaļīgiem kaķiem, kas var spēlēties visu mūžu.

Jā, mantiņas patīk visādas - jo lielākas, jo labāk!

Tad jau vajag suņu mantas!

Ir arī tādas!

Rotaļīgs un maigu raksturu – vai meinkūns derētu jebkuram par mājas mīluli?

Der jebkuram, kas mīl kaķus, kam ir bērni vai citi mājdzīvnieki, – jo meinkūns ir lojāls pret visiem. Patiesībā viņš var salauzt sirdi pat tiem, kuri ir vienaldzīgi pret kaķiem!